Прескочи до съдържание

Да опознаем Саудитска Арабия - идеи за места и маршрути, визи и практична информация


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

преди 10 минути , ruwenzogy каза:

Ти подготвяш ли се за скорошно посещение?

Аз бих тръгнала още утре, стига да разбера как да ида до Мадаин Салех!!! Зимният Тантура фестивал има сайт, на който НИКОЙ НИКОГА не отговори, има някакви цени от типа 1000лв + за 1-2 дни пакети и все още никаква потвърдена информация КАК АДЖЕБА може да платим просто вход за ден и за разгледаме "саудитската Петра". За всички други направления и основни забележителности мога да ти дам детайлна информация. Иска ми се да ида в Мадаин Салех при ходенето си, но ако ми се отдаде възможност да ида по-рано - не бих я изпуснала. Търсех си трансферни полети от Европа/Истанбул през С.Арабия за Танзания, ама не си намерих. Щях да поостана 3 дни я в Джедда, я в Рияд, Рияд е супер за 3-4 дни, има какво да се види около него. Визата е мулти ентри и е за година.
 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Да , задължително посещението трябва да включи и Мадаин Салех поне. Но не на такава цена. Може да изчакаме да го отворят официално. Нали беше да 2020 затворен....

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

https://book.experiencealula.com/tour/experience-hegra-an-unesco-world-heritage-site/?fbclid=IwAR1zqdI0vFjtVNN6m5WGdJ_cBGbgJ3ZYlDnJot-NdlCSvwqVJlMFmr5Iw7k

 

Проверих отново. Отворено е и само за посещение без фестивален билет. Горе е линка за закупуване на билет само за М.Салех. Желателно е да се посети през уикенда като има поне малко повече хора, все още било неуредено с автобусите през седмицата. Билет за вход - 85 риала, обаче трябва и билет за рейс - 170 риала! Всъщност Мадаин Салех не е като Петра - влизаш и всичко на едно място, а са забележителности, разпръснати на 6км разстояние в пустинята. И саудитите са решили, че трябва да има рейс, който да превозва туристите, което не е лошо, само че не и на цена 80 лв... Значи по-добре си го смятай направо 85+170 риала - т.е. 120 лв за всичко. До 4-ти март ще е отворено, действайте! 🙂  

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ето ви и една двойка саудитски пътешественици, магеланци и фотографи, които от време на време и хостват на Каучсърфинг.

 

 

 

https://www.couchsurfing.com/people/aminonara

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
преди 2 часа, stanimir каза:

Актуално видео за Саудитска Арабия :

Много интересен филм! :yes: 
И айде още една позиция в списъка с места за посещение ...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Ако сте се чудили на какво спортно събитие би могла да е домакин СА през 2029г., подръжте ми бирата и ще ви кажа - на Азиатските зимни  игри! :grin:

 

Saudi Arabia set to host Asian Winter Games at Neom "in the heart of the desert"

 

trojena-resort-skiiing-neom-suadi-arabia
 

 

 

Trojena: All you need to know about Saudi’s new mega tourism project

trojena-pr-lake-800x450.jpg
 

  • Шок 8
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Много се чудих накъде да поемем тази пролет и в крайна сметка, след поредното поевтиняване на билетите по линията на Wizz до Рияд, взех че букнах 23-30 април.

Решението ми бе взето доста набързо и честно казано си нямам голяма идея какво да очаквам там, още повече, че съм си направил доста странен и амбициозен план.

По-скоро искаме обиколката ни да е опознавателна, а ако региона ни допадне ще се върнем пак. 

Знам, че големите забележителности на Саудитска Арабия са по западния бряг, но нашата идея е да се пуснем на изток от Рияд, към Дамам и околностите. Набелязал съм си вече разни неща наоколо.

От там смятаме да отделим ден на Бахрейн и два на Катар. Всичко това с рент-а-кар, което пък поставя доста въпроси свързани със сухоземното минаване на тези граници, визов режим и всякакви възможни усложнения.

Надявам се след настъпилото затишие по темата, нещата да се раздвижат. 

Всякаква информация, идеи, планове и предложения ще са ни от полза. Тагвам вездесъщия @Георги Матеев , за който със 100% сигурност знам, че е бил навсякъде😄.

***

Цялата работа, засега стои на купени самолетни билети:

С Wizz ДискаунтаСофия - Рияд 20лв. / Рияд - София 58лв.

До тук добре, но Саудитска Арабия, колкото и да се опитва да отвори туризма, си остава тегава дестинация, която малко по-малко те забива с нови и нови непредвидени разходи.

Много от хотелите не позволяват отсядане на неженени двойки, което свежда избора до доста ограничен процент.

Колите под наем са с твърде ограничен километраж. При седмичен наем, ти отпускат 1750 км., а всеки следващ километър над лимита се плаща с по 20-25 ст./км., а може и повече.

