Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

преди 2 часа, Георги Матеев каза:

че това е най-рекордната ми пътешественическа година

От към бройка ли? Това би ме изненадало, ама ще очаквам твоята....

Аз скоро също ще се включа в темата, а сега една маймунска снимка от Гибралтар само: 

 

20231208_170837.jpg

  • Харесвам 21
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 2 часа, master_of_germs каза:

Нито се опитвам да те надцакам, нито спамя..  😛

Хич даже! 😄

Ама моят последен полет за годината ще е на 31.12 😛

Не искам да те разочаровам, но кацам в София след полунощ - т.е. на 31.12 😋

 

преди 33 минути , boogy83 каза:

От към бройка ли? Това би ме изненадало, ама ще очаквам твоята....

20231208_170837.jpg

И като бройка и като всичко, но не това е важното. Всъщност добре, че е флайтрадара да ми дава някаква статистика, иначе отдавна спрях да броя ✈️

  • Харесвам 11
  • Браво 2
Връзка към мнение

Повтарях с удоволствие тази година много държави, но различни дестинации, най-вече в Европа.

Кефът идва и от допълнителната смяна на гледната точка за конкретно място, понеже често посещавам съвсем различни (често детски) атракции.

Новите държави при мен бяха Узбекистан и Таджикистан.

  • Харесвам 23
Връзка към мнение

Да се отчета и аз, въпреки че тази година имах малко на брой, но за това пък много качествени пътувания, кое от кое по-добро.

Нови страни - Парагвай, Кения и Гренландия.

Повторени - Бразилия, Аржентина, Италия, Чили.

Годината започна с пътуване до Бразилия с цел - карнавала. Два дни бях на Самбодрона и въпреки скептицизма ми към подобни масови събирания, се оказа невероятно преживяване. Нещо подобно на огромен стадион пееше и преживяваше случващото се на арената. Антрактите между парадите на школите, бяха толкова интересни, колкото и самите паради. В добавка, сбъднах мечтата си да посетя и не толкова туристическа част от Бразилия - Оро Прето, Тирадентес и Марияна. Летях на хеликоптер над Игуасу и ни бухнаха с лодка под водопади, което само по себе си също е изключително преживяване. Еднодневният трип до Парагвай се оказа изключително весело и приятно занимание и аз лично много си обичам това пътешествие.

 

Последва Кения със сафари. Никога не съм мислила, че сафарито може да ми хареса. Тръгнах с идеята да се убедя, че това нещо не е за мен. Е, стана точно обратното! Направихме го точно такова, каквото го искахме и имахме невероятния късмет да видим за нула време леопарди, гепарди, лъвове, черен носорог, хипопотами, слонове и още много прекрасни животни. 

 

И още една дестинация, за която не бях мечтала, но тръгнах заради купона - Гренландия. Оказа се невероятно пътуване в чудесна компания. Видяхме много повече от плануваното и имахме отново невероятен късмет с времето. Да плуваш сред ледени айсберги, да се покачиш на айсберг и без да си планувал да видиш два пъти Северното сияние едва ли не от прозореца на хотелската стая, е много зареждащо.

 

И последното пътуване - Великденски остров. Не беше точно така както си го представях, но пък отново беше чудесно пътуване. По пътя повторих Вечния град, Сан Паолу и Сантяго. Беше дълго, натоварващо и пътуване с неочакван край, но пък свърши добре. Част първа от опознаването на Полинезийския триъгълник.

 

И мнението ми се затвърди, че не само дестинацията прави пътуването, а компанията. Тази година всяко от пътуванията беше с точните хора и беше изживяно на макс.

  • Харесвам 29
  • Браво 9
Връзка към мнение

Чудна година беше!

Така се случва, че последните няколко години имам по три нови държави. И тази година е така - новите са ми Естония, Финландия и Непал.

По месеци картинката изглежда така:

- януари - Италия - еднодневно Бергамо;

- март - Белгия - Брюж и Гент;

- април - Германия - Линдау и Меминген;

- юни - прекрасен круиз - започнахме с няколко нощувки в Хамбург, един ден отидохме до Любек, на кораба се качихме от Кил и разгледахме - Дания (Копенхаген), Естония (Талин), Финландия (Хелзинки) и Швеция (Стокхолм);

- юли, август и септември - много преходи в Рила, Пирин, Витоша, Влачански Балкан и други;

- октомври - преход Хималаите и Непал, на връщане цяла нощ в Дубай;

- декември - Италия - предстои един уикенд в Лече и Бари. 

