Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Скандинавия


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Скандинавия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли метро в Осло?

- Какво е работното време за посещения на кораба Ваза?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Колко дни да отделим на Копенхаген?

- Заслужава ли си круиз из норвежките фиорди?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Преди 1 час, Lyubina каза:

Да, Арланда е. Точно затова ми предложиха влак или автобус от Арланда до Упсала. От Терминал 4 или от нещо наречено Sigturna, но очевидно не е градчето/селцето, защото го дават като част от летището и на пешеходно разстояние окоо 10 мин. 

 

Както и да е, на място ще се оправям и каквото такова. После ще дам отчет как става номера 🙂

 

Просто не виждам достатъчно добра причина да ходя до Стокхолм и след това обратно до Упсала (поне не още)

Питах Изкуствения интелект Bing.

 

а.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 52 минути , muchachote каза:

В Швеция /а и в Скандинавия/ НЯМА НИЩО икономично! Това е най- "икономичното". https://www.flygbussarna.se

Не е това,билетите на Фликбус са по-евтини(не и в последния момент). Може с автобус до Нюшопинг на 6 км от Скавста и оттам с влак https://biljett.malartag.se/search/740000050/740000001/202304290931/1/0?lng=en  Днес ще пробвам този вариант,защото заради утрешния ранен полет за Бг си взех хотел за тази вечер на летище Скавста .

Редактирано от blueriver
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Може ли да споделиш за този начин на предвижване и кой  хотел избра?

И ние сме с ранния полет на връщане и се чудя последния ден как да го организирам.

Връзка към мнение
преди 9 минути , vladimira74 каза:

Може ли да споделиш за този начин на предвижване и кой  хотел избра?

И ние сме с ранния полет на връщане и се чудя последния ден как да го организирам.

За тази вечер-Connect Hotel Scavsta Airport. Видях го при пристигането-срещу летището е. За придвижването ще пиша по-късно. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, dimitrov6 каза:

Изкуствения интелект Bing.

Отговорът на изкуствения интелект определено не ми върши работа (особено в частта ходене до Стокхолм), но така или иначе, утре вечер ще разбера и ще дам повече информация, ако има други пътуващи 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , Lyubina каза:

Отговорът на изкуствения интелект определено не ми върши работа (особено в частта ходене до Стокхолм), но така или иначе, утре вечер ще разбера и ще дам повече информация, ако има други пътуващи 

Да,в Гугъл мапс дава директен влак от летището  до Упсала  за 16 минути. Може да се купи билет онлайн примерно  като се кацне и се вземе багажа. После с питане.

2023_05_01_18.12.18.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тоя изкуствен интелект ще трябва още да го обучат. Влака от Стокхолм към Упсала минава през летището, така че няма смисъл първо да се ходи в Стокхолм.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

@Lyubina  летище Арланда е по-близо до Упсала, отколкото до Стокхолм. Най-лесно и бързо ще стигнеш до Упсала с влак, независимо, че влаковете са през половин час. Доколкото разбрах парите не са ти проблем. Влакът ти тръгва от централна гара Арланда, която се намира в  SkyCity между терминали 4 и 5 - трябва да следиш табелите за  SkyCity, след като напуснеш залата за пристигащи. Ако нещо се объркаш, питай някой от персонала, всички говорят английски. Билет можеш да си купиш от 1) касите за билети за влак при туристическата информация, 2) от машинките за билети, които се намират до ескалаторите/асансьорите, водещи надолу към влаковете, 3) от сайта на националната им железница. Плащането е само с банкова карта.
Тази карта по-долу, на летище Арланда, надявам се, да ти помогне да се ориентираш. Спокойно, ще се справиш, лесно е 🙂

И не пропускай разходка из Упсала - аз го харесах този град.