Визата изобщо не е на символична цена и по предварителни проучвания ще ни коства около 500 саудитски риала, което е около 250 лв. x 2 = 500 лв. само за визи. При евентуален отказ, платената сума естествено не се възстановява.

Засега разбрах, че визата за Бахрейн е 20 бахрейнски динара, което прави 100лв.:mellow:, а за Катар няма визи, но има някакъв вид административна такса в размер на 50 лв🤨.

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

@Radnev бил съм в Саудитска Арабия само веднъж - преди няколко години в Рияд за едно спортно събитие - и не претендирам да имам задълбочени познания за дестинацията. Но сме взели билети за 30.04 - 07.05 и скоро почвам да правя грандиозен план, та ще обменяме идеи тук.

 

За колите под наем имай едно наум, че някои компании не дават коли на хора без саудитско гражданство, това го проверявай изрично.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Radnev каза:

Всякаква информация, идеи, планове и предложения ще са ни от полза.

Надявам се скоро да имам лична информация, макар ти да гледаш към друг район.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравей, @Radnev 🙂. Изобщо не претендирам да съм разбирач за Саудитска Арабия, но страната ми е доста интересна и бих могъл да споделя някои неща. На първо място според мен отрежи изцяло Катар и сложи 2 дни за Бахрейн - и като страна е по-интересна, и е по-малко консервативна. Мисля че ако включиш и двете държави, ще ти трябва трикратна виза за Саудитска Арабия, защото Катар и Бахрейн нямат сухопътна граница (маршрутът става Рияд - Дамам - Манама - Дамам - Доха - Саудитска Арабия, 3 влизания). 

Относно Саудитска Арабия препоръчвам максимум един ден за Рияд - самият град е модерен и добре устроен, но като забележителности не мисля, че има толкова какво да предложи, но околностите са много забележителни. Препоръчвам село Ushaiger, което е с типична архитектура за района, както и скалното образувание the edge of the world + the hidden cave. Може да се отиде с места до всички места, много си заслужават и са близо до Рияд по стандартите за разстояния в Саудитска Арабия, селото е на 200км в посока. Дамам е модерен град, но пак не мисля, че предлага много неща за гледане. Според мен красотата на Саудитска Арабия е в другия край на страната - Малката Петра в Madain Saleh, Джеда със Стария град под егидата на ЮНЕСКО, йеменските селища в района на Джазън, Abha и Fayfa и крайбрежния път между Janbu и Ulmuj. В Мека и Медина също може да се отиде, ако има по-приключенски настроени, но лично аз го усещам като неуважение към религията им и поронване на нещо много свято. Където и да отидеш, ще си заслужава, а ние ще чакаме разкази 🙂

Ето линкове за Саудитска Арабия: 

https://www.lostwithpurpose.com/country/saudi-arabia/

https://againstthecompass.com/en/category/saudi-arabia/

 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 2 часа, Kristian Desev каза:

В Мека и Медина също може да се отиде,

В Мека и Медина, доколкото знам допускат само мюсюлмани и е забранено за друговерци. Така съм чувал, на съм на 100% сигурен.

Относно визата няма проблем да се влезе в държавата и 20 пъти. Визата е с валидност 1 година и е мултиентри.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
11 minutes ago, Йосиф Милчов said:

В Мека и Медина, доколкото знам допускат само мюсюлмани и е забранено за друговерци. Така съм чувал, на съм на 100% сигурен.

Относно визата няма проблем да се влезе в държавата и 20 пъти. Визата е с валидност 1 година и е мултиентри.

Дори има табели на магистралата сакън някой неправоверен да не вземе да свие към Мека и Медина

 

SAVE_20230116_174748.jpg

 

SAVE_20230116_174643.jpg

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 5 часа, Radnev каза:

 

Много от хотелите не позволяват отсядане на неженени двойки, което свежда избора до доста ограничен 

 

Това е най-малкия ти проблем. Личи си, че през соца си бил малък и не си правил такива номера.

1. Две двойки в 2 стаи се разменят.

2. Вземаш за теб единична, за дамата ти и за мен /Ха ха уредих се!/ или друга жена двойна. Искаш да са съседни. После ги менкаме.

Риск: Ако има нравствена полиция за туристи, става сложно. Някой информиран?

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 24 минути , Дани Магелани каза:

Ако има нравствена полиция за туристи, става сложно. Някой информиран?

Нравствена полиция вече няма, доколкото прочетох.

Кой и как следи спането в хотелите и дали това не е изискване на самите хотели, без да е наложено от държавата, не мога да кажа.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, Йосиф Милчов каза:

В Мека и Медина, доколкото знам допускат само мюсюлмани и е забранено за друговерци. Така съм чувал, на съм на 100% сигурен.

