Прескочи до съдържание

дневник Япония за 7 дена + 2 в Сеул


Sun4o

Препоръчани мнения

Хахахаххахахахахахаххахахахахаххахахахаххахахахахахахахахахах! Милите хорица. Колко жални са ... А са бедни, гладни! Оффффг.

Редактирано от luba_rizova
Връзка към мнение

Ура за славния слънцепокорител Другаря Хун!!! Мисля, че е крайно време, магеланския байрак да бъде развят и на слънцето. Предлагам да изпратим магеланците SUN4o заради ника :) и Георги Матеев. Ще летят вечер и в мъглив зимен ден. :D

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Бе вие се бъзикате, но тъкмо гледах по новините - анализ как не би могло да е водородна бомбата, но е някакъв ядрен взрив (както и предните пъти). Обаче показаха репортаж от техните си новини - една разпенена леля като занарежда едни дитирамби за величието на най-великия водороден взрив, та фойерверки, та празненства, та радост безмерна! Представям си Хунчо каато се е разхождал по слънцето по здрач (нали нощем) какви веселби са били...

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

7 minute miracle Japan bullet train

 

 

Ето ви още нещо, за което да се оглеждате...  :)  :)  :)  Ние (случайно) го видяхме още при пристигането си на Narita. Тъй като там е начална гара имахме късмета да наблюдаваме това "чудо" :) Действително бяха като пружинки и ми направи изключително впечатление това строяване пред влака след като приключиха, поклониха се и ни поканиха да се качим... :blush:

Редактирано от chandni
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Очертават се следващите няколко въпросителни:

 

1. Chandni, как така се ориентирахте по най-бързия начин по гари/метростанции и влакове? Имаш предвид, че е лесно или имахте предварителна информация? В смисъл, ако примерно трябва да слезна на Skytree, има ли табели, насочващи те за изхода на английски? Както и като влезна примерно на Shinjuku, как най-бързо да се ориентирам кой влак е Yamanote и откъде да го хвана за Skytree? Имената на гари и забележителности са примерни, не конкретни.

Опасенията ми са да не губим време по гарите, по-точно това са ми едни от големите притеснения.

 

2. От летището в Нарита - как и откъде се купуват - билета за Токио, тридневния пас за Токио и доколкото разбрах меначницата, тоест чейндж бюрата са най-изгодни там. Препоръка кое?

 

3. Относно кулинарията - как да различаваме ресторантите с добри цени от тези, скъпите? Има ли някакви вериги, дето хем да е вкусно (рибно и суши насочени сме, с изключение на едното дете, май не е наше:)), хем с нормални цени, не казвам евтино на всяка цена? Примерно японското Хепи? И има ли някакво деление на кръчмета с алкохол и такива без? Има ли и изнесени менюта на дъска, като в Европата например?

 

Засега стига толкова.

Четете внимателно, за да не пропуснете някой отговор:).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз по точка 3 ще се изкажа. За Токио - Genki sushi! За Кансайския регион -Sushiro или Kurasushi. Това, дето не е ваше, може да яде разни други неща, предлагат от нудъли до къри и десерти. По ресторантите има и менюта със снимки, и макети, но няма особенно много да ви ориентират - като ти кажа, че супата е "тонджиру" с гобо, коняку и мисо не ти помагам особенно, нали? Настрой се експериментално.

Сайта Gurunavi е много ценен, можеш да си търсиш по район и тип. Изакая е "кръчма" японски стил.

А ако ме питаш още малко по-детайлно ще взема да те заведа, по-лесно ще ми е ;)  Пия вино, между другото, chandni да си каже и тя.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Че ти как си помисли, че няма да ни водиш...?

