Прескочи до съдържание

Говорим си за Северен Пакистан - Karakoram Highway


Гост

Препоръчани мнения

преди 19 минути , patilana каза:

Потвърждавам, че съм ОК с цялата програма  ( включително междинното пътуване ), времетраенето, времевия период, нощувките, цените и всички твои хрумки Рейни!

Кога смяташ, че трябва да  купуваме самолетни билети?

 

Много се радвам наистина! Смятам, че напролет като краен срок звучи добре.

Предлагам да маркираме конкретни дати и полети на Qatar и Turkish и ги наблюдаваме - и реагираме веднага, ако щом цената стане особено хубава - ако стане. Всеки съвет от магеланци с информация ще е добре дошъл.

 

преди 31 минути , Гост каза:

По молба на @Happy_Traveler, нека обобщя резултатите от началото на нашето проучване и заявено намерение за пътуване. 

 

I. Маршрут 
Това е крайният вариант. Началната дата може да се промени с ден-два напред-назад, но ще бъде след 15 август (Националния празника на Пакистан) и няма да преминава в септември. Стремежът ми е да обхваща два уикенда, но в много краен случай ще направя компромис.

 

17-Aug Day 1: Sofia/London - Lahore
Полети с Qatar или Turkish, или друга авиокомпания от Истанбул (нискотарифните опции не ги коментирам).

 

18-Aug Day 2: Arrive in Lahore (night)

Overnight: Lahore. Изборът засега: Atlantic Inn Hotel Lahore  Централен, Gulberg III, шатъл от аерогарата, 24/7.

 

19-Aug Day 3: Древният Lahore и Wagah Border.
Overnight: Lahore. Изборът засега: Atlantic Inn Hotel Lahore  Централен, Gulberg III, шатъл от аерогарата, 24/7.

 

20-Aug Day 4: Lahore – Islamabad – автобус. 
http://daewoo.com.pk/Home/SearchBus
Overnight: Islamabad. Изборът засега: Shelton's Rezidor Islamabad, Централен, Blue Area, шатъл от аерогарата, 24/7

 

21-Aug Day 5: Islamabad – Babusar Pass – Chilas: 400 km, 11-12 часа със спиранията. 
Overnight: Chilas. Ще бъде уточнена след купуване на тур-а. Ако не ни хареса, ще си доплатим за наш избор.

 

22-Aug Day 6: Chilas – Gilgit - Karimabad: 220 km; Baltit Fort; Altit Fort

Overnight: Karimabad. Ще бъде уточнена след купуване на тур-а. Ако не ни хареса, ще си доплатим за наш избор.

 

23-Aug Day 7: Karimabad –Attabad lake, Gulmit, Borith Lake, Passu Glacier, Passu suspension – bridge - Passu - Karimabad, 12 часа.
Overnight: Karimabad. Ще бъде уточнена след купуване на тур-а. Ако не ни хареса, ще си доплатим за наш избор.

 

24-Aug Day 8: Karimabad - Gilgit Междинно: Обикаляне до Hooper and Naltar Valley. Ако е нужно джип, ще го решаваме и договаряме на място.

Overnight: Gilgit. Ще бъде уточнена след купуване на тур-а. Ако не ни хареса, ще си доплатим за наш избор.

 

25-Aug Day 9: Gilgit - Chilas –  Besham 
Overnight: Besham. Ще бъде уточнена след купуване на тур-а. Ако не ни хареса, ще си доплатим за наш избор.

 

26- Aug Day 10: Besham - Besham Valley – Islamabad Overnight: Islamabad
Изборът засега: Shelton's Rezidor Islamabad, Централен, Blue Area, шатъл от аерогарата, 24/7

 

27-Aug  Day 11: Islamabad – Sofia/London

 

II. Цена
Договорен е тура през Karakorum Highway: Day 5 - Day 10, като цената е базова – настаняване (нормален хотел, но без дефинирани претенции), закуска, входове, транспорт. Храната - и допълнителни екстри - са отделно. Има очаквано повишаване от около 10% - непотвърдено. Договорените цени са спрямо бройка хора и нивата са за пакистанци. За чужденци е значително по-скъпо. Ние сме чужденци, но ще получим тези цени. Останалите части от пътуването – като Lahore и Islamabad, самолетни билети, не са калкулирани, те не са реален проблем, ще си ги направим сами. 

