Прескочи до съдържание

Как се пазарува от UK след Брекзит?


Фил

Препоръчани мнения

Катя мравката
На 29.12.2020 г. в 18:29, Childish каза:

И мен това ме интересува. Доколкото четох има точка за безмитна търговия в споразумението.

Въпросът обаче е дали се дължи ДДС за пратки на стойност 30+лв 

Както прочетох, от юни нататък ще събират ДДС и на дребните джвъчки под 30 лв, не само от Великобритания а от всякъде извън ес

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На сайта на Габиели са си написали, че ще се дължи ДДС и че подготвят процедури за митническо освобождаване, които по-късно да станели автоматизирани.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз пък мейл още не съм получила от Габиели, а уж чакам пратка да пристигне при тях. 

Не всичко в Германия е по-евтино от Англия. Дори напротив. Всъщност сега очаквам точно това да се промени, но да видим. 

А, ма тия 30лв са много малко, беее... голяма тъпотия става. 😞

 

Връзка към мнение
преди 27 минути , Polina каза:

Аз пък мейл още не съм получила от Габиели, а уж чакам пратка да пристигне при тях. 

Не всичко в Германия е по-евтино от Англия. Дори напротив. Всъщност сега очаквам точно това да се промени, но да видим. 

А, ма тия 30лв са много малко, беее... голяма тъпотия става. 😞

 

Ти трябва да им пишеш. Прочети тук

 

Това за 30те лева, по-точно 15евро, както и отпадането на този лимит от 1.07, т.е. ДДС за пратки на стойност и от 1ст, е от ЕС

Връзка към мнение
преди 40 минути , Childish каза:

Ти трябва да им пишеш. Прочети тук

 

Това за 30те лева, по-точно 15евро, както и отпадането на този лимит от 1.07, т.е. ДДС за пратки на стойност и от 1ст, е от ЕС

Добре, ще им пиша. Мерси. 

Направо обърквация. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Polina каза:

Не всичко в Германия е по-евтино от Англия. Дори напротив.

Напълно съгласен съм с това. От време на време изпадат и там читави оферти, но лично аз 90% от нещата ги поръчвам от Англия. 

 

Сега от коледните разпродажби напазарувахме стабилно от Next, Gap, Aldo, Estee Lauder и само 2 неща пристигнаха и тръгнаха към БГ преди Нова година.

Дано по-скоро да го автоматизират процеса, че ще има голяма бумащина.

 

Относно ддс-то: не мисля, че трябва да се плаща, тъй като повечето (да не кажа всички) стоки би трябвало вече да имат начислено в крайната цена. Ако и ние го платим тук в БГ ще стане двойно облагане, което не е редно. Има СИДДО все пак. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Обратното също е в сила - в последните няколко седмици поръчвам разни неща от ebay за доставка в Англия, като днес седнах да плащам една фактура от миналата година, към която (изненада!) вече имаше начислена прилична VAT такса (нямаше я на 30.12):

779713101_UKVAT.jpg.249f874b2a6749345730fff921e6b1f1.jpg

 

Виждам едни 20%, които преди това ги нямаше, и ми е много любопитно как ще се отрази това на цените и икномиката на Обединеното Кралство! Преди малко платих друга фактура от Ливан, която също имаше начислена VAT - аз лично спирам с пазаруването извън UK, сменям си адресите за доставка на тези в България, и почвам тайно да се надявам за независима Шотландия като част от ЕС:)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз днес не успях да пусна пратка към UK, от клона на пощите ако можеха щяха да ми бият шута физически, но понеже не можеха, ми го биха само вербално. До колкото разбрах DHL също са спряли да приемат пратки към UK.

 

Въобще, ситуацията е "брекзита ни изненада".

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , Георги каза:

Аз днес не успях да пусна пратка към UK, от клона на пощите ако можеха щяха да ми бият шута физически, но понеже не можеха, ми го биха само вербално. До колкото разбрах DHL също са спряли да приемат пратки към UK.

 

Въобще, ситуацията е "брекзита ни изненада".

 

Разбирам да е колет с лютеница и кисело зеле, ама става въпрос за к-а-л-е-н-д-а-р-и, хартиени. Или и боята ще се облага с ДДС... Поредният абсурд...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пробвай да декларираш "печатни материали" или "документи".

