Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

0 нови държави, но тази година ми се роди дъщеря и пътешествията бяха малко и все по стари места.
Ама тя пък, живот и здраве, в края на годината ще чукне 5-а държава. Бързо гони брат си с неговите 13.

  • Харесвам 17
  • Браво 28
Връзка към мнение
преди 8 часа, master_of_germs каза:

Аз не виждам логика в това да броим Гренландия, а да не броим Шотландия...

Двете имат практически еднакъв статут - Гренландия е държава в Кралство Дания, а Шотландия е държава в Обединеното Кралство.

Също така - каква е логиката да броим Свалбард, а да не броим Азорските острови. И едното, и другото са архипелази с някаква степен на автономия, но без статут на отделни държави...

Не се заяждам, нито пък казвам кое трябва да се брои и кое - не. Просто не виждам последователност в твоя избор на бройки... 🙂

 

Съгласна съм, защото точно Азорите и Шотландия ми развалят общия брой посетени държави :) Защото ако ги броим за отделни, щях да закръгля на 70, а сега са нелицеприятната бройка от 68 :)

Аз логика не търся. Водя се от един от многото app-ове "Counties been" и магеланци, където Гренландия е отделна, а Азорите и Шотландия - не. Знам че това е тема, по която винаги може да се поспори, но за мен е по-важно забавлението :)

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
На 2.12.2023 г. в 15:26, Яничка каза:

Тази година се получи много силна, без въобще да предполагам. А януари месец нямах нищо купено от предната година 🙂

Общо 14 пътувания и 35 дни отпуск (второто ми е лично постижение, в частния сектор много не дават да си превишаваш отпуската).

Новите държави са 5: Филипини, Норвегия, Свалбард, Гренландия и Ливан. Добавям още 2 нови: Азорите, макар да са португалска територия, посетена вече, не бях стъпвала на тях и Шотландия, макар да са UK територия, посетена многократно, също ми е като нова.

Пожелавам на всички магеланци много пътешественическа 2024 г. 🙂

 

преди 10 часа, master_of_germs каза:

Аз не виждам логика в това да броим Гренландия, а да не броим Шотландия...

Двете имат практически еднакъв статут - Гренландия е държава в Кралство Дания, а Шотландия е държава в Обединеното Кралство.

Също така - каква е логиката да броим Свалбард, а да не броим Азорските острови. И едното, и другото са архипелази с някаква степен на автономия, но без статут на отделни държави...

Не се заяждам, нито пък казвам кое трябва да се брои и кое - не. Просто не виждам последователност в твоя избор на бройки... 🙂

 

Мисля, че разделението, което е направила Яничка е в резултат на усета, който има  към отделните места. Вероятно Свалбард и Гренландия са й дали усещане, че е в нова държава, а Азорите и Шотландия не толкова.

По същия начин аз усещам Корсика. Реално е част Франция, но усещането ми е сякаш съм бил в друга държава.

 

П.П. Всъщност Яничка е дала отговор, преди моето включване😳😳😳

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 2 часа, Яничка каза:

Защото ако ги броим за отделни, щях да закръгля на 70, а сега са нелицеприятната бройка от 68 🙂

Брой само едната от двете, така ще е по-лицеприятна бройката и ще е 69 😄 

Някои хора броят само признатите от ООН държави, други броят и независими територии...

Аргумента с app-a който ползваме може би е най-добрият. Аз ползвам няколко такива и отделно си отбелязвам държавите и тук във форума, но тук трябва ръчно да ги броя и малко е неудобно, но пък има страхотна карта, която ги маркира.

Та Палестина си е една такава територия/държава, която хем не е призната от ООН, хем аз си я броя.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 12 часа, master_of_germs каза:

Аз не виждам логика в това да броим Гренландия, а да не броим Шотландия...

Двете имат практически еднакъв статут - Гренландия е държава в Кралство Дания, а Шотландия е държава в Обединеното Кралство.

Също така - каква е логиката да броим Свалбард, а да не броим Азорските острови. И едното, и другото са архипелази с някаква степен на автономия, но без статут на отделни държави...

Не се заяждам, нито пък казвам кое трябва да се брои и кое - не. Просто не виждам последователност в твоя избор на бройки... 🙂

 

 

Нещо повече, в Гренландия няма уиски.