 

И не може без снимков материал 🙂 Желая на всички да са живи и здрави и догодина да сме на линия отново да си споделяме прекрасните спомени 🙂 

 

DSC_0788-2.jpg

 

DSC_0341-2.jpg

 

DSC_0376-2.jpg

 

DSC_0588-2.jpg

 

DSC_0874-2-2.jpg

 

DSC_0928-2.jpg

 

DSC_0955-2.jpg

 

DSC_0415-2.jpg

 

DSC_0564-3.jpg

 

DSC_0764-2.jpg

 

DSC_0059-2.jpg

 

DSC_0176-2.jpg

 

DSC_0211-2.jpg

 

DSC_0368 (2)-2.jpg

 

DSC_0593 (2)-2.jpg

 

DSC_0637 (2)-2.jpg

 

DSC_0682 (2)-2.jpg

 

DSC_0926-3.jpg

 

DSC_0952-2.jpg

 

DSC_0008-2.jpg

 

DSC_0064-4.jpg

 

DSC_0988-2.jpg

 

DSC_0018-2.jpg

 

DSC_0064-3.jpg

 

DSC_0362 (2)-2.jpg

 

DSC_0483 (2)-4.jpg

  • Харесвам 39
  • Браво 9
Връзка към мнение

И аз като че ли закривам от сега пътешественическата година, без да има нещо специално, с което да се похваля... 

Три нови държави, записани през пролетта по време на едно соло, разузнавателно пътуване из Арабския п-ов: Оман, Бахрейн и Кувейт, както и новият за мен Абу Даби, който използвах като база между пътуванията. С тяхна помощ закръглих посетените си държави на 100 тук в сайта (или 102 по личната статистика;).

 

Иначе първи януари посрещнах в Гибралтар, през който минах още веднъж през лятото, като най-накрая се повозих на лифта им. На няколко пъти се отбивах през любимата Португалия - стандартните Лисабон и Фуншал, но и за първи път в Понта Делгада на о. Сао Мигел, който е и първият ми от Азорските о-ви! Май че има какво да се види и там, ще се връщам😊 

В Испания имах късмета да стъпя и на о. Менорка, който ми убягва от доста време - сега единствено Корсика остава от големите средиземноморски о-ви, а като върл почитател на Наполеон обезателно ще я посетя възможно най-скоро!

В Германия прекарах почти цял месец служебно - в Бремерхафен, отбих се и през новият за мен Варнемюнде.

В добрата, стара Англия бях за 5 дни обучителен курс в покрайнините на Портсмут, но и се разтъпках из новите за мен Фалмут и Плимът.

През Италия вършувах на два пъти - в любимото ми Наполи на пица туризъм, но използвах да изкача кратера на Везувий и да разгледам освен Помпей - и Херакуланеум. Хвърлих едно око и на Позитано и Соренто. При друго пътуване пък най-накрая стигнах до Пиза, а покрай нея тропах с крака из Чивитавекия и Портофино.

В Хърватска имам 3 нови морски града: Сплит, Задар и Ровин.

Към края на лятото прекарах седмица в Бохемия - една приказна област на Чехия, от която ще запазя само топли спомени, с високите кули във всеки по-голям град, и живописната провинция. Покрай Бохемия на два пъти минах през Прага, даже стрелях за първи път с АК-47 и СВД - сбъдната мечта! Скоро след това още около седмица за нови градове в Полша - Ополе - столицата на полската песен!, Познан - който толкова ми допадна, че се спрях там и останах да се наслаждавам на ремонтите по центъра; и добрият, стар Вроцлав, където този път разгледах военният им музей (невероятна колекция от огнестрелни оръжия!) и Панорамата. Полша ще се запомни с близките ми срещи с полицията - веднъж, защото пиех бира от кенче по време на концерт в парка, и веднъж заради пресичане на червено (при добра видимост, без никакви коли, а бързах за летището!).

В началото на октомври шетах из източното крайбрежие на Канада и САЩ, като отново не успях да си отговоря на въпроса защо хората толкова се натискат да живеят по тези места? В Канада новите ми градове са Халифакс и Сейнт Джон (Ню Брънсуик), и Сидни (Нова Скоша). В Щатите ядох сандвич с омари в Портланд (щата Мейн), бях в най-източният им, континентален "град" (Ийстпорт), и най-интересното - качих се на наблюдателната площадка на Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк - още една bucket list цел!

