Прескочи до съдържание

Опознавателна тема за пътуване в Армения.


Kristian Desev

Препоръчани мнения

Въпреки хаоса организацията на маршрутите е на ниво и със сигурност ще стигнеш там за където си тръгнал. 

Помня, че поради лошо време отмениха полета ни от Местия до Кутаиси и се наложи да хванем маршрутка за Кутаиси. 

Стопирахме първата която мина. Качи ни и разбира се беше супер претъпкана. Ако местата примерно са 20 в маршрутката бяхме поне 25 човека. В Зугдиди спряхме на една бензиностанция и там чакаха 3 маршрутки. Свалиха ни всички от нашата и казаха тази е за Кутаиси, Тази е за Батуми, тази е за Тбилиси, айде сега който за къде пътува да се качва в съответната маршрутка и да продължи пътуването.

Стигнахме ранният следобед по спомен, но  всичко беше наред.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Няма начин някъде във форума да не съм писал за Васеко Шумахер, който сигурно все още извозва туристи от центъра на Степанцминда до Гергети с руско производство на модифицирана Нива-Шевролет. Няма такова приключение! Всички оставяха туристите в подножието на църквата, но не и Васеко Шумахер, за който беше въпрос на чест да те закара най-горе до самия праг на светата обител! Изключително забавен човек, който всички останали джипаджии познават и по пътя и на горе и надолу му правят път като чинно се отместват встрани. Не че имат избор, предвид разположението на ръцете на Васеко Шумахер по време на пътуването по криволичещия и тотално разбит планински път. С едната ръка Васеко Шумахер сменя скоростите, а с другата натиска клаксона от страничен лост на кормилото. Така и не разбрах с коя точно ръка Васеко Шумахер управлява джипката?!

 

Споменаването на името Васеко Шумахер пет пъти в горното повествование не е случайно!

 

Който има път към Гергети да пита за него. Дано е жив и да продължава да извозва хората. Синът му кара луксозен миниван, с който организират и екскурзии до границата с Русия и близките забележителности. За разлика от баща си, той дори руски не говореше и се съмнявам, че ще успее да развие семейния бизнес след оттеглянето на баща си...

 

Част от удоволствието е пътуването в маршрутка по онези земи, не знам защо се оплаквате. Лично аз имам страхотни спомени... 

  • Харесвам 7
  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 18 часа, Lindt каза:

Как най-лесно можем да стигнем до Тбилиси? Влакът е нощен, уж през ден, пътува 10 часа, но нещо не ми зарежда английски сайтът и не съм сигурна, че въобще работи в момента и на каква цена.

https://www.railway.am/

 

Има ли маршрутки, някой пътувал ли е така? 

Ние ще летим за Ереван 30.04- 03.05.2023 . Опитахме да купим билети за нощния влак за Тбилиси на 30-ти април, но не ни се получи. Затова купихме билети за маршрутката за същата дата за 19.00 часа. Взехме за на връщане за следващия ден в 17,00 часа. Колкото да разгледаме за ден столицата на Грузия.

  • Харесвам 3
  • Шок 2
Връзка към коментар
преди 48 минути , maria27 каза:

Ние ще летим за Ереван 30.04- 03.05.2023 . Опитахме да купим билети за нощния влак за Тбилиси на 30-ти април, но не ни се получи. Затова купихме билети за маршрутката за същата дата за 19.00 часа. Взехме за на връщане за следващия ден в 17,00 часа. Колкото да разгледаме за ден столицата на Грузия.

Ние имахме също идея да отидем до Тбилиси с влака, но решихме, че 3 дена са много малко и за Грузия , и за  Армения. Така, че ще обикаляме само Армения, колкото успеем около Ереван, а за  Грузия има удобни полети от Истанбул и тъй като сме от Бургас ни е близо. А и Грузия си заслужава поне седмица, а не няколко часа в Тбилиси

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 23 минути , Дарчо каза:

Ние имахме също идея да отидем до Тбилиси с влака, но решихме, че 3 дена са много малко и за Грузия , и за  Армения. Така, че ще обикаляме само Армения, колкото успеем около Ереван, а за  Грузия има удобни полети от Истанбул и тъй като сме от Бургас ни е близо. А и Грузия си заслужава поне седмица, а не няколко часа в Тбилиси

Грузия заслужава повече от седмица за планинар. Аз лично бих ходила поне още 2-3 пъти, при това искам да повторя всичко, което съм видяла (освен Гергети, там се качвахме 2 поредни дни и ми стига).

