Прескочи до съдържание

Панама, Коста Рика, Никарагуа - обща тема за планиране


Препоръчани мнения

Боян Димитров
преди 22 часа, randi каза:

Ти нещо хубаво не можа ли да ми кажеш или просто реши, че те е яд, че ходих на паша с кравите в Марса!? 🤣🤣🤣

Ехеееее, видя ли ги? Пусни едни снимки

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 22 часа, Lindt каза:

Освен това кой те прати за крави? И не казвай @Боян Димитров, че ще трябва на свой ред да му дадеш полезни идеи за Колумбия 😉

 

Аз програмата вече съм я наредил. Не знам дали мога да вмъкна нещо още 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Боян Димитров каза:

 

Аз програмата вече съм я наредил. Не знам дали мога да вмъкна нещо още 😉

 

Ако си я подредил добре, така или иначе ще искаш да повториш Колумбия 🙂

Аз се надявам Коста Рика да ни допадне достатъчно, за да се върнем, защото нямаме време за повече от 3 места. 

Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 1 час, Lindt каза:

 

Ако си я подредил добре, така или иначе ще искаш да повториш Колумбия 🙂

Аз се надявам Коста Рика да ни допадне достатъчно, за да се върнем, защото нямаме време за повече от 3 места. 

Аз съм скептичен за Коста Рика, но ще се радвам да чуя мнения и да видя снимки. Иначе за Колумбия съм я редил с мисълта за ново ходене. А и в Панама си открих места. И Ола трек успях да подредя дори. Имам един ден , който съм оставил свободен, около Саленто. Там трябва да решим дали ще гледаме Меделин въобще. Всъщност какво се обяснявам толкова. Ето, какво съм сътворил:

 

02 Arrive, sleep Casco Viejo (2 nights)

03 Day trip  Panama Canal  § Soberania NP (chance to see Panama Old city)

https://www.viator.com/tours/Panama-City/Ocean-to-Ocean-Panama-Canal-and-Jungle-Tour/d950-13010P1

04  midday flight to Medellin, Guatape, sleep Guatape

05 San Carlos, Rio Clara NR, La Dorada, sleep Murilo(10) 

06 trek Laguna De Corazon sleep Murilo https://nickwest.co/a-2-day-guide-to-exploring-murillo-tolima-in-colombia/

https://travelgrafia.co/blog/termales-de-la-cabana/

07 take the mountain road to Manizales, visit Laguna la Llorona, Filandia on the way, sleep Salento

08 Cocora Valley (reserva natural acaime for hummingbirds), (eat trout several times, special baked with cream with garlic and cheese), (mirador Alto de la Cruz), Coffee plantation (Don Elias), sleep Salento

09 sleep Medellin (not yet decided, Can be a rest in Termales Santa Rosa De Cabal, if we decide to skip Medellin

10 midday flight from Medellin, sleep Playa Santa Clara (3h)

11 Ola trek. sleep Roots (6:30)

12 Bocas Del Toro - Playa Bluff, all the way to the Blue Lagoon

13 Bocas Del Toro - Starfish and Boca Del Drago

14 Bocas Del Toro - Wizard Beach, Red Frog Beacj

15 travel to Coiba (6:40)

16 dive Coiba 

17 full day snorkel Coiba

18 travel to Panama , flight (6h)

 

Това съм нахвърлял по дни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Боян Димитров,

Най-любимото ми място в Колумбия е Хардин, гледките и посещението на петелчетата

https://owendeutsch.com/lodges/la-reserva-natural-jardin-de-rocas-colombia/

Но дори и да не му намериш място, пак спокойно може да пропуснеш Меделин в името на друго в района. 

 

С интерес ще чакам да разкажеш за Бокас дел Торо, защото имаме да разпределяме 4 дни в района и се надявам да намерим много риби, жаби и птици. След това имаме 2 дни в Кахуита, 4 в Аренал, 3 в Монтеверде и то пътуването ни почти свършва. За ден и половина около Панама май ще се посветим на изследване на дъждовните гори и обитателите им и това официално ще е най-тематичното ни пътуване само за разходки и животни, без грам културни обекти. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 20 минути , Lindt каза:

@Боян Димитров,

Най-любимото ми място в Колумбия е Хардин, гледките и посещението на петелчетата

https://owendeutsch.com/lodges/la-reserva-natural-jardin-de-rocas-colombia/

Но дори и да не му намериш място, пак спокойно може да пропуснеш Меделин в името на друго в района. 

