Прескочи до съдържание

Говорим си за Северен Пакистан - Karakoram Highway


Гост

Препоръчани мнения

На 19.12.2018 г. в 23:28, Гост каза:

Това едва ли ще стане, слънце. Преди 16 август са техните пости, а след 27 август повечето магеланци имат ангажименти.

 

Постите са през май-юни, преди т.нар. при нас Рамазан Байрам. Август е т.нар. в България Курбан Байрам - където се коли 1 животно и се раздава курбан. 3 дена тип Великден, толкоз.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, Happy_Traveler каза:

Постите са през май-юни, преди т.нар. при нас Рамазан Байрам. Август е т.нар. в България Курбан Байрам - където се коли 1 животно и се раздава курбан. 3 дена тип Великден, толкоз.

Да, да! Благодаря за уточнението, аз не им знам обичаите, но съм запомнила препоръката ти - да идем след 16 август и от безопасна гледна точка, а  и да избягаме от тълпите - и много ти благодаря за това уточнение, когато правихме планирането! 

 

преди 1 час, slujitel каза:

Да се върна от Индия и ще действаме.

Желая ти прекрасно скитане - много харесвам Индия... 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Тъй, ни в клин ни в ръкав, да пиша, че си направих застраховка за пътуването от UNIQA - здраве, багажи, полети - всичко. Събрах очите на служителите. Покрай мен научиха, че щом някой иска да бъде застрахован, те нямат причина да не го направят, защото целта е да бъдат взети пари, които се дават съвсем доброволно от клиента.

Доволна съм, че им осигурих безплатен обучение.. Ако им дадат и някой кредит, трябва да ме почерпят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , patilana каза:

Покрай мен научиха, че щом някой иска да бъде застрахован, те нямат причина да не го направят, защото целта е да бъдат взети пари, които се дават съвсем доброволно от клиента.

Negative.

Иди на Запад и поискай да те застраховат за Иран, Северна Корея или Сирия. Кажи им, че им даваш парите си доброволно. Кажи им, че им даваш много пари. Виж какъв ще е резултатът.

Целта не е застрахователите да приберат едни пари (впрочем в България точно това е целта), а да поемат добре, ама много добре премерен риск и срещу определена сума да ти гарантират, че ако ти се случи нещо, ще получиш съответното договорено обезщетение. Което в много случаи е стотици, даже хиляди пъти по-голямо от сумата, която са прибрали от теб.

Все пак честито! Дано не ти се наложи да опираш до застрахователя!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодаря ти. 

Най  ще се радвам да не умра, че нещо ми се видят слабички едни 1000 евро да ме докарат до България.

Иначе нямам против да се поразболея акутно, че чини ми се ще стигнат парите да ми свалят температурата, спрат стомашните болки или просто да ме пременят в гипс.

Абе, дай боже, да не се сдобивам аз със знания как реално им е организирана помощта.

И да знаете, че Пеперудка не я давам за никакви пари на света. Аз съм я нарекла за Азия и ще се бия за нея ако е нужно.

Пък за отменени полети не ща и да чувам! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Goal & Boss каза:

Negative.

Иди на Запад и поискай да те застраховат за Иран, Северна Корея или Сирия. Кажи им, че им даваш парите си доброволно. Кажи им, че им даваш много пари. Виж какъв ще е резултатът.

Отговорът би бил различен. Ще кажа поне как е във Великобритания.

 

Повечето застраховки са с общи условия и не дефинират директно изключения - освен САЩ и Канада.

 

Някои ще имат дребен шрифт, който казва, че застраховката не е валидна, ако има предупреждение в правителствения сайт за избягване на пътуване - освен по наложителна причина. Моята е такава и трябва да гледам внимателно изключенията.

 

Някои може и да те застраховат срещу доста по-висока цена, като ще изключат страни с военни действия - това е принципно правило. Мисля че номадите са от тях (само мисля).

Връзка към мнение

Информация за магеланците, които следят темата и се интересуват от дестинацията – както и за тези, които биха я прочели в бъдеще. Знам, че има магеланци (и магеланки), които планират посоката.

 

Четивото е дълго, но се отнася за живота ни, така че нека чете само този, който е заинтересован.

