Прескочи до съдържание

Малта


Duke

Препоръчани мнения

 

 

преди 14 часа, Kristian Desev каза:

 Ще ти представя моя план (съчетание от исторически градчета и природни красоти 🤩), както правя в темата за шантавите маршрути 😃

 

Браво, интересно и подробно предложение за програма.

Само, ако позволиш, някои уточнения:
 

преди 14 часа, Kristian Desev каза:

След това хващаш ферибота за Валета и автобус за Мдина - стара столица на островната държава, който за разлика от трите града, е във вътрешността на острова. 

765-65f0ffeac4d767d7f96789c16519fc2a.jpg.3072fc84ce44431a84f69ea349628107.jpg

1803816850_--.jpg.2dd8598a5c8f24ff69eaa0bb458a2ff3.jpg

9fc7421af3d00003517a6015403189ef-mdina.jpg.8af5443f9d0713f09b2e76340f055228.jpg

И защото много такива малки градчета ще ти писнат в един момент, трябва да има и нещо природно 🤩. За това предлагам да отскочиш до Blue grotto с такси, защото автобусите са с прекачване във Валета. Ето снимкa за зарибявка 😁

Не е задължително да се прави прекачване през Валета за придвижването от Мдина до Blue Grotto, даже попътно може да се разгледат скалите  Dingli Cliffs 

image.png.01a7ef4ee2e674331e5bcb184137a470.png

Иначе по принцип, както споделих и лично, в Малта препоръчвам придвижване с кола, особено като има на разположение шофьор, свикнал с обратно движение :smile3:

 

 

преди 14 часа, Kristian Desev каза:

 ... на остров Гозо няма градски транспорт


Хмм, не знам откъде идва това предположение, но на остров Гозо си има публичен транспорт:

image.png.c7282f8b45348829b781505aa0026f22.png

 

 

преди 14 часа, Kristian Desev каза:

за Azure window - огромно скално образувание!

За съжаление арката се срути още през 2017г. , но пък има и други подобни образувания по крайбрежието. 

P.S. Сори за повторението, виждам сега, че @ven62 вече е обърнал внимание за Лазурния прозорец
 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Фил каза:

 

 

 

Браво, интересно и подробно предложение за програма.

Само, ако позволиш, някои уточнения:
 

Не е задължително да се прави прекачване през Валета за придвижването от Мдина до Blue Grotto, даже попътно може да се разгледат скалите  Dingli Cliffs 

image.png.01a7ef4ee2e674331e5bcb184137a470.png

Иначе по принцип, както споделих и лично, в Малта препоръчвам придвижване с кола, особено като има на разположение шофьор, свикнал с обратно движение :smile3:

 

 


Хмм, не знам откъде идва това предположение, но на остров Гозо си има публичен транспорт:

image.png.c7282f8b45348829b781505aa0026f22.png

 

 

За съжаление арката се срути още през 2017г. , но пък има и други подобни образувания по крайбрежието. 

P.S. Сори за повторението, виждам сега, че @ven62 вече е обърнал внимание за Лазурния прозорец
 

 

За прекачването не го знаех, благодаря! За Гозо прочетох, че няма транспорт, но явно греша. А пък за арката забравих 😁. Вчера писах информацията по различно време и затова съм пропуснал някои неща. Извинявам се!  Благодаря! 

преди 56 минути , ven62 каза:

Ей, отличника, най-после те хванах в крачка. :wink:

Тука си за 5 1/2 макс. 

Azure window се срути преди няколко години.

Изобщо това "window" не е на късмет, освен за Бил Гейтс, естествено.

Ей, изложих се 😁. Помня, че се беше срутила една арка, но не подозирах, че е точно тази. Благодаря! 

  • Шок 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , Kristian Desev каза:

За прекачването не го знаех, благодаря! За Гозо прочетох, че няма транспорт, но явно греша. А пък за арката забравих 😁. Вчера писах информацията по различно време и затова съм пропуснал някои неща. Извинявам се!  Благодаря! 

Ей, изложих се 😁. Помня, че се беше срутила една арка, но не подозирах, че е точно тази. Благодаря! 

