Прескочи до съдържание

Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

dit има колела под наем, основно ги наемат чужденци, не е непосилно. На много места искат депозит.

 

Zori - ето билетите , има 7 билета за 6000 йени...И като казваш "до Токио" - гара Токио ли имаш предвид? Щото ако не държиш да е до Токио еки точно, по-добре си хвани влакчето до Уено за 1030 йени, по-бързо и удобно.

Kawaguchiko и района с ретро автобусите, които са най-лесния начин за разглеждане, на всеки 15 минути са. За това къде да слезете питйте в информационния център на място на гарата в Кавагучико.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Сара, погледни тази тема  :) И във Варна имате Tavex, но все пак ти препоръчвам да си купиш йените на Narita.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като стана въпрос за йени и аз следя, но тези дни курса всеки ден е нагоре. Забелязах, че в ПИБ е най-нисък , но дали разполагат с наличности....те банките иначе имат 2-3 от основните валути само за обмяна.  На Нарита има ли значение $ или евро ?

Редактирано от silvia_b
Връзка към коментар

Samuraika, сувенирите по летищата в Япония не са излишно надценени като в Европа (мисля, че това беше споменато по-рано в темата), а може ли да се каже същото и за храната? Знаем, че обикновено да се яде на летището струва доста повече отколкото в града, това важи ли и за Нарита и Кансай, да речем?

Връзка към коментар

Някой да знае откъде може да се купят йени във Варна? Необходимо ли е за нещо да внимавам при закупуването?

 

Аз през 2014 г., купих йни от ПИБ. Купих ги на курс 100 йени =1,42 лева, така както струваше доларът /1 долар = 1,42 лева/ През месец април-май 2014 г. курсът беше такъв. И много лесно си смятах цените. Бира 500 йени, означава 5 долара. Отидох в клон на ПИБ във Варна и заявих, нужното количество йени. Курсът на банката беше почти като този на БНБ. Имаше разлика в третия знак след запетаята. Наистина във варна не разполагат със свободна цветна валута, както казват те. Но със заявка, /нямаше такса/, парите пристигнаха след около 3-4 дни. Може да са били и 2-3 дни. Първо разговарях по телефона с варненският брокер, той нещо ми обяснява, че нямали такава валута , че било трудно, че щяло да струва нещо, че имало такси и аз спрях да контактувам с него. Обадих се на съответния телефон в централата на ПИБ - София. Там с две думи се разбрахме, казаха курса, аз се съгласих и това беше. Отивам в банката и казвам: Говорих със софийския брокер, така и така, а те пак - да се обадим на нашият варненски брокер и да питам. Изведнъж ми казаха, че трябва да заплатя командировъчните на варненския брокер за да отиде до София да вземе йените. Като се ядосах, и като звъннах отново на софийския брокер, и изглежда, че той ги смъмри и така се сдобих с валутата. Естествено че не съм плащала никакви такси. Не знам дали е важно, но аз бях клиент на банката. И много гордо, гордо си тръгнах с парите от банката и си мислех, че всички мене гледат. Не всеки ден във Варна някой ходи с толкова йени в чантата си.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

сувенирите по летищата в Япония не са излишно надценени като в Европа (мисля, че това беше споменато по-рано в темата), а може ли да се каже същото и за храната? Знаем, че обикновено да се яде на летището струва доста повече отколкото в града, това важи ли и за Нарита и Кансай, да речем?

Tonik, и сувенирите и храната са на цените както по туристическите обекти в Токио. Например, ако един ключодържател струва 350 йени в Токио, то и на летището беше със същата цена. На летище Нарита, в близост до гейта за отпътуването ни, бяхме седнали до магазин за сувенири, който имаше име, същото като на магазинчетата до храма Senso-ji, в Asakusa shrine, 200 метровата улица Nakamise street. В същият магазин имаше и бонбони, на цените каквито бяха в Токио. Например едно пакетче с бонбонки, които наподобяват котенца, и струваше 300 йени ли, 400 йени ли /вече забравих/, в магазинчето на кметството /на наблюдателната площадка/, на летище Нарита също струваха по толкова. Тези бонбонки са много интересни и подходящи за подарък, а и на вкус са хубави. Те са  интересни, защото като се отвори пликчето то се оказват две бели малки топчета, едно до друго. Но опаковката така е изрисувана, че все едно  бонбонките са във вид на котенца. А нали знаете, че котенцата са национален символ. При нас не останаха за подарък, изядохме ги още там.

А съвсем спокойно си купихме и сандвичи и кафета от едно  бистро на летище Нарита. 

Също там обменихме останалите йени за паунди  /тази валута ползва студентът ни/ по курс, който в същото време вървеше и  Като се направят съответните сметки - кръстосани курсове.

