Прескочи до съдържание

Алтернативи на скъпите летищни трансфери


Препоръчани мнения

Много ми дойде от скъпи трансфери от летищата на някой градове, където кацат лоукост компаниите. Дайте да намерим начин да  избегнем официалните превози, които се предлагат. Не говоря за нормалните цени на шатъли, например Бергамо/Милано/, Рим, Лутън/Лондон/ или градски автобусни връзки с града, като Бари, Катаня, Барселона, Будапеща и тнт. Нека тук видим как да заобиколим скъпите трансфери.  Например:

1.     Болоня – до Болоня почти 10Е с Маркони експрес. Ако нямаме куфари, спокойно може пеша до Birra за десетина минути и оттам автобуси 81 и 91  за 20 мин до гарата през около половин час. Билети – отсреща от табачито – 2Е.

2.     Меминген – директно  пеша до града, даже е препоръчително за приятна разходка за 30-тина минути.

3.     Париж, Бове. Монополисти, 17Е трансфер!? Има вариант с автобус за Бове 2Е и после с влак за гара Норд, като начесто има промоции за 5Е билети.

4.     Ларнака. Съвсем спокойно може да се придвижим пеша до града. Минава се през езерото с пеликаните и ако имате шанс и хубави фотоапарати може да ги чекнете.

5.     Тревизо – автобус 6 за 2Е или Airlink за 4Е /важи за два дни/ и после влак за Венеция  за 3.70Е, вместо шатъл за 12Е.

Това са само част от летищата, където съм заобиколил скъпите шатъли или да стигнем съвсем без пари. Примерно, при  двама пътуващи, спестената сума от трансфера си е съвсем прилична. Нека темата е само за летища, където кацат RYANAIR  и WIZZAIR.  Давайте идеи.

  • Харесвам 20
  • Благодаря 1
  • Браво 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

6. Задар. От летището е 10 км до града и преди месец го вървях пеша,но не препоръчвам ,защото един откачен мина на сантиметри от мен в гръб като изпреварваше друга кола,и на връщане си платих 6,5 лева за билет

7.Венеция Марко Поло-ще ходя след месец за първи път на това летище и шатъла е 8 евро до Венеция,но ако излезеш на шосето извън летището на спирка Zorzi с автобус 45 и после с автобус 5 излиза 1,5 евро билета.Има приложение за това.

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар

@kakadu От летището на Болоня има автобус 944 през деня - билетът е 1.50 евро. Трябва да сте ненормални да ходите пеша отстрани на супер тясно тротоарче на магистрала, за да спестите 10 евро. 18-20 евро е таксито в едната посока - ако човек иска да си угоди е по-удачно. 

  • Харесвам 9
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

944 спира далеч от гарата и центъра, не е оферта, освен ако хотела не до болницата. Пътят до Birra  си е съвсем нормален, тротоар.  Всеки който иска да си плати 10Е за Маркони в Болоня - няма проблем, За двама с него 38Е отиване и връщане, с автобуса и малко ходене - 8Е. Нека темата е  за хората, които искат да спестят от скъпите трансфери.

Ако има интерес, нека темата засегне всички летища.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Здравейте,

Предстои ни пътуване до Барселона.
Моля, за съвет и мнения за трансфери от El Prat до Carrer de Sants 137 (Сантс-Монжуик) - в този район ни се намира хотела. Виждам, че летището е близо до градът. Ще пътуваме със съпругът ми и две деца, така че как ще е по-изгодно да се придвижим?  

Връзка към коментар
На 13.08.2022 г. в 14:02, kakadu каза:

Меминген – директно  пеша до града, даже е препоръчително за приятна разходка за 30-тина минути.

В участъка, който е извън града има ли къде безопасно да се върви? 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
2 hours ago, neliml said:

Здравейте,

Предстои ни пътуване до Барселона.
Моля, за съвет и мнения за трансфери от El Prat до Carrer de Sants 137 (Сантс-Монжуик) - в този район ни се намира хотела. Виждам, че летището е близо до градът. Ще пътуваме със съпругът ми и две деца, така че как ще е по-изгодно да се придвижим?  

