Прескочи до съдържание

Опознавателна тема за пътуване в Армения.


Kristian Desev

Препоръчани мнения

преди 55 минути , ngshec каза:

Добро утро. Някой с личен опит по линията Ереван - Тбилиси? Искахме да го направим с влак, но за наше съжаление няма влак в сряда. Остава ни вариант с маршрутка. Виждам, че има няколко опции: Hayreniq Tour, AR Comfort Tour.  

Ползвал съм Hayreniq Tour - маршрутката, на която попаднах, беше доста добре. Имаше 7-8 места само, беше удобно. Не става дума за междуградска раздрънкана маршрутка, а за хубава кола (поне тази, която уцелих). До границата имаше и Wi-Fi. Пътуването отнема около 5 часа и половина като в Армения от един момент нататък има изключително много завои (ако се минава по пътя през Дилиджан, има и алтернативен път, но той май се ползва в другата посока). Имайте предвид, че ако ви забавят на границата заради по-обстойна митническа проверка (на мен примерно ми разкостиха багажа на Садахло), шофьорът изчаква някакво време и после тръгва. И зарязаните пътници чакат следващата маршрутка. Също така запазването на места става освен през сайта и по телефон, затова понякога се стига до оувърбукинг (по това, което съм чел като отзиви в интернет) и пренасочват хората към други, по-неудобни коли.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 7.10.2023 г. в 10:16, ngshec каза:

Добро утро. Някой с личен опит по линията Ереван - Тбилиси? .. Виждам, че има няколко опции: Hayreniq Tour, AR Comfort Tour.  

В крайна сметка към Грузия бяхме с Hayneriq срещу 10000 драми на човек, в обратна посока с AR Comfort 50 лари или 8000 драми. Преживяването беше абсолютно едно и също. На отиване имахме огромен късмет, защото имаше точно две свободни места, в обратна посока вече бяхме по-подготвени и си бяхме запазили предварително места във Вайбър. Направи ни впечатление, че от мястото на тръгване на AR Comfort в Тбилиси имаше много бусове, които явно тръгват веднага, ако се съберат достатъчно хора, защото един от хората, който не можа да се качат в нашия, излезе от паспортния контрол 5 минути след нас.

 

Едно бързо питане. Трябва ли да разпечатваме този .пдф от Уиз или направо на летището. Юни месец май бяхме тук и никой не ни го поиска на летището.

 

Благодаря предварително!

Връзка към мнение
преди 4 часа, ngshec каза:

Едно бързо питане. Трябва ли да разпечатваме този .пдф от Уиз или направо на летището.

Не е нужно да се принтира, щом го имаш на телефона, въпреки че едва ли някой ще ти го иска. Бордните карти се издават на чек-ина.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 14.10.2023 г. в 19:27, dimitrov6 каза:

След месец имам билети до Ереван,но чета,че може Азербайджан да нахлуе в Армения.

Тук

Скоро беше писал за планирано пътуване до Египет и Йордания, сега това... В серия си да настъпваш мотика след мотика в планирането 😞 🙂 Кажи още къде ще ходиш, за да избягваме да поглеждаме в тези посоки... 🙂

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Имам поща от Армения! Две глоби за колата под наем. Чела съм форума по този въпрос, но Армения не е в ЕС. Какво ще ме посъветвате? 

  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Alexander каза:

Няма ли да ти ги удържат направо от фирмата за коли под наем?

Аз се чудя защо не внимавате, чак и две глоби. 

При глоба с кола под наем има 2 глоби. От държавата и от фирмата за неспазване на условията по наема 😉

Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 5 минути , jorocontrola каза:

При глоба с кола под наем има 2 глоби. От държавата и от фирмата за неспазване на условията по наема 😉

Това по принцип е за Европа. В Армения не е много ясно. Виж , че са ги изпратили по пощата. На мене така ми пристигна от Ирландия преди 10 години и ме караха да пратя пари в плик . Разбира се , няма как това да се случи. Обикновено си ги плащам, ако са по интернет. 
 

Иначе, според мене преценете дали имате интерес да се връщате в държавата скоро. Също , за колко са и струва ли си да се скатаете? 
 

моето мнение е, че вероятно няма да могат да ги съберат, ако откажете да ги заплатите

Връзка към мнение
преди 7 минути , Боян Димитров каза:

Това по принцип е за Европа. В Армения не е много ясно. Виж , че са ги изпратили по пощата. На мене така ми пристигна от Ирландия преди 10 години и ме караха да пратя пари в плик . Разбира се , няма как това да се случи. Обикновено си ги плащам, ако са по интернет. 
 

