Прескочи до съдържание

Книги


гост

Препоръчани мнения

Мирисът на нова книга е нещо уникално.

 

Ами напръЦкай си е-четеца с парфюм тогава! Или си пални свещ.

С аромат на книга, точно така.

Изгъзици.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мирисът на нова книга е нещо уникално.

 

Напълно съм съгласен. Няма нищо по-завладяващо от аромата, който те лъхва като влезеш в стара книжарница... Мислел съм си да членувам в някаква агенция или организация за защита на хартиената книга и авторското право, която ще се бори да забрани читанка и безплатните издания за Киндъл. Изобщо всички издания за Киндъл и Киндъл като цяло..

 

Наскоро попаднах в едно селце в Уелс, известно с множеството си книжарници. Можех да прекарам цял ден там, ако безпаричието не ме беше спряло да изкупя всички книги на Агата Кристи, които се продаваха за 2-3 паунда.

 

Селцето се казва Hay-on-Wye за тези, които се интересуват. Неофициално е познато като Национална библиотека на Уелс и просто не е за изпускане от нито един "book worm". :)

 

post-4953-0-47946800-1467833197_thumb.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Напълно съм съгласен. Няма нищо по-завладяващо от аромата, който те лъхва като влезеш в стара книжарница... Мислел съм си да членувам в някаква агенция или организация за защита на хартиената книга и авторското право, която ще се бори да забрани читанка и безплатните издания за Киндъл. Изобщо всички издания за Киндъл и Киндъл като цяло..

 

Наскоро попаднах в едно селце в Уелс, известно с множеството си книжарници. Можех да прекарам цял ден там, ако безпаричието не ме беше спряло да изкупя всички книги на Агата Кристи, които се продаваха за 2-3 паунда.

 

Селцето се казва Hay-on-Wye за тези, които се интересуват. Неофициално е познато като Национална библиотека на Уелс и просто не е за изпускане от нито един "book worm". :)

 

attachicon.gifhonesty-boxes-hay-on-wye-3.jpg

По отношение на читанка :

 

 

Не се добавят книги, издадени на български след декември 2012 г., освен ако не са пратени от авторите си.

Правилото важи за първите издания на книгите на български език.

Това означава, че ако една книга е издадена 2015 г., то трябва да мине 2015, 2016, 2017 г. и евентуално ако някой се намери да я цифровизира, тя може да бъде добавена от 1 януари 2017 г.

Не се добавят книги, издадени в електронен вариант на български след декември 2010 г., освен ако не са пратени от авторите си.

Правилото важи за първите издания на книгите на български език.

Това означава, че ако една електронна книга е издадена 2015 г., то трябва да мине 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 г. и евентуално ако някой се намери да я обработи, тя може да бъде добавена от 1 януари 2020 г.

 

А личната ми препоръка е да потърсиш някое сдружение за закриване на всички библиотеки по света, защото както знаем, те са измислени от дявола. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мартин Идън  на  Джек Лондон

Бедно момче, изкарващо прехраната си, работейки като моряк, се влюбва в богато момиче. Тя е от висшата класа, а той от най-долните работнически слоеве. Двамата се допълват взаимно – всеки притежава това, което липсва на другия. Той осъзнава, че трябва да достигне до нейното ниво, за да могат да бъдат заедно. Следват години на непосилни лишения и усилия. Той успява

Споделя с читателя мисли, чувства, възгледи, политически доктрини,  философия.  На някои въпроси така и не открих отговор: „Къде бяхте, когато имах нужда от обяд?”…

Книгата описва животът на самия писател. Главният герой се определя като индивидуалист и вижда негативите, както на буржоазната класа, така и на новите социалисти.

 

В началото ми се стори лековата, поредният романтичен роман в стилът на онова време, но постепенно става все по-интригуващ, напрежението нараства все повече, а краят…

 

За тези, които някога са я пропуснали – силно я препоръчвам! За мен е тежко четиво, много по-проницателно от популярните в момента позитивни разкази с поучителен характер, много по-въздействащо и оставящо много по-трайна следа. Да не говорим, че е толкова актуална за времето, в което живеем, че имах усещането, че е писана преди два дни, а не преди около 100 г.

Още един писател, за който не е изяснено дали не се е самоубил.


Мирисът на нова книга е нещо уникално.

И на стара :)

 

По отношение на читанка :

 

А личната ми препоръка е да потърсиш някое сдружение за закриване на всички библиотеки по света, защото както знаем, те са измислени от дявола. 

??? За една седмица научавам, че Д е създал много вредни неща, които трябва да бъдат забранени: цигари, алкохол, рок музика, а сега и библиотеки...

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ами напръЦкай си е-четеца с парфюм тогава! Или си пални свещ.

С аромат на книга, точно така.

Изгъзици.

