Прескочи до съдържание

Airbnb - ама наобратно


Препоръчани мнения

преди 1 час, Grishkata каза:

Днеска бях в днск и ми казаха че от месец има нов закон и че ако искаш да си направиш апартамента къща за гости не е нужно за сменяш предназначението на имота от жилищно така че нямаш никакви проблеми, отиваш в общината в турист. отдел и си го регваш....а това което казваш не вярвам, напротив ако не са ти ок нещата има жалби и т.н. даже днеска ми казаха че кмета имал право да ти затвори апартамента но след този закон вече това се изчиства....

Точно това имах предвид! Ясно ми е че комшиите пищат, а не общината, но като си регистриран и като ремонта ти е със съответните разрешения - може даже да копираш по едно на съседката и да й ги представиш официално на общото събрание - нищо не може да ти каже. Но когато не си - може, а може и до сериозни проблеми да доведе.

Туризма е печеливш бизнес и явно и в България са се усетили, че може да се намери баланс между това да се печели и да не се тормозят хората и са улеснили процедурата по регистрация - хем повечето хора да са "на светло".

 

А за ниските цени....ако прегледаш темите назад, още от преди година и повече, все това коментираме. София е нискобюджетна дестинация и няма изглед скоро да стане друга. Идват много чужденци, увеличават се всяка година, готино им е, но основното е, че е без пари. Според мен ще се понаместят нещата и скоро ще изпокапят тези с неправилните сметки (дай им малко време да се усетят че са на загуба) и ще се отсее плявата.

При сегашното ниво на цени на имоти/цени на нощувки ми се вижда безумен риск да се купува в София с такава цел (виж ако си го имаш имота, това е друго). Надявам се с новите полети на Раян до Бургас да живне малко морето.

Връзка към мнение
преди 41 минути , samuraika каза:

Надявам се с новите полети на Раян до Бургас да живне малко морето

Те полетите ще са за 6-7 месеца, което разбира се по-добре от 3-4, както е в момента.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Да ви се "похваля".

Тия дни, покрай Нова година, получих подарък от airbnb:

DSC_2082.JPG.e74008bb43e6d5ef5b18d42602e08514.JPG

 

Потупване по рамото, похвала пред строя, безсмислени подаръци - върнаха ме в пионерските/комсомолските ми години.

Аз от airbnb очаквах съвсем други неща. ;) 

Дали довечера да не разглобя картината - може пък ваучера да са го скрили вътре. :)

Редактирано от ven62
  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Ама нямаш ли ваучер! Аз също съм получавала тениска и ключодържател (и двете "полезни" и с естетика като твоята картина), ама и 100$ ваучер си получавам всяка година!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 минути , samuraika каза:

Ама нямаш ли ваучер! Аз също съм получавала тениска и ключодържател (и двете "полезни" и с естетика като твоята картина), ама и 100$ ваучер си получавам всяка година!

Да, но поотделно.

Кажи, че и при теб е така, че иначе ще се скъсам от яд. ;):lol:

Връзка към мнение

Да, да, поотделно! Ваучерите идват точно година след като си станал суперхост, а боклучетата са разни кампанийни изцепки, когато им трекне. И един обед ме черпиха веднъж на някаква сбирка.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

@Grishkata, успя ли да регистрираш апартамента? Някой има ли повече подробности за целия процес? Имам апартамент, който след още малко инвестиция бих могла да пусна. Имам голямо желание, но и мен ме притесняват проблеми със съседите. Иска ми се тези неща да са изчистени,преди на инвестирам допълнително.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравей Георги,искам да регистрирам къщата си за гости в airbnb,но тя се намира в малко селце,което не излиза на тяхната карта и не мога да довърша регистрацията.Знаеш ли как мога да променя това?

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Да попитам хората, които имат опит като домакини в AirBnB. В случай че е зададено някакво условие за отмяна (в случая Strict),  съществува ли техническа възможност домакинът да го променя само за отделни резервации (примерно на Moderate)?

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Има ли Airbnb хостове тук? Имам нужда от съвет относно международните плащания. Българските банки много ме скубят, отдържат ми 1/3

 от плащанията за такси. Трябва да има друг наячин. 

Връзка към мнение
преди 4 минути , ivenera каза:

Има ли Airbnb хостове тук? Имам нужда от съвет относно международните плащания. Българските банки много ме скубят, отдържат ми 1/3

 от плащанията за такси. Трябва да има друг наячин. 

Аз не съм хост, но както биха казали някои магеланци, решението е Revolut :) 

Връзка към мнение
преди 17 минути , ivenera каза:

Да де, и аз така е ентусиазирах с Револют, но Airbnb не иска да го приеме. Revolut има британски IBAN,  a  Airbnb вижда че със с Български адрес и не го приема.

