Прескочи до съдържание

Airbnb - ама наобратно


Препоръчани мнения

На 24.09.2019 г. в 9:14, samuraika каза:

A какво е? Баноково извлечение за приходите? Каквото и да е - комисионните на airbnb не стигат до теб изобщо. Не ги заприходяваш по никакъв начин и съответно няма какво да те бъркат. Airbnb си отчитат и плащат за техните си приходи.

Комисионните на airbnb достигат до мен. Бъркат ме, защото трябва да се регистрирам по чл. 97а по ЗДДС и да начислявам ДДС на комисионните. 

 

Връзка към мнение
преди 11 часа, Atsi каза:

Комисионните на airbnb достигат до мен.

 

Не достигат.

Сайта ти превежда сумата БЕЗ комисионните и имаш разпечатка за получените суми, както и банково извлечение за преведените от сайта пари, можеш да си разпечатиш CSV file за всяка една резервация с преведената на теб лично сума (а не стойността на резервацията). Те са си твоите печалби БЕЗ 3% комисионни на сайта. Airbnb си прибира техните комисионни и това са си техни печалби и те си плащат данъци върху тях. Не превежда цялата сума от резервацията, превежда само твоята...

....знаеш ли, прав си! Много сложен казус, не знам как може да се разреши. Успех приятелю!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, samuraika каза:

Не достигат.

Сайта ти превежда сумата БЕЗ комисионните и имаш разпечатка за получените суми, както и банково извлечение за преведените от сайта пари, можеш да си разпечатиш CSV file за всяка една резервация с преведената на теб лично сума (а не стойността на резервацията). Те са си твоите печалби БЕЗ 3% комисионни на сайта. Airbnb си прибира техните комисионни и това са си техни печалби и те си плащат данъци върху тях. Не превежда цялата сума от резервацията, превежда само твоята...

....знаеш ли, прав си! Много сложен казус, не знам как може да се разреши. Успех приятелю!

Благодаря за пожеланието. Лошото е , че и местните счет.спецове не знаят как. Аirbnb изрично пише, че не начислява ДДС върху комисионната си на регистрираните фирми/частни лица по ДДС в България. Което значи, че на тези 3 % ние трябва да начислим. Но нямаме документ по нашето законодателство.

 

Връзка към мнение

Чакай...Това е друго. 97 е специална регистрация. Недей влиза в тоя филм-икономическият смисъл е нула. Дивотията е, че airbnb не са регистрирани в БГ, но предоставят услуга тук. С рекламата в Гугъл е същото. Комисионната-в случая таксите, които АВВ събира от хоста, са заоблагаеми доставки (достъпа до системата на airbnb) и върху тях трябва да се начисли ДДС, което да се плати тук в БГ (от хоста), защото тук е мястото на предоставяне на услугата. ТОва е причината те да не начисляват ДДС върху тая комисионна-защото друг трябва да я плати. Нормална посредническа услуга, при която посредника ти е в друга държава от ЕС (в случая са в Ирландия). На него му плащаш комисионната без ДДС, а в своята държава плащаш ДДС-то.

Съответно-водиш си дневник покупки и дневник продажби за ДДС-то и не важи прага от 50 хиляди за регистрация.

Но това не значи, че се регистрираш като физическо лице по ДДС. Заради това и регистрацията е "специална". Регистрираш се само за е тия комисионни. За оборота ти от нощувки продължава да важи прага от 50 хиляди/год. Най-големият недостатък на всичко това е, че нямаш право на данъчен кредит за ДДС-то и нормативно признатите разходи са ти фиксирани. От там се губи и икономическия смисъл на тая операция, особено както ДДС-то за нощувките е 9%.

Въобще не влизай в тоя филм, смисъл няма, нямаш разходна част.

А тя ще ти е страшно необходима като се наложи да направиш първия ремонт или да купиш някой по-скъп уред. Да не говорим пък ако вземеш втори апартамент да листнеш в системата.

Направи си фирма, виж там с осигуряването как ще стават нещата и си работи като ЕООД/ООД.

Зарежи я тая хипотеза по 97, само ядове ще имаш с това. Airbnb  години наред не стоеше в полезрението на НАП, защото генерираше мижави обороти и няма кой да прави 5000 ревизии с идеята да събере от всичките общо 500 лева. Нещата се промениха радикално от тогава.

