Прескочи до съдържание

Малта


Duke

Препоръчани мнения

преди 15 часа, vorbis каза:

Виж в тази тема мнението ми за Budget в Малта. Те са заедно с Avis. https://magelanci.com/forums/topic/13046-ревюта-на-коли-под-наем/

Благодаря ти много - лошото е, че само твоето ревю е добро до момента 😄 И още се колебая дали да наемаме, тъй като ще имаме 6 цели дни и половина и най-вероятно и с градския транспорт ще можем да видим почти всичко желано.

 

Връзка към мнение

Аз не препоръчвам градския транспрот. Винаги трябва да си имаш едно на ум и да се съобразяваш с него. По-бавен е, пък и не обхваща всички места, които могат да се посетят. Отделно, има някои забележителности, които са на солидно разстояние от най-близката автобусна спирка - например Blue Grotto (на слизане е ок, но на изкачване е солиден баир) и St. Paul's pool (направо е половин час ходене). Също така трябва да си постоянно с маска. Ако ви притеснява обратното движение - повечето улици са еднопосочни, а като веднъж свикнеш да се въртиш на кръговото в другата посока, всичко е нареди. Само внимавайте да си вземете автоматик и на първия завой след летището - там имаше катастрофа между два рент-а-кара 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, stormbringer каза:

Здравейте, 

и ние сме планирали Малта идната седмица, и имам въпрос за картите за транспорта - те от ден до ден ли са, или до час? Т.е. ако я взема в 15:00 вторник от летището, ще мога ли до 15:00 във вторник, да пътувам с нея или до края на понеделник? 

Преди важеше за 7 дни, без час, т.е. ако я купиш във вторник е валидна до края на деня в понеделник.

Ако не се лъжа го пишеше и на самата карта до колко часа и кой ден важи, но нещата са променени и може да е различно сега.

Връзка към мнение
преди 14 минути , feel_the_rush каза:

Аз не препоръчвам градския транспрот. Винаги трябва да си имаш едно на ум и да се съобразяваш с него. По-бавен е, пък и не обхваща всички места, които могат да се посетят. Отделно, има някои забележителности, които са на солидно разстояние от най-близката автобусна спирка - например Blue Grotto (на слизане е ок, но на изкачване е солиден баир) и St. Paul's pool (направо е половин час ходене). Също така трябва да си постоянно с маска. Ако ви притеснява обратното движение - повечето улици са еднопосочни, а като веднъж свикнеш да се въртиш на кръговото в другата посока, всичко е нареди. Само внимавайте да си вземете автоматик и на първия завой след летището - там имаше катастрофа между два рент-а-кара 🙂

Мен не ме притеснява обратното движение толкова, колкото оценките от 1,4 от 10 на Авис. То верно, че те само недоволните пишат ревюта после де. Ама на всички им дърпали някакви пари после от картите, въпреки, че в протоколите пишело, че всичко е наред.

Връзка към мнение
преди 1 час, ivailo_radev каза:

Благодаря ти много - лошото е, че само твоето ревю е добро до момента 😄 И още се колебая дали да наемаме, тъй като ще имаме 6 цели дни и половина и най-вероятно и с градския транспорт ще можем да видим почти всичко желано.

 

Категоричното ми мнение е да вземете кола под наем.

Ние бяхме взели от любимите Goldcar. От Goldcar се взима директно от сайта им, като се следят цените. Има голяма вероятност да вземеш за 2-3-5 евро на ден. Сега, конкретно не съм гледал цени за Малта. Може нещата да са се променили. Прегледай темите за Goldcar. Има кодове за намаления и т.н.

Иначе, нямай големи очаквания от Малта.

Вкусна храна, прашни пътища, задръствания, миниатюрни плажчета. С няколко изключения архитектурата се свежда до трафопостове с прозорци - особено по пътищата.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, ivailo_radev каза:

Мен не ме притеснява обратното движение толкова, колкото оценките от 1,4 от 10 на Авис. То верно, че те само недоволните пишат ревюта после де. Ама на всички им дърпали някакви пари после от картите, въпреки, че в протоколите пишело, че всичко е наред.

