Прескочи до съдържание

Малта


Duke

Препоръчани мнения

според iatatravelcentre втрябва да сте ваксинирани до 270 дена преди пътуването

не мога да си представя въобще някъде да трябва бустер, ако ваксината е в срока на валидност

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Birgu by candlelight се завръща тази година след 2 пропуснати заради ковид. Надявам се положението да бъде под контрол и да не го отменят. Заслужава си да се посети събота вечер, когато цялото градче е осветено от фенери и светлини.

FB_IMG_1656056476311.jpg.64d4388b23f1cb12cb087855d213625f.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Здравейте, благодаря на всички коментари по темата. Планираме екскурзия в Малта от 02 Май до 07 Май. Полета от София пристига в 11:55 местно време. А този от Малта до София тръгва в 13:45.

 

Ето го и моят план по-долу. Бихте ли ме посъветвали как да разпределя забележителностите по дни, така че да се вместим във време? Става ли за плаж по това време? Благодаря предварително.

о. Малта:

-          Saint Paul`s Bay

-          Bugibba

-          Slima

-          Three cities It-Tlett Ibliet - Vittoriosa, Senglea and Cospicua

-          Valletta

-          Upper Baraka Gardens

-          Църквата Св. Йоан (с музея на Караваджо) Triq San Gwann

-          Senglea (Базиликата, Gardjola Gardens и Стария град),

-          Birgu (крепостта Saint Angelo, църквата St. Lawrence и централният площад, Saint James)

-          Cospicua (Стария град и пристанището)

-          Tarxien Temples

-          Blue Grotto

-          Dingli Cliffs

-          Mdina

-          Rabbat

-          Mellieha,

-          Poppeye Village

-          The Red Tower

-          Rotunda Mosta

-          Golden Bay

-          St. Peter's Pool

-          Ancient baths в Слиема

о. Комино - С корабче от Слима или с фери.

-          Blue Lagoon (Колко време да се отдели?)

о. Гозо (Един или два дни?) – с ферибот от Малта:

-          Cirkewwa - Mgarr

-          Victoria

-          Citadel,

-          Marsalforn,

-          Salt Pans

-          Wied il Gnasri

-          Wied il-Mielaħ

-          Azzure Window,

-          Xlendi

-          Ramla Bay

 

 

 

 

Връзка към мнение

Бих препоръчал 2 дни за Гозо. Ние като бяхме преди около 2 години, ползвахме ферибота от Малта, който ни излезе безплатен (казаха, че се плаща навръщане). Навръщане пък си взехме билети за някаква лодка от Гозо сутринта, която ни остави на Комино (ако правилно си спомням до към 3-4 часа следобед) и после ни закара на Малта. Помня, че си купихме билети за лодката онлайн, понеже излизаше по-евтино.

 

Като цяло на нас Гозо ни хареса повече от Малта. Примерно Poppeye Village, The Red Tower и Golden Bay доста ни разочароваха. Hal Saflieni Hypogeum, St. Peter's Pool и Dingli Cliffs май най-много ни харесаха на големия остров. Blue Grotto и Haġar Qim също ни харесаха.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

 

Първоначално бяхме планирам Малта от 02 до 07 Май, но в последствие от Райън Аър ни смениха датите на 03-09 Май. Това за пръв път ми се случва. Ето и планът ми по дни. Моля за мнение дали има нужда от някакви корекции. Планирам да използваме градския транспорт.

 

03.05 – пристигане, Malta:

-        Valletta, автогара

-        Rotunda Mosta

-        Hotel Porto Azzurro Aparthotel

-        The Red Tower

-        Saint Paul`s Bay, разходка

-        Bugibba, разходка

-        Sliema, фортa на Слима. От Слима има фери до Валета.

