Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

преди 7 минути , Kalina Ivanova каза:

Ще ни трябва друга тема...готвим стъпка по стъпка/ снимка по снимка/

Само дай тон...тук има Мастъри, както и нагледно се вижда малко назад.

А дано не продължи дълго това вкъщистоене, че накрая всички ще я докараме на Кошмари в кухнята:help:

 

Със сигурност не искам да свалям нивото на темата, малко насоки за източник от който да си набавя нужния буквализъм също ще помогнат и ще ви оставя на мира. Ама съм търсил и така и не съм открил 🙂

Връзка към коментар
1 minute ago, Георги said:

Със сигурност не искам да свалям нивото на темата, малко насоки за източник от който да си набавя нужния буквализъм също ще помогнат и ще ви оставя на мира. Ама съм търсил и така и не съм открил 🙂

Аз не съм специалист по пържолите. Мъжът ми се вихри там. Мога да ти кажа той как ги прави. 

Свински пържоли на скара/грил тиган - начуква ги леко с чукчето, малко да се поизтънят. Маринова ги, оставя ги за около 3-4 часа в хладилника и ги мята на скарата. Тайната при пържолите е в мариноването. Подправките там са на вкус. Той слага - малко соев сос, малко зехтин, 1/2 ч.ч. бира, черен пипер и подправка за пържоли /има на Котани едни, които са микс от подправки, без разни вредни съставки/. 

Може да се сложи - лук, горчица, червено вино.... Тук няма правилно/грешно. Въпрос на вкус е. И да нямаш нещо в момента, не е страшно.

Това е. Не се пекат на супер силна скара, защото ще изгорят бързо. Неговата така или иначе има 1 степен 🙂  Ако се пекат на грил тиган - примерно на 7 от 10. 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@Георги, напълно те разбирам! Аз когато готвя с неясни количества, ей, не се получава. Когато си знам, че трябва да сложа 150 гр от дадения продукт, супер си става.  Изключение са подправките.

Не съм експерт, дори се възприемам за начинаещ в готвенето, защото аз гледам да правя лесни и бързи неща. 😄 Въпреки че с бързината се провалям понякога.
Сега ще ти предложа една рецепта за пържоли в йенско (този съд от стъкло издържа на високи температури, но преходът(на околната температура) винаги трябва да е плавен - никога не се слага в загрята фурна - повече тук). Аз имам ето такова - огромно с капак, май се водеше 5 литра, което задава трудност след изваждане да се махне капака.


Сега аз ще ти кажа количеството за моя съд:

  • 12 броя свински врат без кост (от Lidl аз пазарувам - ако в тарелката бяха по 4, значи три тарелки)
  • 100гр тъмен соев сос 
  • сол
  • черен пипер
  • червен пипер
  • къри пипер
  • чубрица
  • малко кимион на прах

Ако някоя от подправките не ти е по-вкус, я махаш.
Накучваш хубаво месото с чук (с грапавата част) - доколкото знам това се прави, за да се разкъсат хубаво мускулните влакна. Слагам подправките: почвам и поръсвам - как преценявам - дадена да се вижда почти навсякъде. (не знам дали мога да го обясня това). Соев сос и хубаво, ама хубаво разбъркваш. Все едно си дете и бъркаш в пясъка - да се омажеш хубаво.

И прибираш ги в затворена купа в хладилника за една нощ (ако разполагам с това време). 

Ще са ти нужни още:

  • 100 гр топено сирене (ето този аз съм използвал - има различни вкусове)
  • 1 морков (или 2 ако обичате моркови)
  • 1 буркан гъби или ако 200 грама - тук пак ако не ги обичате ги махате или намалявате количеството
  • 1 буркан кисели краставици - отново подлежи на промяна
  • 300 мл бяло вино
  • вода

Редим първите пържоли по дъното на съда. Започваме да редим - т.е. буквално нахвърляме -  от сиренето, морковите, гъби, к.краставици. Пак ред пържоли, пак ред другите съставки, пак ред пържоли ... докато количество свърши.
Заливаш с виното и заливаш с вода, докато покриеш напълно всички продукти. Слагаш във фурната, пускаш я на 200С и след 1 час (до 1 час и 15 мин макс) вадиш.
Получаваш крехки и сочки пържоли.

