Прескочи до съдържание

Говорим си за Флоренция


Spqr

Препоръчани мнения

Върнехме се вчера от Флоренция. 

 

И аз като Duke, а и може би защото ми е първи път (както е описал Spqr не съм “прогледнала” за величието на града), но не съм прехласната от града. Да хубав е. Страхотни сгради, които трудно се снимат в тези тесни улички, пищни катедрали, но само отвън, много вино ( но дотолкова комерсиализирано за туристите, че чак вече дразни), пълно с туристи и все пак Италия :)

 

Обожавам Италия!  И нека накратко ви разкажа:

 

Искам изключително много да благодаря на kali за информацията за безплатния тур. 

12068437_10208568399914419_8391386272298

 

Провеждат се всеки ден от 11 и от 14:00 часа със сборен пункт пред Катедралара “Санта Мария Новела”. Пешеходни са и траят час и половина. Като цяло се различават. Сутрешният е обобщен за Флоренция и основните сгради -забележителности и приключва на площада пред катедралата Санта Кроче, а вторият разказва за богатите и влиятелните семейства на Флоренция и разбира се основно Медичите, като обикаля по техните “имоти” ( ако мога така да се изразя), но само твън. Интересни са, и наситина след тях определено реших какво искам да посетя и отвътре.

 

Пристигнахме в събота следобед – валеше. Беше толкова сдухано мрачно, че макар и да бяхме с автобус от Болоня до Флоренция не видях нищо красиво – мъгли, дъжд и тъмнина ( беше наистина доста мрачно). Намерихме си квартирата, която се оказа на приятно място (избрах я чрез линковете за резервации тук от форума) :

http://www.getaroom.com/hotels/la-residenza-il-maggio-bb?rinfo=%5B%5B18%5D%5D

 

На звънеца беше залепено моето име в едно импровизирано като пликче писмо. В него беше ключът за входната врата :) Стори ми се адски вълнуващо.

 

След като си отключихме се качихме на първия етаж, където се помещава Bed and Breakfast местенцето ни и ново препятствие – врата с код за отключване и звънец, на който никой не отговаря. След хубаво проучване на плика-писмо открих подробни инструкции за това как да влезем вътре с написан код за вратата :)  Вътре на рецепция оставена връзка с ключове и номера на стаята. И всичко това се случва в тези техните магично – стари, аристократични постройки с огрооооомни тавани, и стари мебели :)  Тази случка ме накара да се почувствам като в роман на Дан Браун, загадки, кодове и тайни бележки, ключове за врати, които като отвориш не знаеш какво те чака отзад :)

 

Стаята не беше нищо особено, даже беше без прозорец и тя адски странна, ама за тая евтиения която си резервирах – толкова :)

 

Вечерта излязохме из града – вечеряхме, хапнахме сладолед и се разходихме :) Дъждът не беше опразнил обаче улиците.

 

На другия ден – неделя – се отдадохме на безплатни турове , снимки и какво ли още не J Времето беше прекрасно. Вторият тур обаче свърши в 3:30 и аз трябваше бързо да реша кои сгради и забележителности от музеите искам да посетя, тъй като в Понеделник те не работят. Палацо Пити беше мой фаворит, но огромната опашка ( макар и 4 следобед) и по – високия вход ме отказаха. Аз като видя опашка и се отказвам, не мога да чакам ( така се наказах да качвам пеш Айфеловата кула преди време, именно защото за този вход нямаше опашка, но това е друга тема ;) ).

 

Е отидохме в Уфици ;) Страхотен дворец като архитектура отвътре :) Много обичам да се разхождам в такива сгради. За картините нищо не мога да кажа (пълен лаик съм – и затова и не успях да се възхитя и да оценя видяното), половината картини майка ми ги е ушила на гоблен - ;) само това мога да кажа.

 

За вечеря си намерихме страхотно местенце – вино бар се водеше ( приятна атмосфера, усмихнат съдържател и приемливи цени), в което хапнахме и пихме вино до насита. Домашното им вино беше великолепно. Определено го препоръчвам с две ръце ;)

 

http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187895-d2148061-Reviews-Oltrarno_14-Florence_Tuscany.html

 

На прибиране по едно прекрасно сладоледче за изпът и капнали се прибрахме в квартирката.

