Прескочи до съдържание

дневник Папуа Нова Гвинея през юли


Препоръчани мнения

Кацнах. Къде си паркирал Линкълн-а точно? :)

Не питай - разправям се с едни катаджии, които твърдят, че трябва книжка за автобус :biggrin:

 

Айде добре дошъл! :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Сигурен съм , че мухата вече е влязла в главата на много хора и сега след като всичко приключи може ли да направиш една груба рекапитулация на основните разходи ?

Имам предвид полетите + хотели + трипове. Сигурен съм , че си изцедил максимално възможното и това ще е много полезен начален ориентир за всеки който иска да пътува дотам.

Може да раззбиеш някоя мечта или да вдъхнеш ентусиазъм на друг , но при всички случаи ще е полезно :)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Георги Матеев

Сигурен съм , че мухата вече е влязла в главата на много хора и сега след като всичко приключи може ли да направиш една груба рекапитулация на основните разходи ?

Имам предвид полетите + хотели + трипове. Сигурен съм , че си изцедил максимално възможното и това ще е много полезен начален ориентир за всеки който иска да пътува дотам.

Може да раззбиеш някоя мечта или да вдъхнеш ентусиазъм на друг , но при всички случаи ще е полезно :)

 

Самолетният билет София-Порт Морсби-София струваше 812 евро, на промоция от катарците.

 

Самолетният билет Порт Морсби-Тари-Порт Морсби излезна още 360 евро (вътрешните полети са неприлично скъпи, тази цена всъщност също беше промоционална).

 

Останалото не мога да разбия поотделно, тъй като имах пакетна цена от австралийската агенция. Всичко възможно (хотели, трансфери, изхранване 3 пъти на ден, 7-8 трипа и активности) струваше общо 2800 австралийски долара. Други харчове реално нямах, освен 100-ина лева за дребни боклуци.

 

Тоталът се върза малко над 6000 лв.

 

Въпреки солената цена това се води за УЛТРА бюджетно пътуване до Папуа Нова Гвинея. Страната е изключително скъпа и нямам предвид само туристическите схеми. Няколко примера. В най-обикновен супермаркет цените бяха 3-4 пъти по-високи отколкото в България. Хотелът в Порт Морсби (който беше повече за местни) по принцип струваше по 220 евро на вечер. А ако трябваше да го плащам отделно, трансферът от летището в Тари до гестхауса ми (45 минутно пътуване) щеше да струва нескромните 330 лева в двете посоки.

 

Ако от уравнението се отреже агенцията могат да се спестят малко пари, но максимум десетина процента. В същото време е доста рисковано да правиш директни уговорки с непознати местни хора, особено в провинцията - шансът да има некоректност е голям. Предпочетох да платя малко повече и да мина през солидна агенция с близо 40-годишен опит на местния пазар и определено не сбърках с решението си.

  • Харесвам 25
Връзка към мнение

Тоталът се върза малко над 6000 лв.

 

Мерси за коментара :) Хубаво е човек да има представа как стоят цените. Аз поне за мен стигнах до извода, че като събера пари - първо отивам до Папуа Нова Гвинея, а след това към Африка, за която сумата се върти над 5000 паунда :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Мерси за коментара :) Хубаво е човек да има представа как стоят цените. Аз поне за мен стигнах до извода, че като събера пари - първо отивам до Папуа Нова Гвинея, а след това към Африка, за която сумата се върти над 5000 паунда :)

 

Повтарям, моето пътуване беше ултра бюджетно. Напълно реално е на повечето хора да им струва значително по-скъпо, особено ако не хванат промоция на самолетните блиети или ако се заседят повече от седмица там.

 

Всъщност като се замисля - сравнението с Африка е доста удачно. Парите буквално ги нямат за нищо, все едно са някакви хартийки... И таксуват абсурдни суми за някакви елементарни неща.

 

Харесах една гривна, готин сувенир беше, но ми се изправи косата когато поискаха близо 200 лева за нея :) А магнитчетата, и то от най-грозните, бяха по 30 кинта парчето. Ако щеш.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

 

Тоталът се върза малко над 6000 лв.