Не трябва да се извиняваш, ако не си сбъркал 😉  Трябва да те отгледаме като уверен и смел младеж 😆. Допълнителните щрихи от вече посещавали острова са много полезни, а и на тях им е много по-лесно да виждат малки детайли във вече изложена идея. Наистина съм ти благодарна, че я направи по начин, който  е удобен за по-бързо ориентиране. 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Lindt каза:

Не трябва да се извиняваш, ако не си сбъркал 😉  Трябва да те отгледаме като уверен и смел младеж 😆. Допълнителните щрихи от вече посещавали острова са много полезни, а и на тях им е много по-лесно да виждат малки детайли във вече изложена идея. Наистина съм ти благодарна, че я направи по начин, който  е удобен за по-бързо ориентиране. 

+1

Само да добавя.

Ако мнението ми ти влияе на самочувствието - забрави, че съм писал.

По-добре с една идея по-голямо самочувствие да има човек (така е и по-самоуверен и ... ) отколкото да е с по-ниско от заслуженото.

Ей, много ме кефиш.

Всъщност, преразглеждам оценката и вместо 5 1/2 заслужаваш 6=  ("=" - това са релси)

😀

 

Колкото да тази арка. Има една дупка до нея. Тя е по-вълнуваща, особено ако се плува в нея.

Арки има и на други места. Нпаример Кипър, който тук някъде незаслужено беше сравнен с Малта. (мое мнение) Както виждаш не пиша (по мое скромно мнение)😉

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Само да вметна, че седмичната карта точно преди да изчезне Лазурния прозорец струваше 21€ и важи освен за Малта и за Гозо. Абсолютно си е задължителна дори за 3-4 дни ако се пътува с автобуси(само за тях е, включая и летището).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Lindt, ние бяхме в Малта 2016 г. Спахме в Sliema Marina Hotel. Самият хотел беше ок, най-хубавото беше закуската - с гледка към залива. Точно пред хотела беше спирката на ферито за столицата. Много ми харесаха - градчето Марсашлок, St George's Bay, Медината, в столицата - Upper Barrakka Gardens и катедралата Св. Джон.  Дребният, който тогава беше нещо средно между дете и пубер много се забавлява в Popeye Village. До Лазурния прозорец и о. Гозо ходихме с корабче, спряхме и на Синята лагуна на о.Камино. Пътувахме с градски транспорт, но хич не спазваха разписанието, дано сега е по-добре. Страхотно беше 🙂 Сигурна съм, че и вие ще си изкарате прекрасно 🙂 

 

От хотела в Слима

DSC00257.JPG

 

Марсашлок

DSC00339.JPG

 

St George's Bay

DSC00611.JPG

 

о. Камино

DSC00438.JPG

 

Аз 🙂 

DSC00256.JPG

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Lindt каза:

Не трябва да се извиняваш, ако не си сбъркал 😉 

То пък все едно ти като сбъркаш МИ се извиняваш... 😛 

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 1 минута , Duke каза:

То пък все едно ти като сбъркаш МИ се извиняваш... 😛 

Аз за твое добро, виж сега вече какъв си закачлив и полезен 🧙‍♀️

 

 

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Тони каза:

Не бих го казала така...по-скоро " като разбра , че ще го снимаш се самоуби".🤣😛

Ех, какви неща ми припомни. Верно, че едно време много отдавна и аз бях истински магеланец и пътувах!

 

Арката може и да не съм видял, но пък сигурно никой друг като нас не е разглеждал в такива подробности църквата "Св. Йоан Кръстител" в Гозово, от покрива на която се разкрива почти целия остров Гозо като на длан.

Влезнахме да я разгледаме уж за бързо и лелката на входа ни каза, че можем да се качим до камбаните ако искаме. Както биха казали старите български възрожденци, "Сей ноу мор" и отговорихме ние!

 

02.jpg.3150cc9dc8aecf00a2daba7af0a14ae2.jpg

03.jpg.bec0f04a90823ee0bc0a8f8403bab64c.jpg04.jpg.e5413787040e306be1ed44ecac84733d.jpg17.jpg.ab98144a3bc2207297cc9e614f6cb17c.jpg

 

07.jpg.88cc150ff9215ed08785d43db4fa2c78.jpg08.jpg.973976dc9bcf516104c591c5a9c42520.jpg10.jpg.eeee6aa8f17879b889c3e86d5b7e3377.jpg12.jpg.e53777babbcc9884a320fe1c5d05a3b7.jpg13.jpg.28ab10a3bb52e228f7aee0e605bbd22e.jpg

 

14.jpg.417aed8fa0778723ecfd6a9ae2b8d131.jpg15.jpg.d16ae5eb3ae6e702509c5d014c312882.jpg16.jpg.7cbd2b2ddfc023fa49151ff9f786d92c.jpg

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

От Мдина има автобус 201, който отива до Блу Грото, минавайки през Дингли клифс. Лошото е, че е на час по веднъж и ако решите да спрете на скалите ще установите, че разглеждането на скалите и църквата е за 10 минути и чакате 50 минути за следващия 201, който да ви заведе до синята пещера. Имаше поне някаква кръчма там, да се изпие едно кафе докато се чака.

