Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Западните Балкани


ivelina666
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Западните Балкани. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко са тол таксите между Ниш и Белград?

- Може ли да се влиза с лична карта в Косово?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой от хърватските острови е най-хубав?

- Кога да посетим Плитвичките езера?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Съботно неделно ще съм в района на Трън. Върти ми се идея да отскоча до Власинското езеро през Стрезимировци , но не знам дали ще мога да мина в Сърбия без пълномощно на колата - служебна е.... Някой минавал ли е скоро със служебен или чужд автомобил да каже дали искат пълномощно на границата сръбските митничари? 

Връзка към мнение
преди 4 минути , Otnesen каза:

Съботно неделно ще съм в района на Трън. Върти ми се идея да отскоча до Власинското езеро през Стрезимировци , но не знам дали ще мога да мина в Сърбия без пълномощно на колата - служебна е.... Някой минавал ли е скоро със служебен или чужд автомобил да каже дали искат пълномощно на границата сръбските митничари? 

Миналата година на Калотина не искаха нищо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, изчетох цялото инфо за Албания изписано тук и на други места в сайта, но имам въпрос. Плануваме 5 дни в Саранда в началото на септември, ще пътуваме с автомобил от София. Гугъл карти и Уейз си противоречат за това през кой граничен пункт да преминем Гръцко-Албанската граница, моля за съвет, търся возможно най-лекия и бърз маршрут с идеята, че сме с 1 шофьор. Благодаря.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Slavkov каза:

Здравейте, изчетох цялото инфо за Албания изписано тук и на други места в сайта, но имам въпрос. Плануваме 5 дни в Саранда в началото на септември, ще пътуваме с автомобил от София. Гугъл карти и Уейз си противоречат за това през кой граничен пункт да преминем Гръцко-Албанската граница, моля за съвет, търся возможно най-лекия и бърз маршрут с идеята, че сме с 1 шофьор. Благодаря.

Кулата-Промахон,Мавромати-Кафе Боти

Връзка към мнение

Здравейте! Ако човек кацне в Кукъс, Северна Албания с някой от нискотарифните полети на Уиз, какви възможности има за обикаляне на леснодостъпни природни забележителности (освен долината Валбона и езерото Коман) и културни такива (освен посещение на Призрен в Косово за ден)? 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, Kristian Desev каза:

Здравейте! Ако човек кацне в Кукъс, Северна Албания с някой от нискотарифните полети на Уиз, какви възможности има за обикаляне на леснодостъпни природни забележителности (освен долината Валбона и езерото Коман) и културни такива (освен посещение на Призрен в Косово за ден)? 

Уточни леснодостъпни...

С кола или с обществен транспорт. С колко време разполагаш и къде мислиш да нощуваш?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Уточни леснодостъпни...

С кола или с обществен транспорт. С колко време разполагаш и къде мислиш да нощуваш?

Придвижването да е с обществен транспорт, а нощувките да са 3 и да са в Кукъс. В момента само разучавам, но ще се радвам да чуя предложенията ти 🙂

Връзка към мнение
преди 21 минути , Kristian Desev каза:

Придвижването да е с обществен транспорт, а нощувките да са 2, макс 3, и да са в Кукъс. В момента само разучавам, но ще се радвам да чуя предложенията ти 🙂

Нямам. Ти, разбира се, си проучвал много обществения транспорт в Албания, а аз не съм.

За Призрен е ясно, че става за еднодневка. За Валбона, може и да стане, но от всичко, което съм разглеждал, Валбона е страхотна долина, но уау-гледките са най-вече, когато се гледа отвисоко. А преходите по баирите в Проклетийе не са шега работа. Но и само разходка в долината също ще си струва. 

За Коман... сигурен ли си, че говорим за едно и също нещо, защото езерото Комани е удобно за еднодневка с начална точка от Коман, а не от Фиерза. А и разписанията доста зависят от сезона. 

Някога преди много години бях чел инфо за едно много "каубойско" корабче-ферибот между Кукъс и Фиерза, където се возиш в много автентична обстановка, с всякакъв народец и добитък, но много време нищо такова не ми е попадало като информация. Не съм бил никога около Кукъс, но личното ми мнение е, че Призрен и Кукъс са много леснодостъпни с автомобил от България, пътищата дотам цялостно са добри и при примерно четирима пътуващи самолети с прекачване няма да спестят нито пари, нито време, а с кола и придвижването на място ще е несравнимо по-лесно.

