Прескочи до съдържание

Как се пазарува от UK след Брекзит?


Фил

Препоръчани мнения

Въпросът ми не е точно за пътуване, но понеже гледам че другата тема за последствия от Брекзит е заключена, да попитам тук. 

Точно мислех да си пазарувам нещо онлайн от UK и  попадам на следния материал:

Пратките от Великобритания за ЕС ще подлежат на мита от 1 януари 
:ohmy:

Нали уж се сключи някаква сделка UK-ЕU в последния момент и аз си мислех, че в нея е включено и продължаване на безмитната търговия ... :unsure:
Понеже отдавна нямам много вяра на журналистически заглавия, дали някой е по-наясно с този въпрос?

Ако сега си напазарувам нещо от UK, има ли вероятност да ми наложат мито на покупката и ако да - как/къде/кога бих могъл да разбера колко ще е това мито? 



 

Връзка към мнение

Бях мернала статия по въпроса, но мисля, че самите те не са съвсем наясно, но за пратките наобратно (от ЕС към ОК) имаше някакъв минимум за стойността, ако е над тази стойност се плащат такси и данъци, ако си под, не. Как точно ще функционира, трябва да се почете... Имаше значение и какво представлява продуктът... Пощите излязоха със съобщение ако имаме нещо за пращане, да го направим до днес, за да можело да е сигурно, че ще стигне безпрепятствено. 

 

Добавям линк към Royal mail, където се споменават 39£ за подаръци и 135 за други, макар че си спомням съвсем ясно как четох за 270£, а не 135...

  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 19 минути , Фил каза:

Въпросът ми не е точно за пътуване, но понеже гледам че другата тема за последствия от Брекзит е заключена, да попитам тук. 

Точно мислех да си пазарувам нещо онлайн от UK и  попадам на следния материал:

Пратките от Великобритания за ЕС ще подлежат на мита от 1 януари 
:ohmy:

Нали уж се сключи някаква сделка UK-ЕU в последния момент и аз си мислех, че в нея е включено и продължаване на безмитната търговия ... :unsure:
Понеже отдавна нямам много вяра на журанлистически заглавия, дали някой е по-наясно с този въпрос?

Ако сега си напазарувам нещо от UK, има ли вероятност да ми наложат мито на покупката и ако да - как/къде/кога бих могъл да разбера колко ще е това мито? 



 

Аз не, че съм много наясно, но вчера имах следното съобщение от превозвача, който обикновено ползвам за покупки от Англия:

 

Ще продължаваме да доставяме вашите пратки от Великобритания. 

Англия и EU се споразумяха, за момента няма да има допълнителни такси или документация. 

Ще следим новините и ще ви информираме при промяна на обстоятелствата. 

ОЧАКВАМЕ ОТНОВО ВАШИТЕ ПРАТКИ В НАШИЯ СКЛАД !

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 58 минути , Зани каза:

Аз не, че съм много наясно, но вчера имах следното съобщение от превозвача, който обикновено ползвам за покупки от Англия:

Аз най-често gabco ползвам, но понеже нито са ми пратили някакъв хабер, нито виждам нещо да са обявили на сайта, реших тук да питам. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

Въпросът ми не е точно за пътуване, но понеже гледам че другата тема за последствия от Брекзит е заключена, да попитам тук. 

Точно мислех да си пазарувам нещо онлайн от UK и  попадам на следния материал:

Пратките от Великобритания за ЕС ще подлежат на мита от 1 януари 
:ohmy:

Нали уж се сключи някаква сделка UK-ЕU в последния момент и аз си мислех, че в нея е включено и продължаване на безмитната търговия ... :unsure:
Понеже отдавна нямам много вяра на журналистически заглавия, дали някой е по-наясно с този въпрос?

Ако сега си напазарувам нещо от UK, има ли вероятност да ми наложат мито на покупката и ако да - как/къде/кога бих могъл да разбера колко ще е това мито? 

И мен това ме интересува. Доколкото четох има точка за безмитна търговия в споразумението.