От синята пещера може да се иде във Валета със 74 (също през час), но спирката му е по-нагоре на главния път (201 спира долу). Другия вариант е пак 201 до летището и от там X1 до Сан Джилиан, Х2 до Слима,  Х4 до Валета.

 

На Гозо автобусите също масово са през час и повечето линии са до Виктория, т.е. се губи време, защото се се връщаш до столицата, за да поемеш към следващата дестинация.

Връзка към мнение
преди 23 часа, stormbringer каза:

То и ходенето на Popeye, като са без дете не е кой-знае колко интересно, ама дай да не му секваме ентусиазма 🙂

 

Има страхотни дайв-сайтове около Popeye Village, които са доста интересни.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Hadzhitodorovi каза:

Има страхотни дайв-сайтове около Popeye Village, които са доста интересни.

Самото "село" с 15 (?) евро вход и фестивални цени на храна и напитки имам предвид, иначе и ние си изкарахме много добре там 
 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, stormbringer каза:

Самото "село" с 15 (?) евро вход и фестивални цени на храна и напитки имам предвид, иначе и ние си изкарахме много добре там 
 

Това село наистина ли е приятно за посещение? Какво точно може да се прави там и има ли ужасно много посетители?  Нямаме деца в групата, но всички толкова обезкуражаващо реагират на въпросите ми за плажуване на Малта, че накрая ще отидем там, защото знам, че има шезлонги и море.  

 

Връзка към мнение
преди 4 минути , Lindt каза:

въпросите ми за плажуване на Малта

Море - много, плажове - малко е работата в Малта, но все пак има и такива, ако имате желание.

Ето ти ги плажовете на картата.

А картата взех от тук.

Както ви казах, аз от личен опит плаж не мога да препоръчам, понеже не сме били в подходящото време.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lindt каза:

Това село наистина ли е приятно за посещение? Какво точно може да се прави там и има ли ужасно много посетители?  Нямаме деца в групата, но всички толкова обезкуражаващо реагират на въпросите ми за плажуване на Малта, че накрая ще отидем там, защото знам, че има шезлонги и море.  

 

Golden Bay и съседния плаж Ривиера са супер. Намират се до Manikata, може и да се водят на територията на това градче, не съм сигурен. 
Нямам никакви забележки към тях, освен редкия транспорт, който на нас не ни пречеше за плаж, защото хотелът ни беше там, ама там има къде да се седне за по бира или храна, докато дойде буса. Ще пусна няколко снимки след малко. 

Popeye Village - "селото" е било построено за снимачна пощадка на Попай Моряка, след което са го оставили като туристическа атракция, самият "плаж" вътре в него е boardwalk и стълбичка към водата. Не е особено истински плаж с пясък. Има шезлонги, ама не са много и ако има повечко туристи няма да се вредите за такъв 

П.С. бяхме на Малта за седмица през октомври и времето беше идеално, с изключение на 1 ден, в който имаше дъжд и брутален вятър 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

ОК - ето ги двата плажа (които са съвсем близо един до друг - около 15 мин пеш) 

Golden Bay (Ghajn Tuffieha е автобусната спирка, което май означаваше Apple's Eye на местния език, и също така се казва заведението, което е над плажа и е съвсем прилично. Не това, което се вижда на снимката, на самия плаж, а това от което снимам)

AM-JKLUvp87dsvWP7Qf6ZhRS8gcFBO7qJZCwAN7h


Стълбите към Riviera Beach (спирката си се казва Riviera), чиито парапет очевидно използвам за рампа за количката 

AM-JKLU9p6RO7g1XuvIF5xq9856izXfDuyvaPX61

И още една снимка към плажа: 

AM-JKLVHLuCWnRdYH6GHFo1sXNT2JRSKL19Ld3zx

И двата са пясъчни, и на двата водата беше супер, но трябва да се има предвид, че по малките средиземноморски о-ви, през есента времето може много бързо да се промени и както пече изведнъж изобщо да не става за плаж.

