Прескочи до съдържание

Книги


гост

Препоръчани мнения

Опитвах се да намеря кой беше препоръчал " Изкуството да пътуваш бавно",но не можах,явно не е в тази тема.

    Ако чете това,сърдечни благодарности  :read: Много ми допадна ,с удоволствие ще я прочета отново!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Последната книга, която прочетох, беше "Бриджет Джоунс: Луда по онова момче" на Хелън Филдинг. Обожавам английски хумор, смяла съм се с глас на някои попадения в книгата, а филмът ми е особено любим. Малък пример по памет: "майка към дедето си: "Ако не спреш да играеш на тези игри, ще те запиша да участваш в игрите на глада!".

Иначе в момента чета "101 места за романтика". Какво да ме правиш, много съм романтична...

 

post-1179-0-80552100-1415493720.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Последно прочетох "Устоите на земята" и много ми хареса. Също така обичам да чета и класическа английска литература.

Виждам, че сте обсъждали две книги на Маркес преди доста време, наистина са малко тегави, но са ми от любимите! Сто години самота трябваше да я почвам 2-3 пъти, толкова неприятна ми беше в началото, но и аз се заинатих и четенето взе че тръгна. Накрая ми стана толкова интересна, че я четях ден и нощ нон-стоп, не можех да се откъсна от нея.

 

Препоръчайте ми някоя класическа книга, която да е интересна. Не обичам да чета съвременни автори.

Връзка към мнение

Препоръчайте ми някоя класическа книга, която да е интересна. Не обичам да чета съвременни автори.

 

Полушеговито, полусериозно ще ти препоръчам ей тези заглавия:

 

http://www.simeonhadjikosev.com/Knigi/Sred%20klasikata.pdf

 

 

http://www.simeonhadjikosev.com/Knigi/Sred%20shediovrite%20na%20zel.pdf

 

 

http://www.simeonhadjikosev.com/Knigi/Sred%20shediovrite.pdf

 

 

Това не е точно класика, а... критика на класически произведения :)

Хвърли им едно око, може да ти е интересно. А ако не е - поне можеш да „направиш справка“ кои класически западноевропейски произведения „препоръчва“ проф. Хаджикосев.

Разбира се, не е за пропускане и десеттомникът „Западноевропейската литература“, пак от същия автор :)

Връзка към мнение

Препоръчайте ми някоя класическа книга, която да е интересна. Не обичам да чета съвременни автори.

 

Ако си по-романтично настроена, определено бит препоръчала трилогията на Зигрид Ундсет "Венецът. жената. Кръстът". Чела съм изданието от 30-те години на български и не съм сигурна как е на английски, нито как е в по-късен превод. Също трилогията на на Тригве Гулбрансен "Отвъд горите пеят", всичко на Пърл Бък и Селма Лагерльоф. Не е точно висока класика, но е много забавно за любителите на исторически криминални загадки - "Съдията Ди" на Роберт ван Хюлик.   

Връзка към мнение

Полушеговито, полусериозно ще ти препоръчам ей тези заглавия:

 

http://www.simeonhadjikosev.com/Knigi/Sred%20klasikata.pdf

 

 

http://www.simeonhadjikosev.com/Knigi/Sred%20shediovrite%20na%20zel.pdf

 

 

http://www.simeonhadjikosev.com/Knigi/Sred%20shediovrite.pdf

 

 

Това не е точно класика, а... критика на класически произведения :)

Хвърли им едно око, може да ти е интересно. А ако не е - поне можеш да „направиш справка“ кои класически западноевропейски произведения „препоръчва“ проф. Хаджикосев.

Разбира се, не е за пропускане и десеттомникът „Западноевропейската литература“, пак от същия автор :)

Не ми се отварят линковете.

Ако си по-романтично настроена, определено бит препоръчала трилогията на Зигрид Ундсет "Венецът. жената. Кръстът". Чела съм изданието от 30-те години на български и не съм сигурна как е на английски, нито как е в по-късен превод. Също трилогията на на Тригве Гулбрансен "Отвъд горите пеят", всичко на Пърл Бък и Селма Лагерльоф. Не е точно висока класика, но е много забавно за любителите на исторически криминални загадки - "Съдията Ди" на Роберт ван Хюлик.

