Прескочи до съдържание

Говорим си за Северен Пакистан - Karakoram Highway


Гост

Препоръчани мнения

Това за семейството ми хрумна на първо четене. На мен все ми се вижда странно изискването за някакво писмо. Прилича ми на руските приглашения.

 

Връзка към мнение

Да ви наспамя малко темата с риск да ме оплюете.Бил съм в Пакистан с тур агенция,за изкачване на един връх в Каракорум.Цената за 5 души беше 1000долара/човек (2004г.,не го организирах аз и незнам коя е агенцията,но мога да проверя).Включваше цялата логистика от Исламабад до Скарду и обратно.Оттам с джипове до Асколе.Оттам трек 4 дни до базов лагер с 30-35 носачи.Палатки,храна за базов лагер,цялото къмпинг оборудване,разрешителни,офицер за свръзка и готвач през цялото време в планината-20дни.Връщане на багажа с около 15-20носачи.Нощувки и храна навсякъде по пътя.Това информативно,ако може да е ориентир за цените,макар моята инфо да отпреди 14г.

Сега нещото за което може да ме хейтите наволя.Пакистан не е за всеки,и не е за културен туризъм(изключвчвам трекове и катерене).Това е не само мое мнение,а самият аз много мразя,като някой ми каже не ходи едикъде си-там е опасно.Не смятам че е толкова опасно,има много по-опасни държави.Но може да видите страховити неща там,който да ви разстроят и натъжат,и огорчът преживяването ви.След последното си ходене там преди 2 или 3 години Николай Петков,който е бил многократно в тази държава(включително на няколко пъти с Дойчин и Съни,все на експедиции с добро финансиране и без липса на средства,казвам го с оглед на това,че не са пестяли средства и да са се чудели кое ще им излезе по-евтино)ми каза:Повече няма да стъпя в Пакистан.

При въпросът ми защо?отговорът беше,че е много натоварващо цялото преживяване с местните.-последно видял как убили с камъни(пред очите му)човек до един мост.Защо?Така и не разбрал(а и не попитал).

Всичко това го пиша не с цел да откажа някого,а да дам ясна представа с какво се захващате.За всички,които се навият-надявам се,да си изкарате чудесно,въпреки мойте опасения.

  • Харесвам 8
  • Шок 1
  • Благодаря 2
  • Браво 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Stanislav Dimitrov каза:

Да ви наспамя малко темата с риск да ме оплюете.Бил съм в Пакистан с тур агенция,за изкачване на един връх в Каракорум.Цената за 5 души беше 1000долара/човек (2004г.,не го организирах аз и незнам коя е агенцията,но мога да проверя).Включваше цялата логистика от Исламабад до Скарду и обратно.Оттам с джипове до Асколе.Оттам трек 4 дни до базов лагер с 30-35 носачи.Палатки,храна за базов лагер,цялото къмпинг оборудване,разрешителни,офицер за свръзка и готвач през цялото време в планината-20дни.Връщане на багажа с около 15-20носачи.Нощувки и храна навсякъде по пътя.Това информативно,ако може да е ориентир за цените,макар моята инфо да отпреди 14г.

Сега нещото за което може да ме хейтите наволя.Пакистан не е за всеки,и не е за културен туризъм(изключвчвам трекове и катерене).Това е не само мое мнение,а самият аз много мразя,като някой ми каже не ходи едикъде си-там е опасно.Не смятам че е толкова опасно,има много по-опасни държави.Но може да видите страховити неща там,който да ви разстроят и натъжат,и огорчът преживяването ви.След последното си ходене там преди 2 или 3 години Николай Петков,който е бил многократно в тази държава(включително на няколко пъти с Дойчин и Съни,все на експедиции с добро финансиране и без липса на средства,казвам го с оглед на това,че не са пестяли средства и да са се чудели кое ще им излезе по-евтино)ми каза:Повече няма да стъпя в Пакистан.