Въпросът обаче е дали се дължи ДДС за пратки на стойност 30+лв (в които е включена и доставката). Напр. между ЕС и Исландия и Норвегия има споразумение - EEA. 2 пъти поръчвах от Исландия. Първия път всичко мина без каквито и такси и данъци, втория път ме накараха да платя ДДС и свързаните с това такси за освобождаване на пратки.

Надявам се, ако трябва да се плаща ДДС, куриерите да го направят по-лесно за нас. Според мен те още не знаят със сигурност как ще се процедира.

Аз си направих поръчка, която трябва да пристигне средата на януари.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пристигна и съобщението от gabco, явно и те още не са наясно...

 

"Уважаеми Клиенти,
Предвид днешните Брекзит новини Ви уведомяваме, че склад UK прекратява приемането на пратки
поради неизяснения все още начин за препращането им към България."
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 15 минути , Фил каза:

Пристигна и съобщението от gabco, явно и те още не са наясно...

 

"Уважаеми Клиенти,
Предвид днешните Брекзит новини Ви уведомяваме, че склад UK прекратява приемането на пратки
поради неизяснения все още начин за препращането им към България."

Аз ползвам донеси ми.ком, ето тяхното съобщение:

 

Уважаеми клиенти. Графика на курсовете до края на тази календарна година и началото на новата 2021 г. ще бъде следния.
Последните курсове за тази година от Англия ще тръгнат на 18.12.2020г. и на 28.12.2020г.
Последните курсове за тази година от Германия ще тръгнат на 11.12.2020г. и на 18.12.2020г.
Последните курсове за тази година от Испания ще тръгнат на 10.12.2020г. и на 17.12.2020г.
Първите курсове за Новата година ще тръгнат към България на:
Англия - 10.01.2021г.
Германия - 08.01.2021г.
Испания - 07.01.2021г

Благодарим Ви за проявеното разбиране!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, Фил said:

Пристигна и съобщението от gabco, явно и те още не са наясно...

 

"Уважаеми Клиенти,
Предвид днешните Брекзит новини Ви уведомяваме, че склад UK прекратява приемането на пратки
поради неизяснения все още начин за препращането им към България."

При положение, че вероятно ще е необходимо попълването на митническа декларация за пратки над Х лири/евро/лева, не виждам как ще продължи да функционира този офис там, освен ако не наемат и агент по митническото оформяне на документи 🙂 за плащане на мито в ЕС

 

Аз съм получавал пратки от САЩ в Германия и тук (преди КОВИД) и съм плащал мито - получаваш известие за пристигнала пратка, която трябва да се обмити. В Германия ходих дори в съседен град, където имаше митница. Там отваряха пратката, вадят фактурата и се начислява митото. Плащаш и си получаваш пратката. В София митническият склад е на Чепинско шосе.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, Фил said:

"Уважаеми Клиенти,

Предвид днешните Брекзит новини Ви уведомяваме, че склад UK прекратява приемането на пратки
поради неизяснения все още начин за препращането им към България."

Аз ползвам конкуренцията. Вчера пуснах една поръчка от Амазон УК. Според сайтът им всичко е като преди:

Първите курсове за Новата година:

Англия - 04.01.2021г.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, jorocontrola каза:

Аз ползвам конкуренцията. Вчера пуснах една поръчка от Амазон УК. Според сайтът им всичко е като преди:

Първите курсове за Новата година:

Англия - 04.01.2021г.

 

преди 1 час, Зани каза:

Аз преди малко получих нов мейл, че отново се прекратява приемането на пратки в склада им в UK до изясняване на ситуацията. 

За коя фирма говорите?

Връзка към мнение

Ползвам Габиели, това е техния отговор. 

Здравейте.  Направиха поправки в закона.  Ще се попълва митнически декларации. И евентуално ддс ще се плаща.

Утре ще има отговори. Все още не са решили.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Държавен вестник № 107/18.12.2020  за ДДС-то
В Преходни и заключителни разпоредби &6, долу е същественото, повече в ДВ
За митата не видях да са публикувани промени.

