Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Италия?


micobg

Препоръчани мнения

преди 2 часа, maia_sg каза:

Кои градове около Болоня бихте ми препоръчали за дневни разходки с влак? Флоренция отпада, понеже наскоро бях там. Чудя се Равена, Верона, Парма.... Имам 3 дни за запълване на програмата. 

Равена - задължително базиликата  Сан Витале.....Ферара също е близо до Болоня и е чудесна за дневна разходка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Приятели, в момента може ли да се разчита на зимното разписание за Неапол? Обмислям кратък уикенд петък-събота (късни вечерни полети) и не ми се ще евентуална промяна в часовете, най-вече на прибиране, да ми скъси времето за разходка 🤔

Връзка към коментар
преди 17 часа, maia_sg каза:

Кои градове около Болоня бихте ми препоръчали за дневни разходки с влак? Флоренция отпада, понеже наскоро бях там. Чудя се Равена, Верона, Парма.... Имам 3 дни за запълване на програмата. 

Венеция също е близо на 1h30 с бързите влакове / 2 часа с регионалните.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, писал съм и в темата за Бари и Матера, но все още никой не е отговорил, а другата седмица сме там, та ще се радвам някой да ми отговори.

 

Някой има ли идея на автобусите на Ferrovie Appulo Lucane в неделя от Матера за Бари, трябва ли предварително да се валидира билета някъде, тъй като го закупих онлайн, но няма места, иначе пише час на отпътуване и валидност 24 часа?

Връзка към коментар
преди 42 минути , Bozhimir Marinov каза:

трябва ли предварително да се валидира билета някъде, тъй като го закупих онлайн, но няма места, иначе пише час на отпътуване и валидност 24 часа?

За автобуса не-показва се на шофьора. Аз като ходих имаше много хора без билет-шофьора ги качи и на следващата спирка слязоха да си купуват билети и пак се качваха-голям цирк стана, особено при сума ти чужденци и никой не разбира какво се случва. От Матера към Бари взехме билет от някакви машини на самата автогара , дори не го погледна шофьора.

Връзка към коментар
преди 2 часа, bobole4e каза:

За автобуса не-показва се на шофьора. Аз като ходих имаше много хора без билет-шофьора ги качи и на следващата спирка слязоха да си купуват билети и пак се качваха-голям цирк стана, особено при сума ти чужденци и никой не разбира какво се случва. От Матера към Бари взехме билет от някакви машини на самата автогара , дори не го погледна шофьора.

Благодаря много, @bobole4e, за информацията, а дали пък случайно самата машина да е раздавала места. На мен ми е леко притеснено понеже това е последния възможен автобус преди полета от Бари, и да не увиснем и да се чудим как да стигнем до летището. Мисля да попитам на гарата/информационния център като пристигнем в Матера в събота другата седмица и ще пиша обезателно тук. 

Връзка към коментар
преди 6 часа, Bozhimir Marinov каза:

Благодаря много, @bobole4e, за информацията, а дали пък случайно самата машина да е раздавала места. На мен ми е леко притеснено понеже това е последния възможен автобус преди полета от Бари, и да не увиснем и да се чудим как да стигнем до летището. Мисля да попитам на гарата/информационния център като пристигнем в Матера в събота другата седмица и ще пиша обезателно тук. 

А защо не вземете предния автобус? На мен ми се струва рисковано и бих се притеснявала цяла неделя.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 часа, Bozhimir Marinov каза:

а дали пък случайно самата машина да е раздавала места.

Ама какви места, това е автобус тип градски транспорт. Влизаш докато се напълни + правостоящи +багажа ти е на главата...От Матера към Бари нашия автобус беше полупразен, според мен лудницата е в обратната посока. Ето го автобуса как изглежда:

IMG_20180429_182133.jpg.57a7b9e8c641f4e120ab2e6e2f4f312f.jpg

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За Ferrovie Appulo Lucane не знам как е, но ние пътувахме в неделя от летище Бари директно до Матера със SITA sud и там билетите бяха с места. Вие планирате да отидете до Бари и след това с друг транспорт до летището ли? Тези SITA sud имат директни автобуси от Матера до летище Бари.