При въпросът ми защо?отговорът беше,че е много натоварващо цялото преживяване с местните.-последно видял как убили с камъни(пред очите му)човек до един мост.Защо?Така и не разбрал(а и не попитал).

Всичко това го пиша не с цел да откажа някого,а да дам ясна представа с какво се захващате.За всички,които се навият-надявам се,да си изкарате чудесно,въпреки мойте опасения.

Благодаря ти, @Stanislav Dimitrov

 

Ще разбера всички, ако преосмислят намерението си за пътуване.

Връзка към мнение
преди 3 часа, Stanislav Dimitrov каза:

 

При въпросът ми защо?отговорът беше,че е много натоварващо цялото преживяване с местните.-последно видял как убили с камъни(пред очите му)човек до един мост.Защо?Така и не разбрал(а 

Уау, леле... В кой район се е случило това? 

А виж например една българска агенция как даже прави предимно и само културни турове в Пакистан - хунзи, калаши, читрали...

Връзка към мнение
преди 6 часа, Happy_Traveler каза:

Уау, леле... В кой район се е случило това? 

Със сигурност в Северен Пакистан,защото там са планините и моите приятели ходят там.Да спомена,че на мен специално,нищо лошо не ми се е случвало.Имахме един лек инцидент още при пристигането,за който виновни си бяхме ние и основно посланиникът(всъщност е консул).Ходихме до най-голямата джамия в Исламабад,подарък от ОАЕ и не се събухме.Аз още нямах опит с мюсюлманските държави,а консула каза няма проблем не се събувайте и стана една....За две минути се събра огромна тълпа и започнаха да ни бутат и да крещят.Успяхме да избягаме с джипа.Той беше с дипломатически номера,но на никой от местните не му пукаше.На няколко пъти имахме проблем със снимките и местни ни взимаха камерите да видят какво сме снимали.Обаче всички военни бяха много любезни,идваха да ни поздравяват постоянно и питаха-Сър,добре ли сте?Всичко ли е наред?А шофьорът навръщане от Скарду към Исламабад бързаше ужасно,за да мине някаква местност,която била много опасна-имало постоянно отвличания и убийства(по неговите думи)и каза,че се минавало само по светло.Освен тези неща,застрашен не съм се чувствал,но пак казвам-не смятам,че е място за приятни разходки и почивка.

Редактирано от malkia
  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Мерси за инфото. Аз също въобще, ама въобще не подценявам тези неща, много ме дразнят пакистанците как не си го признават, а британските сайтове преувеличават и човек не знае от къде да има адекватна информация. 

 Странно обаче - в пакистанските медии никъде няма случай на отвличане и убийство на турист в този регион, че даже хората от градовете ходят на туризъм там незабулени. И бързо карал казваш - по онези завои... Дори не искам да си го представям...

 А не е ли имало опция за полицейски ескорт в такъв случай? Нали на повечето пътешественици, идващи от Иран през Балочистан, им осигуряват? 

 Убийство с камъни се практикува само с някой определени райони (тези на патаните предимно) и те са в северозападен Пакистан. Каракорумската магистрала не е там. Можеш ли наистина да разбереш къде точно е било? Тази история наистина е брутална, просто явно пореден случай в селски район, за който дори централната власт може и да не разбере. 

 А за консула и несъбуването в джамията нямам думи просто - по принцип нашето посолство там има МНОГО ЛОША слава и самият факт, че ви е казал подобно нещо, дипломат особено... Дори отказвам да го коментирам... Това би ви се случило на много места в Азия и Африка, някой хора са болни на тема религия и религиозните си места. На мен едни италианци ми се разкрещяха в Неапол, че седя в катедралата, докато всички са прави...

