Прескочи до съдържание

БДЖ - общи въпроси


Препоръчани мнения

преди 2 часа, master_of_germs каза:

5 часа и 34 минути е София-Бургас по подбалканската: Влакът, който тръгва от София в 16:35 ч.

В разписанието  го дават 6:28 часа. По подбалканската не съм пътувал отдавна и не знам дали всички релси са подменени .

2023_03_16_01.57.13.jpg

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, dimitrov6 каза:

В разписанието  го дават 6:28 часа. По подбалканската не съм пътувал отдавна и не знам дали всички релси са подменени .

2023_03_16_01.57.13.jpg

Благодаря! Очевидно разписанието са го сменили тия дни, може би в някой участък е започнал ремонт, ще проверя. 

Но пътувах с този влак два пъти съвсем скоро - последния уикенд на февруари и първия на март. Тръгваше от София 16:35 ч и пристигаше в Бургас в 22:09 ч.

Тъкмо да не ме е яд, че този семестър в петъците имам занятия със студенти до 17:15 ч. и не мога да пътувам баш с тоя влак 😄

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Благодаря! Очевидно разписанието са го сменили тия дни, може би в някой участък е започнал ремонт, ще проверя. 

Но пътувах с този влак два пъти съвсем скоро - последния уикенд на февруари и първия на март. Тръгваше от София 16:35 ч и пристигаше в Бургас в 22:09 ч.

Тъкмо да не ме е яд, че този семестър в петъците имам занятия със студенти до 17:15 ч. и не мога да пътувам баш с тоя влак 😄

Има ремонт между Дъбово и Зимница. Сега влаковете минават през Стара Загора и Ямбол.

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз четейки темата се реших да пробвам спалните вагони за пътуването ми до Бургас, но въпроса е има ли смисъл да купувам билет още от сега за края на Април или не е нужно? Дали има възможност да остана без спално местенце, ако закъснея с покупката?

 

 

преди 3 часа, master_of_germs каза:

Тъкмо да не ме е яд, че този семестър в петъците имам занятия със студенти до 17:15 ч. и не мога да пътувам баш с тоя влак 😄

Абе вас "короната" не ви ли научи на онлайн обучение, пусни им петъчната лекция да е онлайн и преподавай от БДЖ-то директно :lol: 

 

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Хвърлям по едно око на темата от време на време от чисто любопитство да видя докъде са стигнали БДЖ. Обаче тук има магеланци, на които 3 легла в купето им се струва недостатъчно луксозно. Оставам с впечатлението, че тук не е имало пътуващи студенти. Когато аз бях студент и трябваше да пътувам с нощния влак, ползвах т.нар. "кушет вагон", т.е. купета с 6 легла, по-точно легълца, по 3 от всяка страна. Мивка в купето нямаше, тоалетната в края на вагона не искам да си я спомням. Сапунчета и прочие глезотийки не коментираме. :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 34 минути , vorbis каза:

Хвърлям по едно око на темата от време на време от чисто любопитство да видя докъде са стигнали БДЖ. Обаче тук има магеланци, на които 3 легла в купето им се струва недостатъчно луксозно. Оставам с впечатлението, че тук не е имало пътуващи студенти. Когато аз бях студент и трябваше да пътувам с нощния влак, ползвах т.нар. "кушет вагон", т.е. купета с 6 легла, по-точно легълца, по 3 от всяка страна. Мивка в купето нямаше, тоалетната в края на вагона не искам да си я спомням. Сапунчета и прочие глезотийки не коментираме. 🙂

Кушет-ввагоните ги забраниха, сред като преди години изгоря кушет-вагонът на нашия влак София-Кардам. Аз имах билет тогава за точно тоя влак, но за съседния вагон. В последния момент обаче ми се удаде възможност да пътувам ден по-рано и успях да сменя билета.

За известно време ги ползваха кушетите, но пускаха максимум по 4 души в купе, разпоредбите бяха най-горните легла да оставват свободни.

После, като закупиха новите спални вагони, кушетите напълно ги махнаха.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, vorbis каза:

Обаче тук има магеланци, на които 3 легла в купето им се струва недостатъчно луксозно. Оставам с впечатлението, че тук не е имало пътуващи студенти. Когато аз бях студент и трябваше да пътувам с нощния влак, ползвах т.нар. "кушет вагон", т.е. купета с 6 легла, по-точно легълца, по 3 от всяка страна.

