Прескочи до съдържание

дневник Япония за 7 дена + 2 в Сеул


Sun4o

Препоръчани мнения

Не само, че не е по-сложно, а е в пъти по-лесно :) Аз също бях много притеснена как ще се справим преди да отидем, но точно след първия ден по влаковете в Япония, вече имахме master's degree по ориентация и вече насочвахме други и давахме упътвания  :P

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Еееее, бива ли така, опитни магеланци -_- някво метро в Токио да им се опре.

 

Кое му е трудното? Гуглето го гледаш, нали? Гарата дето ти е най-близо я гледаш? Ако има друга някаква гара от другата страна - гледаш? Ми цък от твойта гара до другата гара в Hyperdia как се стига и то ти изплюва няколко маршрута. То умно, можеш да му зададеш и ходене само с JR (ама избирайте съответните гари - пунктирната линийка на картата е JR). :rolleyes:

 

А на бас, че като се върне Сънчо, цяла година ще дава акъл на всички, ще им обяснява кооолко е просто кат ориз и т.н. Мдааам, аз и chandni я помня като питаше и се притесняваше - а я вижте сега :)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Добре...спирам със страховете:).

Ще се прекръствам на Безстрашко, Сънчо е в миналото.

Само да не стана Миньора от много канене:)

Дайте съвет какво може да се вземе от Йокохама за 2-3 часа, мисля да я включа попътно, на Фуджи няма да се слиза, ще послушам самурайските съвети.

За Киото и Осака долу-горе е ясна програмата, в Нара ще се оставя в ръцете на местните:).

 

Следва Сеул....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре...спирам със страховете :).

Ще се прекръствам на Безстрашко, Сънчо е в миналото.

Само да не стана Миньора от много канене :)

Дайте съвет какво може да се вземе от Йокохама за 2-3 часа, мисля да я включа попътно, на Фуджи няма да се слиза, ще послушам самурайските съвети.

За Киото и Осака долу-горе е ясна програмата, в Нара ще се оставя в ръцете на местните :).

 

Следва Сеул....

За Йокохама писах назад, ние я минахме по бързата процедура 3-4 часа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Зоната около кулата е много ефектна. Разходка там и самата кула са ти 2-3 часа, ние ударихме и по едно кафе и това беше.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Минато мирай - пристанището на бъдещето - това са кулата, един нов и много красив кей като парк, изобщо целия район е като футуристичен парк на бъдещето. За имащите овече време са чайна таун, а за рамен маниаците - рамен музея, но вие не спадате към последните две групи и продължавате нататък.

 

Да не те разочаровам, но местните в Нара са ги налазили китайци в тоя период, а това са доста high maintenance гости, та ако нямат време да ви обърнат внимание не се сърдете. Подготви си какво ти се гледа, че да остане дупка в програмата. Нара е компактна, но има много неща за гледане, хората не си дават сметка и отиват до голямата буда минавайки покрай сърните и толкоз. Нацяло пропускат стария град и градините.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

A-a-a, не така. Кажи им на местните не така. Трябва да ме водят на 6 вида саке, аз съм алкохолно зависим:).

Кажи за стария град, мен повече такива неща ме вълнуват отколкото сърмичките:).

На Буди съм се нагледал в Тайланд.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мииии започни от тук и видиж какво е забавлението за деня, после ги питаш да ти обяснят как да се движиш из стария град (то там е най-гот да се движиш на зиг-заг и да се губиш и намираш). Храмът Гангоджи е в средата на стария град (той е възникнал след като огромния храмов комплекс изгаря). Сакето, разни готини ресторантчета (с хубаво еспресо, ти да видиш!), идейни магазинчета, чаени къщи и малки музейчета - това е стария град. Ама и Будата виж, и парка. Сърните сега не са много, седят си в планината повечето и туристите се молят на малкото апатични животинки да им изядат бисквидките, ама до обяд вече са преяли горките и отказват. :)  А и от този център като тръгнеш в посока стария град минаваш покрай едно магазинче дето продава стари кимона и кукли за по 500 йени.

Връзка към мнение

Куклите надуваеми ли са? Че ще съм с жена ми все пак, неудобно ще е някак си...

И това заведение с 6-те сакета там ли е пак, в случай че местните ми се изсулят по терлици с некви китайци?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Куклите надуваеми ли са? Че ще съм с жена ми все пак, неудобно ще е някак си...