 

В резюме: Подходът ми към това пътуване – по-точно комуникирането му, беше погрешен. И твърде демократичен. Фокусът се измести основно към бюджет, дискутирахме основно в тази насока, а в Пакистан фокусът трябва да е в посока безопасност.

 

Допуснах основна грешка да се увлека в други приоритети, за да се удовлетворят всички хора – просто нямам опит с водене на групи, и да правя компромис със себе си и личните си принципи. Северен Пакистан и Karakoram Highway не е Oxford street, a аз подходих сякаш събирам приятели за Англия. Там има зони, които се охраняват от военни, а за нас най-важното беше кой ще ни даде по-ниска цена и по-евтин билет. Моя грешка. Моля за извинение.

 

Една извадка от последния бюлетин на gov.uk:

 

“На 7-август има нападение в Chilas над девически училища. Северен Пакистан е сериозно посещавана зона от чужденци заради К2, Nanga Parbat и всички красоти от сорта, но точно затова е и в прицела на терористи. Има голяма заплаха от отвличане и сектантско насилие в цялата страна, включително в Исламабад, Равалпинди, Лахор и Карачи. Трябва да се избягват всички тълпи, обществени събития, политически събирания, религиозни процесии и спортни събития и да се вземат подходящи предпазни мерки за сигурност.

 

Чужденците, по-специално западните граждани, могат да бъдат директни цели. Гъсто населените необезпечени зони, като пазари, молове, ресторанти и места, където се срещат западни граждани и пакистанския елит, са потенциални фокусни точки за атаки.

 

Силите за сигурност в Пакистан са в позиция на постоянна готовност. Нивата на предупреждение в големите градове могат да варират и пътниците трябва да наблюдават местните медии. Може да има увеличаване на присъствието на силите за сигурност и ограниченията за движение могат да бъдат въведени в кратък срок. 

 

По време на свещени периоди / религиозни празници има повишен риск от целенасочени атаки. На 17 декември 2017 г. при нападение в метеорологичната църква във Ветал в Кета са убити девет души и са ранени над 50 души. Възможно е по този начин да бъдат насочени по-нататъшни християнски събирания.

 

В началото на август терористи нападат редица училища, включително дузина училища в районите Чилас, Дарел и Тангир в областта Даймер, Гилгит Балтистан. В последвалите операции по сигурност са убити 2-ма терористи, а над 30 са арестувани. Възможни са по-нататъшни атаки срещу училищата и операциите по сигурността. Трябва да търсите и да следвате съветите на местните власти.

 

Има редица неотдавнашни терористични нападения в Лахор. Понастоящем трябва да внимавате с пътуванията си до и около Лахор. Атаките са насочени към оживени обществени места и събития, включително обществен транспорт, големи международни хотели, летище, паркове, търговски центрове и религиозни обекти.

 

На 14 март 2018 г. експлозия в полицейския контролен пункт Nisar близо до Raiwand в южните покрайнини на Лахор, близо до религиозния център Tableeghi (Jamait e Islami), причинява многобройни смъртни случаи и множество наранявания.”

 

Това е официалната информация на travel.gov.uk. С нея спирам, иначе има още.

 

A това е личната ми информация от моите приятели алпинисти, които редовно ходят и катерят там:

 

Трябва много внимателно да избирате на кого се доверявате. Агенцията праща писмо, списък заверен в министерството на туризма в Паксистан , с маршрут , програма и водач на групата (ваш трябва да имате). Снимки, лиценза на туроператора и неговия паспорт и застраховки.

 

Изборът е в много аспекти - трябва фирмата да е с име, иначе не те еб@ват за нищо (excuse my French, изразът е на моите приятели алпинистите бел.авт.). Има и много такси за фирмите - там ги дерат яко властта. За охрана, за военните, за кво ли не  - и застраховки - те ги правят, нашите отделно, те са много аспекти.  Големите и утвърдени фирми имат депозит при военните. И ако стане нещо плащат, а после ти им превеждаш от застраховката. Щото ония искат кеш - не признават че после ще платиш, полица не важи. Али (Али Мухаммад – гид и собственик на реномирана агенция) беше уредил за Боян (Боян Петров – бел. авт.) хеликоптер, като получи криза след К2, щото неговия гид немал депозит. Боян беше се умрел, ония викат - кеш и тогава. А на Боян агенцията нема депозит.