Най-евтино ще е с влакчето R2N от летището директно до Barcelona-Sants , и после пеш до хотела.

Купувате си такава карта :

https://www.tmb.cat/en/barcelona-fares-metro-bus/single-and-integrated/t-familiar

 

Друг вариант е със смяна на метро (там въпросните карти не важат от/до летището).

 

Най-удобно ще е с Uber - ще ви струва около 25€.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

8.  Верона - от града до летището има автобус 6 евро за разстояние 10 км. Сега проучвах други начини и открих,ако се хване влак от гара Верона до гара Dossobuono за 1,8 евро и после се върви пеша 2 км до летището.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 5 часа, tch каза:

В участъка, който е извън града има ли къде безопасно да се върви? 

Безопасно е. абсолютно. Има си тротоари, пътеки. Много туристи вървят по този тур пеша. Освен това по пътя, близо до летището,  има и супермаркет, с нормани цени. Ако искате подкрепление.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

От известно време проучвам новооткритите нискотарифни балкански летища като Баня Лука и Тузла например. Има бегла информация в мрежата, не особено актуална, че наблизо и до двете летища минават междуградски/градски автобуси, но някой пробвал ли е така да се добере до града. Проблема там е, не че трансфера е скъп, а че или е на рядко(Баня Лука) или напълно отсъства ( Тузла) и тогава се оставяш в ръцете на "злите копърки".

А за Подгорица видях, че има гара на 15-20мин пеша от летището, даже някъде ми попадна и разписание, за 7 мин.си в центъра на града, за под час си на Адриатика, т.е. може да се ползва.

Edit: Сега погледнах влаковете между летището и Подгорица - 1,20 евро втора класа, 2 евро първа.Естествено тази информация на сайта на летището отсъства.

Ето сайта на черногорските железници, гарата е Aerodrom:

 

https://www.zcg-prevoz.me/search

П.п. А да, пропуснах да благодаря на @kakadu за хубавата тема. 🙂

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Ще дам пример от Букурещ, Отопени. Ако кацате с късния полет на Райън, варианта ви е или нощния автобус или такси. Ако автобуса не е близо до хотела. такси се взима от едни жълти машини. Няколко са. Пробвайте няколко пъти, защото цените са различни. До центъра е  най-евтино 46 леи /9E/ , но може да ви даде и за 60 и нагоре. Ако е скъпото, теглиш друг билет. Взимаш тикета, там пише номера на таксито и чакаш пред терминала.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 6 часа, tch каза:

В участъка, който е извън града има ли къде безопасно да се върви? 

Абсолютно. През цялото време си има тротоар или отделна алея. А и участък извън населено място почти няма. Мемингенберг почва много скоро след летището и практически е слят с Меминген при околовръстното му. Ходихме от Меминген до летището посред нощ без никакви притеснения.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Мирослав Василев
Преди 1 час, iMari каза:

А за Подгорица видях, че има гара на 15-20мин пеша от летището, даже някъде ми попадна и разписание, за 7 мин.си в центъра на града, за под час си на Адриатика, т.е. може да се ползва.

Edit: Сега погледнах влаковете между летището и Подгорица - 1,20 евро втора класа, 2 евро първа.Естествено тази информация на сайта на летището отсъства.

Ето сайта на черногорските железници, гарата е Aerodrom:

Април месец, кацнахме в Подгорица около 21:30, тоест последният влак беше заминал и използвах https://gomontenegro.me/airport-transfers/ до ЖП гарата им.

 

Цената беше 10 евро на кола (до 4 човека), шофьора чакаше с табелка отпреде, колата беше приличен Мерцедес и всичко си беше както трябва.

