Прескочи до съдържание

Да опознаем Саудитска Арабия - идеи за места и маршрути, визи и практична информация


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

@t_petkov

Четейки правилата  , аз ги разбирам по друг начин - фрийвизата се получава само по време на резервацията , когато си избереш сам стопоувъра и след това представиш паспортна снимка. Дано да греша 👍

 

 

Enjoy the stopover visa program with SAUDIA, which allows you to book your flight through our digital channels and stop for up to 96 hours with a free stay for one day, during which you can perform Umrah, visit holy sites, visit tourist and historical places, and other wonderful activities. In cooperation with the Ministry of Foreign Affairs, we have made it possible for you to obtain a stopover visa immediately during the booking process.

Steps to book a stopover visa with SAUDIA

  1. Select your international departure and arrival destinations.
  2.  Choose your flights with the most suitable connection time for you, up to a maximum of 96 hours.
  3. If you do not have a valid document to enter Saudi Arabia; Apply for a stopover visa from the additional services page on the SAUDIA website.
  4. Make sure to prepare your personal photos on your device according to the required specifications (200 * 200px file size -20kb) before you start filling out the form.
  5. Pay the fees for the ticket and visa in one step on the SAUDIA website
  6. After completing the previous steps, you will receive an email with the issued visa and insurance for the duration of your stay in Saudi Arabia.

Conditions for benefiting from free accommodation

  • Once payment is confirmed, apply for a one-day free stay by clicking on the SAUDIA holidays banner on the reservation confirmation page, or from manage my booking SAUDIA Holiday banner, or the SAUDIA Holidays website.
  • When you arrive at the hotel, please present your boarding pass to the hotel receptionist to benefit from the free accommodation offer.
  • Hotel reservations depend on the capabilities available at the time of making the reservation. A request can be submitted via the form available on the site in the event that the possibility of reservation is not available.
  • Selected hotel’s policies will be applied on case of reservation change or refund.

Electronic Stopover Visa

  • The electronic stopover visa is issued by the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia.
  • The residence period is 96 hours, and its validity is 90 days from the date of its issuance. The periods may change according to the regulations of the Ministry of Foreign Affairs in the Kingdom of Saudi Arabia.
  • The stopover visa is not extendable.
  • The number of stopover times allowed for a single visa is one trip, as another stopover visa is required in the event that there are additional trips that require a stopover in the Kingdom of Saudi Arabia again.
  • Visa fees, electronic service fees, medical fees, and insurance fees for an individual are calculated and prepared according to the visa regulations of the Ministry of Foreign Affairs.
  • Obtaining the electronic stopover visa does not necessarily guarantee entry to the Kingdom of Saudi Arabia, as the documents will be checked by the passport officer to verify the validity of the information that was submitted.
Връзка към мнение

Мда и аз така си мисля, но пробвах тогава още да си кача снимка и въпреки, че отговаряше на условията за големина системата пак не прие снимката. Накрая май направих грешката да затворя страницата и от тогава се чудя как да стигна пак до онова положение с визата. Като цяло идеята на саудитците е много хубава, но това с виза и хотел САМО  по време на резервацията е доста тъпо.

Връзка към мнение

Виж тук https://visa.mofa.gov.sa/Account/Loginindividuals Ние оттук получихме виза. Ако е това визата се получава 24 часа преди датата. Аз също много се борих със снимката. Не приема, не приема.

Също така може да се направи справка на customercare@mofa.gov.sa

 

 

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, bay_kolio каза:

Виж тук https://visa.mofa.gov.sa/Account/Loginindividuals Ние оттук получихме виза.

 

 

Не правете грешката да кандидатствате през този линк.

Има портал за e-visa и всичко става за минути:

https://visa.visitsaudi.com

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Dian каза:

Не правете грешката да кандидатствате през този линк.

Има портал за e-visa и всичко става за минути:

https://visa.visitsaudi.com

 

 

Грешката си има цена...

Връзка към мнение
На 16.01.2023 г. в 18:26, Mary каза:

Нравствена полиция вече няма, доколкото прочетох.

Кой и как следи спането в хотелите и дали това не е изискване на самите хотели, без да е наложено от държавата, не мога да кажа.

 

На 16.01.2023 г. в 18:01, Дани Магелани каза:

Това е най-малкия ти проблем. Личи си, че през соца си бил малък и не си правил такива номера.

1. Две двойки в 2 стаи се разменят.

