Прескочи до съдържание

Панама, Коста Рика, Никарагуа - обща тема за планиране


Препоръчани мнения

Някой има ли информация дали протестите в Панама вече приключват? Заради тях все още не сме започнали планирането на пътуването ни до Панама и Коста Рика в периода 07-16.02.2024, а аз вече бих искал да започнем с резервациите на самолетни билети и хотели...

Връзка към коментар

 

преди 36 минути , r_nikolov1 каза:

Някой има ли информация дали протестите в Панама вече приключват? Заради тях все още не сме започнали планирането на пътуването ни до Панама и Коста Рика в периода 07-16.02.2024, а аз вече бих искал да започнем с резервациите на самолетни билети и хотели...

 

А тези блокади как ви пречат за самолетните билети? Аз видях само 2 възможности за вътрешни полети - Букет и Бокас и един международен до Сан Хосе. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 50 минути , r_nikolov1 каза:

Някой има ли информация дали протестите в Панама вече приключват? Заради тях все още не сме започнали планирането на пътуването ни до Панама и Коста Рика в периода 07-16.02.2024, а аз вече бих искал да започнем с резервациите на самолетни билети и хотели...

Не знам дали някой от пътуващите натам получава лично информация от някой на място, но само мога да кажа, че интернет е безбрежен океан от информация. Търсиш, четеш и се информираш. И за да съм в помощ все пак, ето:

https://larepublica.pe/mundo/2023/11/02/protestas-panama-en-vivo-ultimas-noticias-del-cierre-de-vias-y-marchas-en-contra-la-explotacion-minera-lrtmp-92814

Връзка към коментар
преди 1 час, muchachote каза:

Не знам дали някой от пътуващите натам получава лично информация от някой на място, но само мога да кажа, че интернет е безбрежен океан от информация. Търсиш, четеш и се информираш. И за да съм в помощ все пак, ето:

https://larepublica.pe/mundo/2023/11/02/protestas-panama-en-vivo-ultimas-noticias-del-cierre-de-vias-y-marchas-en-contra-la-explotacion-minera-lrtmp-92814

Е, как пък тази информация от 3.11 е релевантна. аз гледам задръствания на гугъл навигацията. Напоследък няма, което вероятно ще рече , че няма протести към настоящия момент. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 26.12.2023 г. в 6:38, bobbyfm каза:

При пресичане на границата между Никарагуа и Коста Рика вчера ни измамиха граничарите от костариканската страна. Имахме лошия късмет да няма никакви други хора на пункта освен нас и понеже бяхме 5тима, всички ни викнаха на отделни гишета. Само аз говоря испански от групата и тъкмо щяха да ми бият печата за влизане, когато от някое от съседните гишета се развикаха, че трябвало да имаме купени билети за излизане от страната. Понеже нямахме много време за разправии, се наложи да платим по 20 долара на човек за фалшиви автобусни билети. Схемата е граничарите не те пускат, малко след като излезеш от сградата някакъв чичак се приближава и ти казва, че познавал някой, който можел да ти продаде билет, само че трябвало да се действа бързо, тъй като след час щяла да свърши работа и да си ходи. Оказа се, че този някой беше жената, която проверяваше багажите на скенерите. А като й свърши кочанът с билети, нов такъв й донесе охраната. Голяма схема са завъртели.

Как е в Никарагуа откъм безопасност? 

 

Покрай тези протести е голяма чуденка дали да не сменим с Никарагуа плюс Бокас дел Торо  И аз следя задръстванията в Google maps, в you tube канала, който даде Калин Цеков последното видео за протестите е от преди три седмици, видеата от последните дни са на тема Коледа и т.н.

 

 

Някой може ли да помогне с багажа на Air Panama, че нещо не съм сигурна дали разбирам правилно - имам право на чекиран багаж 23 кг ако си купя билет за тарифа, различна от Econo Basica. За моите дати е останала само най - скъпата Econo Premier, но цената се преживява ако има чекиран багаж.                                              image.png.0e73fa6487fbaf76d55b75857ccd1414.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Ивайла каза:

Как е в Никарагуа откъм безопасност? 

 

Покрай тези протести е голяма чуденка дали да не сменим с Никарагуа плюс Бокас дел Торо  И аз следя задръстванията в Google maps, в you tube канала, който даде Калин Цеков последното видео за протестите е от преди три седмици, видеата от последните дни са на тема Коледа и т.н.

 

 

Някой може ли да помогне с багажа на Air Panama, че нещо не съм сигурна дали разбирам правилно - имам право на чекиран багаж 23 кг ако си купя билет за тарифа, различна от Econo Basica. За моите дати е останала само най - скъпата Econo Premier, но цената се преживява ако има чекиран багаж.                                              image.png.0e73fa6487fbaf76d55b75857ccd1414.png

Имаш дори и 2 чекирани багажа по 23 кг. Лошото, че ръчен багаж е 4 кг за всички тарифи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 22.12.2023 г. в 10:15, MayaS каза:

Провери също и изискванията на компанията от която наемаш кола. При мен пишеше да има на латиница всичко и толкоз.

