Прескочи до съдържание

Роуминг в ЕС от българските мобилни оператори


Препоръчани мнения

Имам въпрос

клиент съм на А1 с аб.план

имам включени минути в пакета към номера от ЕС

говорила съм с такъм номер /около 14 мин/, докато е бил в ОАЕ

към моята сметка нямам нищо начислено

но към номера ЕС има допълнително начислено

Не би ли трябвало аз да платя щом аз звъня?

Връзка към мнение
преди 5 минути , Mistela каза:

Имам въпрос

клиент съм на А1 с аб.план

имам включени минути в пакета към номера от ЕС

говорила съм с такъм номер /около 14 мин/, докато е бил в ОАЕ

към моята сметка нямам нищо начислено

но към номера ЕС има допълнително начислено

Не би ли трябвало аз да платя щом аз звъня?

Не, когато сте на територията на България, това е международен разговор и няма значение, за Вас, избираният номер къде се намира по света. Значение има за него-плаща той.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В последната сметка на А1 излезе сума за интернет в роуминг извън ЕС за един от номерата, които плащам. Конкретният телефон рядко излиза от дома и още по-рядко се ползва. Започнах разследване и се оказа, че мобилният интеренет е от Сърбия, където телефонът не е ходил със сигурност. Да, ама не - грешката е вярна. Телефонът не е ходил в Сърбия, но пък е летял до Италия, преминавайки над Сърбия. Очевидно е забравено да се превключи на самолетен режим и на 4 пъти прихваща сръбски мобилен нет. Та така, имайте предвид и тези варианти 🙂 

  • Харесвам 6
  • Шок 3
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , jul каза:

В последната сметка на А1 излезе сума за интернет в роуминг извън ЕС за един от номерата, които плащам. Конкретният телефон рядко излиза от дома и още по-рядко се ползва. Започнах разследване и се оказа, че мобилният интеренет е от Сърбия, където телефонът не е ходил със сигурност. Да, ама не - грешката е вярна. Телефонът не е ходил в Сърбия, но пък е летял до Италия, преминавайки над Сърбия. Очевидно е забравено да се превключи на самолетен режим и на 4 пъти прихваща сръбски мобилен нет. Та така, имайте предвид и тези варианти 🙂 

Имах такъв случай, но телефонът е бил на самолетен режим и въпреки това, прелитайки над Сърбия, е имал генериран трафик. Стана ми странно, но... неведоми са мрежите сръбски 🙂 така че, освен самолетен режим, трябва и мобилни данни и данни в роуминг да са изключени

  • Харесвам 2
  • Замислям се 3
Връзка към мнение

Искаш да кажеш, че може и да е бил на самолетен режим (разбира се, няма ясен спомен по въпроса) и пак да е прихванал..... ВЕрно са неведоми мрежите сръбски, ще подходим с нужното внимание следващ път 🙂

Връзка към мнение
преди 2 минути , jul каза:

Искаш да кажеш, че може и да е бил на самолетен режим (разбира се, няма ясен спомен по въпроса) и пак да е прихванал..... ВЕрно са неведоми мрежите сръбски, ще подходим с нужното внимание следващ път 🙂

Неведоми са калкулациите на А1 бих казала :grin:

  • Харесвам 7
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , jul каза:

Искаш да кажеш, че може и да е бил на самолетен режим (разбира се, няма ясен спомен по въпроса) и пак да е прихванал..... ВЕрно са неведоми мрежите сръбски, ще подходим с нужното внимание следващ път 🙂

Така се оказа, къстъмър сървис съм и клиентът си беше много в час. За жалост трябваше да плати 🙂

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Не е точно по темата, но трябва много да се внимава. Ако ме питаш, не трябва да се хване от самолет мобилната мрежа. Но е пределно ясно, че не е бил на самолетен режим.

