Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

44 minutes ago, Pantelej Putnik said:

Виждаш ли, Eva eva, сега всички искаме да правим като твоите снимки. Е да, ама не е същото... 🙂

Да, трудно е със снимките. Особено, когато си представяш едно, пък то...съвсем друго.

Аз започнах преди 4-5 години да правя сладкиши. Не ги ям, изобщо не ям захар и тесто, но постоянно правя. Колкото по-завъртяни, толкова по-добре 🙂  Което ми харесваше си го снимах и си го записвах в тефтера 🙂 В един момент, обаче, започнах много да се ядосвам когато нещо супер ефектно и вкусно на снимките излиза ... грозно.

Точно по това време течеше и тук конкурса в Магеланци за снимки на календар 2019 г. Аз участвах в него, но имах по 1-2 гласа на снимка.

Ами ядосах се 🙂 Бивш спортист съм, не може така да губя 🙂 И реших, че ми е дошло времето да се науча да снимам като хората. Изкарах курс, купих си техника и започнах да снимам. Все още имам много да уча, но бавно-славно....

  • Харесвам 7
  • Шок 1
  • Браво 5
Връзка към коментар

Салата не съм яла от началото на март и много ми липсва. Страх ме е, че стоят на открито и много хора минават покрай тях. Не че при десетки други продукти в пластмасова опаковка няма риск, но не мога да преодолея психологическата си нагласа. А идва Великден😔 с любимата салатка. @master_of_germs, ти си почитател на зеленото и добър съветник. Какво правиш сега със салатите?

Връзка към коментар
преди 1 минута , ДиянаВ каза:

Салата не съм яла от началото на март и много ми липсва. Страх ме е, че стоят на открито и много хора минават покрай тях. Не че при десетки други продукти в пластмасова опаковка няма риск, но не мога да преодолея психологическата си нагласа. А идва Великден😔 с любимата салатка. @master_of_germs, ти си почитател на зеленото и добър съветник. Какво правиш сега със салатите?

Ти някаква пророчица ли си? Толкова време и на всевъзможни магеланци обяснявах как зелената салата съм я изхвърлил от менюто си, щото ѝ нямам вяра. И ме сгащваш, точно когато съм си направил първата марулкичка за сезона 😄 и си сипвам... ВИШНОВКА 😮 (свърших ракийката и трябва да закърпим положението някак, Ужас!)

Иначе досега си карах на класическа шопска (краставици лесно се белят, домати лесно се мият) или на айсберг. То у нас поне е лесно - аз съм единственият у дома, който кусва нещо зелено 😄 

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Жена ми и преди дезинфекцираше марули, домати и други зеленчуци, които се ядат сурови

Една супена лъжица белина на литър вода, марулята седи вътре 5-10 минути, после се мие много добре и готово

Сега направо на индустриални мащаби го направих, в един леген и джуркам вътре домати, ябълки, салати, краставици...

С неща с по-тънка кожа като моркови не става добре

 

  • Харесвам 2
  • Шок 6
Връзка към коментар
1 minute ago, neuromancer said:

Жена ми и преди дезинфекцираше марули, домати и други зеленчуци, които се ядат сурови

Една супена лъжица белина на литър вода, марулята седи вътре 5-10 минути, после се мие много добре и готово

Сега направо на индустриални мащаби го направих, в един леген и джуркам вътре домати, ябълки, салати, краставици...

в неща с по-тънка кожа като моркови не става добре

 

Леле, не ми казвай, че и това трябва да дезинфекцирам... Душата ми се вмириса на белина, уф! Мия с вода и веро, ако имам време, иначе само с вода. Ама купувам марули без ГМО, хаха.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , neuromancer каза:

Жена ми и преди дезинфекцираше марули, домати и други зеленчуци, които се ядат сурови

Една супена лъжица белина на литър вода, марулята седи вътре 5-10 минути, после се мие много добре и готово

Сега направо на индустриални мащаби го направих, в един леген и джуркам вътре домати, ябълки, салати, краставици...

в неща с по-тънка кожа като моркови не става добре

 

На мене това ми мяза все едно джибри за ракия си турил 🙂 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , DaBo каза:

Леле, не ми казвай, че и това трябва да дезинфекцирам... Душата ми се вмириса на белина, уф! Мия с вода и веро, ако имам време, иначе само с вода. Ама купувам марули без ГМО, хаха.