 

  Тъййй, успя да стреснеш всички ни - викам да местим темата към Средна Азия, то е ясно. 😀

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 10 минути , Happy_Traveler каза:

Тъййй, успя да стреснеш всички ни - викам да местим темата към Средна Азия, то е ясно. 😀

Аз лично не мисля да се местя никъде 🙂 

 

преди 10 минути , Happy_Traveler каза:

А за консула и несъбуването в джамията нямам думи просто - по принцип нашето посолство там има МНОГО ЛОША слава и самият факт, че ви е казал подобно нещо, дипломат особено... Дори отказвам да го коментирам... Това би ви се случило на много места в Азия и Африка, някой хора са болни на тема религия и религиозните си места. На мен едни италианци ми се разкрещяха в Неапол, че седя в катедралата, докато всички са прави...😀

И аз нямам думи.

 

Здравейте. Коментар и от мен. Благодаря на @malkia за предупрежденията. Тъй като ме питаха приятели, които са чели форума: "Ще ходите ли, нищо не казваш, това истина ли е, или пътуването се проваля", да споделя мнение. 

 

Избягвам да опонирам на когото и да е или да манипулирам когото и да е. Затова съм се оттеглила от дискусии, намесващи емоции, и не че не ги мога, уверявам ви.

Личното ми мнение е, че задълбаване в детайли относно мъчения с камъни е излишно, още повече без фактология. Едно предупреждение е достатъчно.

 

Мисля, че всеки знае, че Пакистан не е Тоскана и не отиваме на почивка, да пием вино и да се разлагаме в "европейски" стил. 

Всеки знае и  за трудните държави. Предлагам да уважаваме изборите ни.

 

Още помня дискусията за Йемен и остров Сокотра преди пътуванията на трима магеланци, а ако не се лъжа, един магеланец беше и в Афганистан. Няма да посочвам повече примери. 

 

В Пакистан няма военни действия. Няма да защитавам дуализма, че е една от най-гостоприемните нации, а пък нейни хора убивали. Вероятно и двете са валидни. В конкретика всичко зависи от ситуация. Както влизане обут в свещена тяхна джамия. В Мианмар сигурно щяха да реагират идентично.

 

Давам линк към възможно най-консервативния и известен - относно опасности сайт - английския: 

 

https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/pakistan

Изваждам два основни факта: 

 

* recommendation against travel on the Karakoram Highway between Islamabad and Gilgit - и поради този факт избягвам самостоятелното пътуване с кола под наем, а използвам reputable agency.

* Around 270,000 British nationals visit Pakistan every year. Most visits are trouble-free.

 

Ако има официално предупреждение за опасност и забрана за пътуване, аз ще съм първата, която ще го каже. Иначе не намирам за полезно плашенето. Нека всеки вземе своето решение.

Аз искам да видя онези чукари, като спазвам обичаите на държавата. Дали сега или по друг начин, не зная. Но ще го сторя.

Така и всеки с решението си. Ако се стиковаме, ще бъда наистина щастлива.  Ако не - здрави да сме!

🙂 

 

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Аз доколкото знам (от това, което съм чела), в мюсюлманския свят убийство с камъни се практикува спрямо прелюбодейците... Моите 5 стотинки..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря на @Stanislav Dimitrov за разказите от първо и второ лице. Оценявам твоята искрена загриженост!

Това ме кара да помоля @Гост  да ми препоръча доказан застраховател. Нямам намерение да се отказвам от пътуването. Естествено ако избухнат размирици или тресне земетръс ( пу - пу пепел ми на устата ) няма да тръгна не само за там, ами за където и да било.

 С по - малко думи - и двете да си останем - ще си пътуваме сами. Аз нямам проблеми с хората и се старая и те да нямат с мен.

Нека изкоментираме местата за настаняване, моля.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
В момента, patilana каза:

 С по - малко думи - и двете да си останем - ще си пътуваме сами. Аз нямам проблеми с хората и се старая и те да нямат с мен.

Чудесно! Имаме сделка 🙂 Ще се постарая да ти отговоря на останалите въпроси съвсем скоро.  

Връзка към мнение

 @Гост  и за да видиш, че съм пич - оставям гледките за теб. А аз  - само си представи как  ще се ширя на задната седалка:girl_blum:

Да си кажа , че и към местата за спане имам само базови изисквания. Ще бъде както го решиш. Пари се печелят. Това, за да не се замисляш как да ми споделиш някаква цена, за каквото и да било. Никакви 10 - дневни харчлъци не могат да ми обърнат колата. Със сигурност съм била на доказано по - скъпи места от Пакистан.