И това заведение с 6-те сакета там ли е пак, в случай че местните ми се изсулят по терлици с некви китайци?

Хич недей му възлагай надежди на сакето, според мен, не мяза на нищо. :) Аз все си мислех, че е някаква рИкия, пък то било оризово вино. В супера, дето е под гарата в Киото имаше дегустация - има саке с разни градуси, включително опитахме и едно с 20 и кусур градуса. И аз му викам на момъка - какво вино е това, 22 градуса, то си е твърд алкохол. Не, вино било. :unsure:

Донесох на всичката рода в малки бугилчици разни видове, никой не го хареса. Подвърташе се у нас една изостанала, оня ден я отворих да я изпием, така и си седи. :blush:

Връзка към мнение

Та какво викате има за гледане 2 дена в Сеул?

 

К'во ли не  :biggrin:

 

Понеже друг магеланец скоро ме пита за съвети за два дни в Сеул и бях му нахвърлях на прима виста тва-онва, та направо ше ти го копна тук, да не си мъча и без това малкото мозък  ;)

 

Значи щом си за два дни - двата най-важни двореца:

 

1. Gyeongbokgung Palacе

(в този дворец трябва да видиш и смяната на стражата! (трябва да проверш графика кога е Голямата смяна) , също така като влезеш през главната порта - вляво в една барачка дават (безплатно) да се облечеш в някаква униформа като на тези от стражата по избор и може да се снимаш )

До двореца се намира и националният музеи (мисля безплатен беше) на мен ми беше интересен

 

2. Changgyeonggung Palace -

там е добре да видиш и Secret Garden - има турове с гид, трябва да провериш в колко часа е.

 

другите три двореца можеш да ги пропуснеш, щом си за кратко

 

- разходка в Bukchon Hanok Village - квартал с дървени къщи в традиционен корейски стил

 

- разходка по Insa-dong  - пешеходна улица с много галерии, магазинчета за сувернири и много заведения и традиционни ресторанти в преките

 

- разходка по основния булевард, който забива в главната порта на Gyeongbokgung Palacе - на булеварда има два големи паметника на главния им генерал (или адмирал беше :rolleyes: ) от войните с японците и на този, който им е измислил корейската азбука - под една от двете статуи (не помня коя :blush: ама те са наблизо) има има много интересен исторически музей с разни интерактивни атракции, макет в 1:1 на кораб-костенурка, задължително влез да го разгледаш

 

- Фонтаните на моста Banpo са една от забележителностите на Сеул и някъде след дубайските, ласвегаските и барселонските се водят за едни от най-атрактивните фонтани в света.

 

- силно препоръчвам една вечер, след като си приключил разходките в града, да посетиш традиционен корейски баня/спа комплекс - Жимжилбанг - много е интересно, също така отпускащо и не е скъпо, може и масаж да си поръчаш.

Може да питаш в хотела да ти препоръчат къде наблизо има хубав жимжилбанг

(аз ходих няколко пъти на жимжилбанг и съм много доволен и масажите са добри)

 

- в определени дни има и посещение с гид на президентския дворец - безплатно, става с предваритeлна резервация , но не знам дали би ти останало време и за това

 

- хубави панорамни гледки към града се откриват от

      - комуникационната кула N Seoul Tower (за мен няма смисъл да плащаш и да се качваш горе в самата кула, глудките са хубави и от площадките долу около кулата) ,

      - както и от един от известните небостъргачи - 63 city (ама недосетливи тия корейци, да бяха вдигнали още само 6 етажа и можеше да се казва много по-секси  :biggrin: ) та най-отгоре има observation deck, който тарикатски е обявен за нещо като галерия за модерно изкуство, за да могат по-елегантно и културно да ти вземат таксата за посещение ;)  (нещо от сорта на 12-15eur беше май). Естествено, горе никой не гледа експонатите на модерното изкуство, а всеки зяпа през прозорците  :biggrin: , а гледките наистина си заслужават, особено на и след свечеряване, тук бях пуснал няколко фотки.

