Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Скандинавия


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Скандинавия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли метро в Осло?

- Какво е работното време за посещения на кораба Ваза?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Колко дни да отделим на Копенхаген?

- Заслужава ли си круиз из норвежките фиорди?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

13

преди 19 минути , dimitrov6 каза:

Май по-евтино излиза  с Flixbus директно  от летището  до Стокхолм е 13 евро,но да се купи билета няколко  седмици  по-рано. Аз пътувах през  2016 от Нюшопинг до Стокхолм  с влака,но странно никъде нямам записано колко ми струваше,а за всички екскурзии  си водя точен отчет на всички  разходи.

2023_05_02_09.20.59.jpg

12.80 евро е билета. За младежи и възрастни-9.70 евро. Билета за 515 е 2.65 евро онлайн.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 55 минути , dimitrov6 каза:

Май по-евтино излиза  с Flixbus директно  от летището  до Стокхолм е 13 евро

Самолетът от София каца в 8:40, ранните автобуси, които обикновено са по-евтини не вършат работа, има в 9:05, който също не е вариант според мен и в 9:50, който може би е ОК, но пак има голям риск при малко закъснение да го изпуснеш и вместо 5 лева по-евтино да ти излезе 25 лева по-скъпо. Следващият е чак в 14. В обратна посока съм съгласен, че с Flixbus по всяка вероятност ще излезе по-евтино.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, iceman00 каза:

Самолетът от София каца в 8:40, ранните автобуси, които обикновено са по-евтини не вършат работа, има в 9:05, който също не е вариант според мен и в 9:50, който може би е ОК, но пак има голям риск при малко закъснение да го изпуснеш и вместо 5 лева по-евтино да ти излезе 25 лева по-скъпо.

Ако още в София  се види,че тръгва със закъснение  може да се отмени  билета до 1 час преди  тръгване ,през полската  версия трябва  да е купен и връщат парите в картата. Даже  има и по 10 евро билети  след месец,но до Нюшопинг.От летището до Нюшопинг с автобус  515 е 6 лв.

2023_05_02_15.20.41.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да дам допълнителна информация (отчет) за транспорта между летището на Стокхолм и Упсала (ако на някой му потрябва): наистина е много лесно и удобно. Аз (като един обикновен турист) реших да се справя по пътя на най-малкото съпротивление и се спрях на гише "Информация" 😉  (на терминал 5, където ми пристигна полета) да ги попитам как да стигна до Упсала. Девойката ми предложи два варианта: бързо и скъпо и по-бавно, но по-евтино. Тъй като за бързия вариант трябваше да чакам 40 минути (за влакчето) реших че не ми се събира допълнително студ (а и 6 часа пътуване през Европа са ми достатъчно) и се метнах на автобуса 801 (който тръгва от Терминал 4, спирка № 1), на скромната цена от 98 SEK в едната посока. Пристигнах до централната гара на Упсала за 40 минути. Влакчетата тръгват точно от там, от където @iaia_mama ми показа по-нагоре в темата (SkyCity между терминали 4 и 5). Нямам представа каква е цената при закупуване на билет на момента, но освен Information desk има достатъчно автомати за продажба на билети. Всичко е с карта, дебитна или кредитна - успях да пробвам и двата варианта, включително и Visa и Master  - работят. Само да има нещо в тях 😉 .

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Понеже стана дума за трансферите от/до стокхолмските летища - открих някакъв швеЦки кешбек-сайт cashbacker.se , който дава 2.2% за Flygbussarna :wink:

image.png.1d39ff37d866b0b11609413541aafcc8.png


Мижав (както е модерно да се казва) процент, разбира се :grin:, а и за да се кешират пари от сайта, e нужно да се натрупат поне 100SEK, така че вероятно не си заслужава занимавката, но все пак - нищо не пречи човек да се регне, ако ще купува билети. 
 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

като пишете за ранния полет към София, кой имате предвид? нашето връщане е в 9:35, и сме си запазили един Radisson, който е до гарата/автобусната спирка, и уж ми излиза, че има един-два автобуса, които да ни докарат навреме до летището, но сега като чета как си запазвате хотел на самото летище се чудя постижимо ли е от Стокхолм да стигнем навреме?

