Прескочи до съдържание

Опознавателна тема за пътуване в Армения.


Kristian Desev

Препоръчани мнения

преди 12 часа, Вероника каза:

и последно не се заигравайте с ръчния багаж. Масово се  мери, на летището в Ереван, ако не се събере в клетката се заплаща Priority, но само в CASH  32 000 AMD

Уау, това са към 150 лв. На Уиз последно таксата за ръчен багаж, който не се събира в оразмерителя, беше 25 евро...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 19.08.2023 г. в 18:06, Hakkâri Spor каза:

Аз го пътувах преди 2 месеца, пътят не е чак толкова. Има доста забележителности по пътя и се спира за разглеждане и в двете посоки, като това включва и няколко часа при самия Татев. От 8 до 21 ч. с връщане в Ереван, но сумарно пътят е бил на половината на тези часове, защото се спира при всякакви манастири, лифтове, отделно заведения за хранене и т.н. Така или иначе отпътуването за България ще е пак от Ереван и трябва все пак да се върнем в Ереван и същият път ще се измине в обратната посока, няма да се продължава на юг до Иран... Ако кацам в Ереван, пък излитам от друго летище, тогава ситуацията е друга.

Не знам, как сте го постигнали. Ние бяхме в началото на май на този тур и се прибрахме в 23 ч. И пак не мисля, че времето ми беше достатъчно. 

Твърде много път ми се видя за ден, освен това се пропускат интересни обекти по маршрута или леко встрани от него. 

На следващия ден бяхме твърде разбити, за да се занимаваме да ходим сами с маршрутки до Севан. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние се прибрахме в 21 ч в Ереван (с тръгване от 08 ч), не сме били разбити. В повечето време се возиш. Спираш за почивки, за разглеждане на някой манастир и продължаваш. Няма катерене, няма дълго ходене. А при Татев - с лифт. Явно това спестява доста от времето, тъй като някои ходят с автобус до самия манастир през скалите, има изкачване ,слизане... С лифта е за петнайсетина минути. Иначе, ако искате нощувки, вижте в букинг.ком, има много евтинджос в района на Татев

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 28 минути , Hakkâri Spor каза:

Ние се прибрахме в 21 ч в Ереван (с тръгване от 08 ч), не сме били разбити. В повечето време се возиш. Спираш за почивки, за разглеждане на някой манастир и продължаваш. Няма катерене, няма дълго ходене. А при Татев - с лифт. Явно това спестява доста от времето, тъй като някои ходят с автобус до самия манастир през скалите, има изкачване ,слизане... С лифта е за петнайсетина минути. Иначе, ако искате нощувки, вижте в букинг.ком, има много евтинджос в района на Татев

При нас с лифт беше само в едната посока, на връщане с автобуса през каньона. Но не мисля, че това е загубило много време, понеже на лифта му трябваха два курса, за да превози всички. 

Може би се бавихме понеже групата беше голяма и екскурзоводът трябваше всичко да обяснява и на английски, и на руски, и това губи време. Даже в лифта, за да сме по равно, нас ни прати с руснаците и ме назначи за техен отговорник, че явно само аз от целия автобус говорех добре и двата езика. 😄

 

Хората сме различни. Както и ти спомена, няма катерене и няма дълго ходене, а ние така си почиваме от уморителното возене. Ходенето не ни уморява, а ни зарежда. Турът до Гегард и Гарни си го направихме чуден, понеже накрая напуснахме групата, отидохме пеш от селото до каменната симфония, направихме си няколко километра разходка из ждрелото, после се изкатерихме до храма и влязохме да го разгледаме втори път, без навалицата на групата и при по-добра светлина за снимки. Пазихме си билетите. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, jorrro каза:

Уау, това са към 150 лв. На Уиз последно таксата за ръчен багаж, който не се събира в оразмерителя, беше 25 евро...

Да, даже над 150 лв. Жертвата беше мой спътник. В София нямаше проблем, мина. Пътната чанта беше с тролей - механизъм и твърдо дъно. На опашката за плащане на глобата имаше и по-твжки случаи. Една девойка беше без пари, друга търсеше Драми за Евро. 

Връзка към мнение
преди 5 минути , Вероника каза:

Жертвата беше мой спътник. В София нямаше проблем, мина. 