Не само като студент, а още като бях ученик, точно така ходехме лятото на "Арапя" - нощния влак до Бургас в кушет вагона с 6-те легла и после автобуса до Царево (тогава Мичурин), със самари и палатки на гръб.   :wink: 
И не е въпрос толкова за лукс в сегашните спални вагони, но при положение че разликата в цената е 2.05лв. защо пък да не вземе човек първа класаimage.png.faa5047c9e3cba3dfc3a675de16f85e0.png
 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Фил каза:

И не е въпрос толкова за лукс в сегашните спални вагони, но при положение че разликата в цената е 2.05лв. защо пък да не вземе човек първа класа

Но за първа класа трябва да купиш билет за първа класа седящо + първа класа спално

София - Бургас

2-ра класа: 10.40 + 10.15 = 20.55лв.

1-ва класа: 15.60 + 12.20 = 27.80лв.

Разликата е 7.25лв., а не 2.05лв.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ако си купувате билети онлайн за влак,може местата ,които сте избрали да са съвсем други като реалност и разположение във вагона спрямо схемата. Аз си бях избрал до прозорец на двойна седалка,а като отидох това място се оказа единична седалка срещу друга такава и между  тях масичка. Даже беше седнал чужденец  на моето  място,но го оставих и се настаних пред него.Писах на БДЖ и ми отговориха.

 

Във връзка с вашия имейл получен през имейла за сигнали signal@bdz.bg,относно пътуването ви със закупен онлайн билет.
Когато БДЖ въвежда график за движение на влаковете приема и план за композиране на тези влакове,с какви  локомотиви и вагони ще се движи всеки влак.В деня на пътуване преди отпътуването на съответния влак се прави последна техническа проверка за състоянието на вагоните и при проблем съответния вагон се подменя с друг,като се стремим да е от същата серия.При липса на вагон от същата серия се сключва друг и тогва може да се появи проблема с разминаване на местата/всяка серия вагони има индивидуална номерация на местата/.Предполагаме ,че при вас се е получило такава ситуация.
Благодарим ви за отделеното време да споделите впечаленията си ,относно пътуването с онлайн жп билет.
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 5 минути , dimitrov6 каза:

Ако си купувате билети онлайн за влак,може местата ,които сте избрали да са съвсем други като реалност и разположение във вагона спрямо схемата. Аз си бях избрал до прозорец на двойна седалка,а като отидох това място се оказа единична седалка срещу друга такава и между  тях масичка. Даже беше седнал чужденец  на моето  място,но го оставих и се настаних пред него.Писах на БДЖ и ми отговориха.

 

Във връзка с вашия имейл получен през имейла за сигнали signal@bdz.bg,относно пътуването ви със закупен онлайн билет.
Когато БДЖ въвежда график за движение на влаковете приема и план за композиране на тези влакове,с какви  локомотиви и вагони ще се движи всеки влак.В деня на пътуване преди отпътуването на съответния влак се прави последна техническа проверка за състоянието на вагоните и при проблем съответния вагон се подменя с друг,като се стремим да е от същата серия.При липса на вагон от същата серия се сключва друг и тогва може да се появи проблема с разминаване на местата/всяка серия вагони има индивидуална номерация на местата/.Предполагаме ,че при вас се е получило такава ситуация.
Благодарим ви за отделеното време да споделите впечаленията си ,относно пътуването с онлайн жп билет.

Така е. И не е само при закупуване онлайн. Случвало ми се е да ми сменят вагон Бургас-София, където по схема има 8 места в купе, а те пускат купета с по 6 места, а аз имам закупено място примерно 27 или 48. Оставам без място, понеже влакът е препълнен. При Тулово се освободи място в купето и седнах. Накрая все пак реших да не подавам иск за обезщетение, понеже половината пътуване бях в коридора, ама пък другата половина бях в по-удобно купе от предварително планираното.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 38 минути , master_of_germs каза:

Така е. И не е само при закупуване онлайн. Случвало ми се е да ми сменят вагон Бургас-София, където по схема има 8 места в купе, а те пускат купета с по 6 места, а аз имам закупено място примерно 27 или 48. Оставам без място, понеже влакът е препълнен. При Тулово се освободи място в купето и седнах. Накрая все пак реших да не подавам иск за обезщетение, понеже половината пътуване бях в коридора, ама пък другата половина бях в по-удобно купе от предварително планираното.

Аз ,ако бях щях да ида в първа класа ,там може да има свободни места,пък нека ме изгони контрольора.

 

Друг случай-бяха ми дали билет за трети вагон втора класа,но този номер беше на вагона от първа,а последния четвърти беше втора.Аз се качих на 4 и си седнах на мястото,но в Пловдив се качва човек за Варна и показва билет с моето място втора класа ,четвърти вагон.Казах,че са сбъркали сигурно на касата ,а и контрольора потвърди,че съм си на мястото,а човека с нежелание седна срещу мен.После пак писах на БДЖ и казаха,че грешката е на касиера в гара Пловдив.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 12.03.2023 г. в 20:42, Argentique каза:

Но преди месец, след два дни път с камили, имах вариант да хвана влака в последната минута от Искърско. Нямах време за билет, нямах време и за асансьора дори, а бягах по стълбите нагоре с куфара (поне ми е лек, ако въобще нося).