 

Group Size

Twin Sharing
PKR

Twin Sharing
USD

Triple Sharing PKR

Triple Sharing USD

15-19

34,100

277

26,400

214

10-14

36,850

299

30,800

250

6-9

38,500

312

33,550

272

3-5

56,100

455

52,250

424

2

56,100

455

 

 

 

III. Тур-оператори.

 

Предвиждам резервиране на тур от един от следните двама местни, лицензирани оператори:

    Rehman Travels https://www.rehmantravel.com/
    Mashabrum Expeditions Treks & Tours https://www.mashabrum.com/

 

Всякакви варианти с недобре идентифицирани доставчици на услуги съм игнорирала.

 

III. Участници. 

1) Сигурни: За момента имаме двама сигурни магеланци: @patilana и аз. Живи и здрави, разбира се. Няма как разлика от $183 (ако съберем 6 човека и нагоре) да ме спре - за какво ли не съм ги дала, особено когато имам толкова надежден партньор!


2) Серизиозна заявка: Имаме още трима сериозно мотивирани участници - @slujitel и още двама - изцяло им се доверявам на желанието, сериозността и мотивацията, но които ще могат да потвърдят пътуване при група над 6 човека. Причината е бюджетна. 


3) Хипотетични заявки: Няколко, изцяло зависими от самолетни билети. Цитираните нива от 250 евро – към които има стремеж - ме правят силно песемистична, че хипотетичността ще стане реалност. За момента не ги планирам като реалност. Наричам имената с истинските им имена 🙂 

 

Няколко думи в тази връзка: Аз не събирам група. Нямам нито мотив, нито имам конкретен интерес. Не съм убеждавала никого, дори близки приятели, на които държа – и не възнамерявам. Поради лични мотиви. Важно е за мен хората и техните близки да са щастливи от подобен избор, а не стресирани. 
Споделянето тук е:
•    Да споделя страстта си към тази част от света и да си начеша крастата да си говорим, а ако се сдуша с някого със сходна мотивация – само мога да съм щастлива;
•    Да получим съвети – много ви благодаря за което!;
•    Да помогнем на някой друг, който иска да види тази част на света, обича да се справя сам и не му се дават десетки хиляди евро за европейски тур.

 

IV. Визи.
Ще получим документална подкрепа от тур-оператора ни, но дори и само с билети и резервации няма да имаме проблеми.

 

V. Застраховки.
С нищо неразличаващи се от стандартните. Решението какви нива да бъде е изцяло лично. Погледнете темата за застраховки във форума.

 

Ще продължим да споделяме детайли за Karakorum Highway и целия маршрут. За да не се изгуби тази информация, ще се радвам администратор да я закачи като препоръчана публикация.

 

Поздрави!
🙂 

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
В момента, Гост каза:

Много се радвам наистина! Смятам, че напролет като краен срок звучи добре.

Предлагам да маркираме конкретни дати и полети на Qatar и Turkish и ги наблюдаваме - и реагираме веднага, ако щом цената стане особено хубава - ако стане. Всеки съвет от магеланци с информация ще е добре дошъл.

 

 

Много бързаш с полетите. От Истанбул има още много компании, чиито полети още не са излезли. През Бахрейн, Кувейт, и други може да има. Катарците и Търкиш не са единствени, но затова май са най-скъпи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
В момента, slujitel каза:

Много бързаш с полетите. От Истанбул има още много компании, чиито полети още не са излезли. През Бахрейн, Кувейт, и други може да има. Катарците и Търкиш не са единствени, но затова май са най-скъпи.

Значи няма да бързам 🙂 Благодаря! 

Връзка към мнение

На мен ми е безразлично кога ще се пътува, защото юли и август ме изчегъртват от работата, понеже не мога да дам достатъчно смислен отговор на въпроса защо трябва да съм там.  Де да беше така целогодишно.

Нито в Бахрейн съм била, нито в Кувейт, нито даже в Дубай ... Само в Доха. И то за един ден. Вярно, че беше доволно смислен, ама и там имам още какво да гледам.

Искам да кажа, че съм ОК и с авиокомпанията, която изберете и евентуални престои - по - добре по - дълги.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, slujitel каза:

Много бързаш с полетите. От Истанбул има още много компании, чиито полети още не са излезли. През Бахрейн, Кувейт, и други може да има. Катарците и Търкиш не са единствени, но затова май са най-скъпи.

Можеш ли да дадеш съвет кои компании можем да следим от Истанбул? 

Връзка към мнение
преди 8 минути , mary_shery каза:

Можеш ли да дадеш съвет кои компании можем да следим от Истанбул? 