Зависи какви суми приемаш, има банки при които входящия превод е безплатен до 100 евро (ДСК) или 500 (ПИБ). За Тексим банк мисля, че е безплатен без значение от сумата. Провери все пак последните им условия, защото тези дни четох за нова вълна повишение на таксите заради по-ниските лихви по кредити. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 16 минути , ivenera каза:

Да де, и аз така е ентусиазирах с Револют, но Airbnb не иска да го приеме. Revolut има британски IBAN,  a  Airbnb вижда че със с Български адрес и не го приема.

А, не е така. Приема си революта. Малко повече играчка и ще стане.

 

преди 44 минути , ivenera каза:

от плащанията за такси. Трябва да има друг наячин. 

Начини да искаш:

https://www.paysera.bg
https://www.payoneer.com/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако знаеш как да ползвам Ревоюта ми кажи, защото си играя от 2 дена и ми го отказва защото IBAN-а им е GB и ми искат GB адрес. Питах Airbnb-то и те казаха общо взето, че мойта няма да стане.

Тези Paysera i Payoneer са ок, но имат също такси между 1,7 и 2,3%

Ако не намеря друг начин ще трппябва тях да опитам

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Георги said:

Зависи какви суми приемаш, има банки при които входящия превод е безплатен до 100 евро (ДСК) или 500 (ПИБ). За Тексим банк мисля, че е безплатен без значение от сумата. Провери все пак последните им условия, защото тези дни четох за нова вълна повишение на таксите заради по-ниските лихви по кредити. 

Мерси, виждам че и Тексим има безплатни преводи, май това ще опитам, иначе Пейсера

https://www.capital.bg/biznes/moiat_kapital/2017/09/08/3037967_taksa_i_na_vhoda_i_na_izhoda/

 

 

Връзка към мнение

Сигурно пак не съм разбрал нящо, но аз съм хост в БГ, и преводите от AirBnB към ПИБ ми идват в лева и няма никакви такси. Малко се губи от EUR-BGN курса който ползват AirBnb, но ще го преживея. Когато пращам евро от чужбина прaщам по 499 евро на транзакция и избягвам таксите на ПИБ за валутни преводи. 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Jordan каза:

"таксите, които се налагат на валутните банкови трансфери в евро, трябва да бъдат равни, на тези за банкови преводи в националната валута"

 

Само не ми е ясно, дали в България преводите в лева ще станат по 20 евро за бройка или наистина преводите в евро ще станат по лев за бройка

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Привет, на всички!

 

Доста четох във форума, но не намерих конкретна информация и затова се включвам с въпрос към тези, които вече предлагат апартаменти чрез airbnb. От известно време със съпругът ми имаме идеята да се пробваме и ние да предлагаме жилище през тази платформа,да го отдаваме за нощувки, а не за дългосрочно наемане от конкретен ползвател. Искаме всичко да ни е изрядно и да минимизираме проблеми от правно естество. В тази връзка се обръщам към хората с по-голям опит:

- Какъв данък плащате и абсолютно ли е задължително да се категоризира апартамента? Приятелка- счетоводител ми каза, че е трябва да имам съгласието на 51% от собствениците във входа, после от общината да видят апартамента и да го категоризират, според това да платя патентен данък и от там на сетне да водя отчет за брой нощувки.

- Има ли някаква възможност да се избегне това категоризиране и искане на съгласие от съседите? Защото това ни се струва, голямо главоболие, а и дори да накараме съседите да подпишат ( а се съмнявам), какво пречи в последствие да се отметнат... 

- Ако гореописаното може да се заобиколи, какъв данък плащате? Целта ни не е да не плащаме данъци, а да успеем законово да се занимаваме с този вид туристическа дейност, но да не ни спира такава бюрокращина като това със съседите.

Доста сме се ентусиазирали от идеята, става дума за моят роден град Варна, в който се завръщам след доста време . Мисля, че градът много е живнал последните години и има голям потенциал. В чужбина от нищо правят нещо, а ние имаме и природа и забележителности, остава само да ги ценим и пазим.

Връзка към мнение

Ако апаратаментът е с добра локация и добре обзаведен може да се даде за много добри пари на студенти чужденци. Данъкът за всякакъв вид дейности в България е 10%.

Връзка към мнение

Благодаря за идеята, но ние искаме да се занимаваме с настаняване и допълнителни услуги с цел туризъм, а не да отдаваме апартамента дългосрочно  🙂 Този данък от 10% ми се струва, че важи само в този случай, или бъркам?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.