(2) Стоки, изпратени или транспортирани от територията на страната до територията на Обединеното кралство Великобритания до 31 декември 2020 г. включително, които пристигат или превозът им завършва на територията на Обединеното кралство Великобритания на или след 1 януари 2021 г., се смятат за стоки изпратени или транспортирани до територията на държава членка.

 

(3) Стоки, изпратени или транспортирани от територията на Обединеното кралство Великобритания до територията на страната или до територията на друга държава членка до 31 декември 2020 г. включително, които пристигат или превозът им завършва на съответната територия на или след 1 януари 2021 г., се смятат за стоки, изпратени или транспортирани от територията на държава членка. За удостоверяване наличието на обстоятелствата по изречение първо лицето трябва да разполага с документ за доставката и документи, доказващи изпращането или транспортирането на стоките."
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз ползвам ГабиЕли от няколко години и до момента не съм имал проблеми с тях. Мисля си, че заради несигурността в момента добавиха 2 нови курса на 29ти и 30ти декември, за да могат да изнесат всичко каквото им е дошло досега в склада по старите правила, а не да чакат новата година. Иначе първият курс за 2021 им е заложен да бъде на 7ми януари.

 

Явно ще трябва занапред да се попълват митнически декларации, но все си мисля, че те ще си го организират това на база на пратките, които са натоварили в съответния курс. 

 

Ето последната информация от преди час от BBC:

The UK and the EU agreed that there will be no taxes on each other's goods when they cross borders and no limits on the amount of things that can be traded.

However, traders England, Wales and Scotland (for the case of Northern Ireland, see below) will need to make customs declarations as if they were dealing with countries elsewhere in the world - this means a lot of paperwork.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 29.12.2020 г. в 16:54, Фил каза:

Нали уж се сключи някаква сделка UK-ЕU в последния момент и аз си мислех, че в нея е включено и продължаване на безмитната търговия ... :unsure:
Понеже отдавна нямам много вяра на журналистически заглавия, дали някой е по-наясно с този въпрос?

Ето обяснено от gov.uk:

https://www.gov.uk/prepare-to-export-from-great-britain-from-january-2021

 

---

А за по любопитните, сбит преразказ в 34 страници и целият роман (1246 страници), както и няколко допълнителни разказчета са достъпни публично:

https://www.gov.uk/government/publications/agreements-reached-between-the-united-kingdom-of-great-britain-and-northern-ireland-and-the-european-union

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Съобщението от Габиели:

Уважаеми клиенти,

Поради излизането на Обединеното Кралство от ЕС, което ще се случи на 31.12.2020 г., всички поръчани пратки, които ще бъдат транспортирани от „ГАБИЕЛИ-БГ“ ООД от територията на Великобритания след тази дата, независимо, че са поръчани преди това, ще подлежат на митническо освобождаване. Споразумението между ЕС и Великобритания е безмитно но с дължимо ДДС.

Поради тази причина, ви умоляваме да се свържете с нас на customs@uktobg.com ако имате пратка която не е отпътувала с курс до 992 (30.12.2020 год.).

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Още едно съобщение от Габиели, получено току-що:

 

Уважаеми клиенти,

Поради излизането на Обединеното Кралство от ЕС, което ще се случи на 31.12.2020 г., всички поръчани пратки, които ще бъдат транспортирани от „ГАБИЕЛИ-БГ“ ООД от територията на Великобритания след тази дата, независимо, че са поръчани преди това, ще подлежат на митническо освобождаване. Споразумението между ЕС и Великобритания е безмитно но с дължимо ДДС.
 

Вие получавате това съобщение защото имате пратка(и) които ще пътуват след 1.01.2021 год.
 
