Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Италия?


micobg

Препоръчани мнения

И аз съм спала в Матера и препоръчвам - вечерите и ранните сутрини са чудни. Не знам кога са полетите ви, но ние тогава имахме 2 нощувки /късно кацане и на практика ден между тях/ в Бари с разглеждане  Алберобело и Бари, после Матера с нощувка, обаче имаше удобен автобус обеден към летището в Бари. С кола може да се завърти - Алберобело /и аз му давам 2 часа/, Матера с нощувка и в неделя директно летище.

Сега по същата схема, без да си даваме много зор, спим 2 нощи в Бари, а деня между тях към Монополи/Полянино.

27-29 октомври - да не се засечем с някой от вас? 😄

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , Lindt каза:

Сигурно така ще направим. Аз изпитвам лек ужас от Полиняно заради снимките на плажа там, но ако в края на октомври ще е просто хубаво крайбрежно градче, сме за, предпочитаме разходка покрай море. 

Ако имате време, разходете се покрай морето до абатството Сан Вито.

Може да звучи кощунствено, но обожавам Полиняно поне колкото Матера. Особено в бурно време с разбиващите се в скалите вълни. Знаете, че не съм морски тип, но като изключим "моето си" Тюленово, Полиняно е единственото друго крайморско местенце, където нямам нужда от подкана, за да отивам пак и пак.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 57 минути , jul каза:

И аз съм спала в Матера и препоръчвам - вечерите и ранните сутрини са чудни. Не знам кога са полетите ви, но ние тогава имахме 2 нощувки /късно кацане и на практика ден между тях/ в Бари с разглеждане  Алберобело и Бари, после Матера с нощувка, обаче имаше удобен автобус обеден към летището в Бари. С кола може да се завърти - Алберобело /и аз му давам 2 часа/, Матера с нощувка и в неделя директно летище.

Сега по същата схема, без да си даваме много зор, спим 2 нощи в Бари, а деня между тях към Монополи/Полянино.

27-29 октомври - да не се засечем с някой от вас? 😄

Аз пътувам тези дати 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

Сигурно така ще направим. Аз изпитвам лек ужас от Полиняно заради снимките на плажа там, но ако в края на октомври ще е просто хубаво крайбрежно градче, сме за, предпочитаме разходка покрай море. 

Въобще не се плаши.

Обикновено в нета качват това:

 

DSC_9139.JPG.7109d86b4ff721b1b6844134311e6137.JPG

 

Но в края на октомври (неделя, когато италианците си обикалят) нещата изглеждат така:

 

DSC_1205.JPG.78ce206297aa6df3240eccedf53382df.JPG

 

DSC_1194.JPG.ac738ef38b9e2194583ddcd0592ab0b5.JPG

 

Съвсем приемливо.

С Мастъра съм съгласна за крайморските разходки в Полиняно. Чудно е.

 

DSC_1220.JPG.c6d5edab149a8075a8eaf271ea3f39df.JPG

 

С @jul пък съм напълно съгласна, че Матера е хубаво да се види и вечер,

 

20211203_191926.jpg.2fd5e656f0a72b95e55c482ad4d292f7.jpg

 

И сутрин. Гледката е от пещерите на отсрещния баир малко след седем заранта.

 

 DSC_2325.JPG.e19bdcf923fe17ef79b03782d4774aac.JPG

 

До там се ходи по пътечка през дефилето с реката и мостчето.

 

DSC_2302.JPG.96b7021bac5126db5df018ef3e860f4a.JPG

 

Но това, ако имате време. Ако нямате, все ще се върнете за нещо като @jul:wink:

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте, моля за информация:

Организирам екскурзия през Ноември с вече купени полети София-Неапол и Рим-София. Трансфера между Неапол и Рим излиза най-ренатабилно да бъде с влак.  А такова пътуване в Италия не съм правил, всъщност в чужбина влак не съм ползвал. Та да попитам няколко въпроса - има ли някакви особености при покупката на билетите, кога трябва да ги купя (колко по-рано) има ли някакви промоции или варианти за намаляване на цената? При търсене в интернет излизат много сайтове, които продават таива билети - кой е официалния сайт и кои са посредниците? Купува ли се нещо допълнително за куфар, колко по-рано се ходи на гарата? И всичко останало, което е важно да знам?

 

Връзка към коментар
преди 9 минути , КолЮ каза:

Здравейте, моля за информация:

Организирам екскурзия през Ноември с вече купени полети София-Неапол и Рим-София. Трансфера между Неапол и Рим излиза най-ренатабилно да бъде с влак.  А такова пътуване в Италия не съм правил, всъщност в чужбина влак не съм ползвал. Та да попитам няколко въпроса - има ли някакви особености при покупката на билетите, кога трябва да ги купя (колко по-рано) има ли някакви промоции или варианти за намаляване на цената? При търсене в интернет излизат много сайтове, които продават таива билети - кой е официалния сайт и кои са посредниците? Купува ли се нещо допълнително за куфар, колко по-рано се ходи на гарата? И всичко останало, което е важно да знам?

