Прескочи до съдържание

Да си поговорим за Швейцария


AlexandraKo

Препоръчани мнения

преди 9 минути , Childish каза:

Да, само дето сайтът за продажба не работи и не мога да я купя, а искат да се разпечата.

Можеш да я купиш от всяка ж.п. гара, в т.ч. и от летището в Цюрих. Същото се отнася и за билетите. Няма разлика в цената.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

На 22ри юни трябва да стигна от Базел до Цюрих.Мислех да ползвам фликсбса, но часовете на заминаване и от Франция, и от Швейцария не са ми удобни.

Мисля да пътувам с влак, чудя се дали е по-изгодно сега да купя билета или цената е същата и на място?

Връзка към мнение

Ако го купиш предварително за точно определен влак и час е доста по евтин около 10 франка, иначе може да се вземе на място и е 34 франка , важи за всички влакове посока Базел Цюрих.

Връзка към мнение
преди 51 минути , thebee каза:

Здравейте,

 

На 22ри юни трябва да стигна от Базел до Цюрих.Мислех да ползвам фликсбса, но часовете на заминаване и от Франция, и от Швейцария не са ми удобни.

Мисля да пътувам с влак, чудя се дали е по-изгодно сега да купя билета или цената е същата и на място?

Ако знаеш с кой влак искаш да пътуваш и ако на сайта sbb.ch има налични Supersaver tickets за него - ще ти е по-изгодно да ги купиш онлайн. Иначе е все едно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако си с българска сим карта - по-добре не я ползвай. Не съм пробвал местните карти, но с британска на оператора Three цените за мен са доста приемливи. Сигурно има и други решения.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , koliob каза:

Ако си с българска сим карта - по-добре не я ползвай. Не съм пробвал местните карти, но с британска на оператора Three цените за мен са доста приемливи. Сигурно има и други решения.

С немска съм и не знам какво да очаквам. Предполагам, че като съм на швейцарска територия ще ми пратят смс с тарифите. Би ли ми споделил каква е цената на 1 мб интернет с твоята карта, ако не е тайна?

Връзка към мнение
преди 10 минути , Suunto каза:

С немска съм и не знам какво да очаквам. Предполагам, че като съм на швейцарска територия ще ми пратят смс с тарифите. Би ли ми споделил каква е цената на 1 мб интернет с твоята карта, ако не е тайна?

Картата ми е предплатена. Цените са същите, каквито в Англия в много страни по света. Затова ползвам такава карта - върши работа както в Швейцария, така и в Нова Зеландия и САЩ. Аз лично обикновено ползвам някой от тези пакети:

 

Screenshot_20190613-211959.png.5673b0436b3e8fd311910590b4012833.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, koliob каза:

Ако знаеш с кой влак искаш да пътуваш и ако на сайта sbb.ch има налични Supersaver tickets за него - ще ти е по-изгодно да ги купиш онлайн. Иначе е все едно.

Благодаря за отговорът!

За съжаление нямаше supersaver, за моята дата, но благодарение на друг съфорумец намалихме цената от 34 франка на 13 🙂

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, thebee каза:

Благодаря за отговорът!

За съжаление нямаше supersaver, за моята дата, но благодарение на друг съфорумец намалихме цената от 34 франка на 13 🙂

А как го направихте?

Връзка към мнение
преди 7 минути , thebee каза:

През немския сейт на Швейцарските железници. Заради прайдът някои влакове са намалени: 

 

https://www.sbb.ch/de/

Значи все пак си купил Supersaver ticket. Просто са пуснали допълнително такива и го рекламират на заглавната страница. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Имам нужда от малко помощ, тъй като все още ми е трудно се ориентирам в обстановката.

На 9ти, 10ти и 11ти август искам да направя 3 дни из Швейцария.

На 9ти си мисля за Цюрих и водопадът до Цюрих.

За 10ти си мисля за Glacier express - заслужава ли си изживяването? Иска ми се да видим Алпите и ми се струва като добра опция, но се чудя от къде до къде да го хванем.

 

За 11ти се чудя дали ще ни стигне времето от Цюрих да отидем до Люцерн и после до Женева и вечерта обратно към Цюрих.

Също се чудя дали ще е по-добре да дебнем за super saver tickets или да взема някакъв пас, но за 3 дни кой би бил изгоден? Изключително ми е трудно да се ориентирам с тези зони, Point to point pass-ове и тн:)

 

Всякакви съвети са от полза.