-        Valletta (вечер)
04.05. - Gozo:

-        Hotel Porto Azzurro Aparthotel

-        Cirkewwa - Mgarr

-        Victoria

-        Citadel

-        Marsalforn, Hotel Electra Guesthouse

-        Salt Pans

-        San Blas (зависи с какво време разполагаме)

-        Ramla Bay, плаж

-        Marsalforn, Hotel

05.05. - Gozo

-        Victoria

-        Azzure Window

-        Wied il-Mielaħ

-        Wied il Gnasri

-        Victoria

-        Xlendi наблюдателна кула (ако има време)

-        Mgarr – Cirkewwa

-        Cirkewwa

-        Hotel Porto Azzurro Aparthotel

06.05:

-        Hotel Porto Azzurro Aparthotel

-        Valletta (през деня)

-        Църквата Св. Йоан (с музея на Караваджо) Triq San Gwann

-        Upper Baraka Gardens

-        Senglea (Базиликата, Gardjola Gardens и Стария град),

-        Birgu (крепостта Saint Angelo, църквата St. Lawrence и централният площад, Saint James)

-        Cospicua (Стария град и пристанището)

-        Mdina (вечер)

07.05:

-        Marsaxlokk неделя е пазара. По-евтини сувенири. За риба "Трите сестри", шарените лодки)

-        St. Peter's Pool

-        Ancient baths в Слиема

-        Blue Grotto

-        Dingli Cliffs

-        Poppeye Village

-        Rotunda Mosta

-        Golden Bay      

08.05 Komino: С корабче от Слима или с фери.

-        Cirkewwa

-        Cirkewwa – Blue Lagoon

-        Blue Lagoon (предвиди поне 3 часа защото има пътека покрай залива която е много красива)

-        Cirkewwa

09.05 – Malta:

-        Tarxien Temples

-        Такси

-        Летище

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Aз бих сложила Мдина и Рабат заедно, през деня. Рибният пазар и Селцето на Попай са в двата края на Малта, предполагам сте забелязали. Като се има предвид, че ще пътувате с градски транспорт и то в неделя, когато животът в Малта тече бавно (не че през седмицата някой се е разбързал много) и в комбинация с градски транспорт...

Апропо, внимавайте с автобуси, започващи с буквите TD - по-бързи са, но и по-скъпи - 3 или 4 евро. Изтеглете приложението на градския транспорт, за да следите автобусите в реално време. Алтернативен транспорт на разумни цени - bolt, uber и ecabs. Не взимайте такси от хотел, а от белите таксита бегайте като дявол от тамян.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
На 15.01.2023 г. в 19:12, angelzp каза:

Здравейте,

 

Първоначално бяхме планирам Малта от 02 до 07 Май, но в последствие от Райън Аър ни смениха датите на 03-09 Май. Това за пръв път ми се случва. Ето и планът ми по дни. Моля за мнение дали има нужда от някакви корекции. Планирам да използваме градския транспорт.

 

03.05 – пристигане, Malta:

-        Valletta, автогара

-        Rotunda Mosta

-        Hotel Porto Azzurro Aparthotel

-        The Red Tower

-        Saint Paul`s Bay, разходка

-        Bugibba, разходка

-        Sliema, фортa на Слима. От Слима има фери до Валета.

-        Valletta (вечер)
04.05. - Gozo:

-        Hotel Porto Azzurro Aparthotel

-        Cirkewwa - Mgarr

-        Victoria

-        Citadel

-        Marsalforn, Hotel Electra Guesthouse

-        Salt Pans

-        San Blas (зависи с какво време разполагаме)

-        Ramla Bay, плаж

-        Marsalforn, Hotel

05.05. - Gozo

-        Victoria

-        Azzure Window

-        Wied il-Mielaħ

-        Wied il Gnasri

-        Victoria

-        Xlendi наблюдателна кула (ако има време)

-        Mgarr – Cirkewwa

-        Cirkewwa

-        Hotel Porto Azzurro Aparthotel

06.05:

-        Hotel Porto Azzurro Aparthotel

-        Valletta (през деня)

-        Църквата Св. Йоан (с музея на Караваджо) Triq San Gwann

-        Upper Baraka Gardens

-        Senglea (Базиликата, Gardjola Gardens и Стария град),

-        Birgu (крепостта Saint Angelo, църквата St. Lawrence и централният площад, Saint James)

-        Cospicua (Стария град и пристанището)

-        Mdina (вечер)

07.05:

-        Marsaxlokk неделя е пазара. По-евтини сувенири. За риба "Трите сестри", шарените лодки)

-        St. Peter's Pool

-        Ancient baths в Слиема

-        Blue Grotto

-        Dingli Cliffs

-        Poppeye Village

-        Rotunda Mosta

-        Golden Bay      

08.05 Komino: С корабче от Слима или с фери.

-        Cirkewwa

-        Cirkewwa – Blue Lagoon

-        Blue Lagoon (предвиди поне 3 часа защото има пътека покрай залива която е много красива)

-        Cirkewwa

09.05 – Malta:

-        Tarxien Temples

-        Такси

-        Летище

Здрасти,

Това е много наблъскана програма 🙂 Няма смисъл.