Но периода април-май е точно за културни и градски атракции, скални градове и манастири и е супер логично да се комбинира за 1 седмица Грузия с Армения. Засега обаче имам най-високи очаквания към коняка. Дано преходите около Севан и Дилиджан са добри. 

 

@maria27, може ли линк към сайта с маршрутки? 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

И според мен цялото това пътуване до Грузия за 1 ден не си заслужава, но всеки си преценява, разбира се.

Бяхме 1 седмица в Грузия и така и не стигнахме до Батуми, та с удоволствие бих се върнал пак там, но в предстоящата екскурзия в Армения се фокусирам главно да обиколим Армения (не извън нея), предвид че ще сме само за 3-4 дни.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Драги ми магеланци, защо си причинявате това? Отивате за три дни, подчертавам три дни до Армения и си мислите как да отидете за ден до Грузия. Не мога да ви разбера! Чисто логистично не се връзва по никакъв начин. Ако ви се струва, че нямате какво да правите три дни в Армения, то защо въобще тръгвате? За Грузия минимум седмица ви трябва и то с големи компромиси. Отидете до Армения, разгледайте древните им исторически обекти, потопете се в мистиката на чистата вяра и не мислете за друго. Фокусирайте се върху Армения.

  • Харесвам 19
  • Браво 6
Връзка към коментар
преди 7 часа, iMari каза:

Този уикенд съм в Грузия. 🙂

Чета ви и се подготвям психически. Пътуването в Албания с обществен транспорт ще се окаже песен. 🤣

А, забавно е с маршрутките в Грузия. Бързо палят грузинците😁 това са пътувания, които оставят спомени. Няма да забравя и слизането ни от Местия до Зугдиди. Маршрутката препълнена, шофьорът спира по пътя в селцата, един товари чувал картофи, друг чувал пак с картофи, трети сакове с багаж. молех се, живи кокошки да не заизпращат на родата. Но е разбираемо, това е връзката им със света.

Представям си какво е било преди да направят асфалтови пътища.

После шофьорът спира на един кръстопът и ни разхвърля по други коли, зависи кой къде иска да стигне. Скици.

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Лично моето мнение е, че три дни и малко за Армения няма да ми стигнат доникъде. Дори и за седмица, пак не бих губил време да пътувам до Тбилиси и обратно. Сега ме е яд, че бързах да взема билети за първите дни, за които намалиха цените в периода, който ме устройва. Но след като навремето едвам се класирах за Грузия за две нощи и един ден с последния възможен полет преди да спрат линията до Кутайси, хич не можах да се стърпя сега и взех първия полет до Ереван. Надявам се линията да издържи и да мога да повторя и лятото за баири в Кавказ...

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Да имам 3 дни в Армения, които ми се струват адски малко, и да загубя половината време в многочасово неудобно друсане в маршрутка, за да се повъртя няколко часа в Тбилиси, не е моето пътуване. Безумно губене на време.

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към коментар

И аз ще се присъединя към горните мнения, че 3 дни са недостатъчни за качествено разглеждане на Армения и е напълно безсмислено да се ходи до Тбилиси, освен ако не искате просто да ,,отбележите" Грузия като посетена страна. Защото Тбилиси си има страхотен дух и атмосфера и си заслужава да му се отдели достатъчно време за разходка по старите улици в мюсюлманския квартала, за посещение на градската баня, за църквата Самеба, за моста на мира, за новия град и за гледката от Metekhi към Dzveli Tbilisi. Самият град е много, много специален и за няколко часа само ще се ,,издразните" и ще се убиете от път, защото в тези страни се пътува бавно. Дори да не сте фенове на манастирите, които са преобладаващи в Армения, спокойно може да си изкарате и 2 пълни в Ереван, без да ви писне, има какво да се види и усети. Центърът е много красив, има приятни кафенета, множество музеи, автентични пазари, множество паркове и места с красиви градски гледки. Ако сте градски туристи, може да разнообразите и с Гюмри, има бърз влак на супер ниска цена, който пътува около час - час и половина. Около Ереван са още езерото Севан, Гарни и Гегхард, които също са много хубави места и се връзват чудесно за 3 дни със столицата, без да се препуска и пътува много. Тбилиси си заслужава, ако имате минимум седмица, и то поне с оставане за 2 нощувки в града. 

