Прескочи до съдържание

Airbnb - ама наобратно


Препоръчани мнения

Говорим за друго - за страна, в която боклука се сортира. И за две кофи с надпис "горим" и другата за стъкло и кутийки от бира, консерви и т.н. - това са кфите за боклук в къщата, не за контейнерите отвън. С надписи и картинки, плюс обяснения в правилата , които също са придружени с картинки. Естествено, че боклука се изхвърля от домакина. Но, съгласи се, не може да очакваш някой да се рови в боклука ти и да ти го разделя, нали?

 

И не говорим за няколко чинии или чаши от кафе сутрин, или разни дребни неща, никой не бива да очаква, че някой е длъжен да излъска вси1ко след себе си (макар много хора да го правят). Говорим за фрапантни случаи, в които мивката прелива от мръсни съдове и пренебрегване на часовете за влизане и излизане - винаги може да се попита и всеки домакин би се съобразил при възможност. Но да си дадеш два-три часа допълнителен престой на своя глава не е редно - все пак домакина има и други гости, има нужда от време да подготви жилището, ангажирал е хора за чистене и прочее. Аз не отказвам никога да се оставят куфари в антрето за няколко часа и да се излезе на разходка, обяд и т.н. и да се върнат после за багажа си, а аз през това време да подготвя за другите гости. Но да си останат просто ей така, без да попитат е кофти.

 

И в крайна сметка говорим за препоръка към други хостове - можеш ли с чиста съвест да препоръчаш тези хора на други домакини след теб. Ако ти самият не би бил доволен да ти дойдат пак в къщата, как да ги препоръчаш на друг? Естествено говорим за крайни случаи, не за претенции. Да си оставиш мръсните чинии с обелките и остатъците от храна на масата след теб е признак на неуважение към домакина ти и аз не бих могла да напиша препоръка за такъв гост. Най-малкото защото ще го изравнявам с гости, които са оставили след себе си всичко безупречно - не би било честно.

Ако не препоръчаш гост (дадеш му thumbs down) - няма да може да буква автоматично.

 

За две години ми се е случвало да не препоръчам само двама.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Разбира се, че разделното събиране е задължение на гостите; по-горе Emilia беше споменала самото изхвърляне на боклука, затова попитах.

 

Не знам къде точно е границата...мръсни чаши в мивката в airBnB не съм оставяла, но в хотел бих се замислила за чашата от кафе, признавам си. Естествено, че има разлика между двете, но пак казвам, има си и такса почистване. Трудно ми е да определя.

 

Какво е редно по принцип да очакваме и какво не? Не говорим за ежедневна смяна на кърпи...това с хоста и с часа за check-in ме накара да се замисля - от една страна, това е бизнес и хостът трябва да е гъвкав, от друга - ако някой държи на check-in 24/7 да отседне в хотел...

Връзка към мнение

Би трябвало да е предварителна уговорка, т.е. не може да кажеш, че пристигаш по обед и да оставиш човека да те чака до вечерта, но може няколко часа предварително да кажеш, че ще закъснееш, така че той да си върши другата работа...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен всички задължения и на хоста и на госта трябва да са обявени точно. В Банкок хоста ни каза да си изхвърлим боклука на тръгване и ни показа къде са общите кофи за боклук. Не ни беше проблем да изпълним това изискване. На други места сме оставяли боклука, тъй като никой не ни е казал, че очаква това да е наша грижа.

Що се отнася за използваните съдове, мисля че всеки гост следва да си ги измие. Очаквам, обаче и хоста да повтори това след госта си, тъй като не винаги хората изчистват вкл. измиват след себе си качествено. И понеже не вярвам, че това се прави почти никога не използвам посудата. Отнася се за AirBnb имотите, но и за хотелите. Единствено ползвам чашите за еднократна употреба, които са пакетирани. Изключение направих пак в Банкок, но там хигиената беше на изключително високо ниво. Даже ми стана много приятно, когато след напускането хоста ни остави ревю, че ни препоръчва изцяло, защото сме били изключително внимателни и сме оставили отлична хигиена. И ако трябва да съм напълно честна моето отношение към хоста е адекватно на неговото. Ако имота е супер чист и подреден, полагам усилия да го оставя и аз такъв. Ако имота е не особено чист, разхвърлян и не особено приятен за престой, не си правя изобщо труда да почистят след себе си. На изцяло мръсни не съм попадала, тъй като имам изискване за хигиената.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
На 9/10/2017 в 11:45, Мрън каза:

Не, че подкрепям мърлящината, но все пак нали си има такса почистване, която не е малко - тя не покрива ли неща като изхвърлянето на боклука? Говорим за нормално ползване на апартамент, не за обелки по пода. 