Ето някакви снимки:
4.jpg.1254aa47f316b10af14137932acc3020.jpg

 

5.jpg.3582bd190f9417f8fccee75fe86b7adc.jpg

 

6.jpg.a6eb362c30b92d2c6cc6001a9babfe77.jpg

Edit: Не успях да си намеря снимка от готово състояни. Но съм ги пробвал: поне с 10 приятели, всички ги харесаха. 😄 

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 26 минути , Георги каза:

Със сигурност не искам да свалям нивото на темата, малко насоки за източник от който да си набавя нужния буквализъм също ще помогнат и ще ви оставя на мира. Ама съм търсил и така и не съм открил 🙂

Първо е избора на пържолки....колкото по към главата на добичето се намират въпросните, толкова по крехки, но и по наситени с мазнини.

От там директно към винения лист на магазина и избираме винцето. 

Много по важно е да се готви с настроение, винаги си личи по крайния резултат:girl_drink2:

 

Ааа... и искаме обратна връзка, моля!

 

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@Георги, за мен един от най-добрите източници за приготвяне на месо в българския нет е блогът на Пепа Стоева ("Храна за мойте канибали"), рецептите й са страшно сполучливи и доста подробни, мисля, дори и за начинаещи в кухнята. Ако не си го виждал, може да му хвърлиш едно око.

http://pep-4o.blogspot.com/

 

Аз не съм кой знае какъв специалист (особено по сръбска скара 😉 ), но от скромния си опит, мога да дам следните няколко насоки за мариноване на месо за грил-тиган:

- винаги е добре да има някой кисел продукт (лимонов сок, оцет, кисело мляко, вино), който помага да се окрехкоти месото. Също така, винаги слагам и малко олио/зехтин. Оттам нататък, може да дадеш воля на въображението си - лук, чесън, мащерка, риган, розмарин, соев сос, мирин, къри, червен пипер - в зависимост от вида месо, вкусовете и предпочитанията. Свинските пържоли, аз поне, ги правя най-често с лимонов сок, зехтин, мащерка и малко сух чесън и червен пипер.

- за овкусяването със сол и пипер, има две школи и дори френските майстори-готвачи не са съгласни по въпроса един с друг 😉 - някои предпочитат да овкусяват със сол и пипер при мариноването, други, след готвенето. Аз слагам сол и черен пипер преди печенето.

- по-дългото мариноване (поне 2 часа) е подходящо за месо, което ще се готви на фурна, ако ще е на грил-тиган и 15-20 минути стигат, колкото да се овкуси (е, не че не ми се е случвало да сложа пилешки пържоли да се мариноват сутрин преди работа и да ги пека вечерта на грил-тигана, де).

- грил-тигана, аз винаги го мажа с малко олио, нищо, че уж ми се води незалепващ и го загрявам добре на висока температура на котлона (сптепен 10 от 12). Като сложа месото, го намалявам на степен 9, за да може хем да се опекат отвътре, хем и да хванат хубав загар отвън.

- а, и последно, особено за свинските пържоли, месото да е малко "шарено", тоест да има малко мазнина, че иначе стават доста сухи.

 

Но, пак казвам, в тази област съм полупросветен любител 😉

 

Иначе мен вчера ме стегна шапката и направих един сладкиш, дето му бях хвърлила око от известно време насам. Едно шоколадово разкошество - самонапояващ се шоколадов сладкиш:

 

IMG_20200404_161259-01.jpeg

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, samuraika каза:

Ти не кани така с лека ръка, щото ще тръгнат самолетите, а си ми комшия...мдааам...Моля да споделиш рецептата са запеченото козе сиренце s'il vous plaît.

 

Режат се филии с около 2см дебелина. От опита ми най-добри резултати получавам, като ги слагам върху хартия за печене, а отдолу алуминии, като надигам страните като гнездо, за да не изтече зехтина и да омаже фурната. Ако се ползва само алуминиево фолио понякога залепва.

Та намазвам  добре със зехтин  хартията, след това слагам филиите сирене и ги размърдвам леко да се намажат добре отдолу, след това слагам зехтин отгоре и подправки, като задължителната е розмарин и по избор риган, мащерка, босилек, вероятно и други може.