 

В Неделя бях планирала да отидем към Санта Мария дел Фиоре – Катедралата, кдето купувайки си билет се качихме само на върха на кулата, за купола не ми стигнаха сили и желание :) 460 или и повече стъпала. Това само по себе си не е чак такъв проблем, вярно изморявам се, но тесния коридор по който става задръстване и се налага да се изчаква и многот хора, които едва се разминават..... е това е ужасяващото за мен, тъй като имам лека форма на колострофобия. В интерес на истината на касата с билетите имаше предупреждение, че не е за колострофобици и хора със сърдечни проблеми, но аз не се имам за страдаща от подобни проблеми. Все си мисля, че проблема е в глвата ми и този път няма да му се поддам. Както и да е ;)

 

Горе беше прекрасно :)

 

 

Следобед, макар че се смрачи, се разходихме по хълмовете над центъра от другата страна на реката. Ето тук вечеопределено харесах Флоренция. Беше и доста по – спокойно, а гледките и зеленината ме плениха :) 12095197_10208568382953995_9075649918936

 

 

12113303_10208568384834042_6817301778216

 

 

12141570_10208568380833942_7912106395512

 

Искрено съм доволна, че отскочихме дотам, макар това да ми коства днешната непоносимост в краката :)  Вечерта, чудейки се и търсейки ново прекрасно местенце за вино и вечеря, се навряхме отново в същото ресторантче от предната вечер ( не открихме по – достойно място, което да заслужи претенциозния ни вкус и бедния ни джоб :) ). На прибиране познатата процедура със сладоледа ( разбира се този път други вкусове )

 

Вторник  се събудихме във мрачно време и обилен дъжд. Закусихме и се отправихме към ЖП Гарата. Със стъпването ни там ни пое един добре облечен мъж, който ни “помогна” да си купим билети до Болоня за техния влак стрела – явно частна компания. Но бяхме изключително доволни. Някак си се чувствахме все едно са ни продали нещо истински луксозно. Мили, вежливи, учтиви. Удоволствието ни струваше 40 евро за двамата, което се оказа и малко по – евтино от трениталия, в този диапазон от време в който ние търсехме.

 

Влакът вдигна 280 км в час и за 35 минути стигнахме гарата на Болония. Там също валеше и беше мрачно, но поне пътя до центъра е по закрито, нещо като нашия ЦУМ, върви се под колоните на огрмните сгради без да те мокри.

 

Пихме по капочино в центъра им, направихме си дъждовни снимки и марш в 14 часа на летището ;)

 

Ами това е. Ако някой има питания да пита, докато не съм забравила ;)

Редактирано от Лин
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Е виждам темата за красивата Флоренция и решавам да се включа с малък съвет. Градът носи толкова история, изкуство и потайности ,че е хубаво първите разходки да се направят с професионален екскурзовод. Безплатното не винаги е много полезно и лично аз  намерих в интернет  координатите ( лошото е ,че в момента не са ми под ръка ) на изключително ерудиран българин , живеещ от години  във Флоренция и се включих срещу много скромна такса към организиран от него тур ( индивидуалните турове бяха малко непосилни за мен във финансово отношение)  . Препоръчвам на всеки подобен подход , защото носи много знания , различен поглед и дълбочина в преоткриване на изяществото на ренесансовата столица.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте,

няколко пъти се опитвах да пускам пост за пътуването (8 дни Флоренция, Пиза, Манарола, Риомаджоре, Специя, Болоня) с картинки, но все не ми се получаваше. 
Беше страхотно пътуване, октомври 2015. Всичко, което научих от вас ми беше супер полезно - благодаря за което!
Няма да мога да покажа снимчици, но пък всички знаете какво е в тези градчета и в Италия като цяло!
Следващото пътуване живот и здраве е април - Валенсия, после юли Венеция с децата!

Пожелавам ви много пътувания и прекрасни пожелавания!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Завърнахме се от Флоренция и мога да кажа едно голямо БЛАГОДАРЯ за съветите и информацията ,която ми дадохте  :) !    За информация -напекана ситуация имаше само като отидохме на спирката на летището и apeninishutle имаше малък автобус с малко нерезервирани места. Успяхме да се качим ,но имаше хора ,които не успяха и останаха да чакат още 2 ч. за последния шатъл за Флоренция.На другия ден изкарахме деня във Венеция ,а другите дни се наслаждавахме на Фиренце .Апартамента беше страхотен ,собствениците ни посрещнаха на гарата в 23.30 ч.без някаква уговорка  :O  :) .

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, планирам едно кратко пътуване до Тоскана в началото на април - искам за три дни да видя възможно най-много. Кацам в Пиза и съм си резервирала хотел там. Ще взема кола под наем и искам един ден да отида до Флоренция и един ден до Сиена и Сан Джиминяно. Може ли да ми кажете от Пиза като стигна във Флоренция къде бих могла да намеря паркинг, за да оставим колата и да разгледаме града? Какво ще препоръчате да видим, при положение, че имаме само един ден там. Единственото, което ми е ясно за сега е галерията Уфици.