Друго, което бих ти предложил, е да направиш една кореспонденция с домакините си от мястото за настаняване, да ви уредят кола и шофьор за турове по ваш избор.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, master_of_germs каза:

Нямам. Ти, разбира се, си проучвал много обществения транспорт в Албания, а аз не съм.

За Призрен е ясно, че става за еднодневка. За Валбона, може и да стане, но от всичко, което съм разглеждал, Валбона е страхотна долина, но уау-гледките са най-вече, когато се гледа отвисоко. А преходите по баирите в Проклетийе не са шега работа. Но и само разходка в долината също ще си струва. 

За Коман... сигурен ли си, че говорим за едно и също нещо, защото езерото Комани е удобно за еднодневка с начална точка от Коман, а не от Фиерза. А и разписанията доста зависят от сезона. 

Някога преди много години бях чел инфо за едно много "каубойско" корабче-ферибот между Кукъс и Фиерза, където се возиш в много автентична обстановка, с всякакъв народец и добитък, но много време нищо такова не ми е попадало като информация. Не съм бил никога около Кукъс, но личното ми мнение е, че Призрен и Кукъс са много леснодостъпни с автомобил от България, пътищата дотам цялостно са добри и при примерно четирима пътуващи самолети с прекачване няма да спестят нито пари, нито време, а с кола и придвижването на място ще е несравнимо по-лесно.

Друго, което бих ти предложил, е да направиш една кореспонденция с домакините си от мястото за настаняване, да ви уредят кола и шофьор за турове по ваш избор.

Благодаря ти! Има агенции, които се занимават с трансфери от Кукъс до Валбона, Шкодра, Фиерза и други дестинации, така че транспортът не би трябвало да е проблем. За съжаление, кола от България не е вариант. Албания много ме привлича като дестинация, а след твоя пътепис много малко ми остана да започна да сънувам Проклетийе 😀. Мислех си за комбиниран тур, например кацане в Тирана, посещение на Берат, Круя, Шкодра с крепостта Розафа, езерото Комани и Тет. Много искам да направя трека от Тет до Валбона, но не мисля, че съм достатъчно добре подготвен физически и за това търсих някакви алтернативи, които да включват само Валбона с полет от Кукъс. Не съм планинар, но съм любител на природата 🙂. За езерото - иска ми се да го направя с трансфер от Тирана (10€) до езерото, ферибот до Фиерза, разходка там и нощувка в Шкодра, тоест Тирана - езерото Комани - Шкодра, стори ми се добър вариант. Обикновено фериботите са от средата на април до първите дни на ноември. 

За трека Тет - Валбона ми хареса обратната страна, тоест Валбона - Тет, защото по този начин отсечката Валбона - Rrogam може да се вземе с такси и да се скъси самата дистанция, а в Тет има повече какво да се прави, отколкото във Валбона и сметнах, че е по-добре преходът Шкодра - Валбона да е в началото. 

Благодаря отново! Ще продължа да проучвам, но Проклетийе окончателно влезе в списъка с мечтани дестинации 🙂

  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Kristian Desev каза:

Благодаря ти! Има агенции, които се занимават с трансфери от Кукъс до Валбона, Шкодра, Фиерза и други дестинации, така че транспортът не би трябвало да е проблем. За съжаление, кола от България не е вариант. Албания много ме привлича като дестинация, а след твоя пътепис много малко ми остана да започна да сънувам Проклетийе 😀. Мислех си за комбиниран тур, например кацане в Тирана, посещение на Берат, Круя, Шкодра с крепостта Розафа, езерото Комани и Тет. Много искам да направя трека от Тет до Валбона, но не мисля, че съм достатъчно добре подготвен физически и за това търсих някакви алтернативи, които да включват само Валбона с полет от Кукъс. Не съм планинар, но съм любител на природата 🙂. За езерото - иска ми се да го направя с трансфер от Тирана (10€) до езерото, ферибот до Фиерза, разходка там и нощувка в Шкодра, тоест Тирана - езерото Комани - Шкодра, стори ми се добър вариант. Обикновено фериботите са от средата на април до първите дни на ноември. 