Това върви в пакет с перхидрол и силикон. За количества има бонус - ботокс и бръчкопълнителна киселина. Етикетът "кифла" е гратис.

Връзка към мнение

... която ще се бори да забрани читанка и безплатните издания за Киндъл. Изобщо всички издания за Киндъл и Киндъл като цяло..

 

Е защи тия лудитски призиви? :huh:   Не е ли по-добре всеки да си чете, каквото му харесва?  Нима някой те задължава да ползваш Киндъл, та трябва да се бориш?!

 

Аз обичам да чета толкова, колкото и да пътувам (т.е. много-много) и откак имам Киндъл съм прочела 2-3 пъти повече книги от преди, защото е много по-удобно - няма да обяснявам защо... просто си е винаги с мен. Така че съм готова да си защитавам Киндъла със зъби и нокти! :)

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Да се намеся и аз в темата, че четенето ми е любимо занимание.

 

Ще започна с любимата ми книга от детските години, която събуди влечението ми към пътешествията - Децата на капитан Грант на Жул Верн. Тове невероятно пътуване из континентите препоръчвам горещо на малки и големи. Любовта към книгите няма възраст. ;)

 

Като цяло, обаче, съм любител на книгите, написани по действителна история. Понеже има такива на всякаква разнообразна тематика, има по нещо за всеки. Пътеводители рядко чета, прекалено комерсиялни станаха. Организирам пътуванията си по инфото в интернет. Книгите на хартиен носител не ги заменям за Киндъл за нищо на света. Това да искаш да се върнеш от 201ва на 3та страница, за да погледнеш пак картата си е истинско мъчение.

 

Мернах някъде по предишните страници Джералд Даръл, който ми е любим автор.

 

За любители на Индия, лова и животните, препоръчвам всичко на Джим Корбет. Някой беше споменал тягостни чувства - Ръкуване с дявола за геноцида в Руанда и Под сянката на свещеното дърво за Червените кхмери.

 

За приключенците - Miracle in the Andes на Нандо Парадо за 3-месечния им престой в Андите след самолетна катастрофа, К2.Savage Mountain за един от неуспешните опити да се покори върха, Skeletons on the Zahara за престоя в робство в Сахара на един американски екипаж на кораб, The lost city of Z за Амазонската джунгла и изследователят, който никога не се завръща и още много и много любими заглавия имам.

 

Ааа, за малко да забравя. За любителите на руската литература и изобщо тези, които могат да четат на руски, че не съм я срещала тази книга никъде на български или на какъвто и да е друг език - Не измени себе на Валерий Брумель и Александр Лапшин. Няма друга такава книга, нито подобна. За историята на олимпийският шампион по висок скок Валерий Брумель, който следва примера на нашите футболиски и от много пари, жени и алкохол пада с мотор и чупи крака си така, че не може да заздравее. Паралелно с неговата история е и тази на Александр Лапшин - военен лекар, преминал през много, включително да му откраднат патента. Когато историите се сливат, чудесата се случват.

 

Много се отплеснах. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Пиша в темата с молба. Търся си историческа книга, свързана с Великите географски открития (15-16-17 век). Винаги този период от историята ми е бил много интересен, чел съм доста в интернет и съм гледал документални филми.  Не мога обаче да открия книга, която достатъчно пълно обхваща този период.

 

Някой да е чел нещо на тази тема?

Връзка към мнение

Пиша в темата с молба. Търся си историческа книга, свързана с Великите географски открития (15-16-17 век). Винаги този период от историята ми е бил много интересен, чел съм доста в интернет и съм гледал документални филми.  Не мога обаче да открия книга, която достатъчно пълно обхваща този период.

 

Някой да е чел нещо на тази тема?

Първото, дето ми идва на акъл след тоя въпрос е това:

 

https://chitanka.info/book/4967-velikite-moreplavateli-na-18-vek

 

Любимият ми автор, от който тръгна всичко. И един любим цитат от него:

 

"Този ден към десет часа стигнаха до един път, който пресичаше следваната дотогава посока. Гленарван, естествено, запита за името на този път и отговори, разбира се, пак Паганел:

— Това е пътят от Юмбел за Лос Анджилиз.

Гленарван погледна катапаса.

— Точно така — отговори водачът. После се обърна към географа:

— Вие значи сте пътували по тия места?

— Разбира се! — отговори сериозно Паганел.

— На муле ли?

— Не, в кресло."

 

Жул Верн, "Децата на капитан Грант"

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

csl.jpg

 

http://www.forumromanum.org/literature/authors_a.html

 

Зная, че във форума има хора, които четат такива неща ;)

 

 

...А също и такива: http://runeberg.org/katalog.html  ;)

 

Където четем (примерно):

 

0011.5.png

 

Източниците са изрядни, няма проблеми с авторските права на текстовете в тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Наскоро изчетох книгите на Фредрик Бакман и ги препоръчвам.