А пък аз съм в търсене на фирма, която предлага коли под наем в Коста Рика като плащането да бъде с дебитна карта. В нашата група никой няма кредитна карта.

Връзка към коментар
На 27.12.2023 г. в 10:55, Lindt каза:

 

 

А тези блокади как ви пречат за самолетните билети? 

Самолетните билети за Коста Рика, имах предвид. И предвид блокадите, се бавим с взимането на решението колко дни да оставим за Панама и колко за Коста Рика.

Връзка към коментар
преди 20 минути , r_nikolov1 каза:

Самолетните билети за Коста Рика, имах предвид. И предвид блокадите, се бавим с взимането на решението колко дни да оставим за Панама и колко за Коста Рика.

Полетите до Сан Хосе обаче не са всеки ден, а вие имате седмица за двете държави. Така че просто вземете каквото е останало, блокадите нямат отношение.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, r_nikolov1 каза:

А пък аз съм в търсене на фирма, която предлага коли под наем в Коста Рика като плащането да бъде с дебитна карта. В нашата група никой няма кредитна карта.

Ако намериш изобщо ще е безобразно скъпа.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 21 часа, r_nikolov1 каза:

А пък аз съм в търсене на фирма, която предлага коли под наем в Коста Рика като плащането да бъде с дебитна карта. В нашата група никой няма кредитна карта.

Аз наех от фирма, където може да се плати и в брой и свалят цената с 160$, но не обърнах внимание може ли с дебитна карта

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 27.12.2023 г. в 10:17, r_nikolov1 каза:

Някой има ли информация дали протестите в Панама вече приключват? Заради тях все още не сме започнали планирането на пътуването ни до Панама и Коста Рика в периода 07-16.02.2024, а аз вече бих искал да започнем с резервациите на самолетни билети и хотели...

Отдавна приключиха протестите в Панама, някъде началото на декември. Преди 2 дена се върнахме, не сме имали никакви проблеми.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, bobbyfm каза:

Отдавна приключиха протестите в Панама, някъде началото на декември. Преди 2 дена се върнахме, не сме имали никакви проблеми.

А как беше в Никарагуа по отношение на безопасността? С автобуси ли пътувахте?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Ивайла каза:

А как беше в Никарагуа по отношение на безопасността? С автобуси ли пътувахте?

Няма проблеми с безопасността в междуградски автобуси и като цяло във вътрешността на страната. Повече внимание трябва в Манагуа, но в така наречения исторически център (около старата катедрала и малекона) има достатъчно охрана и няма проблем за разходка. Единственото откровено неприятно за мен място беше автобусния терминал Роберто Уембес (Terminal de Autobuses Mercado Roberto Huembes), където човек трябва да си пази багажа, докато се добере до автобуса, защото има неадекватно изглеждащи типове, които искат да ти го носят уж срещу бакшиш, но таксиджията каза в никакъв случай да не си го давам и спря по-далеч от тях. В автобусите е добре човек да има дребни пари и да дава точно, че се опитват да шмекеруват и да не връщат ресто. 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Присъединявам се към горното мнение относно безопасността. Ние за съвсем малко бяхме в Никарагуа, само 3 нощувки, но не сме се чувствали застрашени нито за момент, дори на горепосочената автогара. За цената на автобусите винаги питайте някой местен колко струва нормалният билет, защото иначе ще ви излъжат. И не плащайте преди да се качите в автобуса - винаги вътре! Иначе винаги са ни връщали точно ресто до договорената сума за цената на билета.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Най-накрая започнахме с резервациите по нашето пътуване, което е в периода 07-16.02.2024. Предвид, че сме 5 човека и всеки си има своите изисквания, чак днес направих първата резервация (след билетите на Търкиш) по повод пътуването ни.

Та купихме билети с Avianca за Bogota за 3 нощувки: 12-15.02.2024. Идеята ни е да отидем до Salt Cathedral, Lake Guatavitá,  Hike to Colombia's Highest Waterfall и да разгледаме Богота. 

Предложих на компанията 2 нощувки в Сан Блас (09-11.02.2024), за които ви бях публикувал информация в предишните ми коментари тук, но не им се иска да отидем "на мизерията за 275$". На мен ми звучи интересно това приключение, но като че ли другите не искат. Вече е късно за билети до Бокас дел Торо, защото са по 120$ на посока. А с автобус 12 часа в посока за престой от 2 дни, не знам колко е подходящо. 

За Панама съм набелязал Monkey Islands, Панамския канал и Панама Сити.

Какво бихте посъветвали групата ни за Сан Блас и с какво бихте предложили да го заместим? Идеята ми е да е свързано с плаж, релакс, шнорхелинг... -  почивка.

Връзка към коментар
преди 9 часа, r_nikolov1 каза:

Та купихме билети с Avianca за Bogota за 3 нощувки: 12-15.02.2024. Идеята ни е да отидем до Salt Cathedral, Lake Guatavitá,  Hike to Colombia's Highest Waterfall и да разгледаме Богота.