Връзка към мнение

Постижимо е, просто за мен е по-удобно да станем по-късно и да нямам 1.5ч до летището. В Radisson Blue Waterfront ли сте? Ние бяхме също там, на 3-5 мин е от централната автогара, откъдето тръгват автобусите, само имайте предвид, че опашката е отвътре в автогарата, Ние бяхме отишли директно на перона и се чудехме защо сме единствените, като дойде автобуса, шофьорът ни каза, че трябва да влезем вътре в сградата и да се наредим, а там вече се виеше опашка... Не разбрах точно кое го налага, но както и да е. 

Преди 1 час, antea каза:

като пишете за ранния полет към София, кой имате предвид? нашето връщане е в 9:35, и сме си запазили един Radisson, който е до гарата/автобусната спирка, и уж ми излиза, че има един-два автобуса, които да ни докарат навреме до летището, но сега като чета как си запазвате хотел на самото летище се чудя постижимо ли е от Стокхолм да стигнем навреме?

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, antea каза:

има един-два автобуса, които да ни докарат навреме до летището, но сега като чета как си запазвате хотел на самото летище се чудя постижимо ли е от Стокхолм да стигнем навреме?

Достижимо е, защото графикът на тези автобуси (и в двете посоки) е съобразен с графика на полетите. 

 

преди 17 минути , Бръмбар каза:

, Ние бяхме отишли директно на перона и се чудехме защо сме единствените, като дойде автобуса, шофьорът ни каза, че трябва да влезем вътре в сградата и да се наредим, а там вече се виеше опашка... Не разбрах точно кое го налага, но както и да е. 

Точно така, опашката е вътре в терминала. Кое го налага -  сутринта във вторник по това време в рамките на 45мин. има три полета от Скавста (до София, Белград, и Краков) и респективно се събират доста хора в Стокхолм за автобусите до летището и отвън би станал голям панаир (още повече балканци и поляци :wink: ), та предполагам за да има повече ред, а и да не чакат хората на открито ( понякога на студ и дъжд).

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
В момента, Фил каза:

Достижимо е, защото графикът на тези автобуси (и в двете посоки) е съобразен с графика на полетите. 

 

 

Точно така, опашката е вътре в терминала. Кое го налага -  сутринта във вторник по това време в рамките на 45мин. има три полета от Скавста (до София, Белград, и Краков) и респективно се събират доста хора за авотбусите до летището и отвън би станал голям панаир (още повече балканци и поляци ), та предполагам за да има повече ред, а и да не чаката хората навън ( понякога на студ и дъжд).

То е под козирка, няма са те вали, ама добре - ред да има 😀. Просто ние дойдохме от посока, която изобщо не включваше влизане в автогарата и изненадата беше малко неприятна, че след като отидохме поне 15 мин по-рано, трябваше да се наредим отново най-отзад на опашката 😀

Връзка към мнение
преди 5 минути , Фил каза:

Достижимо е, защото графикът на тези автобуси (и в двете посоки) е съобразен с графика на полетите. 

 

 

Точно така, опашката е вътре в терминала. Кое го налага -  сутринта във вторник по това време в рамките на 45мин. има три полета от Скавста (до София, Белград, и Краков) и респективно се събират доста хора за авотбусите до летището и отвън би станал голям панаир (още повече балканци и поляци ), та предполагам за да има повече ред, а и да не чаката хората навън ( понякога на студ и дъжд).

Фил, къде точно вътре в терминала? Имаш ли идея? Че гарата е доста голяма.

Връзка към мнение
В момента, Бръмбар каза:

То е под козирка, няма са те вали, ама добре - ред да има 😀. Просто ние дойдохме от посока, която изобщо не включваше влизане в автогарата и изненадата беше малко неприятна, че след като отидохме поне 15 мин по-рано, трябваше да се наредим отново най-отзад на опашката 😀

Да, верно че имаше козирка, та за дъжд няма да е проблем, но студ и вятър си остават като опция. :wink:
И ние така се насочихме към перона отвън, но веднага ни насочиха да влезем на опашката вътре. 

преди 1 минута , muchachote каза:

Фил, къде точно вътре в терминала? Имаш ли идея? Че гарата е доста голяма.

5-ти гейт мисля беше, но веднага ще видиш опашката. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 18 минути , muchachote каза:

Фил, къде точно вътре в терминала? Имаш ли идея? Че гарата е доста голяма.

Вътре на таблото виждаш на кой гейт ти е автобуса и като отидеш там виждаш хората, дето чакат. Все едно си на гейта за самолета, само че в случая е автобус.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 35 минути , Фил каза:

Да, верно че имаше козирка, та за дъжд няма да е проблем, но студ и вятър си остават като опция. :wink:
И ние така се насочихме към перона отвън, но веднага ни насочиха да влезем на опашката вътре. 