Пиша всичко това, защото не сме се виждали, а само чели. Това не дава съвсем точна представа за някои аспекти от нагласите на хората. Моля, за всичко което не си разбрала как го тълкувам и му реагирам, да ме питаш за да ти изясня. По отношение на темите във форума, нямам абсолютни никакви намерения да Не споделям истината за себе си такава каквато е, на тези страници.

Връзка към мнение
В момента, patilana каза:

 @Гост  и за да видиш, че съм пич - оставям гледките за теб. А аз  - само си представи как  ще се ширя на задната седалка

Ето тук вече категорично и окончателно ме размаза като масълце на препечена филийка :grin: Благодаряяяяяяяяя! Макар че силно се опасявам как предните две места ще бъдат заети от шофьор и гид, освен ако не подкупя единия :grin:

 

преди 2 минути , patilana каза:

Да си кажа , че и към местата за спане имам само базови изисквания. Ще бъде както го решиш. Пари се печелят. Това, за да не се замисляш как да ми споделиш някаква цена, за каквото и да било. Никакви 10 - дневни харчлъци не могат да ми обърнат колата. Със сигурност съм била на доказано по - скъпи места от Пакистан.

Със сигурност няма да се стремя към скъпо, а само чисто, с отлична локация и добра сигурност. Ще споделя повече по темата скоро. Усмихна ме наистина! 

 

преди 4 минути , patilana каза:

 Пиша всичко това, защото не сме се виждали, а само чели. Това не дава съвсем точна представа за някои аспекти от нагласите на хората. Моля, за всичко което не си разбрала как го тълкувам и му реагирам, да ме питаш за да ти изясня. По отношение на темите във форума, нямам абсолютни никакви намерения да Не споделям истината за себе си такава каквато е, на тези страници.

Браво! И аз така 🙂 Значи пътуване ще има, въпрос на краен бюджет. Наистина ме зарадва! 🙂 

Връзка към мнение
В момента, Гост каза:

Ето тук вече категорично и окончателно ме размаза като масълце на препечена филийка :grin: Благодаряяяяяяяяя! Макар че силно се опасявам как предните две места ще бъдат заети от шофьор и гид, освен ако не подкупя единия :grin:

 

Със сигурност няма да се стремя към скъпо, а само чисто, с отлична локация и добра сигурност. Ще споделя повече по темата скоро. Усмихна ме наистина! 

 

Браво! И аз така 🙂 Значи пътуване ще има, въпрос на краен бюджет. Наистина ме зарадва! 🙂 

И транспорта Лахор - Исламабад вземи измисли.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Гост каза:

Макар че силно се опасявам как предните две места ще бъдат заети от шофьор и гид, освен ако не подкупя единия :grin:

 

 

Може пък да си ги поделим.:laugh1: Ако си съгласна де, просто предлагам. Пък тях ще ги поставим пред свършен факт!:lol:

Изобщо не е било нужно да се съмняваш, че ще бъда там през август. Ето заради това писах, не винаги сме наясно с нагласите на хората, ако не ги познаваме лично.

Записът ми за пътуването изобщо не е плод на емоционално решение, макар че емоциите ги притежавам в изобилие .

П.П. Днес денят ми не протече планувано - просто уточнявам.

Връзка към мнение
преди 1 час, slujitel каза:

И транспорта Лахор - Исламабад вземи измисли.

1 вариант: Най-бърз и ефективен: 

 

image.png.84063072b6820071a069d1a690180ac8.png

 

2 вариант -  С автобус: Съвсем приемлив, имат магистрала, свързваща Лахор с Исламабад.

 

http://daewoo.com.pk/Home/SearchBus

 

image.png.be1c058b746296e5de4217d83eadaaa5.png

 

3 вариант: С влак, но са неудобни часовете, пристигат вечер в 22.30

 

4 вариант: При голяма група - наемане на бусче - личен трансфер, но за него няма смисъл да се рови засега. 

