Прескочи до съдържание

дневник Япония за 7 дена + 2 в Сеул


Sun4o

Препоръчани мнения

Честит рожден ден, Самурайка! Жива и здрава, много любов и усмивки, щастие, късмет и прекрасни преживявания с близките!

С благодарност за всичко, което правиш във форумите. Наздраве!

Връзка към мнение

Честит Рожден Ден и от мен! Да си жива, здрава и много обичана, Самурайке!

Без твоята ценна помощ, темата за Япония нямаше да я има. Благодаря за споделеното. 

Връзка към мнение

Честит рожден ден и от мен, Самурайка! Лично аз оценявам високо отделеното време и безкрайно ценната информация, която ни даваш за Япония! Ти си нашият "сенсей" един вид... ^_^  Благодаря!

Редактирано от tonik
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Честит рожден ден, Самурайке! Здрава, много щастлива, обичана, ниски цени на самолетните билети и от Япония, да посрещаш и изпращаш все повече магеланци на местна почва! Весел празник! :)  :drinks:

Редактирано от Desi75
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Трябваше нова тема да направите "Честит Рожден ден!Самурайка!...без малко да изпусна, добре, че ви следя рубриката.Изпращам най сърдечни поздрави, благодарности и пожелания за здраве, любов и пътешествия! Искам най-големия букет за теб Самурайка...направо една"сакура" ти поръчам нека всичко е вишнев цвят около , пред и след теб! Много весел празник!

Редактирано от ZORI
Връзка към мнение

Честит Рожден Ден, Марина! Желая ти много здраве, щастие, благоденствие и безброй усмивки с любимите хора! Продължавай да бъдеш толкова добра и всеотдайна, Япония никога нямаше да бъде същата без теб ;)

Връзка към мнение

Ч.Р.Д. Самурайке и от мен :) !

 

П.С. Сънчо изложил си се яко , как не различаваш китайки от японките ???

Облечени трудно се разпознават

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

:wub: Много сте мили, благодаря ви!

Аз ви оставих бутилката и си легнах, а вие какъв купон сте заформили. :)

Няма да отделям в нова тема, така да си остане, дано Сънчо няма против.

 

Сънчо, и аз мисля, че се справяш идеално! Накря ще направим рекапитулация, но според мен, освен някои дребни неща - всичко е по ноти. За Токио и 2, 3, 5, 10 дена все може да са малко, затова по-важното е не колко, а как. Основна грешка е да се опитате да видите всичко за времето с което разполагате. И става дето вика Съмчо - риене из метрото и показване на главата отгоре за малко и пак - гмур. А то се е видяло - два дена -два дена!Колкото толкова. А хич? Отивашдо Шинджуку и вечерта на Юракучо, на другия ден ан Одайба минавайки през Токио сентрал и толкоз.

 

За Осака да ти кажа да отидете на Намба Паркс вечерта. Изход номер 5 на гара Намба и продължаваш в посока Йодобаши Камера. Намба Паркс е един мол, но има парк върху него, който е осветен до 14 февруари, красиво е с илюминации и музика. На дамите ще се хареса. А после отивате на Дотомбори (връщаш се пак в подлеза и излизаш на изход 14 или караш отгоре). През деня вижте парка около замъка, мАни го замъка вътре.

 

Весело да изкарате!

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Нямам против, всякакъв спам е разрешен в моята тема, аз съм ларж:).

Това, дето се бъзиках да не си правите срещи за Япония тук, да не се приема за размахване на пръст.

 

Аз дори недоволствам, когато ми я бъркат и разместват, ама хайде...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Прибрахме се.

Утре или вдругиден ще гледам да седна и да понапиша един по-сносен отчет, в който да посоча и моята гледна точка и особено моите грешки, които следващата вълна от пътуващи не бива да допускат в никакъв случай.

 

В общи линии (с риск да бъда разпнат на кръст във форума), с изключение на Киото и донякъде Нара, Япония остави горчив вкус в мен.

 

Не ми хареса, особено в големите градове - Токио и Осака. Много тичане, много обикаляне, много метра, много гари, голяма бъркотия е около и в тях. В никакъв случай не мога да го сравня с метрата в Париж и Лондон, за мен японското е изключително сложно и най-вече дълго за прекосяване. Прекалено много време се губи вътре. На някои гари и места върволицата е толкова дълга, докъдето ти стигат очите...Определено не е място за хора, имащи проблеми с трафика от хора, колена, кръст, въобще не свикнали да ходят дълго. Не знам аз ли много съм вдигнал летвата, очакванията ли ми бяха прекалено големи, но....много малко неща ме грабнаха в Япония.

