Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

3 hours ago, Тони said:

Хляб от рецептите на @Роца.

Понеже нямах чугунена тенджера го изпекох в ринга за блатове. Първо покрих с алуминиево фолио вместо капак.

20200403_154345.jpg

20200403_180258.jpg

20200403_180239.jpg

 

7 minutes ago, aleksandrina said:

Хлебчета с праз и маслини и едно само с маслини и риган. 

 

IMG_20200403_130026.jpg

С тези хлебчета нямате милост. Още не съм обядвал и само се облизвам като котарак, на който през стъклото са му показали паничка с мляко. 🍳🍕🍞

  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 5 часа, но нейм каза:

Може ли рецептата, por favor?

Ще ти я пратя, но не съм пробвал с прясна треска как става никога. Предполагам ще използваш прясна, според мен не би трябвало да има голяма разлика.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Тони каза:

Хляб от рецептите на @Роца.

Понеже нямах чугунена тенджера го изпекох в ринга за блатове. Първо покрих с алуминиево фолио вместо капак.

20200403_154345.jpg

20200403_180258.jpg

20200403_180239.jpg

Чуден е станал! Надявам се, че ви е харесал 😀

И само да уточня, че оригиналната рецепта не е моя, а я взех от сайта на Ню Йорк таймс (макар че я има и на много други места). Аз много рядко измислям собствени рецепти 😉,

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@но нейм

 

Ако се използва сушена треска се обезсолява за 2-3 дни докато стане като прясна риба. Пак пояснявам, че не съм правил с прясна, но ще взема да пробвам скоро.

Аз използвам поне 1кг чисто месо, вероятно и повече. Рибата се се реже на големи парчета, слага се 3-4 пръста вода и се вари 5-10 мин.

Като изстине се махат всички кости, кожа и пр. и местото се накъсва на възможно най-малки парченца.

Загрява се зехтин в тиган поне 20-30мл на около 60% от мощността на колтона, за да не залепва и загаря. Добавя рибата, брашно 2с.л. брашно, прясно мляко 100-150мл и се бърка докато стане твърда еднородна смес, за около 10 мин най-много.

 

Нямам абсолютно точни данни за отделните продукти, защото се прави на око, а и количеството риба всеки път е различно.

Отново се оставя да изстине, като след това се оставя в хладилник, като трябва да престой  поне 8-10 часа, най-добре е цяла нощ.

Вади и се оформят крокетите с ръце и се топят последователно в смес от 50% царевично брашно и 50% галета, след това разбити яйца и накрая пак в първата смес от брашно и галета.

 

След това се редят на един ред в голяма чиния, чинии или нещо плоско, завиват се с фолио и се оставят в камерата докато се стегнат добре поне 30 мин. Добре е да се проверява, защото ако са стояли малко време ще са меки и ще се счупят, ако престоят много няма да може да се отлепят една от друга и от чинията. 

 

Когато са достатъчно твърди  се вадят от фризера и се слагат в пликове за замразяване по толкова броя колкото ще ядете на едно ядене.

 

Когато решите да ги пържите, вадите разделяте ги понеже леко залепват в торбите  и пържите  70-80%  мощност, като ги въртите и поливате често. Ако пържите на много силен котлон, ще изгорят бързо отвън. Те са почти сготвени и нямат нужда от много пържене, около 5-6 мин общо, но за зависи и колко са големи. Аз ги правя с дебелина  на кебапче или малко повече. 

Когато станат кафеникаво златисти ги вадите и отцеждате на хартия.

 

Успехи и да се похвали който ги направи.

  • Харесвам 11
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Такива не съм правил

Тук bacalhau се прави традиционно по Коледа и Великден, и научих от тъщата да стане много вкусно. Ама децата не обичат, а бакаляуто е доста скъпо, та не си заслужава мрънкането и вече не правя.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, slujitel каза:

Може ли рецептата за тортата от тиквички и патладжани, много апетитно изглежда?

Ще я сложа тук , ако някой иска да опита. Да вкусна става е точно за тези които гонят въглихидратите.. :). За блата може да ползвате готово тесто, може да го замесите, може  бутер тесто да се ползва. Застила се тавичката и се дупче с вилица. Приготвяте си смес от сирене, яйце, извара, накълцвам топени сиренца. Тиквичките, морковите и патлажаните се режат на ивици по дължина, посоляват се оставят да се оцедат. След което се нареждат в тавата, цветово и форма каквато искате, после с лъжица се поставя от сместта между ивиците зеленчуци и се пече. Върви и с червено и с бяло вино!

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Вчера, постно меню:

Супа Минестроне:

 

27034907-C41B-4431-8C91-1FF478B9187D.thumb.jpeg.ee68a267d2b131676de69709011d0f03.jpeg

 

Млечна салата, с много орехи и пресен джоджен+спанак с ориз, пак с пресен джоджен и пармезан:

 

737A6237-7746-4E81-82D8-7EC33D77A2B7.thumb.jpeg.00fb544eed7f5cae7afb67bf2865a7ac.jpeg

 

Днес  ще има гъши черен дроб, с гъби, в сметанов сос.

И зелена салата. 

Снимките после:)))(

  • Харесвам 15
Връзка към коментар
Преди няколко дни попаднах на акаунта на Fitmencook в инстаграм, и като видях цветните рецепти се влюбих в тях. Обичам, не обожавам, да хапвам цветно.
 
