Прескочи до съдържание

бързи въпроси Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Toчна е информацията на Гугъл, но не много гъвкава. Както и на Hyperdia за влаковете. Трябва да знаеш точното име на гарата на точната линия, иначе ти дава глупости. Пример - искаш да отидеш от Нара до Фушими (храмът с червените тории). Гледаш на Гугъл и пишеш Нара-Фушимиинари и гледай лудница...Щото са две гарите и тази на JR се казва Инари, а Фушимиинари е на Кейхан линията дето завива към Осака (ама ти не го виждаш). Не знам дали ме разбрахте, но има по няколко гари в един район и преди да зададете маршрут вижте добре от коя до коя гара точно.

 

Роже, благодаря, не бих го казала по-точно! :)  В Киото "сентрал" не е най-добрия локейшън. Като погледнете картата - в дясно са многото храмове и стария квартал, в ляво са златен Павилин, каменна градина и бамбуковата гора, долу е гарата с шинкансена, а в средата - само императорския дворец и урбанно Киото. Но е добре уредено транспортно и по-евтино (и като ресторанти и магазини включително). Така че си преценявате сами според собствените си планове и престой. Ако смятате да се базирате в Киото и да ползвате шинкансен за да обикаляте - колкото по-близо до Киото стейшън ъолкова по-добре. Ако ще посветите времето си основно на Киото и искате да се потопите в атмосферата му - тогава в дясно. Особенно по време на сакурата и червените листа (ноември) е за препоръчване, че става навалица, а вие ще можете да сте първи рано сутрин.

Ако пък търсите цена/качество и сте повече хора - централно Киото ще ви спести не малко от нощувки, а дневната карта е за автобусите е 500 йени само. На централната гара има един много хубав информационен център, който дава много подробни обяснения и карти на автобусни линии, метро и т.н.

Всичко относно придвижването в Киото е обяснено много подробно тук.

Не се тревожете, лесно ще се ориентирате.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Роже, благодаря, не бих го казала по-точно! :)

 

Самурайка, това са твоите думи, аз просто ги цитирах, защото видях, че хотелите са до апартаментите, за които те питах и да не се повтаряш :)

Благодаря ти, че ме насочи към Гион. Там ще бъде апартамента, а в Токио в Шинджуку /там допълнително ще те питам, защото са много изходите на гарата, а апартаментите, които харесах са от различни страни на нея, та да кажеш, кой е най-близо до Jr линията/. Едно от нещата, с които не правим компромис при пътуванията си е местоположението на апартаментите.

Жилището, в което живеем при пътуванията си е част от възпиремането ни на съответната държава или град.

И ако е лош апартамента или на кофти място съответно остава негативен оттенък в преживяванията ни.

Така че, цената при нас е малко по-на заден план и не толкова от значение. Кеф цена няма :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

http://www.tokyometro.jp/en/ticket/value/travel/

 

Tokyo Subway 3-Day Ticket – Adult: 1,500 yen - туй ще ми е по-изгодно, заедно с 

 

https://www.keisei.co.jp/keisei/tetudou/skyliner/us/sp/fares/main.php

 

Нарита - Ueno го дава 1030 йени,

 

само че не ми е ясно за -  Pasmo or Suica ???

 

Така общо излиза 2 500 йени

И на мен не ми стана ясно - всъщност билетът може ли да се купи без PASMO или SUICA и при това положение колко струва!?

Връзка към мнение

Пасмо и Суйка нямат общо. Това са вид електронни портфейли. "Пълниш" с парички (зарждаш определена сума) и почваш да титкаш с картата по гарите, а то си дърпа колкото ти е билета. Може да си купуваш от автомати питиета, да плащаш в някои магазини и т.н. Като свършат парите - пак зареждаш. Като ти останат на връщане - взимаш си ги кеш и беж да те няма.

Просто са улеснение, нищо друго.

От Нарита просто си купувате билетче от машинките за 1030 йени и това е.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За шикансените, случвало ли се е да има промо цени, за единични пътувания?