И ние сме винари, тук-таме бирари, имах си хас да не обърнем по чашка на място.:)

Връзка към мнение

1. Chandni, как така се ориентирахте по най-бързия начин по гари/метростанции и влакове? Имаш предвид, че е лесно или имахте предварителна информация? В смисъл, ако примерно трябва да слезна на Skytree, има ли табели, насочващи те за изхода на английски? Както и като влезна примерно на Shinjuku, как най-бързо да се ориентирам кой влак е Yamanote и откъде да го хвана за Skytree? Имената на гари и забележителности са примерни, не конкретни.

Опасенията ми са да не губим време по гарите, по-точно това са ми едни от големите притеснения.

Ориентацията в Япония (макар аз да имах същите притеснения като теб преди да заминем) беше най-лесната от всички държави, в които сме били. Ако щеш ми вярвай, но в Япония се ориентирахме 100 пъти по-лесно, отколкото в Лондон. Табели има навсякъде. Долу в гарите има светлинни табла с имената и разписанията на влаковете, от кой коловоз тръгват и в каква посока. Те всички влакове си се движат по едни и същи линии винаги и долу в подземието на гарат още има указателни табели коя линия на коя платформа е. Освен това различните линии са и цветово кодирани. Например Яманоте е зелената линия. Ето ти няколко примерни табели:

 

tokyo.jpg

 

1962.jpg

IMG_1368-300x225.jpg

 

А ето и как изглеждат горе платформите и самата Yamanote line:

 

yamanote.jpg

 

Тук както виждаш има 2 влака - в двете различни посоки, така че гледайте за вашата посока на коя платформа трябва да излезете. Специално за Yamanote не е фатално, защото е кръг и така или иначе минава през всички спирки по линията, в която и посока да я хванеш, но едно е примерно да слезеш на 2-рата спирка, друго е да чакаш 16-тата :)

 

За да се насочиш обаче към правилната линия, вече трябва да имаш идея коя ти трябва, за да не губиш време тепърва да търсиш. За целта изключително полезно е приложението за Android, което бях дала, тъй като задаваш начална и крайна гара и то ти изчислява кои влакове трябва да смениш, на коя гара го правиш, на коя платформа трябва да отидеш за следващия влак от следващата гара и не сме губили абсолютно никакво време да четем табелите на гарата, за да разберем тепърва кой влак ни трябва. Табелите ни бяха само ориентир в коя посока да тръгнем за нужната платформа. Това за влаковете (примерно при трансферите между Токио и Киото или Осака и Хирошима. Когато се придвижвахме из Токио, където не можеш да използваш само JR влакове, а трябва да комбинираш и с метро или друг вид транспорт, пускахме Google Maps и той изчисляваше какви видове транспорт и къде да сменим (на коя гара примерно слизаме от JR и тръгваме пеш в дадена посока към метро или автобус). Затова писах, че и "бисквитката" е изключително полезна.

 

Относно чейнджбюрата. Нашите йени си ги купихме от България от Тавекс, защото в банката ни заявиха, че "няма кой да се занимава с нас за такава малка сума"!!! Иначе на тръгване обменихме в Нарита останалите ни йени, но не помня дали беше на 3-ия или на 4-ия етаж на летището... Ако питате, ще ви упътят със сигурност.

 

Въпросът с купуването на билети е малко по-сложен... :lol: Ето това са билетопродавниците...  :P

 

43723229-shinjuku-tokyo-japan--june-2-20

 

Ние билети не сме купували, бяхме с пас и само го показвахме на служителите на бариерите и продължавахме. Билети и пасове се купуваха от тези машинки, не си спомням дали се продаваха и от хора на гише... Май не, но тези, които са на бариерата/инфопойнта дойдоха да ни съдействат с машинката когато накрая се опитвахме да си изтеглим останалата в Suica-та сума. Ако твърдо сте решили да не купувате пас, ви съветвам да си купите Suica или Pasmo (това е безконтактна карта), в която се зареждат предварително пари и при влизане на бариерата я чекирате, на излизане пак и автоматично ти се сваля сумата за пътуването. Ако нямаш достатъчна наличност при излизането, се връщаш на същите тези машинки и си зареждаш Suica-та/Pasmo-то на същите тези машинки горе - може и с карта, може и в брой.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Chandni, тази карта Suica може ли да се ползва от повече от един човек? Подозирам, че може, защото в Хонк Конг ползавах карта Октопус и можеше. А аз установих, че там има много голямо японско влияние.