Що се отнася до Popeye Village - това му е "плажа"

AM-JKLVcmNn9NKd9LBtOc6_HHbwcTPQxKY5fW2gm



Това е самото "село", снимано от другата страна на залива. Снимката не е с крив хоризонт, крив е самият пейзаж 😉 

AM-JKLWk-xlIHzYEr4InvLOHYMoGpGasrwWsee1Y

Ще си самоцитирам мнението от няколко страници (и година) по-назад и ще добавя едно две неща:

Цитат

Това с точните автобуси в Малта е някакъв мит, който се носи в последните 1-2 страници. Цепят секундата, ама с около 25-30 мин. закъснение, или с 10 подраняване. Никой за никъде на бърза ... освен, ако не е с 10 мин. преди разписанието и го помолиш да изчака още 30 сек. на спирката (все пак и доста подранил) - тогава много бързат. 

Както и да е - използвахме ги, доколкото можахме. изкарахме страхотна седмица, с изключение на понеделник, когато беше студ, дъжд и луд вятър. Поради това, че сме с малко дете, не можахме да видим кой-знае-колко от самата Малта, но пък учудващо (нали уж НЕ Е плажна дестинация) направихме страхотен плаж и на "нашия" (пред хотела) на Golden Bay, и на съседния - Riviera, както и на скалите на Popeye Village. 

Валета е страхотна красота, просто ни останха очите там, Моста също ми хареса, но най-приятно изненадан бях от Mellieha (не, не е по-впечатляващо от Валета, по никакъв начин, просто нищо не очаквахме, а попаднахме на страхотни гледки, дори от детската площадка и много красив залез). 
За седмица с малкто дете, при база Golden Bay и без кола - толкова. Следващият път, живот и здраве - повече 


От там нататък - въпросния ден, в който времето беше гадно, го бяхме планирали за синята лагуна, което естествено пропадна - малшанс, ама там също е прословут плаж 😉 
Също, който е ходил до Marsaxlokk го препоръчва, но от нашата база беше много дълго лангъркане (дори само в едната посока) по автобуси и просто нямаше как да стане, колкото и да ми се искаше. Островът е много малък, но за определени отсечки с градски транспорт винаги се минава през някоя "гара разпределителна" за смяна и освен това автобусите закъсняват. Все пак имат APP, в който долу-горе са в реално време, обаче и там имаше издънки. 
Разбира се, освен (малкото) плажове, Лагуната, пещерата, Гозо, страхотната Валета и другите споменати места, в Малта имат и праисторически културни забележителности, като например Hypogeum, а и не само, стига човек да има интерес. 
Ако ще използвате градския транспорт, в нашия случай картата за седмица си струваше, но за по-малко дни ще трябва да прецените вие. Може да се окаже, че има по-добри опции  

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , stormbringer каза:

ОК - ето ги двата плажа (които са съвсем близо един до друг - около 15 мин пеш) 

Golden Bay (Ghajn Tuffieha е автобусната спирка, което май означаваше Apple's Eye на местния език, и също така се казва заведението, което е над плажа и е съвсем прилично. Не това, което се вижда на снимката, на самия плаж, а това от което снимам)

AAWUweV8HK96bmUJQU3fnol0RcwXEh8vm-vhMxoW


Стълбите към Riviera Beach (спирката си се казва Riviera), чиито парапет очевидно използвам за рампа за количката 
 

AAWUweXzIf7lRtuu1lyc6md0m9Cw5o5SMzKTdfw5

И още една снимка към плажа: 

AAWUweXNoyZ7BHY8SXWS_H2RyY6NF7k1wD3jGOZ2

И двата са пясъчни, и на двата водата беше супер, но трябва да се има предвид, че по малките средиземноморски о-ви, през есента времето може много бързо да се промени и както пече изведнъж изобщо да не става за плаж.

Що се отнася до Popeye Village - това му е "плажа"

AAWUweXfnULp1SNJnU6YJeVPsF609h52gost2WQB



Това е самото "село", снимано от другата страна на залива. Снимката не е с крив хоризонт, крив е самият пейзаж 😉 

AAWUweXwTAsHKtbHy59ptK-xtT56TqtW5WTajTLa

Ще си самоцитирам мнението от няколко страници (и година) по-назад и ще добавя едно две неща:


От там нататък - въпросния ден, в който времето беше гадно, го бяхме планирали за синята лагуна, което естествено пропадна - малшанс, ама там също е прословут плаж 😉 
Също, който е ходил до Marsaxlokk го препоръчва, но от нашата база беше много дълго лангъркане (дори само в едната посока) по автобуси и просто нямаше как да стане, колкото и да ми се искаше. Островът е много малък, но за определени отсечки с градски транспорт винаги се минава през някоя "гара разпределителна" за смяна и освен това автобусите закъсняват. Все пак имат APP, в който долу-горе са в реално време, обаче и там имаше издънки. 
Разбира се, освен (малкото) плажове, Лагуната, пещерата, Гозо, страхотната Валета и другите споменати места, в Малта имат и праисторически културни забележителности, като например Hypogeum, а и не само, стига човек да има интерес. 
Ако ще използвате градския транспорт, в нашия случай картата за седмица си струваше, но за по-малко дни ще трябва да прецените вие. Може да се окаже, че има по-добри опции  

Не ми се зареждат снимките, но много ти благодаря 🙂

Връзка към мнение
преди 24 минути , Lindt каза:

Не ми се зареждат снимките, но много ти благодаря 🙂

Тук трябва да се заредят, добавих още 1-2 снимки, ама са от същите места, и в същия ред, за които съм писал, за да няма объркване

EDIT: вече и горе трябва да се зареждат 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 14.09.2021 г. в 15:07, Lindt каза:

Иначе както е видно като погледна картата, между летището и Марсашлок например има някакви си 5 километра,

както казаха и по-горе, Малта изобщо не е за извънградски пешеходен туризъм.

като ходих там декмеври 2019, хванах автобус от Валета до мегалитите на Хаджар-им, който се върти около летището и района. ландшафтът е комбинация от изоставени каменни кариери в комбинация с изтърбушени сгради и тук-там разни кактуси и други сухолюбиви тръни, имаше си и най-различни копторчета, обитавани от африканци. освен това тротоари няма, шосетата са тесни, а трафикът - ужасен.

изобщо остров-пустиня, заселен единствено заради стратегическото си положение. вода няма, от чешмата тече нещо миризливо, в магазините се продава предимно вносна минерална вода от Уелс.

Връзка към мнение

Изоставената каменна кариера, ако е същото място, за което си мисля, е супер място за разходка ❤️ , но не бих го нарекла туристическо или местна забележителност.

 

Темата за транспорта в Малта е като тази за градския транспорт в София - някои квартали и линии са отлично свързани, други никакви ги няма. Какво по-хубаво от една освежаваща разходка по острова в полунощ, ако-когато последния автобус не се появи? С щипка адреналин кой джигит ще те сгази на някой тесен завой 🙂 И преди пандемията беше така, и тази година си остава същото 🙂 Следващите около два месеца трябва да съм в София и е трудно да планирам, но ако можеше, бих хванала самолета към Малта на момента, есента там е чудесна.

Връзка към мнение
преди 4 часа, pr284 каза:

както казаха и по-горе, Малта изобщо не е за извънградски пешеходен туризъм.

като ходих там декмеври 2019, хванах автобус от Валета до мегалитите на Хаджар-им, който се върти около летището и района. ландшафтът е комбинация от изоставени каменни кариери в комбинация с изтърбушени сгради и тук-там разни кактуси и други сухолюбиви тръни, имаше си и най-различни копторчета, обитавани от африканци. освен това тротоари няма, шосетата са тесни, а трафикът - ужасен.

изобщо остров-пустиня, заселен единствено заради стратегическото си положение. вода няма, от чешмата тече нещо миризливо, в магазините се продава предимно вносна минерална вода от Уелс.

От чешмата си тече съвсем нормална вода. За междуградските разходки вече съм склонна да препоръчам да се пропуснат, но пък африкански коптори не сме видели. Крайбрежните алеи на градовете осигуряват доста място за раздвижване.

 

Връзка към мнение

Това и страхотен сайт за Малта, ще намерите всичко https://www.maltatina.com/category/walks-treks/. Островът е толокова малък, че тази жена го е обиколиля във всички посоки. Аз лично много харесвам Малта. Има един особен чар 🙂

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...
Морска сирена
На 15.09.2021 г. в 12:57, Zara каза:

Само да вметна, че седмичната карта точно преди да изчезне Лазурния прозорец струваше 21€ и важи освен за Малта и за Гозо. Абсолютно си е задължителна дори за 3-4 дни ако се пътува с автобуси(само за тях е, включая и летището).

Здравейте! Предстои ми пътуване до Малта,с две ваксини съм с валидност.В сайта на Външно министерство информацията е много подвеждаща.Трябва ли бустер или са достатъчни две дози с валидност?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.