 

Според мен, тази опция е идеална за двама или повече пътуващи, защото понякога трябва да чакаш повече от час между кацането и влака.

В момента, предполагам за сезона, цената е 12 евро на кола.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Ако на някой покрай евтините ЖП билети му се наложи да кацне на летището в прелестния и вълшебен Дортмунд, спокойно можа да стигне пеша до гара Holzwickede за 10 мин. Гара е силно казано, по скоро спирка като в Долно Уйно, например - базова, малко мизерна, само с автомати. И ако все пак освен на мач на "Борусия" настоява да види хубавия град с хубави хора билета за Централна гара е 3Е и малко, шатъла от летището е 9Е.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 46 минути , kakadu каза:

Дортмунд

Или може да вземе автобус 490 до Aplerbeck и със същия билет да се прехвърли на влакчето/метро, което го вози до централната ЖП гара на Дортмунд. Последно преди 3г.  цената беше пак около 3 евро, доколкото си спомням, а маршрута беше обяснен някъде подробно в темите тук. Даже беше препоръчана пекарната срещу спирката на автобуса в Aplerbeck. Всъщност те са две и са много добри, градчето също е симпатично за прекарване на време между полети. 🙂

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
На 16.08.2022 г. в 13:46, stanimir каза:

Най-евтино ще е с влакчето R2N от летището директно до Barcelona-Sants , и после пеш до хотела.

Купувате си такава карта :

https://www.tmb.cat/en/barcelona-fares-metro-bus/single-and-integrated/t-familiar

 

Друг вариант е със смяна на метро (там въпросните карти не важат от/до летището).

 

Най-удобно ще е с Uber - ще ви струва около 25€.

Здравейте,

Само да ви попитам- тази карта е за влакчето, нали?
А ако я взема за 8 пътувания могат ли с нея да пътуват 4човека или за всеки трябва да взема отделна карта?

Дете на 6г. дали му трябва билет?

Връзка към коментар

Точно така , тази карта важи за влакчето от летището , за автобуси и метро  в града ( но не и до летището).

С картата за 8 пътувания от линка могат да пътуват до 8 човека ,  картите за 10 пътувания са индивидуални и там всеки трябва да е с отделна карта.

Предполагам ,че 6г. дете няма нужда от билет ,но нямам опит и е добре да проверите точните условия в сайта.

При всички положения не си представям служител да се заяде с туристи, заради толкова малко дете.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 13.08.2022 г. в 16:33, kakadu каза:

944 спира далеч от гарата и центъра, не е оферта, освен ако хотела не до болницата. Пътят до Birra  си е съвсем нормален, тротоар.  Всеки който иска да си плати 10Е за Маркони в Болоня - няма проблем, За двама с него 38Е отиване и връщане, с автобуса и малко ходене - 8Е. Нека темата е  за хората, които искат да спестят от скъпите трансфери.

Ако има интерес, нека темата засегне всички летища.

Да споделя и аз опит от преди един месец в Болоня.

Може с автобус 944 от летището след една или две спирки, да се слезе до спирка Birra и оттам да се вземе автобуси 81 или 91 до центъра. Билети вече няма нужда да се взимат от машини, а вътре в автобуса директно се плаща с карта на устройството и важи 75мин за всички гардски автобуси. Найстина не си заслужава (ако не сте с малки деца разбира се и няма да пътувате с автобуси) да платите за двама 20Е за Маркони Екпрес, срещи 3евро за автобуса (когато се плаща с карта в автобуса билета е 1,50, а на хартия от машина е 2евро)  

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

За автобус 944 излиза тази информация в сайта за градски транспорт на Емилия- Романя (преведена с Гугъл):

 

За да използвате совалката от Ospedale Maggiore - Aeroporto, са необходими специални билети за обикновено пътуване от 4 € , които могат да бъдат закупени на уебсайта на Tper , в приложението Roger, в автоматичните машини за билети на летището, в касите на Tper и от следващите няколко дни при оторизирани препродажби на билети за пътуване Tper по-близо до спирките на совалката.