 

 

 

Kaто "качество" на преживяваното от гледна точка на пътешественик тоталът добра "инвестиция" ли беше или на подобен тотал може да му се намери и по-добра дестинация от гледна точка на екзотика/пътешествие?

Пропътувал си доста дестинации, та си мислех, че лесно би направил едно такова сравнение.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ужас, значи ще е без сувенири. На тия хора какви са им заплатите? Как оцеляват? Значи ще е добре да се иде там и да се направи хотел с нощувки по 150 евро :)

Връзка към мнение
Георги Матеев

Kaто "качество" на преживяваното от гледна точка на пътешественик тоталът добра "инвестиция" ли беше или на подобен тотал може да му се намери и по-добра дестинация от гледна точка на екзотика/пътешествие?

Пропътувал си доста дестинации, та си мислех, че лесно би направил едно такова сравнение.

 

Качеството беше абсолютно ТОП без никакви компромиси. Съотношението цена<->изживяване беше повече от добро. Екзотиката беше пълна и видях/преживях много неща, които надали ще намеря на друго място. Факт е, че поне 5 пъти оставах със зяпнала уста, а това по принцип не ми се случва често.

Ужас, значи ще е без сувенири. На тия хора какви са им заплатите? Как оцеляват? Значи ще е добре да се иде там и да се направи хотел с нощувки по 150 евро :)

 

Многократно задавах този въпрос, тъй като местните не получават кой знае какви пари. Интересното е, че абсолютно никой не можа да ми даде логичен или конкретен отговор защо цените са толкова високи и как въобще оцеляват хората. Сигурно има стабилна черна икономика, знам ли ги :)

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Мерси за коментара :) Хубаво е човек да има представа как стоят цените. Аз поне за мен стигнах до извода, че като събера пари - първо отивам до Папуа Нова Гвинея, а след това към Африка, за която сумата се върти над 5000 паунда :)

Нати, смятам,че може за Африка може да се вмъкнете и до 5000 паунда, ех вече зависи от къде,какво,кога ;) Поне ние горе долу се вмъкнахме в тези, включително Сейшели.

Повтарям, моето пътуване беше ултра бюджетно. Напълно реално е на повечето хора да им струва значително по-скъпо, особено ако не хванат промоция на самолетните блиети или ако се заседят повече от седмица там.

 

Всъщност като се замисля - сравнението с Африка е доста удачно. Парите буквално ги нямат за нищо, все едно са някакви хартийки... И таксуват абсурдни суми за някакви елементарни неща.

 

Харесах една гривна, готин сувенир беше, но ми се изправи косата когато поискаха близо 200 лева за нея :) А магнитчетата, и то от най-грозните, бяха по 30 кинта парчето. Ако щеш.

Жоре, а проучвал ли си как седи въпроса с предвижване от/до Австралия оттам или с круизен кораб? Познат на една позната ходи до там с някакъв круиз. И какво сега грозни сувенири, така ли? ;)

Редактирано от Лидия
Връзка към мнение
Георги Матеев

Жоре, а проучвал ли си как седи въпроса с предвижване от/до Австралия оттам или с круизен кораб? Познат на една позната ходи до там с някакъв круиз. И какво сега грозни сувенири, така ли? ;)

 

Не съм ровил специално за това, но в самолетното списание рекламираха круиз от Австралия до ПНГ. Цифрата обаче беше умопомрачителна... Но сигурно има и други варианти.

 

Е, имам едно красиво сувенирче все пак, че подарък трябва да правя :P

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
 

Мерси за коментара  :) Хубаво е човек да има представа как стоят цените. Аз поне за мен стигнах до извода, че като събера пари - първо отивам до Папуа Нова Гвинея, а след това към Африка, за която сумата се върти над 5000 паунда  :)

 

Нати, за Африка - както и за навсякъде - много зависи от това какво, къде, как... Реално бюджетът може да е много по-нисък, но компромисите зависят от целите. Моето пътуване - което цитираш и което с удоволствие споделих с вас като бюджет - хич не беше бюджетно. Обаче моите приоритети бяха други. Които приоритети кой знае още колко години ще си ги плащам. Ще взема да направя една табличка и да я пусна - само да остане малко време. С извинение за офтопика :)

 

 

Повтарям, моето пътуване беше ултра бюджетно. Напълно реално е на повечето хора да им струва значително по-скъпо, особено ако не хванат промоция на самолетните блиети или ако се заседят повече от седмица там.