Ние много рядко взимаме пълна застраховка, но в Малта определено си заслужава. Първо, защото движението е обратно и ти все още ни си свикнал, второ - защото има още хиляди хора като теб и трето, защото е супер тясно навсякъде. Никакви проблеми не сме имали с Херц - човекът само ни каза "Enjoy your life" и ни изпрати по живо, по здраво. На връщане никой не я погледна колата, само провериха горивото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, ven62 каза:

Иначе, нямай големи очаквания от Малта.

Вкусна храна, прашни пътища, задръствания, миниатюрни плажчета. С няколко изключения архитектурата се свежда до трафопостове с прозорци - особено по пътищата.

Потвърждавам. На много места из форума се споменава, но пак да повторим, че Малта не е плажна дестинация. Гмуркане - да, исторически туризъм - да, особено, ако се интересувате от праистория и средновековни градове, но гръцкото море не го търсете там.

преди 9 часа, ivailo_radev каза:

Благодаря ти много - лошото е, че само твоето ревю е добро до момента 😄 И още се колебая дали да наемаме, тъй като ще имаме 6 цели дни и половина и най-вероятно и с градския транспорт ще можем да видим почти всичко желано.

Два пъти досега съм бил в Малта за по седмица. Първият път с градски транспорт, а вторият - с кола под наем. Ако трябва отново да избирам - задължително с кола. Не се притеснявай от Авис. Това е едно от големите имена в бранша. Това, че са изтеглени пари след получаване на "чист" протокол въобще не значи, че оплакалият се клиент е прав. Това може да са глоби за превишена скорост или неправилно паркине.

Ако Авис те притесняват, какво да кажем за ГолдКар - една от двете европейски рентал фирми, глобени с няколко милиона евро заради нечестни търговски практики спрямо клиентите?!  Така че аз на твое място не бих се колебал.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 24 минути , vorbis каза:

Потвърждавам. На много места из форума се споменава, но пак да повторим, че Малта не е плажна дестинация. Гмуркане - да, исторически туризъм - да, особено, ако се интересувате от праистория и средновековни градове, но гръцкото море не го търсете там.

Два пъти досега съм бил в Малта за по седмица. Първият път с градски транспорт, а вторият - с кола под наем. Ако трябва отново да избирам - задължително с кола. Не се притеснявай от Авис. Това е едно от големите имена в бранша. Това, че са изтеглени пари след получаване на "чист" протокол въобще не значи, че оплакалият се клиент е прав. Това може да са глоби за превишена скорост или неправилно паркине.

Ако Авис те притесняват, какво да кажем за ГолдКар - една от двете европейски рентал фирми, глобени с няколко милиона евро заради нечестни търговски практики спрямо клиентите?!  Така че аз на твое място не бих се колебал.

Аз като цяло не съм страхлив, в Йордания изкъртихме вратата на колата под наем и я оправих в един селски сервиз, та даже не разбраха после от компанията, ама нещо се притесних от толкова лоши оценки в тая Малта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , ivailo_radev каза:

Аз като цяло не съм страхлив, в Йордания изкъртихме вратата на колата под наем и я оправих в един селски сервиз, та даже не разбраха после от компанията, ама нещо се притесних от толкова лоши оценки в тая Малта.

Щом се притесняваш от Авис, пробвай с Херц или Сикст 😀

 

image.png.80907e92e1654e00bb0bd7ed3502fdc1.png

 

image.png.f87e0f4aecdf85f002472597958b7c66.png

В Йордания си бил, врата си изкъртил 🤪, една Малта, която е в ЕС те притеснява. Правиш си застраховка, караш полека, така или иначе там магистрали няма, и се радваш на живота.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако е писано ще ме извинявате, ама някой има ли информация за тазгодишния фестивал в Birgu? Ще се провежда ли, кои дни ще е? Ние кацаме на 10.10 и ако имаме късмет, ще е готино.

Връзка към мнение

Привет! Много ми хареса Малта!

Маски на закрито се носят, правят забележка за неправилно поставяне. Мерят температура по забележителностите. Ужасна жега беше, направо смертелна. Транспортът им е перфектен, цепи минутата. Возих се на всички видове плавателни съдове, че и на дървена лодка до Биргу.  Ако някой рентва кола, да знае, че няма никакъв зор. Движението е спокойно, толерантни са, няма псувни и засичания. Кръговите често са червена точка нарисувана с боя. Има готин знак внимание, пресичащи таралежи 🙂

За мен си е чудесна плажна дестинация за късно море.