 

Благодаря ти! Трилогиата звучи интересно, ще ги взема от библиотеката. Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение

Пропуснала съм темата. В различните периоди от живота ми съм имала "настолни" книги. На 15 прочетох Алексис Зорбас и до 25 я знаех почти наизуст. След това не съм я чела. Дори си изгубих всички екземпляри, но скоро се сдобих с ново издание и се подготвям след 20 години пак да я прочета. Може би и от книгата остана любовта ми към Гърция. Следват, но не с такова значение, Спускане от върха на Ъруин Шоу, Път и живот във висшето общество на Джон Брейн, Алхимикът на Куелю /много противоречиви мнения, но тази книга ми харесва/, Ловецът на хвърчила на Халед Хюсейни. Чета и съвременните български автори, основно емигранти, които сте посочили и съвременна европейска проза. Обичам да чета исторически романи за различни места. Не понасям бози, обаче понякога искам да се отпусна и с нещо по-свежо, н-р Михаил Вешим, Алек Попов и др. И пътеводители, разбира се.

Редактирано от lesy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пътеводителите ги чета само когато ми предстои да отида някъде. Ама си мисля че това не се брои .... :rofl:

Началото на лятото започнах с няколко романа с историческа тематика - Александър Дюма "Кралица Марго", на Филипа Грегъри поредицата -  "Другата кралица", "Другата Болейн", "Наследството на Болейн", Шутът на кралицата", на Ана Мартюс "Седемте Борджии". Завърших преди няколко дена "Ад" Дан Браун

Сега ми се чете нещо интересно и подобно, но търся.....

Връзка към мнение

Сега ми се чете нещо интересно и подобно, но търся.....

 

Морис Дрюон

 

 

Стефан Цвайг

 

 

Колийн Маккълоу

 

 

Само да имаш време за четене :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пътеводители не чета. И съответно не купувам. Търся инфо от нета. И си разпечатвам записки, като тръгна някъде.

Трудно ми е да обощя какъв вид литература чета.

Стайнбек, Маркес, Чехов, Е. Е. Шмит, Етгар Керет са ми сред любимите писатели. Харесвам и скандинавска литература. В момента чета "Човек на име Уве" на Фредерик Бакман.

Още книги, които съм чела и много, много са ми харесали:

"Да дойдеш на света" - Маргарет Мацантини;

"Списъкът с моите желания" - Грегоар Делакур

"Яловата вдовица" - Бойка Асиова

"Богът на дребните неща" - Арундати Рой

"Сто години самота" ми е от любимите.

 

 

И още доста. Не мога всички да изброя. Но обичам да чета.

Това, което не харесвам е фентъзи, може би противно на повечето хора.

И имам предразсъдъци към съвременната бг литература.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Една от последните книги, които прочетох и истински ме впечатли е "Възвишение" на Милен Русков. През тази година получи Европейска награда за литература. При всеки удобен случай не пропускам да я препоръчам. Противоречива, както голяма част от хубавите книги.

 

"Последното изкушение" от Никос Казандзакис, заради която е обвинен в богохулство и отлъчен от църквата също е книга, която според мен си заслужава да се прочете. За нея Казандзакис казва „Тази книга е изповед на борещия се човек“. Има филм по романа, но не съм го гледала.  

 

В момента довършвам скандалната за времето на издаването й "За Япония като за Япония" на Марко Семов. "Малко" се забавих с нея, но по-добре късно, отколкото по-късно :) . Винаги съм искала да посетя Япония, но четейки книгата вече знам, че със сигурност ще го направя. Живот и здраве!

 

Чака ме "Пражкото гробище" на Умберто Еко. 

 

Мисля, че четенето е второто нещо след пътуването, което облагородява и обогатява човека.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

аз също не обичам да чета пътеводители, информирам се главно от нета :)

 

иначе, в момента чета "По пътя " на Керуак и много ми харесва, преди нея четох паралелно " Невиждани академици" на Пратчет и  "Градините на боговете " от Джерард Даръл :)

Връзка към мнение

Аз чета основно фентъзи. Препрепрепрочитам Тери Пратчет. Стигнал съм до Стражите! Стражите!