Връзка към коментар
На 17.10.2023 г. в 7:09, Lindt каза:

А защо не вземете предния автобус? На мен ми се струва рисковано и бих се притеснявала цяла неделя.

 

На 17.10.2023 г. в 11:14, DGTG каза:

За Ferrovie Appulo Lucane не знам как е, но ние пътувахме в неделя от летище Бари директно до Матера със SITA sud и там билетите бяха с места. Вие планирате да отидете до Бари и след това с друг транспорт до летището ли? Тези SITA sud имат директни автобуси от Матера до летище Бари.

Тъй като полета ни е в 15:30, по-ранните автобуси до Бари са на двойни цени, а този който ходи до летището е в 12:00 часа там, и 3 часа и половина на летището са доста, тъй като няма кой знае какво да се прави там, а недай си боже да има и закъснение както ни се случи 1 час от Барселона наскоро.

 

На 17.10.2023 г. в 8:41, bobole4e каза:

Ама какви места, това е автобус тип градски транспорт. Влизаш докато се напълни + правостоящи +багажа ти е на главата...От Матера към Бари нашия автобус беше полупразен, според мен лудницата е в обратната посока. Ето го автобуса как изглежда:

IMG_20180429_182133.jpg.57a7b9e8c641f4e120ab2e6e2f4f312f.jpg

 

Супер, много ти благодаря за информацията @bobole4e

 

Връзка към коментар

Да повдигна и преработя малко моя последен въпрос тук.

Имаме вече закупени билети за фречароса, посока Неапол-Рим. Никога не съм пътувал с влак в чужбина, да не говорим с подобен. Та въпросите са:

- колко по-рано трябва да сме на гарата?

- минаваме ли някакви специални проверки или просто си намираме перона и се качваме?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , КолЮ каза:

минаваме ли някакви специални проверки или просто си намираме перона и се качваме?

Билета купен от каса или автомат трябва да се валидира на едни машинки на перона,а ако е онлайн си има точен час на него.Но на такъв бърз влак в Италия не съм пътувал и може да има разлика.

Връзка към коментар
преди 19 минути , КолЮ каза:

Да повдигна и преработя малко моя последен въпрос тук.

Имаме вече закупени билети за фречароса, посока Неапол-Рим. Никога не съм пътувал с влак в чужбина, да не говорим с подобен. Та въпросите са:

- колко по-рано трябва да сме на гарата?

- минаваме ли някакви специални проверки или просто си намираме перона и се качваме?

Билетите за фречите и Итало, купени по интернет, имат час, дата и място и нямат нужда от валидация. Билетът ти е кодът, който се показва на контролата при проверка.

Валидират се само билетите за регионалните влакове.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 4 минути , Zaro каза:

Билетите са фречите и Итало, купени по интернет, имат час, дата и място и нямат нужда от валидация. Билетът ти е кодът, който се показва на контролата при проверка.

Валидират се само билетите за регионалните влакове.

Да, онлайн ги купих и имам един "pdf" с посочени coach (явно това е вагона) и места за всеки пътник. Има посочен някакъв общ RETRIEVAL CODE, както и иднивидуален код CP. Разбрах (благодаря ти) че не трябва да ги валидирам а някой там ще ми провери хартийката.

НО: Има ли някакво подобно на летищата секюрити и трябва ли да сме на гарата опредлено време по-рано?

Връзка към коментар
преди 1 минута , КолЮ каза:

Да, онлайн ги купих и имам един "pdf" с посочени coach (явно това е вагона) и места за всеки пътник. Има посочен някакъв общ RETRIEVAL CODE, както и иднивидуален код CP. Разбрах (благодаря ти) че не трябва да ги валидирам а някой там ще ми провери хартийката.