Слагам да се печат на 220-230 градуса 6-8 мин или докато ви хареса загара. След това се вадят с шпатула, обикновено става много лесно и накрая се слага половин чаена лъжичка мед отгоре, който попива.

  

38045EA5-FE1F-4ED9-8059-43786D84830E.jpeg

  • Харесвам 9
  • Благодаря 2
  • Браво 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Подкрепям мнението на @Eva eva относно мариноването. Лично аз предпочитам вратни пържоли, които предварително начуквам и им правя леки разрези. Ако нямам време за мариноване, просто си правя една смес от сол, чер пипер и кимион и отупвам всяка пържола. За съжаление мерки не мога да ти кажа. Винаги съм работил по усет. Задължително предварително загрявам грил - тигана, мажа го със сланина и като загрее добре мятам пържолите. Първо ги пека от двете страни докато се "запечатат" или побелелят и после по около 3-4 минути от всяка страна до готовност.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Вчера взех от метро арежнтински ентрекот, големи парчета по 2-2,5кг и си го разделих с един приятел.

Метнах една за проба един в тигана  и мога да кажа, че е най-добрия телешки ентрекот който съм купува от България до сега. Чак не ми се вярваше, понеже и друг път съм взимал аржентински и пр, но са такива само на етикет..

 

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , Фичо каза:

На каква цена е?

Скъп е, 54лв/кг, но пак там има българско телешко по 58-66лв, бях взел едно парченце 200гр и положението беше трагично..та от тая гледан точа ми се струва добре.

В Европа подобно месо е 25 евро и нагоре.

От 2,5кг излязоха 16 броя хубави ентрекоти или по 8,50лв ми стъпаха.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 13 минути , Alexander каза:

Скъп е, 54лв/кг, но пак там има българско телешко по 58-66лв, бях взел едно парченце 200гр и положението беше трагично..та от тая гледан точа ми се струва добре.

В Европа подобно месо е 25 евро и нагоре.

От 2,5кг излязоха 16 броя хубави ентрекоти или по 8,50лв ми стъпаха.

Аз съм хален, ама може ли да ме научиш, след като нещата е оправят? Обожавам ентрекоти, ама знам, че са доста трудоемки и сам никога нямам да се навия да ги правя. 😄 Жал ми е, че ще трябва да ги изхвърля.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не мислех, че ще взема думата в тази тема, ама как да оставя Основателя в беда ?

 Основателю, @Георги, готвенето е изкуство. :good:Има ресторанти, които се пукат по шевовете, а други са пълни само с роднините на персонала. Причината е в кухнята. Единият главен готвач е уцелил масовия вкус, другият не е. Точно както някои картини ни предават емоциите след триста години, а други имат нужда от обяснения.

 

Обаче, на всеки се налага да си приготви някаква храна. Не си единствен да се чудиш.

Прав си да искаш мерките в грамове - колкото лъжици, толкова грама нагоре или надолу. Ето пример за средностатистически мерки https://chitanka.info/text/15401-601-izpitani-gotvarski-retsepti

От практиката - при първи готвения си отбележи с коя чаша, лъжица, купа, си отмерил . След това добави от продукта или намали, според вкуса на приготвеното,отдели съдчето и ПАЗИ като очите си съответната чаша, лъжица, купа - тя е твоята мярка за бъдещето. По този начин няма да се чудиш коя беше.

Купи си кухненска везна - има ги по магазините за посуда. Изсипи съдържанието на конкретната кафена чашка и ще знаеш колко грама те устройват на вкус. Запиши си, че се забравя. Е, след два месеца карантина и готвене, ще помниш, но не разчитай конкретното знание да е устойчиво.

 

Пържоли на грил :

1. Спомняш си какво месо харесваш - по - сухо или по - мазно.

2. В магазина купуваш конкретен вид - бут( сухо ), врат ( шарено ), рибица ( много сухо ). Пише си на всяка опаковка или пред всяка тава.

3. Колкото по - светло е месото, толкова е по - прясно. Ако имаш късмет някъде да попаднеш на съвсем бледорозово свинско месо , смело си купи десетина пържоли - дори и след размразяване са по - вкусни от пресните червените. Нямаш никаква гаранция , че не са размразени, а са просто на два - три дни. След две различни покупки ще знаеш своите предпочитания. 