  • Шок 1
  • Смея се 8
Връзка към мнение

Доста пътувах тази година, над 30 дни отпуска и почти всички празници на път. През януари Кения - сафари и почивка, март - обиколка на Израел и малко Палестина, ако се брои за държава, през април Париж, юни и юли Дадеканези и Крит, общо 18 дни по островите, не ми се тръгваше, септември малко Северна Гърция, октомври Анталия  - почивка в Сиде с дей трип до  Алания, ноември обиколка на Египет с Кайро, круиз по Нил и малко Хургада за релакс и живот и здраве по Коледа - почти седмица в Дубай. Започнах годината с лято и така ще я завърша, ако е рекъл Господ. Новите държави са Кения, Израел, Египет и Дубай. 

Редактирано от Asya Assenova
  • Харесвам 21
  • Браво 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
52 minutes ago, ruwenzogy said:

Аз пък си броя ТИБЕТ.   Една истинска , но поробена страна.

Не е толкова еднозначно , китайците са ги изкарали от Средновековието и вкарали в 21 век със страхотна инфраструктура и стандарт на живот  каквито събратята им отвъд границата не могат и да сънуват.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 51 минути , stanimir каза:

Не е толкова еднозначно , китайците са ги изкарали от Средновековието и вкарали в 21 век със страхотна инфраструктура и стандарт на живот  каквито събратята им отвъд границата не могат и да сънуват.

Още малко офтопик: Но все пак остава въпросът, дали са го искали 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Аз пък си броя ТИБЕТ.   Една истинска , но поробена страна.

 

Преди 1 час, jorocontrola каза:

Още малко офтопик: Но все пак остава въпросът, дали са го искали 🙂

Въпросът е и исторически сложен. След 8-10 век  само в периода 1911-1949 е имало нещо като независима държава. Де факто е била независима, но юридически-не е била призната от никоя друга, освен пак от Китай;))) Превратности... а иначе винаги е била поне васална на Китай. Това го пиша само защото мантрата за завладения Тибет трябва да се разглежда емоционално и религиозно, но историческо завладяване е доста по-обосновано от например Ладак от Индия и Мустанг от Непал, а за тях нищо не пишем. Пък иначе и района и религията е същата...

  • Харесвам 6
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 11 часа, boogy83 каза:

 Та Палестина си е една такава територия/държава, която хем не е призната от ООН, хем аз си я броя.

Как ме посети да си я преброя и аз 🙂 Веднага отивам да се коригирам.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Привет, тази година бях няколко пъти във Франция служебно, с преминавания през Германия. Бях на специално пътуване до остров Сицилия, защото беше с родителите ми, и до Армения вече в пълен семеен формат с двете деца. Това е и новата ми страна, като се очаква Саудитска Арабия да бъде втората буквално до дни. Бяхме и до Кипър пак с двете деца. Кипър беше 50та ми посетена преди години и сега го отбелязахме заедно. Предвид свободното ми време и това, че бебето е на няколко месеца, тези пътувания са много за тази година. 

  • Харесвам 22
Връзка към мнение

Тази година успях да пътувам само до две държави, но все пак нови за мен. Две мечтани дестинации - две осъществени мечти. Бяха прекрасни пътувания с готини хора. Индия и Исландия ме грабнаха и ми се иска пак да отида, но знам, че имам много непосетени и едва ли ще повторя. 

  • Харесвам 22
  • Браво 1
Връзка към мнение

Смело записвам трета поредна година без нито една нова държава! Не съм убеден, че мога да се похваля с такова нещо за предишните (примерно 10, ако не и повече). За сметка на това хлапе номер 2 беше записал 10 полета, преди да навърши 10 месеца и съответно ходи в Кипър, Словакия, Австрия, Полша и Италия (+ Сардиния).
Тук някъде може би трябва да спомена, че всъщност имах планирана (поне 1) нова държава за април, но трябваше да е roadtrip с компания до Корфу, като на връщане да се разходим малко из Албания и евентуално за ден в РСМ (и двете непосещавани от мен до този момент), но компанията се отказа, а на мен колата ми влезе в сервиза за известно време и цялото нещо стана абсурдно. Респективно ревизирахме плановете и опциите не бяха много - самолет от Бургас и Братислава + Виена. 
През май имах още едно пътуване, единственото без децата през тази година, което обаче не може да се нарече особено успешно.  Това вече си беше roadtrip, до Италия, за Формула 1 на Имола. Тези, които следят спорта, ще си спомнят добре, че поради безпрецедентните наводнения в Емилия-Романя през май, целият състезателен уикенд беше отменен. Информацията за това стана официална, точно докато влизахме в Маранело, което беше греда от почти всякаква гледна точка - хем вече сме (почти) стигнали, т.е. е тъпо да обръщаме към БГ веднага, хем няма да има състезание, случват се евакуации, има затворени пътища и пр, хем времето е безумно гадно в повечето посоки, т.е. не може да се "насладим на Италия, така и така сме там". Нямаше нови държави за мен в това пътуване, но общo взето имаше поне по някоя за всички останали от компанията 😄  