 

Метрото е много добре развито и уредено, с него нямаш никаква грижа за придвижване в града. Изходите на всяка станция са номерирани с числа и само трябва да си провериш от кой номер изход трябва да излезеш за конкретното място. Всичко е много добре указано с надписи и на латиница. Трябва да си купиш карта, която може да зареждаш с пари  на апарати на всяка метростанция.

От летището до центъра има удобен и луксозен автобус, не е скъп има няколко спирки в града. Има и вариант за придвижване с влак/метро, което е малко по-бързо, обаче аз предпочитам автобуса - едно че е малко по-евтин и най-вече, че може да си зяпаш през прозореца и така ад видиш части от града, които иначе няма ад посетиш, особено пък за толкова кратък престой.

 

Сайтът http://www.visitseoul.net е много добре направен, много подробен и има всичко, което би ти било нужно като туристическа информация за града.

Ами като за два дни мисля че ти нахвърлих достатъчно неща, ако имаш още въпроси ....

 

Може и още няколко снимки за надъхване да ти пусна  :biggrin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ами аз пак за транспорта - нали съм тираджия:) - има ли директно метро от летището (ICN) до центъра и колко време отнема?

На отиване ми е по-удобен този транспорт. Кацаме в 20:10 и искам най-бързото придвижване.

И автобуса, за всеки случай - откъде се хваща и колко и той пътува?

Връзка към мнение

Ама защо ти е метро, на летището си има Лимузин бус, много приятно и интелигентно.Като кацнете и си вземете багажите, питате на информацията кой номер ви трябва и къде е спирката.Натоварват ви, чекират ви багажите и ви казват къде спирката, най-близо до хотела ви.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами аз пак за транспорта - нали съм тираджия :) - има ли директно метро от летището (ICN) до центъра и колко време отнема?

Аз не съм го ползвал, но има, по-скоро май влак (train) се нарича, а не метро.  Ходи до Seoul Station, което е Централната им гара, която е, да го кажа условно в "широкия център", от там вече с метрото ще отидеш до където ти е нужно. (Къде ти е спането, ако вече си резервилрал?) 

С нормален влак от Летище Инчеон до Централната гара е около час, с експресен - около 45мин.

 

И автобуса, за всеки случай - откъде се хваща и колко и той пътува? 

Автобусите - като излезеш от пристигащи веднага отпред ще ги видиш стоянките на автобусите, ето ти схема, на всяка стоянка ясно си пише кои автобуси спират, лесно ще се ориентираш. Ето ти тук автобусите от летището с цени и маршрути. Времето за пътуване до "центъра" (пак условно) е около час и половина.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

2 бързи предпоследни въпроса:

 

1. Къде да сменям пари в Сеул - на аеропорта или в града? Мога ли да платя в хотела с долари/евро по обявената в Букинга цена?

 

2. В Япония напрежението е 100 V. Имат ли някакви трафчета по airbnb-апартаментите, че жена ми...машата...проблем?

Връзка към мнение

www.currencycenter.eu/ аз си купих корейски вонове при тези юнаци в София. На летището имаше някакво бюро за смяна с доста приличен курс по спомен спрямо японската йена. В Токио рядко се срещат обм. бюра и курса им не беше добър. В нашия хотел в Сеул платихме с вонове но незнам дали това е правило навсякъде..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

2 бързи предпоследни въпроса:

 

1. Къде да сменям пари в Сеул - на аеропорта или в града? Мога ли да платя в хотела с долари/евро по обявената в Букинга цена?

 

2. В Япония напрежението е 100 V. Имат ли някакви трафчета по airbnb-апартаментите, че жена ми...машата...проблем?

За пари в Сеул не знам. За хотела също не съм 100 % сигурна, но в booking винаги си пише, че цената в долари/евро/паунди и т.н. валута, която не е местната, са само за референция и цената се плаща в местна валута в деня на плащането. Естествено, че ако хотелът се съгласи, може да платиш и в друга валута, но на този въпрос могат да ти отговорят само те.

 

За трафчета в апартаментите - надали. В хотелите нямаше, надали и в апартаментите ще има. Евентуално може да има приставки от EU/UK/AU щепсели към американския стандарт, който се ползва и в Япония, но траф... А и как да ти качат напрежението от 110 на 220 V с траф? Трафовете свалят от 110/220 на 12-19V за уреди като лаптопи и подобни, но няма как да вдигнат напрежението.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

2 бързи предпоследни въпроса:

 

1. Къде да сменям пари в Сеул - на аеропорта или в града? Мога ли да платя в хотела с долари/евро по обявената в Букинга цена?