 

Благодаря предварително!

Връзка към мнение
преди 53 минути , thebee каза:

Здравейте,

 

Имам нужда от малко помощ, тъй като все още ми е трудно се ориентирам в обстановката.

На 9ти, 10ти и 11ти август искам да направя 3 дни из Швейцария.

На 9ти си мисля за Цюрих и водопадът до Цюрих.

За 10ти си мисля за Glacier express - заслужава ли си изживяването? Иска ми се да видим Алпите и ми се струва като добра опция, но се чудя от къде до къде да го хванем.

 

За 11ти се чудя дали ще ни стигне времето от Цюрих да отидем до Люцерн и после до Женева и вечерта обратно към Цюрих.

Също се чудя дали ще е по-добре да дебнем за super saver tickets или да взема някакъв пас, но за 3 дни кой би бил изгоден? Изключително ми е трудно да се ориентирам с тези зони, Point to point pass-ове и тн:)

 

Всякакви съвети са от полза.

 

Благодаря предварително!

Еее, Швейцария е малка, но пък не чак толкова. Според мен дори и да летиш  няма да се получи. Харесай си 1-2 места и за 3 дни - толкова. Примерно първи ден водопада и Цюрих, втори ден Люцерн и района, трети ден Лаутербрунен и района. И това, ако ставаш рано, лягаш късно и действаш експедитивно. Швейцария си струва всяка стотинка, която ще изхарчиш там. Приятно изкарване!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Напосоки, следвайки твоите желания, ще кажа, че Експреса никак не се връзва с Цюрих. Вместо да гледаш града, половин ден ще трябва да пътуваш до Цермат, за да го вземеш на следващия ден. Е, може и от Бриг , ама до там няма да стигнеш по - бързо. Той ще те закара до Сент Мориц и после освен да се метнеш в Италия, нямаш никаква друга опция за Женева, освен да се върнеш по същия път.Високата планина, ако това имаш предвид под Алпите, по маршрута на влака, се гледа точно около Цермат и преди Сент Мориц. https://www.glacierexpress.ch/virtualtour/en/Този линк не е за зарибявка, а за да видиш на картата според трасето на експреса, колко си далеч от споменатите от теб градове.Иначе трасето е в долина на река. Не, че е безинтересно напротив, но не са високите алпийски върхове. Пък ако ще гледаш само участък от пътя на експреса, не е нужно да се пътува с червения влак, който пътува 8 часа в едната посока и после през нощта в другата. Работа вършат и всички останали влакове и влакчета по трасето.

Алпите ще ги видиш покрай всеки от тези градове. Ако се спреш на един от тях за три дни ще видиш триста прекрасни алпийски върхове и поляни с швейцарски крави. Специално от Цюрих има толкова много възможности , че не ти трябва нищо друго. Третият ти ден го описвам като ден на опознаването на швейцарските железници, а не на градовете и Алпите. 

Женева с езерото, сама си е Вселена, та не знам как се комбинира с каквото и да било друго. Освен ,ако не смяташ, че езерото е различно от града.

 

А мен ако питаш, иди в Женева. Посвети й един ден. Втория ден иди с влак до Цермат. Прекрасни гледки към езерото Леман и градовете и градчетата по пътя. Посвети на планината един ден- половин от втория и половин от третия ден. И на третия половинка ден, се върни в Женева. Така и вълкът ще е сит, и агнето ще е цяло. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Светославов

Здравейте, 

От St. Moritz to Chiavenna(Ит) намирам, че има бус на всеки час, та в тази връзка и уточняващ/и въпрос/и към знаещите и/или препатилите:

Билета позволява ли прекъсване, напр до езерата край пътя или водопада до Borgonuovo и продължаване?

Ако да, рискуваме ли да не ни вземат от междинна спирка при пълни автобуси? Дали тази отсечка е натоварена първата половина на м. Септември...? 

Благодаря! 

 

Връзка към мнение

Пътувал съм веднъж двупосочно, но не съм слизал от автобуса. Предполагам, че може с един билет да слизаш и да се качваш, но не е лошо да питаш например тук:

https://www.myswissalps.com/forum

Този проход не е чак толкова красив, колкото Бернина (това са двата начина да слезеш от St. Moritz до Италия).

А иначе автобусите най-често пътуват полупразни, но може би има и изключения.

Връзка към мнение
преди 1 час, Светославов каза:

Благодаря за линка, ще питам и там.