Много приятно пък ме изненада Сеул. Това, което си мислех, че ще видя в Токио, го видях в Сеул. Стегнато, подредено, 2 пълни дена ти минават в спокойно пълно разглеждане, с наслада при това.

 

Благодарности на споделилите идеи и препоръки в темата, изключително много ми помогнахте, не искам никой да остане засегнат от това, че на мен не ми легна на сЪрце Японията.

 

Дето се вика (аз също често го казвам), на първо място ще потърся проблема в мен самия.

 

И той започна с прибързаното ми купуване на билети, недостатъчното време за подготовка, краткия престой може би и многото места, предвидени за посещение. Отделно, съпътстваше ме някакъв тъп карък откак стъпнахме в Токио, та до края, какви ли не глупости ми се случваха...на тръгване дори купих бутилка готино джапанезе уиски,да се почерпим в мъжка компания в Пловдив и ....изпуснах и счупих бутилката няколко минути по-късно...не че не купих втора, ама...:)

 

Съобразявах се и с ваканцията на децата, да се върнем за началото на 2-рия срок, а как кацнахме днес и обявиха, че в Пловдив ще са в дървена ваканция цялата тази седмица....мамка му...снощи с жена ми се бъзиках пред децата, че само да каже "ок", съм готов да сменя посоката и да скокнем до Бангкок и Ко Чанг за седмица, та да си върна кефа от пътуването...:)

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

....

 

Съобразявах се и с ваканцията на децата, да се върнем за началото на 2-рия срок, а как кацнахме днес и обявиха, че в Пловдив ще са в дървена ваканция цялата тази седмица....мамка му...снощи с жена ми се бъзиках пред децата, че само да каже "ок", съм готов да сменя посоката и да скокнем до Бангкок и Ко Чанг за седмица, та да си върна кефа от пътуването... :)

 

 

Все още не е късно да хванеш Великден и да дойдете с нас. Даже има промоция на твоите любими катарци  :P

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ти, пък,Сънчо, какво се оправдаваш :)

Не задължително да ти хареса, там работата си е малко строй се и преброй се:( И си трябва повече време, че да се свикне.

Да не ти разправям, че нас на летището ни посрещнаха едни дърти чичковци, бетер есесовци, дето така ни навикаха, че направо се стреснах - това ли са кротките и възпитани Нипонци, дето не повишавали тон:(

Ама после повече нямахме такива случки и имахме много време, за да свикнем с много неща.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре дошъл, Сънчо. Мисля за Япония, което важи и за всяка друга дестинация, но за Япония сякаш по-силно, трябва да имаш някаква особена настройка. Аз бях увлечена по японската култура, изкуство още от дете и бях убедена, че това място ще ме грабне. И не сгреших. Бих се връщала отново и отново.
Чакам снимки, за да се пренеса във февруарска Япония :)

 

P.S. Сънчо, а допадна ли ви храната в Япония? Доколкото си спомням имахте идея за гурме вакханалии  :P Вчера от една японска страница, която следим във Фейсбук споделиха интересна статия за 14 ресторанта All-you-can-eat в Осака - може на някой да му допадне. Ние при следваща визита непременно ще се възползваме :)

Редактирано от chandni
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Добре дошъл Sun4o :) Жалко, че не ти е харесало на макс в Япония, но какво пък, здраве да е - поне ходи и я видя, няма значение, кой какво ще си мисли. Ще си извлечеш някакви поуки за бъдещи организации на пътувания и т.н. :) Радвам се, че поне Сеул, похвали и ще чакам отчета с интерес, винаги пишеш много забавно и истински :)

Връзка към мнение

Ха добре дошъл Сънчо!

Радвам се на откровенни мнения като твоето, хубаво е да се знае, че като навсякъде, има и недволни от Япония.

Като цяло, аз мисля че основните ти грешки бяха две :

1. погрешна нагласа за мащабите.

2. "пълна програма" на всяка цена.