Ама той не е жертва, в случая не е спазвал правилата. Има си размери, които трябва да се спазват. Това, че в София е минал, означава, че не са си свършили работа проверяващите. В Ереван са си свършили работата на летището и сега те излязоха "лоши"... Проблем ли е просто да се спазват размерите? Винаги внимавам с каква чанта тръгвам, взел съм си такава раница, която отговаря на размерите на безплатен ръчен за Уиз/Раян и този проблем не ми стои на главата. Ако толкова пък не ми се побират нещата, просто ще платя за прайорити и проблемът приключва.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Hakkâri Spor каза:

Ама той не е жертва, в случая не е спазвал правилата. Има си размери, които трябва да се спазват. Това, че в София е минал, означава, че не са си свършили работа проверяващите. В Ереван са си свършили работата на летището и сега те излязоха "лоши"... Проблем ли е просто да се спазват размерите? Винаги внимавам с каква чанта тръгвам, взел съм си такава раница, която отговаря на размерите на безплатен ръчен за Уиз/Раян и този проблем не ми стои на главата. Ако толкова пък не ми се побират нещата, просто ще платя за прайорити и проблемът приключва.

Абсолютно съм съгласна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Очаквам и още да свият размерите на безплатния ръчен. Norwegian са го направили на 38/20 см, тази седмица пътувах с тях. (При Раян 40/25 см). Просто си извадих книгата и разни други не спешни неща, за да не ми направят проблем на летището, ако се наложи да се сложи в мерилката. Естествено, имаше и хора с раници доста по-големи от позволения размер. Не проверяваха за това.  Иначе човек, като го глобят веднъж, после осъзнава, че едно прайорити му излиза в пъти по-евтино от глобата и занапред ще знае 😄 Но преди това ще се оплаче по телевизията и в няколко форума, че "уиз са пълни идиоти и нещастници"

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно норведжиян не съм виждал да проверяват някога, дори не съм виждал мерилка по гейтовете. С раница не виждам как няма да влезе в някаква мерилка, освен ако не е огромна или твърда.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може би това дава отговор на въпроса:

image.png.bff70e0bc7e74d5a815a9850f5facef7.png

 

Значи таксата е 30 евро за малък непобиращ се багаж и 60 евро за голям непобиращ се багаж. Не пише, че трябва да се купува priority, но дори в този случай пак е по-евтино от сумата, която са накарали хората да платят:

 

image.png.0bd444879bff409ab16edb78c3a7debd.png

 

Според мен случаят си плаче за оплакване до уиз еър с искане за възстановяване на сумата за горницата над 30 евро.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 58 минути , jorrro каза:

Може би това дава отговор на въпроса:

image.png.bff70e0bc7e74d5a815a9850f5facef7.png

 

Значи таксата е 30 евро за малък непобиращ се багаж и 60 евро за голям непобиращ се багаж. Не пише, че трябва да се купува priority, но дори в този случай пак е по-евтино от сумата, която са накарали хората да платят:

 

image.png.0bd444879bff409ab16edb78c3a7debd.png

 

Според мен случаят си плаче за оплакване до уиз еър с искане за възстановяване на сумата за горницата над 30 евро.

Ще предам на спътника, благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
19 hours ago, Вероника said:

… Другото вече се знае....

Не всички знаем. 😊
Моля, разкажи как организирахте пътуването си, разбира се ако желаеш. 
Ние в момента сме на фаза дали- или. След като пътуването няма да се състои, както си го представяхме, сме се спрели на три private tour  - а и един с група. Два дни ще се мотаем в и около Ереван. Обмисляме и Yerevan card и изобщо така се омотахме, че не е за разправяне.

Та в тази връзка ще ни е полезна всяка информация. 
 

Радвам се, че вашето пътуване е било изпълнено с приятни емоции.

 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Miladina каза:

Не всички знаем. 😊
Моля, разкажи как организирахте пътуването си, разбира се ако желаеш. 
Ние в момента сме на фаза дали- или. След като пътуването няма да се състои, както си го представяхме, сме се спрели на три private tour  - а и един с група. Два дни ще се мотаем в и около Ереван. Обмисляме и Yerevan card и изобщо така се омотахме, че не е за разправяне.

Та в тази връзка ще ни е полезна всяка информация. 
 

Радвам се, че вашето пътуване е било изпълнено с приятни емоции.