Намери други "спецове". Материята е подробно и системно развита в редица писма на НАП, където съвсем ясно е обяснено кое как трябва да се направи. Точно данъчното третиране на приходите и ДДС-то е пречка в момента в големите градове да има  свръхпредлагане. На повечето хора им е сложно, защото те никога не са имали фирми, никога не са имали самостоятелна дейност и идеята да плащат на счетоводител и да внасят ДДС ги хвърля в ужас. Не е съвсем без основание, но не е толкова страшно. Със специалната регистрация нищо не правиш-на чиста загуба си.

За другия ти въпрос-airbnb ти издава фактура за комисионната си.  От earnings/  transaction history/ completed payots си избираш една конкретна резервация по уникалния и код. В дъното на страницата е invoice * ххх и срещу него VIew. Цъкаш там с мишката . Това е фактурата на Airbnb  за комисионната. В CSV файла ги има сумите, за да си сметнеш ДДС-то, но ги няма номерата на фактурите, които трябва да се опишат за пред НАП. Тях си ги разпечатваш задължително по начина горе и си ги пазиш, защото това ти е счетоводния документ за платената комисионна. Съответно-това доказва, че правилно ти е изчислено ДДС.

 

Комисионните на airbnb не са фиксиран процент. Имат си някакъв техен алгоритъм за изчисляване. На една и съща цена за нощувка са ми начислявали  service fee  в интервал от около 1 лв. Примерно от 1,20 до 2,20. Как, защо....само те си знаят.

 

Много хора все още работят така-отдават обект като физически лица, Airbnb им начислява ДДС върху комисионната и си го плаща в Ирландия, обаче това е незаконно ако и хоста не е в Ирландия. ДДС се плаща тук в БГ и за целите на тоя данък хостовете са длъжни да се регистрират или по тоя 97 ЗДДС или да си направят фирма + доброволна обща регистрация по ЗДДС.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение
На 29.09.2019 г. в 0:59, santaclash sc каза:

Чакай...Това е друго. 97 е специална регистрация. Недей влиза в тоя филм-икономическият смисъл е нула. Дивотията е, че airbnb не са регистрирани в БГ, но предоставят услуга тук. С рекламата в Гугъл е същото. Комисионната-в случая таксите, които АВВ събира от хоста, са заоблагаеми доставки (достъпа до системата на airbnb) и върху тях трябва да се начисли ДДС, което да се плати тук в БГ (от хоста), защото тук е мястото на предоставяне на услугата. ТОва е причината те да не начисляват ДДС върху тая комисионна-защото друг трябва да я плати. Нормална посредническа услуга, при която посредника ти е в друга държава от ЕС (в случая са в Ирландия). На него му плащаш комисионната без ДДС, а в своята държава плащаш ДДС-то.

Съответно-водиш си дневник покупки и дневник продажби за ДДС-то и не важи прага от 50 хиляди за регистрация.

Но това не значи, че се регистрираш като физическо лице по ДДС. Заради това и регистрацията е "специална". Регистрираш се само за е тия комисионни. За оборота ти от нощувки продължава да важи прага от 50 хиляди/год. Най-големият недостатък на всичко това е, че нямаш право на данъчен кредит за ДДС-то и нормативно признатите разходи са ти фиксирани. От там се губи и икономическия смисъл на тая операция, особено както ДДС-то за нощувките е 9%.

Въобще не влизай в тоя филм, смисъл няма, нямаш разходна част.

А тя ще ти е страшно необходима като се наложи да направиш първия ремонт или да купиш някой по-скъп уред. Да не говорим пък ако вземеш втори апартамент да листнеш в системата.

Направи си фирма, виж там с осигуряването как ще стават нещата и си работи като ЕООД/ООД.

Зарежи я тая хипотеза по 97, само ядове ще имаш с това. Airbnb  години наред не стоеше в полезрението на НАП, защото генерираше мижави обороти и няма кой да прави 5000 ревизии с идеята да събере от всичките общо 500 лева. Нещата се промениха радикално от тогава.

Намери други "спецове". Материята е подробно и системно развита в редица писма на НАП, където съвсем ясно е обяснено кое как трябва да се направи. Точно данъчното третиране на приходите и ДДС-то е пречка в момента в големите градове да има  свръхпредлагане. На повечето хора им е сложно, защото те никога не са имали фирми, никога не са имали самостоятелна дейност и идеята да плащат на счетоводител и да внасят ДДС ги хвърля в ужас. Не е съвсем без основание, но не е толкова страшно. Със специалната регистрация нищо не правиш-на чиста загуба си.