 

Не знам колко е рентабилно с влак, аз съм го правил с автобус около 3 часа. Ето за примерна дата през ноември

 

 

IMG_8379.png

httpsshop.global.flixbus.comsearchdepartureCity=40e096c1-8646-11e6-9066-549f350fcb0c&arrivalCity=40de90ff-8646-11e6-9066-54.pdf

Връзка към коментар

Този е регионален и не е лъскав. Горе в ляво над часа за тръгване пише какъв е влака. Лъскава е фреча-та, за което има и разлика в цената, и във времето за придвижване.

Цените на регионалните не се покачват с времето, на фречата се покачва. Аз дадох търсене от Неапол централна до Рим всички гари.

https://www.trenitalia.com/

Screenshot_2023-09-16-23-05-25-821_com.android.chrome.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

видях и аз че за 85 евро за 5 човека има "фреча" която тръгва в 11:09 и пристига в 12:19, та явно нея. Но има ли особенсти за багаж, възраст на детето, и защо в момента не ми дава да купя билети?

image.png.49c548ece001dfa7454b70f97b8eeba2.png

Връзка към коментар

Приятели,един бърз въпрос за Италия. Има ли сайт или приложение в което да проверя дали дължа глоби ? За седемнадесет дни много камери ме фиксираха, а и не мога да кажа, че съм бил примерен/ гледах от местните/. В Болоня със сигурност навлязох в ZTL зоната,но се надявам от паркинга  да са пуснали сводка към полицията, че съм бил " клиент" на хотела. Така де,има ли къде да проверя всичко това?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, КолЮ каза:

видях и аз че за 85 евро за 5 човека има "фреча" която тръгва в 11:09 и пристига в 12:19, та явно нея. Но има ли особенсти за багаж, възраст на детето, и защо в момента не ми дава да купя билети?

image.png.49c548ece001dfa7454b70f97b8eeba2.png

На мен ми дава да си купя, а за децата намерих това:

 

Screenshot_2023-09-17-00-15-17-056_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-09-17-00-22-20-111_com.android.chrome.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, КолЮ каза:

видях и аз че за 85 евро за 5 човека има "фреча" която тръгва в 11:09 и пристига в 12:19, та явно нея. Но има ли особенсти за багаж, възраст на детето, и защо в момента не ми дава да купя билети?

Билетите за фречата са с гъвкави цени. Колкото по-рано ги купиш, толкова по-евтини ще са. Регионалните...по-добре с автобус. Преди имаше оферти за фречите в уикендови билети 2 в 1 или билети първа класа на цената на втора. Най-евтините билети обаче са без право на канселиране и промяна. Багажа е описан в билета-колко и какви размери( не мисля, че беше нещо непреодолимо).

Връзка към коментар
преди 13 часа, krasen_denev каза:

Приятели,един бърз въпрос за Италия. Има ли сайт или приложение в което да проверя дали дължа глоби ? За седемнадесет дни много камери ме фиксираха, а и не мога да кажа, че съм бил примерен/ гледах от местните/. В Болоня със сигурност навлязох в ZTL зоната,но се надявам от паркинга  да са пуснали сводка към полицията, че съм бил " клиент" на хотела. Така де,има ли къде да проверя всичко това?

Ако си бил с кола под наем, можеш да бъдеш сигурен, че получи ли се глоба докато ти си шофирал, фирмата ще ти я препрати. Ако си бил с личния си автомобил... тогава теоретично държавите в ЕС си обменят информация, но как на практика се случва, не мога да кажа.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 часа, krasen_denev каза:

Приятели,един бърз въпрос за Италия. Има ли сайт или приложение в което да проверя дали дължа глоби ? За седемнадесет дни много камери ме фиксираха, а и не мога да кажа, че съм бил примерен/ гледах от местните/. В Болоня със сигурност навлязох в ZTL зоната,но се надявам от паркинга  да са пуснали сводка към полицията, че съм бил " клиент" на хотела. Така де,има ли къде да проверя всичко това?

В рамките на EU данните за водача могат да се споделят между страните и след това глобата автоматично ще пристигне на адреса на получателя - няма как да я избегнете,особено за зоните ZTL - това е основния приход в  касата  за всяка община.

Минималната сума, установена от закона за неразрешен достъп в зона с ограничен трафик,ZTL  е 80 евро, към които обикновено трябва да се добавят около 15 евро процедурни разходи; в случай че глобата не бъде платена навреме, сумата може да нарасне до максимум 335 евро.