 

Първият ден аз бих го ограничила около хотела. От летището да отидеш до Сейнт Пол и после да се върнеш до Валета като преди това разгледаш Моста, Буджиба и Слима и то в работен ден си е самоубийство 🙂 Ако автобусът така или иначе минава през Моста, вижте си рутондата и толкова. После бих се разходила в Сейнт Пол и най-много до Мелиеха или Буджиба. На Red tower проверете работното време предварително и аз като цял бих пропуснала. Нищо интересно няма. Изобщо не си заслужава да бието път до там. Май месец не става за къпане.

 

Гозо - За Гозо може би си струва да проверите туристическите автобуси или да си наемете кола. Разстоянията са кратки и не си заслужава да висите да чакате градския транспорт. Марсалфорн е супер за нощувка. От Марсалфорн се стига пеша до Salt pens за около 20 мин. Може да си вземете тротинетка, ако вече има оставени или някакво колело. На Salt pens освен да си направите снимка и да се полюбувате на гледката няма какво друго да правите. Сан Блас и Рамла Бей са красиви диви (вече и не дотолкова диви) плажове тип Силистар. За човек, който е ходил на плаж в България мисля, че със сигурност може да ги пропусне:)  На Сан Блас особено има такъв баир, че си вземете вода задължително. И да не отидете, няма да изтървете нищо. От Гозо най-много си заслужава Цитаделата, Xlendi понеже е най-известният им курорт и става за разходка ( отдясно има пътека, отляво може да се качите на скалите отгоре и да гледате цялото море, Църквата Ta-Pinu на мен лично ми допадна, Марсалфорн и някое от местата, където морето среща земята - Wied il-Mielaħ, Wied il Gnasri или бившия Azur window. Aз бих си избрала едно от първите две. Мисля, че много повече ще усетите красотата на острова, ако просто се разходите някъде, а не бързате да хвърчите от едно място на друго. На Цитаделата е красиво и вечер.

 

06.05 - Аз бих станала рано сутринта и бих си взела автобус до Saint Julians (Spinola bay, a ако не ви се върви толкова Balluta Bay). Оттам покрай морето една дълга хубава разходка до Слима фери. Около час може би ще ви отнеме. Така ще разгледате Сейнт Джулианс и Слима в едно.

 

image.png.7f0d718d23d98aa48e7fdf352f04d377.png

 

След това на Ферито до Валета. Във Валета може да обядвате на Valletta Waterfront или в самата Валета. От Валета по асансьора, който е в Upper Baraka Gardens се слиза до феритата за Биргу  ( Three cities). Това е от другата страна на Валета, а не откъм Слима, откъдето ще дойдете. Там аз бих си хванала малките лодки такси, ако има такива. ДОста по-забавно е от ферито, по-бързо и е на почти същата цена. От трите града Биргу най-много си заслужава. ДОри и форта да е затворен и да не успеете да влезете, може да се разхождате по стената. Трябва да откриете откъде да се качите. Ако не успеете да обядвате във Валета, в Биргу също има много заведения на брега. В другите два града няма какво толкова да се гледа. Църкви има навсякъде, а за градината - като си видял веднъж градините във Валета, тази не блести толкова :). Аз бих ги пропуснала. А и част от тях се вижда от променадата на Биргу. Другият град е точно срещу него.  След това може да си вземете транспорт до Мдина. По крепостната стена има няколко заведения, но са малко по-скъпи. Като влезете в Мдина тръгнете на обикаляте от дясната страна 🙂

 

07. - Този пазар е доста неприятен за мен:) Прилича малко на цигански битак и е голяма блъсканица. И рибата в Трите сестри не ми харесва. Скъпо, скъпо...