Цените на някои забележителности са увеличени от декември малко, например ко катедралата е с вход 15€ вече.

 

@ivailo_radev, за шест дни ще обиколите Малта няколко пъти 🙂 дори и с градски транспорт.

339BE779-A978-4992-A253-04DAD30FBDE1.jpeg

632CB7FE-5665-4349-9E8C-3DE681943C07.jpeg

D9617050-3C3B-471A-B76C-37E086FC13FE.jpeg

C820E6CB-8D94-40CA-9983-D6FD7E7EF4B4.jpeg

67C953E3-F680-41BA-B050-C5BCD22461C7.jpeg

8F826B8E-54BB-4040-8E83-FBACD99A9F72.jpeg

9B10433F-A399-42D0-9F0E-77B3260B6F01.jpeg

41B79EC3-3757-4171-94D2-6E813607E14F.jpeg

DC44567A-0EC0-4C48-A3A8-55843BFF97A2.jpeg

4DDD0222-51C6-4D15-B26D-1258BCCFFCC9.jpeg

8AF28372-7426-4ED5-ADC6-FD860B1C9757.jpeg

8ED477B8-48B8-4E3E-B4C1-AE3036BDDBB8.jpeg

B3554377-483C-478D-A4C8-5EF17D47CEE1.jpeg

8765CAB6-0327-4FDC-85C0-DD797FD95486.jpeg

63D54BA4-640C-406F-8DBE-3C723A74E5A5.jpeg

330E7698-7299-4EB2-9DD4-E465944E164D.jpeg

E6D5AAE6-8669-4D5A-A90A-116D2B5BDDA9.jpeg

06ED9792-9D7F-47FE-B0C0-5D2D9AA0AC65.jpeg

1DC9B876-CD46-4EFA-9751-CA5746C57715.jpeg

10A3DAF0-392A-4419-BD95-0E4C8E8822E8.jpeg

5630B605-96C2-4EC9-AE3B-9C7D2E10E789.jpeg

814E3C2F-75F7-410D-A29B-7E0A2E2E325A.jpeg

BD0B9A0B-743F-4E00-90A1-5FE6D83BB020.jpeg

5A319A44-7F0B-47AE-BBD7-B1EADCC9A4D4.jpeg

89F39975-A43F-4D1C-9463-67B2148A4A33.jpeg

C1346E1A-88CF-4163-8F87-FFFCF73ADC7A.jpeg

64799707-2E17-4EEA-A50A-9DC8731D02A7.jpeg

CD0B2D24-9F24-4508-8D30-37C12E9841F5.jpeg

DC2B9CFB-1ED8-4829-B05C-2EA20E6150C2.jpeg

7927F391-C342-4358-A623-CD45A0E48573.jpeg

CDC496BF-CF52-4D19-92AF-4340B6D001EB.jpeg

4C2BC686-07B5-4E63-AFF3-06E504915097.jpeg

EFA37A47-0345-4026-870C-48330E25BB20.jpeg

36A15F12-2BA5-4911-95DB-BD0CD0B948F9.jpeg

E057CB42-79F5-4A3F-A619-839C764C62B4.jpeg

72F08093-0166-445E-AEC2-1642A6DFC7AF.jpeg

  • Харесвам 18
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Bellaero каза:

Много благодаря, т.е. ние ще си се разходим на 10-ти още, може да си струва все пак.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Така, да споделя моите изживявания с Авис. Пристигнахме на летището в Малта и ми казаха, че резервация и кола за мен няма. Предлагаха ми на място по-голяма кола, ама на някакви луди цени и отказах. Няма да ги оставя съвсем без точки, понеже вината е донякъде и моя. В деня преди полета са ми пратили мейл, че ми канселират резервацията, ама не съм го видял, иначе щях да резервирам от друга фирма. Та сега сме с автобусите, които са учудващо точни и празни. На Гозо ползвахме и такси, за да видим повече неща де. Повече инфо и снимки - като се приберем.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
7 hours ago, ivailo_radev said:

Та сега сме с автобусите, които са учудващо точни и празни. На Гозо ползвахме и такси, за да видим повече неща де. Повече инфо и снимки - като се приберем.

И на мен миналия декември ми се стори, че автобусите са сравнително редовни (поне за Слийма, Биргу, Ла Валета-Белд), но за сметка на това са ултра бавни... 

