Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Западните Балкани


ivelina666
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Западните Балкани. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко са тол таксите между Ниш и Белград?

- Може ли да се влиза с лична карта в Косово?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой от хърватските острови е най-хубав?

- Кога да посетим Плитвичките езера?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 4 часа, Венелин каза:

От някакво време сръбските железници са пълна трагедия. В момента след Ниш няма пътнически влакове нито в посока Цариброд, нито на юг към Скопие. Срок - неизвестен. Уж модернизация, уж не знам си какво, това е в момента ситуацията.
Балканите все повече стават автобусен район, не че и преди не бяха.
Иначе да, има влак София-Цариброд, който после се връща насам и това е.

Благодаря за отговора!

Връзка към мнение
На 3.04.2023 г. в 17:03, Kristian Desev каза:

Здравейте, как стои въпросът с преминаването на границата между Сърбия и Косово? Как се ,,държат" сърбите с хората, които искат да отидат до страната с цел туризъм, и да се върнат отново през Сърбия? Идеята е България - Сърбия - Косово - Сърбия - България, като се надявам да няма проблем с печатите. И последно - как е трафикът на Калотина през април, много ли се чака, или е по-добре да се влезе през ГКПП Стрезимировци, ако пътят е добро състояние? При първия вариант се влиза в Косово през Ниш и Мердаре за Прищина, а при втория през Враня и Гниляне 

Ако първо си влязъл в Сърбия и имаш входен печат в паспорта си, можеш да влезеш в Косово и да се върнеш отново в Сърбия без никакъв проблем. За сърбите ти никога не си напускал Сърбия, защото те не признават Косово. Проблемът е ако влезеш в Косово от Албания или Македония и после продължиш към Сърбия с паспорт. За тях ти вече си на сръбска територия, а нямаш входен печат. Затова ако влизаш от друга граница в Косово, не от сръбската, показвай лична карта. Ние сме влизали в Косово от Албания с лични карти и после към Сърбия минахме отново с лични карти. Не са ни задавали никакви въпроси. Македония, Албания, Косово, Сърбия - и на четирите граници сме минавали само с личните си карти, никой никъде не ни поиска паспорти.

 

В неделя се връщахме от Сърбия през Калотина, трафикът беше спокоен и в двете посоки, не се чака повече от 15-20 минути. Ако обаче планираш разходката си по време на Великденските празници може и леко да се засили потокът на коли натам и после в обратна посока, но не мисля, че ще е натоварено като през лятото, когато тръгнат турците към родните земи.  

През ГКПП Стрезимировци сме минавали през август и нямаше никакъв трафик. Там навигацията малко ни замота и ни прекара през едни нелицеприятни пътища. 

 

image.gif

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Искаме да тръгнем в петък следобед към Словения, правейки спирка за вечерна разходка и нощувка в Белград. Препоръките са за Земун, което ни устройва, тъй като няма да се лутаме с колата из центъра вечерта и на следващата сутрин.

Но се чудех дали има някакво приятно, прохладно местенце по пътя към Белград, където просто да спрем за вечеря и нощувка, вместо да влизаме в града.

Връзка към мнение
преди 40 минути , Lindt каза:

Искаме да тръгнем в петък следобед към Словения, правейки спирка за вечерна разходка и нощувка в Белград. Препоръките са за Земун, което ни устройва, тъй като няма да се лутаме с колата из центъра вечерта и на следващата сутрин.

Но се чудех дали има някакво приятно, прохладно местенце по пътя към Белград, където просто да спрем за вечеря и нощувка, вместо да влизаме в града.

Ако влизате в града все пак, от доста време имам в отметките в букинг това: https://www.booking.com/Share-fwbk6N

Не че съм била, но е в разширения списък. Пък и друго е някой да го провери предварително. :blum3:

И още една отметка имам, ама за вас не става. Но нека да виси тук: https://www.booking.com/Share-UviuNn

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Argentique каза:

Ако влизате в града все пак, от доста време имам в отметките в букинг това: https://www.booking.com/Share-fwbk6N

Не че съм била, но е в разширения списък. Пък и друго е някой да го провери предварително. :blum3:

И още една отметка имам, ама за вас не става. Но нека да виси тук: https://www.booking.com/Share-UviuNn

 

 

Не ми се иска да спим в една стая ( излиза ми четворна или тройна стая ), иначе е готино разположен на реката. Второто би се харесало на сестра ми, но не достатъчно, за да тръгне в четвъртък 😄 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хърватия ще глобява за пиене и спане на обществени места

 

300 евро глоба ще е наказанието за пиене на алкохол и използване на парковете като тоалетна, реши градският съвет в Сплит, Хърватия.

Санкциите са част от наредба за спазването обществения ред и спокойствието в града по време на туристическия сезон.