Не, уви, нищо подобно не се случва. Не е като във Франция да може да се купуват онлайн на промоция и т.н. Цените са твърди и високи. Туйто! :(

 

Има лека отстъпка за двупосочен, за предварително купен и разни турове от японски агенции (пакети с хотел), но не се предлагат онлайн, доколкото знам. Това пише на страницата им :

 

Small discounts are available for set ticket (回数券, kaisūken) and round trip tickets (往復割引, ōfukuwaribiki) that are available for selected sections. Other tickets provide a discount when purchased in advance (早得, hayatoku). Discount ticket shops around major stations also sell shinkansen tickets at small discounts.

Travel packages such as the various shinkansen tour packages by Japanican or the Puratto Kodama Economy Plan (for travel along the Tokaido Shinkansen by Kodama) can provide more substantial savings, but have to be purchased in advance.

Редактирано от samuraika
Връзка към мнение

Логист 13, не съм Самурайка, но тъй като в Япония е вече полунощ и тя няма да се включи в следващите 6-7 часа си позволявам да ти отговоря. :)

Единия от апартаментите, за които питах е до втория хотел, местоположението на който те интересува дали е добро. Ето отговора и : "...апартамента е добър, но е от "другата" страна на гарата, няма да ви е удобно за самото Киото". :)

Другият апартамент, за който питах бе пък до първия хотел, който си намерил.

Ето отговора и : "....апартамента е на автобусната линия между Гион и Златния павилион" :)

Аз след тези нейни обяснения се отказах и от двете локации и се насочих към истинското Киото - Гион и стария град с историческите места, където според Самурайка: " избери това място...ако искаш да можеш един ден да излезеш и да пешеходиш до всичко. Ако избереш Гион можете да се разхождате из историческата част рано сутрин и късно вечер ей така за разкош всеки ден докато сте там". :)

 

благодаря, и за нас приоритет винаги е била добрата локация, парите не са толкова от значение; така или иначе сме за сравнително кратко, времето е по-ценно; значи за Киото ще търсим Гион, в случая booking който обикновено се справя сравнително добре с локациите (проверявам с опцията за отдалеченост от центъра на града) не е много адекватен...

 

кои са удобни квартали за Токио от същата гледна точка?

Връзка към мнение

http://www.japanican.com/en/tour/detail/VJOPENTO1/?aff=EXJ

 

-20% за двупосочен  

 

Ами няма далавера. 22000 йени за двупосочен с опция само Токио-Киото (не може да се слезе на друга гара) и JRpass за 29000 йени за пълно возене цяла седмица където си пожелаеш.

 

Прегледах и опциите с нощувка - уж излизат на сметка, но имаш право да се качиш само на ранните шинкансени (от6 до7, което значи да станеш в 5), нямаш свободен избор за хотела и връщането ти е с обедните влакове - губиш ден.

 

Прегледах и Кадома (най-бавния шинкансен) опциите, но там също не ме спечелиха - пак се слиза само на определени гари (макар най-голеите да са включени), само с бавните Кадома, които пътуват 4 часа, имаш точно фиксиран влак и час (ако го изпуснеш няма опция за друг) и цената е с 2-3000 по-ниска в посока. Като се има предвид, че може да си купите билет за шинкансена предния ден от гишетата на агенциите около големите гари (Уено, Токио, Шинджуку) с отстъпка - съвсем се обезсмисля упражнението.

 

Ако не се ползва JR pass си мисля напоследък аз...може би вариянт с шинкансен до Нагоя (6200 йени) и от там Кинтецу паса за 5 дена за 3800 йени с три билета за суперекспреса, полет до Токио с прасковките ок.5000 йени (зависи, може по-малко, слагам и багаж) - дотук 15 000. За трансфер до летището в Осака още 1000 и за транспорт в Киото и Осака още 1000. Добавяме тридневния пас за Токио 1500 и трансфер Нарита 1000 и го докарахме до 20 000. Ако се уцели промоция на прасковките и се пътува до Нагоя с автобус може да отлющим още 5000 йени.