 

Хунза е на Кънда в дивия. Мотелът в Чилас е извън града , в града не се влиза, щото не се препоръчва. И не се минава нощем, не те пускат военните. В Чилас дори армията не може да смогне да застреля некой талибан  - щото местните го трепят преди това. Разбираемо е - иначе умират от глад . Някои места от т.нар. "афганистански коридор" са с повишена степен на риск. През тях се лети или се минава с охрана , транзит и през деня.

 

И не става дума само за вас. Ако стане нещо вие мрете, а с вас от глад един милион местни. Затова ви пазят кат писани яйца и вие немате думата в рисковите места . Хунза, Балтистан са супер сейфти , местните са готови да умрат за вас. За останалите гаранция никой не поема.

 

И никакви компромиси по евтиняшки причини. Нема да те питам колко ти струва живота или дори некоя нощ или момент на страх и ужас.

 

Обаче не се отказвай. Ако требе ще ти осигурят конче и се разходи по некой близък трек - Чаракузата или нещо около високопланинските села за сметка на тъпия Лахор. Или Исламабад. Там е смрад и страх. Нищо нема да видиш, нито ще се изкефиш. Гони си планината и мечтите и не прави компромиси заради никой, да не влезеш в световните новини.

 

Та - с @patilanaняма да се откажем. Тя ми потвърди категоричното си намерение, а аз имам огромна страст да видя това място. Само ще преосмисля отново къде и как ще направим пътуването и ще уточня финалния маршрут. Може и да изключа Лахор, все още не знам, ще говоря с гидовете.

 

Няма никакъв смисъл да се пита за съвет хора, които са много навътре в материята, а после да се правиш на мъж.

 

Така че тази тема вече не е за събиране на приятели за нискобюджетно – или каквото там – скитане, а само за информация на хора, които искат да посетят тази част на Пакистан – и да им се помогне да се вземе правилно решение.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Понеже се почувствах засегната от този пост, мисля, че е редно да си напиша моето мнение. Ясно е, че заедно няма да пътуваме. Определено не мисля, че говорихме за "ти да ни водиш", а да отидем заедно. Относно бюджета, заради което всъщност не се разбрахме, кой бюджет, защото ти конкретен бюджет така и не даде. 6 страници разговори, в които темата беше, колко е опасно там. Който го е страх от мечки, не ходи в гората. Сама се информирах, стоях 2 нощи да чета, изчетох всичко в нета, просто ти ме пришпори да се занимавам с пътуване за след 8 месеца, а аз не бях готова. За теб проблема е, че вместо да спим в хотел за 200 лв. в Исламабад си резервирах друг, близо до вашия за 78 лв. При това във вашия нямаше стая за Малия. И, че при храна за долар, два в планините, не желая да плащам обяди и вечери по 18$. Това не е бюджет, това е неразумно харчене. Бих искала да копирам изказването на @patilana по въпроса, но не бих си го позволила без нейно съгласие от личната ни кореспонденция. 

В крайна сметка аз не съм търсила други фирми, а се придържахме към твоите предложения. Като не си имала намерение да обсъждаш фирмата на Мусадир, защо изобщо я предложи?

И последно " Там има зони, които се охраняват от военни, а за нас най-важното беше кой ще ни даде по-ниска цена и по-евтин билет." за какви билети говорим, нали всеки сам щеше да си търси билети, или с теб трябва да пътувам и с най-скъпите билети, защото е мега-опасно. 

В крайна сметка аз не съм бебе, мога и сама да си организирам това пътуване, идеята беше да сме повече хора. Сега ми мина желанието, но със сигурност един ден ще отида. Прочетох много блогове, хората го правят дори с обществен транспорт. Ето линк от блога на едни българи, доста добре са описали района.

 https://bgmagickervan.com/2015/06/10/walking-karimabad-traveling-car-roller-coaster-noobakshi-elders/

преди 10 часа, Гост каза:

Информация за магеланците, които следят темата и се интересуват от дестинацията – както и за тези, които биха я прочели в бъдеще. Знам, че има магеланци (и магеланки), които планират посоката.

 

Четивото е дълго, но се отнася за живота ни, така че нека чете само този, който е заинтересован.

 

В резюме: Подходът ми към това пътуване – по-точно комуникирането му, беше погрешен. И твърде демократичен. Фокусът се измести основно към бюджет, дискутирахме основно в тази насока, а в Пакистан фокусът трябва да е в посока безопасност.

