Прескочи до съдържание

дневник Папуа Нова Гвинея през юли


Препоръчани мнения

Георги Матеев

Много съм доволен. Изрових една доста добра австралийска агенция, която ми обръща внимание на всички желания и въпроси и в момента чакам да предложат пълен маршрут от-до. Очаквам и цената да им е сравнително разумна като за стандартите там.

 

По всичко личи, че ще изкарам максимум 2-3 дни в Порт Моресби (там няма какво да се прави повече време) и после 3 дни в Тари, което е на 2 часа полет от столицата. Точно там са най-популярните племена, тези с нашарените лица. Идеята е да се настаня направо в едно село в планината и да попивам местната култура направо от източника. Звучи колкото екзотично толкова и интересно, макар че ще се наложи да преживея известни битови неудобства от рода на душ и тоалетна на открито, ама какво пък толкова. Мисля, че трудно бих могъл да се докосна по-пълноценно и истински до тези хора, което е най-важното.

 

Разбира се, това е все още непотвърден първоначален план, но като замисъл доста ми допада.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Много добра цена за ПНГ, браво! И аз я проучвах, но там на място настина са някакви крейзи цени, а пък и престъпност в столицата  :wacko:  Преди няколко години приятели ходиха в Balliem Valley - това е в Западна Папуа. Тогава ползваха индонезийска агенция и цените не бяха ниски. Бяха доволни от трекинга, но определено казаха че вече и там се е комерсиализирало...

Редактирано от malDivka
Връзка към мнение

Точно племето Хули живее там...  

Е, върнаха се живи и здрави:) с много емоции от преживяването.

После бях гледала за едно племе Коровай, беше интересно но съм позабравила - май живееха на едни къщи по дърветата

или пък нещо за канибализма беше...трябва да си припомня, все още не съм го изтрила от списъка с желани дестинации:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Короваите са в Западно Папуа, Индонезийската част. До там е по-достъпно и не толкова скъпо сравнено с ПНГ, но по-екзотичните племена и по-големите атракции са точно накъдето се е запътил Георги.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Точно племето Хули живее там...  

 

Да, агенцията ми препоръча Тари като дестинация точно заради племето Хули. Ако всичко се подреди както искам ще съм близо именно до тях. Разбира се, с мен постоянно ще има местен гайд за да не се "изгубя в превода" :)

 

Цитирам имейла от агенцията за повече инфо:

 

If you have to choose just one place in PNG - I would say choose Tari which is home of the Huli wigmen, the ones you see with the bright yellow and red face paint. It has magnificent scenery, is remote area and is still rich in traditional culture.
 
So I would suggest 3 nights up a Tari. You would stay at a local village guesthouse which has an outside shower and toilet hut and food is all local style but hygienically prepared. Our local guide Thomas would be with you from the time you arrived until you left. He's a great host and loves explaining their culture and costume and you will go away knowing you had an authentic experience. There are no security issues when you are with local people and in their home area so don't be concerned about that.
Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Георги Матеев

Малък ъпдейт. Австралийската агенция, с която комуникирам, се оказа много стабилна - от над 30 години е в бизнеса с турове в Папуа Нова Гвинея. Отгоре на всичко обявяват близо двойно по-ниски цени от всички останали агенции досега. Почти със сигурност ще ползвам тях, в момента уточняваме подробни детайли по програмата. Заформя се много интересно преживяване.

 

Това е сайта им, ако на някой му е интересно: http://www.nghols.com/

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
Георги Матеев

ОК, вече всичко е уточнено и потвърдих тура на австралийската агенция.

 

Това е финалната ми програма за Папуа Нова Гвинея:

 

27 Юли: Пристигане в Порт Моресби и настаняване в Gateway хотел.
 
28 Юли: Тур на Порт Моресби и район - национален музей, парламент, плаж Ela, панорамни гледки от хълм Paga, арт галерия за местни изкуства, селцето Hanuabada
 
29 Юли: Тур на Порт Моресби и район - военно гробище Bomana, национален парк Varirata, природен парк, музей за керамика, мол Vision City
 
30 Юли: Вътрешен полет Порт Моресби-Тари. Посрещане от хоста и настаняване в къща за гости Lakwanda (единична стая с душ/тоалетна на открито, включва закуска/обяд/вечеря приготвяни изцяло по местни рецепти). Следобеден тур на Тари и локалните пазари.
 
31 Юли: Дневна обиколка на района около Тари. Сутрешно посещение на "Черепните пещери" (Skull Caves) и местна гадателка на бъдещето. Присъствие на племенна церемония по встъпване в зрялост на момиче. Следобедна разходка, преминаваща през 4 различни села и стигаща до езерото Mendaria, където може да се плува в кристално чистите му води.
 
01 Август: Посещение на хули селото Tokia Bachelor за демонстрация как младите мъже отглеждат косата си и се грижат за нея под наставлението на по-възрастните. Косата по-късно се подстригва и се прави на перука като част от посвещаването им в мъжественост. Посещение на друго село, където мъжете носят техните перуки и накити. Показване на традиционен мъжки танц, който е имитация на ухажващия ритуал на райските птици.
 