Бих отишла на St  Peters Pool. До там с градския транспорт нямам идея как се стига. Изобщо не се сещам да има спирка. Проучете го. Blue Grotto е хубаво за разходка с лодка. Dingli Cliffs става за разходка, но там са просто скали. Ако не ви е по път, може да го пропуснете. Вече ще сте видели такива гледки, ако се качите на скалите над Шленди на Гозо. Попай вилидж никога не съм ходила 🙂 лично за мен не представлява интерес и е надценено. Но пък на много друго им харесва. Голдън бей не е нищо особено. Просто красив пясъчен плаж. В България бол такива. Красивият плаж е Ривиера beach и по-точно това, което се вижда от скалите, които са в лявата част, накрая на плажа. Освен това слънцето залязва точно откъм морето срещу плажа. Всичко е на пешеходно разстояние. 

 

image.png.840e3680903dcd2939543269950ac05d.png

 

08 - Цял ден за Комино през май е много. Или го комбинирайте с Гозо, навръщане или на отиване от/към  Гозо или с плажовете около Голдън бей.

Фери определено. Не си заслужава да биете път до Слима и да платите повече пари. Освен това корабите тръгват по-късно. Нещо много важно - ферито за Гозо се хваща от едно място, ферито за Комино може да се хване и от Марфа. Когато ние ходихме (което вече беше преди 4 години тръгваха единствено от Марфа).

 

Comino Ferries Co-Op - Schedule & Pricing

 

image.png.7cee5eaabfcad227d73fc17953265fb9.png

 

Примерно, ако не го вместите с Гозо, този ден може да ви е Комино, Попай, Голдън бей и вечерта да вечеряте в Мелиеха, а пък първият ден да отидете в Буджиба. Вечерта след Гозо може да видите нощна Валета. Мисля, че има вечерни линии на автобусите заради феритата до Гозо.

 

Tarxien Tamples  🙂 . По-скоро вижте Ħaġar Qim Temples в деня за Блу грото, ако са отворени. А последният ден го оставете отново за Валета и някаква спокойна програма. Може да посетите Hypogeum. Не съм ходила, но едни приятели бяха впечатлени. То е близо до летището. Трябва да си купите предварително билети.

 

Hypogeum - Heritage Malta 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ако ще влизате в Хипогеума, би било разумно да си носите челници - пътеките са тесни, а отделните части се осветяват само при представяне от страна на екскурзовода. И тъй като групите относително големи, напълно е възможно да не можете да разгледате частите по време на краткото време на "официалното" им осветяване.

Връзка към мнение

Я да се запиша в темата с една априлска Малта. Решихме да изкараме православния Великден там. Купих билети с Райън за периода 12.04-18.04 тоест 6 нощувки и горе-долу толкова дни. Вече няколко пъти смениха часовете на излитане в двете посоки, та да видим накрая да няма някоя гранде мизерия от тяхна страна. Иначе съм букнала много хубав апартамент с паркинг в Слима, почти до ферито с тераса и гледка към Валета. Запазихме и кола под наем (благодарим ти, Малайзия, че ни научи да шофираме с десен волан) и сега ще чета какво да посетим и къде да ходим. Отдавна станахме лежерни туристи, без програма, а само с нахвърляни места и цели и накрая което, както дойде. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, DaBo каза:

и сега ще чета какво да посетим и къде да ходим.

Обичам да ям край море и лодки. Още по-добре е, ако храната е вкусна, а най-добре, ако е поднесена красиво. 

Понеже ми се струва, че и вие така, ако стигнете до Гозо, имаше приятно заведение край пристанището на ферито, one80 Kitchen at Mgarr Yacht Marina: https://www.google.com/maps/place/one80+Kitchen+at+Mgarr+Yacht+Marina/@36.0261899,14.2972002,19z/data=!4m14!1m7!3m6!1s0x130fb4e6eeeaa5b9:0xbfa42f0fe1b720ae!2z0JPQvtC30L4!8m2!3d36.0442999!4d14.2512221!16zL20vMDFkNDY2!3m5!1s0x130e4b0e95837657:0xbe5edb251e4a38b5!8m2!3d36.0261899!4d14.2977474!16s%2Fg%2F11fkqh4v62

 

С уговорката, че бяхме в най-дивия европейски локдаун, януари'2021 и нямаше ни един турист в Малта, но нивото им и тогава беше перфектно, като бърсаха столовете след всеки гост. За разядка даваха пресен хляб с квас, плюс зехтин и салса в брандирани опаковки. За храната – останахме повече от доволни. Гледам, и сега си имат добри отзиви.