 

Допуснах основна грешка да се увлека в други приоритети, за да се удовлетворят всички хора – просто нямам опит с водене на групи, и да правя компромис със себе си и личните си принципи. Северен Пакистан и Karakoram Highway не е Oxford street, a аз подходих сякаш събирам приятели за Англия. Там има зони, които се охраняват от военни, а за нас най-важното беше кой ще ни даде по-ниска цена и по-евтин билет. Моя грешка. Моля за извинение.

 

Една извадка от последния бюлетин на gov.uk:

 

“На 7-август има нападение в Chilas над девически училища. Северен Пакистан е сериозно посещавана зона от чужденци заради К2, Nanga Parbat и всички красоти от сорта, но точно затова е и в прицела на терористи. Има голяма заплаха от отвличане и сектантско насилие в цялата страна, включително в Исламабад, Равалпинди, Лахор и Карачи. Трябва да се избягват всички тълпи, обществени събития, политически събирания, религиозни процесии и спортни събития и да се вземат подходящи предпазни мерки за сигурност.

 

Чужденците, по-специално западните граждани, могат да бъдат директни цели. Гъсто населените необезпечени зони, като пазари, молове, ресторанти и места, където се срещат западни граждани и пакистанския елит, са потенциални фокусни точки за атаки.

 

Силите за сигурност в Пакистан са в позиция на постоянна готовност. Нивата на предупреждение в големите градове могат да варират и пътниците трябва да наблюдават местните медии. Може да има увеличаване на присъствието на силите за сигурност и ограниченията за движение могат да бъдат въведени в кратък срок. 

 

По време на свещени периоди / религиозни празници има повишен риск от целенасочени атаки. На 17 декември 2017 г. при нападение в метеорологичната църква във Ветал в Кета са убити девет души и са ранени над 50 души. Възможно е по този начин да бъдат насочени по-нататъшни християнски събирания.

 

В началото на август терористи нападат редица училища, включително дузина училища в районите Чилас, Дарел и Тангир в областта Даймер, Гилгит Балтистан. В последвалите операции по сигурност са убити 2-ма терористи, а над 30 са арестувани. Възможни са по-нататъшни атаки срещу училищата и операциите по сигурността. Трябва да търсите и да следвате съветите на местните власти.

 

Има редица неотдавнашни терористични нападения в Лахор. Понастоящем трябва да внимавате с пътуванията си до и около Лахор. Атаките са насочени към оживени обществени места и събития, включително обществен транспорт, големи международни хотели, летище, паркове, търговски центрове и религиозни обекти.

 

На 14 март 2018 г. експлозия в полицейския контролен пункт Nisar близо до Raiwand в южните покрайнини на Лахор, близо до религиозния център Tableeghi (Jamait e Islami), причинява многобройни смъртни случаи и множество наранявания.”

 

Това е официалната информация на travel.gov.uk. С нея спирам, иначе има още.

 

A това е личната ми информация от моите приятели алпинисти, които редовно ходят и катерят там:

 

Трябва много внимателно да избирате на кого се доверявате. Агенцията праща писмо, списък заверен в министерството на туризма в Паксистан , с маршрут , програма и водач на групата (ваш трябва да имате). Снимки, лиценза на туроператора и неговия паспорт и застраховки.

 

Изборът е в много аспекти - трябва фирмата да е с име, иначе не те еб@ват за нищо (excuse my French, изразът е на моите приятели алпинистите бел.авт.). Има и много такси за фирмите - там ги дерат яко властта. За охрана, за военните, за кво ли не  - и застраховки - те ги правят, нашите отделно, те са много аспекти.  Големите и утвърдени фирми имат депозит при военните. И ако стане нещо плащат, а после ти им превеждаш от застраховката. Щото ония искат кеш - не признават че после ще платиш, полица не важи. Али (Али Мухаммад – гид и собственик на реномирана агенция) беше уредил за Боян (Боян Петров – бел. авт.) хеликоптер, като получи криза след К2, щото неговия гид немал депозит. Боян беше се умрел, ония викат - кеш и тогава. А на Боян агенцията нема депозит.