4. Измиваш пържолата със студена вода.

5.Ако парчето е дебело 2 см, може би трябва да го начукаш до сантиметър. Иначе го остави така. 

6. Поръсваш със солницата - колкото толкова. Ако  резултатът е безсолен, следващия път ще солиш по - дълго. 

7. Поръсваш с черен пипер и/или с лют пипер. Не трябва да се покрива равномерно, а просто да е напръскано.

Има готови смески пипер. Стоят на рафтовете с подправки. 

8. Намазваш съвсем леко грила с олио. Продават малки четки за мазане. Поставяш го на котлона и включваш на най - висока степен. Следиш температурата с ръка над грила. Щом се затопли, не да те изгаря, слагаш пържолата и намаляваш котлона с две степени. Не се притенявай да не пропуснеш - олиото ще зацвърчи, ако си прекалил с изчакването.

9. Стоиш до печката и следиш колко бързо месото променя цвета си, като повдигаш парчето. Ако веднага започне да цвърчи, значи котлона е силен и отнемаш още поне една степен. Изстиването е бавно, дори на керамичните плотове, та първите опити няма да са кой знае колко сполучливи. 

Това не е защото не си добър готвач, а защото не познаваш печката си. Ще свикнеш бързо.

10. Да кажем, след пет минути обръщаш месото. Ако цветът му ти харесва, значи е достатъчно изпечено за твоя вкус. Ако ли не, след няколко минути отново обръщаш. Не се вторачвай в петте минути. Вашата печка може да е по - бързонагряваща и силна. Просто следи за цвета.

Най - добър резултат се получава, когато цветът, при първо обръщане, е по - блед от харесвания. Така има няколко обръщания и печенето е равномерно. Иначе едната страна остава по - суха от другата. 

11.  Последна проверка за готовност - с вилица пробождаш в близост до кокала, ако е пържола с кост, ако е без - в най - дебелата й част. Готовото месо се набожда лесно и сокът е белезникав. 

Може би обичате по - сурови( алангле ) пържоли - при набождането лесно ще стигнете до  предпочитанията си. 

 

Ако обонянието ти е водещо , конкретно при храната, то преди да постигнеш добрия цвят, ще усетиш миризмата на готовото месо, такова каквото го харесваш ти. 

 

Марината за месо. Въпрос на вкус. Най - общо казано в един съд смесваш подправките, които харесваш в малки количества. Намазваш с ръка или с четка месото и го оставяш да постои около половин час в хладилника. След това ще прецениш дали ти харесва или не. Съответно ще повториш, промениш, или избягваш.

 

Аз , нали, съм от по - едновремешните:rofl:, ще препоръчам рецептите на Пенка Чолчева. Има ги в нета, има и книжките по антикварните магазини. Нямам представа дали има нови издания. Ястията се получават средностатистически и след това просто си добавяш или отнемаш до задоволяване на собствения вкус. Липсват гурме изпълненията и кориандъра не е във всяко ястие.

 

@Alexander какво е това ентрекот ? 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Вчера при мен беше епична борба с една рибена чорба. 

Много любима принципно.

Всичко започна добре иии ...докато не трябваше да се сборя с основния продукт...Амур, които ползвам за първи път за такава рибносемейна гордост. Тегава работа. Бая нерви похабих. 

Да успокоя @Георги, че се учим всеки ден и никой не е застрахован от провал, дори и там където е мега сигурен  (давам себе си за ярък пример)

Аз лично даже не я и пробвах тая супа, толкова ме напрегна и си приготвих любимия Киш Лорен + 2 бири за баланс на емоцията

20200404_181005.thumb.jpg.1bfa3e8f653da0aec4c886d558ce9432.jpg

 

20200405_121811.thumb.jpg.37010f35d3881bd1afcc9fd52f7b1761.jpg

 

 

  • Харесвам 11
  • Браво 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, Георги каза:

И така, някой би ли ме хванал за ръчичка да направим заедно едни пържоли на грил тиган идните дни (че ще пазаруваме пак може би към вторник-сряда)? Да ми каже какви пържоли да купя, дали им е нужна предварителна обработка (начукване и т.н.), какви подправки без да се налага да търся киноа от северен перуански склон, колко време на тигана, дали се слага олио в него и колко, на каква температура (аз ще си я конвертирам в степен на котлона, но приемам и съвети от 1 до 9). Не че по принцип не се получават достатъчно добри, ядем си ги, но ми липсва това да ги направя почти като сърбин. Приемам и връзка към рецепта като за малоумен. 