С цел изготвяне на митнически манифест, моля да ни изпратите обратен имейл за всяка пратка като отделен имейл както следва:
 
 
1. В описание на имейл (Email Subject) - Тракинг ID - Order ID;
 
2. Като съдържание в имейл адреса е необходимо да прикачите:
 
2.1. Екранна снимка (screenshot) на поръчката. Примерен файл от поръчка направена през eBay е прикачена към този имейл;
 
2.2. Екранна снимка (screenshot) на направеното плащане. Примерен файл за направено плащане през PayPal е прикачено към този имейл;
 
3. Снимка на попълнена, разпечатана и подписана "Декларация за стойност" - Прикачена към това съобщение;
 
4. Снимка на попълнена, разпечатана и подписана "Декларация за съгласие" - Прикачена към това съобщение;
 
 
В момента екипът на фирмата подготвя за вас процедурите по митническо освобождаване, които планираме да бъдат по възможност автоматизирани в средата на месец Януари.
За съжеление процедурите все още не са изгладени до край за внос/износ на стоки от/към Великобритания но фирмата ще се постараее да ви представлява пред митница.
 
Поздрави,

Екипът на "Габиели-БГ" ООД

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това хубаво, за поръчките е малко по-ясно вече, а какво правим с личен багаж?? Или подаръци, на които няма как да опише човек стойността, камо ли да добавя снимки на поръчки и плащания... Пращала съм например стари дрехи, а сега за Коледа торбички с лакомства и дребни играчки, на които нищо чудно стойността им да е повече от 39£ (общо за няколко еднакви торбички), е всеки бонбон ли да описвам, или всеки молив?! Съвсем съм забравила какво е да се пращат неща с декларации, описи... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За пазаруване от Китай, до сега , беше много удобно, че доставката до UK беше безплатна и бърза. Сега ще поискам европейски адрес - в Испания или Германия. Тука, два пъти се разправях с митници, като представях всичко, що са описали и Габиели. Скъсаха ми нервите, да не говорим, че отидоха по два месеца, докато се освободят от митницата и ги получа. 

Но за живеещите в Англия, верно си е проблем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 12/30/2020 at 2:25 PM, AlexandraKo said:

 

За коя фирма говорите?

Аз ползвам GGBG.BG. Предлагат и доставка от адреса им в Германия. Като цяло предпочитам УК, че там някак си по-лесно с езика, но ако има рестрикции ще се мине към Германия или Испания. Ясно че се предлага почти същото на сходни цени ...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 44 минути , jorocontrola каза:

Аз ползвам GGBG.BG. Предлагат и доставка от адреса им в Германия. Като цяло предпочитам УК, че там някак си по-лесно с езика, но ако има рестрикции ще се мине към Германия или Испания. Ясно че се предлага почти същото на сходни цени ...

Да, така е. Сравнявах ги по едно време, с малки разлики в цените, пренебрежими.

Но беше много по-удобно с тях, отколкото да се разправя човек с митници тук. Няколко пъти, се е налагало, да плащам митнически такси и при този начин на доставка. При донеси ми.ком, е много лесно - става онлайн, през сайта им. Абе - беше си удобство, с английския адрес, за китайските стоки. Сега ще го мислим натам. Даже, съм наумила, да им звънна и да питам, натам, от къде ще е за предпочитане - от Германия или от Испания.

А когата пазаруваме  от ebay, ще трябва да не е ebay uk, ще трябва да е някой от другите, нали?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сигурна съм, че всичките тези фирми за доставки ще намерят начин достатъчно бързо да ни улеснят в процедурите-т.е. да може всичко да става през тях, срещу някаква такса. Просто трябва малко време и търпение. На мен досега масово нещата , които съм купувала( е, те не са и много, де) през немския Амазон са ми излизали по-изгодно отколкото през английския. Да не говоря, че и по-бързо идват от Германия, чисто географски.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Със сигурност ще предложат такава услуга, защото това си е бизнес за немалко пари, който са градили с години. И в момента има фирми, които предлагат митническо представителство и попълване на митнически декларации срещу 15-20 лв. DHL oт много години също го правят. Когато получаваш пратка чрез тях, им изпращаш документите, които изискват митниците и те се занимават, а ти им плащаш за услугата и пак ти доставят пратката до вратата. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.