Прескочи до съдържание

Летище Истанбул (Новото летище) - Istanbul Airport (Istanbul Havalimanı)


Mary

Препоръчани мнения

Да споделя малко прясна информация от новото летище. При кацане рулирането ми се стори безкрайно дълго, поне 20 минути, после естествено ние бяхме с автобусите, а не на ръкав. Пътуването с автобуса до влизане в сградата също беше дългичко.

Паспортната проверка беше светкавична, както и излизането на багажа. За мен турците са машини по отношение на багажа. 

За да се вземат автобусите до града трябва да се слезе един етаж надолу с асансьора, тоест същите са в подземието. Пътят е около час и няма нищо интересно да се гледа през прозореца. Автобусите са хубави и не се пълнят. Ние ползвахме IST-1 до Йеникапъ, който спря под един мост някъде в близост до Аксарай и оттам се качихме на Мармарай до Сиркеджи, като трябваше да питаме, за да намерим спирката.

По обратния път ползвахме шътъл, организиран от хотела, за 8 евро на човек, който в мощния дъжд пътуваше също около час от Сиркеджи.

На прибиране отново страшно бърз чек-ин - ако си се чекирал он-лайн може да не чакаш на опашки на гишетата, а самичък да си оставиш багажа и поставиш багажната лента. Става за минута.

Отново много бърза паспортна проверка и проверка на ръчния багаж. Има много гишета и работят ефективно.

Летището е много просторно, вече доста натоварено. Ако си вземете количка за ръчния багаж /1 евро или 5 лири депозит/, после трудно се намира къде да я върнете. Когато попитах ме пратиха да ходя на горния етаж и да вървя около 400 м. назад, поради което пред гейтовете е пълно с изоставени колички.

До гейта вървяхме километри. Човек трябва да си предвиди доста време и за това. 

 

20190425_122613.jpg.7be55b156594df7db24a849c774f1ad2.jpg

20190425_122617.jpg

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 7.05.2019 г. в 14:04, ruwenzogy каза:

Ще съм блгодарен да споделите как реално сте осъществили прибирането до България, понеже и на мен ми предстои същия полет от Шимкент в 21,05 ч. и се чудя как да се прибирам.  Изглежда нереално и влака, и автобуса, и то за съвсем малко време. Наистина е жалко.

Здравейте. Тази сутрин се прибрах в България след полета Шимкент-Истанбул. 

Отлепяне  от писта Шимкент 18.53 ч.
Кацане на писта летище  Истанбул : 20.36 ч.
Рулиране до Gate: 9 мин, 20.45 ч.
Напускане Паспорт контрол: 22 Мин.  21.07ч.
Получаване на Багаж и пристигане до личен автомобил на закрития паркинг: 53 мин. 22.00 ч.
Напускане паркинг: 22.15 ч.

По пътя до границата беше спокойно нямаше коли. След последното таксуване с HGS стикер ме спряха полицаи.

На КПП Капъкуле ми правиха рентген на колата и ме забавиха.

Никой не ми поиска документа затова че съм напуснал Турция без колата си.

Около 4 часа сутринта бях в Хасково.

Ако ви интересува нещо по-подробно за пътуването от Узбекистан до България, пишете.

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
На ‎16‎.‎5‎.‎2019‎ г. в 9:22, desislavna каза:

Ако си вземете количка за ръчния багаж /1 евро или 5 лири депозит/, после трудно се намира къде да я върнете. Когато попитах ме пратиха да ходя на горния етаж и да вървя около 400 м. назад, поради което пред гейтовете е пълно с изоставени колички.