 

Общо 24 държави за 193 дни в чужбина - не лоша статистика въпреки, че можеше да е доста по-добре... Но ей я 2024-та зад ъгъла, имам шанс за поправителен:) 

 

П.П. Щях да забравя - доста пообиколих из България - след като преди време ми откраднаха книжката със "100-те национални туристически обекта", сега се запалих да събирам печати наново, като това беше повод да стъпя за първи път във Видин, Белоградчик, Враца, Мездра, Асеновград, Пазарджик, Хисаря и Малко Търново. Всичко започна от една спонтанна екскурзия до София, когато - нали така и така бях на запад - реших да видя най-накрая Баба Вида. И като се озовах на центъра на Видин - напълно непознат град, готов за изследване - усетих как ме обзема пътешествническата треска и така уикенда в София се превърна в двуседмично, диагонално кръстовсване на страната! Каквото и да си говорим - тук си е най-хубаво...!

  • Харесвам 28
  • Браво 16
Връзка към мнение
преди 12 часа, Янко Велков каза:

Общо 24 държави за 193 дни в чужбина - не лоша статистика въпреки, че можеше да е доста по-добре... Но ей я 2024-та зад ъгъла, имам шанс за поправителен🙂

и 2024г. има 366 дни, един ден повече :))) 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, zon каза:

и 2024г. има 366 дни, един ден повече :))) 

Имам предложение- да опишем къде сме били на 29/02/2024 - четвъртък е по календар. 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Хм.... напоследък я карам доста скромно. Не само от към нови държави,  а и към пътуванията като цяло. Ако изключа две служебни пътувания до Амстердам и едно до Мадрид,  имам само едно интересно място посетено за годината: Швеция. 

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Съвсем скромно една нова държава - Хърватия. И това ми е единственото пътуване. А, всъщност и до Одрин ходихме. Ама не знам до там дали въобще да го броя за пътуване в чужбина?

За догодина, каквото стане.

  • Харесвам 24
Връзка към мнение
Преди 1 час, Bella A каза:

Имам предложение- да опишем къде сме били на 29/02/2024 - четвъртък е по календар. 

"Никога не съм ги разбирал тези четвъртъци". 😉

/Дъглас Адамс, "Пътеводител на галактическия стопаджия"/

 

Иначе отсега мога да ги отговоря. В четвъртък, 29.02.2024 г. ще имам десет часа занятия със студенти, след което отивам да празнувам 18-тия рожден ден на бащата на една колежка. На години пенсионер, но по дух и по рождени дни - тинейджър. :) 

  • Харесвам 6
  • Смея се 11
Връзка към мнение

Много хубави пътувания имах, повечето в магеланска компания. Сега започнах да броя държавите, посетени тази година и се изненадах. Нови са Белиз, Гватемала, Оман, Армения, Албания, Швеция, Финландия, Швейцария, Дания, Гренландия - 10! Абсолютен рекорд! Надявам се догодина да го подобря.

  • Харесвам 22
  • Браво 18
Връзка към мнение
преди 11 часа, Bella A каза:

Имам предложение- да опишем къде сме били на 29/02/2024 - четвъртък е по календар. 

@Георги Матеев имаш ли вече план за този допълнителен ден, бонус?  :))) 

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 4 минути , zon каза:

@Георги Матеев имаш ли вече план за този допълнителен ден, бонус?  :))) 

Кроя пъклени планове в момента 😊

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 23 часа, Bella A каза:

Имам предложение- да опишем къде сме били на 29/02/2024 - четвъртък е по календар. 

В този допълнителен ден ще се подвизавам из Панама.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Преди 1 час, MayaS каза:

В този допълнителен ден ще се подвизавам из Панама.

И за разлика от БГ, там ще е +- 35 градуса. Моя милост пък ще е малко по на север, по план в Пуебла (Мехико).

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

За мен е невъзможно да посетя нови държави и веднага обяснявам защо: като  представител на Империята, там където стъпи моят крак, вариантите са няколко: 1. държава (или планета), които сме завладели, 2. държава (или планета) които заплашваме със завладяване и е въпрос на време (а ние фактически ги броим за завладени). 3. държава (или планета) в процес на завладяване (най-любимото ми). Т.е. не мога да изляза в чужбина, защото Империята, това съм аз (и Императора де, но той и без това рядко пътува) …

 

Ама айде, от мен да мине, ще я играя тази игра и ще се направя, че тези държави, които сте нарисували на вашата планета са реални! 🙂

 

Тази година ми е рекордна по самолетни полети: 20. Не знам дали скоро ще се повтори с тоя обем на работа и разностранни интереси, които дебнат от всякъде. Половината от тях са командировки, което си е нещо като биг дайнърс - в смисъл, че не е курорт да си го плащаш сам, както е казал поетът! Новата държава е само една - Китай, ама си броя и Австрия, макар и само за малко да бях.