Иначе, според мене преценете дали имате интерес да се връщате в държавата скоро. Също , за колко са и струва ли си да се скатаете? 
 

моето мнение е, че вероятно няма да могат да ги съберат, ако откажете да ги заплатите

Глобите от страна на държавата винаги идва в плик (поне от Германия, Италия, Франция, че дори БГ). После плащай както искаш, принципно има онлайн опция. Фирмата директно те товари по кредитната ...

Това е с читавите фирми независимо от мястото. Ако си плащал в брой, ясно че пари в последствие няма как да ти вземат 🙂

Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 3 минути , jorocontrola каза:

Глобите от страна на държавата винаги идва в плик (поне от Германия, Италия, Франция, че дори БГ). После плащай както искаш, принципно има онлайн опция. Фирмата директно те товари по кредитната ...

Това е с читавите фирми независимо от мястото. Ако си плащал в брой, ясно че пари в последствие няма как да ти вземат 🙂

Това с  плика са глупости . И от Франция, и от Италия си ми дойде на имейла с линк за плащане. В Армения , аз ползвах кола под наем , с която се разбирахме къде да я взема и върна по телефона. Парите също можеха да се платят с карта, но предпочитаха кеш. Депозитът им за незастрахована кола беше 350 лева. В Европа е 10 пъти повече. Изобщо в армения разплащанията с карта още не са стигнали нивото на европейските страни. Примерно , дори резервациите в букинг , според арменците не могат да си ги съберат, ако не се появиш . Това навежда на мисълта, че ренталите също няма как да дръпнат от картата, както го правят в Европа .

Връзка към мнение
преди 6 часа, jorocontrola каза:

При глоба с кола под наем има 2 глоби. От държавата и от фирмата за неспазване на условията по наема 😉

Глобите са със снимки на колата  на пътя, предполагам за превишена скорост. Текста е на арменски. Има кой да ми ги преведе, но това ще стане след ден- два. 

Връзка към мнение
преди 6 часа, Alexander каза:

Няма ли да ти ги удържат направо от фирмата за коли под наем?

Аз се чудя защо не внимавате, чак и две глоби. 

Докато бяхме там, забелязахме, че липсват знаци по пътищата за разрешената скорост. Разбира се това не ни оправдава. Колата не беше мощна, но явно сме превишили скоростта. Има снимки на колата на пътя и текста в писмата е на арменски. Иначе внимавахме, ама явно не достатъчно.

Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 17 часа, Вероника каза:

Докато бяхме там, забелязахме, че липсват знаци по пътищата за разрешената скорост. Разбира се това не ни оправдава. Колата не беше мощна, но явно сме превишили скоростта. Има снимки на колата на пътя и текста в писмата е на арменски. Иначе внимавахме, ама явно не достатъчно.

За сметка на това имаше много камери, особено около Ереван. Аз не бих се занимавал да ги плащам. Нямат как да докажат, че глобите са получени, ако са по пощата.  Вече, ако са получени в пощенски клон, бих се замислил

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Тъкмо си мислех преди 2-3 дни да пиша по темата. Тези, които взимат коли под наем, спазвйте правилата, камери има навсякъде из страната. 

Моят опит, блокираха ми 300 eur депозит по дебитната карта (писах в една друга тема защо по дебитната). Когато върнах колата, изрично ми казаха, че ще отблокират депозита след 3 седмици, за да изчакат евентуални глоби от пътна полиция. Миналата седмица получавам съобщение на телефона, че е направен неуспешен опит да изтеглят 203 лв от дебитната ми карта. Веднага се сетих за какво става дума. Няма и 10 минути след това ми писаха от фирмата (Avis) на whatsapp, че имам глоби, но картата била неактивна (ясно защо). Предвид факта, че имам блокирани 300 eur, нямаше как да се правя на луд и ходих до банката да им разрешат да си вземат парите. На следващия ден ми изпратиха на whatsapp глобите. За превишена скорост намаляват с 10 км/ч заради допустимата грешка на измервателното средство. Така че "официално" имате право на 10 км/ч отгоре. Иначе глобите са по 1000 AMD на 1 км/ч.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

Рент а кар компаниите винаги вземат административна такса за това, че имате глоба. Обикновено тези такси са в пъти по-високи от самите глоби. Теглят за двете неща накуп от картата, с която сте плащали наема. Но това не би трябвало да се водят две отделни глоби.