По принцип е така, но все пак в такса почистване едва ли влиза да им мия мръсните чинии за 3 дни....знам ли...

Малко се ядосах. А по принцип като стана дума за чек аута му обясних че нямам против да си тръгват по-късно гостите ми но в случая след тях идваха други и той ми каза да да разбирам и аз имам airbnb така че знам какво е....и въпреки това ми оставя мега свинщината, което беше супер тъпо....

Връзка към мнение

Според мен трябва да се пишат тези неща в ревюто. Меко, любезно, без обиди, да се кажат и положителните нещ, но и като има негативни да не се спестяват.

Същото важи и за гостите - колкото и да е готин хоста, колкото и да е била хубава локацията, ако има нещо не както трябва - трябва да се опише в ревюто, за да го имат предвид следващите. На мен ми е винаги много трудно да пиша негативни неща за посетените места - избирам внимателно и предпочитам суперхостове, така че винаги положителното е много повече от негативното. И ако е лично за мен - бих малхнала с ръка, но ревюто е :

1. за хората идващи след теб, търсещи и те най-доброто за бюджета си и имат нужда от откровенни мнения.

2. за самия домакин - за да коригира дребни нередности и да вижда местата, нуждаещи се от подобрение.

 

@Grishkata за да избегна такива ситуации още на влизане питам гостите какви са плановете им за последния ден. Ако нямам влизане в този ден направо им казвам да си ползват апартамента до когато искат, само да ми пуснат съобщение като излязат. Ако имам влизащи - казвам им стегнете си багажа и го оставете в антрето, излезте на разходка и се върнете едикогаси. Същото и с бързащите да влязат - елате и си оставете багажа - ако съм свършила с приготвянето - настанете се направо. Ако ли не - ето ключ, разглеждайте града.

 

@mililia това със съдовете ми е проблем и като гост и като домакин. Като гост си измивам всичко, което ще ползвам (щото винаги ползвам кухня, затова и избирам airbnb). Като домакин - проверявам и премивам всичко, което ми се стори съмнително, подменям редовно тигани и тенджери, че се захабяват бързо, но имам много богат набор от съдове - цяла колекия традиционна керамика - няма как да измивам всичко. От друга страна много се дразня от хубави и просторни airbnb-та с големи кухни и всичко на всичко 4 чашки и 4 чинийки в цялата кухня. Последния път в едно такова си рязахме салатата в единствената тенджера (нямаше купа) и не можеше да пием сок и кафе сутрин, защото чашите бяха само 4 (в апартамент за 5 човека).

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Grishka, ако не си купил още детектори, открих, че има комбинирани smoke + carbon monoxide за 10 тина паунда. Аз поръчах този - https://www.amazon.co.uk/gp/product/B074XFFCNW/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Редактирано от Jordan
Връзка към мнение
преди 7 часа, Jordan каза:

Grishka, ако не си купил още детектори, открих, че има комбинирани smoke + carbon monoxide за 10 тина паунда. Аз поръчах този - https://www.amazon.co.uk/gp/product/B074XFFCNW/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Откога се каня да купя един за carbon monoxide - сега ще се възползвам от твоята връзка. Благодаря :) 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 4 седмици по-късно ...

Гришка, Нямам идея аз. Защо ти се налага да го регистрираш? 

 

Иначе ние до неделя сме готови за отваряне на "хотела". Сложихме климатици и ще имаме приятелка, която ще посреща. Събрахме и миялна, пералня със сушилня и фурна в малката кухня. Да видим как ще тръгне.

 

Около коледа и нова година вдигат ли хостовете цената на нощувка?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , Jordan каза:

Гришка, Нямам идея аз. Защо ти се налага да го регистрираш? 

 

Иначе ние до неделя сме готови за отваряне на "хотела". Сложихме климатици и ще имаме приятелка, която ще посреща. Събрахме и миялна, пералня със сушилня и фурна в малката кухня. Да видим как ще тръгне.

 

Около коледа и нова година вдигат ли хостовете цената на нощувка?

Успех! Може и да се вдигнат, но като нов апартамент май не е за препоръчкване.