Първо, Георги, бих желал отново да ти благодаря, че си създал и поддържаш този сайт. Супер е!

Второ - за готвенето. Някъде по-нагоре бях казал, че готвенето е отношение към продуктите. С предварителната уговорка, че не съм професионален готвач, а просто любител, ще си позволя да ти дам няколко насоки:

1. Първата и най-важна стъпка в готвенето - Трябва да познаваш вкуса на продуктите - помириши ги, опитай ги, огледай ги. Не мисли, че те будалкам с тази първа стъпка. Аз все още пазарувам, като помирисвам плодовете и зеленчуците.

2. Втора стъпка - продуктите. Важно е какво пазаруваш, за да постигнеш вкус. Защо италианската кухня е вкусна?! На пръв поглед това е съвсем простичка кухня. Нищо не е толкова сложно. Но пък всеки продукт е изпълнен и носи вкус. От домат с пластмасов мирис и вкус не можеш да направиш вкусна шопска салата! Научи се да познаваш продуктите.

3. Трето – подправките. Мисли за подправките като за гримовете за жените. Подправките могат да скрият някои недостатъци на продуктите, но пък на вкусните продукти ще им дадат възможност да покажат най-доброто от себе си, ще подчертаят и ще засилят вкуса. Като за начало си вземи няколко подправки, като: джоджен, риган, мащерка, черен пипер, кимион. Опитай всяка от тях (не наведнъж) и се опитай да запомниш вкуса им. Черният пипер го вземаш на зърна и мелиш само когато ти трябва. Не вземай смлян черен пипер, има далеч по-слаб вкус, не е същото. Така напр. е и с ореховите ядки – свежо извадени от черупките им имат много по-добър вкус.

4. Не се страхувай да импровизираш. Аз се научих сам да готвя и през времето. Интересувал съм се, чел съм, пробвал съм. Ако знаеш колко тави и тенджери с манжди и печива съм изхвърлил направо в кофата. Не е страшно да сбъркаш, страшно е да не пробваш. Още след първите ми стъпки, аз не готвя по рецепти. Рядко готвя по рецепти. Просто използвам това, което имам на разположение. Ние всички пътуваме, нали? При пътуванията – яж. Една голяма част при моите пътуванията отдавам на храната и продуктите. Аз например запомням вкуса в главата си и впоследствие го пресъздавам, без да знам какви са продуктите. Е, това е за малко по-напред, но все пак ти трасирам пътя, за да знаеш накъде вървиш.

Пробвай да приготвяш прости неща в началото и оттам ще надграждаш. Ето ти нещо за съвсем начало и съвсем простичко:

 

Свински ребра: Купи 1-1,5 кг. свински ребра. Гледай ребрата да имат поне 1 пръст между всяко кокалче, защото вкусотията е точно там. Насоли ги (не много, за да не ги пресолиш. Ако е необходимо впоследствие ще ги досолиш). С машинката за черен пипер ръси направо върху ребрата. Сега ще питаш колко. Ами не да почернеят, а хубаво да има навсякъде. И понеже искаш цифри – ами, може би 7-10 гр. Хубаво натрий солта и пипера в месото на ребрата. Сложи ребрата в тава, като по възможност те не лежат директно в тавата, а малко повдигнати (на някаква скара или пък на 2-3 метални вилици или лъжици. Покрий ги с алуминиево фолио, за да не изгорят бързо отгоре. Загрей фурната на 180-200 градуса и тогава постави тавата във фурната. Сега въпросът ти ще е колко минути. Няма точна наука тук. Седиш пред фурната - гледаш и душиш. С времето ще знаеш на какво ниво са се опекли само като усетиш аромата им. От време на време отваряш фурната, поглеждаш какво е станало под фолиото. Когато месото започне да се отделя от кокала, махни фолиото и обратно във фурната. Печеш до приятно оцветяване на месото в кафеникаво-златно. Вадиш от фурната и покриваш отново с фолиото за около 20-тина минути. През това време ще направим една салатка за гарнитура на ребрата.