Връзка към мнение

Не, купува се карта за всеки пътуващ. Няма как да влезете 3-ма души с една карта и после да излезете 3-ма души. Картата отчита влизане и после излизане и изтегля пари за един човек... Няма как да й кажеш, че сте 3-ма примерно... Също така внимавайте - когато влизате и излизате се уверете, че е прочело картата и че сте я маркирали, защото ако примерно я чекирате на влизане, а на излизане по някаква причина успеете да излезете без да я чекирате (примерно минавате през изхода на хора с пас, където не се чекира карта) и после опитате да влезете втори път с картата, ще имате проблем, защото картата ще отчете втори вход без да е отчела излизане.

 

За картите се плаща депозит (500 йени на карта), който после ви се възстановява при връщане на картата, но... Имайте предвид, че Suica, закупена от JR West (района Кансай - Осака/Киото) не може да се върне на JR East (Токио примерно). Ние не го знаехме, купихме Suica-те от Osaka и в Токио не ни ги приеха и си останаха в нас. Не знам как стои въпроса с Pasmo, но ако ползвате Suica и двата ви полета са от/до Токио, задължително си купете картата още в Токио, за да може после да я върнете и да ви възстановят депозита.

 

П.С. Пропуснах, че картите Suica и Pasmo имат доста широко приложение и освен за пътуване, може да ги използвате и по вендинг автомати (които в Япония са рядкост :lol:  :lol:  :lol: ) и където още видите, че приемат плащане с тях. 

Редактирано от chandni
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Sun4o вие отказахте ли се да ходите до музея на тойота в Нагоя? Ако не сте - мисля, че може да го съчетаете с Nabana no Sato, което се намира до Kawana. Пише, че е една от най-добрите Winter Illuminations в Япония.

Връзка към мнение

Той Сънчо май и нямаше намерение да ходи до музея на Тойота, но Nagashima resort, където са въпросните илюминации, се намира на един час път с автобус от Нагоя, а Нагакуте (където е музеят) е на около час път с монорейла в противоположна посока. Като сложим и време за чкане и трансфериране ще им отнеме 3 часа само придвижването. Вярно, че не съм особенно опитен магеланец, но такива програми ми се струват много сложни и натоварени :unsure:

Мисля че илюминациите на Намба биха му свършили работа - за вечерни разходки от Киото след като изпозатворят храмовете в 4.30. С Кинтецу линията слиза право на Намба (може и с JR по кръговата).

Когато си съставяте програма добре гледайте кое къде е и откъде тръгва, защото факта, че може да си хванете автобус за летището от Осака Хонмачи, а влака ви спира точно там, съвсем не значи, че от влака хоп - и на автобуса. Автобуса спира в гаража на един хотел, като се стига по сложен лабиринт от ескалатори, подлези и топли връзки...Примерно.

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Sun4o вие отказахте ли се да ходите до музея на тойота в Нагоя? Ако не сте - мисля, че може да го съчетаете с Nabana no Sato, което се намира до Kawana. Пише, че е една от най-добрите Winter Illuminations в Япония.

Къде ме закара чак до илюминациите...:)?

Мен в главата още не са ми подредени някои от основните неща още, та чак до илюминации да го докарам...

Иначе за Тойота - за син ми е обидно Хондаджия да ходи да гледа Тойоти...:)

Ама айде да не отваряме тая тема, че става сложно...трябва строго да се придържаме в тематиката:).

 

Chandni, страхотна си! Двете със Самурайка равни нямате.

Сега ще гледам да използвам уикенда за навлизане в дълбочина на посочените линкове.