 

Билетите са валидни за едно пътуване със совалката до/от летището и трябва да бъдат валидирани при влизане в автобуса. С билета Shuttle Hospital Maggiore - Airport можете да използвате и другия обществен транспорт в градската зона на Болоня в рамките на 75 минути от валидността, като винаги се валидирате при всяко влизане

https://www.tper.it/navettaaeroporto

Не, че е голяма разлика с цитираните суми, но да знае човек какъв точно билет му трябва.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Според мен, заглавието на темата  е  неточно.  Ако  човек върви пеш 10минути или прави няколко смени на обществен транспорт, за да избегне удобния (и скъп) летищен трансфер, то това си е придвижване.  Правилното заглавие на темата може да бъде "Алтернативи на летищни трансфери". 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 13.08.2022 г. в 16:14, darinamarinova каза:

@kakadu От летището на Болоня има автобус 944 през деня - билетът е 1.50 евро. Трябва да сте ненормални да ходите пеша отстрани на супер тясно тротоарче на магистрала, за да спестите 10 евро. 18-20 евро е таксито в едната посока - ако човек иска да си угоди е по-удачно. 

Извинявай, каква магистрала?! Става въпрос за ходенето до спирка birra, не се ходи по магистралата, а се пресича под нея. И аз първия път се чудех дали да ходя пеш, че по карта ми се струваше сложен пътен възел, но не е. И си има и пешеходни пътеки.

За 4 души таксито е добра опция, дори и трима сме го ползвали при късно пристигане в Болоня. Но поне на връщане винаги ползваме 81 или 91 до birra. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Бари - Ако се хване влакчето от летището е 5 евро до града,но пише,че ако вървиш 1,5 км до следващата ме спирка Europa и се качиш там ще ти струва 1,1 евро. Ще го проверя това след 3 месеца.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 минути , dimitrov6 каза:

Бари - Ако се хване влакчето от летището е 5 евро до града,но пише,че ако вървиш 1,5 км до следващата ме спирка Europa и се качиш там ще ти струва 1,1 евро. Ще го проверя това след 3 месеца.

С автобус 16 за 1 евро за 30-40мин си в центъра. Но пък той не е много начесто, така че ако е за разходката и твоя вариант може би си заслужава. Но имай предвид, че пресичаш главен път с натоварен трафик. 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

За Бари най-оптималният вариант си е градският автобус. Иначе, да, 5 евровият скъп билет е само ако се слезе с метрото на летището или ако се качиш оттам. Не съм го вървял от съседната спирка (мисля, че е повече от 1,5 км, обаче, ако се върви), но съм имал нощувка в района, на около 3 км от летището (благодарности на @mia69 и @wiliko, че ни метнаха с кола тогава, и на сутринта оттам ходихме до гаричката. По-връткаво е, отколкото в Болоня, но има пасарелки за минаване над магистралата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 часа, master_of_germs каза:

Извинявай, каква магистрала?! Става въпрос за ходенето до спирка birra, не се ходи по магистралата, а се пресича под нея. И аз първия път се чудех дали да ходя пеш, че по карта ми се струваше сложен пътен възел, но не е. И си има и пешеходни пътеки.

За 4 души таксито е добра опция, дори и трима сме го ползвали при късно пристигане в Болоня. Но поне на връщане винаги ползваме 81 или 91 до birra. 

@master_of_germs Да, окей, не е магистрала, но пак може да се кара бързо. Рядко ще го кажа (напиша), защото и аз съм малко стисната, но усещате ли, че е леееко смешно да се ходи в една от най-скъпите държави, за да се пести 1.50 евро?! Плюс може да се хване автобус 944 от летището до тая прословута спирка Birra със същия билет за 1.50, който важи 75 минути. Лично аз не бих влачила багаж за 1.5 км, ако ще светът да се преобърне, вече съм стара 😄 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.