Връзка към мнение
преди 5 часа, patilana каза:

Нека изкоментираме местата за настаняване, моля.

преди 5 часа, Гост каза:

Със сигурност няма да се стремя към скъпо, а само чисто, с отлична локация и добра сигурност. Ще споделя повече по темата скоро. Усмихна ме наистина! 

 

За Лахор това е моят избор: Atlantic Inn Hotel Lahore  Централен, Gulberg III, шатъл от аерогарата, 24/7, цената е за две нощи

 

За Исламабад това е моят избор: Shelton's Rezidor Islamabad, Централен, Blue Area, шатъл от аерогарата, 24/7, цената е за една нощ

 

За хотелите по Karakorum Highway изборите са ограничени. В офертата те не са посочени, ние не поставяхме условия умишлено, но ще дам примери от друга пакистанска агенция

 

Chilas: Примерно (но това е доста хубава опция и може да не е в нашата цена) Shangrila Chilas

 

Karimabad: Примерно, HUNZA VIEW или PTDC Hotel

 

Besham: Примерно, PTDC Motel Besham  или Besham Hilton

 

Имаме и настаняване в Gilgit, но там е доста шарено и нямам представа какво ще предложат...

 

Когато си купим билетите, стане ясно колко човека ще сме и започнем уговорката на тура, преди да го платим, ще поискаме точно данни къде ще ни предложат да отседнем. Ако нещо не ни хареса, ще поискаме и втора опция 🙂 

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 8 часа, patilana каза:

и за да видиш, че съм пич - оставям гледките за теб. А аз  - само си представи как  ще се ширя на задната седалка:girl_blum:

 

Аха - фанах ли тЪ! 😄 После гък да не съм чул! 😉 Дa те цитирам ли, как на задната седалка винаги трябва да има МИНИМУМ двама 😄 

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 19 часа, patilana каза:

Това ме кара да помоля @Гост  да ми препоръча доказан застраховател.

И така - по следващата ти питанка: @patilana, много здраво прерових световния застрахователен пазар 🙂 , за да мога да ти дам възможно най-точен съвет.

 

Пакистан не се изключва от нито една застрахователна полица. Тоест, няма никакво значение каква застраховка ще сключиш - която е worldwide - той ще бъде включен. Нивата на покрития са изцяло твой избор. 

 

Моята лична препоръка: Виж какви продукти се предлагат на пазара в България. Смятах да ти предложа международен продукт - който покрива България, но не виждам смисъл, честно казано. Контактите при проблеми са с чужбина, самите премии са скъпи. Номадите са също вариант, но не са евтини, със сериозно самоучастие са - и не съм сигурна доколко са по-ефикасни от един Алианс, примерно. Напълно е възможно да има два комбинирани продукта - от някаква кредитна карта и/или стандартна застраховка. 

 

Предлагам ти да поискаш съвет от магеланци, тъй като не съм особено информирана за българския пазар. 🙂 

 

Аз смятам да сключа съвсем нормална застраховка worldwide, като тя е винаги:

1) годишна;

2) включва освен здравни услуги - и фалити на авиокомпании, и природни бедствия, и канселирани полети;

3) ще се опитам да намеря без самоучастие (има) - при единствения ми до този момент застрахователен claim ми удържаха £50, от което не ми стана приятно. 

 

Връзка към мнение
преди 13 часа, master_of_germs каза:

Аха - фанах ли тЪ! 😄 После гък да не съм чул! 😉 Дa те цитирам ли, как на задната седалка винаги трябва да има МИНИМУМ двама 😄 

:mda:Чуваш ли как мълча? За мен би било голям плюс ако един представител на научните среди ме цитира, пък било то и в ненаучно списание!:good:

преди 16 часа, Гост каза:

За Лахор това е моят избор: Atlantic Inn Hotel Lahore  Централен, Gulberg III, шатъл от аерогарата, 24/7, цената е за две нощи

 

За Исламабад това е моят избор: Shelton's Rezidor Islamabad, Централен, Blue Area, шатъл от аерогарата, 24/7, цената е за една нощ

 

 

 

 

Рейни, направо съм възхитена от избора на хотели!  Имаш карт бланш от мен да спреш да търсиш други места за настаняване. Тези ме устройват идеално.

