Прескочи до съдържание

бързи въпроси Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Голяма мъгла.

Защо ще са ни нужни JR в Токио?

И аз не знам защо ще са ви нужни JR в Токио. Да, до някои от местата JR гарата е на по-удобно място от метростанцията, но говорим за 300-400 метра разстояние и не навсякъде (на други места метрото е по-близо). И ако прцените че някъде ще ви е удобен JR влак - просто може да си купите билетче от машинката.

Александър последно беше ползвал тридневния билет за метро за 1500 йени и беше много доволен. Даже коментираше, че в Европа излиза доста по-скъпо придвижването из големите градове. Може да погледнеш неговата програма и коментари по въпроса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Самурайка, а и всеки с мнение, кацам на Нарита Терминал 2, има полет на peach за Осака след 2,5часа. Не ми дава от кой терминал на Нарита. Струва ли си риска? Или да се търси по-дълъг престой на Нарита, лошото е, че се губят още 6часа. Ясно е, че има много "ако-та" . С ръчен багаж. Транзитно ли се минава или наново чекирания/паспортни проверки?

Редактирано от Kamen
Връзка към мнение

Много е бързо и лесни чекирането, искат те най-късно 30 минути преди бординг. На билета имаш баркод с който се самочекираш и си взимаш бординг паса, само секюрити минаваш на което ти поглеждат и паспорта (евентуално). Излиташ от Т1 южно крило. Имаш време според мен, само всичко да е по разписание...

Връзка към мнение

две питанки: пристигаме в Токио и след това веднага тръгваме към Киото, след няколко дни в Киото отиваме в Токио и след това летим обратно; от това, което виждам имаме 2 опции за транспорта:

 

А. Самолет (peach) - може би ще ни спести някой лев, ще избегнем JR и ще сме с локални пасове в района на Киото и след това Токио; малко по-рисково е от гл.т. забавяне на полета до Токио

 

Б.  Взимаме си JR и не се занимаваме със самолети

 

Въпросите са два:

 

1. Какво е времето което отнема пътя Токио - Киото, Киото - Токио при сравнение между самолет и влак; имам предвид, че самолета естествено е по-бърз, но пък има време за отиване от/до летище, процедурите по летищата и т.н., докато влаковете обикновено спират на по-централни места в градовете; та от тази гледна точка има ли смисъл въобще от самолет...

 

2. Какво може да се види: за самолета ми е ясно, че интересното е само летището в Осака; ако изберем влак пътя Токио - Киото интересен ли е?

 

Може би най-добрата ни опция всъщност е Токио - Киото със самолет (така или иначе сме на Нарита), а Киото - Токио с влак... Но пък ще е и най-скъпия вариант...

Редактирано от logist13
Връзка към мнение

Защо да е скъп вариант? Аз съм си взела  с peach за 7000 йени за двама, което е по  около 27евро на човек.

Сега имаха пак промоция , виж ги. Там ще си вземе JR Каnsai  или 

 
JR KANSAI ПЛОЩ ПАС

JR West предлага на Kansai Площ проход, който дава неограничен достъп до JR влакове в региона за 1, 2, 3 или 4 последователни дни. По този начин можете да посетите емблематични японските градове като Киото, бившата столица, Кобе, пристанищния град, Осака, Himeji и Nara.The премине също ви дава достъп до летището Kansai International. дете цена A (от 6 до 11 годишна възраст) е на разположение за този пропуск. Достъп до влаковете е безплатно за придружени кърмачета на възраст 5 години или под. Японските паспорти не могат да използват този пропуск.

 

Струва  50 euro, виждам ,че се поръча онлайн.

Само, че Kintetsu Raill Rass- е за  5 дни и включваше и Нагоя, цената беше 5600 йени , но там пък не можех да си поръчам онлайн, а ме устройва повече, разучих и от къде да си го купя.

 

Някой ползвал ли ги е , кой е по удобен вариант?