  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Само 1 нова тази година, но напълно достатъчна - Япония 😍

И съм леко разочарован, че Шотландия не се брои за държава, защото я имам букната за догодина 😄 аз пък ще си я броя! 😄

 

  • Харесвам 23
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Аз се разписвам с 2 нови - Кипър и Армения, като с Армения закръглих на 40 посетени държави. 
Живот и здраве, 2024 г. се очертава по-благодатна и екзотична :) 

  • Харесвам 19
  • Браво 2
Връзка към мнение

 Привет на всички, тази година за мен беше много хубава, прибавих цели три нови държави към моя списък от мечти.

 

През март бях в приказен Узбекисан, а през септември в Англия и Шотландия /за мен си е отделна държава/ И трите дестинации са ми топ, много ми харесаха. А Англия и Шотландия отдавна ги отлагах заради дъжда, и голям късмет имах само с 2 дъждовни дни в Шотландия.

 

 През юни повторих за кратко Швейцария и Доломитите в Италия, но на нови и прекрасни места. За мен това е най-хубавата част от живота и най-смислено похарчените пари.  

Пожелавам на всички, бъдете живи, здрави и сбъдвайте мечтите си!

  • Харесвам 26
Връзка към мнение

Моят непретенциозен план от една нова страна и едно ново място в България, се изпълни и тази година. Записвам едно Мексико, по точно Юкатан - Канкун, Чиченица, Плая Кармен, Исла мухерес. Ако не се брои факта, че са забранили пушенето почти навсякъде, всичко останало си беше бомба. В България успях най-накрая да стигна до Съева дупка. На всички желая сбъднати пътувания и още няколко екстра!

  • Харесвам 18
  • Браво 1
Връзка към мнение

Интересна тема с лек елемент на хвалене:) Благородно завиждам на някои от вас. Връща ме в хубавите спомени през 2023. Тази година и аз си носих новите дрехи 🙂

Новите: Канада, Узбекистан, Казахстан, Косово и Босна.

Стари, но златни: САЩ, Гърция, Албания, Черна Гора, Северна Македония, Турция и Сърбия

И планираните до НГ: Хонг Конг и Макао /ако се броят отделно, но ако не се броят ходил ли съм в Китай или не 🙂?/.

 

Пожелавам на всички много приятни емоции през 2024 г.

 

  • Харесвам 20
Връзка към мнение

 Доволна съм от тази година. Три нови държави- Швеция,Франция и Турция(Анталия). И нови и стари места в посетени вече страни. Най-много в Испания-за пореден път любимият Мадрид,нови- Овиедо,Леон,Саламанка,Авила,Севиля,Малага . За n-ти път Базел, Швейцария. Нов град в Португалия -Порто. За жалост,тази година не успях да отида отново в Италия.

  • Харесвам 19
Връзка към мнение
Георги Матеев

Много бързате 🙂 Последният ми полет за 2023 е на 30 декември и ще се отчета тогава, но по всичко изглежда, че това е най-рекордната ми пътешественическа година.

  • Харесвам 22
  • Шок 2
  • Браво 10
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 38 минути , Георги Матеев каза:

Много бързате 🙂 Последният ми полет за 2023 е на 30 декември и ще се отчета тогава, но по всичко изглежда, че това е най-рекордната ми пътешественическа година.

За теб знаем, ама тез дето са приключили за тази година можем да си се отчитаме на воля.😀

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги Матеев каза:

Много бързате 🙂 Последният ми полет за 2023 е на 30 декември и ще се отчета тогава, но по всичко изглежда, че това е най-рекордната ми пътешественическа година.

Нито се опитвам да те надцакам, нито спамя..  😛

Хич даже! 😄

Ама моят последен полет за годината ще е на 31.12 😛

 

А това, че от 4 месеца не съм летял, ще си го пиша в CV-то като: "силна воля, непоколебим характер и способност да се устоява на изкушения"... + ъпгрейд по линията ОР (оптимизация на разходите)...😮 

 

  • Харесвам 4
  • Смея се 17
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.