2. Вземаш за теб единична, за дамата ти и за мен /Ха ха уредих се!/ или друга жена двойна. Искаш да са съседни. После ги менкаме.

Риск: Ако има нравствена полиция за туристи, става сложно. Някой информиран?

Имам един въпрос от чисто любопитство- как разбират дали двойката е женена или не, представя  се българското брачно свидетелство ли 🤔🙂?

Връзка към мнение
преди 1 минута , Silvia Ivanova каза:

 

Имам един въпрос от чисто любопитство- как разбират дали двойката е женена или не, представя  се българското брачно свидетелство ли 🤔🙂?

Относно туристите никой не се интересува дали сте семейни или не сте.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Silvia Ivanova каза:

 

Имам един въпрос от чисто любопитство- как разбират дали двойката е женена или не, представя  се българското брачно свидетелство ли 🤔🙂?

Предполагам по съвпадението на фамилията🙄

Проблемът е, че дори и правилото да не се спазва стриктно, никога не знаеш на какъв човек ще попаднеш на рецепцията. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Понеже приемам тази тема за организационна, имам няколко въпроса.

1. В цената на визата за Саудитска Арабия, влиза и медицинска застраховка, която тяхната система не ми дава да изтегля като отделен документ. Някой имал ли е подобен проблем и изобщо смятате ли, че това е проблем?

2. След като се чекирах в Wizz, не ми издадоха Бордна карта, а документ, на който с големи букви пише, че това не е Boarding Pass  и трябва да се чекираме на гише на Wizz, където трябва да ни направят проверка на документите за пътуване?

3. При проверката на документите и най-вече при пристигането в С. Арабия някой ще ни иска ли самолетен билет или друг подобен документ, с който да докажем нашето връщане?

 

 

Връзка към мнение

Някой ще ме просвети ли защо еВизата е 535 SAR, а VOA е 480 SAR, като и двете включват застраховка, за една година са и са multiple entry, до 90 дни престой?

Освен да спестиш чакане на граничния контрол, когато кацнеш, има ли друго при еВизата?

 

Също: Четох, че от 2019 г. неженени чужденци могат да наемат обща стая в хотели. До тук ок. Освен да си седим в стаята, мотаенето насам натам с дете как е, басейн, плаж, преди да резервирам, търся предложения за някакви други неща за 5-6 годишно, които се правят семейно? Няколко дни само на въздехания по забележителности и архитектура при моето дете на този етап няма да минат, само ще напрегне обстановката. Търся сега, те и саудитците имат деца, кво ги правят по цял ден... Би било тъпо за баща му само той да го влачи със себе си по басейни примерно, докато аз си чилвам със сокче в женската част на басейна... Някой друг неженен и с детето ходил ли е натам, как се случват нещата?

 

 

Връзка към мнение
преди 6 часа, Radnev каза:

Понеже приемам тази тема за организационна, имам няколко въпроса.

1. В цената на визата за Саудитска Арабия, влиза и медицинска застраховка, която тяхната система не ми дава да изтегля като отделен документ. Някой имал ли е подобен проблем и изобщо смятате ли, че това е проблем?

2. След като се чекирах в Wizz, не ми издадоха Бордна карта, а документ, на който с големи букви пише, че това не е Boarding Pass  и трябва да се чекираме на гише на Wizz, където трябва да ни направят проверка на документите за пътуване?

3. При проверката на документите и най-вече при пристигането в С. Арабия някой ще ни иска ли самолетен билет или друг подобен документ, с който да докажем нашето връщане?

 

 

1. Точно така беше и при мен. Никой не ми е търсил застраховка там. Аз имам друга за пътуване за цял свят. 
2. Обикновено е така за всички дестинации с визи. Не само при Уиз. 
3. На нас не са ни искали нищо. 

преди 5 часа, Coo каза:

Някой ще ме просвети ли защо еВизата е 535 SAR, а VOA е 480 SAR, като и двете включват застраховка, за една година са и са multiple entry, до 90 дни престой?

Освен да спестиш чакане на граничния контрол, когато кацнеш, има ли друго при еВизата?

 

Също: Четох, че от 2019 г. неженени чужденци могат да наемат обща стая в хотели. До тук ок. Освен да си седим в стаята, мотаенето насам натам с дете как е, басейн, плаж, преди да резервирам, търся предложения за някакви други неща за 5-6 годишно, които се правят семейно? Няколко дни само на въздехания по забележителности и архитектура при моето дете на този етап няма да минат, само ще напрегне обстановката. Търся сега, те и саудитците имат деца, кво ги правят по цял ден... Би било тъпо за баща му само той да го влачи със себе си по басейни примерно, докато аз си чилвам със сокче в женската част на басейна... Някой друг неженен и с детето ходил ли е натам, как се случват нещата?