 

За Армения: Ако картата, с която сте резервирали колата, е блокирана, не мисля, че има как да ви вземат парите, освен ако доброволно не платите. На мен също ми държаха депозита 3 седмици, въпреки че по договор беше 2. Не са ми удържали суми, нито са правили опит да теглят по-късно, въпреки че имам съмнение, че една камера ме снима (светкавица светна, когато профучах като рейсър-джигит с 45 км/ч на новоремонтиран, прав, извънградски, основен път, без коли, насред нищото, с ограничение 30 км/ч,  след като за последните 3 часа бях минала 100 км, спазвайки до маниакалност ограниченията и вече ми беше малко прекипяло от това влачене, та, да, бях ужасно джигитски невнимателна и склонна към престъпления, както по-горе някои хора изкарват хората, дръзнали или сглупили да си изпросят глоба). 

 

Наблюденията ми показват, че табели за позволената скорост има много, защото дори извън града официално разрешената скорост да е 90 км/ч, рядко има участъци, в които можеш да караш с толкова, и постоянно се редуват табели 50-60-40-50-30. С много късмет 70 и то за съвсем кратко. Наблюденията ми са от следните пътища в Армения: Ереван - Дилижан - Bagratashen (границата с Грузия)... - Севан - Гарни - Ереван - Хор Вирап - Ереван.

 

преди 59 минути , vino4erpec каза:

Тези, които взимат коли под наем, спазвйте правилата

Благодарим за безценния съвет, нямаше да се сетим. Ако сте със своите коли, няма нужда да ги спазвате.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 17 минути , Lirea каза:

 

Благодарим за безценния съвет, нямаше да се сетим. Ако сте със своите коли, няма нужда да ги спазвате.

О, айде моля ти се, знае се българите колко спазват правилата. Не, хората не ходят с личните си коли до Армения, с малки изключения..... Масово се ползват турове. Темата е за Армения, не за ЕС, Щатите или не знам къде си....

И не, картата не ми е блокирана, банката блокира опити за транзакции в странни валути.

Връзка към мнение

И едно напомняне за пътуващите с кола под наем от Армения към Грузия: В Грузия трябва да имате грузинска застраховка за колата (нещо тип гражданска отговорност). На границата на влизане в Грузия ще ви питат, и, ако нямате, служители ще ви упътят къде да я платите на място.


От рент а кар компанията, от която бях наела колата, ми взеха такса за изкарването на колата от Армения към Грузия (реално Грузия е  единствената страна, където можете да отидете извън Армения с кола под наем). След като два пъти ги питах и два пъти ме увериха, че имам всички необходими документи за пътуването до Грузия, се оказа, че нямам тази въпросна застраховка. На влизане в Грузия, като ме питаха дали имам застраховка, казах, че имам, доверявайки се на казаното от служителя на рент а кар компанията. Пък и  нали бях платила и допълнителна такса, мислех, че е за въпросната застраховка. Не било за това.
 Съответно на излизане от Грузия ме глобиха 100 лари (~70 лв.), защото я нямам. От фирмата за колите ми казаха, че пише в договора, че трябва сама да си я платя, пък аз просто не съм го чела. Прочетох го. Накарах ги и те да си го прочетат, за да видят, че го няма. Като се оказва, че го няма, смениха репертоара, и казаха, че те са ми казали, ама аз просто не съм слушала.

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 29 минути , Lirea каза:

 

Рент а кар компаниите винаги вземат административна такса за това, че имате глоба. Обикновено тези такси са в пъти по-високи от самите глоби. Теглят за двете неща накуп от картата, с която сте плащали наема. Но това не би трябвало да се водят две отделни глоби.

 

За Армения: Ако картата, с която сте резервирали колата, е блокирана, не мисля, че има как да ви вземат парите, освен ако доброволно не платите. На мен също ми държаха депозита 3 седмици, въпреки че по договор беше 2. Не са ми удържали суми, нито са правили опит да теглят по-късно, въпреки че имам съмнение, че една камера ме снима (светкавица светна, когато профучах като рейсър-джигит с 45 км/ч на новоремонтиран, прав, извънградски, основен път, без коли, насред нищото, с ограничение 30 км/ч,  след като за последните 3 часа бях минала 100 км, спазвайки до маниакалност ограниченията и вече ми беше малко прекипяло от това влачене, та, да, бях ужасно джигитски невнимателна и склонна към престъпления, както по-горе някои хора изкарват хората, дръзнали или сглупили да си изпросят глоба). 

 

Наблюденията ми показват, че табели за позволената скорост има много, защото дори извън града официално разрешената скорост да е 90 км/ч, рядко има участъци, в които можеш да караш с толкова, и постоянно се редуват табели 50-60-40-50-30. С много късмет 70 и то за съвсем кратко. Наблюденията ми са от следните пътища в Армения: Ереван - Дилижан - Bagratashen (границата с Грузия)... - Севан - Гарни - Ереван - Хор Вирап - Ереван.