И риба/морски дарове край пристанището в Марсашлок, по възможност не в неделя, че много хора.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Argentique каза:

 

Понеже ми се струва, че и вие така,

 

Така сме, така сме. 😝Много благодаря!

До Гозо задължително, но с колата. Само да открия феритата. превозващи коли, не че съм се задълбочила много-много.

 

Много хваленото в темата The Three Sisters в Marsaxlokk (Боже, как се чете това нещо...) е перманентно затворено.

Връзка към мнение
преди 7 минути , DaBo каза:

Така сме, така сме. 😝Много благодаря!

До Гозо задължително, но с колата. Само да открия феритата. превозващи коли, не че съм се задълбочила много-много.

 

Много хваленото в темата The Three Sisters в Marsaxlokk (Боже, как се чете това нещо...) е перманентно затворено.

Зимата нямаше ферита само за пешеходци.

Ами аз точно тогава в Трите сестри в Марсашлок ядох най-вкусния ми октопод ever, преди да стигна този декември до Мадейра. 
Обаче в Слима нещата бяха по-зле в тази област - основно македонски кръчми и македонски пицарии, представяни за италиански. Бяхме в един местен Ta' Kris, но нещо не харесах малтийската кухня. Вероятно е в моя телевизор проблемът.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Уви, Сестрите са хлопнали кепенците. Ще търсим други рибни места. Не че не харесвам италианската кухня, ама на остров като че ли повече морска кухня му отива. 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, DaBo каза:

Така сме, така сме. 😝Много благодаря!

До Гозо задължително, но с колата. Само да открия феритата. превозващи коли, не че съм се задълбочила много-много.

 

Много хваленото в темата The Three Sisters в Marsaxlokk (Боже, как се чете това нещо...) е перманентно затворено.

Ферито е едно и също :)

За риба, ако е топло навън, вечер и с предварителна резервация, и ако сте с кола: https://www.carmensgharlapsi.com/

По-автентично от това здраве му кажи :)

В Биргу има интересен ресторант, с много вкусно меню. Има няколко степени. Вижте менюто в сайта дали ще ви допадне. Сменят го няколко пъти в годината. Задължително резервация, тъй като ресторантчето е малко. 

https://www.talpetut.com/

 

преди 8 часа, DaBo каза:

Я да се запиша в темата с една априлска Малта. Решихме да изкараме православния Великден там. Купих билети с Райън за периода 12.04-18.04 тоест 6 нощувки и горе-долу толкова дни. Вече няколко пъти смениха часовете на излитане в двете посоки, та да видим накрая да няма някоя гранде мизерия от тяхна страна. Иначе съм букнала много хубав апартамент с паркинг в Слима, почти до ферито с тераса и гледка към Валета. Запазихме и кола под наем (благодарим ти, Малайзия, че ни научи да шофираме с десен волан) и сега ще чета какво да посетим и къде да ходим. Отдавна станахме лежерни туристи, без програма, а само с нахвърляни места и цели и накрая което, както дойде. 

Може ли линк към апартамента? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И да оставя това тук за тези, които ще посетят Малта в края на април. 

https://www.maltafireworksfestival.com/

Още няма програма, но би трябвало гранд финала да е на 29ти или 30ти във Валета. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Алекс, много ти благодаря за препоръките! С кола сме. За щастие и двамата можем да шофираме с десен волан. Дано наистина времето е с нас!

 

Ето апартамента: https://www.airbnb.com/rooms/40517901?source_impression_id=p3_1677131516_7JQZpcGzgkACj8eN

Със сигурност има и по-хубави, но ми беше важно терасата и паркинг мястото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Да кажа и аз как си прекарахме в Малта преди седмица... Пет стотинки и от мен дет се казва. 

Бяхме отседнали в Сейнт Пол.

Ползвахме градски транспорт изцяло с карти за 12 пътувания - 15.00евро. Билетът важи два часа от таксуването при шофьора. Билет купен от водача е 2.00 евро, а не 1.50, както им пише в сайта на тяхната градска мобилност. Друга новост е това, че тези карти могат да се ползват само по веднъж, а не както е било явно доскоро - да чекираш двама пътника за едно пътуване с една карта. Доста обърквания имаше, не само с нас. В сайта им не беше променено. Аз лично приложението им за телефон не бих го похвалила много, освен за това да си видиш къде са ти най-близките спирки. В нашият случай се оказа, че разписанието на самата спирка е по-точно от това на приложението. Да, рейсовете с TD са по-скъпи - 3.00 евро и билетчето не важи два часа, както при другите.