 

По първа точка - още като започна тази тема и нахвърли идеи за това как смяташ да прекараш времето си тук ми стана ясно, че ще имаш проблеми. Начина, по който си представяше Япония и мащабите й като разстояния и население бяха европейски, не азиатски. Просто "голям град" и "много хора" тук имат други измерения - с по една две нули други. :)

 

Второ - отваряш трип адвайзъра и почваш подред. Само като слушах за местата, които сте видяли за два дена и се изморих, представям си на теб какво ти е било. Това е масова грешка, не си само ти. Много хора се опитват да вместят максимума в малкото време, с което разполагат. Но това е грешка, защото от стремеж да видиш "всичко" накрая виждаш гари, навалица, влакове и тук-там "забележителност". Кажи ми честно, ако в двата дена в Токио бяхте отишли само на Асакуса с храмовия комплекс, после се бяхте разходили по уличките наоколо и позяпали сградите, а вечерта една лежерна Гиндза, на следващия ден Одайба с авто салона и вечерта в Шинджуку с вечеря в малките ресторантчета по Юракучо - и толкоз - мислиш ли , че щяхте да сте изпуснали нещо? Без Роппонги, Шибуя, кули, дървета и прочее? Ти си състави програма, която на всеки 40 минути возене да се падат по 10 минути гледане, а трябваще да е на всяко возене по половин ден гледане - колкото толкова.

 

В Киото и Нара също хората губят много време в обикаляне по храмове, вместо да се възползват от възможността да правят нещо, а не само да гледат - да облекът кимоно, да участват в чаена церемония, да се возят на рикша. Китайците и австралийците си изкарват страхотно тук - не бързат, защото идват по няколко пъти в годината, участват в какви ли не интересни занимания из провинцията - като се почне от бране и приготвяне на зелен чай до месене на оризови нудъли и готварство.

Тук вметвам, че префектура Нара спонсорира програма за популяризиране на малките градчета и занаятите. Организират се безплатни екскурзии от Нара до места като Корияма (там се отглеждат златните риббки и може да участвате в традизионен"лов" с оризова хартия), Омива - най-стария храм, който е всъщнст свещенна планина и старата градска част, Ягю - родното градче на създателя на кендо, най-великия майстор на меча и сливовата градина. Всичко това е безплатно, има и ежедневна програма за икебана, уроци по японски, обличане в носии и т.н. Фрустриращо жалко е колко малко хора се възползват - просто защото имат плътна програма от забележителности, които трябва да бъдат видяни.

 

Ако беше планирал нещата по-отдалеч, и беше нагодил според собствените си интереси, а не според това къде ходят хората, щеше да усетиш нещата по-иначе, сигурна съм. Една лежерна разходка из Токио, колкото да усетиш пулса на мегаполиса, после Каназава и градините покрити със сняг, после Киото с разходки из Гион и Нара с парка със сърните, нощувка на Коя сан в манастир и сутрешни молитви с монасите следвано от вечерна Осака за връщане в цивилизацията и толкоз.

Според самия Трипадвайзър - най-посещаваното място в Япония - Токио, най-разочароващото място в Япония - Токио :)

 

П.С. само да вметна, че по-гадно от парижкото метро и по-смотана ж.п.система от френската не съществуват в цивилизования свят, имаш да вземаш - две години съм живяла там, не го казвам като турист.

П.П. ресторантите, които са изброени от линка на chandni са със задължителна резервация, а някои - резервация поне седмица напред за вечеря. Аз само в Сакурая съм била - мммм...и като обстановка включително.

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ами преди да пристъпя към отчета, да поотговоря малко на chandni и samuraika.

 

Chandni, храната беше едно от много големите разочораования, които имахме в Япония.

Ужасно малки порции, върхът беше една сьомга в Нара, която на порцията отвън на витрината беше 5 пъти по-голяма, а ми сервираха едно парченце 3х12 сантиметра, барабар с кожата и кокалите, а като им направих забележка или се усмихват, или викат не разбирам....сушито в Хепи е класи отгоре, дори жена ми го прави много по-вкусно от например една супер прехвалена кръчма в Цукиджи (говоря за масовото суши, кръчмите, дето са за по 100 долара на калпак не ги знам как са, ако бях се от тях разочаровал, щях сепуко да правя:)), в която платихме към 200 лева за ядене, с по една бира за нас и кока кола за децата...

Телешкото не е лошо, но ако си ял телешка пържола в Щатите или пък във Франция, няма да го погледнеш японското.