За транспорта между двете столици може да погледнете тук, има полезна информация: https://www.mywanderlust.pl/tbilisi-to-yerevan/. Може да съм пускал точно тази статия и в някоя друга тема 

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към коментар

Аз съм била в Армения в периода Нова година-тяхната Коледа и изобщо не ми доскуча 1 седмица. Знам че аз съм по-бавните пътувания, но все пак за 3 дни да сте в Армения и да препускате до Грузия-направо си е само да отметнеш минаване на граници. Има прекрасни манастири там, мистични места, хубава храна, коняк и червено вино... Всеки си знае какво обича, но дайте шанс на Армения. Заслужава го!

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар

От моя гледна точка не бих отишъл в Армения за по малко от седем дни. Страната има много какво да предложи, а да отида до Армения и да не се пусна поне за два дни до Татев, като при пътуването до там да не мина по моста Khndzoresk. За мен е все едно да не съм бил в Армения. 

Моята програма е за седмица и то без посещение на Севан, ако включа и езерото направо си отидох на поне 10 дни в тази прекрасна за мен страна.

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Duke каза:

И аз да подчертая, че посещение на Армения без пътуване до Татев е половинчата работа...

О Татев задължително! Аз съм си заплюла ей това https://hyurservice.com/ru/group-tours-armenia/group-tour-khor-virap-noravank-tatev-ropeway?adult_count=1&date=2023-05-09&child_count=0&infant_count=0&hotel=&single-count=0&double-count=0&triple-count=0&quadruple-count=0&currency=AMD   и единият ден мисля да го отделим за нея. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравейте! И ние както много сме си запазили майско ходене то Армения, и се чудя как да направя нощувките...Дали ще е удобно всички 4 нощувки да са ни в Ереван и всеки ден да пътуваме, искаме да видим максимално много извън града, или е добре да разделим нощувките и да запазим и някъде в северната част примерно? 

Идеята ми е, още с пристигането в Ереван да вземем кола от летището и да се придвижим до Гюмри (разглеждайки каквото има по пътя). Да направим там една нощувка и на следващият ден да се придвижим към езерото Севан, минавайки през Одзун и региона Лори. След това да отидем на юг, да разгледаме забележителностите там и да спим около Татев. След това да се придвижим към Ереван и попътя да видим Нораванк, Кхор Вирап и каквото друго успеем. Нощувка в Ереван и на следващият ден разглеждане на града. Късен полет.

Дали ви се струва възможно като изпълнение, или искаме твърде много за твърде малко време? 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Lilia13 каза:

Здравейте! И ние както много сме си запазили майско ходене то Армения, и се чудя как да направя нощувките...Дали ще е удобно всички 4 нощувки да са ни в Ереван и всеки ден да пътуваме, искаме да видим максимално много извън града, или е добре да разделим нощувките и да запазим и някъде в северната част примерно? 

Идеята ми е, още с пристигането в Ереван да вземем кола от летището и да се придвижим до Гюмри (разглеждайки каквото има по пътя). Да направим там една нощувка и на следващият ден да се придвижим към езерото Севан, минавайки през Одзун и региона Лори. След това да отидем на юг, да разгледаме забележителностите там и да спим около Татев. След това да се придвижим към Ереван и попътя да видим Нораванк, Кхор Вирап и каквото друго успеем. Нощувка в Ереван и на следващият ден разглеждане на града. Късен полет.

Дали ви се струва възможно като изпълнение, или искаме твърде много за твърде малко време? 