След като получих СМС за връзване към сръбска мрежа на в. Камен ден на Витоша, нищо няма да ме учуди ...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, Стоянка каза:

Имах такъв случай, но телефонът е бил на самолетен режим и въпреки това, прелитайки над Сърбия, е имал генериран трафик. Стана ми странно, но... неведоми са мрежите сръбски 🙂 така че, освен самолетен режим, трябва и мобилни данни и данни в роуминг да са изключени

Как телефон на самолетен режим хваща мобилна мрежа? Нали точно това е идеята на самолетните режими - мрежите са изключени, някъде другаде трябва да е била грешката 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
На 8.11.2021 г. в 18:27, stormbringer каза:

Как телефон на самолетен режим хваща мобилна мрежа? Нали точно това е идеята на самолетните режими - мрежите са изключени, някъде другаде трябва да е била грешката 

Не е възможно по принцип. Има самолети, в които има инсталирани нещо(извинявам се за определението, не са ми силна част) като клетки и излъчват с много ниска мощност. Сигналът им е слаб и общо взето е със сила няколко пъти по-ниска от 2G и вероятността да се ползва трафик е много малка.

Според мен случаят  е, че е прелитал ниско и се е закачил на някоя базова станция на земята, като е преценил, че може да изключи вече самолетен режим, ако изобщо е бил изключен.

Ако е бил на самолетен режим няма как да има потребление като единствената опция да ползва интернет е от WiFi на самолета. Доколкото знам, има много компании, които го предлагат като опция, ама в този случай няма да е бил тарифиран. Но ми е интересно и ако има някой, който може да даде логичен отговор, ми се иска да го чуя 🙂

Връзка към мнение
На 8.11.2021 г. в 16:04, jorocontrola каза:

Не е точно по темата, но трябва много да се внимава. Ако ме питаш, не трябва да се хване от самолет мобилната мрежа. Но е пределно ясно, че не е бил на самолетен режим.

След като получих СМС за връзване към сръбска мрежа на в. Камен ден на Витоша, нищо няма да ме учуди ...

Същото се случи на @Lindt в петък точно там! Някой да има информация за сръбска инвазия от близките седмици?

  • Смея се 4
Връзка към мнение
На 10.11.2021 г. в 11:29, Gentleman Basta каза:

Същото се случи на @Lindt в петък точно там! Някой да има информация за сръбска инвазия от близките седмици?

Аз ще споделя, че това свързване със сръбски оператор на Витоша си има съответното проявление в сметката ми и струва 23 лв. Имам приятел във виваком, който попитах какво е най-бързото и лесно действие от моя страна, но ме попари с думите, че е пробвано и "те не носят отговорност", така че мога единствено да си ги платя. Други по-оптимистични идеи има ли някой? 

Благодаря 🙂

Връзка към мнение
преди 4 минути , Lindt каза:

Аз ще споделя, че това свързване със сръбски оператор на Витоша си има съответното проявление в сметката ми и струва 23 лв. Имам приятел във виваком, който попитах какво е най-бързото и лесно действие от моя страна, но ме попари с думите, че е пробвано и "те не носят отговорност", така че мога единствено да си ги платя. Други по-оптимистични идеи има ли някой? 

Благодаря 🙂

Като начало използвай ръчен режим за избор на мрежа и така си избери твоя оператор.

В противен случай като си в райони близки до граници и техния сигнал е по-силен, ще прихващаш всякакви мрежи.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

 

преди 7 минути , Lindt каза:

това свързване със сръбски оператор на Витоша си има съответното проявление в сметката ми

  Затова съм настроил всички телефони да искат изрично потвърждение, ако се свързват с чужд оператор за данни в роуминг.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 1 минута , funny каза:

Като начало използвай ръчен режим за избор на мрежа и така си избери твоя оператор.

В противен случай като си в райони близки до граници и техния сигнал е по-силен, ще прихващаш всякакви мрежи.

Опитвах се това лятото, защото бяхме през цялото време около Швейцария или в нея. Проблемът е, че всъщност телефонът ми се свързва 1 от 4 пъти с чужд оператор на ръчен режим и като усетя, че седя с телефон в ръка вече 30 минути и си пускам автоматичния.  Или, ако се заинатя, на следващото изгубване на връзка, почвам отначало. То може да е и заради планините там де. Но и Верона-Венеция беше пътуване почти изцяло извън обхват. 

Та не се оплаквам, просто това решение предизвиква и доста неудобства. 

За Витоша явно трябва да си спра данните в роуминг, но пак ми се струва абсурдно операторът ми да няма по-добър сигнал от сръбския. 