Една вечер в Които бяхме в типична японска кръчма, със супите и нудълите...там пък за първи път чух как ядат японците:).

Все си мислех, че като най-развитата азиатска нация са усвоили и култура на хранене, но нейсе. Сърбат, ама така яко сърбат, мляскат, смърчат, щото от горещата супа теква секрета яко, абе ужас. И в Китай са така, и по цяла Азия, но не вярвах, че и в Япония е така. Дъщеря ми изпадна в потрес...

В общи линии, ако искахме да се наядем поръчвахме 6-7 порции за 4 човека. До такава степен бяхме свикнали, че на първият ни обяд в Сеул поръчахме пак 6 порции...и но донесоха ядене за 8 човека...и то по обед...а вземи ся още бири, бири, вкусни корейски бири:). И японската е добра, признавам.

 

За нагласата сте прави и двете, трябва да има, не трябва и да отиваш прекалено надъхан, оказа се за пореден път, че Европа си е Европа.

Това, което пък е написала самурайката отгоре го прочетете много внимателно, защото е изключително умно и точно написано!

Да ми го беше написала още на първа страница обаче:). Щото и ти се включи със съвети за бясното препускане в 2 дена:).

Това ще е и моята поанта в отчета - всеки да си прецени за какво точно отива в Япония.

 

Както и да е, бития - бит, а Сънчо ви оправи живота със своята саможертва, проправяйки магеланската пъртина за 2016-та и поемайки всички негативи японски:).

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Така е Сънчо, приемам критика за съветите за препускане. Но как да знам какво на теб ти харесва? Питаш как да отида там и там, къде да отседна - отговарям.

Аз навсякъде пояснявам, че пасовете са ако ще се обикаля много, че е добре да се концетрира човек ан едно място за по-дълго, но както виждаш всеки си има стил на туризъм. Не мога да наложа моят.

 

А защо си решил, че "култура на хранене" означава европейска култура на хранене по подразбиране :huh:  Със сигурност сте шокирали не едно и две японски семейства с ужасните си маниери на маса :P

 

За сушито се смях с глас! Ми не са се научили пусти японци да го правят, мамка му!

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

 

 

 

 

Второ - отваряш трип адвайзъра и почваш подред. Само като слушах за местата, които сте видяли за два дена и се изморих, представям си на теб какво ти е било. Това е масова грешка, не си само ти. Много хора се опитват да вместят максимума в малкото време, с което разполагат. Но това е грешка, защото от стремеж да видиш "всичко" накрая виждаш гари, навалица, влакове и тук-там "забележителност'

Когато разполагаш с повече време, да, за предпочитане е да го караш по-лежерно. Но когато имаш 7-8 пълни дни е трудно да не препускаш. Но хората са различни. Аз лично когато пътувам обичам постоянно да съм в движение и да погълна колкото се може повече от мястото, където съм. И умората след това е една такава приятна. Но всеки си има различно виждане за туризъм ...

 

 

 

Както и да е, бития - бит, а Сънчо ви оправи живота със своята саможертва, проправяйки магеланската пъртина за 2016-та и поемайки всички негативи японски

Еее, ако знаех, щях аз да се жертвам вместо тебе ... :D

 

A сушито в Хепи наистина е страхотно, но цената му за стандарта на милата ни родина е височка. Двама души си оставяме спокойно 100-на лева за суши ... 

 

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тъ...отчета.

 

Ще го давам на порции сигурно, че чак толкова всеобхватен дори и аз не мога да бъда:)

 

Най-първо искам да кажа едно голямо благодаря на всички писали в темата и най-вече на Самурайката и Chandni. Страхотни сте!

 

Започвам с това, че написаното е лично мое мнение, мое усещане и не искам да ангажирам никой с натрапване на идеи или акъл.

 

Когато планирате ходене в Япония, започнете с това какво искате да видите и колко време имате за това. Това е и най-важното.

 

Ако обичате мегаполисите, лудницата, трафика, забързания ритъм на живот, отделете първоначално минимум 4 дена (за Токио например).

Ако сте фенове на романтичния туризъм , храмове, гледки, природа, история, спокойно бих дал съвет да зарежете големите градове.