Turkish, Emirates, Etihad, Qatar airways, Oman air...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, mary_shery каза:

Можеш ли да дадеш съвет кои компании можем да следим от Истанбул? 

Kuwait airways, Gulf air, най добре да се ползва някоя търсачка. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 31 минути , juriwaro каза:

Да добавя също Саудиа от IST или MXP.
За примерно 29.11-13.12 (IST) виждам цена 377 ЕUR. (skyscanner.at -> flugladen.at).
MXP - около 440.


Flight.JPG.bc4c6ac3dd5f8c220fdc6dc3d72256ab.JPG

Става все по - хубаво! Колко хубава новина в събота ранно утро:laugh: Както е тръгнало май ще идем и ще се върнем за една моя заплата ( то пък една заплата:grin:)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, juriwaro каза:

Да добавя също Саудиа от IST или MXP.
За примерно 29.11-13.12 (IST) виждам цена 377 ЕUR. (skyscanner.at -> flugladen.at).
MXP - около 440.


Flight.JPG.bc4c6ac3dd5f8c220fdc6dc3d72256ab.JPG

Само да вметна, че връщането е от Исламабад и цената става 415 €, но пак е много добре. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, Гост каза:

 


3) Хипотетични заявки: Няколко, изцяло зависими от самолетни билети. Цитираните нива от 250 евро – към които има стремеж - ме правят силно песемистична, че хипотетичността ще стане реалност. За момента не ги планирам като реалност. Наричам имената с истинските им имена 🙂 

 

Няколко думи в тази връзка: Аз не събирам група. Нямам нито мотив, нито имам конкретен интерес. Не съм убеждавала никого, дори близки приятели, на които държа – и не възнамерявам. Поради лични мотиви. Важно е за мен хората и техните близки да са щастливи от подобен избор, а не стресирани. 

🙂 

Мисля, че след като програмата вече е завършена и има списък с различните видове заявки за още хора , трябва да кажа, че моята си остава свързана с цената на билета, но освен това изчаквам да ми мине от поста на malkia. Гледала съм подобна сцена във филм , абсолютно съм наясно, че шанса да се случи е по - скоро теоретичен, но въпреки всичко това ми оказа огромно влияние. Не съм го коментирала, защото няма смисъл - всеки сам се бори с демоните си. Просто исках да е ясно аз от кои заявки съм, след като програмата е почти изцяло готова и реално се чакат само билетите...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Ивайла каза:

Мисля, че след като програмата вече е завършена и има списък с различните видове заявки за още хора , трябва да кажа, че моята си остава свързана с цената на билета, но освен това изчаквам да ми мине от поста на malkia. Гледала съм подобна сцена във филм , абсолютно съм наясно, че шанса да се случи е по - скоро теоретичен, но въпреки всичко това ми оказа огромно влияние. Не съм го коментирала, защото няма смисъл - всеки сам се бори с демоните си. Просто исках да е ясно аз от кои заявки съм, след като програмата е почти изцяло готова и реално се чакат само билетите...

А ти каква граница на цената на билетите поставяш?

 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Ивайла каза:

Мисля, че след като програмата вече е завършена и има списък с различните видове заявки за още хора , трябва да кажа, че моята си остава свързана с цената на билета, но освен това изчаквам да ми мине от поста на malkia. Гледала съм подобна сцена във филм , абсолютно съм наясно, че шанса да се случи е по - скоро теоретичен, но въпреки всичко това ми оказа огромно влияние. Не съм го коментирала, защото няма смисъл - всеки сам се бори с демоните си. Просто исках да е ясно аз от кои заявки съм, след като програмата е почти изцяло готова и реално се чакат само билетите...

@ИвайлаБлагодаря, че го споделяш.  Всъщност, аз не искам никой да се преборва с демоните си, за да направи това пътуване.  Бих искала да пътувам с хора, щастливи от тази възможност и в никакъв случай с притеснени и стресирани приятели. Има безкрайно много красиви места по -света и ние не можем да видим всички. Пакистан спокойно може да се пропусне.

 

Ако човек не е ок с психологическия си статус, аз искрено бих се радвала да не прави такова скитане. Няма по-важно от това да се чувстваме добре и в хармония. И затова - извън стойността на билетите - аз няма да убеждавам и дори по-скоро бих разубеждавала - приятели, които не са убедени... 

 

По повод думите на @malkia: благодаря му за откровеността и гледната му точка. Уважавам! Нека споделя и моята гледна точка. 