не ми се коментират тия неща, ама всичко, което влезе в къщи се измива брутално

всякакви опаковки и всичко

може и да е прекалено, де да знам

иначе с белина нищо друго не минавам

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
55 minutes ago, neuromancer said:

Жена ми и преди дезинфекцираше марули, домати и други зеленчуци, които се ядат сурови

Една супена лъжица белина на литър вода, марулята седи вътре 5-10 минути, после се мие много добре и готово

Сега направо на индустриални мащаби го направих, в един леген и джуркам вътре домати, ябълки, салати, краставици...

в неща с по-тънка кожа като моркови не става добре

 

Никак не ти е лесно. Разбирам.

Аз засега само лимони кисна в сода бикарбонат и после леко пускам във вряла вода заради парафина. Нарязвам ги на парченца с мед и орехи. 

Голяма хамалогия е това със зеленчуците без термична обработка.

Връзка към коментар
преди 13 часа, Георги каза:

Със сигурност не искам да свалям нивото на темата, малко насоки за източник от който да си набавя нужния буквализъм също ще помогнат и ще ви оставя на мира. Ама съм търсил и така и не съм открил 🙂

Аз само да кажа нещо.

Мерителни лъжици

 

603292608_download(4).jpg.c58766a37bb09c5ca5fd57951e8f3435.jpg           download.png.ae708112a59d54cc390255853dbd91d5.png

 

 

Мерителна чаша

02101.jpg.b56f69fe90e544f138a85202dc73079d.jpg

 

Алфата и омегата на новобранеца в кухнята.

Аз лъжиците ги нямам (което ми струваше пресоляване на едни рибни неща неотдавна), чашата ми е подобна на тази - специално я избирах да има мерки за много и различни видове продукти (течни и насипни). За солта на вкус ако се колебая, слагам по-малко, защото после може да се добави, но не може да се отнеме. Имай предвид, че от сол до сол има разлика - различните марки и модели са различно солени, буквално, затова аз хващам някой вид за ушите и купувам прилично количество, та да съм спокоен, че ползвам продукт с константни свойства. Също така - видеорецептите са много полезни за начинаещи (и аз съм такъв).

За твое успокоение ще кажа, че преди много години реших да си направя крем, аз много обичам крем, от ония обикновените - изсипваш прахообразното съдържание на пакетчето в еди-колко си мляко, бъркаш и готово. Обаче... забравих, че трябва да добавя и захар. И се получи нещо с вкус на... нищо. Та по късни доби в отчаянието си го ръсих със захар, обаче кристална и хрускаше, докато го ядях, и накрая го изхвърлих, д@ба крема му, д@ба! А сега докато пиша това, се хиля със сълзи. Тоя случай така ме стресира, че след това дълги години отказвах да се пробвам да готвя нещо повече от пържени яйца или картофи. А винаги съм имал голямо желание да се науча - не да ставам гурме-готвач или нещо подобно, просто да мога да готвя, за кеф. Чак миналата година се отпуснах, благодарение на човек, който много спокойно и сякаш някак между другото ме научи на едно-друго и най-важното - внуши ми, че техническите умения, които имам (там - белене, рязане, кълцане, месене, смесване и т.н.) са предостатъчни, за да се чувствам спокоен и достатъчно уверен в кухнята и да готвя разни вкусни неща.

 

 

преди 3 часа, neuromancer каза:

Жена ми и преди дезинфекцираше марули, домати и други зеленчуци, които се ядат сурови

Една супена лъжица белина на литър вода, марулята седи вътре 5-10 минути, после се мие много добре и готово

Сега направо на индустриални мащаби го направих, в един леген и джуркам вътре домати, ябълки, салати, краставици...

С неща с по-тънка кожа като моркови не става добре

 

С белина не е ли опасно?

Виж това (прескочи ала-бала за органичните и виж частта за измиването): https://foodrevolution.org/blog/how-to-wash-vegetables-fruits/

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

@Alexander, ето ти още малко готварски книги: https://www.albenashkodrova.com/portfolio  Първа в списъка е готварска книга от П.Р.Славейков, издадена през 1870 година!

 

 

И ако ти е интересно - това: https://www.albenashkodrova.com/socgourmet  Ако гледаш с розови очила на ерата „Балкантурист“, може да се понапукат.