 

Hе само в Италия,навсякъде е така -извор на пари са тия глоби.В Германия ако не караш в населено място с 30 а с 56 km/h ,са 180 евро глоба,една точка  и 1 месец спират ш.книжка.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 часа, vorbis каза:

Ако си бил с кола под наем, можеш да бъдеш сигурен, че получи ли се глоба докато ти си шофирал, фирмата ще ти я препрати. Ако си бил с личния си автомобил... тогава теоретично държавите в ЕС си обменят информация, но как на практика се случва, не мога да кажа.

Бях с личния автомобил.

 

преди 6 часа, Fiordaliso каза:

В рамките на EU данните за водача могат да се споделят между страните и след това глобата автоматично ще пристигне на адреса на получателя - няма как да я избегнете,особено за зоните ZTL - това е основния приход в  касата  за всяка община.

Минималната сума, установена от закона за неразрешен достъп в зона с ограничен трафик,ZTL  е 80 евро, към които обикновено трябва да се добавят около 15 евро процедурни разходи; в случай че глобата не бъде платена навреме, сумата може да нарасне до максимум 335 евро.

 

Hе само в Италия,навсякъде е така -извор на пари са тия глоби.В Германия ако не караш в населено място с 30 а с 56 km/h ,са 180 евро глоба,една точка  и 1 месец спират ш.книжка.

 

Доста от камерите за средна скорост съм сигурен, че са ме засекли, но се надявам да не работят или поне не всичките. След ZTL-ла в Болоня,бях много внимателен, но отново не съм убеден,че не съм нарушил някоя зона с рестрикции. Ще се моля да се отърва!

В какъв срок мога да очаквам евентуална честитка?

Връзка към коментар
преди 33 минути , krasen_denev каза:

Бях с личния автомобил.

 

Доста от камерите за средна скорост съм сигурен, че са ме засекли, но се надявам да не работят или поне не всичките. След ZTL-ла в Болоня,бях много внимателен, но отново не съм убеден,че не съм нарушил някоя зона с рестрикции. Ще се моля да се отърва!

В какъв срок мога да очаквам евентуална честитка?

За живеещи извън Италия е 360 дни, след този срок, ако не е получена става невалидна. Иначе за проверка за глоба по принцип  се пише в гугъл Controllo multe targa и в твоя случай добавяш Bologna накрая , в зависимост от това в коя община е извършено нарушението. Трябва ти официалния сайт на общината, но не ти гарантирам, че ще откриеш инфо, защото доколкото видях в сайта на община Болоня искат някакви номера на протокол, които ти със сигурност нямаш, така че по скоро се обезсмисля упражнението. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 17.09.2023 г. в 0:30, kali каза:

На мен ми дава да си купя, а за децата намерих това:

 

Screenshot_2023-09-17-00-15-17-056_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-09-17-00-22-20-111_com.android.chrome.jpg

 

На 17.09.2023 г. в 9:05, bobole4e каза:

Билетите за фречата са с гъвкави цени. Колкото по-рано ги купиш, толкова по-евтини ще са. Регионалните...по-добре с автобус. Преди имаше оферти за фречите в уикендови билети 2 в 1 или билети първа класа на цената на втора. Най-евтините билети обаче са без право на канселиране и промяна. Багажа е описан в билета-колко и какви размери( не мисля, че беше нещо непреодолимо).

Благодаря за отговорите,

Относно багажа - цялата ни група ще сме с раници (безплатен ръчен wizz багаж) и един куфар (малък, стандартен wizz priority размер) - така че предполагам, че ще сме ОК с това.

Въпрос, (извинете ако е прекалено тъп): с нас ще има и дете, което това лято направи 12г, и не се ориентирам какъв билет трябва да му купя. Наполи-Рим в коя графа да го гледам - регионален или национален?

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
преди 1 минута , stanimir каза:

Със сигурност може на гише или автомат.Цените са според вида влак :

IMG_20231003_162742.jpg

Само едно допълнение. Регионалните са с фиксирана цена, бързите са по-евтини при ранно купуване:

image.png.63f5a82b1f0b9e900d4edc496a98dfbf.png

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 16.09.2023 г. в 22:58, КолЮ каза:

Щеше ми се да се качим на малко по-лъскави (от нашите) влакове. Датата е 20.11, сутринта, и за 5 човека има някакъв влак за около 60 евро общо.

image.png.68bd8906c07d34a9ec4deb3b66942816.png

Освен стрелите ( freccia ..._) на тренталиа има и бързи влакове на Итало (italo) Там цените почват от 10 евро, също трябва да се вземат по-рано. често имат и промоции 10-30% намаление с код. Виж

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Кои градове около Болоня бихте ми препоръчали за дневни разходки с влак? Флоренция отпада, понеже наскоро бях там. Чудя се Равена, Верона, Парма.... Имам 3 дни за запълване на програмата. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , maia_sg каза:

Кои градове около Болоня бихте ми препоръчали за дневни разходки с влак? Флоренция отпада, понеже наскоро бях там. Чудя се Равена, Верона, Парма.... Имам 3 дни за запълване на програмата. 

Сан Марино

Равена

Верона

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.