Прескочи до съдържание

БДЖ - общи въпроси


Препоръчани мнения

На 16.03.2023 г. в 14:11, master_of_germs каза:

Кушет-ввагоните ги забраниха, сред като преди години изгоря кушет-вагонът на нашия влак София-Кардам. Аз имах билет тогава за точно тоя влак, но за съседния вагон. В последния момент обаче ми се удаде възможност да пътувам ден по-рано и успях да сменя билета.

За известно време ги ползваха кушетите, но пускаха максимум по 4 души в купе, разпоредбите бяха най-горните легла да оставват свободни.

После, като закупиха новите спални вагони, кушетите напълно ги махнаха.

Не е така. До Истанбул са пускали кушети през лятото, пътувах в такъв през 2018 г, а като има повече пътници добавят допълнителни вагони, защото турските железници не разполагат с повече вагони за този маршрут.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, epetkov каза:

Кондукторът е длъжен да ми даде билет с цена, която бих платил на касата на гара Искър.

За такъв билет  не съм чувал и чел. Мисля,че във влака  продават ,ако се качиш от необслужвана спирка,а такава май е село Вакарел . Във Искър продават .

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, dimitrov6 каза:

За такъв билет  не съм чувал и чел.

В "Тарифата за превоз на пътници и ръчен багаж по железопътния транспорт във вътрешно съобщение" го пише.  ( чл. 4.3) 

1848674658_Screenshot_20230413_091030_AdobeAcrobat.jpg.b95cf21542016ab6d524c9681dce900d.jpg

Тоест, когато се прави билет с продължение не се губи стойността на "подложката" (първия билет). Отдавна съм го правил и някои нюанси съм ги забравил.  Отделно цената на билета Искърско шосе - гара Искър е само  1,50 лв 2ра класа. 2,80 лева е 1ва класа.  Най-важното  е обаче, да се поиска от кондуктора продължение преди гарата на пристигане по първия билет.  В противен случай някой "професооналист" може да се заяде и да извади от чантата таблиците със завишените цени. На практика в такава ситуация кондуктурите проявяват разбиране и не се заяждат с пътника, ако той не е успял своевременнно да поиска билет с продължение.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 18 часа, epetkov каза:

  Кондукторът е длъжен да ми даде билет с цена, която бих платил на касата на гара Искър.

Не само, че не е длъжен, ами ще таксува и надценка към билета. Вероятността да намерите кондуктора за едната минута път между двете гари е близка до нула.

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , epetkov каза:

Не е така.

Миналата година опитахме да си продължим билет Пловдив-Пазарджик за Пазарджик-София защото приятели с които щяхме да се върнем към София след вечеря в Пазарджик си смениха програмата в последния момент. Понеже това беше последния влак, кондукторът ни накара да платим билета с надценката.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , pr284 каза:

кондукторът ни накара да платим билета с надценката.

Възможни са следните хипотези:  1. Кондукторът не е искал да издава билет с продължение, защото не само цената, но и  процентната премията са по-изгодни за него  при издаден билет със завишение (надценка).  2.  Пътували сте с билети Пловдив-Пазарджик отиване и връщане.  При билет отиване-връщане не може да се издава влаков билет с продължение.

преди 27 минути , pr284 каза:

между двете гари е близка до нула.

 

Вярно е това. Затова писах, че в  подобни ситуации почти винаги кондукторите проявяват  разбиране. Важното е да не потърсиш кондуктора  след 10 минути, примерно.

Връзка към коментар

В момента  съм във влак и кондукторът е на 5 метра  пред мен,но ме е срам да го питам за този въпрос.

Иначе,преди година бях забравил да си заверя билета за връщане и ми поискаха във влака 20 лв,като нов билет струваше 8 лв и аз слязоха да чакам следващ влак.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , dimitrov6 каза:

В момента  съм във влак и кондукторът е на 5 метра  пред мен,но ме е срам да го питам за този въпрос.

Ако  в този момент те е срам, попитай го в друг, по-късен момент. :biggrin:

  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 10 минути , epetkov каза:

Ако  в този момент те е срам, попитай го в друг, по-късен момент. :biggrin:

До 17:30 имам още 2 влака да сменям,та ще реша.

Сега го питах. Има такъв билет с продължение и цената е същата  като  в касата,но трябва да се обадиш една гара предварително.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 46 минути , dimitrov6 каза:

Има такъв билет с продължение и цената е същата

Такива билети с продължение има и  в италианските железници. Вероятно и в другите европейски жп оператори. Приятел италианец ми каза, че в Италия ако поискаш билет с продължение, на 90 %   кондукторът ще каже: - добре  ще дойда след малко ..... и няма изобщо да се появи.  През 2010 година го пробвах. Купих си нарочно билет от Тревизо до Портогруаро (крайната ми  цел беше гара Удине) и на кондуктурката при проверката обясних, че искам билет с продължение до Удине.  Каза ми, че ще се върне по-късно  и .....разбира се изобщо не се появи до Удине. 

  • Благодаря 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 4 часа, epetkov каза:

в Италия ако поискаш билет с продължение, на 90 %   кондукторът ще каже: - добре  ще дойда след малко ..... и няма изобщо да се появи. 