Редактирано от ZORI
Връзка към мнение

За хора, които се интересуват от NIkko , току що си купих Nikko pass за 2 дни, струва 5340 йени за двама отиване и връщане.Паса го платих онлайн и ще си го вземем от Tobu servise center от гара Аsakusa ползва се Tobu line. Аsakusa -Nikko и околността , като дава възможност и да се слиза на Tochigi. Значи ще се обикаляме и Ashikaga, koeто всъщност ни е от програмата ...:) имаше и за 4 дни, но на нас ни се връзва точно за два. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По принцип пасовете, особенно локалните а не JR, се изплащат и имат смисъл само, ако се отсяда на едно място и се обикаля до съседните (пести се от отиване и връщане билети). Ако смятате да нощувате в Киото-Нара-Осака-Хирошима примрено - няма смисъл от пас - еднопосочните билети сумарно ще ви излязат пак толкова, но ще имате свобода да избирате жп компания и вид транспорт.

 

ЗОРИ -за Кинтецу паса ако решиш, не купувай този от 5800, a този от 3800. Разликата е само в билети от и до летището, които и без това си струват толкова - по 1000 йени. Само дето паса те задължава да ползваш Нанкай линията, а с билетче можеш да си ползваш и JR или да решиш да вземеш автобус от Осака. паса не включва Химеджи, Хирошима и нищо отвъд Осака (за Кобе можеш да си доплатиш 400 йени на излизане). На картата е отбелязано за къде важи - Киото, Осака, Нара, Йошино, Ига, Исе, Нагоя. Дава право и на отстъпки при купуване на билети за някои храмове и атракции из региона.

 

JR Kansai pass също не включва Хирошима. Покрива шинкансена от Шин-Осака до Химеджи и Окаяма, както и линиите из Осака, Киото, Нара и наоколо. Струва 8800. Разликата с Кинтецу е 5000 йени и зависи какво искаш да видиш и докъде да стигнеш.

 

логист13 - имаш опцията на нощния автобус също. Но от Нарита няма евтини, трябва да се стигне до Токио, Шинджуку или Шинагава. Но може да се пътува нощем пестейки време и пари от нощувка. Но след дълъг полет ще е убийство!

 

Иначе сравнено като време ще ти е горе долу еднакво - със самолет ти ще си вече на летището. С шинкансен пък - ще си вече в града при пристигане (което не е малко предимство). От Киото до летището са 100 километра. Зависи къде в Кансай си отседнал - в Осака, Киото, Нара или наоколо.

 

Относно виждането - и със самолет виждаш не малко, защото минаваш с влак през града за да стигнеш до летищата. От Нарита за Токио виждаш Скай дървото много добре. От Кансай летището до Киото минаваш през цяла Осака.  Но пък от шинкансена Токио - Киото имаш гледки към Фуджи ;)

 

И търсейки автобус от Нарита до Киото директно (няма читави), попаднах на следното интересно нещо.  Явно тази фирма помага при закупуване на локални пасове, но повече ме заитересува опцията на Сейшун 18 билета. Изглежда привлекателна опция, но само на пръв поглед. Първо се продава само в определени периоди. Второ - не ти дава право да се качваш и слизаш неопределен брой пъти на ден, а еднократно - т.е. качиш ли се можеш да се прехвърляш на влакове по гарата цял ден ако искаш, но излезеш ли - повече не можеш да ползваш билета за деня. Не важи за шинкансен и от Токио до Киото е цял един ден лангъркане (няма нощни влакове).

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря ти Самурайка!  толкова си бърза и светкавично отговаряш на всички ни , как успяваш не знам. Да решила съм го, района ще е  Нагоя, Киото, Осака, Нара евентуално Йошино , няма смисъл само да сме в пътуване и по гарите. Много благодаря за съвета  ще взема точно този от 3800.Много ме изкушават тези валчeри от GROUPON, но за сега ще се въздържа, имат едно условие, то е навсякъде предварително да си уговорил по тел. дали имат места за точната дата, а ние ще сме в постояно движение, не се знае с нет как ще сме и на какъв език ще си говорим . Това е нещото , което ме възпира. Иначе ти може да ги "прослушаш"  имаше интересни неща и не е така както си мислиш, че щом е евтино има някаква уловка непременно.В началото и аз имах някакви съмнения, но после ...... ползвам ги  ностоп и в Bg и в Европа, че и в Азия, даже/в Дубай бяхме на сафари с такъв валчер, цената им беше 4-5 пъти по ниска от тази на фирмите. Интересното беше че всички азиатци бяха с такива валчери, при това цветно принтирани.... :).. :) :) ... 