Доста ми хареса BBQ Chicken Salad и реших да я направя. Tа, снощи запретнах ръкавите и action:
 
Сос:
• 1/2 авокадo
• 120 гр 10% greek yogurt Olympus
• 2 скилитки чесън
• 1 лайм
• магданоз (не успях да намеря кориандър в 3 магазина)
• 50мл вода
• сол и черен пипер
 
Протеина:
• 250 гр пилешко бон филе
• 100 барбекю сос
• чесън на прах
• сол и черен пипер
 
Салатата:
• няколко листа маруля
• няколко листа спанак
• 1 червена чушка
• 1/2 краставица
• 1 глава лук
• 140 гр сладка царевица
 
Смесих соса и салатата. Реално използвах половината от количеството салата в една тортила, за да сглобя яденето. Допълнително си направих и малко картофено пюре. Заради мои организационни грешки цялата работа ми отне 1час и половина + 30 мин миене, че намазах най-голям брой прибори.
 
Но си заслужаваше, направо бях на седмото небе. Супер вкусно ми беше.
П.с. Принципно не обичам BBQ сос и всякакви неща с него, но се получи изключение.
 
1.jpg.320dfa6bb51c3d11e418c68fd8e0e566.jpg 2.jpg.f03b9f7e00e6b68576d545aa1d66d498.jpg 3.jpg.98baecb2f2d4c6b7eaf997d0ef624123.jpg

Ето тук рецептата и клип на приготвянето: https://fitmencook.com/bbq-chicken-salad/ 
  • Харесвам 15
  • Браво 4
Връзка към коментар

Ето , какво ще има за вечеря:

 

Фоа гра, с печурки в сметаново-чеснов-магданозен сос:

 

4B702A00-9B36-4F59-A8A4-33B23E6A77C5.thumb.jpeg.4ad29818b87a43e8889977d263fadbf9.jpeg

 

И зелена салата:

 

5FF9E81C-EBB1-4CF4-9359-70A7BA56BC0A.thumb.jpeg.0f4131bf3edb1279b8fbef74f4d315db.jpeg

 

Ще се полива с бЕло вино, на Меди Вали, шЪрдоне:))))):

 

 

  • Харесвам 14
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 35 минути , Eva eva каза:

От мен шкембе 🙃 и торте.

Красотата е вътрешна нагласа. Нямам представа дали се учи. Съществото на човек я иска и търси. Но не при всеки е така. Не знам какво имат предвид хората, които казват, че красотата ще спаси света, но знам със сигурност, че като си правим малките неща в ежедневието красиви, то в нашия живот има красота. Някои ще кажат, че красота в живота могат да си позволят хората с финансови възможности. Не съм съгласен с подобно твърдение. Как тогава 90 годишната баба на Тасос успя да боядиса всичките си стари саксии с бяла боя, така че, като минеш покрай къщата й, да се усмихнеш!?

 

преди 2 часа, samuraika каза:

Аз пък да ви кажа, готвенето е надценено.  Какво му трябва на човек - парченце хляб и резан сиренце…

Готвенето е отношение към продуктите, то е творчество, радост.... Дори и парченце хляб и малко сиренце могат да бъдат така поднесени, че да ни накарат да се усмихнем. А каква по-голяма мъдрост от усмивката. 🙂

  • Харесвам 12
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Pantelej Putnik каза:

 А каква по-голяма мъдрост от усмивката. 🙂

Усмивката е или знание и мъдрост или приемане на всичко, което е ... знание и мъдрост.  🙂

 

... и за да не съм оф топик:

 

Последното готвено от мене - кекс по време на пост:

В 100 мл. олио запържваме голям морков /около 150 гр./ и две зелени/кисели ябълки. Добавят се 50 грама стафиди - черни и бели, 50 гр. сушени сливи, 50 грама фурми , 50 грама сушени кайсии.  При омекване на продуктите сместа се карамелизира с 2 супени лъжици кафява захар, маха се от котлона и се добавя чаена лъжица канела и чаена лъжица ванилия със захар, 50 мл. коняк или ром / за да не убият вкуса при висока температура и не остане техния аромат като основен фон./. Оставя се да се охлади и почине.

В друг съд се разбъркват  100 мл. олио, 6 ... 7 препълнени лъжици брашно, 2 лъжици мюсли, 2 лъжици овесени ядки, 50 гр. печени слънчогледови ядки,  2 супени лъжици галета, захар 1 супена лъжица. 

Двете части се смесват като към тях се добавя едно пакетче бакпулвер. /За да се вдигне киселинността може да се добави предварително шипка лимонена киселина, която по-късно се неутрализира с допълнителна шипка сода бикарбонат - за повече шупли./

Обмазана тава с размер, който е предполага, че сместа описана по-горе ще я запълни наполовина се нагрява във фурна до 200 С.

Когато е готова и олиото леко задими се изважда от фурната и в нея се изсипва готовата смес. Поръсва се със сусам.

Поставя се във фурната и се пече около 25 ...30 минути.

Готова е, когато по дървена клечка не залепна нищо и обема се е увеличил с около 50 %.

Изважда се, намазва се с мед или сладко/конфитюр по избор и се оставя поне 15 минути да се охлади.

 

Приятен апетит!

 

П.П. Ако е друго време рецептата предполага масло, мляко, яйца и т.н.

         Ако е друго време ... няма такава рецепта. По-добре ... скара и прилежащото ѝ!  🙂

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 4
Връзка към коментар
23 minutes ago, Zara said:

@Eva eva ако не те затруднява, би ли споделила рецептата за тортата, моля. Изглежда превъзходно!

Благодаря 🙂  Ето я рецептата, нямах Бейлис, замених го с ром 🙂

 

https://www.cookwithasmile.com/шоколадова-мус-торта-с-кафе/ 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.