Аз имах апартамент в Пловдив, който поддържах една година в еърбнб и букинг, като бях много доволен от възвръщаемостта. Първоначално идеята ми беше да е само в БНБ, тъй като все пак е апартамент, но малко след старта го качих и в букинг. Учудващото за мен беше, че съотношението на нощувките беше 75:25 в полза на букинг. Това, разбира се, не беше в мой плюс, тъй като комисионната на букинг е по-голяма, но така се получи.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Jordan каза:

Около коледа и нова година вдигат ли хостовете цената на нощувка?

Не мисля, че София има с какво да привлече много хора (извън българи връщаши се от чужбина) по време на Коледните празници.

Връзка към мнение

naTpuoT, tch, Благодаря за коментарите. Качих малко цената за коледа и нова година все пак и с друга идея. Вероятноста да има леко парти е голяма предполагам, въпреки правилото no parties allowed. Та около партито ще има повече чистене и може някои счупени неща. Пък и разправия със съседите може да изникне. 

 

@naTpuoT: Ако нямам много гости в Airbnb, сигурно ще помисля и за букинг. Аз като турист досега съм ползвал само букинг, та не ми е трудно да ти повярвам. Не можеш ли да си включиш комисиона на букинг в цената, или някой беше писал, че имат изискване да нямаш по ниска цена по други сайтове?

Редактирано от Jordan
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Jordan каза:

Не можеш ли да си включиш комисиона на букинг в цената, или някой беше писал, че имат изискване да нямаш по ниска цена по други сайтове?

Да, правилно се разбрал. Иначе може да "тагваш" с "@" и изписваш ника на човека :)

Връзка към мнение
преди 7 часа, Jordan каза:

Около коледа и нова година вдигат ли хостовете цената на нощувка?

За нов апартамент не е много препоръчително да вдигаш цените, дори можеш да ги подбиеш малко според мен. Предимствата ще са следните:

 

- При липса на ревюта, един от начините твоят апартамент да изпъкне сред останалите е именно цената. 

- Пускайги го на ниска цена можеш да се сдобиеш с положителни ревюта, които да коментират "great value for money" или нещо подобно. В последствие дори да решиш да вдигнеш цените, тези коментари си остават въпреки че на практика са били за по-ниската цена. 

 

Според мен се откажи от философията "ден година храни" покрай Коледа, която обхваща почти всички сфери на живота ни, надявам се плановете са ти дългосрочни, за това и мисли с дългосрочна перспектива - най-важното за теб в момента е да събереш опит и положителни ревюта, а не 10-20% повече покрай Коледа :). Това поне е моето мнение. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 8 часа, Jordan каза:

Около коледа и нова година вдигат ли хостовете цената на нощувка?

Аз съм пътувала много около Коледа и Нова Година - просто заради събиране на повече почивни дни. Основното повишение на цените са:

 

- самолетни билети - много, много нагоре;

- новогодишна специална вечеря или вход за парти;

- нощувки в световно известни дестинации заради специални партита - напр. Рио де Жанейро. 

 

Никъде няма увеличение заради самото увеличение. Помисли каква е причината да увеличиш цените и какво можеш да предложиш повече в този период. Иначе ще постигнеш обратния ефект. 

 

Повярвай ми, едни нормални цени в празничен период - особено когато нищо специално не се случва, както и всеки се опитва да прави милиони за ден - ще ти донесе много дивидент. 

 

 

Връзка към мнение

Ами питам защото апартамента ми е голям - за до 8 човека и съседите започнаха да говорят че съм отворил хотел едва ли не и искам да си изчистя нещата.

Колкото до нг и коледа мисля че е задължително аз ги вдигнах....

 

Прави ми впечатление че има тенденция на понижаване на цените...явно мното неможачи и незнаещи вече си пускат имотите и вече има апартаменти в топ център за 4 човека луксозни за по 30-35 евро което е смешно...а още по-лошото е че не са 1 или 2 а са много....

 

Иначе за букинг си прав - комисионната е потресаваща за съжаление...

Връзка към мнение
преди 11 минути , Grishkata каза:

 

Колкото до нг и коледа мисля че е задължително аз ги вдигнах....

 

Прави ми впечатление че има тенденция на понижаване на цените...явно мното неможачи и незнаещи....

 

Не може да се тръгва с големите цени (роги) напред. Първо трябва да се посъберат ревюта и най-вече опит. Сам знаеш - много неща се учат в процеса и всяко място има малка нужда от корекции - добавяне на някои неща, пооправяне на други - иска си понаместване малко.