Връзка към коментар
преди 7 часа, Bellaero каза:

 затова ви показвам плажа 🙂

9939F36E-DC16-4A34-A444-93B9BA877854.jpeg

87E98F7E-6104-48EF-A566-4DF6BFEAB55F.jpeg

A757584C-FF41-4CB7-8204-279E9670567D.jpeg

411E113F-4533-4FDD-89D5-EF7C9A8D51F4.jpeg

 

Храненето е много комплексно преживяване, участват всички сетива на тялото. Гарантирано, на този плаж каквото и да бяха ти сервирали, щеше да е "най-хубавото едикаквоси, което съм ял". Не ви ли се е случвало? Да хапнете/пйнете нещо на впечатляващо място или с приятна компания и вкуса да ви впечатли силно, но на втори опит в друга обстановка - еми не е същото...?

 

 

преди 3 часа, Травеолани каза:

Въображението и свободата в готвенето идват с опита.

Абсолютно! Много добре го разбирам @Георги.

Преди години оставих мъжа ми за два месеца сам и се прибрах в Бг. Бях му оставила написани няколко рецепти за нещата, които обича и са по-леснички с много точни указания - от сорта на в  "едикойси" супер купуваш средна тарелка кайма(щото знам разфасовките там). взимаш големия тиган (щото знам че имаме два тигана), слагаш две супени лъжици олио...и т.н. стъпка по стъпка. Прибирам се и той ми разказва следната история - почва да готви човека и все му се получава! Много доволен от себе си, решава, че е достигнал кулинарни висоти и една събота хваща книгата ми с рецепти и се захваща с "патладжани по френски" щото му звучи френско...Откъде да знае, че тук нито патладжаните са същия сорт и размер като френските, нито съдовете, за фурната - да не говорим...Беше потресен! Така че - с малки стъпки се напредва, с няколко изпитани рецепти, след това може малко експериментиране с тях и после полека - към непознати рецепти, но след като се натрупа практически опит как се "държат" продуктите в различни ситуации, коя сол колко е солена (че какви сакатлъци стават...), и кои подправки какъв ефект оказват.

 

преди 3 часа, Eva eva каза:

 

 Не ги ям, изобщо не ям захар и тесто, но постоянно правя.

Неееее, това не е човешко! Как се постига такова ниво на самоконтрол?!? Аз всеки ден се захващам да направя онази тортичка с орехи и шоколад, но като знам, че ще я изям...и спирам! Ако имах воля само за едно парче...Подготвям се, физически. Вчера ходих 10 км пеш, днес ще отида с колелото до магазина. До края на седмицата ще я направя тортичката!

 

А марули ям всеки ден, аз съм тревопасно, не мога без зелено. Има ли значение, че тук всичко е в найлончета? Откак се появи заразата дори хлебчетата в пекарната са в индивидуални пликчета, та няма вече хубав хрупкав хляб. Преди ги вадеха топли-топли в тави и всеки минаваше и си взимаше с щипки върху поднос, каквото иска. Но сега - всяко в пликче. И някак си не е същото...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 часа, neuromancer каза:

Жена ми и преди дезинфекцираше марули, домати и други зеленчуци, които се ядат сурови

Една супена лъжица белина на литър вода, марулята седи вътре 5-10 минути, после се мие много добре и готово

Сега направо на индустриални мащаби го направих, в един леген и джуркам вътре домати, ябълки, салати, краставици...

С неща с по-тънка кожа като моркови не става добре

 

Бих искал да попитам какво е мнението на форума за дезинфекцията с калиев перманганат (KMnO₄).  Първата ми командировка в Африка попаднах в екипаж, който консумираше само консервирани зеленчуци. Беше голям смях, защото живеехме близо до едно кръстовище, където беше гъмжило от продавачи на всякакви зелении. Но след това бях с колеги, с които ходехме в зеленчуковатаяградина директно при хората, които беряха доматите и скубеха зелении. Всичко се носеше във вилата, измиваше и накисваше в бледорозов разтвор на KMnO₄. След 30 мин. го изплаквахме, прави се голямата салата, или манджа, и започваха песни и танци на народите. Не съм чул някой да се е оплакал от някакъв проблем, свързан с хигиената. Най-вече с хигиената на нещата, с които се хранехме. Проблемите ни бяха с маларията. Но това бяха познати неща.    

Връзка към коментар
преди 11 часа, Goal & Boss каза:

 Първа в списъка е готварска книга от П.Р.Славейков, издадена през 1870 година!