 

Връзка към мнение

Има някакво приложение Roaming protect,свалила съм си го оттук-https://apkcombo.com/roaming-protect-bg/bg.crc.roamingapp/.

Понеже не ми е трябвало засега,не мога да дам отзиви.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 20 минути , Lindt каза:

За Витоша явно трябва да си спра данните в роуминг, но пак ми се струва абсурдно операторът ми да няма по-добър сигнал от сръбския. 

"Непредвиден ефект!?" помисли си Бил Гейтс с усмивка"Явно чипът във ваксината привлича сигнала на сръбските мобилни оператори!" 😛

Лигавя се, 🙂 но да, изключването на роуминг, когато си в БГ трябва да е решение. Това със сметката е доста неприятно.

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lindt каза:

Аз ще споделя, че това свързване със сръбски оператор на Витоша си има съответното проявление в сметката ми и струва 23 лв. Имам приятел във виваком, който попитах какво е най-бързото и лесно действие от моя страна, но ме попари с думите, че е пробвано и "те не носят отговорност", така че мога единствено да си ги платя. Други по-оптимистични идеи има ли някой? 

Благодаря 🙂

Така като чета, братята сърби доста са ти пресолили и споделения джолан, и споделената червена леща.

:wink:

 

---

Съдбата си знае работата.

Друг път си поствай как тичате в гората и храните гълъбите, а не да ме изкушаваш с вкусотии.

 

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 51 минути , ven62 каза:

Така като чета, братята сърби доста са ти пресолили и споделения джолан, и споделената червена леща.

:wink:

 

---

Съдбата си знае работата.

Друг път си поствай как тичате в гората и храните гълъбите, а не да ме изкушаваш с вкусотии.

 

Веднага си взимам поука и споделям само за :

Бяла салата от черна ряпа, горчива

Броколи със зехтин и лимон, потъмнели 

IMG_20211117_175012.jpg.3c30aba11f64ce37a596f994ee92f8d6.jpg

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, Lindt каза:

Веднага си взимам поука и споделям само за :

Бяла салата от черна ряпа, горчива

Броколи със зехтин и лимон, потъмнели 

IMG_20211117_175012.jpg.3c30aba11f64ce37a596f994ee92f8d6.jpg

Личи си, че си великодушна.

Аз, ако бях, щях да отговоря с една снимка от изядения джолан - кокала.

:biggrin:

Връзка към мнение
преди 19 часа, Lindt каза:

Аз ще споделя, че това свързване със сръбски оператор на Витоша си има съответното проявление в сметката ми и струва 23 лв. Имам приятел във виваком, който попитах какво е най-бързото и лесно действие от моя страна, но ме попари с думите, че е пробвано и "те не носят отговорност", така че мога единствено да си ги платя. Други по-оптимистични идеи има ли някой? 

Благодаря 🙂

А не може ли просто да си държиш роуминга изключен докато си в България?

Връзка към мнение
преди 31 минути , cybersimo каза:

А не може ли просто да си държиш роуминга изключен докато си в България?

Мога, Симо, и е така от този месец. И все пак бяхме на Витоша, а не в пограничен район. А ние доста години си живеем до тази планина и си я смятам за категорично българска.

Връзка към мнение

И на мен ми изпратиха виваком смс 🤔

Таксуване на услугите в роуминг в страни от Европейския съюз/Европейската икономическа зона (ЕС/ ЕИЗ) считано от 01.01.2022 година.

 

За повече инфо цък.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Сега какво с плаща при ползване на разговори и мобилни данни при пътуване до UK на Теленор съм и до колкото разбрах ,вече се плаща всичко на някакви уж минимални цени. Ще пътувам този месец до Лондон.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Ivko каза:

Сега какво с плаща при ползване на разговори и мобилни данни при пътуване до UK на Теленор съм и до колкото разбрах ,вече се плаща всичко на някакви уж минимални цени. Ще пътувам този месец до Лондон.

Доколкото разбрах засега само абонатите на А1 ползват новите тарифи извън ЕС. Виваком били в преговори, вчера говорих с тях. 😃

Най-добре говори с Теленор.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.