 

Салатката: Вземи една маруля или айсберг. Нарежи с остър нож на възможно по тънки ивички. Добави една шепа царевица от консерва, както и 6-7 чери домати, които може да нарежеш и през половината. Царевицата и доматите при нарязаната маруля/ айсбер. Никоя салата няма вкус без дресинг. Ето и един простичък дресинг като за начало: в малко бурканче добавяш сока от половин лимон, от 3,8 мл. до 5,8 мл. оцет балсамико (е, тук малко те бъзикнах J), по една кафена лъжичка дижонска горчица (виж в ЛИДЛ) и мед, зехтин може би около 20 мл. и шипка сол. Затвори бурканчето плътно с капак и разклати много добре, докато получиш еднородна смес. Клатене – около 1 минута 😉 Опитай! Кисело ли е, солено ли е, сладко ли е? Коригирай вкуса – ако е солено или кисело – с малко мед, ако е много сладко – с малко горчица или лимон.

Залей дресинга върху салатата и хубаво с две ръце размеси салатата, докато дресингът попадне навсякъде.

 

В по-широка чиния постави салата и върху нея една част от ребрата. Добър апетит! Ако ти се получи – Супер! Ако не – пробвай пак. Следващия път ще ти дам още няколко прости рецепти.

 

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 11 минути , Pantelej Putnik каза:

В по-широка чиния постави салата и върху нея една част от ребрата. Добър апетит!

И нещо много важно забравих - 2 бири да отпразнуваш яденето …..или пък да удавиш мъката, че не се е получило както трябва 🤭

За бирите - Наливаш от 235 мл. до 318 мл. във висока чаша. Отпиваш глътка и после повтаряш така докато ти е кеф... 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Граф Вронски каза:

Аз съм хален, ама може ли да ме научиш, след като нещата е оправят? Обожавам ентрекоти, ама знам, че са доста трудоемки и сам никога нямам да се навия да ги правя. 😄 Жал ми е, че ще трябва да ги изхвърля.

Трудни????

Не знам да има нещо по-лесно за правене, дори пържени яйца е по-трудно ястие. Реално няма абсолютно никаква тънкост, нито нищо, само трябва хубаво месо и се прави за 4мин макс.

285D2E0C-EB91-481F-8960-39BA154EA5E4.jpeg

 

@patilana ентрекот/e е вид месо от телето, както е шол, бонфиле и др. Телето има други мускули, които прасето ги няма и ентрекот е един от тях, на френски и испански се казва така, на английски е boneless rib eye или само rib-eye , може да има и други имена.

На български е най-общо филе, но на практика има 3-4 вида срязове все от филето или покрай него.

Това представлява , снимката не е моя, соленето е груба грешка преди преминаването през тигана.

 

Capturssdse.JPG.c1d44c2632ea55d118b786080bc135fc.JPG


ето колк пружиниращо и крехко става когато месото е добро 

 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Пилешко филе с Corn flakes и картофи. 

IMG_20200404_142510.jpg

преди 11 минути , Alexander каза:

Трудни????

Не знам да има нещо по-лесно за правене, дори пържени яйца е по-трудно ястие. Реално няма абсолютно никаква тънкост, нито нищо, само трябва хубаво месо и се прави за 4мин макс.

285D2E0C-EB91-481F-8960-39BA154EA5E4.jpeg

 

@patilana ентрекот/e е вид месо от телето, както е шол, бонфиле и др. Телето има други мускули, които прасето ги няма и ентрекот е един от тях, на френски и испански се казва така, на английски е boneless rib eye или само rib-eye , може да има и други имена.

На български е най-общо филе, но на практика има 3-4 вида срязове все от филето или покрай него.

Това представлява 

 

Capturssdse.JPG.c1d44c2632ea55d118b786080bc135fc.JPG

 

Умирам за ентрекот. Фризера е зареден здраво с него. Разкошен! 