преди 1 час, Гост каза:

И така - по следващата ти питанка: @patilana, много здраво прерових световния застрахователен пазар 🙂 , за да мога да ти дам възможно най-точен съвет.

 

Предлагам ти да поискаш съвет от магеланци,  🙂 

 

 

 

Милата ми тя, толкова много си се потрудила заради мен. Милиони благодарности сега и огнени неща при първа възможност!

За застраховки, до сега, винаги съм разчитала или на помощ от приятел или на себе си, но все в  "Армеец". Съвършено си права за питанка - магеланска и тия дни ще я задам. Ама първо да ги видя тез теми, че понеже не ми разбира главата, винаги съм ги пренебрегвала. То в Европа мисля няма и смисъл да се притесняваш особено. За Япония и Африка разчитах на Дайнърс. Добре, че нищо не ми се случи. Вече , обаче, навлизам в дълбоки води - Югоизточна Азия и Пакистан, и не бива да разчитам, че ще мина на гол късмет.

По въпроса за вътрешния трансфер и аз бих искала да си се повлачим колкото е нужно с автобус, за да стигнем от точка А до точка Б. После ще се хваля, че съм била на автобусна екскурзия в Пакистан.:i-m_so_happy:

Сега да взема да питам магеланския народ, каква е местната кухня?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Happy_Traveler каза:

Сори за офтопика - Дайнерса какво ти даде, че ти е било спокойно за Африка? 

@Happy_Traveler ако позволиш малко размисли по въпроса за застраховките и спокойствието, освен @patilana - а може би ще е полезно и на други магеланци, не го приемай като личен коментар 🙂 

 

Застраховката не дава усещане за недосегаемост - нито в Африка, нито в Антарктида. За съжаление, не ни е персонален бодигард - а само дава спокойствие, че ще се погрижат за здравето ни, без да се разорим - затова Щатите и Карибите са на специален режим поради нивото на цената на здравни услуги, или ще успеем да се върнем у дома - ако някоя авиокомпания ни зареже, без да се разорим. Всичко останало си е наша грижа като подготовка...

 

Аз имам служебно членство към International SOS. 

 

https://www.internationalsos.com/

 

Ако имам проблем при служебно пътуване, мога да им се обадя денонощно. Има и телефонен app. Непрекъснато получавам и сводки от тях за опасности, инструкции... Дори си мислих дали да го препоръчам на @patilana, но се отказах. Още повече, че ще сме заедно. 

Защото: нито една организация не може да те извади от батака, в който сам се напъхаш...

 

Аз не разбирам въпроса ти относно Африка... Нито Африка, нито Азия са извън света. Там има изключителни медицински професионалисти, които ще ти помогнат, ако имаш проблем, а след това застраховката ще покрие сметката - стига да я имаш. 

Ако се напъхаш по нощите в бар сама, в кофти квартал, с много алкохол, може да имаш проблем и в Ню Йорк, и в Лондон, не само в Кейп Таун или Момбаса.

 

За нашия piece of mind (спокойствие - бел. авт.) в Пакистан смятам за достатъчно:

 

1) застраховка с чудесно покритие - за което досега говорим;

2) паричен резерв - кредитна, дебитна карта, и преди всичко cash;

3) телефон с интернет покритие; 

4) резервен телефонен апарат - не задължително smart, просто апарат;

5) резервиране на турове през официални агенции;

6) прилично поведение, спазване на местните правила и обичаи - плюс усмивки към хората!;

7) телефонът на посолството на UK за съдействие при належащ проблем.

 

Ще има и още, но стига толкова 🙂 

 

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.