 

И един важен въпрос - каква офлайн навигация бих могъл да си сваля (за iPhone), интересуват ме и пешеходните, и метро ориентираните такива? Има много в AppStore, но искам някоя с добри отзиви...

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С iPhone приложенията не сме запознати (Android фенове сме - обидно е дори да ни питаш за iPhone  :lol:  :P, но да не отваряме тази тема - все пак трябва строго да се придържаме в тематиката  :lol:  :lol:  :lol: ), но като цяло не намрихме вариант за офлайн навигация... Търсихме за iGO, но не намерихме изобщо карта за Япония... доколкото разбрахме, става дума за лицензни права и затова нямаше карти за там, та си ползвахме Google maps. но тя е online... В интерес на истината, не знам дали знаеш, но и тях можеш да ги ползваш в offline режим ако свалиш предварително дадени райони, валидността е 30 дни, след което трябва да Update-неш свалените карти, в противен случай не можеш изобщо да ги отвориш.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сънчо, аз бях писала, но не знам дали си чел, че можеш да си наемеш бисквитка, с до 10 включени устройства към нея, с практически неограничен лимит за времето, което сте там. Може да те чака на летището/в хотела. Идва с плик , в който да я сложиш след края на времето и само я  пускаш в някоя пощенска кутия и това е. Ние ползвахме, ако искаш да си он лайн непрекъснато, препоръчвам /разбира се, има разни сим карти и т.н. но на нас не ни бяха удобни/. А ние пък сме фенове на уиндоус фоните, които имат супер карти, за съжаление обаче офлайн карта за Япония няма. Има само он лайн. Та, https://www.japan-rail-pass.com/services/pocket-wifi, ето това поръчахме ние. Струваше /за нас/ доста прилична сума, цялото време сме били он лайн, разбира се и във хотелите има интернет, казват, че и на гари и във влакове, за уиндоус фони това не беше съвсем така, те там не съществевуват :) . Все пак го виж като опция. И слагам снимка със закуски и цените към тях, съвсем произмолно хваната , но да имаш идея post-2186-0-11329900-1452362927_thumb.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За десет дена е 63евро,което не мисля,че е много ниска цена,ако изобщо в Япония може да бъде много евтино.СИМ само за интернет за 15 дена е 34 евро.Мисля да взема едма СИМ карта за таблета,а за другите устройства да разчитам на Wi-fi,където има.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За десет дена е 63евро,което не мисля,че е много ниска цена,ако изобщо в Япония може да бъде много евтино.СИМ само за интернет за 15 дена е 34 евро.Мисля да взема едма СИМ карта за таблета,а за другите устройства да разчитам на Wi-fi,където има.

Другият вариант е да си я сложиш на телефона и да пуснеш WiFi tehtering от него, т.е. той да ти бъде рутер за останалите устройства. 

 

Сега видях, че Standart Mobile WiFi устройствата са с намален наем (пак са 75 Mbit, до 10 GB си на пълна скорост) и за 10 дни, доставено до Нарита, ще ти струва 6990 йени (около 54-55 евро). Обърнете внимание на графиката с периода за наем. Денят, в който връщате устройството, не се брои в наема, т.е. ако искате да го вземете на 01.05.2016 г. и да го върнете на 11.05.2016, не плащате 11, а 10 дни. Наемът се изчислява от деня на получаване, до 24:00 часа в деня преди деня на връщане, като единственото условие е, на следващия ден до 12:00 да сте го пуснали в пощенската кутия.