 

Хунза е на Кънда в дивия. Мотелът в Чилас е извън града , в града не се влиза, щото не се препоръчва. И не се минава нощем, не те пускат военните. В Чилас дори армията не може да смогне да застреля некой талибан  - щото местните го трепят преди това. Разбираемо е - иначе умират от глад . Някои места от т.нар. "афганистански коридор" са с повишена степен на риск. През тях се лети или се минава с охрана , транзит и през деня.

 

И не става дума само за вас. Ако стане нещо вие мрете, а с вас от глад един милион местни. Затова ви пазят кат писани яйца и вие немате думата в рисковите места . Хунза, Балтистан са супер сейфти , местните са готови да умрат за вас. За останалите гаранция никой не поема.

 

И никакви компромиси по евтиняшки причини. Нема да те питам колко ти струва живота или дори некоя нощ или момент на страх и ужас.

 

Обаче не се отказвай. Ако требе ще ти осигурят конче и се разходи по некой близък трек - Чаракузата или нещо около високопланинските села за сметка на тъпия Лахор. Или Исламабад. Там е смрад и страх. Нищо нема да видиш, нито ще се изкефиш. Гони си планината и мечтите и не прави компромиси заради никой, да не влезеш в световните новини.

 

Та - с @patilanaняма да се откажем. Тя ми потвърди категоричното си намерение, а аз имам огромна страст да видя това място. Само ще преосмисля отново къде и как ще направим пътуването и ще уточня финалния маршрут. Може и да изключа Лахор, все още не знам, ще говоря с гидовете.

 

Няма никакъв смисъл да се пита за съвет хора, които са много навътре в материята, а после да се правиш на мъж.

 

Така че тази тема вече не е за събиране на приятели за нискобюджетно – или каквото там – скитане, а само за информация на хора, които искат да посетят тази част на Пакистан – и да им се помогне да се вземе правилно решение.

 

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

@slujitel оценявам високо факта, че не ме цитираш без да сме го договорили. Чест и почитания! 

2018 година започна за мен с думи на "приятел" до безкрайно уважаван и обичан от мен човек, които не бях изричала. Днес още страдам от това, че не бях твърда в изясняването на "...е, и какво толкова, нищо кофти не съм написала ...".

Щастлива  се, че 2019 започва по коренно различен начин!

Ще пътувам с @Гост за Пакистан по маршрута, който избере и на цената, която уговори.  

В духа на последната информация за опасностите в страната и мнението на българин, който е там, и пред Вас, отново благодаря на @Stanislav Dimitrov за това, че Единствен ни обърна внимание да сме загрижени първо за тях и после за мечтите си. 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 4 минути , patilana каза:

@slujitel оценявам високо факта, че не ме цитираш без да сме го договорили. Чест и почитания! 

2018 година започна за мен с думи на "приятел" до безкрайно уважаван и обичан от мен човек, които не бях изричала. Днес още страдам от това, че не бях твърда в изясняването на "...е, и какво толкова, нищо кофти не съм написала ...".

Щастлива  се, че 2019 започва по коренно различен начин!

Ще пътувам с @Гост за Пакистан по маршрута, който избере и на цената, която уговори.  

В духа на последната информация за опасностите в страната и мнението на българин, който е там, и пред Вас, отново благодаря на @Stanislav Dimitrov за това, че Единствен ни обърна внимание да сме загрижени първо за тях и после за мечтите си. 

 

Ами можеше и аз да пътувам, ако първо беше уговорила и уточнила, а после да се разправяме. Няколко пъти помолих да се даде приблизителна цена на това пътуване, до момента, както знаеш няма такава. Няма да тръгна с неясна сума и на място да плащам колкото е необходимо. И не беше нужно личните ни разговори да се изнасят публично, аз също не съм давала съгласие за това, но ставам тази сутрин и чета, при това не цитирани точно, а изкривени през призмата на @Гост.

Връзка към мнение

 

Преди 1 час, slujitel каза:

Понеже се почувствах засегната от този пост, мисля, че е редно да си напиша моето мнение. 

@slujitelТи имаш право да напишеш всичко, което сметнеш за важно и което би било в полза на теб и/или останалите.

 

 Цитирах само www.travel.gov uk и български алпинисти. Абсолютно никъде не съм цитирала теб или наши разговори.

 

И тук не иде реч само за теб. Информация, която касае живота на хора, смятам за по-важна от каквато и да е моя суета.