 

2. В Япония напрежението е 100 V. Имат ли някакви трафчета по airbnb-апартаментите, че жена ми...машата...проблем?

1. Ние сменихме на летището, но в града курсът беше по- добър. Така че, смени си малко там, пък основно - в града.

3. Не сме имали никакви проблеми с уредите, дето си ги носехме, , само трябват адаптори за контактите. Ако си нямате, отивате в техните магазини за 1 долар - или се казват  100 YEN SHOP, или DAISO и за 1 долар си купувате.

Сънчо, гледам, че по-нагоре питаш за автобусите - като кацнете, отиваш на информацията на летището и си показваш резервацията за хотела. Те ти казват точтно на кой автобус да се качиш и къде му е спирката.

Автобусите са много хубави, има си хора, които товарят и чекират /маркират багажа, обясняват ти коя е твоята спирка и може да се плати на шофьора. Има и гише, от където могат да се купуват билети, ама е с опашка.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А и как да ти качат напрежението от 110 на 220 V с траф? Трафовете свалят от 110/220 на 12-19V за уреди като лаптопи и подобни, но няма как да вдигнат напрежението.

 

Моля, моля. Трансформаторите могат както да повишават така и да намаляват напрежението. За справка: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80 .

 

 

3. Не сме имали никакви проблеми с уредите, дето си ги носехме, , само трябват адаптори за контактите. Ако си нямате, отивате в техните магазини за 1 долар - или се казват  100 YEN SHOP, или DAISO и за 1 долар си купувате.

 

Ползването на различните уреди зависи от самите уреди. Повечето зарядни за лаптопи, телефони и камери поддържат от 100V до 240V при 50 или 60 Hz. За това работят. Но трябва внимателно да се чете какво пише на зарядното.

 

@Sun4o - братята китайци продават всичко - http://www.dx.com/- потърси на този сайт, доставката е безплатна но е около 40 дни.

 

P.S. Ето един трансформатор, но само за 50W - http://www.dx.com/p/50w-110v-to-220v-power-transformer-2235#.VqnbReaAk6E

Редактирано от ShaMan-H_Fel
Връзка към мнение

2 бързи предпоследни въпроса:

 

1. Къде да сменям пари в Сеул - на аеропорта или в града? Мога ли да платя в хотела с долари/евро по обявената в Букинга цена?

 

2. В Япония напрежението е 100 V. Имат ли някакви трафчета по airbnb-апартаментите, че жена ми...машата...проблем?

 

1. Все тая според мен (от гледна точка на курса). Ти ако искаш и от тук си вземи, но там и с карти може :)

 

2. Сакън, машата остави. Жена ти просто трябва да види какви хубави маши продават на място... Има магазини за маши, различни от магазините за сешоари. Отделно магазини за гребени.

Шегувам се, ама наистина си имат всичко и то "на една ръка разстояние". Пък да помъкнеш и траф!? На кой от младежите ще го окачиш да го носи?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как ли не съм помъкнал траф оттук...!?!

Chandni, има и за повишаване, аз имам такъв. Обаче как тежи, направо си е оръжие за убиване...

Знам, че няма проблем за телефони и компютри, на тяхните зарядни си пише 100-240 V.

Ta не го мислете толкова, ще си оди жена ми рошава и точка:)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Как ли не съм помъкнал траф оттук...!?!

Chandni, има и за повишаване, аз имам такъв. Обаче как тежи, направо си е оръжие за убиване...

Знам, че няма проблем за телефони и компютри, на тяхните зарядни си пише 100-240 V.

Ta не го мислете толкова, ще си оди жена ми рошава и точка :)

Да, не се изразих правилно. Вярно е, че може траф и да повиши напрежението... Имах предвид, че портативните адаптери/зарядни, които се използват за зареждане на устройствата от този тип са само за понижаване

 

TRNS-24VBS-250MA~Indoor-Transformer_P1.j

 

А както и ти си споменал, тези за повишаване са кютуци и по-скоро са специализирани инструменти, та едва ли някой някъде ще предвиди да сложи такова за туристи, защото можело да им потрябва за уреди, донесени от дома... :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.