300 евро ще е глобата за консумацията на алкохол на обществени места, за спане в паркове на тревни площи, търговски и други обществени обекти, както и за използването на парковете като тоалетна. Глоби ще се налагат и за консумация на храна и напитки в заведения за хранене след края на работното им време, са решили градските власти.

Същата ще е санкцията и за катерене и сядане на паметници и паметни плочи, влизане и къпане във фонтани.

Двойно по-малко - 150 евро, ще струва на нарушителите извършването на строително-монтажни работи от 14 до 17 ч. и от 22 до 7 ч. сутринта.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
преди 7 часа, deian каза:

Трябва ми такси в Задар за утре сутрин. Някой знае ли номера или приложение?

Пробвай с приложението Bolt. Доста е разпространено в Хърватия, а миналата година при регистрация даваха и някаква отстъпка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Другата седмица летим от Ниш за Стокхолм имаме няколко часа там. С какво могат да се уплътнят? Смятам да тръгнем от тук с колата към 9 наше време, а полетът е 16:45 местно, т.е. имаме около 4 часа.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 13.06.2023 г. в 10:15, Zaro каза:

Другата седмица летим от Ниш за Стокхолм имаме няколко часа там. С какво могат да се уплътнят? Смятам да тръгнем от тук с колата към 9 наше време, а полетът е 16:45 местно, т.е. имаме около 4 часа.

 

Нишката крепост + някоя друга бира с плескавица. (бонус е ако работи корабчето ресторант) (може да ми махнеш стикерите на Ботев, ако още седят)(като си дойдеш в Пловдив, уредете пиена на бира с Венелин 🙂

Челе кула - когато бях там беше мега зле, занемарено и мръсотия до шия

Археологическите разкопки Медиана - ние нямахме време и ги пропуснахме

Концентрационен лагер Червен кръст - и за него нямахме време, но е като идея

 

Преди Ниш ние спираме за хапване в Кафана Иван.

 

Ако сте настроени за манастири след Димитровград се отбийте вдясно до манастирите в Суково и Поганово.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

преди 2 часа, lamerz1912 каза:

Нишката крепост + някоя друга бира с плескавица. (бонус е ако работи корабчето ресторант) (може да ми махнеш стикерите на Ботев, ако още седят)(като си дойдеш в Пловдив, уредете пиена на бира с Венелин 🙂

 

Значи крепостта + стикерите. Може да ги покрия с други. 😇

Благодаря!

  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Тръгваме следобед към Белград и се чудех, ако нещо се забавим и не можем да чакаме да стигнем до Земун, дали някой би ми препоръчал крайпътно заведение? 

Благодаря предварително! 

 

Идеи за бързи крайпътни спирки, заведения в Земун и някъде из Хърватия и Словения на път за Любляна приветствам също 🙂

 

Връзка към мнение
преди 29 минути , Lindt каза:

Тръгваме следобед към Белград и се чудех, ако нещо се забавим и не можем да чакаме да стигнем до Земун, дали някой би ми препоръчал крайпътно заведение? 

Благодаря предварително! 

 

Идеи за бързи крайпътни спирки, заведения в Земун и някъде из Хърватия и Словения на път за Любляна приветствам също 🙂

 

По пътя към Белград във Велика Плана мога да препоръчам Restoran Splav. Може би не минава точно за крайпътно, защото трябва да се отклоните малко, но е хубаво. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
преди 17 часа, Катя мравката каза:

Аз искам да отида от Загреб до Любляна

@Катя мравката, мисля, че няколко автобусни компания пътуват по маршрута и не са под шапката на Фликс. Не за всички се продават билети онлайн, така че направо питай на гише на автогарата в Загреб. 

Тук излизат някои от тях.

https://getbybus.com/en/bus-routes/zagreb-1510/ljubljana-2222/2023-08-23

Възможно е да са и по-евтини, Фликс отдавна не предлагат най-добрата цена.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Катя мравката каза:

Аз искам да отида от Загреб до Любляна

Ако Ви устройват часовете си хванете влака, има сутрешен, обеден и вечерен, по-евтин е от автобусите и стига за същото време, дори малко по-бързо, а линията минава покрай река Сава, което прави пътуването доста по-живописно от това с автобус по магистралата.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@iceman00, пътувал ли си така и от къде купи билетите? Защото на сайта на хърватските железници въобще не излиза Любляна като дестинация. Обратният маршрут се обслужва от австрийските железници, излиза един сутрешен влак на фиксирана цена 25 евро.

Връзка към мнение
преди 19 минути , iMari каза:

@iceman00, пътувал ли си така и от къде купи билетите? Защото на сайта на хърватските железници въобще не излиза Любляна като дестинация. Обратният маршрут се обслужва от австрийските железници, излиза един сутрешен влак на фиксирана цена 25 евро.