 

Иначе Locke Lamora може би е чел книгите Gentlemen Bastards на Скот Линч. Очаквам да се превърне поредицата в класика в жанра си.

 

Четем книги за бизнес, мениджмънт и предприемачество.

 

Последно прочетена:

 

http://www.amazon.com/How-Google-Works-Eric-Schmidt/dp/1455582344

Редактирано от Gentleman Basta
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

"Последното изкушение" от Никос Казандзакис, заради която е обвинен в богохулство и отлъчен от църквата също е книга, която според мен си заслужава да се прочете. За нея Казандзакис казва „Тази книга е изповед на борещия се човек“. Има филм по романа, но не съм го гледала.  

 

Филмът е не по-малко въздействащ от книгата на Казандазакис. Няма и как да бъде другояче при положение, че е режисиран от великия Мартин Скорсезе. Музиката е на още по-великия Питър Гейбриъл. Казвам го, защото е важно от гледна точка на възприятието:

 

https://www.youtube.com/watch?v=FtngZIBNBbE

 

 

В момента довършвам скандалната за времето на издаването й "За Япония като за Япония" на Марко Семов. "Малко" се забавих с нея, но по-добре късно, отколкото по-късно :) . Винаги съм искала да посетя Япония, но четейки книгата вече знам, че със сигурност ще го направя. Живот и здраве!

 

Е, чак скандална?! Беше по-скоро апокрифна...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Филмът е не по-малко въздействащ от книгата на Казандазакис. 

Да, Duke, сигурна съм, че е така и със сигурност някой ден ще го гледам. Но напоследък не понасям добре толкова тежки филми. С книгата съзнанието ми някак избира до каква степен да визуализира и преживява това, което чета.

 

Впрочем, сетих се и за една друга книга - "Парфюмът. Историята на един убиец" на Патрик Зюскинд.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Впрочем, сетих се и за една друга книга - "Парфюмът. Историята на един убиец" на Патрик Зюскинд.

 

...Също толкова умопомрачителен soundtrack към екранизацията :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чел съм ги, разбира се. По-приятно, обаче, съм изненадан, че срещам и някой друг, който ги е чел. И то в български форум.

 

Поздрави :)

 

 

Иначе Locke Lamora може би е чел книгите Gentlemen Bastards на Скот Линч. Очаквам да се превърне поредицата в класика в жанра си.

Връзка към мнение

Понеже е станала раздумка за книги и филми, да се разпиша. Четох и гледах "Животът на Пи" - във филма има много пътешественическа красота, но в книгата - изключителни нюанси... Незабравими! 

Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...
Травеолани

Аз наскоро прочетох "Момичето във влака" (The girl on the train). Свърших я за 1 седмица, но не защото ми хареса, а защото исках да разбера какво става и да спра да се занимавам с тази книга. Разочарова ме и ме изнервяше, докато я четох, и на моменти беше досадна. Ако я филмират ще е доста по-интересна. 

 

Сега чета и Неаполитанските новели на Елена Феранте. Те са 4 книги, вече прочетох 1 и 2, днес почнах третата. Те ми харесват, от типа книги, от които научаваш нещо. 

post-2024-0-61524300-1437624543_thumb.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз за първи път чета Кнут Хамсун - "Пан" и съм се размечтала за Норвегия...

А да четеш за Норвегия при 35 градуса е завидно :)  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз за първи път чета Кнут Хамсун - "Пан" и съм се размечтала за Норвегия...

А да четеш за Норвегия при 35 градуса е завидно :)  

 

Ти нали знаеш на Кнут Хамсун баща му как се казва? :) :)

Препоръчвам ти да прескочиш и до Швеция за малко (няколко книжки):

 

Хенинг Манкел (ако си чувала за инспектор Валандер)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На Манкел съм чела само "Кучето, запътило се към далечна звезда", ама там нямаше инспектори  ;)

А докато температурите са нечовешки - само норвежко! Приготвила съм си Несбьо и Ане Рагде, а Нилс Фредерик Дал вече го изчетох. Ама не ми стана по-хладно  :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.