Връзка към мнение

Това с точните автобуси в Малта е някакъв мит, който се носи в последните 1-2 страници. Цепят секундата, ама с около 25-30 мин. закъснение, или с 10 подраняване. Никой за никъде на бърза ... освен, ако не е с 10 мин. преди разписанието и го помолиш да изчака още 30 сек. на спирката (все пак и доста подранил) - тогава много бързат. 

Както и да е - използвахме ги, доколкото можахме. изкарахме страхотна седмица, с изключение на понеделник, когато беше студ, дъжд и луд вятър. Поради това, че сме с малко дете, не можахме да видим кой-знае-колко от самата Малта, но пък учудващо (нали уж НЕ Е плажна дестинация) направихме страхотен плаж и на "нашия" (пред хотела) на Golden Bay, и на съседния - Riviera, както и на скалите на Popeye Village. 

Валета е страхотна красота, просто ни останха очите там, Моста също ми хареса, но най-приятно изненадан бях от Mellieha (не, не е по-впечатляващо от Валета, по никакъв начин, просто нищо не очаквахме, а попаднахме на страхотни гледки, дори от детската площадка и много красив залез). 
За седмица с малкто дете, при база Golden Bay и без кола - толкова. Следващият път, живот и здраве - повече 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Така, завърнахме се живи и здрави от Малта, та бързам да споделя някои впечатления, може да са полезни и на други след мен. Първо един съвет за хотел, за хората, които смятат да посетят Малта в следващите 2-3 седмици. Заради локацията, хубавия басейн и добрите оценки избрахме AX The Victoria Hotel. Обаче той се оказа, че е затворен в момента. Та в момента прехвърлят всички с резервации за него в 5-звездния AX The Palace. T.e. с малко гимнастики с кодове и т.н. една двойна стая излиза около 45 евро със закуска. Ние имахме още по-голям късмет и ни сложиха в една семейна стая и бяха събрали две двойни легла, та си пишехме съобщения от двата края на леглото 😄 В следващите 2-3 седмици поне AX The Victoria ще е затворен и ще ви прехвърлят в 5-звездния. Звездите му са доста поизмислени. Може би реално са около 4, ама не беше зле все пак.

За точността на автобусите - разбрах откъде идва разминаването в мненията, поне при нас така беше де. Да, за нас бяха винаги точни, но това е защото ползвахме Tallinja апп-а, а те там ги дават в реално време, т.е. няма как да не са точни. А с разписанията по спирките сигурно са имали отклонения. До няколко места ходихме с таксита, когато нямаше удобни връзки. Ползвахме ecabs. Примерно от Слима (от хотела ни) до Blue Grotto беше 14 евро. От хотела до летището 11 евро. Предимството е, че се плаща предварително през аппа и няма изненади после. Bolt са малко по-скъпи. За една седмица комбинацията от автобуси и таксита ни излезе около 90 евро за двамата общо, та ми мина ядът за прецакването от Авис.

Това с което не се разбрахме, беше кухнята. От предишните мнения очаквах невероятно разнообразна и интересна кухня, но останах доста разочарован. Опитах и заек и конско и все на места, които бяха с много добри оценки. Поне за мен бяха леко безвкусни и с воднисти сосове. Ама то е малко въпрос на вкус. Пици и пасти прескочихме тотално, понеже те и в Италия са ми били най-скучната част от кухнята.

Иначе хората бяха готини. Два пъти спираха някакви дядовци, за да ни качват с тях и да ни закарат (един път до Попай и един път до Марфа). Запознахме се и с едни млади малтийци, които бяха впечатлени, че жена ми ги разбра на малтийски, тя пък си мислеше, че и говорят на някакъв арабски диалект 😄 Само братята сърби бяха навсякъде леко троснати. Един път седнахме заедно с една двойка от Йордания (с тях пък в хотела се запознахме) да вечеряме на ливански ресторант (Ali Baba в Слима), че вече се чудехме къде да ядем. В ресторанта всички, заедно със собственика, са сърби. Само готвачът е от Ливан. И почваме ние да поръчваме смело предястия - хумус не знам си какъв, хумус друг, 2 вида лабне, баба гануш, мухамара, фатуш. Правим план да напълним масата и да си хапваме лежерно предястия вместо основно. След 5 минути идва първият хумус. След 10 втория. И ние чакаме и не ядем. Минават 20 минути идва едно лабне. След още 10 баба гануш. Видяхме, че работата няма да е с пълната маса и хапване по  малко от различните неща, та почнахме. Последното предястие дойде един час след като бяхме поръчали. А това е среден клас ливански ресторант, а не закусвалня. Беше много вкусно всичко де. Накрая идва Мирко (може и да не е бил Мирко де) и пита дали всичко е наред. Йорданската мома му каза, че всичко е било много вкусно, но в ливански ресторант предястията се носят заедно. В Мирко се обади балканското обаче и не можа да си падне на гърба и като изръси: "Аз знам, че във Вашата култура е така, но в нашия ресторант ги сервираме едно след друго, за да им се насладят клиентите" и прати готвача. Поговориха си малко и момчето от Йордания ми каза, че готвачът се е извинил и е казал, че просто днес са обърквали поръчките много.