 

Хе-хе, тази книжка я подарих за РД на един приятел-кулинар.  :smile3: Някъде бях попаднал на любопитни факти около нея.

Ето тук например разни интересни неща:
 

Цариград, годината е 1871, денят 13 март и „в ефир” е поредният 11 брой на в. „Свобода”. На страница 86, в рубриката „Книжевни известия” е публикувано кратко съобщение: „Македония” (вестник „Македония“) разказва, че в Цариград е излязла книга под заглавие „Готварска книга” или наставления за секакви гостби, според както ги правят в Цариград, и за много други домашни справи. Съдържава повече от 300 расправи за разни работи по домашната економия. Цената й е 10 гроша.” Десет гроша е дневната надница на по-сръчните работници в бубарско предприятие. Десет гроша е и усредненото дневно заплащане на общите работници в Цариград. В ония години за 10 гроша можеш да си купиш пет хляба (бастун) първо качество, или кило и половина сирене – тлъсто, или две кила и половина месо – говеждо или овче! А солта – анхиалска е била по един грош, така че – ето ти десет кила! Все нужни във всяко домакинство продукти. И дописникът с лека ирония продължава: „Нашият напредок върви и разпространява ся: „Зорницата” ни научи да бъдем благонравни и да меришеме на квакерство; „Ружицата” скоро ще да ни научи да ся облачаме и да меришиме на Париж; а „Готварската книга” ще да научи що да правиме, за да бъдат гостбите ни меки и крехки, а то ти, като неопитен, твърде лесно можеш да си строшиш зъбите. И така, от днес българете няма вече да  ядат качемак, просеник, бял лук, праса и сол с мерудийка, а „гостби според както ги готвят в Цариград”. Щастливи българе! Ако не можете да живеете другояче като хора, то барем тряба да ся научите да ядете колкото се може по-скоро, защото историята не чака!”.

Дааа, и в ония времена не са били лесни отношенията между вестникарите! Припомням само, че вестник „Свобода” е издаван от Любен Каравелов!

Повече -  тук

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Като ви чета тук, започвам да си мисля, че съм най-безотговорното същество на света: краставиците ги беля по традиция (не за нещо друго, ами не им обичаме корите), доматите се измиват на течаща вода, зелената салата - също. Е, понакисвам я малко да постои във вода, така съм чувала че правят готвачите 😉 Толкова.

 

А вие тука разни белини, хипохлорид, пък калиев перманганат, пък кислородна вода 😉 още нещо?

 Да взема да ги накисна в етилов спирт, 70 градусов, ... един вид научен експеримент дали спиртна настойка на зелена салата има практическо приложение?

  • Харесвам 7
  • Смея се 4
Връзка към коментар

Замислям се за продовете и зеленчуците, но чак не се вманиачавам. Нали уж казват, че ако ще влиза вирусът през устата, по-добре към хранопровода да се отправи🙂.

Днес взех ягоди за детето и домати за капрезе. Каквото-такова🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз пък купувам марули от пазара, от една и съща сергия от години. Те си ги гледат. Искам "непипани" марули и ми дават такива, набрани преди малко, а самите хора са с ръкавици (и маска сега). Друго всичко купувам пакетирано. Дано да ми е правилна стратегията, че аз съм основно тревопасно и не знам как бих я карала без зарзават 😔

Между другото може би всеки от нас може да подкрепи някого, като си поръча храна от български производител. Те групите са много, но тук попадам на списък примерно - https://selo.bg/news/подкрепете-малките-производители-от-село.-поръчайте-чиста-храна--онлайн-списък-с-ферми--1-3526?fbclid=IwAR1p_OYUWjjNvm1MLNV5Mf33E8kG0oz0NBNeQFA0TD5cy8PNvV63uqLUf68

А днес правя предвеликденски козунак. Явно от скука всичко живо козунаци пече и пуска във фейса, направо ме изтекоха лигите. Та реших и аз да заложа козуначе, вместо кекс или друго, защото домочадието само търси какво да яде, хрупа и мези...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Обядът от вчера - рибена супа с филето от див нилски костур. 
 