Предимства - на цена между 15-22 000 йени може да се покрият транспортните разходи и да се разгледат Токио, Нагоя, Нара, Киото, Осака и Ига Уено - където са нинджите. Плана може да се разтегли от 7 до 12-14 дена като се оставят ден без пас в Токио, Нагоя и Осака. Няма нужда от предварителни поръчки и купуване на пасовете от чужбина.

Негативи - иска доста повече планиране и сметки (но точно в този форум едва ли някой ще се стресне от това), няма свободата на JR паса и поставя ограничения в местата за посещение.

 

 

Кватрали на Токио - по кръговата линия. Шинджуку е огромен хъб, има и много хотели, места заразходки. Но Уено-Асакуса–Токио са с по-удобни връзки за летището. Икебукуро пък е по-евтино и има огромен магазин за електроника, аквариум и мол.

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Здравей, според мен и двата са на много добри места, но първия е страхотен , с много добри отзиви, с много удобна локация и от логистична гледна точка и от към ресторанти и магазини и до Гион, а и днес цената е с 70 % намаление и безплатна анулация, така че резервирай, а до декември има още много време и ще излизат още оферти..

А ако предпочитате като втория - типични риокани и гестхауз има много добри в airbnb , но там е още много рано за резервиране...

Редактирано от Tina
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Наистина са идеални и двата, подкрепям Тина.

Първият е мечтата на туриста - чист, функционален, уютен, пипнат по японски, а закуската и на мен ми се дояде. И локацията е много добра. Вторият е ако ти се пътува във времето - Япония от 18ти век, "Последният самурай" - слагаш едно леко кимоно, провесваш крака от верандата и пиеш зелен чай (или биичка). Но ако сте в началото на декември (че не помня кой кога пътуваше) - ще ви е духовито. Като локация и двата са много добри. Първият е и много изгоден. За колко дни сте в Киото? Че е изкусително и типично японското - къде и кога другаде? Питай Александра, май те бяха наели една мачия, дали е доволна и дали препоръчва, че в Дзен има елемент на страдание, винаги. :)

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако не се ползва JR pass си мисля напоследък аз...може би вариянт с шинкансен до Нагоя (6200 йени) и от там Кинтецу паса за 5 дена за 3800 йени с три билета за суперекспреса....

Дай линк за тази цена/6 200/ на шикансена Токио - Нагоя.

Намирам цена от 8 100 yen. 

Редактирано от Kamen
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

обърках се, сори.

 

Самурайка,

При варианта  с JR Pass не трябва ли да се добавят също "транспорт в Киото и Осака още 1000. Добавяме тридневния пас за Токио 1500 и трансфер Нарита 1000" ?

В нашия случай няма да е тридневен пас за Токио, а еднодневен.

Редактирано от silvia_b
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Наистина са идеални и двата, подкрепям Тина.

Първият е мечтата на туриста - чист, функционален, уютен, пипнат по японски, а закуската и на мен ми се дояде. И локацията е много добра. Вторият е ако ти се пътува във времето - Япония от 18ти век, "Последният самурай" - слагаш едно леко кимоно, провесваш крака от верандата и пиеш зелен чай (или биичка). Но ако сте в началото на декември (че не помня кой кога пътуваше) - ще ви е духовито. Като локация и двата са много добри. Първият е и много изгоден. За колко дни сте в Киото? Че е изкусително и типично японското - къде и кога другаде? Питай Александра, май те бяха наели една мачия, дали е доволна и дали препоръчва, че в Дзен има елемент на страдание, винаги. :)

 

благодаря за мненията, за Киото вече се ориентирам :) ще помисля още малко къде да спим; наистина хотела изглежда много добре, ама на хотели сме били къде ли не, пък в японска къща не сме :)

 

иначе сме декември, мисля да имаме 4 нощувки в Киото, а оттам да ходим до Осака и Нара; май ще заложим на едноседмичен JR pass + отделно ще е пътуването от Токио до летището последния ден, че сме за 8 дни общо; чудех се за нощен автобус Киото - Токио за да икономисаме една нощувка, ама влака май е доста по-бърз и автобуса не си заслужава...