Така беше и на други места с братята сърби. Аз имах май по-различни представи за тях, ама все бяха леко троснати. За сметка на това македонците, когато и да разберяха, че сме българи, все нещо ни черпеха. На синята лагуна почти всичко се държи от македонци. Еми то не бяха безплатни столчета да се печем, не беше черпене с коктейли (ама по един си и платихме де). Не знам дали ни се радваха или само на жена ми 😄 И за тях имах едва ли не мнението, че не ни се кефят много, а то поне там беше обратното.

А, за вируса малко - качват им се числата сега, ама и няма как да е иначе. През уикенда баровете в Слима бяха пълни, вътре естествено никой не е с маска, та няма и как да е иначе.

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
преди 15 минути , Bellaero каза:

От днес е забранено да си сваляш маската навън, за да пушиш. 50€ глоба и глобяват.

Друго?На една близка и престои пътуване тези дни.Благодаря!

Връзка към мнение

Не зная. Още в началото на месеца се носеха стриктно маски на закрито, мереха температура на доста места, в заведения си попълвах имена и телефон в тетрадка. Какво ви интересува точно? Приятно топло е, 23 градуса.

Мисля, че върнаха изискването за отрицателен тест при влизане. Декларация попълвах тогава една в самолета и втора преди граничен контрол.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте! През март планирам да открия сезона на пътуванията за 2021 с едно ходене до Малта. Доколкото се запознах, на влизане изискват ПСР Тест, направен в последните 72 часа. Дотук добре, ама на някои места пише, че на летището правят случайни тестове на пристигащите, което би лишило цялото пътуване от смисъл. Някой ходил ли е скоро да каже какво е положението?

Връзка към мнение

Аз ходих август, точно в промеждутъка от няколко седмици, когато България влезе в листа със страни, от които се изисква ПСР. Правилото беше същото - на случаен пранцип се избират хора за ПСР. Направи ми впечатление, че си избираха само хора на средна възраст, така де, видимо над 40 годишни. Не знам обаче дали се чака на място или те пускат да влезеш в страната и после ти се обаждат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Привет отново! Взех билети и след седмица живот и здраве летя за Малта. Спретнах една програмка, ще се радвам някой по-запознат да каже изпълнима ли е.

Ден 1 

Кацане в 15:10 в Малта. Разходка из Валета. Ще спим във Валета, тъй като ще използваме автобуси за придвижването.

 

Ден 2

Mdina, Rabat, Blue Grotto, Dingli Cliffs

 

Ден 3

Гозо

Главният въпрос е: ще има ли време да ходим и до Синята лагуна на остров Комино и най-вече струва ли си през този сезон?

В Гозо съм набелязал да посетим Виктория с Цитаделата, Dwejra, Ta’Pinu Basilica, Wied il Gnasri, Salt Pans и Ramla Bay.

Нещо обаче не мога да се ориентирам какво е положението с автобусите на остров Гозо. Някой знае ли в каква последователност ще е най-добре да ги разгледам, предвид използването на градски транспорт? И пеша може ли да се стигне от Salt Pans до Ramla Bay?

 

Ден 4

Катедралата в Mosta, Marsaxlokk и района

 

Ден 5

За последния ден остава разглеждането на трите града. В 15:55 летим за София. 

 

Това е общо взето накратко. Има ли нещо, което си заслужава, а съм пропуснал? (Без да броим разкопките с входна цена 30 евро 😀)

Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.