Прескочи до съдържание

дневник Папуа Нова Гвинея през юли


Препоръчани мнения

 

Привет от Манила! Да докладвам - Diners картата мина без проблем и в момента кисна в един лаундж, тъпча се, броузвам и убивам 5 часа до полета за Порт Моресби. Царевичната супа е трепач.
 
Катарците се престараха. 5 минути след излитане от Доха към Манила при мен дойде един стюарт - представи се, приветства ме на борда и каза, че ще е моя персонален асистент и мога да го тормозя за всичко, което ми хрумне по време на полета. После през целите 8 часа ме наричаше по име, което досега не ми се е случвало.
 
Персоналното отношение обаче не свърши до тук. На пристигане в Манила на гейта специално ме чакаше служител, който ме хвана за ръчичка и ми помогна с всички (зверски досадни) формалности по транзита. Много ми допадна как предредихме една (без да преувеличавам) 100 метрова опашка. Накрая даже ме заведе до лаунджа за да не съм се лутал.
 
 
Този сребърен статус към катарците все повече ми харесва.

 

Еее, браво, все така да ти върви и нататък. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Излитам след 20 минути... Ако имам нет там ще драсна след 7-8 часа.

 

Запознах се на гейта с двама местни, разказват интересни неща.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Яяяя, Жорко целичък ;) ;) ;) Да не се оказаха канибалите вкуснички, аааа? ;) Много ти шарен гайдът, ама що така е безлюдно? Н ;) е виждам никакви люде наоколо, да не би да са опоскани?

Връзка към мнение

Яяяя, Жорко целичък ;) ;) ;) Да не се оказаха канибалите вкуснички, аааа? ;) Много ти шарен гайдът, ама що така е безлюдно? Н ;) е виждам никакви люде наоколо, да не би да са опоскани?

Днес е сряда - постят. :)

 

 

Привет от Порт Морсби, столицата на Папуа Нова Гвинея.
 
Пристигнах, виза се взима за 1 минута и е безплатна. Жив съм, канибали не се мяркат. Направих половин дневен тур, екзотиката е пълна, а хората са изключително дружелюбни. Градът е разпръснат на голяма територия и е доста развит, на пръв поглед няма нищо общо с предварителните ми представи. За щастие е само 28 градуса и не е влажно.
 

Явно доста се разминава с представите ни тази страна - я какъв интернет имат,колко снимки си качил,пък и парламента...

Продължавай да ни изненадваш!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Яяяя, Жорко целичък ;) ;) ;) Да не се оказаха канибалите вкуснички, аааа? ;) Много ти шарен гайдът, ама що така е безлюдно? Н ;) е виждам никакви люде наоколо, да не би да са опоскани?

 

Това с канибалите малко се поизтърка, дайте да сменим плочата  :P

 

Хора има много и навсякъде, в час пик имаше сериозни задръствания. Просто подбрах такива снимки.

 

Пропуснах да спомена, че късметът продължава да е с мен. Сутринта като се чекирах в хотела незнайно защо ме ъпгрейднаха в премиум стая, която е двойно по-голяма и с повечко екстри. Не се дърпах много :)

  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Май това ще е най-интересното място посетено от магаленец. Ще чакаме още снимки и информация.

Щом не е и много топло, направо в десетката!

Връзка към мнение

Пропуснах да спомена, че късметът продължава да е с мен. Сутринта като се чекирах в хотела незнайно защо ме ъпгрейднаха в премиум стая, която е двойно по-голяма и с повечко екстри. Не се дърпах много :)

 

Масажистка има ли към стаята? Аз само такива екстри признавам ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Супер интересно изглежда. Зад тая ограда с бодлива тел какво имаше ?

 

На този хълм имаше много частни къщи и разни посолства, като почти всички бяха оградени с бодлива тел. Хората просто си пазят имуществото. Това всъщност се оказа един от най-скъпите квартали в Порт Морсби, предполагам заради красивата гледка към залива. Имот на това място струва милиони (!) в долари.