Апропо, ако се чудиш къде и какво да хапнеш или цените твърде много те стряскат, братята турци имат няколко заведения из центъра и ще те нахранят предоволно на приемлива цена, a на улицата, по която се стига до Ботаническата градина Линей има няколко много симпатични кафененца, много приятни за поседяване на кафенце с тортичка (богат избор, че и не прекалено скъпи)  🙂

ARN_oversiktskarta_70x100-01.png

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, blueriver каза:

Connect Hotel Scavsta Airport

Аз съм с много добри впечатления от този хотел. Верно, че са от точно преди корона-кризата, но, надявам се и сега са на ниво.

 

преди 8 часа, vladimira74 каза:

Може ли да споделиш за този начин на предвижване

Най-евтино е с автобус. Фликсбус обикновено дава с около 5-6€ по-евтини билети от flygbussarna. Но пък за фликсбуса трябва да си купите билета само предварително и той важи определено само за часа, за който е купен. А както чувам, в последно време не може да се разчита на точност от страна на Уиз и подобните му, макар че преди две седмици ми бяха съвсем точни до Англия и обратно.
Все пак, ако ще пътувате към Стокхолм веднага след като слезете от самолета, можете да си купите билет за първия възможен автобус  на flygbussarna от един магазин, който е на изхода на летището (не съм му запомнила името), но имаше табелка, че продават билети за автобуса или от шофьора също можете да си вземете билети. Може и от някакво приложение, доколко помня. Плаща се само с банкова карта, кеш не приемат. И също така, правостоящи не се допускат, т.е. ще ви качат, ако има свободни места, след като се качат тези, които предварително са си купили билети. Освен това, мисля, че разписанието на автобусите беше обвързано с полетите. Т.е. слезете ли от самолета - никакво моткане из летището, бегом навън към автобуса (отпред е спирката). Е, добрата новина е, че все пак, доста от шведите си оставят колите на паркинга, докато хвърчат насам-натам. Но, ако пристигате по тъмно, според мен е по-добре първата нощувка да е в хотела на летището (насреща му е) и на другата сутрин наспали, закусили, с широко отворени очи да се любувате на природата, докато пътувате към Стокхолм. Ама, как беше... всеки сам си прецЕНЯ  🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И да е скъпо , Скандинавия и Швейцария са сред местата където плащаш ,но не се чувстваш прецакан ! 

И всъщност не всичко е скъпо , понякога има миникруизи до Хелзинки на цената на автобусен билет до Стокхолм.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

А някой ползвал ли е рент а кар на Скавста? Ние сме трима и наема ни излиза около 92 евро - може би с горивото ще е по-скъпо от бус, ама пък ще е една идея по-комфортно и няма да тичаме по определени часове. 
 

Ние летим събота - вторник (сутрешния полет на Уиз) и направихме последната нощувка (понеделник-вторник) директно на този хотел на летището. Мислим понеделник вечерта спокойно да си пътуваме до летището, да спим там и директно да хващаме самолета, а не да ставаме в 4.30 и да пътуваме час и половина от Стокхолм. Да не говорим колко по-евтино ни става махането на последната нощувка в Стокхолм. 
 

Та наема на кола в Швеция - има ли някакви специфики, има ли ток такси от Скавска до Стокхолм, нещо специфично в самия град като такси/забранени зони, нашата книжка предполагам си важи? 

Връзка към мнение
В момента, stanimir каза:

Скандинавия и Швейцария са сред местата където плащаш ,но не се чувстваш прецакан ! 

И не съжалявам за ни една стотинка, похарчени там  🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 25 минути , iaia_mama каза:

Плаща се само с банкова карта, кеш не приемат

Скоро в Швеция ще изчезне кеш плащането. Дори просяците ще са с Pos терминали.

https://www.google.bg/amp/s/www.investor.bg/a/527-svyat/370316-shvetsiya-zahvarli-kesha-a-svetat-nauchi-vazhni-urotsi/amp

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, blueriver каза:

За тази вечер-Connect Hotel Scavsta Airport. Видях го при пристигането-срещу летището е. За придвижването ще пиша по-късно. 

Ние също спахме последната вечер в този хотел заради ранния полет. Ами, доста бейсик е и хотела и закуската, не са добре шумоизирани стаите и чуваш някой като влиза и излиза от стаята си в коридора, ама като за едно спане - става. Чист е, персонала беше любезен, има и бар-ресторант, но не сме го използвали. Най- доброто му е, че е срещу летището.