 

С интерес ще чакам да разкажеш за Бокас дел Торо, защото имаме да разпределяме 4 дни в района и се надявам да намерим много риби, жаби и птици. След това имаме 2 дни в Кахуита, 4 в Аренал, 3 в Монтеверде и то пътуването ни почти свършва. За ден и половина около Панама май ще се посветим на изследване на дъждовните гори и обитателите им и това официално ще е най-тематичното ни пътуване само за разходки и животни, без грам културни обекти. 

 

Всъщност знаеш ли, че си много права. Аз го бях мислил в един момент, но не му намирах място. А то ми било под носа.  A за колко време се гледа резервата. 

  • Браво 1
Връзка към мнение

Пътуването без кола в Коста Рика си е мъка. Точно по път между Кахуита и Аренал са 2 много хубави резервата с чудни пътеки, разумно настаняване и супер турове за животни, но ние засега не успяваме да ги достигнем удобно, а и не са особено свободни когато на нас ни се иска. 

Пускам ги обаче за @master_of_germs

La Selva Biological Station

https://tropicalstudies.org/

https://www.thewildlifediaries.com/wildlife-watching-at-la-selva-biological-station/

 

Tirimbina Rainforest Lodge

https://www.tirimbina.org/

https://www.thewildlifediaries.com/wildlife-watching-at-tirimbina/

 

Основното ми притегляне са прилепите. Наистина белият листонос прилеп е най-впечатляващ, но възможност за наблюдение на 70 вида в един резерват си е забележително. 

 

107031-56-e1673116938446-2508x1260.jpg

 

  • Харесвам 2
  • Шок 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , Lindt каза:

Пътуването без кола в Коста Рика си е мъка. Точно по път между Кахуита и Аренал са 2 много хубави резервата с чудни пътеки, разумно настаняване и супер турове за животни, но ние засега не успяваме да ги достигнем удобно, а и не са особено свободни когато на нас ни се иска. 

Пускам ги обаче за @master_of_germs

La Selva Biological Station

https://tropicalstudies.org/

https://www.thewildlifediaries.com/wildlife-watching-at-la-selva-biological-station/

 

Tirimbina Rainforest Lodge

https://www.tirimbina.org/

https://www.thewildlifediaries.com/wildlife-watching-at-tirimbina/

 

Основното ми притегляне са прилепите. Наистина белият листонос прилеп е най-впечатляващ, но възможност за наблюдение на 70 вида в един резерват си е забележителен. 

 

107031-56-e1673116938446-2508x1260.jpg

 

Виж с private shuttle. На мен тези ми дадоха доста добри цени - https://www.facebook.com/mirandaprivatetours. Имат добри отзиви и цените им бяха по-добри от на всички, които попитах, примерно Сан Хосе до Ла Фортуна - 155$ за кола с колкото искаме паузи по пътя и когато искаме ни взимат. При нашата конфигурация на пътуване е супер. Аз първо си мислех, че няма да се оправим без кола под наем, ама като ударих една сметка, ако са наистина толкова гъвкави, ще спестя доста пари с тях.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 час, ivailo_radev каза:

Виж с private shuttle. На мен тези ми дадоха доста добри цени - https://www.facebook.com/mirandaprivatetours. Имат добри отзиви и цените им бяха по-добри от на всички, които попитах, примерно Сан Хосе до Ла Фортуна - 155$ за кола с колкото искаме паузи по пътя и когато искаме ни взимат. При нашата конфигурация на пътуване е супер. Аз първо си мислех, че няма да се оправим без кола под наем, ама като ударих една сметка, ако са наистина толкова гъвкави, ще спестя доста пари с тях.

Ще ги погледна. Аз засега при Caribe shuttle съм намерила отсечките ни, но те са споделени. 

За съжаление макар Кахуита-Ла Фортуна да е към 67 $ и да минава през градчето до двата резервата, ние май трябва да платим 2 пъти по толкова за този маршрут, ако искаме да останем в Sarapiquí.