Ето малко повече информация за маршрута Загреб-Любляна от сайта seat61.com.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, iMari каза:

@iceman00, пътувал ли си така и от къде купи билетите? Защото на сайта на хърватските железници въобще не излиза Любляна като дестинация. Обратният маршрут се обслужва от австрийските железници, излиза един сутрешен влак на фиксирана цена 25 евро.

Миналата седмица пътувах. Билет може да се купи в гарата в Загреб на гишето за международни пътувания (работи от 5:40 до 21:30) и струваше 9 евро, купих го 2 часа преди влака, реално важеше 4 дни, не беше за конкретна дата/час. Има информация и на сайта на хърватските и на сайта на словенските (по-подробна) железници, но трябва да се иде в секция международно пътуване. Билети онлайн могат да се купят от сайта на австрийските железници (ÖBB) и от глобалния сайт за международни пътувания на немските железници (http://www.international-bahn.de/), но и на двете места е по 25 евро, което е голяма глупост. Пристигахме късно вечерта в Загреб, а на следващия ден искахме да пътуваме до Любляна и се притеснявах дали ще има билети, но реално нямаше проблем, влакът (обедния) беше полупразен. Може би вечерният е по-пълен, тъй като е нощен с дълъг маршрут (Белград-Цюрих).

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Здравейте, планирам еднодневна разходка до Южна Албания от Гърция. 

Основна цел ще бъде Джирокастър, иска ми се да видим Синьото око и евентуално нещо по крайбрежието. Имам няколко въпроса:
1. Как е положението с границата между Албания и Гърция на север от Игуменица (Qafë Botë - Sagiada)?
- Знам, че нещата са непредвидими, но има ли шанс да ни изненадат неприятно и да ни забавят? Знам, че пунктът работи до 22:00 

2. Заслужава ли си Синьото око и колко време се върви до него? 
- Прочетох, че има къде да се паркира 

3. Забелязах, че до Джирокастър има 2 пътя, като може би ще минем и по двата, заради Синьото око? Хубави ли са пътищата и има ли много завои до Джирокастър? 
- Може би маршрутът ще е граница - Синьото око - Джирокастър и оттам по горния път обратно за Саранда и района 

4. Някой посещавал ли е мостът на Али Паша край Джирокастър и как се стига до него? 
- Самият мост ми хареса по снимки, а за самия град съм предвидил базара, замъка, бункера и евентуално някоя от старите къщи, които са музеи

5. Заслужава ли си Бутринт или са поредната порция руини? 
- имам желание да посетим Додони в Гърция и се чудя дали има смисъл да ходим и до двете. Бутринт е в ЮНЕСКО, но това някак си не ме ориентира особено 

6. Заслужава ли си (К)самил и снимките в интернет на плажовете в района реални ли са? 
Може би въпросите не са особено бързи, но не искам да пускам отделна тема. 
Ще си позволя да тагна @ruwenzogy @krasen_denev и @Radnev, които според мен са експертите по тези места и знам, че са ги посещавали 😃 
Благодаря предварително на отзовалите се! 
 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 27 минути , Kristian Desev каза:

Заслужава ли си Бутринт или са поредната порция руини

Античният комплекс не е голям, обхожда се бързо. На нас ни беше интересно да го разгледаме. Има зеленина, което прави по-приятно обикалянето на руините в горещите летни дни.

 

Ето част от археологическия комплекс, прецени си ще ти представлява ли интерес:

DJI_0066.jpg

 

И около него:

DJI_0077.jpg

 

Ксамил и наоколо ни хареса, особено морските дарове, които ядохме там 😉

DJI_0130.jpg

 

Саранда е от типа на Слънчев бряг. 

 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , chandni каза:

Античният комплекс не е голям, обхожда се бързо. На нас ни беше интересно да го разгледаме. Има зеленина, което прави по-приятно обикалянето на руините в горещите летни дни.

 

Ето част от археологическия комплекс, прецени си ще ти представлява ли интерес:

DJI_0066.jpg

 

И около него:

DJI_0077.jpg

 

Ксамил и наоколо ни хареса, особено морските дарове, които ядохме там 😉

DJI_0130.jpg

 

Саранда е от типа на Слънчев бряг. 

 

DJI_0105.jpg

Благодаря, сега вече придобих по-добра представа. Жестоки снимки! 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Допълвам, че пътищата в Албания бяха в много добро състояние. Не се притеснявай, може да се каже, че са по-поддържани от нашите. Не помня да сме попадали на занемарени участъци с дупки, на каквито може да  се натъкнеш тъй често в нашата скъпа родина.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.