02 Август: Вътрешен полет Тари-Порт Моресби и след това продължаване към Манила/Доха/София.
 
С мен през цялото време ще има англо-говорящ гайд.
 
Много съм доволен, мисля, че трудно мога да искам много повече от дестинацията.
  • Харесвам 17
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Това е сайта им, ако на някой му е интересно: http://www.nghols.com/

 

Сигурен ли си, че тази агенция съществува?

На няколко места в сайта им се говори за 2008 в бъдеще време.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Сигурен ли си, че тази агенция съществува?

На няколко места в сайта им се говори за 2008 в бъдеще време.

 

Благодаря, че обръщаш внимание. Преди месец забелязах същото и съответно доста порових преди да започна по-сериозна комуникация с тях. Стигнах до извода, че просто не си ъпдейтват особено сайта, тъй като програмите им не се променят от години.

 

Прочетох в tripadvisor отзиви на редица хора, които са ползвали услугите на същата агенция през последните няколко години и са доволни. Имат актуален профил в lonely planet и на други места. На мейлите отговарят изключително професионално и бързо и нищо не звучи съмнително. Пос-терминалът, от който ме таксуваха за депозита, очевидно беше на регистриран бизнес с тяхното име - не вярвам, ако са фалирали преди 7 години все още да имат активен фирмен пос-терминал. С част от пратения депозит ми купиха билет за вътрешния полет - имам e-ticket номер / PNR и мога да видя издадения билет на сайта на авиокомпанията. Това последното всъщност най-много ме успокои.

 

Единствено остава да ги потърся по телефона за да видя дали номерата им са актуални. Ще им звънна тея дни по скайп за да съм 100% сигурен.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Има една трилогия на Питър Уот-Папуа,Едем и Черните гарвани май беше. Художествена литература е,но дава доста добра представа за мястото, на което отиваш. Купувала дъм ги от сергиите на Красно село за по 5 лв.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Питах агенцията защо не им е ъпдейтван сайта от толкова време. Дадоха доста задоволителен отговор:

 

Unfortunately we don't have a web admin at the moment.
Yes, it is strange, but one of our now retired partners set up the website
and did so with an advertising agency rather than a website company.
It is the case that we need to get the ad agency to make any updates
and be assured they send an invoice for every word changed!
That is why it has not been updated for years.
I am trying to find time to do so, or start a new site, but really my days
are taken attending to files as it is our clients who must come first.
It is a pity really as we do know our product and hopefully connect travellers
with what they are going to enjoy. Plus it is important to us to place visitors
regularly with our individual area guides as we do try and mentor them and
help build their businesses.
 
Maybe later in the year I will have a chance to focus on it.
And as you are a wonderful photographer you may even be kind enough
to send some new photos after you trip in PNG J
 
Все пак тези дни ще завъртя и един телефон за всеки случай :)
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Георги Матеев

Да потвърдя - агенцията е напълно легитимна. Току-що ми пратиха всички ваучери за хотели, турове, трансфери, гайдове и тн. За всеки случай звъннах до единия хотел и получих потвърждение и от тяхна страна, така че явно всичко е точно.

 

Вече изгарям от нетърпение и броя дните до неделя, когато заминавам...

  • Харесвам 21
Връзка към мнение

Хайде Жоре, всичко най :) много готино да си изкараш и нямам търпение да видя твоя снимка с някой местен вожд и ти там като почетен гост ;)

Моля те пускай многоооооооо снимки на това екзотично, не толкова познато място :)

Редактирано от Лидия
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Леле, леле , сега прочетох темата.....това са дестинации, до които никога няма да ми се допре крачето (за съжаление). Не ми пречи обаче да ви чета, да ви завиждам (съвсем не благородно) и да ви се радвам. Леко и интересно пътуване пожелавам и чакам разкази в картинки с нетърпение!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Леле, леле , сега прочетох темата.....това са дестинации, до които никога няма да ми се допре крачето (за съжаление). Не ми пречи обаче да ви чета, да ви завиждам (съвсем не благородно) и да ви се радвам. Леко и интересно пътуване пожелавам и чакам разкази в картинки с нетърпение!

 

Аз с ръка на сърцето си признавам, че изобщо не съм завистлив човек, обаче понякога - и особено напоследък - моралните ми устои са силно разклатени, като влизам тук - и тогава си давам сметка как аз самата може би съм въздействала на хора, които хептен нямат възможност да пътуват  :blush: Но тук каквото вдъхновение и помощ съм намирала и намирам, просто не е истина... 

 

П.П. Тая работа дали ще докоснеш нещо или не - мнооооооооооооого Божа работа! Ако някой преди 10 години - не!, преди 5 би ми казал къде ще успея да се завлача, щях да му се смея до Второ пришествие. Та вярване му е майката и липса на всякакви граници на желанията... Сега ще чакаме магеланец Матеев да докладва :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
Георги Матеев

Обменното бюро "Никар" на "Гладстон" успя силно да ме изненада с папановогвинейски кини в наличност!

 

Купих си известно количество и вече съм готов за сблъсъка с местните търговци :)

 

post-1175-0-33997900-1437566217_thumb.jpg

 

P.S. Двайсетачката с прасето ми е любима.

  • Харесвам 28
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.