Редактирано от logist13
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дай линк за тази цена/6 200/ на шикансена Токио - Нагоя.

Намирам цена от 8 100 yen. 

Ми честно, и аз не знам откъде съм я изкарала...Бях наотваряла сума прозореца и най-вероятно съм объркала, щото и аз не намирам. Или съм сложила цената без место (а това са още 4000, дори да не е резервирано) или кой знае. Аз си мислех, че от Шин- Йокохама е още по-евтино - в последния ден с токийски пас да се стигне до Там и да се разгледа и от там да се вземе шинкансен за Нагоя, където да се спи и да се разгледа и да се лови влак за Осака. Отнема 4 часа с лим. експрес ако тръгнете в 18 в 20 сте в Осака. Лошото е, че на Кинтецу линията е удобна за Осака и Нара от Нагоя, но за Киото е засукано.

 

Както и да е, мисълта ми е, че Токио-Osaka е 14000 със шинкансен, а Токио-Нагоя е 10000 и за 3800 може да си вземете пас за 5 дни, който да ви вози измежду Нагоя, Осака, Нара по Кинтецу линиите. Не казвам, че е много изгодно, само казвам, че е вариянт. Има си минуси - вижте линиите на Кинтецу - за Киото от Осака е неудобно, но пък в Осака и Нара им е на много централно място линията.

Междуградските пасове имат смисъл ако отседнете на едно място и разглеждате наоколо. За Кансайския район всеки местен ще ви каже това - няма смисъл от хотели в 3 града, само си играете на събиране на багаж, чекин и чекаут. С пас може да разглеждате в един град до обяд и в друг - следобед, да редувате храмове с клубове и т.н. Но ако предпочитате да се потапяте в местната атмосфера за ден-два и да се местите от място на място - няма смисъл от пас, само ще ви ограничава в линиите за придвижване.

 

Силвия, да и при JR pass има разходи за придвижване "вътре", по частни линии, метро и т.н.

Връзка към мнение

Това си го бях отбелязал като перспективно място, но после видях дребния шрифт:

 

 И се отказах.

В отзивите няма нищо негативно по отношение на плащането. Какво те притеснява с paypal-a ?

Връзка към мнение

И мястото е хубаво, апартаментчето - също, а цената е направо без пари. Има безплатна анулация - предполагам, че се плаща малко преди пътуването, не още сега, или?

Връзка към мнение

И мястото е хубаво, апартаментчето - също, а цената е направо без пари. Има безплатна анулация - предполагам, че се плаща малко преди пътуването, не още сега, или?

Има опция и за двете, като при плащане сега има допълнителна отстъпка от 2-3 евра. Колегата го притесняваше, че плащането трябвало да стане през пейпал

Връзка към мнение

За Токио  и Киото кои интервали от време са т.н. „час пик”? 

Ако питаш за ежедневния транспорт - както за всеки голям град 8.30-9.30 е лудница. Вечер от 7, но не чак такава тарапана, че не всеки се връща в определено време. Последните влакове са също пълни, особенно в петък и събота вечер - в 12 едни Пепеляшки търчат по стълбите на метрото за да се метнат отчаяно на последния влак за да не им се налага да спят в тиква (капсула) :)

 

Ако имаше предвид кога е пълно с туристи - винаги. Повече или по-малко, особенно Киото.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В отзивите няма нищо негативно по отношение на плащането. Какво те притеснява с paypal-a ?

 

Не е нещо конкретно, просто ми се струва странен начина. Пък и в последните 5 пъти, като се логвах в PayPal, 3 си забравих паролата и си локнах акаунта :).

Връзка към мнение

Peach са пуснали от 6 февруари Токио - Сеул - Токио. Среднощни полети са. И е перфектно за one day trip  

Може да се за форми и Осака - Сеул - Токио и обратно. 

Редактирано от Kamen
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.