За другия ти въпрос-airbnb ти издава фактура за комисионната си.  От earnings/  transaction history/ completed payots си избираш една конкретна резервация по уникалния и код. В дъното на страницата е invoice * ххх и срещу него VIew. Цъкаш там с мишката . Това е фактурата на Airbnb  за комисионната. В CSV файла ги има сумите, за да си сметнеш ДДС-то, но ги няма номерата на фактурите, които трябва да се опишат за пред НАП. Тях си ги разпечатваш задължително по начина горе и си ги пазиш, защото това ти е счетоводния документ за платената комисионна. Съответно-това доказва, че правилно ти е изчислено ДДС.

 

Комисионните на airbnb не са фиксиран процент. Имат си някакъв техен алгоритъм за изчисляване. На една и съща цена за нощувка са ми начислявали  service fee  в интервал от около 1 лв. Примерно от 1,20 до 2,20. Как, защо....само те си знаят.

 

Много хора все още работят така-отдават обект като физически лица, Airbnb им начислява ДДС върху комисионната и си го плаща в Ирландия, обаче това е незаконно ако и хоста не е в Ирландия. ДДС се плаща тук в БГ и за целите на тоя данък хостовете са длъжни да се регистрират или по тоя 97 ЗДДС или да си направят фирма + доброволна обща регистрация по ЗДДС.

Не си ме чел внимателно. Вече имам фирма. Чл 97а не го избирам аз, той е задължителен и не мога да го избегна. Избегването е проблеми с НАП в бъдеще. По второто ти тълкуване, повтарям - знам къде са документите/фактурите, но данъчните ми казаха, че тези документи/ фактури нямат необходимите аксесоари по нашето законодателство и може да не ми ги признаят при проверка на справка и дневници.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, едно малко странично включване от мен: търся жилище средносрочно в центъра на София и ако някой от вас си търси сигурни наематели, ще се радвам да обменим информация на лични съобщения. 

 

П.П. Предварително се консултирах с @Георги и имам уверението му, че в слуачая питането ми е допустимо. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

"тъмна индия"...от цялото диагонално четене на форума, после последните два поста ме доведоха до напълно  объркване. От два месеца се регистрирах в Airbnb. Получих някакви доходи, как да си платя данъка за тях в НАП. Като чета всичко това ми изглежда много сложно. Да отида в НАП и да подам една декларация за допълнителни доходи, но как ще докажа доходите, като слушам с тези фактури от самия сайт на Аirbnb, нищо не ми е ясно. Бих ли могла просто да ги декларирам без представяне на фактури и тем подобни, не радзбирам от счетоводни сметки и всичко ми и доста сложно. Плюс това те паричките не са кой знае колко и си стоят в профила ми - дотъпни  за проверка. Как го правите?  обръщам се към хора, които отдават подобни апартаменти, стаи, къщи. По най безобидния начин, просто мога ли да попълня една декларация и да се платя данъка....., но не да ме разтъкават и подлудяват..по общини, ....регистации по ДДСи т.н..Не искам да се регистрирам дълготрайно...... или нищо да не правя

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Конкуренцията не спи...

 

900 нови стаи в петзвездни хотели ще се появят в София до една година, което е ръст с 80% спрямо равнището им в момента. Това стана ясно по време на конференцията BalREC, организирана от Градът медиа груп.

https://www.investor.bg/bylgariia/451/a/900-novi-stai-v-petzvezdni-hoteli-shte-se-poiaviat-v-sofiia-do-edna-godina-292842/

 

 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

ZROI....с една дума-не можеш!

Цялата система е изключително комплицирана заради ДДС-то. Добре направеният сайт и простото управление създават илюзията, че е лесно. Не е.

Вчера слушах един от новоизбраните софийски общински съветници, който коментираше, че вече и тук трябвало да се помисли за регулации, защото туристическият поток започвал да пречи на ежедневния живот в града. Как се обяснява на подобен олигофрен, че една Венеция с 300-те си хиляди население, всяка година посреща 12-13 милиона туристи? И такива градове по света не са един и два.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
8 hours ago, santaclash sc said:

Вчера слушах един от новоизбраните софийски общински съветници, който коментираше, че вече и тук трябвало да се помисли за регулации, защото туристическият поток започвал да пречи на ежедневния живот в града. Как се обяснява на подобен олигофрен, че една Венеция с 300-те си хиляди население, всяка година посреща 12-13 милиона туристи? И такива градове по света не са един и два.