 

Благодарим за безценния съвет, нямаше да се сетим. Ако сте със своите коли, няма нужда да ги спазвате.

Следя си тука темата, защото и аз имам подозрения, че ме светнаха, даже може и два пъти, ама да видим. 

 

Единият път на излизане от Ереван на север. Бях с 84, според уейз ограничението беше 90, но интересно защо, тогава имаше камера, която светна. Предполагам, че може би все пак е имало и друго ограничение. Ако е било 60, най-вероятно съм 50тина лева назад, ако формулата на виночерпеца е правилна.

 

Вторият път на влизане в едно село, но там по-скоро светнаха колегата насреща. Аз бях далече и намалявах скоростта в момента. 

 

Това е каквото съм видял. Може и други снимки да са направили. Надявам се не, че ще стане холивудска продукция направо 😉

 

Но на север от Ереван към Ванадзор, камери има във всяко село и това не е преувеличено. На юг от Арени не съм усещал да ме следят или поне не е било на всеки километър 

Връзка към мнение
преди 9 минути , Боян Димитров каза:

САко е било 60, най-вероятно съм 50тина лева назад, ако формулата на виночерпеца е правилна.

 

Вярна е, споделям от личен опит. Потвърждавам казаното от теб, за камерите в селата до Ванадзор. От Ванадзор до Алаверди почти няма такива. Навръщане от Татев уцелихме колоните от Нагорни Карабах, та там нямаше и как да нарушаваш правилата, въпреки че камерите приключиха някъде около Арени, при разклона за Нораванк.

Моля педанти като @Lirea със златни талони да не ми отговарят! Споделих личен опит, с цел да съм полезен.

Връзка към мнение
преди 3 часа, vino4erpec каза:

Тъкмо си мислех преди 2-3 дни да пиша по темата. Тези, които взимат коли под наем, спазвйте правилата, камери има навсякъде из страната. 

Моят опит, блокираха ми 300 eur депозит по дебитната карта (писах в една друга тема защо по дебитната). Когато върнах колата, изрично ми казаха, че ще отблокират депозита след 3 седмици, за да изчакат евентуални глоби от пътна полиция. Миналата седмица получавам съобщение на телефона, че е направен неуспешен опит да изтеглят 203 лв от дебитната ми карта. Веднага се сетих за какво става дума. Няма и 10 минути след това ми писаха от фирмата (Avis) на whatsapp, че имам глоби, но картата била неактивна (ясно защо). Предвид факта, че имам блокирани 300 eur, нямаше как да се правя на луд и ходих до банката да им разрешат да си вземат парите. На следващия ден ми изпратиха на whatsapp глобите. За превишена скорост намаляват с 10 км/ч заради допустимата грешка на измервателното средство. Така че "официално" имате право на 10 км/ч отгоре. Иначе глобите са по 1000 AMD на 1 км/ч.

С кредитната карта /не е моята/всичко е наред. Сумата е отблокирана отдавна преди 25.09. 23 г..  Получих писмата по пощата в България на 20.10. 23 г.  срещу подпис /подписал се е близък, а не аз/. Две са глобите -5000 и 7000 дирхама. Не е голяма драма. Има посочена сметка, но няма други указания за превода. По препоръка на живеещи в Армения може и да не се плаща, но все си мисля,  ако пак отида там как ще мв посрещнат?

Връзка към мнение

За камерите препоръчвам да се ползва навигацията на Yandex Maps - може би една единствена камера видяхме, която я нямаше на картата. Ограниченията в навигацията съвпадаха със знаците, светва в червено при превишаване на скоростта, предупреждава за камерите. 

 

Ние засега не сме получили нищо, също бяхме с кола на Avis средата на септември. Дано да няма нищо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Assya каза:

Ние засега не сме получили нищо, също бяхме с кола на Avis средата на септември. Дано да няма нищо.

Дишайте спокойно, аз върнах колата на 01 октомври, нарушенията са от 28 и 29 септември. Фишовете са с дата 12 октомври. От Avis директно си взеха парите от картата, на whatsapp ми пратиха фишовете.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 18 часа, Assya каза:

За камерите препоръчвам да се ползва навигацията на Yandex Maps - може би една единствена камера видяхме, която я нямаше на картата. Ограниченията в навигацията съвпадаха със знаците, светва в червено при превишаване на скоростта, предупреждава за камерите...

Yandex Maps поддържа ли офлайн карти и известява ли за предстоящи камери в офлайн режим?

Връзка към мнение
1 hour ago, vorbis said:

Yandex Maps поддържа ли офлайн карти и известява ли за предстоящи камери в офлайн режим?

Могат да се свалят карти, да. Но не знам дали ще работят предупрежденията за камери при офлайн режим.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.