Аз пък днес се качих от село без  каса и питах кондукторката да ми издаде общ билет  за този и следващия влак,но тя почна да недоволства,че искам да я почакам в служебното купе. След 10 секунди  се върна и почна да си  прибира кесията и телефона,и вика-Хубава работа. Аз тогава казах,че щом я страх отивам другаде и повече не я видях. Спестих 1,7 лв,а другия влак се прикачих само за 3 минути между  тях и нямах време за касата в Пловдив, но кондуктора ми писа без надценка,но ако беше  казал нещо щях да кажа ,че съм от спирка Вагоноремонтно депо,където няма каса.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , dimitrov6 каза:

Спестих 1,7 лв,

Именно заради дребната сума от 1,70  не й се е занимавало. Да пише, да връща ресто (ами ако имаш единствена  банкнота  100 лева?). Дори да й дадат  премия от 30% от продадения билет, това са 51 стотинки.  Какво са за днешния стандарт 51 стотинки?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , dimitrov6 каза:

но тя почна да недоволства,че искам

Недоволства, че си искал да я накараш да си размърда мозъка. Един влак, че продължение с друг, вероятно друга категория. Една таблица да гледа, втора таблица. Ами ако обърка нещо? По-добре да те пуска и да се оправяш с друг неин колега. Той да те мисли по какви таблици да те таксува.

Връзка към коментар
преди 11 минути , epetkov каза:

Именно заради дребната сума от 1,70 

Общият билет беше 3,85. После отидох в другия край  на влака и питах началника,но и тя не й се занимаваше ,а останаха 5 минути до слизането. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , dimitrov6 каза:

но ако беше  казал нещо щях да кажа ,че съм от спирка Вагоноремонтно депо,където няма каса

Аз съм се качвал на бърз влак от Варна без билет, поради мое закъснение и директно съм казвал на кондуктора, че ако не ми издаде нормален  билет с начало Повелянво (където няма каса) слизам в Повеляново и се прибирам във Варна, но с надценка няма да платя. 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 1 час, epetkov каза:

Аз съм се качвал на бърз влак от Варна

Между другото този влак с кондукторката беше от Варна до София и преди Пловдив имаше 28 минути закъснение.Спря на 1 коловоз,а другия мой влак беше на 4,та се чудих дали да не мина през релсите,вместо през подлеза,а на 3 коловоз имаше спрял още един и щях да го заобикалям или да отворя вратите от ниското на релсите.Но накрая реших да тичам през подлеза,а навсякъде народ и като слалом,с едната ръка си държа дънките,че са ми хлабави,без колан.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 38 минути , dimitrov6 каза:

с едната ръка си държа дънките,че са ми хлабави,без колан.

Ама отслабнал ли си или са се отпуснали дънките ти или защото са били без колан?

  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, epetkov каза:

Аз съм се качвал на бърз влак от Варна без билет, поради мое закъснение и директно съм казвал на кондуктора, че ако не ми издаде нормален  билет с начало Повелянво (където няма каса) слизам в Повеляново и се прибирам във Варна, но с надценка няма да платя. 

 

 Добре, че не си попаднал на някой киселяк, който с кеф щеше да те изхвърли.

Връзка към коментар
преди 8 минути , tch каза:

че не си попаднал на някой киселяк,

Имам голям опит с БДЖ. Знам как да действам в различни ситуации.  В споменатия случай казах още, че пътуването ми не е належащо, мога да го отложа за друг път. Кондукторът трябва да разбира, че пред себе си има човек, който на пътува с влак два пъти в годината.

Връзка към коментар
преди 23 часа, pr284 каза:

кондукторът ни накара да платим билета с надценката.

 

преди 22 часа, epetkov каза:

Пътували сте с билети Пловдив-Пазарджик отиване и връщане.  При билет отиване-връщане не може да се издава влаков билет с продължение.

@pr284 Понеже сте пътували от Пловдив до Пазарджик, билетът ви попада в категорията "зонов билет" .  Това е таблица 2.  Зоновите билети по Таблица 2  не могат да бъдат продължавани във влака, също като билетите отиване и връщане по таблица 2ОВ.  Всъщност всички билети до 60 км попадат в "зонов билет" , с изключение на вътрешноградските билети на големите градове. В Чл. 51(1) го пише:

2038483965_Screenshot_20230414_084321_AdobeAcrobat.jpg.d54b374795a4a93b78786cf36bbd7b55.jpg

В чл. 4.2 на вчерашния ми скройншот пише в кои случаи не се допуска продължение на билет във влака.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, dimitrov6 каза:

Вчера влаковете  бяха препълнени,но въобще не се сетих,че от днес почват 4 почивни дни. Трябваше друг ден да избера . Студентите се прибираха.

То още от кварталната метростанция вчера следобед беше претъпкан перонът от семейства с деца, куфари, кучета и прочие домашни любимци. Всичко се изсипа на гарата, но там потоците се преразпределиха , някои за ЖП гарата, сякаш повечето към автогарата. 🙂 

Бяха пуснали допълнителни вагони на влака за Бургас обаче, та не се усети да е претъпкано.

  • Смея се 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 12.04.2023 г. в 15:09, dimitrov6 каза:

Писах на БДЖ да пускат още 1-2 вагона.

Отговориха ми

 

Приемете нашите извинения за причинените неудобства при пътуването Ви.

Във връзка с Вашият сигнал, подаден на официалния сайт на БДЖ и препратен за отговор по компетентност до Поделение за пътнически превози – София, бихме желали да Ви информираме за следното:

 След проверка на Вашият сигнал се установи, че поради недостиг на изправни вагони, е направена  промяна в съставите на влаковете, което води до липса и недостиг на места. Прави се всичко възможно за своевременна информация до служителите, които да информират пътниците за такива промени.

Благодарим за подаденият сигнал и Ви молим да проявите разбиране. Служителите на „БДЖ-ПП” ЕООД полагат усилия за предоставяне на по-добра и качествена услуга и своевременна информация на клиентите за всяка възникнала ситуация. 

С уважение,

Екип Вагонно депо ,,Надежда"

Поделение за пътнически превози София

 

На 12.04.2023 г. в 14:41, dimitrov6 каза:

Много  назад сме от Полша

Четох,че вчера в България поръчали вагони и локомотиви за бързи влакове за 3 милиарда лева.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.