5-ти гейт мисля беше, но веднага ще видиш опашката. 

Говорим за Stockholm Cityterminalen, нали?

Screenshot_20230503-201058_MAPSME.jpg

Връзка към мнение

@Бръмбар, да, в Waterfront-a, бива ли го? хванах добра цена за superior city view стаи (на фона на масовото предлагане на стаи без прозорци дори и в много добри хотели), а и местоположението ми се струва удачно

 

много полезни уточнения за началото на опашката за автобуса, благодаря, че го споменахте! 🙂

Връзка към мнение
преди 7 часа, antea каза:

@Бръмбар, да, в Waterfront-a, бива ли го? хванах добра цена за superior city view стаи (на фона на масовото предлагане на стаи без прозорци дори и в много добри хотели), а и местоположението ми се струва удачно

 

много полезни уточнения за началото на опашката за автобуса, благодаря, че го споменахте! 🙂

Да, много ни допадна хотела. Аз бях взела супериорна с гледка към езерото, пак на някаква промоция с 30% намаление и от 11 ет гледката беше прекрасна и през деня и вечер, просторни стаи, хубаво е разположението, до кметството е на 5 мин и се виждаше от призореца, до Гамластан на 15-20. Освен централната гара, автогара и метро, които са в непосредствена близост, наблизо спира трамвай 7, с който може да се отиде до Скансен, Васа и т.н, може и с някое от  феритата, което също тръгва наблизо, но не сме го използвали, в района има много магазини и заведения. Закуската в почивните дни е до 12ч, а нашите всички бяха почивни покрай католическия Великден, много богата, така, че си е направо брънч, ранен чек-ин е със допълнително заплащане, но има стая за багаж и може да се остави преди настаняването и след отрегистрирането. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , DGTG каза:

Цените на билетите за трансфер с Flygbussarna  постоянни ли са или има значение кога са закупени  - по-рано, по-късно?  

В момента, blueriver каза:

Постоянни са и важат 3 месеца.

 

И важат и за двете посоки на дадено трасе.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте, понеже от летище Skavsta трябва да стигна до летище Arlanda за свързващ полет гледам, че най-удобен е варианта с FlixBus в 9:50, като единственото ми притеснение е дали ще успея да го хвана. Пътувам само с ръчен багаж. Ще се радвам ако някой е ползвал FlixBus за трансфер до Arlanda да сподели мнение.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

има ли смисъл от носене на кеш за Швеция и Финландия? айде, във втората все някое евро в брой имаме, по-скоро се чудя нужно ли е да се купуват SEK от тук, или няма нужда?

Връзка към мнение

@antea ако имаш карта Revolut с безплатния план имаш право на едно теглене до 450лв или равностойността им в съответната валута. През Револют може да обърнеш BGN за SEK на по-изгоден курс от чейндж бюро и да ги изтеглиш. Вярвам, че все някакво ΑΤΜ ще има на летището.

Връзка към мнение
Преди 1 час, antea каза:

има ли смисъл от носене на кеш за Швеция и Финландия? айде, във втората все някое евро в брой имаме, по-скоро се чудя нужно ли е да се купуват SEK от тук, или няма нужда?

Моята логика на Север винаги е била: 99% няма да ми дотрябва, но ако потрябва, може да се навътря с теглене от грешния банкомат или грешната голяма сума, че да е имало смисъл да нося. И все пак за една седмица командировка през 2013 в Хелзингборг ми потрябва кеш само за качване на автобус от смотана спирка, а 2015 в Осло и малки градчета три дни пари не пипнах. 10 години по-късно едва ли ще е проблем без кеш.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

По-скоро проблемно би било да се разчита само на кеш.

 

@par de pirin: Използвахме януари фликсбъс само от Стокхолм до Скавста и ако правилно си спомням спря и на Арланда преди това. По график си тръгна и пристигна автобусът, най-много да имаше 5-10 минути закъснение и да съм забравил. Но все пак при всяко пътуване с автобус има риск от закъснения поради трафик или инцидент на пътя. Иначе си купихме билети за автобуса през приложението им няколко дена преди полета. Не знам друго какво да напиша по темата, ако имаш някакви конкретни въпроси, ще пробвам да отговоря.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.