Ползвайте Wi Fi бисквитките под наем, безценни са. Без тях не знам как щяхме да се справим. Взимайте тези със бърз интернет, бавния е ужасен. Ние взехме една под наем, не можаха да я доставят обаче, понеже ползвахме airbnb апартамент, те често са трудно откриваеми, макар да им дадох и телефони за връзка, какво ли не - не можаха да я доставят и даже не ни се и извиниха или уведомиха - просто след като минаха трите ни дена в Токио им писах, че няма да имам нужда от бисквитката им, ми писаха един мейл, че куриерите не били намерили никой на адреса (все едно не им бях дал моя и на хоста телефоните) и че щели против правилата им (!) да ми върнат парите...). На нас и интернета (в страната на киберпрогреса)да беше едно от големите ни разочорования тоже - ужасно бавен, бисквитката ни от апартамента беше с 2G..., мъка голяма. Рядко намирахме безплатен интернет, дори да имаше, искат регистрация, мейли..добре че сина ми е бърз в това отношение, та се справяхме някак си. По Старбъксите има, но като цяло навсякъде в Япония страдахме от ужасно бавен нет. Еле пък клип да гледаш...

 

Какво сторихме ние в нашата програма и къде сгрешихме, или по-точно какво не биваше или биваше да правим.

 

Ако сега тръгвахме, с нашите пълни 7 дена, щях да остана в Токио точно 2 дена, 3 в Киото, един в Нара и един за нещо друго.

 

Токио - един ден за Одайба, задължително, идеално е за лежерна разходка, аклиматизация. Слиза се на предпоследна спирка, там е копието на Статуята на свободата, оттам - пешеходно до Mega Web с ретро автомобилите, в района има кръчми много. На следващия ден - Асакуса, Сенсо джи и пазара пред него, района около кметството е прекрасен, хотела на Александра Ко също, а ако ви остане време може и една Гинза, но не задължително.

 

Много е важно да планирате Токио да е в почивните дни - ние бяхме в такива и си е един, макар и случаен, голям удар за нас. Вземете кола под наем ако ви стиска, паркинги много, не са много скъпи, но се движиш отгоре и наблюдаваш.

Нулев трафик, бързо придвижване.

Карти за метрото - както е писала chandni - комбинираната тройна, ако ще обикаляте. Привидно ще ви изглежда, че с метрото може всичко, но на място е различно. Щото Шинджуку да речем е няколко километра. И ако до тебе е JR например, няма смисъл да се бъхтите 15 минути още, за да хванете метрото, за което имате карта. Ако ще правите Одайба и моята предлагана лежерна програма, карта не ви трябва, тя се избива с пътуване.

Проучете гарите, изходите много добре! Аз така и не можах, тъпо парче излязох.

И за мен Токио, Осака и подземните гари бяха едно от най-лошите ми преживявания по света...особено в работен ден, клаустрофобия може да хванеш.

 

Какво не бих посетил в Токио -

- Skytree (така или иначе тая кула се вижда отвсякъде в Токио),

- Акихабара,

- кучето едноухо Хачико, макар пък там да е Шибуя с диагоналните пешеходни пътеки и е интересно, тези пътеки ги има навсякъде в Япония, но на Шибуя е най-натоварено с пешеходци. Но това е прекрасен пример за това как пътуваш 40 минути, за да погледаш една пешеходна пътека за 10 мин....и обратно в казана...

- Шинджуку също въобще не ме впечатли, по-скоро ме поизнерви,

- Пазара за риба Цукиджи и него ще пропусна...

 

По-скоро бих се позагубил в уличките на Ропонги квартала, около Айфеловата кула, страхотно беше, ама за кратко, трябваше норма да гоним да му ... .......:)

 

Вземете хотел, ако сте двама.

Апартаментите са трудно откриваеми, ако не те чака хоста. Нас не ни чакаше, въпреки уверенията, че ще е там, но аз съм добре с ориентацията и бързо си намерих апартамента като адрес. След това 15 минути се въртяхм тихи като крадци, докато разберем кой е нашия...Хостеската само ми беше написала, че е 201 номер и няма да е заключен...Ама аз как да разбера, че е отключен като няма номер на никоя врата...и въртяхме се, ослушваме се 10 минути, а там е супер тихо....никъде звънец няма...и на бургия - отворих една врата - оххх, нашата беше...Беше си отключен, ключа вътре, но никъде не пишеше номер на апаратамент, име, въобще някакъв нишан, че това е нашето място. Ужас! Ако не знаете, в Японие не можеш ей така да звъннеш някъде и да попиташ къде се намира твоя апартамент.