 

Но иначе чудесни Сицилия, Швейцария, Париж, Северна Италия, Анадалусия, Родос.

  • Харесвам 20
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Както обикновено в тази тема, моите числа са леко смешни, на фона на останалите, ама както се казва "малко, но от сърце!" :grin: , или ако перефразирам - "малко, но съм доволен".
 - Две нови държави (истински и официално признати) :smile3: пускам ги малко като фотокуиз, че иначе ще ми е съвсем скучен постът с тия скромни бройки :grin:, а и нещо темата с фотозагадките съвсем замря  :rolleyes: :

1.

  20230430_140218_V2.jpg.63930753295c672178393bf6396ce61b.jpg
 

2.
m_02.jpg.ea18f55fa0c06b90555a1e5a3131e3d3.jpg

 

една държава, която също си е напълно призната и стъпих (макар и нелегално :grin:) на нейна територия, но ако Домосед види отнякъде с неговите строги критерии за валидиращо събитие, сигурно няма да ми я признае :grin:,  а пък на място присъстваше и дама, та не беше удобно да извърша едно харектерно валидиращо събитие, известно в някои среди като "маркиране на територия". :grin:
(Тук ще трябва да познаете държавата без да четете надписа, само по пейзажа, иначе не се брои :biggrin:  )


1618818915_TT02.jpg.6fdde5f57cb94e15b692586c9fe9eb8b.jpg

Следват две страни, които всъщност не са държави, едната е с много сериозна автономия и самоуправление, а другата - също, а освен това провежда референдуми за отделяне, но без резултат (засега) 

1. 

 

20230923_162044_V01.jpg.18c536866a99703029360a5a0fd35649.jpg

 

2. 
20231202_185413_2.jpg.5deca906694dff183a287e4a676e494d.jpg

 

 

Хайде като е куиз, да има и награди - всеки, познал някоя страна, ако идва на Коледната сБирка и изрази желание, ще получи снимка (истинска, не електронна) от съответната страна. :wink:

И още малко по темата - тази година се доближих още малко до осъществяване на мечтата ми да стъпя на всички континенти - остана ми само Антарктида и леко (аве хич не е леко, всъщност :biggrin:) завиждам (не много благородно) на онези магеланци, които след около три седмици ще са зъпътят на вълнуващо приключение към белия континент!  :smile3:

 

 

  • Харесвам 25
  • Браво 13
Връзка към мнение
преди 3 часа, Фил каза:

 

Хайде като е куиз, да има и награди - всеки, познал някоя страна, ако идва на Коледната сБирка и изрази желание, ще получи снимка (истинска, не електронна) от съответната страна. 

 

 

А тия, дето знаят отговорите, ама от другаде, и няма да ги кажат, щото не е интересно така, какво ще получат? 😁

 

  • Благодаря 1
  • Смея се 6
Връзка към мнение

Кения и Гренландия . 

@Фил Искам снимки ! 

И хич не е честно условието за втората държава . 

 

 

 Пък на мен ми позволиха да надникна в Панама , Коста Рика и Никарагуа . Да видя и аз нещо ново . 

Иначе се самозаведох из познати страни - Исландия и Турция . Не вярвам да ми омръзнат някога и двете . 

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Тази година посетих само една нова страна - Исландия, която няма да повторя, но за сметка на това посетих отново Франция и Нидерландия и най-после достигнах до замъците на Лоара. Прекрасно място! А, в България открих нови красоти в Родопите. За догодина вече кроя планове да видя отново Армения и Грузия, а може би и Чехия пак, а като нови държави най-вероятно Шотландия и Босна и Херцеговина. Зависи пак до какви конференции ще се добера.

  • Харесвам 19
  • Шок 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Crazy Horse каза:

Тази година посетих само една нова страна - Исландия, която няма да повторя, но за сметка на това посетих отново Франция и Нидерландия и най-после достигнах до замъците на Лоара. Прекрасно място! А, в България открих нови красоти в Родопите. За догодина вече кроя планове да видя отново Армения и Грузия, а може би и Чехия пак, а като нови държави най-вероятно Шотландия и Босна и Херцеговина. Зависи пак до какви конференции ще се добера.

Писал ли си нещо за Исландия?

Не съм ходил, но ми се иска някой ден да отида.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Alexander каза:

Писал ли си нещо за Исландия?

Не съм ходил, но ми се иска някой ден да отида.

Написах един пътепис тук в Магеланци. Иначе, какво да ти кажа, иди и виж с очите си, но ако може, гледай някой да ти финансира пътуването, да го оформиш като служебно. 🙂

  • Харесвам 2
  • Смея се 9
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.