 

Моето разбиране: трябва да разделим вътрешните ни колебания по темата на два типа:

 

1) Културно невъзприемане на даден народ във връзка с дадени случвания - като убийството с камъни.

2) Вероятността да бъдем наранени по време на пътуване.

 

Първата част ще засегна бегло, без емоции и с факти, защото е морална категория. Човек или приема някакъв народ с неговите исторически обременености или не.  Няма правилен отговор - просто хората сме различни. Аз се ужасявам от този акт, но да се твърди, че ние живеем изолирани от други ужасяващи културни актове по света - включително Западна Европа, е несериозно. Няма да навлизам във фактология. 

 

Давам един материал на Independent. Постарах се да е сравнително обективен. Няколко извадки: 

 

Iran has the world's highest rate of execution by stoning. No one knows how many people have been stoned but at least 11 people are in prison under sentence of stoning, according to an Iranian human rights lawyer, Shadi Sadr.

Иран се води за най-гостоприемния народ - и го вярвам. Някога ще отида.

 

Stoning is also a legal punishment for adultery in Mauritania, a third of Nigeria's 36 states, Pakistan, Qatar, Saudi Arabia, Somalia, Sudan, the United Arab Emirates and Yemen.

Това е законът. Валиден е и в Пакистан. И със сигурност никой не е отказал да отиде в Дубай - макар че точно в OAE има най-много осъдени жени със западно гражданство заради поведението им. 

 

https://www.independent.co.uk/news/world/politics/special-report-the-punishment-was-death-by-stoning-the-crime-having-a-mobile-phone-8846585.html

 

Всъщност, от варварските обичаи най-много съм стресирана от умишленото обрязване на жените, но това са каузи, по които човек трябва нещо да направи, а не теми за дъвчене, така че спирам. Ние се интересуваме от гледната точка на пътуващ човек. 

 

Втората част - можем ли да бъдем наранени. Разбира се, че можем. В Пакистан има тероризъм, така както и в много други държави. Най-драматичният случай е убийство на алпинисти високо в планината - заедно с техните пакистански водачи - преди няколко години. Един случай, но много болезнен за местните.

Най-много анти-терористични мерки в света съм виждала в Индия,  Мумбай. 

Личното решение - къде да скитаме, е решаващо. Така, както аз трябваше да реша дали да "тормозя" сина ми, който работи на метри от последните терористични атаки в Лондон. Реших, че е глупаво и депресиращо. И той така мисли.

 

Всъщност, аз имам много дзен отношение. Каквото е драснато 🙂 Като правя всичко възможно да предотвратявам неприятните случвания, без това да нарушава щастливото ми крачене сред този толкова различен свят.


 

Връзка към мнение

В Иран се надявам да отида догодина, може би не се изразих правилно, но не си избираме какво ще ни окаже емоционално влияние...:) От точка 2 въобще не се влияя  - каквото ми е писано...

Не се оправдавам, само споделям...И следя офертите за билети...:)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да! Иран е точно такъв пример - аз едно време слушах за тази страна само от такива истории - обесвания, убийства с камъни... После се убедих, че тези неща един турист няма как да ги види. И те са като селска история в планината как двама се сбили за нива и единият го наръгал с вила. 

 

 Вероятността да видиш убиване с камъни в Пакистан е 1 на милион, особено в градските райони и по Каракорума. Вярно е, че високо в планините правителството по-трудно има контрол над случващото се, но като цяло много смъртните присъди не се изпълняват вече. Натискът от разни NGO-та е много голям и според мен - изключително неправилен в много ситуации. Защитават убийци, изнасилвачи, всякакви изверги с идеята "права на човека". Без въобще да отчитат как такива идиоти само камшик ги оправя.

 

"A moratorium on executions was imposed in 2008. No executions occurred from 2009 to 2011, with 1 in 2012 and 0 in 2013.[3] The moratorium was lifted fully after the massacre of 132 students and 9 members of staff of the Army Public School and Degree College Peshawar, and routine executions resumed. Pakistan carried out 7 executions in 2014, 326 in 2015, 87 in 2016, and 65 in 2017.[4] Hanging is the only legal method of execution.[5]. "Тhere has been no death done in Pakistan by stoning by the government. It’s done in some tribal areas by the local tribes." 