НО: Има ли някакво подобно на летищата секюрити и трябва ли да сме на гарата опредлено време по-рано?

 

Не, единствено до перона за влака имат достъп само пътниците. Все пак не разчитай на последните минути - жп гарите са големи и е възможно перонът да е отдалечен.

В Мадрид на Аточа имаше скенер и проверка като по летищата, по разбираеми причини, но нямаше опашка пак нямаше.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Zaro каза:

 

Не, единствено до перона за влака имат достъп само пътниците. Все пак не разчитай на последните минути - жп гарите са големи и е възможно перонът да е отдалечен.

В Мадрид на Аточа имаше скенер и проверка като по летищата, по разбираеми причини, но нямаше опашка пак нямаше.

Ясно, контролата за която говориш явно не е във влака, а преди да стигнем до перона в Неапол. Преполагам 30-45мин по-рано е ОК или да отидем трябва още по-рано? Пътуването е в работен ден, но е в 11:10, ако има лудница с отиващите на работа е редно да е отминала по това време...

Връзка към коментар
преди 7 минути , КолЮ каза:

Ясно, контролата за която говориш явно не е във влака, а преди да стигнем до перона в Неапол. Преполагам 30-45мин по-рано е ОК или да отидем трябва още по-рано? Пътуването е в работен ден, но е в 11:10, ако има лудница с отиващите на работа е редно да е отминала по това време...

Проверка има на перона, но контролата е в самия влак. 30 минути е ок, даже предостатъчно, от повече няма нужда. Все пак не съм пътувал с влак от Неапол. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, КолЮ каза:

Преполагам 30-45мин по-рано е ОК

Много е това - нормално пътуване с влак си е , отиваш, влизаш , сядаш. Няма какво да се прави толкова рано, освен да обикаляте в самата гара. По-скоро , ако имате време, предварително обиколи и виж къде ви е перона(под предварително имам предвид предния ден, без да мъкнете багажа), че ако не се лъжа там имаше и под земята перони. Има контрола и във влака, от тия дето се разхождат по вагоните. Във фречите, мисля , задължително минават.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Хайде кажете сега това знак или подсещане е?😄

Проверявам прогнозата за времето и вместо текущото местоположение - София, излизат чудесните температури на Сицилия. Нищо не съм местила или проверявала тези дни.

Screenshot_20231023-082459.png.42df771ff9eef13aca42266986a2b630.png

 

Screenshot_20231023-082343.png.884150f25199993ed25f35ed94c6107a.png

 

Така преди две седмици ми се падна късметче "Предстои ви пътуване", то взе че се сбъдна. 😆

  • Смея се 6
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
преди 1 час, Цвете каза:

Кое приложение може да се използва за разписание на влакове/ автобуси? Ще е кратко пътуване с решаване според времето накъде да се поеме. Благодаря!

Много зависи за кой регион. Трениталия си е за влакове повсеместно, но автобусите са хаос голям и примерно за Пулия хората при първо ходене разногледи стават какво и къде да хванат от Бари. Автобусните фирмички са безброй на юг и вероятно никой не се наема да ги систематизира в приложение.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 часа, Цвете каза:

За района на Бергамо се касае. 

 

Там съм била само веднъж зимата и също гонихме слънцето на прогноза. Основно с Trenitalia се придвижвахме по разни отсечки – Бергамо-Леко-Варена и Бергамо-Дезенцано дел Гарда. За автобуси Дезенцано-Сирмионе и градските в Бергамо ползвахме гугъл карти. Градските не бяха точни. За трениталия е хубаво да се направи профил предварително и от там да се купуват билети - бързо става и не дремеш по опашки пред каси/автомати.

Прекачванията са на късмет и е хубаво последни влакове за деня с такива да не се хващат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.