Какво ще препоръчате и за Сиена?

Редактирано от DGTG
Връзка към мнение

Уфици ще ви отнеме половин ден. 

Ами аз си мислех в галерията да отидем към 15ч. (защото така прочетох, че  следобед нямало големи опашки за влизане). Та всъщност до тогава какво друго да видим? Но първо трябва да видя къде ще може да паркираме за да разглеждаме каквото и да било  :)

Връзка към мнение

Може ли да ми кажете от Пиза като стигна във Флоренция? Какво ще препоръчате да видим, при положение, че имаме само един ден там. Единственото, което ми е ясно за сега е галерията Уфици.

 

Влак от Пиза до Флоренция: по-евтино и може би по-бързо.

 

По-добре без "Уфици". Отнема време. Ако държиш на Давид: галерия Академия. Самият музей е по-малък от Уфици. А Давид е Давид.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Влак от Пиза до Флоренция: по-евтино и може би по-бързо.

 

По-добре без "Уфици". Отнема време. Ако държиш на Давид: галерия Академия. Самият музей е по-малък от Уфици. А Давид е Давид.

Колата сме си я предвидили, защото сме 4 човека и искаме от Пиза да отидем до Флоренция и до Сиена и Сан Джиминяно - не знам дали ще ни е по-евтино с влак (по-бързо сигурно). Ние искаме за 3 три дни ако може да видим всичко ....  :)  Та за това уж да сме по-мобилни.

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Ние искаме за 3 три дни ако може да видим всичко ....  :)

 

Няма как за три дни Флоренция да видиш, пък какво остава за другото. 

 

Флоренция: пиацале Микеланджело, над него е Сан Миниато. От тези две места има страхотни гледки

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма как за три дни Флоренция да видиш, пък какво остава за другото. 

 

Флоренция: пиацале Микеланджело, над него е Сан Миниато. От тези две места има страхотни гледки

Еее, ясно е, че не може. Нашата идея е да се разходим из Тоскана и каквото разгледаме - разгледаме.

Връзка към мнение

За паркинга не мога да помогна, но относно Уфици смятам, че е грехота да се пропусне. Единственият ми съвет е, ако все пак си останете на варианта с Уфици задължително да си платите за гид. Дори и нищо да не разбирате от изкуство, ако случите на екскурзовод според мен ще останете доволни.

Връзка към мнение

Здравейте, планирам едно кратко пътуване до Тоскана в началото на април - искам за три дни да видя възможно най-много. Кацам в Пиза и съм си резервирала хотел там. Ще взема кола под наем и искам един ден да отида до Флоренция и един ден до Сиена и Сан Джиминяно. Може ли да ми кажете от Пиза като стигна във Флоренция къде бих могла да намеря паркинг, за да оставим колата и да разгледаме града? Какво ще препоръчате да видим, при положение, че имаме само един ден там. Единственото, което ми е ясно за сега е галерията Уфици.

Какво ще препоръчате и за Сиена?

 

Тъй като идвате от посока Пиза, препоръчвам да погледнеш тук - има посочени паркинги, зелените са безплатни. В онзи район, Скандичи, минава единственият трамвай във Флоренция, а паркирането е безплатно и на улиците. Има дни за почистване, но на всяка улица си пише в кой ден. Има и големи безплатни паркинги. С трамвая се стига до жп гарата Санта Мария Новела за 15-20 минути от последните спирки. Пътува на 3 минути и няма опасност за объркаш линията, защото, както казах, е само една. Билетчето е 1.30 евро. Трафикът към града е много интензивен, макар че се води уж не тоолкова голям, а обикалянето може да ви загуби много време.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тъй като идвате от посока Пиза, препоръчвам да погледнеш тук - има посочени паркинги, зелените са безплатни. В онзи район, Скандичи, минава единственият трамвай във Флоренция, а паркирането е безплатно и на улиците. Има дни за почистване, но на всяка улица си пише в кой ден. Има и големи безплатни паркинги. С трамвая се стига до жп гарата Санта Мария Новела за 15-20 минути от последните спирки. Пътува на 3 минути и няма опасност за объркаш линията, защото, както казах, е само една. Билетчето е 1.30 евро. Трафикът към града е много интензивен, макар че се води уж не тоолкова голям, а обикалянето може да ви загуби много време.

Много благодаря. И аз вчера успях да я открия картата с паркинги, но не знаех делението на сини и зелени - просто на сините гледах цените на час. Много ми е полезна информацията за трамвая - така няма да се набиваме в центъра,  където се заплащат допълнителни такси.