 

1. "Човек на име Уве" - това е роман за влиянието на един човешки живот върху безброй други.

2. "Баба праща поздрави и се извинява" - тук се говори за едно от най-важните човешки права: правото да бъдеш различен.

3. "Брит-Мари беше тук" - роман за една жена, която цял живот е чакала животът ѝ да започне.

 

За първата книга - досега всички коментари, които съм чул, са положителни, има вече и филм. Втората книга е противоречива като коменатри - на някои им харесва, на други - не, но на мен лично ми хареса. А, пък третата е продължиение на втората, така че не пропускайте втората :) .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз си купих днес 3 книги и съм много доволна:

Хроника на една предизвестена смърт /Някой ми я задигна преди години и сега се възползвах от новото издание/

Ибсен /Не са го издавали от много години, а книгата съдържа непознати за мен пиеси/

Нравствени писма до Луцилий от Сенека /приятелка много ми я похвали и съм любопитна дали ще ми понесе/

Колумбия, Норвегия и Италия - добра програма...  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моето е малко офф топик, но ето как звучи епосът за Гилгамеш на "майчин език" (неговият, разбира се  :)):

 

http://www.openculture.com/2010/10/the_sounds_of_ancient_mesopotamia.html

 

 

...А също и такива: http://runeberg.org/katalog.html  ;)

 

Runeberg е сила  :good:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Напоследък чета европейска литература, защото едно издателство разпродава залежалите си наличности от една дълга поредица за по пет лева парчето :) От пет прочетени досега книги - пет попадения в десетката: "Светец в асансьора" на Петре Чимпоешу, "Указания за спасяването на света" и "Дъщерята на канибала" от Роса Монтеро, в момента - "Огнена стена" от Хенинг Манкел (някой ако е чувал за Курт Валандер) и специално за приятелите на Португалия - невероятната "Твърди Перейра" от Антонио Табуки.

И учебници чета доста напоследък.

 

:)

Чували сме,чували сме за тези автори :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моляяяя, ако някой може да ми услужи с книгата " Приключенията на Лиско", веднага да даде знак!

Само нея не сме намерили и прочели и сме в луда паника :huh: :huh: :huh:

Ако някой я има и може да ми я заеме за няколко дни, ще бъда много благодарна! :)

Връзка към мнение

Моляяяя, ако някой може да ми услужи с книгата " Приключенията на Лиско", веднага да даде знак!

Само нея не сме намерили и прочели и сме в луда паника :huh: :huh: :huh:

Ако някой я има и може да ми я заеме за няколко дни, ще бъда много благодарна! :)

 

Това устройва ли ви:

 

https://milady2009site.files.wordpress.com/2015/10/tom7_ebook_2015.pdf

 

 

Изобщо всичко на Борис Априлов:

 

https://borisaprilov.wordpress.com/2015/11/10/e-books-to-read/

Редактирано от Rumiana
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това устройва ли ви:

 

https://milady2009site.files.wordpress.com/2015/10/tom7_ebook_2015.pdf

 

 

Изобщо всичко на Борис Априлов:

 

https://borisaprilov.wordpress.com/2015/11/10/e-books-to-read/

Много ти благодаря!

Ама ми трябва истинска  книжна книга :)Че кандидат - третокласник не бива да виси в нетЯ като за цяла книга. :mellow:

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много ти благодаря!

Ама ми трябва истинска  книжна книга :)Че кандидат - третокласник не бива да виси в нетЯ като за цяла книга. :mellow:

 

Сетих се, че ще да е така ;) , ама това като съвсем краен вариант, ако друго не се намери - стотина страници могат да се отпечатат.    ...Ама сигурно ще се намери, де - Лиско си е класика  :) .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сетих се, че ще да е така ;) , ама това като съвсем краен вариант, ако друго не се намери - стотина страници могат да се отпечатат.    ...Ама сигурно ще се намери, де - Лиско си е класика  :) .

Намери се, намери сеееее:)))

Ех, тез Магеланци бе,една главна буква е малко☺☺☺

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това устройва ли ви:

 

https://milady2009site.files.wordpress.com/2015/10/tom7_ebook_2015.pdf

 

 

Изобщо всичко на Борис Априлов:

 

https://borisaprilov.wordpress.com/2015/11/10/e-books-to-read/

 

Лелееееее!...

Благодаря! :) :) :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Лелееееее!...

Благодаря! :) :) :)

Капитански и вие ли четете за Лиско, Лукчо и пр! ;) ;) ;)

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Капитански и вие ли четете за Лиско, Лукчо и пр! ;) ;) ;)

 

...За медузата Глагоабазубадуза, за Чимиджимичамиджоми и пр.  ;)   

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

...За медузата Глагоабазубадуза, за Чимиджимичамиджоми и пр.  ;)   

Ох, добре че нашите са по простички, та мож им ги прочете имената. ;)

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.