Здравейте! Пътят между Гюмри и Татев е около седем часа.Вие искате в един ден да разгледате езерото Севан, Севананк и да стигнете до Татев,правилно ли съм разбрал? Възможно е но този ден го пишете само в път.Единственото което ще видите е Севан и Севананк. От Татев на обратно нещата ще ви се получат.Хор Вирап и Нораванк са ви по път.Защо след като кацнете не тръгнете директно към Татев и не спите там? Другите три нощувки ги направете в Ереван. Така ще имате време за всичко. Забележителностите около Ереван също не са за изпускане -Гарни, манастир Гегхард, Симфонията на камъка, Звартноц, Ечмиадзинската катедрала/ако не е в ремонт/. За тези пет забележителности си отива цял ден от сутрин до вечер.Вече запълнихме три дни. И за да систематизирам малко отговора си ето какво ви предлагам:

1 ден-кацане -кола-Татев.

2 ден- Татев-Нораванк-Хор Вирап

3 ден-Ереван-Гарни- Симфония на камъка -манастир Гегхард и малко от града

4 ден Ереван- Звартноц - Ечмиадзинската катедрала -Гюмри.Тук ако искате можете да се приберете покрай езерото Севан и Севананк.От езерото до Ереван е магистрала и се пътува бързо.

5 ден всичко останало от Ереван.

Всеки знае,че аз пътувам интензивно. Според това, което виждам по-горе и вашият стил е подобен, така че е постижимо. 

 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 33 минути , krasen_denev каза:

Здравейте! Пътят между Гюмри и Татев е около седем часа.Вие искате в един ден да разгледате езерото Севан, Севананк и да стигнете до Татев,правилно ли съм разбрал? Възможно е но този ден го пишете само в път.Единственото което ще видите е Севан и Севананк. От Татев на обратно нещата ще ви се получат.Хор Вирап и Нораванк са ви по път.Защо след като кацнете не тръгнете директно към Татев и не спите там? Другите три нощувки ги направете в Ереван. Така ще имате време за всичко. Забележителностите около Ереван също не са за изпускане -Гарни, манастир Гегхард, Симфонията на камъка, Звартноц, Ечмиадзинската катедрала/ако не е в ремонт/. За тези пет забележителности си отива цял ден от сутрин до вечер.Вече запълнихме три дни. И за да систематизирам малко отговора си ето какво ви предлагам:

1 ден-кацане -кола-Татев.

2 ден- Татев-Нораванк-Хор Вирап

3 ден-Ереван-Гарни- Симфония на камъка -манастир Гегхард и малко от града

4 ден Ереван- Звартноц - Ечмиадзинската катедрала -Гюмри.Тук ако искате можете да се приберете покрай езерото Севан и Севананк.От езерото до Ереван е магистрала и се пътува бързо.

5 ден всичко останало от Ереван.

Всеки знае,че аз пътувам интензивно. Според това, което виждам по-горе и вашият стил е подобен, така че е постижимо. 

 

Мерси много за идеята!

Аз си го представям някак си така, все още изяснявам точния план 🙂

Ден 1: Кацане 11:30 - кола към Гюмри с разглеждане на Аштарак, Талин. Нощувка около или в Гюмри.

Ден 2: Минаване през региона Лори, град Одзун и Ардви, и нощувка до езерото Севан. 

Ден 3: От Севан към Татев. Разглеждане на Татев, Армениския Стоунхендж, град Мегри и спане в Горис.

Ден 4: От Татев към Ереван - Нораванк, Хор Вирап, Гегхард, Гарни и спане в Ереван

Ден 5: Разглеждане на Ереван (полет чак в 22:50)

Правилно си разбрал, че пътуваме доста интензивно 🙂 Но все пак като не съм била там и не знам нито пътища, нито динамика..не знам дали ще ни се получи. Не че е задължително да видим всичко, просто по този начин ще усетим всички части на страната, дори и само преминаващи по път.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 11 минути , Lilia13 каза:

Не че е задължително да видим всичко, просто по този начин ще усетим всички части на страната, дори и само преминаващи по път.