Ферибота за Гозо струва - 4.65 евро, плаща се навръщане от острова. За мен това беше най-евтиното двупосочно пътуване с ферибот досега. Не знам колко би струвало с друга лодка. 

За Гозо наистина е добре да се обикаля с кола или да се иде рано, за да може да се поразтъпчете хубавко. 

Дизелът струва 1.21евро/л. Карат като луди, мигачите не ги признават за нищо. 🙂

През март, всичко се подготвя за предстоящия сезон. Има доста затворени заведения, други са в ремонт. В ремонт са и някои пътища (има преместени спирки, които не са отбелязани в приложението, някои спирки дори и на място не са отбелязани като временно закрити и стават недоразумения), катедрали. 

20230306_162255.jpg.108e51d74db858d1b7ea4032c418be9d.jpg

Попай Вилидж е затворен за посещения. При една от бурите, вятър е отнесъл покривите на две от къщите. Не пречи, разбира се, да идете и да се снимате там. 

20230305_205929.jpg.945cc4c4939751c56cab18651df9cc52.jpg

Както си знаем, през зимата по морето е доста ветровито. И нас ни поиздуха вятъра първите няколко дни, после във вътрешността на острова не се усещаше толкова. 

И ние, като ДаБо, сме лежерни в пътуванията. Видяхме доста, но си оставихме и за някое следващо ходене. 

Не си правете гъсти програми, особено ако сте за кратък период от време. Ходенето е доста, а транспорта е поне през половин час. 

Има и разни туристически пътеки, ако някои обича да се разхожда. Ние направихме тази от Сейнт Пол до Мелиеха. 

Валета е стръмна и с тесни, приятни улички.

20230306_203431.jpg.0e1263a1edc23a25539be0a83685663e.jpg

Макар и през март, когато още е извън туристическия сезон, имаше не малко хора, какво е през лятото не искам да си представям. 

Биргу и на мен ми хареса много.

Друг плюс е, че има доста обществени тоалетни, които са безплатни. Повечето са покрай парковете и пристаните. 

Традиционния заек за Малта не го опитахме, но доволно похапнахме индийско и пица! 

Хубавото е, че видяхме Малта в зелено, тъй като предполагам , че през лятото всичко ще е изгоряло от жаркото слънце. 

20230305_204814.jpg.424b03da04bacbcc209d185e41431d30.jpg

 

20230305_205428.jpg.4b55858a743050486a29f4662b30ab84.jpg

 

Гозо в зелено:

20230318_143430.jpg.fb0d1c9ac2cd1d9b2014866ce994068e.jpg

 

Забавлявайте се, има какво да се види и не забравяйте да си вземете удобни обувки! 

  • Харесвам 17
  • Браво 4
Връзка към мнение

Пропуснах да спомена, че между Моста и Мдина има една малка стъкларска фабрика, в която (ако ви е интересно, разбира се) може да се отбиете и да видите как се правят на живо всички тия уникални творби! 

Наистина има чудни експонати, започвайки от първо качество и стигайки до второ, трето. 

За съжаление с нашият малък, ръчен багаж само се огледах в тях. 

20230318_153136.jpg.c5c37487b7d40afcd67851d74939d519.jpg

 

20230318_153221.jpg.22f4e01e2a4cb73c60321135de0eac2a.jpg

 

20230318_153318.jpg.040151b67a20df9aa45b6e534709b226.jpg

 

20230318_153402.jpg.0056df528aac20824709a74b31d707e5.jpg

 

20230318_153429.jpg.df6063c09f6b7a928a2895f6b67b6fc7.jpg

 

20230318_153500.jpg.274cc6c18b50317ba0ce9605a5a83bf0.jpg

 

20230318_153541.jpg.5380c3ed92de5e0ca66db3b5b487e317.jpg

 

20230318_153607.jpg.52884a1b7d785be37b0fc08ee9dd16e4.jpg

 

20230318_153707.jpg.1bd54d78b8da999d286b35e35dc5d80b.jpg

 

20230318_153742.jpg.bdea018fd19d1729cd5a5c19b41cb904.jpg

  • Харесвам 12
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Галерина Рейши

Малта - април 2023г.