Преди да си взема количка за багажа от Лентата за получаване до закрития паркинг, няколко пъти попитах служителя къде да оставя количката. Всеки път момчето отговаряше с Широка Усмивка на лице: "Къдеееето си поискате на територията на цяяяяялото летище" 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

И така, да си допиша темата за летището, хората и трансферите...

ist10.jpg.429003a666ffd3dc9abe7431ac0c3f61.jpg

 

Рулирането след кацане този път отне точно 7 мин. и не, не съм изпуснал нулата, почти на покрива на летището кацнахме, за компенсация обаче получихме панорамна обиколка с автобус за около 10 мин.

ist2.jpg.2e5734b3eac0ba19468cf8a789a79835.jpg 

 

Излитането си беше обичайния вече класически 30 минутен керван от 5 самолета из пустошта, спирахме на зебри да излети някой друг и също така трябваше де се извъртим от всички страни на кулата, че да не би случайно да остане страна, от която да съм пропуснал да я снимам.

ist5.jpg.d8630f100707a6d56f4717f4b07777be.jpg

 

При паспортния контрол този път имаше голяма тълпа абсолютно копие на тези на "Ататюрк", но поради достатъчния брой работещи гишета (15 от 24-те) не отне повече от 15 мин., въпреки опитите на един граничар да ускори процеса, което завърши с това, че доста хора се оказаха в задънени улици, та имаше лек смут със селскостопански елементи...

На скенерите нещата стават доста бързо и опашки засега почти не се образуват.

ist6.jpg.df5d13e2b49cafc417d9ad75ea10fa76.jpg

 

Разстоянията на летището също не са особен проблем, целият мол в централната част се прекосява за 15 мин. нормално ходене или n на брой часа с почивки за хранене и дори с преспиване, ако решите да правите това, което обикновено се прави в мол... и това правихме, разбира се... 

ist14.jpg.d989bad2751f5e895f4a4611e8700860.jpg

 

Един цял коридор (A, B, D, F, G) с изходи от край до край също се минава за 15 мин. возене на пътеки или наполовина при едновременно ходене по пътеките. Има информация за средното времето за ходене до даден изход на дисплеите с полетите, не на табелите със стрелките.

ist9.jpg.8ea9c6f1de45ce0c114f6e219a9866f7.jpg

 

Нещо, което ме дразнеше на Ататюрк и ще продължава да ме дразни и тук е нивото на обща цигания... така че очаквайте спокойно излежащи се хора с чорапи и без чорапи на всяка възможна странна мебел била тя диван, шкафче или саксия даже ако може и на всичките едновременно, както и други неща от този род...

ist11.jpg.87da9ac4270332ff014f943e2fe228f4.jpg

 

Като цяло както казах и преди средното време за трансфер е около 45 мин. и рулирането засега остава единствения несигурен елемент, който продължава да си води до средно 20 мин. закъснения. Иначе за мен няма абсолютно никакъв проблем с бързите връзки на това летище, широките пространства улеснявам нещата доста, а високите тавани и светлина правят прекараното време там приятно. Сега в идеалния случай не бих имал нищо против да има и подземни и въздушни влакчета, но по някаква причина, когато дадеш на хората избор те се объркват повече и почва едно чудене и питане по форуми..., което тук им е спестено и за всеки случай има момчета и момичета с лилави фланелки "Ask me"  навсякъде, както и начини да ги повикаш в случай на нужда.

ist7.jpg.a24266c6c396309889aae44f0bc353e9.jpg


 

 

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение

Писах сега за такситата в пътеводителя, но ще сложа един линк и тук за приблизителната цена на такси до летище Истанбул от различни точки на града.  

  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Понеже видях, че има коментари по темата реших да се включа и аз с малко информация която ми попадна. Средното време за рулиране преди излитане от новото летище е 24 Мин. Очаква се през Юни 2020 да е готова и третата писта, т.нар фаза 1Б, която ще се намира югоизточно от сградата на терминала и ще съкрати времето значително. 

 

https://www.dailysabah.com/business/2019/06/03/currently-serving-66-airlines-istanbul-airport-to-have-more-carriers-soon/amp

 

И един въпрос, някой пробвал ли е маршрута от София с нощния международен влак до Halkali. Според сайта на БДЖ тръгва от София в 21:30 и пристига на Halkali в 7:40. Пътуването ще е от Горна Оряховица, но влаковете се обединяват на Димитровград, така че, в общия случай, би трябвало да е едно и също времето на пристигане. От Halkali в 8:00 би трябвало да има автобус IETT H-3 който в 8:45 да пристигне на летището. Автобуса ако правилно се ориентирах, тръгва не от спирките до кръговото срещу жп станцията, а 50-100 метра в дясно по пътя? Доколко може да се разчита на подобно разписание. 