Връзка към мнение
преди 34 минути , iaia_mama каза:

Най-евтино е с автобус. Фликсбус обикновено дава с около 5-6€ по-евтини билети от Но пък за фликсбуса трябва да си купите билета само предварително и той важи определено само за часа, за който е купен. А както чувам, в последно време не може да се разчита на точност от страна на Уиз и подобните му, макар че преди две седмици ми бяха съвсем точни до Англия и обратно.
Все пак, ако ще пътувате към Стокхолм веднага след като слезете от самолета, можете да си купите билет за първия възможен автобус  на flygbussarna от един магазин, който е на изхода на летището (не съм му запомнила името), но имаше табелка, че продават билети за автобуса или от шофьора също можете да си вземете билети. Може и от някакво приложение, доколко помня. Плаща се само с банкова карта, кеш не приемат. И също така, правостоящи не се допускат, т.е. ще ви качат, ако има свободни места, след като се качат тези, които предварително са си купили билети. Освен това, мисля, че разписанието на автобусите беше обвързано с полетите. Т.е. слезете ли от самолета - никакво моткане из летището, бегом навън към автобуса (отпред е спирката). Е, добрата новина е, че все пак, доста от шведите си оставят колите на паркинга, докато хвърчат насам-натам. Но, ако пристигате по тъмно, според мен е по-добре първата нощувка да е в хотела на летището (насреща му е) и на другата сутрин наспали, закусили, с широко отворени очи да се любувате на природата, докато пътувате към Стокхолм. Ама, как беше... всеки сам си прецЕНЯ  🙂

Аз си купих билета за flygbussarna онлайн при пристигане. Има го гишето,но мисля,че онлайн е малко по-евтино. Имаше един автобус,а много хора. Обадиха се и веднага се появи втори,та всички се качихме. Полетите на Уиз са сутрешни, не си струва при пристигане да се спи до летището. На връщане е удобно- от хотела до летището са 3 минути. Добър е хотела и не е скъп-двойна стая със закуска ми е 100лв.

В Стокхолм в Clarion платих двойно! Е ,нивото е друго,разбира се,но и този става.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 47 минути , Бръмбар каза:

доста бейсик е и хотела и закуската

Мисля, че лявото крило на хотела беше по-луксозната и скъпа част. Дясното е по-евтината. Т.е. има и за по-заможни и за по-бюджетно пътуващи.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 минути , iaia_mama каза:

Мисля, че лявото крило на хотела беше по-луксозната и скъпа част. Дясното е по-евтината. Т.е. има и за по-заможни и за по-бюджетно пътуващи.

В лявата бяхме и ние- стандартна двойна стая, като гледам същата от снимките по-горе, само че с червени покривала на леглото, а не сини. Може и по- луксозни да има, но не съм търсила, понеже ни утройваше. Според мен такъв му е таргета на хотела - да се спи при късен или ранен полет на малко летище, където няма някакъв поток от бизнес пътници и едва ли се застояват хората за по-дълго, тъй като е далеч от всичко, затова - основни удобства, колкото са се наспи човек. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Иван Попов
преди 1 час, iaia_mama каза:

И не съжалявам за ни една стотинка, похарчени там  🙂

И аз не съжалявам 😊

 

преди 1 час, dimitrov6 каза:

Скоро в Швеция ще изчезне кеш плащането. Дори просяците ще са с Pos терминали.

https://www.google.bg/amp/s/www.investor.bg/a/527-svyat/370316-shvetsiya-zahvarli-kesha-a-svetat-nauchi-vazhni-urotsi/amp

И да добавя още нещо към мнението ти, ако може 😊

Скоро четох, че в Швеция има банки, които вече не предлагат пари в брой.

Дори и цъpĸoвнaтa инcтитyция в cĸaндинaвcĸaтa дъpжaвa иcĸa дa бъде в ĸpaĸ c paзpacтвaщaтa ce тeндeнция зa тъpгoвия бeз бaнĸнoти и мoнeти.