Това е за връщане, а  отиването до St. Moritz ще е през Бернина. 

Сигурно го знаеш това, но ако имаш поне две нощувки в St. Moritz или околните села, доста хотели дават безплатен пас, който покрива лифтовете, влаковете и автобусите в района, в т.ч. и до Chiavenna. На твое място бих се върнал и по обратния път с влак до Тирано. Това никога не омръзва.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте.

 

Изчетох темата, но всички маршрути са малко по-различни от нашия и вече почвам да се замислям нашия колко е оптимален. Ако може да хвърлите едно око. Дните са от значение, защото имаме куче, което някой друг ще гледа. Както и парите.. за това.. толкова. 😄

 

Ще имаме:

3 нощувки в Интерлактен

2 в Берн

1 в Бергамо

 

Ден 1: София-Бергамо, пристигаме в 8 сутринта, взимаме рент-а-кат и отпрашваме.

Чудех се дали да не минем през Лугано, но не знам дали ще имаме толкова време.

Та си продължаваме по пътя към Интерлакен (3ч и 55мин) и след като се настаним разглеждаме града.

Нощувки в Happy Inn Lodge УЖ с безплатен паркинг.

 

Ден 2:С кола до Гринделвалд и паркиране при лифт, за да стигнем до First Cliff Walk by Tissot. Паркинг 20 франка за 7ч, лифт 15 франка)

След това се разхождаме из града и си се връщаме в Интерлакен за 2та нощувка.

 

Ден 3:С кола до Лаутербрунен (Паркинг Kirchenparkplatz (1 CHF for an hour)), разходка и обратно към Интерлакен за 3та нощувка.

(Не знам дали има смисъл да отделяме цял ден на Лаутербрунен, но пък 3тата нощувка ще ни е от полза за следващите дни.)

 

Ден 4:Тръгваме към Люцерн (1ч) и там се разхождаме половин ден (не спим там, защото бяха много скъпи нощувките) и след това отиваме в Берн (1ч 20м) където ни е първата нощувка в Берн. Настаняваме се УЖ пак с безплатен паркинг.

(Тук ако нямахме 3та нощувка в Интерлакен щеше да ни е Интерлакен->Лаутербрунен->Люцерн->Берн и според мен няма да видим нищо..)

 

Ден 5:Разходка из Берн, като разчитаме на безплатния паркинг.

 

Ден 6:Берн -> Бергамо (4ч)

Настаняваме се в Holiday Twins УЖ пак с безплатен паркинг, после обикаляне из града.

Последната нощувка е тук, защото самолета е рано сутрин и просто нямаше смисъл да се бъхтим от Берн да караме по нощите.

 

Ден 7:Рано сутрин летим към София.

 

 

Джобните мислим да са 500 форинта на човек, като нямаме напъни да сядаме по ресторанти и да пръскаме пари.

 

Въпроса ми е струва ли ви се оптимална програмата, изпускаме ли някое по-хубаво място за цената на друго? Гледали сме да е хем гледки и природа, хем някой друг голям град. Парите изобщо ще ни стигнат ли и дали наистина има такова нещо като безплатен паркинг при хотелите?

 

Цюрих го отписахме, за жалост, защото там е поне още един ден, а Женева я оставихме да я комбинираме друг път с Франция, защото и тя добавяше още един ден към цялата история.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Берн - стария град. Там е и къщата на Айнщайн. И въобще е много приятно. Розовата градина, мечките... Може да се качите до Гуртен. С трамвай до подножието и после или пеша, или с фуникуляра. Гледката към Берн е страхотна.

Ресторантите са скъпи. Общо взето всичко в Швейцария е скъпо, но пазаруването от хранителни магазини е изгодно- Denner, Migros, COOP. И да е до 18:00 (по спомени толкова затварят).

И щом пишат безплатен паркинг, то трябва да е.

Винетка ще трябва да си вземете за Швейцария- тя е само годишна. Имайте предвид, че и глобите са солени, както всичко там. 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 26 минути , Goal & Boss каза:

Няма да стигнете далеч с тия джобни :unsure:

Забравих да спомена, че във всички хотели ще си доплатим за закуски и за това там отписвам едни пари. 😄 

Колко по-скоро ще са ни нужни според вас?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Закачката на @Goal & Boss  беше заради форинта. Франкове са там. :) Едно кафе или една бира е 5-6 CHF . Ако тези джобни са чисто само джобни и не включвате паркинг и билети, ще ви стигнат според мен.

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.