Организирано ли ще ги правите тези места? Няма шанс за 3 дни това да стане, дори и организирано. Тоест може, ама ще се утрепете от път и накрая какво ще видите и усетите, не се знае. Нещо трябва да отпадне, помислете добре кое. Февруари е сух месец и водопадът ще е едно чучурче с вода. Самият парк, където е водопадът е интересен за хайкинг, ама ще трябва да си носите планински екипи, не става с градски сникърси. Ако изобщо екскурзията включва хайкинг из парка, а не само да ви стоварят най-близо да водопада. Солната мина и езерото Гуатавита в един ден - това е повече от половин ден екскурзия, да не кажа и повече. Ще прекарате поне 6-7 часа в автобуса, ако не и повече. Самото езеро е хммм, не знам как да го кажа, ама е точно това, което е по-снимки - гледка отгоре и легенда от уикипедия. Градчето обаче е готино, там правят уникална пастърва на керемида, ама едва ли ще имате време за това.

Планирате ли да се качите на Монсерат? https://monserrate.co/en/welcome-a-monserrate/

Музеите на златото и Бутеро са не само препоръчителни. 😉

Изобщо много амбициозна програма, от която не виждам голям смисъл. Извинявай, че може би звуча много директно.

 

На връщане от Гуатавита 12 км сме ги минавали за 2:40, заради задръстване. 🤪 До скоро даже си пазех принтскрийна на навигацията. 60-те километра между Богота и Силвания за близо 4 часа. След това излизахме от Богота само със самолет. А сега трафикът бил още по-брутален, казват нашите приятели там.

Това е водопадът Текендама, уж в края на Богота, ама пътувахме почти 2 часа. Това е сухият период: В нета е пълно със снимки, когато е пълноводен.

Спойлер

DSC01360.JPG.ceb43a1d6eaa0192187f64a407aee42d.JPG

 

В З(с)ипакира пък правят страхотно асадо (печено месо), но едва ли е включено в екскурзията:

 

Спойлер

DSC00467.JPG.c4466cafdb70efbd6364a28d1bd147a3.JPG

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 16 часа, r_nikolov1 каза:

Предложих на компанията 2 нощувки в Сан Блас (09-11.02.2024), за които ви бях публикувал информация в предишните ми коментари тук, но не им се иска да отидем "на мизерията за 275$". На мен ми звучи интересно това приключение, но като че ли другите не искат. Вече е късно за билети до Бокас дел Торо, защото са по 120$ на посока. А с автобус 12 часа в посока за престой от 2 дни, не знам колко е подходящо. 

На нас Сан Блас най-много ни хареса от цяла Панама и бих препоръчал на всеки, който посещава тази държава, да отиде там поне за една нощувка. До Бокас ходихме с нощния автобус - съвсем приличен си беше, облегалките на седалките се сваляха назад. Аз спах през целия път, но имаше човек от групата, който се оплака, че не е успял да спи, така че си е индивидуално. И ние бяхме 5 човека, между другото 🙂

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Някой, който се връща преди 16 февруари от Панама и си е купил карта (пластика) за билети за градския транспорт в Панама сити, дали може да ми даде въпросната карта, след като се прибере в България? Или пък да ми купи и зареди с някой долар? При всички варианти плащам колкото трябва и черпя :) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 44 минути , Lirea каза:

Някой, който се връща преди 16 февруари от Панама и си е купил карта (пластика) за билети за градския транспорт в Панама сити, дали може да ми даде въпросната карта, след като се прибере в България? Или пък да ми купи и зареди с някой долар? При всички варианти плащам колкото трябва и черпя 🙂

Ние се връщаме на 12, но не знам, дали ще ползваме градски транспорт.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Наистина ли няма откъде да резервираме кола под наем с дебитна карта в Панама дори само за 1 ден - ще ни е достатъчна да отидем до Embera Quera и Monkey Island примерно в 1 ден. Дори и да е по-скъпо (заради дебитната карта), пак крайната цена ще бъде по-евтина от 5 човека по средно 80$ на тур по 2 тура (не видях тур, който да обединява Embera Quera и Monkey Island) = 800$.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , Marisha каза:

Ние се връщаме на 12, но не знам, дали ще ползваме градски транспорт.

Ако ползвате и не ви затруднява, ще се радвам да ме имате предвид.  :) 

 

 

 

преди 9 минути , r_nikolov1 каза:

Наистина ли няма откъде да резервираме кола под наем в Панама 

Проблемът заради дебитната карта ли е?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Lirea каза:

Някой, който се връща преди 16 февруари от Панама и си е купил карта (пластика) за билети за градския транспорт в Панама сити, дали може да ми даде въпросната карта, след като се прибере в България? Или пък да ми купи и зареди с някой долар? При всички варианти плащам колкото трябва и черпя 🙂

Аз мога веднага да дам. Само ще трябва да ми я върнеш после, защото ще ми трябва за края на април.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.