Може да ви глобят,но може да кажете,че не продават билети на Искърско,защото тази каса е на частна фирма посредник и продават и за градски транспорт,та не сте знаели.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, dimitrov6 каза:

Може да ви глобят,но може да кажете,че не продават билети на Искърско,защото тази каса е на частна фирма посредник и продават и за градски транспорт,та не сте знаели.

Много ми е сложно да мисля подобни обяснения. :biggrin: Бях толкова щастлива, че за няма и две минути се озовах от влака на метрото във влака за Истанбул (е, слязох идея по-рано :biggrin:), че още отвън на коловоза се изцепих на зяпащия през прозореца кондуктор „нямам билееет“ и той се изхили и каза, че ще ми продаде. И ми продаде. Без глоба.
Когато обяснявам нещата така, както са си, отсрещната страна винаги ми влиза в положение. Дори в тази страна, където концентрацията на недоволни от живота хора е идея по-голяма в сравнение с другаде.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 4 часа, dimitrov6 каза:

Може да ви глобят,но може да кажете,че не продават билети на Искърско,защото тази каса е на частна фирма посредник и продават и за градски транспорт,та не сте знаели.

Или ,ако хващате късен влак да кажете,че е затворила касата,а тя затваря в 22 часа. Те и самите контрольори май не знаят дали там се продават билети.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 28 минути , Argentique каза:

...отсрещната страна винаги ми влиза в положение.

интересно, че тия неща се случват по-често на жените, особено на добре изглеждащите ... :biggrin:

 

 

преди 23 часа, Patrick K каза:

Разликата е 7.25лв., а не 2.05лв.

Благодаря, уместно уточнение! 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Иван Попов

Само ние до Кулата си се движим без проблем и за това не ни трябват ремонти по трасето 😂

Всичко си ни е точно, София - Кулата за около 4 часа 😄 ами добре е...

За същото време се ходи със самолет до Дубай 😃 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 12.03.2023 г. в 9:18, dimitrov6 каза:

Има едни вагони,които са едновременно  и първа и втора класа.Една част от вагона е първа,има надписи. С розов цвят май е обзавеждането . Хората не го знаят това и   мислят ,че целия е първа и не отиват там с билетите  си за втора. Вътре не е купета,а сепарета. 

Снощи пътувах в такъв вагон, с билет 2-ра класа,но питах кондуктора може ли да седна в първа и той разреши.Това е купето на първа.

IMG_20230328_214859.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 17.03.2023 г. в 12:21, dimitrov6 каза:

Аз ,ако бях щях да ида в първа класа ,там може да има свободни места,пък нека ме изгони контрольора.

Миналият  петък влака от София към Пловдив в 16:30 беше пълен най-вече със студенти и само 2 вагона втора класа  и един  първа. Питах кондуктора,дали може да  седна в първа с билет  за втора,защото няма места,но той искаше доплащане. В крайна сметка  намерих едно място във втората.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 29.03.2023 г. в 16:18, dimitrov6 каза:

Снощи пътувах в такъв вагон, с билет 2-ра класа,но питах кондуктора може ли да седна в първа и той разреши..

 

преди 15 минути , dimitrov6 каза:

Миналият  петък влака от София към Пловдив в 16:30 Питах кондуктора,дали може да  седна в първа с билет  за втора,защото няма места,но той искаше доплащане

Първия път си попаднал на непрофесионалист, втория път си попаднал на професионалист. 😃

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Много  назад сме от Полша,където Интерсити влаковете са по 10 вагона,нови вагони,през два часа и се движат с 125 км/ час. Билета  е два пъти  по- скъп от България. Вътре през няколко  метра има  монитори на тавана за следващата  спирка,къде сме на картата. Няма купета като тук и по пътеката  минава един стюард с количка за напитки и закуски платени. 

А в Италия регионалните влакове са толкова нови и модерни както Интерситито в Полша.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 39 минути , dimitrov6 каза:

Миналият  петък влака от София към Пловдив в 16:30 беше пълен най-вече със студенти и само 2 вагона втора класа  и един  първа. Питах кондуктора,дали може да  седна в първа с билет  за втора,защото няма места,но той искаше доплащане. В крайна сметка  намерих едно място във втората.