Връзка към мнение

Моля за препоръки за настаняване във Флоренция - удобна локация / ще летим до Пиза и ще имаме само два дни във Флоренция/ и бюджетни хотели за трима. Airbnb вече прерових и нищо не ми допадна.

Връзка към мнение

http://www.hotelbavariafirenze.it/В много интересна стара сграда, буквално зад катедралата.

http://www.hotelferretti.com/близо до гарата и до центъра.

Връзка към мнение

Здравейте, Магеланци! След Рим, Неапол, Соренто,Амалфи,Позитано...дойде време и за Тоскана. Предстои кратко, но вълнуващо пътешествие до Пиза и Флоренция за 3 дни :) С удоволствие ще изчета темата и ще задавам въпроси.

Сещам се даже за първия... Някой ползвал ли е Фиренце кард

д и дали ще може да ни е от полза за ден и половина във Флоренция? Знам, че там всичко е с вход и не е никак евтино. Запланували сме -Дуомо, Галерията с Давид, Пити и Боболи, Археологическия музей... И музеят на Леонардо, а иСанта Кроче...вс останало само отвън ще видим. Няма време  :)

Връзка към мнение

Някой ползвал ли е Фиренце кард

д и дали ще може да ни е от полза за ден и половина във Флоренция? Знам, че там всичко е с вход и не е никак евтино. Запланували сме -Дуомо, Галерията с Давид, Пити и Боболи, Археологическия музей... И музеят на Леонардо, а иСанта Кроче...вс останало само отвън ще видим.

 

В тази тема или другата, не помня точно, беше споменато за Фиренце кард. Заслужава си, но при тридневен престой. За ден и половина трябва да се гонят олимпийски рекорди.

 

Бих заменил "Пити" с "Уфици". Aрхеологическият и този на Леонардо не бих ги посетил въобще. Палацо Векио, Барджело, Медичи-Рикарди, баптистерият, капела Медичи са флорентинска класа и са далеч, далеч над макетния музей на Леонардо.   

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Василев

Здравейте и от мен. Мисля да въпросирам направо, тъй като вече ме хвана нервата с търсенето. Понякога губя търпение много бързо, а случаят е такъв. Искам да посетя галерия Академия и да се кача на купола на Санта Мария дел Фиоре, ама гледам на различни места, различни онлайн билети на различни цени и може би това ме изнерви. Трябват ми билети онлайн за тези две места с опцията skip the lain.....намирам за 20 евро, за 9 евро, за 17 евро, но не знам с кой билет до каква степен ще постигна това което искам - Статуята на Давид и гледка от купола. Защото знам, че по тези места понякога има билети с първо, второ, трето...има само с второ и трето и т.н. и да не стане така, че влизам, ама до това дето искам билета ми не важи. Та молбата ми е, ако има запознати да дадат съвет от къде и как е най-добре да се вземат билети. Благодаря :)

Връзка към мнение

Това са официалните сайтове

http://www.b-ticket.com/b-ticket/uffizi/info_venue_accademia.aspx

http://it.grandemuseodelduomo.waf.it/museo_dett.php?idtour=8484

не съм купувал онлайн, но като гледам са с фиксиран час, т.е няма да се чака на голямата опашка

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Специално за Академията няма много смисъл от предварително закупен билет, опашките там не са големи за разлика от Уфиций. Аз си бях взел предварително билет и не влязах много преди тези които си купуваха на място. 

Връзка към мнение

Поздрави на всички магеланци.

 

Реших да не отварям нова тема за Флоренция, поради доста пространната информация в тази.

Затова направо към въпроса. Имам на разположение 5 дена, от които смятам да отделя за Флоренция 2- 2,5 максимум и останалите да се разходим с кола до Лука, Сан Джиминяно, Сиена и Пиза. Кацаме на Перетола. Смятам да се локираме в околностите на Флоренция с удобна жп връзка до града и околностите. Спряла съм се на Прато. Има ли някой впечатления от настаняване там и ако да ще се радвам да го сподели.

Отворена съм за съвети относно локация по плана, който съм набелязала.

 

Предварително благодаря

Връзка към мнение

Имам на разположение 5 дена, от които смятам да отделя за Флоренция 2- 2,5 максимум и останалите да се разходим с кола до Лука, Сан Джиминяно, Сиена и Пиза. Кацаме на Перетола. 

 

Щом като кацате във Флоренция, кола няма да ви е нужна първите два дни и може да спите в центъра. След това, вече с кола, може да разнообразите една нощувка в Сиена и една в Лука.

 

Ако си остане вариантът с Прато, е ок ако има добра връзка с Флоренция. Добре са разпределени дните. Сиена и Сан Джиминяно в един ден с връщане в Прато може да е неизпълнимо.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.