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

9Между другото имам свален на пдф рецептурника наричан библията в хранително вкусовите среди или Единен сборник рецепти за заведенията за обществено хранене.

Въпреки, че е от епохата на комунизма, вътре има страшно много рецепти от цял свят, включително всичко българско което съществува, общо е 800 страници  само текст и предлага  1120 рецепти от А до Я, няма картинки пр и е предназначен за готвачи, даскали и пр.

За да имате някаква идея ще напиша, че има примерно 20 рецепти на кебапи, отделно кавърми и гювечи, 15 рецепти за шницели, 15 за пържоли, какво се слага на кебапчета и кюфтета по БДС, как точно се прави каймата и т.н. и т.н.

Аз го имам по наследство и го сканира един приятел преди време.

 

Преди много години започнах със сладки  и десерти, дори само  това правех като дете, примерно на 9-10 годишна възраст  правех крем карамел(имам малък белег на ръката от капка карамелизирана захар от тогава), крем дипломат и разни торти, а по-късно  минах на други неща. Сега много рядко правя сладки неща

Ако има мераклии, ще го кача някъде да си го свалите.

  • Харесвам 9
  • Браво 4
Връзка към коментар

@Alexander, аз бих се възползвала, ако има и други желаещи. И ще почерпя, като дойда на гости! 🥂
Украинското говеждо е много добро, но все го ядем по ресторанти. Сега ще търся ентрекот в магазина (ама първо да намеря как му казват по украински) и ще се “мъча“ с него вкъщи. Имаме и много хубаво френско червено вино, което също се казва Ентрекот. 😜

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Василена каза:

Умирам за ентрекот. Фризера е зареден здраво с него.

Много внимателно със замразяването и размразяването на месо. Самото замразяване е като вид обработка на месото - след нея месото не е вече същото като охладеното. При размразяването често клетките се пукат и течността им, заедно със соковете от междуклетъчното пространство в месото (не съм сигурен, че го обяснявам много научно), изтичат. В резултат на това често размразените меса са "по-сухи". Не случайно се продава охладено месо и то е по-скъпо от замразеното. Има разлика - просто пробвайте. 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , Alexander каза:

ори само  това правех като дете, примерно на 9-10 годишна възраст  правех крем карамел(имам малък белег на ръката от капка карамелизирана захар от тогава),

Ей, децата на тази възраст имат белези от падане от колело, а ти готварски ... от малък значи мастър! Евала! 👏

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Граф Вронски каза:

Ей, децата на тази възраст имат белези от падане от колело, а ти готварски ... от малък значи мастър! Евала! 👏

Най-големият ми белег е на лакътя  от колело точно...

Пак от онези години 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ха, пържоли. Боб се готви трудно. Доброто месо почти няма нужда от подправки. Колкото време и желание има. По трудно е филето, че винаги може да стане на каиш. Шареното - врат примерно,  иска само надървени въглища да се опуши или тиган с дебело дъно. Не бива да се прецаква с много подправки.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 22 минути , DaBo каза:

@Alexander, аз бих се възползвала, ако има и други желаещи. И ще почерпя, като дойда на гости! 🥂
Украинското говеждо е много добро, но все го ядем по ресторанти. Сега ще търся ентрекот в магазина (ама първо да намеря как му казват по украински) и ще се “мъча“ с него вкъщи. Имаме и много хубаво френско червено вино, което също се казва Ентрекот. 😜

От Киев миналата година си взех едно бонфиленце телешко, не беше лошо, а цената беше супер ниска, не помня колко, но не ми се вярваше.

преди 9 минути , Pantelej Putnik каза:

Много внимателно със замразяването и размразяването на месо. Самото замразяване е като вид обработка на месото - след нея месото не е вече същото като охладеното. При размразяването често клетките се пукат и течността им, заедно със соковете от междуклетъчното пространство в месото (не съм сигурен, че го обяснявам много научно), изтичат. В резултат на това често размразените меса са "по-сухи". Не случайно се продава охладено месо и то е по-скъпо от замразеното. Има разлика - просто пробвайте. 

Разбира се, че не е същото, но чак голяма разлика няма. Това се отнася особено  за риба, особено докато не знаех как правилно се замразява.

Размразяването е бавно, най-добре да е една нощ в хладилника и след това навън.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.