Редактирано от ZORI
Връзка към мнение

Зори, благодаря за сайта, ще го разуча с удоволствие, но не си ме разбрала. Аз знам, че е читав. Просто ти обръщах внимание на една особенност тук - има много т.нар. любовни хотели, които са за по час и са много популярни и за тях има много купони, намаления и т.н. Та очаквам в такъв сайт да има и много оферти от любовни хотели, освен от туристически и ако не знаеш езика е малко рисковано. Иначе сайта си е много добър. То и в букинг ги има любовните хотели. И не са и лоши даже, просто трябва да се внимава с местоположението.

Ако не сте резервирали нощувките - побързай, че като знам в какво време пътувате ми призлява. Не се захващай с потвърждения за свободни стаи - търси от където и да е и резервирай! Вие сте две и ако ме питаш мен - разгледай aibnb за стаи у семейства - хем културен обмен, хем по-евтино.

Връзка към мнение

Моля за мнение! Йокохама или Каназава си заслужава повече? Също се колебая за Ига Уено струва ли си да отделим 1 ден. Планирам 9 пълни дни и се опитвам да сглобя някаква програма. Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Йокохама и Каназава нямат нищо общо, все едно да се сравняват ябълки и сливи или кг с литри.

Каназава може да се сравнява с Камакура примерно, но не с Йокохама.

Първото е модерен град с небостъргачи и пр., а второто е малко градче с храмове, стари квартали и хубави паркове.

 

На мен и двете ми харесаха по различни начини, ако трябва да избирам кое бих предпочел няма да мога да отговоря.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Моля за мнение! Йокохама или Каназава си заслужава повече? Също се колебая за Ига Уено струва ли си да отделим 1 ден. Планирам 9 пълни дни и се опитвам да сглобя някаква програма. Благодаря предварително!

 

Доколкото разбирам въпроса ти е от Токио в каква посока да се отправиш - към Японско море (Каназава) или покрай океана (Йокохама), иначе и аз като Александър не виждам база за сравнение. Принципно и двете са постижими - Йокохама е лесно достъпна от Токио и може да се направи за един следобед. Друга идея е да се пуснеш през Каназава на отиване от Токио към Киото, и през Йокохама - на връщане.

 

За Ига Уено - само ако ти се гледа природа, пасторални гледки на селца и харесваш нинджи. Ако искаш направи си два алтернативни плана за въпросния ден и на место прецени кое да избереш.  Ако решите да ходите до там, понеже е далеч и наистина ще ви утрепе деня - уползотворете като комбинирате с разходка из 48те водопада на Акаме. Така ще си стане пълноценна екскурзия.

 

Девет дни не са никак много, сигурна съм, че ще има с какво да ги запълниш! Успех!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, по скоро въпроса ми беше в каква посока да тръгна след Токио, иначе ми е ясно, че са различни. Но дните са малко и се налага да режа много :-) . От всичко прочетено до сега съм решила само 1 пълен ден в Токио, просто разходка, може би само Одайба задължително. Предпочитам по другата Япония :-) . Планираме за ноември, надявам се, че ще е красиво. Благодаря за отговорите!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пътувуам сама за Токyo на 29 ти и съм доста притеснена защото съм зле с ориентацията и нямам никаква представа как ще се оправя там.
Трябва да хвана влак от Нарита до Сугинами ....
 Как са нещата с градския транспорт? Лесно ли е да се оправи човек ? :С

 

 

И още един въпрос. Все още нямам конкретен план и не съм купила билет за връщане - ще направят ли проблем на летището?

Редактирано от MarianaG
Връзка към мнение

Да, по скоро въпроса ми беше в каква посока да тръгна след Токио, иначе ми е ясно, че са различни. Но дните са малко и се налага да режа много :-) . От всичко прочетено до сега съм решила само 1 пълен ден в Токио, просто разходка, може би само Одайба задължително. Предпочитам по другата Япония :-) . Планираме за ноември, надявам се, че ще е красиво. Благодаря за отговорите!