 

Ето още един вариант за наем на SIM карти - 14 дни за 2900 йени. Моля да се обърне внимание, че със тази SIM карта 110 МВ на ден са с неограничена скорост, после скоростта пада, но ако не се ползва за youtube и FB, а само за Hyperdia и приложения за ориентиране, няма да е проблем. Има и вариант за наем на "бисквитки" на много добра цена - 3150 йени за 7 дни, 3800 за 10 дни, 4200 за 14 дни. Цената не включва 540 йени доставка.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Люба, умни хора са японците...... :)

Нали знаеш:

attachicon.gifimage.jpeg

Аа, Саму, ще се караме... Аз съм абсолютен враг на Епъл :)  Мнението ми е изключително отрицателно и много крайно, и съвсем не е неоснователно. Иначе, самсунг ползвам засега. Те зарязаха обаче уиндоус платформата, и ще се наложи при следващия ми телефон, да пробвам с Майкрософт. И картинката хич , ама хич не отговаря на истината, но не искам да споря, че темата е на Сънчо, а той ползва ябълка и ще се обиди :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Maps.me Офлайн е. Безплатна. Има и навигация плюс прекрасни карти за Япония. Това беше плътно с мен в Япония и Южна Корея.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аа, Саму, ще се караме... Аз съм абсолютен враг на Епъл :)  Мнението ми е изключително отрицателно и много крайно, и съвсем не е неоснователно. Иначе, самсунг ползвам засега. Те зарязаха обаче уиндоус платформата, и ще се наложи при следващия ми телефон, да пробвам с Майкрософт. И картинката хич , ама хич не отговаря на истината, но не искам да споря, че темата е на Сънчо, а той ползва ябълка и ще се обиди :)

Малко офтопик, но никъде не съм виждал толкова хора с iphone, грубо 80% поне! Просто се набива на очи много силно в метрата, влаковете и където и да е.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко офтопик, но никъде не съм виждал толкова хора с iphone, грубо 80% поне! Просто се набива на очи много силно в метрата, влаковете и където и да е.

[offtopic] Факт! Аз никъде не съм виждала и толкова хора с Toyota - отново грубо към 80%...  :P Не Honda... TOYOTA!  :lol:  :blush: [/offtopic]

И за да не съм съвсем offtopic, ще кача и едно клипче от Шибуя, за което бях забравила... :) На живо изглежда много по-впечатляващо, а навалицата изглежда още по-голяма :)

 

A това е компютърно управляваният влак Yurikamome.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ииии ама значиии, хем не разирате хем спорите, на Сънчо момчето е фен на мотори, а всеки който малко от малко отбира от мотори ще ви каже, че по-велик от Honda CB 400 мотор няма! А по повод на колите мога да кажа само две думи - zum-zum!

 

Айде и моите 5 стотинки спам си ги турнах :)

 

Искам за разкажа, специално за Сънчо , много е хубаво на Намба паркс с илюминациите , бяхме вчера. И не само хубаво, ами и всеки габровец би ни завидял :lol:  Ходихме до Харукас - най-високата сграда с намерение да се качваме най-горе, но се виеше такава огромна опашка, че се отказахме. Оказа се, че на 16тия етаж, откъдето се продават билетите за най-горе, има прекрасна панорама (щото то етажите са по 4-5 метра височина, та отговаря на доста повече) и има хубава градина, та с кеф си останахме там и позяпахме на воля, спестявайки си по 1500 йени на човек. После отидохме до Namba Parks който е един мол с много магазини и ресторанти, но е направен така, че едната му страна е каскада от градинки и паркове - тръгваш от долу и се качваш по стълби, пътеки, алейки чак до 8 етаж имайки чувството, че си в парк. Цялото е осветено от края на ноември до февруари, с музика и светлинни ефекти. Толкова се захласнахме, че забравихме че търсим ресторант всъщност. Излязохме, и решихме да потърсим нещо в кръчмичките от другата страна на пътя, под магистралата, тип Юракучо в Токио, ухаеше страхотно. Оказа се обаче, че е още рано и отварят след около час, а отворените вече бяха пълни. Намерихме един авомат, който продаваше питиета за по 20 до 80 йени (кълна се, пихме мляко с какао в кутийка за 20 йени!!!) и се прибрахме. :P Ми не е скъпо в Япония, хич даже!

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.