 

Screenshot_2019-06-20-13-23-51-759_com.google.android.apps.docs.png

Връзка към мнение
преди 26 минути , Achtung каза:

Доколко може да се разчита на подобно разписание. 

На кое разписание да се разчита? На  влака или на  автобуса IETT H-3?  В колко часа  е излитането на самолета ?

Връзка към мнение
преди 52 минути , Achtung каза:

И един въпрос, някой пробвал ли е маршрута от София с нощния международен влак до Halkali. Според сайта на БДЖ тръгва от София в 21:30 и пристига на Halkali в 7:40. Пътуването ще е от Горна Оряховица, но влаковете се обединяват на Димитровград, така че, в общия случай, би трябвало да е едно и също времето на пристигане. От Halkali в 8:00 би трябвало да има автобус IETT H-3 който в 8:45 да пристигне на летището. Автобуса ако правилно се ориентирах, тръгва не от спирките до кръговото срещу жп станцията, а 50-100 метра в дясно по пътя? Доколко може да се разчита на подобно разписание. 

 

Ако имаш предвид влака, изобщо не може да разчиташ, че ще пристигне навреме.

Връзка към мнение
преди 42 минути , epetkov каза:

На кое разписание да се разчита? На  влака или на  автобуса IETT H-3?  В колко часа  е излитането на самолета ?

Полетът е от 13:05 за LAX евентуално в началото на септември. При спазване на правилото за 2 часа на летището преди полета, по мои сметки остават около 2 часа резерв за извънредна ситуация (закъснение на влака, изтърване на първата връзка на автобуса или нещо подобно). По някаква причина ако задам търсене на полет от София за Лос Анджелис началото на септември, през сайта на Туркиш ми излиза 1234 евро билета, а при търсене директно от Истанбул за Лос Анджелис е само 660 евро. Видях, че Катарците и Аерофлот имат и по-ниски цени ама там е два дена пътуване с камили целия път. Освен това пътуването с влака ще е в спален вагон и би трябвало въпреки минаването на границите посред нощ да може да се дремне 2-3 часа на спокойствие, да не говорим за това, че билета е 40 лева.

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Achtung каза:

по мои сметки остават около 2 часа резерв за извънредна ситуация (закъснение на влака, изтърване на първата връзка на автобуса или нещо подобно).

 

Преди 1 час, Achtung каза:

излиза 1234 евро билета, а при търсене директно от Истанбул за Лос Анджелис е само 660 евро.

При междуконтинентален полет  всякакви сметки могат да  станат  сметки без кръчмар.  При такава голяма разлика в цените, ясно е, че при критична ситуация взимаш такси, ако ще и да е 50 евро.  Все пак не вярвам да се стигне до някакви ексцесии.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, предстои ми пътуване София-Истанбул с автобус и оттам полет. Ще бъда благодарна за повече информация за транспортната схема от международната автогара, където спират автобусите от България до Летище Истанбул и обратно. Разбрах, че има автобусна линия, която обслужва маршрута, но се пътува с някаква карта. Откъде човек се снабдява с нея, къде и как се взима автобус, разписание и т.н... Има ли други начини за стигане. Предполагам, че е дискутирано, но не намерих никъде систематизирана информация. Благодаря предварително!

Връзка към мнение
преди 6 минути , nuncki каза:

 Разбрах, че има автобусна линия, която обслужва маршрута, но се пътува с някаква карта. Откъде човек се снабдява с нея

Картата е тази

https://www.istanbulkart.istanbul/

Аз я купих от едно магазинче до машините за продажба на билети, на входа на метрото в автогарата.Питайте там и ще ви кажат.Зарежда се пак на такива машини там.

Връзка към мнение
преди 4 часа, nuncki каза:

Откъде човек се снабдява с нея, къде и как се взима автобус, разписание и т.н...

 Ползвате автобус IST-3 на компания Havaist. Тръгва от самата автогара на всеки 30 мин. Не е задължително да си купувате Истанбулкарт и да я зареждате. Може да се плаща направо в автобуса с банкова карта. Билетът струва 16 лири.