Ей това е мнение за уважение!

Супер е:)

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, по скоро въпроса ми беше в каква посока да тръгна след Токио, иначе ми е ясно, че са различни. Но дните са малко и се налага да режа много :-) . От всичко прочетено до сега съм решила само 1 пълен ден в Токио, просто разходка, може би само Одайба задължително. Предпочитам по другата Япония :-) . Планираме за ноември, надявам се, че ще е красиво. Благодаря за отговорите!

 

Другата Япония - значи Каназава ;) 

 

 

Пътувуам сама за Токyo на 29 ти и съм доста притеснена защото съм зле с ориентацията и нямам никаква представа как ще се оправя там.

Трябва да хвана влак от Нарита до Сугинами ....

 Как са нещата с градския транспорт? Лесно ли е да се оправи човек ? :С

 

 

И още един въпрос. Все още нямам конкретен план и не съм купила билет за връщане - ще направят ли проблем на летището?

 

Сугинами е жилищен квартал много добре свързан с града с метро и жп линии, ще те ориентират на информейшън какво да вземеш и къде да се прекачиш. Дали е трудна ориентацията - въпроса е спорен - едни смятат че е лесна, други - че е трудна. На место ще видиш от кои си.

За билета - не знам, предполагам, че няма да направят проблем, но не го казвам от опит, за да си сигурна звънни в посолството и питай.

Имай предвид, че сега е висок сезон и ще има доста туристи по летищата.

Връзка към мнение

Пътувуам сама за Токyo на 29 ти и съм доста притеснена защото съм зле с ориентацията и нямам никаква представа как ще се оправя там.

Трябва да хвана влак от Нарита до Сугинами ....

 Как са нещата с градския транспорт? Лесно ли е да се оправи човек ? :С

 

 

И още един въпрос. Все още нямам конкретен план и не съм купила билет за връщане - ще направят ли проблем на летището?

Това сериозно ли е?  :O

Връзка към мнение

На летището се попълват бланки за виза-3 месечна, която дават на момента и там има дата на напускане на страната.

Ако нямаш точна дата и напишеш произволна, не знам дали няма да е проблем след това.

 

Всеки си мисли, че ще му е трудно с ориентацията, аз също се чудех, дали ще се оправя.

За мен е както в Европа, като се добавят в пъти по-големите размери на гари, изходи и пр, но след 1-2 дни се свиква и няма по-голям проблем, отколкото някъде из Европа.

Връзка към мнение

 

 

Другата Япония - значи Каназава  ;) 

Благодаря, Самурайка! Хареса ми предложението на отиване Каназава, на връщане - Йокохама. Защо не се сетих сама  :rolleyes: 

 

Възникват и други въпросчета. Октомври или ноември? Кога есента е в цялата си прелест в Япония? 

И още  :blush:  Преди Каназава дали е възможно да вмъкна Ashikaga Flower Park? През есента има ли какво да се види в градината? Зная за шинкансена Токио-Каназава, но ако ще спираме до парка дали няма да се усложни? Признавам си все още не съм се научила да се справям с транспорта  :unsure: 

Връзка към мнение

Благодаря, Самурайка! Хареса ми предложението на отиване Каназава, на връщане - Йокохама. Защо не се сетих сама  :rolleyes: 

 

Възникват и други въпросчета. Октомври или ноември? Кога есента е в цялата си прелест в Япония? 

И още  :blush:  Преди Каназава дали е възможно да вмъкна Ashikaga Flower Park? През есента има ли какво да се види в градината? Зная за шинкансена Токио-Каназава, но ако ще спираме до парка дали няма да се усложни? Признавам си все още не съм се научила да се справям с транспорта  :unsure: 

Щом ще е за червените листа - ноември и то края на ноември.

Редактирано от chandni
Връзка към мнение

Благодаря, Самурайка! Хареса ми предложението на отиване Каназава, на връщане - Йокохама. Защо не се сетих сама  :rolleyes: 

 

Възникват и други въпросчета. Октомври или ноември? Кога есента е в цялата си прелест в Япония? 