Много интересно, на 31.03. пътувах със същия влак. Не знам 3 или 4 вагона бяха, но бяха недостатъчно, в един момент коридорите бяха препълнени. Аз се качих от Искърско шосе без билет тъй като имаше опашка на касата. Бях изненадан приятно от кондуктора, който ме таксува по норналната тарифа (после разбрах че трябвало по друга) и ми намери място в първа класа. Такова отношение от служители на БДЖ не съм срещал.:smile:

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, traveler каза:

Много интересно, на 31.03. пътувах със същия влак. Не знам 3 или 4 вагона бяха, но бяха недостатъчно, в един момент коридорите бяха препълнени. Аз се качих от Искърско шосе без билет тъй като имаше опашка на касата. Бях изненадан приятно от кондуктора, който ме таксува по норналната тарифа (после разбрах че трябвало по друга) и ми намери място в първа класа. Такова отношение от служители на БДЖ не съм срещал.:smile:

И при мен имаше 6 човека на касата на Искърско,но имах 20 минути.. А във влака един си беше качил колелото. Писах на БДЖ да пускат още 1-2 вагона.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 39 минути , traveler каза:

Бях изненадан приятно от кондуктора, който ме таксува по норналната тарифа (после разбрах че трябвало по друга) и ми намери място в първа класа. Такова отношение от служители на БДЖ не съм срещал.:smile:

Аз пък обикновено такова приятно отношение срещам. От дългите отсечки пътувам най-често от Искърско шосе в посока Пловдив. 
Когато се държиш с кондукторите (и не само) възпитано, не повишаваш тон, не изтъкваш прекалени претенции, за които нямаш право, и не си изкарваш върху хората лошото настроение, умора или каквото там си носиш в раничката, обикновено няма причина отсрещната страна да се държи зле. Разбира се, има вечно недоволни хора, но поне от моя опит такива се срещат по-често сред пътниците и обикновено са по-възрастни от мен. Никой не ме кара обаче да участвам в техния филм. Абе пу-пу на късмета ми. :biggrin:
Както бях писала преди време:

Цитат

„при последното ми пътуване Варна-Пловдив преди години се случи следният виц: в купе първа класа електронната ми книга пада в процепа между седалката и преградата към коридора на купето. И няма вадене, ако не се изкърти купето! Това се случва още из старопланинските гари и до Пловдив целият вагон заедно с кондукторката ми става съпричастен. В Пловдив по късна доба пред влака наредени ме чакат началник-гара, полиция и чичо от депото. Почувствах се специална! :biggrin: Казват, че ще разкостят вагона в депото и ще ми извадят книгата. Записват ми данните, а след седмица си получавам книгата от полицията на гарата и пиша протокол за което. Всъщност кондукторката се задейства още докато бяхме във влака, врътна няколко телефона и така се случиха нещата.“

Повечето хора имат поне някакви базови нива на емпатия. Въпреки че в горната ситуация заедно с кондукторката ходихме до началничката на влака, която неистово ни овика незнайно защо. Но това е имала в себе си, това дала...

После, когато след време ходих да търся въпросната кондукторка в управлението на БДЖ в Пловдив, за да ѝ благодаря в невербална форма, за щастие попаднах на шефа на управлението, който обеща лично да предаде благодарностите ми на когото трябва (нямах идея как се казва жената, но обясних). А когато се оплаках, че имат неуравновесен служител, каза – знам я коя е, тя е единствена такава.  :lol:


@dimitrov6, онлайн билет се купува над три часа преди тръгването на влака, което при хващане на влак в последния момент не върши много работа.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 30 минути , Argentique каза:

онлайн билет се купува над три часа преди тръгването на влака, което при хващане на влак в последния момент не върши много работа.

При такава ситуация [ще успея ли за влака или няма да успея  заради опашка на Искърско шосе и/или кацане в София със закъснение] аз се презастраховам  с онлайн билет Искърско шосе- гара Искър. Струва само 2,80 лева  вкл. запазеното място. Ситуация 1 - успявам да стигна на време и се качвам безпроблемно във влака. Веднага отивам при кондуктора и искам билет с продължение до нужната ми гара още преди влакът да е стигнал гара Искър.  Кондукторът е длъжен да ми даде билет с цена, която бих платил на касата на гара Искър. Общото ми пътуване се  оскъпява  с въпросните 2,8 лева.  Ситуация 2 - Не успявам за влака на Искърско шосе. Тогава ми изгаря 2,80 онлайн билета. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 55 минути , Argentique каза:

онлайн билет се купува над три часа преди тръгването на влака, което при хващане на влак в последния момент не върши много работа.

Забравих,знаех го това,но не се сетих тогава. В Италия и Полша си купих онлайн билети 30 -60 минути преди влака.А на снимката е гарата в Познан-Полша.

IMG_20230406_182627.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.