 

 Здравейте, Магеланци!

Преди три дни приключи успешно едноседмичното ни /”ни” - това сме аз, 19-годишната ми дъщеря и 12-годишният ми син/ Малтийско приключение и бързам да споделя с вас пресни впечатления и обещаната от мен актуална информация. Ще ви я поднасям на порции през 2-3 дни, че си е доста писане. Започвам със скучните моменти – настаняване и придвижване.

Настаняването:

            Избрахме си хотел Azur, град Гзира. Хотелът се намира почти на крайбрежната алея, на 10 мин. пеш от фериботите за Валета. (Тризвезден, денонощна рецепция, в удобна, чиста и красива стая /супериорна, с хладилник, телевизор, сейф, балкон и дори един контакт на 220V. Купихме си все пак от Бг адаптери оттук  https://www.kraft-shop.com/31230 /. Персоналът е много любезен, а закуската - разнообразна и вкусна). Ако се върнем в Малта отново, не бихме отседнали никъде другаде. Местоположението на хотела се оказа доста удобно за придвижване с градския транспорт. От спирка „Ferries 5 хващахме автобусите за западната част на Малта, а от автогарата на Валета – за южните и източните дестинации.

            Придвижването:

Ферибот Слима - Валета

До Валета най-удобно, бързо и приятно е да се стигне с фериботчето. Тръгва през 30 мин., а пътят е едва 5 мин. /При „абордажа” на ферито борбата е за първия ред седалки на горната палуба – стават страхотни снимки оттам./ Цената е 1.5 за възрастен и 0.5€ за дете. Може и двупосочен, ако ще се върнете до 19ч. – на цена 3.30 за възрастен и 0.90€ за дете. От 1 юни тръгват и нощни ферита до 00ч. Мястото за продажба на билети и тръгване е до спирки „Ferries”. Представлява малка бяла табела „Ferries Sliema-Valletta” с червени полета и сини надписи на разписанието, с малко метално гишенце пред нея. Всичко това, сгушено между многобройните сергии за продажба на разходки с лодки.

Градският транспорт…

…е едно от нещата, които никак не харесахме в Малта, но все пак трябва да призная, че достигнахме до всички забележителности, които си бяхме набелязали – е, някъде пеш, някъде със закъснения… Ключов момент е купуването на карти за градския транспорт. В сайта https://www.publictransport.com.mt/en има посочени няколко магазина, от които могат да се купят карти, освен от летището и автогарата на Валета. Ние ползвахме седемдневни по 21€. Картите не важат за директните линии с букви TD. Ако нямате карта, шофьорите продават билети - 2€ /което е и една от причините за редовните закъснения на автобусите/.

Сайтът на градския транспорт е удобен и ефективен, но си иска да се поизучи предварително. В празници и неделя някои спирки не се обслужват -например в Марсашлок, заради навалицата на пазара. Често това не е обозначено на някои от тях. По спирките няма схеми на маршрута, нито светлинни табла. /В това отношение родният Бургас е много пред Малта./ Посочени са само направлението, спирките и пожелателен час на минаване на автобуса.

Автобусите в Малта се спират като на автостоп. Майтап няма, ако не вдигнете ръка, не спират. Качването е задължително от първата врата, където единствено се валидира картата. В пиковите часове са претъпкани и често подминават спирки. Ако пристигнат някъде по разписание, то е по-скоро случайност. Особено много закъсняват в районите с много туристи - заради тъпо паркирали коли, задръствания и пътници, купуващи билети от шофьора.

Следва продължение…

 

 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
Галерина Рейши

Малта - април 2023г.

 

Ryanair(тежка въздишка)… купихме си билети през януари. И двата полета бяха за около обяд, но само след няколко дни ги промениха за късно вечер. Полетът на отиване закъсня с два часа, заради което изтървахме за 3 мин. последния възможен автобус за Гзира. Сбъдна се най-големият ми кошмар – стоях с децата и куфарите на пуста спирка в полунощ, в непознат град, без никаква представа как да изминем десетината километра до хотела. Идеята да се върнем до изхода на летището, при мургавите съмнителномутри таксиметраджии, никак не ми се нравеше.