311756349_Screenshot_20190627-144649_SamsungInternet.jpg.e43f291db609f18048f29dffc1186ebb.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Опитвам да отворя линковете на стр. 8 за маршрутите на шатълите от летището и не става . Може ли помощ ?

И къде да видя точното място на което са спирките, че трябва да резервирам хотел за посред нощ.  

Връзка към мнение
преди 7 минути , patilana каза:

Опитвам да отворя линковете на стр. 8 за маршрутите на шатълите от летището и не става . Може ли помощ ?

И къде да видя точното място на което са спирките, че трябва да резервирам хотел за посред нощ.  

Спирките.

В същия сайт и маршрутите.

В момента има една спирка, на която не спират, че има ремонт - след втория мост в азиатската част.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Златна @Mary!

Чак до втория мост в азиатската част няма да стигам. Ама съм хем шубе, хем не ми е омръзнало да се шматкам из центъра, хем искам да ми е удобно едната вечер от летищния шатъл, хем другата вечер за шатъла към гарата.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Да споделя последни новини около летищния трансфер към града. Щом покажеш муцунка на гишетата за покупка и зареждане на Истанбул кард, първо те питат на какъв адрес отиваш. По него предлагат подходящия номер автобус. Съвсем удобно.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Някой ползвал ли е такси или uber от летището до центъра?

Видях, че с автобус е към 2 часа път, а с такси ми дава 50 минути. Кацам в събота към 11.30 часа сутринта и искам да се придвижа до центъра възможно най-бързо, но се опасявам дали няма да има огромни задръствания и накрая да е все едно дали ще съм с автобус или такси.

 

 

Връзка към мнение
преди 1 час, thebee каза:

Здравейте,

 

Някой ползвал ли е такси или uber от летището до центъра?

Видях, че с автобус е към 2 часа път, а с такси ми дава 50 минути. Кацам в събота към 11.30 часа сутринта и искам да се придвижа до центъра възможно най-бързо, но се опасявам дали няма да има огромни задръствания и накрая да е все едно дали ще съм с автобус или такси.

 

 

Разликата във времето няма да е огромна, освен ако шофьорът на колата не е някакъв супер-магьосник.

Автобусите се движат почти толкова бързо. Еденствената разлика идва от това, че те имат час на тръгване, който може да "изяде" половин час.

 

Аз съм ползвала такси но в посока към летището. Цената беше прилична - 116 турски лири. Но прочетох, че има поскъпване от тези дни и не мога да кажа колко би струвало с новите цени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мерси, и аз така си мисля, че няма как да е огромна разликата. Направо ще реша на място в зависимост от времето за изчакване.

Хубаво е новото летище, ама старото пък беше толко добре ситуирано 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , thebee каза:

Мерси, и аз така си мисля, че няма как да е огромна разликата. Направо ще реша на място в зависимост от времето за изчакване.

Хубаво е новото летище, ама старото пък беше толко добре ситуирано 🙂

Нещата ще се подобрят с пускането на метро/влак до там.

Връзка към мнение

Между другото турците се хвалят, че това ще е първото високоскоростно метро в света, около 120 км/ч между по-раздалечените спирки

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, thebee каза:

Здравейте,

 

Някой ползвал ли е такси или uber от летището до центъра?

Видях, че с автобус е към 2 часа път, а с такси ми дава 50 минути. Кацам в събота към 11.30 часа сутринта и искам да се придвижа до центъра възможно най-бързо, но се опасявам дали няма да има огромни задръствания и накрая да е все едно дали ще съм с автобус или такси.

 

 

Ние вчера се върнахме от Истанбул. Ползвахме приложението BiTaksi, което било държавно и цените са съвсем приемливи. От хотела, който беше до кула Галата до летището излезе 130 турски лири и стигнахме за 35-40 мин. Около 21.30 събота вечер, което все пак си е натоварен час за центъра на Истанбул. Никакви проблеми, всичко беше наред. Таксито дойде 2-3 минути след поръчката. Платих с регистрирана към приложението карта.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.