За трека Тет - Валбона ми хареса обратната страна, тоест Валбона - Тет, защото по този начин отсечката Валбона - Rrogam може да се вземе с такси и да се скъси самата дистанция, а в Тет има повече какво да се прави, отколкото във Валбона и сметнах, че е по-добре преходът Шкодра - Валбона да е в началото. 

Благодаря отново! Ще продължа да проучвам, но Проклетийе окончателно влезе в списъка с мечтани дестинации 🙂

Чел съм разни блогове, където хората си коменикират с довакините си в Шкодра и те им съдействат. Трансфер до Комани за ферибота, следобед автобус от Фиерза до Валбона. Валбона-Тет е по-лесната посока, по малко денивелация се преодолява пеш. И накрая автобус Тет-Шкодра. 

Имам много голямо желание за по-обстойна Албания, но всякакви планове за екскурзии с кола сме ги преустановили. Колата е служебна и понастоящем трябва да плащаме луди пари на фирмата за изминати лични километри. Днес за еднодневка на 75 км от София ни излезе 40 лв. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 27.08.2022 г. в 10:43, ivan69 каза:

Кулата-Промахон,Мавромати-Кафе Боти

Благодаря. Точно това ми беше питането, защото и Уейз и Гугълмапс упорито ми заявяват да влезна в Албания през пункт Какавия а не през Кафе Боти, и се зачудих дали няма някакъв актуален проблем с пункта или пътя Игуменица-Албания...

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Ще пътуваме с 4г ни син до Загреб за коледните базари. Чудя се колко пари да обменшм за там. Предполагам искат само кеш на самите базари. 5 дни ще бъдем там. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте - Препоръчайте хубава кръчма с жива музика в Нови Сад. Ще бъдем там за Нова Година, но ми се иска на 3-ти да направим едно кръчме някъде, също и на 1ви 🙂

Благодаря Ви и весели празници 🙂

Връзка към мнение
На 19.12.2022 г. в 12:50, Kremi Nikolova каза:

Здравейте - Препоръчайте хубава кръчма с жива музика в Нови Сад. Ще бъдем там за Нова Година, но ми се иска на 3-ти да направим едно кръчме някъде, също и на 1ви 🙂

Благодаря Ви и весели празници 🙂

Нямам идея къде ще отседнете, но преди няколко години ние отседнахме в този хотел най-вече заради чудесните отзиви за ресторанта. Останахме много доволни, храната е прекрасна, мястото в центъра на града...

 

 

Връзка към мнение
В момента, Duke каза:

Нямам идея къде ще отседнете, но преди няколко години ние отседнахме в този хотел най-вече заради чудесните отзиви за ресторанта. Останахме много доволни, храната е прекрасна, мястото в центъра на града...

 

 

Вхотел Нови Сад ще бъдем. Ще разгледам,  благодаря  ви ☺️

Връзка към мнение
На 27.08.2022 г. в 23:21, Kristian Desev каза:

Благодаря ти! Има агенции, които се занимават с трансфери от Кукъс до Валбона, Шкодра, Фиерза и други дестинации, така че транспортът не би трябвало да е проблем. За съжаление, кола от България не е вариант. Албания много ме привлича като дестинация, а след твоя пътепис много малко ми остана да започна да сънувам Проклетийе 😀. Мислех си за комбиниран тур, например кацане в Тирана, посещение на Берат, Круя, Шкодра с крепостта Розафа, езерото Комани и Тет. Много искам да направя трека от Тет до Валбона, но не мисля, че съм достатъчно добре подготвен физически и за това търсих някакви алтернативи, които да включват само Валбона с полет от Кукъс. Не съм планинар, но съм любител на природата 🙂. За езерото - иска ми се да го направя с трансфер от Тирана (10€) до езерото, ферибот до Фиерза, разходка там и нощувка в Шкодра, тоест Тирана - езерото Комани - Шкодра, стори ми се добър вариант. Обикновено фериботите са от средата на април до първите дни на ноември. 

За трека Тет - Валбона ми хареса обратната страна, тоест Валбона - Тет, защото по този начин отсечката Валбона - Rrogam може да се вземе с такси и да се скъси самата дистанция, а в Тет има повече какво да се прави, отколкото във Валбона и сметнах, че е по-добре преходът Шкодра - Валбона да е в началото. 