 

Всъщност като се замисля - сравнението с Африка е доста удачно. Парите буквално ги нямат за нищо, все едно са някакви хартийки... И таксуват абсурдни суми за някакви елементарни неща.

 

Харесах една гривна, готин сувенир беше, но ми се изправи косата когато поискаха близо 200 лева за нея :) А магнитчетата, и то от най-грозните, бяха по 30 кинта парчето. Ако щеш.

 

Абсолютно точни дефиниции. За една гривна в Делтата на Окаванго дадох 30 долара... Благодаря ти, Жоре - голяма страст и мен ме гони за там. 

Връзка към мнение

Качеството беше абсолютно ТОП без никакви компромиси. Съотношението цена<->изживяване беше повече от добро. Екзотиката беше пълна и видях/преживях много неща, които надали ще намеря на друго място. Факт е, че поне 5 пъти оставах със зяпнала уста, а това по принцип не ми се случва често.

 

Какви бяха тези неща от които остана със зяпнала уста? Правил ли си някакво проучване на индонезийската част на острова? Там до колкото знам е значително по евтино и също има племена за които се твърди, че до скоро са били канибали.

Връзка към мнение

Нати, за Африка - както и за навсякъде - много зависи от това какво, къде, как... Реално бюджетът може да е много по-нисък, но компромисите зависят от целите. Моето пътуване - което цитираш и което с удоволствие споделих с вас като бюджет - хич не беше бюджетно. Обаче моите приоритети бяха други. Които приоритети кой знае още колко години ще си ги плащам. Ще взема да направя една табличка и да я пусна - само да остане малко време. С извинение за офтопика :)

още малко офф топик :) Rainy аз го дадох за пример, защото много ми хареса това, което беше написала и снимките, които беше сложила. Та си представям нещо подобно. Но разбира се има голямо значение какво ще избера аз и къде ще отида. Ако стоя 5 дни в Кейптаун, вместо да ходя на сафари със сигурност няма да излезе тези пари. Същото мога да кажа и за Сейшелите - имам познати, които си бяха наели къща там и са си готвили риба, купена от местните за без пари - та не са дали кой знае колко пари като цяло. 

То не се и знае дали ще има такива цени за билетите и другите неща, които Георги беше написал за Папуа Нова Гвиниея. И може би на мен ще ми излезе доста по-скъпо. Ама аз затова написах, че ще събирам пари :). Първо ще отида до по-евтините места :)

Поне всички сме съгласни, че Африка и Папуа Нова Гвинея са скъпи дестинации, но пък си заслужава човек да отиде до там поне веднъж в живота :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз попитах Матеев , защото съм сигурен че е постигнал добра цена и може да ми бъде ориентир. Вече нагоре е само небето ...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Многократно задавах този въпрос, тъй като местните не получават кой знае какви пари. Интересното е, че абсолютно никой не можа да ми даде логичен или конкретен отговор защо цените са толкова високи и как въобще оцеляват хората. Сигурно има стабилна черна икономика, знам ли ги :)

Сега погледнах сайта numbeo.com, не знам колко е верен, но и той показва няколко пъти по-високи цени в Папуа Нова Гвиния, спрямо София например. Средна заплата - около 714лв, спрямо тази в София - 1034лв. Супер странно е - явно си прав за черната икономика :)

http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Bulgaria&country2=Papua+New+Guinea&city1=Sofia&city2=Port+Moresby

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тя средната заплата не е голям показател в такива държави.

Нали знаеш вица за "свинско със зеле" ;)

Ако смятат и разните племена в общата бройка ...

В БГ няма такива социални разлики както в повечето места по света.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Като стана дума за вътрешни полети в Западна Папуа от  Jayapura до Wamena, където са племената, гледам че има оферти от 40 евро, но за да се стигне до там може би ще излезе по скъпо от промоционалния билет на Жоро.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Какви бяха тези неща от които остана със зяпнала уста? Правил ли си някакво проучване на индонезийската част на острова? Там до колкото знам е значително по евтино и също има племена за които се твърди, че до скоро са били канибали.