 

Масажистка има ли към стаята? Аз само такива екстри признавам ;)

 

Всъщност, има  :P

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Жоре, разкажи  каква форма на управление има тази държава? Какво работят хората там, каква социална политика има, каква е средната заплата, има ли пенсионна система? Аз лично, нищо не знам за Папуа, може да се прочете някъде, но си е друго коментар от мястото на събитието. :)

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Оградите с бодливата тел много ми приличат на Лима с единствената разлика, че там имаше прокаран и ток в оградата ;) Не е лесно да си богаташ в бедна държава ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев
Публикувано: (редактирано)

Днес денят бе пълен с приключения. Първо посетихме военното гробище Bomana, посветено на загиналите във войната с Япония през 1942 г. Именно тогава е създадена и известната пътека Kokoda Trail.

post-1175-0-59536000-1438173604_thumb.jpg

post-1175-0-94854900-1438173646_thumb.jpg

 

След това отидохме до природния парк Varirata (на 45 км. от столицата) - популярен с многото видове птици, които го населяват. Разбира се, основна цел беше да видя райските птици, които са национален символ на Папуа Нова Гвинея, но доста трудно се мяркат на свобода. Навлязохме навътре в джунглата:

post-1175-0-65785400-1438174138_thumb.jpg

 

Голямо взиране падна, а моят гайд даде всичко от себе си:

post-1175-0-67879400-1438174084_thumb.jpg

 

Първо засякохме този приятел:

post-1175-0-46616900-1438174169_thumb.jpg

 

После този:

post-1175-0-75955800-1438174231_thumb.jpg

 

Най-накрая след 2-часово дебнене усилията се увенчаха с успех! Ето райската птица в цялата й прелест:

post-1175-0-36117000-1438174264_thumb.jpg

 

От парка се разкриваше и прекрасна панорамна гледка към долината:

post-1175-0-29430700-1438174304_thumb.jpg

 

После продължихме към орхидеена градина, която впечатли с огромно цветно разнообразие:

post-1175-0-51234400-1438173708_thumb.jpg

post-1175-0-51682100-1438173780_thumb.jpg

post-1175-0-34026500-1438173818_thumb.jpg

post-1175-0-69196200-1438173942_thumb.jpg

post-1175-0-48804500-1438173996_thumb.jpg

 

Финиширах в местния мол Vision City. Интересни сувенири нямаше, но пък намерих изненадващ отговор на въпроса "ако Dunkin Donuts и Burger King имаха дете как щеше да се казва":

post-1175-0-93775100-1438174409_thumb.jpg

 

Сега почивам в хотела и се стягам за утре, когато започва същинската част от пътешествието. По обяд излитам в посока Тари, където живеят племената Хули.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 49
Връзка към мнение
Георги Матеев
Публикувано: (редактирано)

Жоре, разкажи  каква форма на управление има тази държава? Какво работят хората там, каква социална политика има, каква е средната заплата, има ли пенсионна система? Аз лично, нищо не знам за Папуа, може да се прочете някъде, но си е друго коментар от мястото на събитието. :)

 

Парламентарна демокрация са. В същото време глава на държавата официално се води кралица Елизабет II, която има свой постоянен представител в парламента. Нещо подобно на Австралия.

 

Заплатите са прилични, но и цените генерално са доста високи. По-скъпо е от Западна Европа, може би е сравнимо с Англия. Като цяло всичко е много по-развито, отколкото очаквах.

 

Основният бизнес е добиване и обработка на всякакъв вид природни ресурси, като повечето хора са заети в тези отрасли. Туризмът също е доста развит.

 

За социалната и пенсионната система не мога да кажа нищо, не съм разпитвал.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Аве къде е Георги!? Чакаме си update-a ;)

Как къде - кефи се човекът, нали рече, че към апартамента има и масажистки. ;) ;) ;)Или сърба коктейлчета под някоя палма, а пък красиви папуаски му веят с ветрилца. Ей такива картинки си представям. ;)

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е той каза, че излита към племената в джунглата, сигурно няма интернет там

Мислиш ли ? Че в Бирма и на най-забутаното място си имаше нет. А ходихме на бая места насред нищото. И не го питахме дали има роуминг :rolleyes:

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.