Което може и да преживеем като разход, ако намерим места 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По план трябва да кацнем в Панама на 07.02.2024 и излитаме обратно на 16.02.2024. Компания сме от 5 младежи и се чудим освен Панама, коя друга държава да посетим: Колумбия, Коста Рика, Никарагуа, Венецуела? 🤔

Някой да съдейства? 😇

Връзка към мнение
преди 8 часа, r_nikolov1 каза:

По план трябва да кацнем в Панама на 07.02.2024 и излитаме обратно на 16.02.2024. Компания сме от 5 младежи и се чудим освен Панама, коя друга държава да посетим: Колумбия, Коста Рика, Никарагуа, Венецуела? 🤔

Някой да съдейства? 😇

Виж Wingo до къде имат директен полет и летете до там, иначе не си заслужава за толкова малко време. Иначе всяка от изброените си заслужава. До Никарагуа обаче няма директни полети, но пък тя може да ви се върже кати време.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , MayaS каза:

Виж Wingo до къде имат директен полет и летете до там.

До Богота (Колумбия) има директни полети и са най-евтини като че ли от изброените дестинации: около 130$ ги гледам двупосочно само с ръчен багаж. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , r_nikolov1 каза:

До Богота (Колумбия) има директни полети и са най-евтини като че ли от изброените дестинации: около 130$ ги гледам двупосочно само с ръчен багаж. 

Богота не е толкова впечатляващ град, а и ако ви се ходи, ще вземете билети следващия път до там. Гледай по-добре карибската част на Колумбия или Меделин.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 10 часа, r_nikolov1 каза:

По план трябва да кацнем в Панама на 07.02.2024 и излитаме обратно на 16.02.2024. Компания сме от 5 младежи и се чудим освен Панама, коя друга държава да посетим: Колумбия, Коста Рика, Никарагуа, Венецуела? 🤔

Някой да съдейства? 😇

 

За Венецуела си вземете тоалтена хартия в багажа. 😉 По принцип 8 нощувки може да наместите и в Панама само. Зависи от интересите. Ако е градска част, Богота е най-евтината възможност в Колумбия. 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ето какво резервирах като коли под наем:

Коста Рика:

FAST Rent A Car CostaRica. с пълна застраховка и депозит 100$. Отбелязах че ще платя в брой и крайната цена падна със 158$.

Никарагуа:

Budget. С пълна застраховка и 200$ депозит.

Ще мога да дам ревю като се върнем.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

В момента караме нашият девети ден в Панама. Ще се постарая да напиша пътепис, когато се върнем. За всички, които скоро ще минават през Панама , имам един съвет - четете месните новини за да сте наясно със ситуацията в страната. В момента в цяла Панама има протести основно изразяващи се в блокади по пътищата. Ще дам само един пример - един от дните за 8 часа минахме само 100км. Къде в проблема - Президента еднолично е взел решение и е подписал договор с голяма минна компания, съгласно който 1/2 от територията на страната ще се отдаде на концесия за добив на мед - това ще превърне страната в пустиня. Местата, които ще се предоставят са най-зелените и най-красивите . Минната промишленост има нужда от вода. Много честа са не само недостъпни но изпитват и недостиг на гориво и хранителни продукти. Разбира се не навсякъде има проблем, но на много места има единствен път за достигане и там е проблема. Има камиони пътуващи за Коста Рика и Никарагуа , блокирани от 20 дни. Протестите са започнали на 23 ти октомври , но доста добре се прикриват в международните новини. Като цяло страната е страхотна и си изкарваме чудесно, но се налижи да препланираме някои неща. Съвет - имайте втори и трети план на всяка цена. Без притеснение , но с едно на ум! 
Поздрави на всички!