 

Колкото и странно да ви звучи, липсата на смъртна присъда не се отразява добре на този народ. В момента се изпълнява реално само в случаите на тероризъм и при опити за организирането му. Дори тези цифри, които виждате, са при 200 + милиона народ. Самите пакистанци мечтаят за законите и реда в Саудитска Арабия, ОАЕ, Катар, Иран... В Пакистан 90% от съдебните дела се решават по британските закони, престъпниците пълнят затворите за години, хранят ги, излизат после и пак на ново. Като в България. А хората искат строгост,  за да могат да се разхождат спокойно вечер по улиците. Американското и британското влияние в страната е голямо и не им позволява строго законодателство, без въобще да отчита спецификите на тази държава, популацията и крайните методи като единствено решение за превенция на много неща. 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Между Иран и Пакистан разликата е от земята до небето.Иран е по-безопасен от Лондон,Париж и доста други европейски столици.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 3 часа, Stanislav Dimitrov каза:

Между Иран и Пакистан разликата е от земята до небето.Иран е по-безопасен от Лондон,Париж и доста други европейски столици.

В случая ставаше въпрос за описаната случка и в кои страни се практикува... 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Прегледах отново плана и маршрута.

Първоначалният ентусиазъм е хубаво нещо, но това не е моето пътуване. По такива пътища с такива завои и по толкова часове на ден.

Познавам си организма. И не си струва да се презорвам. Прекрасна страна и прекрасна (евентуална) компания, но за мене е нечовешко. Предпочитам тези дни да си ги направя някъде с преходи и раница на гръб 🙂

 

Обаче стискам палци да се осъществи, както го мислите, и да споделите преживявания и снимки 🙂

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, master_of_germs каза:

Прегледах отново плана и маршрута.

Първоначалният ентусиазъм е хубаво нещо, но това не е моето пътуване. По такива пътища с такива завои и по толкова часове на ден.

Познавам си организма. И не си струва да се презорвам. Прекрасна страна и прекрасна (евентуална) компания, но за мене е нечовешко. Предпочитам тези дни да си ги направя някъде с преходи и раница на гръб 🙂

 

Обаче стискам палци да се осъществи, както го мислите, и да споделите преживявания и снимки 🙂

@master_of_germs Аз не съм те считала и за "сигурен", каквото и да значи това 🙂 Обърни внимание на текста, който съм оставила - в закачената публикация: 

 

 

"III. Участници. 

1) Сигурни: За момента имаме двама сигурни магеланци: @patilana и аз. Живи и здрави, разбира се. Няма как разлика от $183 (ако съберем 6 човека и нагоре) да ме спре - за какво ли не съм ги дала, особено когато имам толкова надежден партньор!


2) Сериозна заявка: Имаме още трима сериозно мотивирани участници - @slujitel и още двама (не-магеланци) - изцяло им се доверявам на желанието, сериозността и мотивацията, но които ще могат да потвърдят пътуване при група над 6 човека. Причината е бюджетна. 


3) Хипотетични заявки: Няколко, изцяло зависими от самолетни билети. Цитираните нива от 250 евро – към които има стремеж - ме правят силно песемистична, че хипотетичността ще стане реалност. За момента не ги планирам като реалност. Наричам имената с истинските им имена 🙂"

 

Предлагам да не се "записват" всички няколко хиляди не-идващи магеланци - наясно съм с особеността на дестинацията 🙂 

Всеки с практични съвети към нас, позитивни предложения, ниски цени до самолетни билети до Лахор и Исламабад и желания за включване - до пролетта има време достатъчно - ще е чудесно да намери място тук.

 

Поздрави! 

 

 

 

Връзка към мнение

Патилана Нана чака знак за купуване на билет, мечтае пред снимките на величествените върхове и благославя @Гост, че я прие за спътник.

Връзка към мнение
преди 8 минути , patilana каза:

Патилана Нана чака знак за купуване на билет, мечтае пред снимките на величествените върхове и благославя @Гост, че я прие за спътник.

За Rainy това е удоволствие! 🙂 

 

Още е рано за билети. Убедена съм, че ще имаме авери, които ще свирнат за добри възможности. Сега авиокомпаниите са се фокусирали за зимния период и намаленията - ако има такива, са обикновено до 31 март. След Нова Година ще отворим големи уши 😄 А и вярвам @slujitel и също сериозно ще гледа...

Връзка към мнение

Знам, че е рано, но понеже точно купуването им е знак за сериозност, рекох да си кажа, пак, колко съм сериозна.

Ослушвам се от сега, да не изпусна някой звук:laugh:

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.