 

Теди смята да ходи там сама. Освен теб и други хора се интересуваха и са ми писали. За мен е важно да предам своето знание.

 

И защото тяхната база беше единствено цена - а това за Пакистан не е правилна стратегия.

 

Както казах, вината е изцяло моя в начина, по който подходих за това пътуване и се извиних.

 

Смятам, че по никакъв друг начин не съм ти навредила, освен изгубено време за четене, затова смятам да спра този разговор до тук.

 

Връзка към мнение

Форумът се е нахендрил в Сатурнова дупка. 🙄 В едната тема, която следя, Флай и Домосед си мерят резерватите, а в тази други искри прехвърчат. Свят голям, варианти за пътуване - много. Хакуна матата! ☺️

  • Харесвам 9
  • Браво 2
  • Смея се 3
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Това, че всички пътуваме, съвсем не означава, че не сме различни във вижданията си за това как трябва да мине едно пътуване, в изискванията си, нуждите и т.н. Няма нищо лошо в това да има разногласия и най-добре е бързо да се установят различията, за да няма проблеми по време на самото пътуване. 

И най-важното според мен е никой да не прави компромиси с желанията си, за да му е приятно по време на пътуването. Ако трябва да се правят компромиси, по добре всеки да си прави сам дестинацията. Така накрая ще остане хубав спомен, а не горчивина.

Пожелавам на края макар и по отделно и двете страни да имат успешни пътувания.

.....Пакистан не е лесна дестинация, поради което е нормално и организацията около него да не тече  по мед и масло.

А на част от сеирджийте не им прави чест да правят подклаждащи огъня коментари.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, mililia каза:

Пакистан не е лесна дестинация,

Толкова точно описва организацията. 

Не разбирам как виждате проблеми в споделянето и напасването на нещо , което не е осъществено. Проблем би било Несподелянето на очаквания.

Проблемите на място идват от неточности в подготовката. 

Няма никаква Сатурнова дупка - Има сериозни намерения и търсене на истина. Това е ужасно трудно и пъха хората с по - малко устойчивост в лапите на организираното от друг и не по техен вкус преживяване.

Вие четете, не се срамувайте, а ние ще бъдем благодарни, ако ни съдействате, защото човек не може да знае всичко. 

 Някой има ли проверен човек на място в Исламабад и Лахор ?

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всекидневно имам контакти с пакистанци и пакистанки в Дубай.Определено са силно религиозни, мисюлмани ,което означава ,че мъжете доминират над жените .Съветът ми е да бъдете много  консервативно облечени  и да не им се усмихвате при разговор с тях.Те го възпримат като интерес към тях.Държат световно първенство по гледаемост на порно сайтове ! 

Кухнята им е много вкусна  , ноо не наблягат на хигиената 😂

Редактирано от Vanessabg
  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Tedy каза:

Съни е в Лахор и гледам добре се забавлява. 🙂 Тя със сигурност може да е полезна с инфо.

Съни много помага, дава ни информация,  но тя живее там със съпруга си и нейният статут е различен. 

 

Тя ни е препоръчвала фирми, но реално не ги е позвала, не ги познава хората, а това е от ключово значение в критични райони.

 

Нужен е личен опит и лична препоръка. Интернет много заблуждава.

 

Както казах, моят подход беше погрешен. Не е проблем някоя и друга ирония или подигравка - рисковете на общуването. Егото ми ще зарасне.

 

Важно е хората да са наясно с рисковете и да взимат адекватни решения, предпазващи живота им.

Връзка към мнение
преди 3 часа, Vanessabg каза:

Съветът ми е да бъдете много  консервативно облечени  и да не им се усмихвате при разговор с тях

Сега се сетих,че на нас ни прелагаха да купят жената,която беше с нас на експедицията.Започна с три кози и 20долара.Интересното е че жената беше с къса коса(и като слизаше на определени места,на които от трекинг агенцията казваха,винаги се забулваше.Това основно на пътя Исламабад-Скарду),а двама от мъжете(аз младеж тогава)бяхме с дълги 🙂

 

преди 4 часа, Tedy каза:

Съни е в Лахор и гледам добре се забавлява

Rainy го е казала,тя е с мъжа си,и статутът и е доста различен от този на пътуващите из страната самостоятелно.А про по,се сетих за един приятел,който миналата седмица отиде при баща си във Венецуела.Питам го не е малко опасно сега.Отговор:В София е по-опасно зимата.Много мръсен въздух дишаме.....