И тогава отнякъде се приближи дребен човечец и ми каза: „Мадам, няма да има повече автобуси. Аз се прибирам и мога да ви закарам за 5€ на човек.” Качихме се в червена лъскава 12-местна маршрутка само ние – единствени пътници. Реших ако не ни отвлече, да му дам 5€ отгоре :) Познавах пътя от видеата на един симпатяга – Alex in Malta (много полезни видеа – момчето живее отскоро на Малта, посещава различни места и споделя впечатления, цени и всякаква полезна информация). Всичко беше наред – пътят съвпадаше. За 10 мин. и 20€ бяхме в хотела. Вече можех спокойно да вдишам свежия малтийски въздух…

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Галерина Рейши

Малта - април 2023г.

 

Валета ни омагьоса. Дотолкова, че се връщахме в нея отново и отново за вечерна разходка. Главната улица се обхожда за 15 мин. мързелив ход. Трудно е да се изгубиш из Валета, но аз ви препоръчвам да опитате. Тесните странични улички са странно тихи и красиви като декор на филм.

За катедралата Св. Йоан се полутахме, докато разберем, че се влиза откъм катедралния музей на главната улица – срещу съдебната палата. Чакаше се на внушителна опашка. Само на три пресечки на север са други две красоти – катедралата „Сейнт Пол” и тази с големия купол – „Дева Мария от планината Кармел”, която се води „малка базилика”…(какви ли са им големите). Много ни хареса и „Св. Августин”, съвсем близо до тях. Не ни стигна времето за Каза Рока, Военният музей и Музеят на изящните изкуства, а Дворецът на Великия магистър беше затворен, заради което си обещахме да се върнем отново в Малта.

                Археологическият музей на Валета беше едно от най-интересните места за мен и децата. Ако като нас имате слабост към камънаци и сте си резервирали посещение на Хипогеума (поне 2 месеца предварително) или планирате да видите някои от многото мегалитни комплекси, ви препоръчвам преди това да разгледате този музей. В него са изложени уникалните експонати, намерени из тях. Макет на Хипогеума ни даде представа в какво точно ще се заврем само след няколко часа.

Горната градина Барака посетихме към 12 без 20ч. Едва си намерихме място до парапета с панорамна гледка към трите града и зачакахме „брашняното шоу”, както местните наричат церемонията по тържествения изстрел на едно от оръдията в чест на кралицата. Беше забавно.

На един площад неочаквано забелязах позната физиономия. Alex in Malta, момчето със странното английско произношение, по чиито видеа си направихме програмата, снимаше поредното си видео. Не устоях да не го заговоря. Оказа се македонец, та си приказвахме на чист български. Светът, верно, е малък.

Следва продължение…

  • Харесвам 8
  • Шок 1
Връзка към мнение
Галерина Рейши

Малта - април 2023г.

Хипогеумът отвън е просто една скромна сграда между много други в тиха пресечка в Paola. Двукрила червена врата с надпис отгоре HYPOGEUM я отличава от останалите. През1899-та собствениците открили странно продължение на мазето си, но скрили от властите, за да не им отчуждят имота. Представлява подземна свещена структура от палеолита, която развинтва фантазията на  „Индиана Джоунс”-феновете. Ако нямате фантазия или интерес към древни загадки, не ходете – няма да ви хареса. Таксата не е малка - 30€. Влизат само по 10 човека група.

              Заключихме си телефони и чанти в шкафчета в антрето и ни раздадоха nokia-подобни апаратчета да слушаме какво виждаме. После влязохме в скучна квадратна стая, на която на три от стените изпрожектираха някакво „бля-бля” за древните хора. Картината беше с лошо качество и въобще не постигна нужния драматизъм.

              Най-после слязохме в „мазето”. Двайсетгодишно момче играеше „екскурзовод”. Ролята му беше да задържа групата на точното място докато nokia-та се изприказва. Е, показваше с фенерче това-онова, но според мен си липсваше живото общуване със специалист. Иначе обектът е уникален. Успя да ни развълнува и заинтригува. Дори най-самонадеяно си изградихме своя теория за това за какво е служел и как се е използвал. На фона на шаблонните тъпотии за Богинята майка, вечния сън  и връщане в утробата, нашата теория изглежда съвсем реалистична, достоверна и по човешки разбираема.

                Ще се радвам ако някой от вас, посетилите Хипогеума, сподели своя.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.