 

 

Не всеки има право на VOA. 
Аз не посмях да рискувам за да спестя малко. 
За басейните - не сме ползвали такъв. Даже не съм и гледала предварително какво се предлага. Със сигурност къпането на жените е под особена форма, предвид, че не се допускат бикини за къпане. 
Забавленията за техните деца и за нашите деца може и да имат различно значение. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, Radnev каза:

2. След като се чекирах в Wizz, не ми издадоха Бордна карта, а документ, на който с големи букви пише, че това не е Boarding Pass  и трябва да се чекираме на гише на Wizz, където трябва да ни направят проверка на документите за пътуване?

Това въпрос ли е или констатация? Просто следвай инструкциите 😀😀😀

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Coo каза:

преди да резервирам, търся предложения за някакви други неща за 5-6 годишно, които се правят семейно? Няколко дни само на въздехания по забележителности и архитектура при моето дете на този етап няма да минат, само ще напрегне обстановката. Търся сега, те и саудитците имат деца, кво ги правят по цял ден... 

 

 

В СА има доста неща, които могат да се правят с дете на 5-6 години, повечето са на закрито. Ако говорим за Рияд:

Зоологическата градина

Al Faisaliah Tower - може да се качите горе да види града от високо

Al Hokair Land - може да прекарате някой друг час на игрите

Sky bridge - подобно преживяване като на рамката в Дубай със стъкления под

 

Ако става въпрос за Jeddah също има много атракции, но навярно най-голямата за тази възраст е Kidzania - детски парк, в който децата изпробват десетки професии по изключително интересен начин - гасят пожари; готвят; работят във фабрики; оправят стаи в хотел; разнасят поща; мият прозорци; записват музика в студио… можете цял ден да откарате там. 
И F1 състезание, разбира се…

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение

Здравейте, някой успя ли да намери местна компания за рент а кар без ограничение в километрите? Единствено при key.sa срещу доплащане намирам опция open km, но не може да се плати с европейска карта онлайн. Остава ни варианта в понеделник 24.04 на място да се договаряме.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 49 минути , fastandfurious каза:

Здравейте, някой успя ли да намери местна компания за рент а кар без ограничение в километрите? Единствено при key.sa срещу доплащане намирам опция open km, но не може да се плати с европейска карта онлайн. Остава ни варианта в понеделник 24.04 на място да се договаряме.

Може да провериш тези - https://www.myhanco.com. Официално дават 150 км на ден и после доплащаш. Но пише, че ако си направиш акаунт има free mileage. Не съм ги ползвала, но ако решиш се регистрирай и виж вярно ли е. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, fastandfurious каза:

Здравейте, някой успя ли да намери местна компания за рент а кар без ограничение в километрите? Единствено при key.sa срещу доплащане намирам опция open km, но не може да се плати с европейска карта онлайн. Остава ни варианта в понеделник 24.04 на място да се договаряме.

И аз търсих много, но не намерих вариант. С. Арабия е голяма държава с голямо разстояние между забележителностите и ограничения километраж, явно е нещо по подразбиране за колите под наем там. Опцията open km съществува, но където и да гледах, цената ставаше нереалистично висока. 

Букнах някаква малка Kia от Avis с 1750км пробег и 0.50SAR за km над пробега, което долу-горе ме урежда. Пресметнал съм, че ще минем около 2000 км, което ще ни коства около 60 лв. допълнителен разход. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, violeta каза:

В СА има доста неща, които могат да се правят с дете на 5-6 години, повечето са на закрито. Ако говорим за Рияд:

Зоологическата градина

Al Faisaliah Tower - може да се качите горе да види града от високо

Al Hokair Land - може да прекарате някой друг час на игрите

Sky bridge - подобно преживяване като на рамката в Дубай със стъкления под

 

Ако става въпрос за Jeddah също има много атракции, но навярно най-голямата за тази възраст е Kidzania - детски парк, в който децата изпробват десетки професии по изключително интересен начин - гасят пожари; готвят; работят във фабрики; оправят стаи в хотел; разнасят поща; мият прозорци; записват музика в студио… можете цял ден да откарате там. 
И F1 състезание, разбира се…

Да, Ф1...  Детето ще се накефи вероятно,  аз Ф1 няма да изтрая да я гледам без алкохол и неограничен интернет достъп, където да сипвам от изтъпяване, което ни връща на изходната позиция какво прави таткото с детето, мамата като е в басейна, ето какво 🙂

Междувременно таткото току-що ми изкоментира, че с цените за билети на Ф1 щяло да ни излиза по-евтино да ходим до Мавриций. Нещо ми се опъва на дестинацията...  🙂

 

Изрових днес нета за атракции за деца. За два-три мижави дни има какво дори извън моловете може и за повече дни с дете дори.