Каквото Ви душа иска купувайте и си угаждайте. Не вярвам, че от това ще обеднеем. Не се ходи ден през ден в Токио.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Какво е предпочитаното плащане - с карти или кеш? Напоследък тръгваме с пари в брой -местна валута и връщаме по-голямата част.

Връзка към коментар

Samuraika, сувенирите по летищата в Япония не са излишно надценени като в Европа (мисля, че това беше споменато по-рано в темата), а може ли да се каже същото и за храната? Знаем, че обикновено да се яде на летището струва доста повече отколкото в града, това важи ли и за Нарита и Кансай, да речем?

Както е казала и rdd - летището с нищо не се различава от всяко едно друго място в Токио или Осака, не е по-различно от гара или шопинг център - поредното място с голям човекопоток. И цените са като навсякъде - и по ресторанти, и по магазини, и автоматите за напитки. Представа нямам защо на летище София всичко е на швейцарски цени и отгоре, сякаш като е летище все едно не на територията на България.

Има много хубави сувенири на големите летища в Япония и е много удобно да се правят последни покупки там - хем са ръчен багаж, хем има голям избор, хем има и оригинални и интересни неща, които сте пропуснали блеейки по забележителности а не по сергии из града.

 

За парите - няма значение дали долари или евро. Няма и нужда от много кеш - въпреки ширещото се мнение в Япония се плаща с карта на много места. Друг е въпроса, че някои български дебитни карти не се четат от устрийствата. Но стандартна кредитна минава навсякъде. Няма нужда от големи суми кеш.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Коя е стандартната кррдита карта Viza става ли.На мен ми е изключително лесно с карта, не носиш пари, не броиш пари...даваш картата и плащаш.Даааа...а магеланци...много вдигнахте йената...

Връзка към коментар

Някой ходил ли е да се къпе в онсен ? Това са горещи външни естествени басейни, нали така ? Къде би било най-подходящо? Около Фуджи с гледка към вулкана съм виждала снимки. Знам, че има и на много други места, но не се сещам къде ще ни е най-лесно и къде ще имаме време. Скъпи ли са таксите за такава баня ?

Връзка към коментар

Влакът от Нарита до Уено нали е Keisei Limited Express ? Сменя ли се с метро на Ниппори ? Билетче от Ниппори до Уено смятам влиза в цената на линията?  Само от машинка на летището ли се купува?

Редактирано от silvia_b
Връзка към коментар

Коя е стандартната кррдита карта Viza става ли.На мен ми е изключително лесно с карта, не носиш пари, не броиш пари...даваш картата и плащаш.Даааа...а магеланци...много вдигнахте йената...

 

 

Виза става. Никога не носим пари в брой, само Виза. В Япония наистина не сме имали проблем да плащаме с карта навсякъде. Някои банкомати са проблемни, но пробваш 2-3 и все някой ще даде пари. :-) 

Връзка към коментар

silvia_b -

"онсен" е горещ минерален извор. Има луксозни с "ротенбуро" (на открито) и скъпи, има обикновенни и евтини, има безплатни...Основното е, че водата е минерална и необработена (без хлор и т.н.) и течаща - не се превърта и филтрира повторно. Традиционни бани от памтивека, нещо като римските терми. Ходи се като на баня - гол и се изкъпваш много старателно преди да се топваш в басейните, които са с различна температура (понякога има и джакузи, воден масаж, електро масаж и прочее). Близо до мястото, където ще отседнеш има два, струват 420 йени.

 

От Нарита до Уено се ходи директно, с един влак. Кейсей експреса е по-евтиният, Скайлайнера е по-бърз но и по-скъп (на една и съща фирма са). Билет си купуваш директно до Уено, не се прекачваш на Ниппори.

Редактирано от samuraika
Връзка към коментар

Тия външните онсени много ми се искат, но ще пробваме и един от тия двата, които предлагаш. Струва ми се релаксиращо след уморителен ден.

 

По транспорта в Токио да питам -  единия ден при връщане от Кансай ще имаме JR пасове за около половин ден. Тук кои забележителности да включим за половин ден - може би да минем през Йокохама и вечерта , ако има време нещо друго по JR линията?

Остават ни още 2 дни - единия от които вероятно ще ходим до Никко и за този ден мисля нямаме нужда от дневна карта за метро. Остава последния ден , в който ни трябва транспорт в Токио и трансфер до Нарита. Кой вариант е най-удачен? Tokyo Metro 24-Hour Ticket (600 yen) или Tokyo Subway Ticket (48 hours: 1200 yen) + Кайсей лимитид експрес ?