IMG_5462 Copy.jpeg

IMG_5608.jpeg

084de912-9cf4-451a-96ca-b9cff1d0e7d9.jpeg

B9B7BAF5-0501-46BD-99A6-E2D959D7BDCD.jpeg

  • Харесвам 18
  • Благодаря 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Kaio каза:

В момента караме нашият девети ден в Панама. Ще се постарая да напиша пътепис, когато се върнем. За всички, които скоро ще минават през Панама , имам един съвет - четете месните новини за да сте наясно със ситуацията в страната. В момента в цяла Панама има протести основно изразяващи се в блокади по пътищата. Ще дам само един пример - един от дните за 8 часа минахме само 100км. Къде в проблема - Президента еднолично е взел решение и е подписал договор с голяма минна компания, съгласно който 1/2 от територията на страната ще се отдаде на концесия за добив на мед - това ще превърне страната в пустиня. Местата, които ще се предоставят са най-зелените и най-красивите . Минната промишленост има нужда от вода. Много честа са не само недостъпни но изпитват и недостиг на гориво и хранителни продукти. Разбира се не навсякъде има проблем, но на много места има единствен път за достигане и там е проблема. Има камиони пътуващи за Коста Рика и Никарагуа , блокирани от 20 дни. Протестите са започнали на 23 ти октомври , но доста добре се прикриват в международните новини. Като цяло страната е страхотна и си изкарваме чудесно, но се налижи да препланираме някои неща. Съвет - имайте втори и трети план на всяка цена. Без притеснение , но с едно на ум! 
Поздрави на всички!

IMG_5462 Copy.jpeg

IMG_5608.jpeg

084de912-9cf4-451a-96ca-b9cff1d0e7d9.jpeg

B9B7BAF5-0501-46BD-99A6-E2D959D7BDCD.jpeg

Вие сега си тръгвате от Бокас, нали? Какви са ви впечатленията от островите, красиво ли е, видяхте ли някакви животни? 

Връзка към мнение
преди 4 часа, Lindt каза:

Вие сега си тръгвате от Бокас, нали? Какви са ви впечатленията от островите, красиво ли е, видяхте ли някакви животни? 

Красиво е, определено! Животни не сме видяли, тъй като не сме ги и търсили конкретно- има екскурзии точно с такава цел ( най-вече за маймуни). Доста живот видяхме под водата - направихме няколко дайвинга. Има голямо разнообразие от риби и корали. Маймунки видяхме по време на трипа по канала.

 

FBEE4804-FEBF-41FC-91FC-296CE8550FFA.jpeg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 26.10.2023 г. в 12:09, Lindt каза:

или ще ме изядат жива както в Колумбия всички възможни твари. Та ще чакам впечатленията на тези преди нас.

Нас в Колумбия никой не ни яде, освен един тлъст кърлеж, но не яде мен, за което бях много благодарен. Та може да си хванете период без твари зажаднели за плътта ви.

  • Смея се 1
Връзка към мнение
На 5.11.2023 г. в 19:56, Боян Димитров каза:

Всъщност знаеш ли, че си много права. Аз го бях мислил в един момент, но не му намирах място. А то ми било под носа.  A за колко време се гледа резервата. 

Между другото и на мен Хардин ми беше от любимите места, петлетата си заслужават, а и самия Хардин ми допадна доста. То този резерват е 10 крачки, реално няма ходене, зависи от теб колко време ще прекараш в снимане и наблюдение.

Връзка към мнение
Боян Димитров
На 15.11.2023 г. в 16:08, Kaio каза:

Красиво е, определено! Животни не сме видяли, тъй като не сме ги и търсили конкретно- има екскурзии точно с такава цел ( най-вече за маймуни). Доста живот видяхме под водата - направихме няколко дайвинга. Има голямо разнообразие от риби и корали. Маймунки видяхме по време на трипа по канала.

 

FBEE4804-FEBF-41FC-91FC-296CE8550FFA.jpeg

Може ли нещо да споделиш от гмуркането. На Койба гмуркахте ли се?

Връзка към мнение
преди 3 часа, Боян Димитров каза:

Може ли нещо да споделиш от гмуркането. На Койба гмуркахте ли се?

Не, до Коиба така и не стигнахме! Както споменах блокадите по пътищата са навсякъде. Ще дам само за пример снимка от днес във и около Панама, къде е блокирано от протестиращи. Иначе на Бокас , гмуркането беше страхотно- имаше всичко - Morey, StingRay, Angel fish, Lobsters, Nurs Shark. Drum fish, Snappers, Nudy branch и д-р. , както и два потънали кораба.

IMG_7193.jpeg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.