 

Джеда определено изглежда доста по-добре за време с малко дете вкл. и баланс на родителско внимание и от двамата, но много далеч от Рияд и транспортните връзки са греда пари и време, вкл. това ограничение за километраж на рентакарите, за което и другите тук говорят. 

 

Много са им алчни цените на визите на саудитците за уау ефекта на държавата върху обикновените гъз-път-да-види с деца. За съжаление няма на кой да го оставим детето или ако ходим да оставяме, ще струва повече отколкото визата.  

Връзка към мнение
преди 5 часа, Coo каза:

Да, Ф1...  Детето ще се накефи вероятно,  аз Ф1 няма да изтрая да я гледам без алкохол и неограничен интернет достъп, където да сипвам от изтъпяване, което ни връща на изходната позиция какво прави таткото с детето, мамата като е в басейна, ето какво 🙂

 

Моето лично мнение е, че Ф1 състезанията предлагат приятни емоции дори за хора, които нямат отношение към спорта и не са фенове. Има изградени атракции; във фен зоните постоянно има някакъв екшън, а специално в Джеда предвид това, че е нощно състезанието се раздават много от страна на шоу и ефекти. Тяхната писта е друга (безалкохолна) бира и е различно преживяване от фенските Спа, Монца, Силвърстоун  или пък бюджетно ориентираните от България Истанбул и Унгария. 
Казусът с алкохола си остава, но той важи не само на пистата, а в цяла Саудитска Арабия…

преди 6 часа, Coo каза:

Междувременно таткото току-що ми изкоментира, че с цените за билети на Ф1 щяло да ни излиза по-евтино да ходим до Мавриций. Нещо ми се опъва на дестинацията...  🙂

 

 

Джеда определено изглежда доста по-добре за време с малко дете вкл. и баланс на родителско внимание и от двамата, но много далеч от Рияд и транспортните връзки са греда пари и време, вкл. това ограничение за километраж на рентакарите, за което и другите тук говорят. 

 

Много са им алчни цените на визите на саудитците за уау ефекта на държавата върху обикновените гъз-път-да-види с деца. За съжаление няма на кой да го оставим детето или ако ходим да оставяме, ще струва повече отколкото визата.  

Цените на детските забавления не са ниски. Навярно, ако се гони цена за атракции - Саудитска Арабия не е мястото. 
За визата също е така, но за сметка на това важи цяла година и е многократна и може веднъж да направиш бърз Рияд от София и после с евтини билети от Букурещ например Джеда и района. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 23.04.2023 г. в 0:28, Radnev каза:

И аз търсих много, но не намерих вариант. С. Арабия е голяма държава с голямо разстояние между забележителностите и ограничения километраж, явно е нещо по подразбиране за колите под наем там. Опцията open km съществува, но където и да гледах, цената ставаше нереалистично висока. 

Букнах някаква малка Kia от Avis с 1750км пробег и 0.50SAR за km над пробега, което долу-горе ме урежда. Пресметнал съм, че ще минем около 2000 км, което ще ни коства около 60 лв. допълнителен разход. 

 

Здравейте, кацнахме в Риад, следвахме табела Т2 и стигнахме до офисите на мобилните оператори. Купихме карта с 5гб интернет и 5гб социални мрежи на цена 69SAR. Офисите на рент а Кар компаниите се намират под Терминал 2, има и на самия паркинг. Нашата сага продължи около 2 часа, накрая Хюндай Акцент с включена застраховка (която не покрива стъкла и гуми) и open km за 5 дни ни струва 1752SAR. Отделно депозит 2000SAR, който подлежи на връщане 15 дни след като върнете колата. Разгледахме набързо Riyadh, хапнахме в Najd Village и се отправихме към Ushaiger. Местните са изключително гостоприемни, поканиха ни на вечеря в къща в Стария град и втора фамилия на вечеря в desert camp. След това направихме нощен преход 850km до Hegra и вече разглеждаме Madain Saleh.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
На 23.04.2023 г. в 6:50, violeta каза:

За визата също е така, но за сметка на това важи цяла година и е многократна и може веднъж да направиш бърз Рияд от София и после с евтини билети от Букурещ например Джеда и района. 