Точно Венеция изобщо не е добър пример, защото там туризмът направо уби града и накара местното население да се изсели!

 

Дългият, бавен залез на Венеция

https://money.bg/economics/dalgiyat-baven-zalez-na-venetsiya.html

 

За да е устойчив туризмът трябва да е в полза на местното население, а не да го измести и изгони. Може да превърнеш Венеция в един музей на открито, но това убива най-големият чар поради което Венеция е Венеция...Ако няма местни, които да седят в заведенията, да се возят в гондолите и т.н. Венеция от жив град се превръща в мъртъв град. От туристическа гледна точка изобщо не е интересно да гледаш как разни туристи ядат паста, возят се в гондоли или пазаруват сувенири.

 

За да има мирно съжителство между местни и туристи определено има нужда от регулация. Не е нормално ти да си купиш апартамент да 50-100 хиляди евро и всяка вечер до теб пияни англиски туристи да си правят купони!

 

Хубаво е, че някой път дори Airbnb реагират проактивно и не очакват някой външно да ги регулира.

 

Airbnb bans ‘party houses’ following Orinda shooting

18 comments

It’s not clear what “party house” means

https://www.theverge.com/2019/11/4/20948759/airbnb-brian-chesky-bans-party-houses-halloween-orinda-california-shooting

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, Венеция не беше добър пример, всъщност.

София е много далече от тая работа, сградният фонд в центъра се състои преимуществено от пълни порутини, които честно казано не знам какво бъдеще точно имат. Като дългосрочен наем нямат, със сигурност. Аз три месеца търсих наематели и тайно си мечатех за едни 500 лева наем  за двустаен, напълно обзаведен апартамент, излизащ основен ремонт. Ама наистина основен. Единственото нещо, което остана от първоначалния вид, беше дюшемето на пода. Останах си с мечтите.

Не ми се получи. Липсата на асансьор (нищо, че съм на третия етаж) и "зоната" за паркиране решаваха нещата с наемателите почти веднага. А имах само две условия към брокерите-потенциалните наематели да не са студенти и да не са черни. Расови предрасъдъци аз нямам...ама имам две зли съседки, на които расизмът никак не им е чужд.

 

ABB имат проблем с партитата много отдавна, като тоя проблем засяга предимно САЩ. Рядкост в други държави. Голяма къща с с двор и хост, който живее далече, са си рецепта за проблем. В статистиката за престрелките тая не им е първата, защото от 50 човека, все ще има един, който да донесе наркотици, а друг-оръжие.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

който има апартамент или стая, които (смята да) отдава, да има предвид и да следи как ще се развие това законодателно предложение - https://clubz.bg/90902-vlastta_sreshtu_airbnb_i_podobni_iska_i_filtyr_v_neta_pri_narusheniq

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От 3-4 години се чудят как точно да го утрепат тоя бизнес, ама все нещо им се губеше как да го направят баш по милиционерски- с тъпото на теслата. Е, дойде анимационния герой, да ги светне.

В тези регулации реално няма нищо ново, но в държавите с недоразвит пазар, чиято система на управление по принцип си е полудиктатутра, преминаваща на моменти в лабораторно чиста такава, регулациите са каскаден процес. До тук няма нищо страшно. Страшно е това, дето идва после:

 

- вдигане на такса смет за апартаментите-изчисляване като за фирми.

- запознаване отблизо с масовата корупция на абсолютно всички нива, във всички общини (за тези, които още не са се запознали). Много искам да видя как точно със сегашния си капацитет в София комисиите ще обходят 3000 обекта. Ще им отнеме години и още толкова за издаването на удостоверенията. Освен ако...нещо, нали...Защото тримесечен срок за това е нереалистичен.

- разходи за ток, отопление и т.н.- като на небитов потребител, нерегулиран пазар на енергия по товаров профил и т.н. Крайното повишение на цената  минимум тройно.

- задължителни застраховки ГО. Това е т.нар. Гражданска отговорност на хотелиера и ресторантьора. Към нея в доста държави има и задължителна имуществена за обекта, която е много скъпа.