Редактирано от malkia
  • Харесвам 2
  • Смея се 3
Връзка към мнение
На 20.01.2019 г. в 5:43, GeorgiD каза:

Покажете, моля,

Няма как да се покаже нещо от "любимия " фейсбук. . Не е информативно, вероятно.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 5.01.2019 г. в 12:40, Гост каза:

 аз не им знам обичаите, но съм запомнила препоръката ти 

 

само да вметна, че това изречение обяснява много неща... най-вече за отношението към хората. Тези обичаи далеч не са само в Пакистан, ами в половината свят, включително и България. Така че това "им" е малко.. не на място. Всеки знае, че постите са не преди Курбан Байрам, а два месеца по-рано, преди Рамазан Байрам, по време на свещения месец Рамазан (да де, Рамадан. На арабски между Д и З 😉 ). Човек като тръгне за някъде, трябва да уважава културата и обичаите на хората, с които ще се смеси. Иначе....

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ей, ама каква тема сте изписали! 

 

 Да ви кажа и при нас в Пакистан я има същата драма - сред местните "магеланци" като се разбираме да пътуваме. Едни искат със самолет, други с влак, трети с рейс... Та и аз така си намерих една девойка пакистанка да си шетам с нея и отказах на другите, за мен също е важно къде ще спя и къде ще ям. Иначе Пакистан е пълен с бакпакъри, но всеки има различен стил. Аз никога не съм имала проблем никъде по света, защото си имам Каучсърфинг общество и си намирам доверени хора. 

За 2 седмици престои успях да оглавя месният Каучсърфинг Лахор, да изритам 3-4-ма идиоти, които бяха там само, за да се запознават с момичета и да напасна разни разногласия. 

 Моят мъж е Рейни Номер 2 , притеснява се за местата и хората. Разяснил ми е всички градове, квартали и прослойки и ако ви е интересно - мога да ги опиша и тук. Моят статут не е по-различен от вашия, защото аз си обикалям СЪВСЕМ САМА, мъжът ми все е на работа и ако го чакам да ме заведе някъде, то минават месеци и отдавна съм взела живота си в свои ръце, а и той не обича забележителности. Аз например си хващам Убер сама - много пакистански момичета не биха го направили вечер, не е препоръчително. Има какви ли не истории. В Балочистан и на север има отвличания на туристи, няма какво да казваме на черното-бяло. 

 Иначе Лахор и Исламабад за мен са хубави градове, особено Лахор - който обича история и храна, както и сватби. Историческият квартал е в бедната част и затова изглежда много мизерно. Планинарите на Пакистан са същите като гореспоменатия планинар-магеланец и казват: "Какво да правим тука в тия прашни градове, искаме на север." 

 За забавленията - аз тук имам много повече социален живот, отколкото в България, ама то е както си го направиш. Моята приятелка е пакистанка от Саудитска Арабия и се оплаква как тук било по-скучно, там ходила на парти всеки 4-ти ден, та наистина зависи с кой и как се запознаеш. 

 Иначе традиционните пакистански семейства са скучни - хапване, чайче, децата, телевизия, вечеря в ресторант... Но в Пакистан е много лесно да си намериш правилната среда, понеже градовете са разделени на бедни, средни и богати квартали, заведения, клубове и т.н. В този ред на мисли да ви кажа, че членувам в клуба на велосипедистите и всички мои приятели са поканени на безплатни турове с колело, ако посетят Пакистан. Хората от тези клубове знаят уникални места. 

  Туристите наистина са много пазени, но има и измами, мен даже продавачът в кварталния плод-зеленчук ме мами през 2-3 дни, последният път му казах да вземе да спре, че много добре ги знам цените, ама той пак... 

  • Харесвам 13
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

@Happy_Traveler сигурно изобщо не му е мястото тук, но понеже толкова интересно разправяш и то истории, които разбиват тотално масовата представа за живот в традиционно ислямска държава, ще си позволя да те попитам - със съпруга ти някъде в университет ли сте се запознали? очевидно е изключително светски настроен, явно и семейството му, защото дори и в супер демократични държави не са често срещани случаите, при които докато съпругът работи постоянно, съпругата участва активно в каучсърфинг 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.