Това е интересна опция и за транзитно преминаване през Саудиска Арабия. Аз мислех да направя едно транзитно пътуване с Уиз ер и само визата ме спря, но ако имах виза, това щеше да е супер евтина и удобна опция.

Връзка към мнение
На 23.04.2023 г. в 1:43, Coo каза:

Да, Ф1...  Детето ще се накефи вероятно,  аз Ф1 няма да изтрая да я гледам без алкохол и неограничен интернет достъп, където да сипвам от изтъпяване, което ни връща на изходната позиция какво прави таткото с детето, мамата като е в басейна, ето какво 🙂

Междувременно таткото току-що ми изкоментира, че с цените за билети на Ф1 щяло да ни излиза по-евтино да ходим до Мавриций. Нещо ми се опъва на дестинацията...  🙂

 

Изрових днес нета за атракции за деца. За два-три мижави дни има какво дори извън моловете може и за повече дни с дете дори.

 

Джеда определено изглежда доста по-добре за време с малко дете вкл. и баланс на родителско внимание и от двамата, но много далеч от Рияд и транспортните връзки са греда пари и време, вкл. това ограничение за километраж на рентакарите, за което и другите тук говорят. 

 

Много са им алчни цените на визите на саудитците за уау ефекта на държавата върху обикновените гъз-път-да-види с деца. За съжаление няма на кой да го оставим детето или ако ходим да оставяме, ще струва повече отколкото визата.  

За какво ти е интернет по време на Ф1, че и неограничен? Колкото и да се чудех, не можах дори да предположа.

 

Относно алкохола също, аз съм ходил 3 пъти и май само един път съм пил една бира. Кенче, което се стопля за нула врем, по 5-10 евро не ме блазни изобщо, та дали има на луди цени или няма ми е все едно.

Връзка към мнение
преди 12 часа, fastandfurious каза:

Нашата сага продължи около 2 часа, накрая Хюндай Акцент с включена застраховка (която не покрива стъкла и гуми) и open km за 5 дни ни струва 1752SAR. Отделно депозит 2000SAR, който подлежи на връщане 15 дни след като върнете колата. 

Ако може да уточниш цената - 1752SAR?

Нашата кола я взехме от Avis за 680SAR(340лв) за 8 дни, с free километраж от 1750км., (Kia Rio or similar) . За всеки километър отгоре се заплаща допълнително по 0.46 SAR(0.23ст), което при 500 км над лимита, който вероятно ще направим, би ни струвало 115лв допълнително. 

Най-странното е, че не ни удържаха никакъв депозит😯. Това не ми се е случвало никога. При хората преди нас бе същото. 

 

Връзка към мнение

@Alexander Изтървал си нещо някъде в дискусията. Нямам интерес към Ф1. Няма плача, че не мога да изпия океан от алкохол в СА, има места за различни неща по света и това го прави интересен. Цените за визите са каквито са, мръхтя си за ценовата им политика просто 🙂 У нас май Ф1 само петгодишното би гледало за известно време, но е интересно предложението на @violeta  за съпътстващите Ф1 събития.

Връзка към мнение
На 25.04.2023 г. в 21:29, Radnev каза:

Ако може да уточниш цената - 1752SAR?

Нашата кола я взехме от Avis за 680SAR(340лв) за 8 дни, с free километраж от 1750км., (Kia Rio or similar) . За всеки километър отгоре се заплаща допълнително по 0.46 SAR(0.23ст), което при 500 км над лимита, който вероятно ще направим, би ни струвало 115лв допълнително. 

Най-странното е, че не ни удържаха никакъв депозит😯. Това не ми се е случвало никога. При хората преди нас бе същото. 

 

Избрах тази фирма (key.sa) тъй като единствено при тях намерих опция да доплатя за open km. Взехме колата от Riyadh и ще я върнем в Jeddah, което струва 450SAR. Доплащане за open km е 350SAR. В Enterprise също удържат депозит. Нашият маршрут за 4 дни е почти 4000км и доплащане за надхвърлен лимит км не ме устройва. Днес тръгнахме от Jeddah, през Rajal и Abha и нощуваме в Jazan. За утре сме планирали Fayfa и вечерно Mecca стария град. В петък Jeddah и вечерта летим за Букурещ.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.