- промяна на предназначението на всички обекти, за да не са жилищни по ЗУТ. Тук няма шанс-90% ще затворят. Процедурата е бавна и струва хиляди лева. Достатъчно е само за категоризацията сградата да трябва да има има енергиен паспорт и всичко отива по дяволите.

 

Проблемът не е само данъчен, за съжаление. Данъчната част е най-лесната.

 

Редактирано от chandni
Политика
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
На 16.11.2019 г. в 19:00, santaclash sc каза:

...

Не ми се получи. Липсата на асансьор (нищо, че съм на третия етаж) и "зоната" за паркиране решаваха нещата с наемателите почти веднага. А имах само две условия към брокерите-потенциалните наематели да не са студенти и да не са черни. Расови предрасъдъци аз нямам...ама имам две зли съседки, на които расизмът никак не им е чужд.

 

Много съм любопитна - какво точно ще направят съседките, ако живущите са по-тъмно кафяви? 

Връзка към мнение

Не знам. Не съм се опитвал да разбера. И не искам. Не съм им в категорията. За мен животът тече просто-състои се от работа и почивка. Тук там с някое забавление, пътуване или борба с обичаен ежедневен проблем. При тях не е така.

Стари моми с ярко изявени артистични заложби. Навъсени, отнесени, завистливи, в перманента депресия и редовно злоупотребяващи обилно с алкохол. Животът им минава по ръба на истерията и дребни неща могат да ги хвърлят в ярост и бяс, без някаква видима причина. Злоупотребяват също така с телевизия и с радио-на къси и средни вълни (това преди да ги срещна тия, не знаех, че още съществува).

Нищо и никой на света не е на тяхното ниво, не знае повече от тях и не разбира света по-добре от тях. Превъзхождат всичко живо ( а може би и неживо) наоколо и демонстрират това превъзходство във вид на съвсем естествена, непринудена арогантност. Отвътре им идва.

Понеже природата не търпи празни пространства, компенсират липсите в живота си с политическа и социална активност. Членуват в партии (естествено-националистически), разни комитети, формални и неформални структури, подписки за каквото може човек да се сети.

С две думи...не съм им в категорията, за да ги дразня. Твърде са напред с "материала".  Делят ни няколко планини от пропагандна литература и няколко цистерни с алкохол. Вероятно ни делят и няколко килограма успокоителни, антидепресанти и пр. чудеса на химията.

В момента живеем в мир и покой-главно защото чистенето на входа е за моя сметка и от тях никой не иска да плащат за чистачка. Срещу последната непрекъснато сипеха огън и жупел, задето не миела прозорците и покрай другото-задето била циганка. Решение е...ама в случая си отнасям каиша по устав, защото винаги е мръсно. А не мога да държа мръсен входа заради гостите. До тях стълбите винаги са кочина. Изсипват се братя, братовчеди, пълчища племенници, дават и частни уроци-едната по музика, другата по рисуване.

Като цяло...разбирателството с тях е сделка "кон за кокошка" като аз съм назад с коня,  но колкото- толкова. Успокоявам, се, че няма да живеят вечно...ама де да знам...на едната майка и още е жива, някъде в Унгария, на 94 или 95...

Стана малко дълъг тоя пост, затова спирам....разбра ме, надявам се.

  • Харесвам 3
  • Браво 2
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Пишат се много глупости, а хората си нямат работа и ги четат. Стават за натрупване на критичен минимум знания как работи системата. Нищо повече. Другото се учи в движение. 150-200 изпълнени резервации според мен е минимумът, при който човек може да каже, че знае нещата на средно ниво. При това някъде по първите стъпала на средното. И тоя опит ще е строго специфичен за неговите условия. Две пресечки по-надолу наученото най-често се оказва безполезно.

Връзка към мнение

А какво стана с приемането на промяната в закона, приеха ли я?
И ако да - какво следва да се направи, за да продължи човек, да бъде част от AirBnb?

Връзка към мнение
2 hours ago, AlexandraKo said:

А какво стана с приемането на промяната в закона, приеха ли я?
И ако да - какво следва да се направи, за да продължи човек, да бъде част от AirBnb?