Високи цени = високи изисквания. Ако са без покритие, тогава ревютата ще са лоши. Хората нямат против да платят повече, но да си заслужава. Мотива "ами Коледа е" не е достатъчен.  Не ме разбирайте погрешно, не че аз не съм ги вдигнала, удвоила съм ги даже, ама сега се и старая двойно - шампанско, домашни сладки, соли за вана, декорация...Вчера луднах с резервации за ресторанти, че си сменят мненията, броя на хората, менютата...Догодина, честно, ще се замисля дали да правя тия гимнастики и просто да оставя хората да се радват на ниски за сезона цени и аз да си гледам кефа.

 

@Grishkata отиди в общиняата и питай, там ще те опътят. Каквото и да ти отговорят - ще има какво да кажеш на съседите поне. Най-добре е да се регистрираш и всичко да е коректно - изцяло в твой интерес е, макар да си е ходене по мъките и б'рократщина. Сериозно си се захванал с това - дооформи го както си трябва.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 46 минути , Grishkata каза:

Прави ми впечатление че има тенденция на понижаване на цените...явно мното неможачи и незнаещи вече си пускат имотите и вече има апартаменти в топ център за 4 човека луксозни за по 30-35 евро което е смешно...а още по-лошото е че не са 1 или 2 а са много....

 

По-скоро се е наводнил пазара. Според тази статистика за 2017 година има 90% ръст на предлаганите апартаменти.

https://www.airdna.co/market-data/app/bg/default/sofia/overview

Иначе ако мислиш да го правиш дългосрочно в един момент ще трябва да го легализираш. НАП вече имат достъп до всички банкови сметки. Доста хора занимаващи се с онлайн търговия изгоряха. Вярно става въпрос за суми над 10-хиляди на година, ама по всяка вероятност ти ги правиш.

Връзка към мнение

Проблема не ми е общината....съседката отдолу нещо проплака от банята ми и стана такъв скандал, че не мога да ви опиша пусна жалба в община, днск и къде ли не че съм бутал стени (което ест не е вярно), че съм имал хотел и т.н....сега се опитвам да туширам но е нещо страшно....

 

самурайка аз имах предвид ако си по-отдавна, че е нормално да ги вдигнеш за празниците, ако си нов точно обратното мисля...

 

tch интересна статистика.....както виждаш точно за това говорех - 35 евро средна цена което е доста ниска цена за съжаление....и да ви разкажа една кратка историйка...едни италианчета им запазих маса в bedroom и 8 човека с все входа включен платили 360 евро и се оплакваха че им било скъпо....та си викам на акъла тия наистина си мислят че тука всичко е без пари

Връзка към мнение

@Grishkata Неприятна ситуация. Нищо чудно и аз да се озова в подобна като ги знам някои от съседите ми. Иначе за регистрацията в общината, може да съм в тоална грешка и много заблуден, но покрай многото четене по-рано тази година, ми се струва, че в този или някой друг форум прочетох мнение, че когато не си регистриран, както сега, етажната собственост имала по-малко лостове да те контролира/блокира и т.н. Ще опитам да открия това за което говоря, но преди да минаваш през процедурата и да се регистрираш/категоризираш (или както се казва) може би е добра идея да се консултираш с юрист по този въпрос.

 

Иначе аз съм пуснал доста ниска базова цена и една идеа по-висока цена за Петъци и Съботи. За коледа и нова година посмалих малко цената до нивото на Петък и Събота и ми дадоха добър съвет да направя миниму 3 дена продължителността на престоя за тези два празника, за да не ме букват само за по един ден. Звучи ми добре този вариант. 

 

Иначе и аз забелязвам, че цените доста са паднали в сравнение с година по-рано. Статистиката по-горе показва защо. Явно ще има приближаване на нетните доходи от постоянен наем и краткосрочен в следващите месеци, година.

 

@naTpuoT Ти защо се отказа от БнБ то?

Връзка към мнение

Днеска бях в днск и ми казаха че от месец има нов закон и че ако искаш да си направиш апартамента къща за гости не е нужно за сменяш предназначението на имота от жилищно така че нямаш никакви проблеми, отиваш в общината в турист. отдел и си го регваш....а това което казваш не вярвам, напротив ако не са ти ок нещата има жалби и т.н. даже днеска ми казаха че кмета имал право да ти затвори апартамента но след този закон вече това се изчиства....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.