Благодаря отново! Ще продължа да проучвам, но Проклетийе окончателно влезе в списъка с мечтани дестинации 🙂

Трека Тет-Валбона не е чак толкова труден, само жегата е проблем... ако се прави в тази посока Тет-> Валбона, сутринта качването ти е на сянка,  в гора... после си на слънце, но -слизаш. Обратното, ако си достаъчно рано, би трябвало планината да те засенчва по време на качването.

От Шкодра с джипове се ходи до Тет / не препоръчвам собствен джип /, пътят е наистина ужасен с рискови разминавания при пропасти от едната страна. Тет е очарователно място, силно препоръчвам.  Вероятно си прочел, там се гледат- водопади, едно ждрело и един извор, всичките си заслужават. Имаше по пътя и действаща воденица, сама си мели, човекът си беше оставил чувала със зърното.

/От Валбона, има една фирма, която държи такситата, /мисля че е собственика на ферибота/ и всички возят на една цена - до началото на Ферибота- Фиерза. От Другата страна на ферибота, нас ни чакаше трасфер от мотела в Шкодра / там бяхме оставили колата/, но има достатъчно таксита. Ако трябва да избирам, между двете долини, бих избрала - Тет. Валбона, вече е доста застроена с хотели, има и доста западни туристи. И двете долини, предлагат прекрасни гледки, към околните върхове. Топ гледката / за мен / беше на превала- Тет -Валбона. Не се страхувай от прехода, за човек който ходи по планини, не е особено затрудняващ!

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , JazzMaster каза:

Околовръстното на Белград  - започна ли да си струва като време спрямо градското преминаване?

През лятото на връщане реших да го пробвам. Категорично не си струва. Има един участък в края към изхода в посока Ниш, който все още не е довършен и задръстванията, съчетано с прах и мърсотия, превръщат околовръстното в истинско околовръстно от гледна точка на време за преминаване...

 

Затова, най-добре е по царския път, при спазване на основното правило - преминаване и двете посоки извън час пик - сутрин след 09:00 ч. и вечер след 19:00 часа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

О, аз в началото на ноември минавах, изглеждаше "усилено строителство" около възела Икеа, та затова... Но си минах през града. Гугъл сателит не помага.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Привет на всички, планираме разходка до Босна следващите два месеца когато ни се отвори свободна петдневка, но пътят малко ме притеснява. Някой да го е минавал зимата към Сараево през Златибор?

 И относно колата за Албания сме искали разрешително за валидност на каското, защото не покриваше тези страни. Предполагам и тук ще е същото, но ако някой скоро го е правил, моля да сподели, че не намерих инфо.

Връзка към мнение
На 21.12.2022 г. в 11:53, Duke каза:

През лятото на връщане реших да го пробвам. Категорично не си струва. Има един участък в края към изхода в посока Ниш, който все още не е довършен и задръстванията, съчетано с прах и мърсотия, превръщат околовръстното в истинско околовръстно от гледна точка на време за преминаване...

 

Затова, най-добре е по царския път, при спазване на основното правило - преминаване и двете посоки извън час пик - сутрин след 09:00 ч. и вечер след 19:00 часа.

Даже и в час пик препоръчвам през града. Ние решихме да дадем шанс на околовръстното и се наложи даже на едно място да питаме за пътя. Това в началото на октомври, може вече да са го довършили.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте, как стои въпросът с преминаването на границата между Сърбия и Косово? Как се ,,държат" сърбите с хората, които искат да отидат до страната с цел туризъм, и да се върнат отново през Сърбия? Идеята е България - Сърбия - Косово - Сърбия - България, като се надявам да няма проблем с печатите. И последно - как е трафикът на Калотина през април, много ли се чака, или е по-добре да се влезе през ГКПП Стрезимировци, ако пътят е добро състояние? При първия вариант се влиза в Косово през Ниш и Мердаре за Прищина, а при втория през Враня и Гниляне 

Връзка към мнение

От някакво време сръбските железници са пълна трагедия. В момента след Ниш няма пътнически влакове нито в посока Цариброд, нито на юг към Скопие. Срок - неизвестен. Уж модернизация, уж не знам си какво, това е в момента ситуацията.
Балканите все повече стават автобусен район, не че и преди не бяха.
Иначе да, има влак София-Цариброд, който после се връща насам и това е.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.