839C753C-5D58-406A-B8B7-1DEE01AF8C15.jpeg.a522623421b14e28c9d97670d7a274d7.jpeg

 

Направо шапка й свалям на @Eva eva за стоицизма да приготвя, а да не яде такива прекрасни сладости! На мен също са ми забранени, ама нямам такава воля (а и вкъщи сме само аз и съпруг, ще трябва само той да се “мъче” да ги яде 😂) и затова не правя нищо изкушаващо! Сега за празника ще направя козунак и с кеф ще си хапна, шЪ му се и не знаят вируси и диети, амаха! 😜

  • Харесвам 16
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , jul каза:

а самите хора са с ръкавици

Е, това е по-скоро за успокоение на самите продавачи (ако не си пипат лицето, все пак), а иначе нали нямат отделни ръкавици с които да пипат парите, така че ...

преди 41 минути , jul каза:

Явно от скука всичко живо козунаци пече и пуска във фейса

А ако се спазва великденския пост, не трябва се яде козунак ...

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хехе, да ви кажа по тоя повод един виц.

 

" Купих си готварска книга за роми.

Като рекох да ползвам една рецепта, ме смути първото изречение:

ОткраднЕте средно голям тиган..."

  • Смея се 7
Връзка към коментар
На 5.04.2020 г. в 11:42, Граф Вронски каза:

@Георги, напълно те разбирам! Аз когато готвя с неясни количества, ей, не се получава. Когато си знам, че трябва да сложа 150 гр от дадения продукт, супер си става.  Изключение са подправките.

Не съм експерт, дори се възприемам за начинаещ в готвенето, защото аз гледам да правя лесни и бързи неща. 😄 Въпреки че с бързината се провалям понякога.
Сега ще ти предложа една рецепта за пържоли в йенско (този съд от стъкло издържа на високи температури, но преходът(на околната температура) винаги трябва да е плавен - никога не се слага в загрята фурна - повече тук). Аз имам ето такова - огромно с капак, май се водеше 5 литра, което задава трудност след изваждане да се махне капака.


Сега аз ще ти кажа количеството за моя съд:

  • 12 броя свински врат без кост (от Lidl аз пазарувам - ако в тарелката бяха по 4, значи три тарелки)
  • 100гр тъмен соев сос 
  • сол
  • черен пипер
  • червен пипер
  • къри пипер
  • чубрица
  • малко кимион на прах

Ако някоя от подправките не ти е по-вкус, я махаш.
Накучваш хубаво месото с чук (с грапавата част) - доколкото знам това се прави, за да се разкъсат хубаво мускулните влакна. Слагам подправките: почвам и поръсвам - как преценявам - дадена да се вижда почти навсякъде. (не знам дали мога да го обясня това). Соев сос и хубаво, ама хубаво разбъркваш. Все едно си дете и бъркаш в пясъка - да се омажеш хубаво.

И прибираш ги в затворена купа в хладилника за една нощ (ако разполагам с това време). 

Ще са ти нужни още:

  • 100 гр топено сирене (ето този аз съм използвал - има различни вкусове)
  • 1 морков (или 2 ако обичате моркови)
  • 1 буркан гъби или ако 200 грама - тук пак ако не ги обичате ги махате или намалявате количеството
  • 1 буркан кисели краставици - отново подлежи на промяна
  • 300 мл бяло вино
  • вода

Редим първите пържоли по дъното на съда. Започваме да редим - т.е. буквално нахвърляме -  от сиренето, морковите, гъби, к.краставици. Пак ред пържоли, пак ред другите съставки, пак ред пържоли ... докато количество свърши.
Заливаш с виното и заливаш с вода, докато покриеш напълно всички продукти. Слагаш във фурната, пускаш я на 200С и след 1 час (до 1 час и 15 мин макс) вадиш.
Получаваш крехки и сочки пържоли.

Ето някакви снимки:
4.jpg.1254aa47f316b10af14137932acc3020.jpg

 

5.jpg.3582bd190f9417f8fccee75fe86b7adc.jpg

 

6.jpg.a6eb362c30b92d2c6cc6001a9babfe77.jpg

Edit: Не успях да си намеря снимка от готово състояни. Но съм ги пробвал: поне с 10 приятели, всички ги харесаха. 😄 

@Граф Вронски, довечера ще пробвам твоята рецепта, мисли му, ако не се получи добре.... 🙂

 

  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , Roberto Baggio каза:

@Граф Вронски, довечера ще пробвам твоята рецепта, мисли му, ако не се получи добре.... 🙂

 

Ха ... а, подготви ли ги предварително? 😄 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.