 

Разбирам, че искате да видите и последното село с църква в Армения, но това няма как да стане.Много от пътищата са в лошо състояние.Други ги строят в момента и се правят обходи или се чака на светофари.Пътува се бавно с изключение по пътя за Нораванк и Хор Вирап.Там аз карах с повече от 130 но бях с моята кола.Камери има на всякъде и ако ви заснемат ще ви се стъжни/с кола под наем/.Затова ще трябва да спазвате ограниченията.Това увеличава още времето ви за път, но не се притеснявайте така...... ще ви цитирам: "ще усетим всички части на страната, дори и само преминаващи по път" и със сигурност няма да видите всичко.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 15 минути , krasen_denev каза:

Разбирам, че искате да видите и последното село с църква в Армения, но това няма как да стане.Много от пътищата са в лошо състояние.Други ги строят в момента и се правят обходи или се чака на светофари.Пътува се бавно с изключение по пътя за Нораванк и Хор Вирап.Там аз карах с повече от 130 но бях с моята кола.Камери има на всякъде и ако ви заснемат ще ви се стъжни/с кола под наем/.Затова ще трябва да спазвате ограниченията.Това увеличава още времето ви за път, но не се притеснявайте така...... ще ви цитирам: "ще усетим всички части на страната, дори и само преминаващи по път" и със сигурност няма да видите всичко.

по-скоро използвам местата като отправни точки по пътя, идеята е в самото пътуване както казах 🙂 Прочетох и аз, че са доста стриктни с ограниченията, ще трябва да се внимава! А с българска шофьорска книжка може да се шофира предполагам? Не е необходима международна?

Връзка към коментар

Някой има ли представа, дали има някакъв обществен транспорт от летището в посока Вагаршапат, за да разгледаме обектите на ЮНЕСКО там още като пристигнем следобед, вместо директно да се отправяме към Ереван. И колко би струвало ако си вземем такси или Яндекс?

Връзка към коментар
преди 2 часа, master_of_germs каза:

Някой има ли представа, дали има някакъв обществен транспорт от летището в посока Вагаршапат, за да разгледаме обектите на ЮНЕСКО там още като пристигнем следобед, вместо директно да се отправяме към Ереван. И колко би струвало ако си вземем такси или Яндекс?

A гугъл? 
Из нета пише: неофициално такси - 4-6 евро, пък колко ще кажат, знам ли. Ако е много:
съдейки по себе си и понеже сте със сходен акъл, спокойно можете да идете до магистралата и там автобус 202/203:

https://yandex.com/maps/?l=masstransit&ll=44.369115%2C40.155206&mode=routes&rtext=40.152568%2C44.399975~40.165424%2C44.339874&rtt=mt&ruri=ymapsbm1%3A%2F%2Forg%3Foid%3D134661891097~ymapsbm1%3A%2F%2Ftransit%2Fstop%3Fid%3D4376138126&z=13.98

 

Пък и винаги можете да хванете стоп. :biggrin:Ееех, жалко няма да съм с вас за сеира. :biggrin:Връщане до града пак с 202 или там си вижте в яндекса.

Още някакъв сайт транспортен: https://t-armenia.com/ru

С търсене на английски в гугъл няма да стане съвсем добре по тези земи точно.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ние на английски си намерихме къде да отидем, за да видим кози, и ще се пръснем от радост.

 

https://absolutearmenia.com/arpa-protected-landscape-vayots-dzor/?fbclid=IwAR0Umf-ulw6VyWcdKyJ5Wz25GQ6D37_4hx6tNmXyYTc8LUFmtZYNpbPPe_U

 

Ако някой мерне нещо и за муфлони, да свирне, че ми излизат по-скоро ловни турове и хич не искам да гледам. 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

За да наемем кола дали ни трябва международна книжка? Четох, че ако на книжката има имената на латиница няма нужда от специална международна, а си може с нашата? Някой да е наемал или да знае? 

Връзка към коментар

Не знам дали тук има фенове на The Clashers, но днес има качено видео с 50 невероятни факта за Армения. Има доста интересна информация 🙂

https://youtu.be/OG7MEijVXzk

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.