И още  :blush:  Преди Каназава дали е възможно да вмъкна Ashikaga Flower Park? През есента има ли какво да се види в градината? Зная за шинкансена Токио-Каназава, но ако ще спираме до парка дали няма да се усложни? Признавам си все още не съм се научила да се справям с транспорта  :unsure: 

 

За есенните цветове, както ти е писала и chandni, края на новември-началото на декември за района на Киото. Но в планините или на север от Токио са по-рано. Зависи какво точно търсиш. Ноември е точно толкова висок сезон, колкото и сакурата и навсякъде е пълно с туристи. Ако искаш да е по-спокойно - септември и октомври са много хубави месеци откъм температури, но листата ще са тръгнали да се обаграят само по високите планини и на север.

 

Предлагам ти като идеи Каруизава, която е по линията на шинкансена за Нагано и Каназава - планинско и красиво. А на връщане може да минеш през езерото Кавагучи в подножието на Фуджи. Инфо.

 

За парка мнението ми е по-скоро - не. Красиво през пролетта и лятото, когато има много цветя, но есента му е най-скучния сезон. В началото на декември има илюминации, които са много красиви, но и тълпите са сериозни всяка година. Но илюминациите ме подсещат, че ако направите пътуването в края на ноември началото на декември ще имате и листа и илюминации, които ще направят урбанните гледки доста по-феерични. :)  Но пак казвам - отрано с планирането и букването, че е пиков туристически сезон.

 

За оправянето с транспорта - на мен ми е най-лесно като гледам по карта - гугълмапвам това което ме интересува и после тръгвам по линията. Ако е черно-бяла пунктирна - значи е JR, ако е непрекъсната - частна компания, ако е синя пунктирна - шинкансен. И така имам някаква идея от въпросната точка накъде трябва да се тръгне и докъде може да се стигне. После търсачките на влакове като hyerdia но след като точно си видяла наименованията на гарите, които те интересуват, че иначе - лошо! Chandni винаги препоръчва една по-готина търсачка, но аз не я ползвам и все я забравям, извинявай chandni, ако я постнеш пак обещавам да я запомня. :blush:

И друго - мното често като напишете в гугъл Tokyo to Karuizawa, например и ти изважда много полезни резултати с обяснения - и това е за почти всяа точка!

Редактирано от samuraika
Връзка към мнение

Chandni винаги препоръчва една по-готина търсачка, но аз не я ползвам и все я забравям, извинявай chandni, ако я постнеш пак обещавам да я запомня. :blush:

Japan trains :P
Връзка към мнение

Кой е най-удобният начин да се стигне от Шин-Осака до Коя сан и Йошино? Могат ли двете дестинации да се съчетаят в един ден? Ние ще имаме JR пасове активирани, но в случая търся най-бързото и удобно предвижване.

 

@Самурайка, преди беше писала, че миналата година е имало специални автобуси за Йошино по време на сакурата за популяризиране на региона. Дали тази година пак ги има и къде точно в Йошино е най-красиво за съзерцаване на вишните?

Връзка към мнение

Коя сан и Йошино са отделни, несъчетаеми дестинации. Коя сан дори е препоръчителна с преспиване в храм - приключение само по себе си.

И за двете места не може да се стигне само с JR - за Коя сан иска прекачване на Нанакай лнията на Шин-Имамия. Йошино е доста по-достъпно и постижимо за един ден. Има кабинков лифт от който най-хубаво се виждат сакурите,а после нататък по хълма докъдето стигнат силите.

 

За съжаление нищо не мога да кажа за безплатните автобуси - лично говорих с хората в центъра, обясних им, че не могат да си пускат програмата в последния момент и да очакват запълняемост, защото хората си правят разчет на времето предварително...кимаха, съгласяваха се, но не зависи от тях. Програмата е в процес на изработка и май тестват различни маршрути и дестинации на принципа проба-грешка. Йошино не е толкова труднодостъпно, а и достатъчно популярно през сакурата за да се налага да го промотират. Сега имат други дестинации. Но не изключиха възможността да пуснат и Йошино, но може би като му мине пика на сезона, не знам...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.