Относно визата няма проблем да се влезе в държавата и 20 пъти. Визата е с валидност 1 година и е мултиентри.

Това за визата не го знаех, благодаря за пояснението! За Мека и Медина по принцип не може, но гледах репортаж на този американец пътешественик, който е успял да влезе и в Мека, и в Медина, а има еврейски корени. Въпрос на избор, аз не бих отишъл 🙂

https://youtu.be/YoLKyus5JYQ - Медина 

https://youtu.be/P24WZp0gVRg - Мека 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В Медина може да се влиза от не мюсюлмани, не навсякъде, разбира се.

В Мека е доста по-ограничена възможността, даже не се препоръчва.

 

Изобщо СА се отваря с много бързи темпове.

За туристките не е задължително да си покриват главите, нито да носят абая/хиджаб. Трябва да са в прилично неприлепнало облекло. :wink:

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Току що видях, че полетите София - Рияд - София и Букурещ-Джеда-Букурещ са заредени и в зимното разписание. Което автоматично привлече вниманието ми. Ноември, декември да обмисля едноседмичен престой там с кацане от София в Рияд и връщане от Джеда през Букурещ.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 1 час, Йосиф Милчов каза:

Току що видях, че полетите София - Рияд - София и Букурещ-Джеда-Букурещ са заредени и в зимното разписание. Което автоматично привлече вниманието ми. Ноември, декември да обмисля едноседмичен престой там с кацане от София в Рияд и връщане от Джеда през Букурещ.

Нали знаеш, че в паспорта ти не трябва да фигурират печати от Израел. Да не вземат да те екстрадират и арабите😉

  • Смея се 8
Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 2 минути , Radnev каза:

Нали знаеш, че в паспорта ти не трябва да фигурират печати от Израел. Да не вземат да те екстрадират и арабите😉

Да, да знам, но в Израел само търкахме разни седалки по летището 24 часа, нямаме печати от тях в паспорта.

 

Ще разберем след 2 седмици дали ще ни пуснат в Мароко. 😅😅

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да кажа нещо за визата - попълва се апликацията в сайта, трябва да имате снимка в подходящ формат(200х200) в електронен вид.

Попълват се стандартни неща и искат задължителна застраховка от тях - кликва се задължително, цената е включена в общата за визата.

Плащането е с Виза - моята е кредитна.

След плащането ми излезе този надпис: "An error has occurred Please try again later"

 

И тъкмо започнах отново отначало, но понеже влизането в системата е винаги с изпращането на код на мейла, та докато чакам кода, ми дойде инфото за издадена виза.

Буквално за две минути.

Визата е с валидност една година от датата на издаването. Престой до 90 дни.

  • Харесвам 10
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Mary каза:

Да кажа нещо за визата - попълва се апликацията в сайта, трябва да имате снимка в подходящ формат(200х200) в електронен вид.

Попълват се стандартни неща и искат задължителна застраховка от тях - кликва се и взимат пари за това.

Плащането е с Виза - моята е кредитна.

След плащането ми излезе този надпис: "An error has occurred Please try again later"

 

И тъкмо започнах отново отначало, но понеже влизането в системата е винаги с изпращането на код на мейла, та докато чакам кода, ми дойде инфото за издадена виза.

Буквално за две минути.

Визата е с валидност една година от датата на издаването. Престой до 90 дни.

Благодаря за инфото. На този етап мен точно визите и изискванията към тях ме мъчат най-много. Нали ще отскачаме и до други държави. 

Сама ли си направи снимката? 

А относно другите изисквания за виза има ли нещо по-специфично? Като например резервации за хотел, двупосочни билети? 

При нас билетите са купени, но не сме чекирани и не знам с какъв точно документ трябва да докажа наличието им. 

За нощувките все ми се иска да направим нещо по-авантюристично и сериозно обмислям възможността за оставане на камп край Дамам. Набелязал съм няколко кампа и ще им пиша, за да разбера какви са изискванията им.

Ако не стане, дори обмислям да натъпча една раница палаткови работи. Четох, че там това било много разпространено и дори било считано като уважение към традициите на предците им. 

При това положение обаче няма да имам резервации, което пък може да е проблем за визата. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Готови сме, цената просто е повече от добра. За двама човека с едно приорити. Сега  ни остава почти година за планиране, да няма промени от Уиз и най-важното да сме живи и здрави да стигнем до там.

received_3424251917845701.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 22 минути , Radnev каза:

Сама ли си направи снимката? 

А относно другите изисквания за виза има ли нещо по-специфично? Като например резервации за хотел, двупосочни билети? 

Да, сама се снимах на неутрален фон - пред една стена вкъщи. :laugh:

Искат място, където ще отседнете, за мястото телефон и мейл. Аз сложих само едно от местата, то няма и повече варианти - хотел в Рияд.

Билети не искат.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.