Преди броени дни Народното събрание прие набързо поправките в Закона за държавния бюджет и Закона за туризма, позволяващи забрана на сайтове като Airbnb, Booking и дори Facebook и Instagram, ако на техните платформи се предлагат нерегистрирани в общината стаи под наем. “

 

“Допълнително затрудняващо условие е, че когато хората отиват да регистрират стаите си за гости, трябва да предоставят писмено съгласие на поне 51% от собствениците в етажната собственост – задача, която практически е неосъществима., обясняват Манолова и екипът й. “

 

https://offnews.bg/politika/manolova-poiska-radev-da-nalozhi-veto-na-promenite-za-staite-za-gosti-717588.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Навсякъде е тази свръхрегулация.

Аз съм post AirBnB.

Long live Homexchange!

Да видя там как ще ме регулират като няма обмен на пари. 😏

 

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към мнение

По темата: https://www.dnevnik.bg/biznes/2019/12/18/4007331_deputatite_odobriha_patenten_danuk_za_imotite_v_onlain/

 

Цитат

За 2020 г. за местата за настаняване до 20 стаи, регистрирани по Закона за туризма, се прилага размерът на патентния данък, определен в границите от 25 до 250 лв. за стая, по реда на Закона за местните данъци и такси, реши парламентът, съобщи БТА.

 

Връзка към мнение

Промяната е, че няма промяна, посто задължават всички да се категоризират, а фирмите, управляващи такива имоти, ще се регистрират като туроператори.

Регистрационен режим по ЗТ имат само туроператорите и туристическите сдружения, за дейността си като такива.

Обектите обаче са на категоризация и там нищо не се променя.

Как се съвместява българският ЗТ с общите условия на платформите, при които можеш да откажеш резервация на някой заради лошата му репутация обаче, не става ясно. Двете са несъвместими. Изначално вносителите на поправките демонстрираха пълно неразбиране на основни неща. Няма как да криеш данъци като всички плащания са по банков път. А споделената икономика не е сив сектор. Това, че не е описана в учебниците на ВИПОНД, не значи, че не съществува и си няма свои правила.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

https://m.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2020/02/05/4025680_otdavaneto_na_imoti_v_airbnb_shte_stava_samo_sus/

 

Изненадващо по предложение на ГЕРБ управляващите вкарват неизпълнимо условие пред собствениците на имоти, които се отдават под наем краткосрочно в платформи като AirBnB и Booking: те ще трябва да получат одобрението на поне половината съседи, за да извършват такава дейност, и то сравнително бързо - до средата на годината. 



Това предвиждат поправки в Закона за туризма, приети в сряда на второ четене на заседание на икономическата комисия в парламента, т.е. почти на финала. Глобите за нарушения са изключително високи - могат да достигнат до 15 хил. лв. за лицата, работещи без регистрация. A oще с евентуалното влизане в сила на закона ще започнат да се пишат нови правила за краткосрочните наеми- заради съдебно решение на европейско ниво.

  • Шок 1
Връзка към мнение

Капитал беше читав вестник някога. Незнайно защо му докараха нивото до това на "ШОК".

 

" Чл. 129. (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г.)

...

2. към заявление-декларацията се прилагат:
а) копие от договора за наем или от друг договор, от който е видно, че са налице условия лицето да извършва съответната туристическа дейност в обекта - в случай че това лице е различно от собственика на обекта;
б) изрично пълномощно в оригинал, когато заявление-декларацията се подава от пълномощник;
в) документ с подписи на повече от 50 на сто от собствениците в сградата, удостоверяващ съгласието им за извършване на туристическата дейност - при категоризиране на "стаи за гости" и "апартаменти за гости".
 

Това си е в сила от 2018-та.

И другото, което трябва, е решение на Общото събрание по Закона за управление на етажната собственост:

 

(5) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик, ползвател или обитател, който упражнява професия или извършва дейност в самостоятелен обект на етажната собственост, свързана с достъп на външни лица, заплаща разходите за управление и поддържане на общите части в размер от трикратния до петкратния размер, определен с решение на общото събрание.

 

Това тук-там го искат данъчните, иначе отказват да признаят тези плащания като разход.

Това, което очаквам да се прецизира, е неясната категория "собственици в сградата". Една сграда може да има 3-4 етажни собствености (3-4 отделни входа), един обект да има 10 собственика, да има общински и държавни обекти. Ако има държавен обект-примерно някой магазин, областния управител ли трябва да търся да ми даде съгласие? Проблеми-бол покрай тая редакция от 2018-та, съвсем реални, а Капитал се занимават с нещо, което дори не е толкова важно.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.