 

След кацането взехме колата под наем и се насочихме към Севан за нощувка. Лека разходка около езерото, докато ни приготвяха вечерята. На другия ден разгледахме манастира Севананк се насочихме към водопада Джермук. Дори и в тези дни водопадът е много красив. Продължихме към най -дългия въжен мост след Горис. Нощувка в Горис. На другия ден Татев. Взехме лифта, разгледахме манастира и към Ереван за следващите две нощувки. По пътя разгледахме Нораванк, Хор Вирап и пещерата Арени. Следващия ден само в Ереван. Последния ден Гехард, Гарни, и катедралата и към летището

 Върнахме колата и си изчакахме полета. Навсякъде гледките бяха приказни, макар да си казвахме, че все едно сме на Луната. Хората са много мили, храната е изключително вкусна.  На нас много ми хареса, но на вкус и на цвет товарищи нет. Каквото и да решите ще е правилно. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз препоръчвам и град Гюмри. Има и автобуси, и влакове (в петък и неделя експресни влакове без нито една спирка). Дори не ви е нужен изричен тур (в смисъл, организиран с някаква тяхна агенция), ако предварително си набележите кои места да видите в Гюмри, всичко има в интернет.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте, ние се върнахме миналата седмица от Армения. Изваждането на sim карта става бързо на летището, има няколко места. От летището си хванахме автбоус 100, който е много евтин, а и с детската количка ни беше по-удобно така. Движи се към центъра, повечето настанявания са именно там. Ереван има прекрасни ресторанти, не са много евтини, но си заслужават. Ние посетихме Музея на Ереван, Детската железница, Za za land (рай за децата) парковете и фонтаните през вечерта са прекрасни. Зоологическата градина също си заслужава, но е малко далеч и трябва транспорт дотам.  Именно това ни беше единствения проблем, в Армения се кара ужасно. Заради това преценихме да обикаляме страната друг път, когато вече децата са по-големи. 

Аз ходих и до един приятен град Абовян, който е на около 30 минути от столицата.

Главно от площад Република има множество турове, също понякога се предлагат и от хотела. Цените според мен са завишени, ако ви се разправя си хващате примерно маршрутката за Севан за няколко лева и така. 

Като цяло много ни хареса, но ако не сте много луд или опитен шофьор, не съветвам никой да кара сред джигитите....:) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Някой може ли да даде идеи относно придвижването между Ереван и Тбилиси? Влакът, за съжаление, не ни устройва, тъй като е през ден, а и тръгва още на обяд. Гледах в 12 go asia някакви бусчета, ама пише, че се чака до 12 часа потвърждение, след като платиш. Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Някой има ли представа за Армения дали се изисква поне 6 месечна валидност на паспорта от датата на влизане или няма ограничение? 

Връзка към мнение
14 hours ago, Вероника said:

Имам две Сим карти с валидност до 25.09. 23 г. Подарявам ги.

 

Ако картите все още са свободни, бих взела едната - ще сме в Армения от 16.09 до 23.09.

Връзка към мнение
преди 10 часа, christuff каза:

Някой има ли представа за Армения дали се изисква поне 6 месечна валидност на паспорта от датата на влизане или няма ограничение? 

Не се изисква. Проверено лично. На една от спътничките ми паспортът изтичаше след месец. Видях го, като я чекирах вечерта преди полета. Всичко беше наред

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 5.09.2023 г. в 21:00, christuff каза:

Някой има ли представа за Армения дали се изисква поне 6 месечна валидност на паспорта от датата на влизане или няма ограничение? 

Доколкото си спомням се изисква. За по-сигурно проверете в сайта на МВнР, защото това че някой е минал, не означава че на друг няма да решат да направят проблем. 

Връзка към мнение

вижте в сайта на тиматик

темата за визите, голямата таблица, Армения

освен за визи, пише каква валидност на паспорта се изисква, ваксинации, всичко 

иначе в тази тема нагоре също се коментира

Връзка към мнение

Трети ден съм в Армения с кола под наем, препоръчвам. Пътищата са предимно ок, доста празни е сравнение с у нас. За карането прочетох доста и за малко да се откажа, но по мое мнение карат съвсем нормално, движението дори и в Ереван не ми направи впечатление.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 28.08.2023 г. в 16:14, Alexander каза:

Точно норведжиян не съм виждал да проверяват някога, дори не съм виждал мерилка по гейтовете. 

Това няма никакво значение. Нали има правила, има и дадени размери? Редно е да се спазват. А дали се проверява за изпълнението... си е тяхна работа.  Не трябва да разчитаме на това, че няма да проверят. Тук се обажда типично българското мислене. И затова има толкова каращи с превишена скорост и толкова гратисчии в транспорта (защото не проверяват)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.