 

Ако взимате хотел, гледайте за размера стаите, всичко е много малко в Япония, че и на леглата - спалнята е 140 см...тясничка за хора над 80 кг...Препоръчвам района около Уено или Ропонги. И пак хотела на Александра:)

 

Йокохама - готино е много, но и скъпичко. Шкафа на гарата е 500 йени, събира един куфар. Ние бяхме с 4... Единия влезе с малко зор, ритници и ...майката в един за 400. Като прибавите входа за Landmark Tower и 650 йени за метро линията (кафявата, която самурайка писа, а не тази, която глупавия Сънчо хвана и след това и трамвай до Ландмарка), след това и към 300 йени за да отидете до JR станцията за шинкансена, та става малко скъпа находка Йокохамата. Но иначе е готино, ако имате време за убиване.

 

Шинкансена - въобще булет трена - ако искате да усетите духа на японския железен кон, вземете си запазено място, особено вагони 8,9,10. Другото е компромис. Голям компромис. Все едно ни вкараха в конюшната....

 

Засега толкова. Не си мислете, че съм някакъв превзет или еманципиран глезльо. На мен малко ми трябва. Но аз така и не го намерих това малко. Една кръчмичка, едно хапване, биричка, вино или спокойна музичка ми стига...ама нямаааа. Тичай, тичай, гмуркай, блъсканици...това беше Токио...и слаби кръчми

 

Добре, че следваше Киото...

 

 

Следва...

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Sun4o, благодаря, че разказваш без да се притесняваш, че ще бъдеш освиркан! :) Различното мнение е най - ценно. Аз туко що се сдобих с още един ден към престоя ни и се чудя къде да го оползотворя. Чакам продължението!

Редактирано от clete
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако обичате мегаполисите, лудницата, трафика, забързания ритъм на живот, отделете първоначално минимум 4 дена (за Токио например).

Ако сте фенове на романтичния туризъм , храмове, гледки, природа, история, спокойно бих дал съвет да зарежете големите градове.

Абсолютно съгласна. При следващо посещение в Япония, Токио дори бих го пропуснала. Предпочитам разходка до Nikko, Himeji, Miyajima. В Токио ни бе приятнo шляенето из уличките на Harajuku, Shinjuku, където обикаляхме привечер, имаше симпатични ресторантчета, спокойна атмосфера, млади хора ... Известното кръстовище на Шибуя също видяхме вечерта, със светлините във всички посоки, потока от хора, за мен си беше вълнуващо. Пообиколихме и наоколо. Платформите за наблюдение на Скайтрий ми харесаха, гледката определено е красива. Гинза става за безцелна разходка, нищо особено... Около Асакуса по време на Сакурата представяха сватбени, чаени церемонии и беше интересно да се наблюдава. 

 

Мисля, че сезонът е от значение, през пролетта всичко разцъфва и усещането да се разхождаш край розови цветове навсякъде е страхотно. Парковете са пълни с хора, наизлезли на ханами. Един японец във влака сподели, че за тях цъфтежа на  сакурата е голям празник и наистина навсякъде всичко е пълно с живот в този сезон. Е, разбира се, тълпите навсякъде са огромни, но това е част от чара ...

 

За Интернета бяхме чели, че няма много места с free wi-fi, не е с добра скорост, но бисквитката, която поръчахме от същия сайт, от който взехме JR - pass-a определено си беше много добро попадение и дори в метрото си имахме перфектна Интернет връзка. В Шинкансена мъжът ми гледаше Формулата без никакво насичане. Без Интернет със сигурност ориентацията е много, много по-затруднена. 

 

Шинкансените и запазените места - да, ако се пътува в пикови часове е желателно да се запазват места. Ако пътуваш по-раничко сутрин спокойно си намираш място ако гледаш на дисплея на перона кои са нерезервираните вагони и чакаш пред такъв. Ние и следобяд около 17-18 ч. си намирахме места в Хикари-то за Осака. А бяхме в пиков сезон и потока от хора нявсякъде си беше сериозен. 

Редактирано от chandni
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Много ми са странни тези проблеми с нета. :rolleyes: Може би, защото ние в хотелите си имахме винаги перфектен Интернет, та планирането си го правехме вечер и не сме имали никакви проблеми с намирането на нещо си или с ориентацията. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.