Поне с Бразилия има огромна разлика. Друг е въпроса ако въобще не им се занимава

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , neuromancer каза:

Пробвай да декларираш "печатни материали" или "документи".

Поне с Бразилия има огромна разлика. Друг е въпроса ако въобще не им се занимава

 

Второто. Въобще не ме питаха какво има в пратката, видяха UK, казаха затворени граници (?!?!?!) и ме отпратиха 🙂

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , neuromancer каза:

Друг е въпроса ако въобще не им се занимава

Ти ако мислиш, че в Български пощи въобще има някой, на когото да му се занимава с клиенти  ... :grin: 

(Е, вероятно има и изключения, де, ама още не съм попадал на тях :nea: )

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , Георги каза:

 

Второто. Въобще не ме питаха какво има в пратката, видяха UK, казаха затворени граници (?!?!?!) и ме отпратиха 🙂

DHL не превозва по земя към Великобритания до 07.01. Мисля, че и българските пощи биха били извинени, ако не го правят (партньор им е GLS май).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Фил каза:

Ти ако мислиш, че в Български пощи въобще има някой, на когото да му се занимава с клиенти  ... :grin: 

(Е, вероятно има и изключения, де, ама още не съм попадал на тях :nea: )

Абсолютно точно! Сър Антъни, преди НГ, пусна една пратка за Белгия. Цяло приключение си беше. И типично, в неговия стил, рече, че толкова киселяци-чиновнички не бил виждал. Връщали го три пъти, че все нЯщо не било по устав:))))Отделно, дето пратката, щяла да пътува, най-малко,  35 дни.:laugh1::laugh1:Щом са успяли да ядосат толкова възпитан и търпелив човек, направете сметка, що е чудо!

Пратката биде пусната , къде 10 декември, още не е стигнала.

  • Шок 1
Връзка към мнение

О, аз още чакам пратка от началото на декември, която е пусната с бърза поръчка (без да се консултират с мен, просто някои хора живеят с илюзията, че това нещо, наречено "Пощи" изобщо функционира за нещо повече от получаване на пенсии и евентуално картички)  и трябваше да стигне преди Коледа още (за такава баснословна сума, че ми стана лошо), ама може би не са разбрали за коя Коледа става въпрос...

 

Сега, от чисто любопитство само, изпробвам т.нар. им чат бот, единствено за да попитам кога мислят да възобновяват дейността си към Англия. Много ми е интересно дали ще отговорят...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравейте,

И аз имам пратка която трябва да дойде с Габиели (която много се забави с Royal Mail, изобщо не трябваше да пътува след Коледа :/). Сега се опитвам да попълня документите, които пратиха, но съм платила с Curve... Дали на митницата ще ми зачетат скрийншота от плащане, на който се вижда номер на друга карта, дефакто? 😞 

 

edit: Ако е задължително попълването на тракинг номер май няма нужда да го мисля Curve, защото амазонския продавач не ми даде такъв 🙃

Редактирано от PolinaS
добавяне
Връзка към мнение
преди 3 часа, Георги каза:

Аз днес не успях да пусна пратка към UK, от клона на пощите ако можеха щяха да ми бият шута физически, но понеже не можеха, ми го биха само вербално. До колкото разбрах DHL също са спряли да приемат пратки към UK.

 

Въобще, ситуацията е "брекзита ни изненада".

Това е официалният документ за внос в UK. Ако е подарък до 39 паунда не би трябвало да отказват пратка.

Доколкото разбрах, което може да е грешно, те сменят стратегията - вместо получателят да плаща ДДС, те го очакват от изпращача. Даже, ако си търговец, в някои случаи трябва да се регистираш по ДДС в UK, да си извадиш ЕОРИ, за да начисляваш ДДС. Може би затова Български пощи и другите спедитори в момента отказват пратки.

 

преди 58 минути , PolinaS каза:

Здравейте,

И аз имам пратка която трябва да дойде с Габиели

Имам отговор от Габиели. До края на месеца щели да знаят до каква сума пратките не подлежат на облагане с ДДС (което би трябвало да е ясно - 15 евро) и каква ще е минималната такса.