Връзка към коментар

Аз не бих наблегнала непременно на най-ниската цена... Сънчо беше се оплакал, че не са доволни от обхвата и скоростта на бисквитката, която са наели, докато нашата беше с перфектна скорост и обхват - LTE скорост както в шинкансена при 300 км/ч, така и в метрото под земята. За 10 дни цената тази, която ние наехме, е 65€... Дори и да се намери нещо по-евтино, разликата не вярвам да е повече от 10 €, а на фона на цялата сума, която заминава по пътуването, надали 10€ повече или по-малко са чак такъв фактор, а разочарованието от липсата на постоянна и стабилна връзка, особено ако разчитате на нея за ориентация и маршрути, ще бъде голямо. :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Разбира се, нямам предвид най - ниска цена. Съотношение цена - качество като най - добро ме вълнува. Гледах твоя линк, но не си спомням къде беше писала кой от  вариантите, предлагани там си избрала. Тази цена е ОК и ние сме за 10дни. За това търся съвет - какво да взема, че времето напредва...

Връзка към коментар

Нашето устройство го поръчахме от тук заедно с JR пасовете. Иначе сайтът на доставчика е този и цената е малко по-висока при тях (нашето устройство е ето това:

 

au_wifi_walker.png

PREMIUM WiFi

Имай предвид, че деня, в който го изпращаш обратно, не се брои в наема, така че може да се окаже, че ти трябва наем 9 дни, а не 10. Ето как се изчисляват дните наем:

 

rental-term_vsl.png

 

П.С. Реално Premium и Standard WiFi устройствата "на книга" изглеждат еднакво - и като скорост, и като макс. брой устройства, които могат да се закачат, и като живот на батерията... Единствената разлика, която виждам, е този Wide range на Premium-a, като не знам дали се отнася за обхват около устройството или че на повече места има обхват, затова поръчахме него. Ако Wide range се отнася за сигнала около рутерчето, тогава и стандарт ще ви върши работа, но за него не мога да дам оценка, тъй като не сме го ползвали.

 

П.С.2 Втората разлика между стандарт и премиум беше, че първото има 10 GB лимит за месец, след което скоростта пада, но вие така или иначе едва ли ще достигнете този лимит за 10 дни.

Редактирано от chandni
Връзка към коментар

Коя е стандартната кррдита карта Viza става ли.На мен ми е изключително лесно с карта, не носиш пари, не броиш пари...даваш картата и плащаш.Даааа...а магеланци...много вдигнахте йената...

 С нея на места има допълнителни 3% намаление, обикновено има табели за това.

Връзка към коментар

Тия външните онсени много ми се искат, но ще пробваме и един от тия двата, които предлагаш. Струва ми се релаксиращо след уморителен ден.

 

По транспорта в Токио да питам -  единия ден при връщане от Кансай ще имаме JR пасове за около половин ден. Тук кои забележителности да включим за половин ден - може би да минем през Йокохама и вечерта , ако има време нещо друго по JR линията?

Остават ни още 2 дни - единия от които вероятно ще ходим до Никко и за този ден мисля нямаме нужда от дневна карта за метро. Остава последния ден , в който ни трябва транспорт в Токио и трансфер до Нарита. Кой вариант е най-удачен? Tokyo Metro 24-Hour Ticket (600 yen) или Tokyo Subway Ticket (48 hours: 1200 yen) + Кайсей лимитид експрес ?

Онсените по принцип са извън градовете , в курортни месности. Тези, които са в градовете са по-скоро тип "увеселителен парк" на спа тема. Като Оедо онсен моногатари в Одайба. Или Нанива-но-ю в Осака. Иначе "истинските" онсени са към скъпите традиционни хотели (рьокан) и обикновенно вървят с нощувка и вечеря. В много от тях може да се влезе и само в онсена. Хаконе е онсен дестинация, Никко, Арима (не далеч от Кобе)...има много, но "по път" е доста трудно да се отиде на такова място. А и както казваш идеята е да релаксираш максимално след дългия ден и да си легнеш да спиш "като къпан", а не да бъхтиш до там и обратно гонейки време.

Също в повечето онсени татуировките са забранени. В тези, които ти препоръчах в Нара са ОК, даже може да се видят невероятни образци ;)

 

За последния ден в Токио може и без пас да ти излезе по-евтино. Набележи си какво ще гледаш и си сметни маршрута. Така ще видиш колко ти излиза и дали само метро ти върши работа, но ми се струва, че този за 600 е напълно достатъчен, плюс билетчето с Кейсей до Нарита.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ясно за онсените.

За влаковете нещо ме притеснява - как е най-сигирно , когато искаш да се качиш на супер експресния влак , да не объркаш с бавния. Цветовете на линиите ясно, има табло , на което пише кой влак кога идва, но като са през 2мин , самия влак като дойде познава ли се по нещо - нали всички са бели ?

Връзка към коментар

За 3G препоръчаха ми тези data-sim карти неограничено 10 gb за 14 дена за 2100 йени ако си ги поръчаш от Амазон. Не е  бисквитка, но така лично на мен ще и на групата ще ни е по удобно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.