 

Първоначалният шок от факта, че наистина кацнах в ПНГ (вълнението беше огромно)... После сблъсъкът с местната култура... странните обичаи... издебването на райската птица след дълго дебнене... първото виждане на Хули в традиционно облекло... човешките черепи, които се мяркаха често... 4-часовият планински хайк през дълбоката джунгла, на който се чудех дали да се дивя на прекрасните пейзажи или да внимавам да не ме изяде нещо... Мога да изброявам още много.
 
В ПНГ също така за първи път в живота си видях хлебарка в самолет :)
 
Индонезийската част от острова не съм проучвал. Предпочетох ПНГ защото хем ми звучи по-екзотично, хем да покоря още една държава. Интересен факт - самите папановогвинейци хич не се кефят на индонезийските си съседи на острова, изказваха се много неласкаво и твърдяха, че били двойно по-големи диваци и от самите тях. Над 60% от армията им (2500 от общо 4000 военни) е заета да контролира границата с Индонезия и да не допуска преминаването на индонезийци на тяхна територия. Подозирам, че всичко това е най-вече на религиозна основа.

Тя средната заплата не е голям показател в такива държави.

Нали знаеш вица за "свинско със зеле" ;)

Ако смятат и разните племена в общата бройка ...

В БГ няма такива социални разлики както в повечето места по света.

 

Тука си абсолютно прав. Племената на практика почти нямат нужда от пари (и съответно не разполагат с такива), тъй като са си самодостатъчни и сами си произвеждат всичко...

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

 

Интересен факт - самите папановогвинейци хич не се кефят на индонезийските си съседи на острова, изказваха се много неласкаво и твърдяха, че били двойно по-големи диваци и от самите тях.

 

 

Нали целта е да се видят диваци! Колкото по големи диваци, толкова по добре :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Обмисляме Западно Папуа но може би за другия август-септември когато е фестивала.(Тая година е точно в момента). Цените ще са още по-сериозни, но поне ще се видят всичките "диваци" накуп...

За януари-февруари мислим да минем през Борнео и Сулавези, а от Макасар е най-близкото, и евтино, място до Джаяпура но все още дебнем за изгодни билети

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Добре дошъл на Жоро и дано този спомен и информация за пътуването му,зарази повече магеланци,кандидат "папуаси":)

Относно цените и стандарта...Вие като пътувате по екзотични дестинации в Азия или Африка ,ама такива в които туризма не е индустрия ,а по скоро някаква екзотика..не ви ли прави впечатление че рядко виждате написани цени....а по скоро колкото ви кажат или ако почерпите инфо от сайтове,блогове в нета. Туриста на такива места го дялкат по тяхната си тарифа....човека с портмонето щом се е довлякал при тях няма значение че страната от която идва е с по нисък БВП или средна заплата...те си те приемат за платежоспособен и ако няма конкуренция те дялкат без да имаш избор.Пазарлък става ако имаш инфо или имаш алтернатива...Правило е на такива места,че с теб може да изкарат сезона ако ще и друг да не им вържи...ти нямаш голям избор,те си имат други цени на живот,като за тях си.Но турист не живеещ там не ги получава...за него си има други цени. Вече ако останеш да живееш на такива места,научаваш и подробностите и местните цени,но обикновенно чужденеца го "теглят" дори и на пазара..Пробват те.Естествено че ще те пробват на висока цена...има нации,вадят и плащат без да се замислят и местните се научават че тази цена минава и искат от всеки следващ толкова.Това е като просията...научава някой че така лесно падат пари,защото някой нации са благосклонни и става като картел.Същото е с парите за снимки с местни ,та чак до тур за който може да сметнеш,че за 20литра нафта и 4 часа трек ще платиш колкото му е официалната месечна заплата по статистика. Само че работа и заплата има в Порт Морсби...останалата част 90% са на каквото им даде природата,само че и те влизат в графата БВП на човек от населението,друг е въпроса ,че ядат зелето а свинското може да дойде рядко с някой турист.Докато онези със заплатите купуват американски ябълки по 4 лв.кг...в магазини като за тях..в страна в която заплатата уж е 200$,това го видях в Сана-Йемен.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.