Не знам какво очакват до края на месеца, но разбирам, че пратка преди края на месеца да не очаквам...

Връзка към мнение
Преди 1 час, Childish каза:

Имам отговор от Габиели. До края на месеца щели да знаят до каква сума пратките не подлежат на облагане с ДДС (което би трябвало да е ясно - 15 евро) и каква ще е минималната такса.

Не знам какво очакват до края на месеца, но разбирам, че пратка преди края на месеца да не очаквам...

Моята пратка е на стойност под 15 евро и не ми е спешна, но това което ме притеснява е дали мога да удостоверя че аз съм я платила, при условие че в Амазон пише че е платено с една карта (Мастъркард-а на Curve), a Curve не предоставя извлечение където да се вижда номера на самата Curve карта, а само на свързаната използвана карта.  Габиели са писали, че искат скрийншот на платената поръчка и извършеното плащане, а така изглежда сякаш картите са различни... Ако направя скрийншот на извлечението на iCard, откъдето са излезли парите, се вижда че пише CRV, но дотам...

Връзка към мнение

Писах им на Габиели , че имам още не пристигнала пратка при тях. Отговор нямаше. 

Днес пък взе, че ми дойде пратката и сега пък ще ги почакам тях да видим ще се сетят ли, че нямат данни за нея. Сигурно не де, че и те са бая разсеяни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , Polina каза:

Писах им на Габиели , че имам още не пристигнала пратка при тях. Отговор нямаше. 

Днес пък взе, че ми дойде пратката и сега пък ще ги почакам тях да видим ще се сетят ли, че нямат данни за нея. Сигурно не де, че и те са бая разсеяни.

Отговориха ми след 2 дни, но отговорът повдигна въпроси като напр. кой ще освобождава пратката - Български пощи ли

 

"

Здравейте, когато пратката пътува или е пристигнала при нас трябва да ни пишете, за да ви изпратим декларации, които да попълните и изпратите обратно.
Освен това, ще трябва да ни изпратите две снимки (screenshot):
- една на пратката от сайта от които е закупена 
- една от направеното платежно ( от банка или paypal)

 Снимки на делкларациите се снимат с апликацията - https://www.camscanner.com/
или трябва да сканирате от принтер и да ги препратите

Цялата информация трябва да е на един мейл с тези 4/5 файла прикачени, точно както ние ви ги препращаме сега!


Ддс няма да има ако пратката ви е под определена стойност - не знаем каква, ще е минималната такса. Повече яснота, ще имаме към края на месеца!"

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Polina каза:

Писах им на Габиели , че имам още не пристигнала пратка при тях. Отговор нямаше. 

Днес пък взе, че ми дойде пратката и сега пък ще ги почакам тях да видим ще се сетят ли, че нямат данни за нея. Сигурно не де, че и те са бая разсеяни.

Явно всички превозвачи са претрупани от работа и запитвания в момента, голяма каша... Иначе преди ми се е случвало да забравя да регистрирам първо при Габиели пратка, но мисля че те пак ми пратиха мейл и снимка че е получена в склада, тъй като на нея си пише име и идентификационен номер. Сега обаче може би ще чакат да получат декларациите преди да ги товарят на буса.

Връзка към мнение

Уф, сега се пробвам, да поръчам нещо през www.ebay.de.

Голяма мъка ще е, бъкел не отбирам от немски:(((

Дали има испанска версия? Да поръчвам до там и оттам - с посредника?

 

Връзка към мнение
преди 28 минути , AlexandraKo каза:

Уф, сега се пробвам, да поръчам нещо през www.ebay.de.

Голяма мъка ще е, бъкел не отбирам от немски:(((

Дали има испанска версия? Да поръчвам до там и оттам - с посредника?

 

Използвай Google Chrome с автоматичен превод на всичко на немски и няма да имаш проблем с пазаруването.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, AlexandraKo каза:

Уф, сега се пробвам, да поръчам нещо през www.ebay.de.

Голяма мъка ще е, бъкел не отбирам от немски:(((

Дали има испанска версия? Да поръчвам до там и оттам - с посредника?

 

Ако ти трябва помощ с поръчката , мога да помогна 😂 поназнайвам немски 😂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.