Доста интересно ми стана, аз си мисля, че Швеция ще се превърне първата страна в света без пари в брой?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Понеже току що се сдобих с два билета за Стокхолм на обща стойност 39,98 лв Booking ми се отвори автоматично. Предложение от тях за хотел в центъра на Стокхолм 163 евро и кешбек 12 евро незнайно кога през мобилното приложение ми излезе 183 лв при това със закуска и възможно анулиране до 2 дни преди датата ....та проверявайте цените.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, vladimira74 каза:

Предстои ми пътуване до Стокхолм Скавста, но с Wizz Air. Има ли икономичен вариант да стигна от летището до града или да залагам на шатъла?

Вариантът, който @blueriver спомена, с автобус (515) от летище Скавста до гарата в Nyköping (билет с карта в автобуса, a малко по-евтин е през приложението Sörmlandstrafiken) и оттам с влак (Mälartåg) до Стокхолм (билети онлайн през сайта Malartag) излиза около 30 лева, шатълът е 38 лв.


Има и още по-евтин вариант - от Nyköping се взима билет до Södertälje syd, оттам може с единичен билет за градския в Стокхолм да се хване първо влак 48 до Södertälje hamn (1 спирка) или Södertälje centrum (2 спирки) и след това с влак 40,41 или 44 до Стокхолм. Тук обаче трябва да се провери дали разписанията на отделните влакове позволяват прекачване с нормално време на изчакване иначе ще е прекалена загуба на време. В момента крайградската железница е с разредено разписание поради липса на обслужващ пресонал. Този вариант излиза около 27.5лв, но ако се взима карта за градския в Стокхолм, ще се пътува с нея вместо единичен билет и така трансферът излиза малко под 21лв (без да броим цената на картата).
Пускам и част от картата на железопътния транспорт в/около Стокхолм за визуализация на маршрута (линк към цялата карта):image.png.6cea97ca38c014a70a7623d434d5c408.png

 

Информация в реално време за разписание на отделен влак или гара може да се намери на този сайт - https://www.trafikverket.se/trafikinformation/tag?Station=Stockholm City&ArrDep=departure

--------------------------------------

 

преди 4 часа, Loverboy каза:

Ние летим събота - вторник

Идващата събота ли летите?


Аз също съм запазил този хотел за нощувката преди сутрешния полет.
 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Чудесно  изглежда хотела за нощувка преди полет. За закуска едва ли ще има време. 

Ние сме 2 в и 1 дете ,booking ми дава цена 170лв., а хотела 90 евро. Вие от къде запазихте?

Връзка към мнение
преди 51 минути , vladimira74 каза:

Чудесно  изглежда хотела за нощувка преди полет. За закуска едва ли ще има време. 

Ние сме 2 в и 1 дете ,booking ми дава цена 170лв., а хотела 90 евро. Вие от къде запазихте?

От букинг бях запазила, закуската е от 4.30ч и летището е малко, може да се използва. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 47 минути , Бръмбар каза:

От букинг бях запазила, закуската е от 4.30ч и летището е малко, може да се използва. 

И аз го запазих от Букинг,с възможност за анулиране до обяд в деня на настаняване. Закуската е от 5.30 ,има време. И никак не е лоша.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 часа, iceman00 каза:

Вариантът, който @blueriver спомена, с автобус (515) от летище Скавста до гарата в Nyköping (билет с карта в автобуса, a малко по-евтин е през приложението Sörmlandstrafiken) и оттам с влак (Mälartåg) до Стокхолм (билети онлайн през сайта Malartag) излиза около 30 лева, шатълът е 38 лв.

Май по-евтино излиза  с Flixbus директно  от летището  до Стокхолм е 13 евро,но да се купи билета няколко  седмици  по-рано. Аз пътувах през  2016 от Нюшопинг до Стокхолм  с влака,но странно никъде нямам записано колко ми струваше,а за всички екскурзии  си водя точен отчет на всички  разходи.

2023_05_02_09.20.59.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.