Прескочи до съдържание

Airbnb - ама наобратно


Препоръчани мнения

преди 4 часа, Topfly каза:

Някой може ли да коментира до колко реални са сметките в тази статия? цък

Без да имам челен опит, малко са пресолили манджата, например с амортизациите. Аз не знам човек, който да отдава апартамент в България (кратко или дългосрочно) без да осигури мебели и ел. уреди, които да подмени при нужда. Та airbnb имаш по-голяма печалба, но заплащаш и с личното си време за нея, както и при почти всичко в този живот де.

А и най-големият проблем за мен, е че airbnb е много трудно осъществимо, ако имаш "нормална" работа от 8 до 17.  

Редактирано от tch
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, Topfly каза:

Някой може ли да коментира до колко реални са сметките в тази статия? цък

Статия, която започва с обсъждане на наеми на "апартаменти по-морето" (може би автора предпочита по-планина?) не може да претендира за сериозно четиво...

Както е коментирано и в тази тема многократно :

Airbnb има предимства в следните случаи :

- "куци" имоти с централна локация (разни мансарди, лоши разпределения, лошо изложение и т.н. но с много централна локация, които биха паснали на туристи, но биха били неудобни за постоянно живеене)

- имоти, които собственика иска да ползва понякога и да си запази гъвкавостта.

- имоти в непосредствена близост до наемодателя и при наличие на човек, готов да откликне по всяко време (например баба, съпрузи с гъвкаво работно време и от сорта).

- ваканционни имоти - те така или иначе нямат пазар на постоянен наем.

Не е подходящо за :

- луксозни имоти в престижни, но не централни квартали- те се котират по-добре отдадени дългосрочно.

-имоти къпени на кредит с идея да се изплаюат от airbnb, отдавани дистанционно - не излиза сметката на подобна инвестиция, освен в редки частни случаи на много изгодна покупка и наличен доверен човек да се грижи.

- прилични имоти извън центъра - трудно се получава запълняемост на имоти с отдалечена от центъра локация.

- изцяло дистанционно отдаване - всичко да се върти от фирма посредник - работата няма да е свършена идеално, а процента ще е висок.

 

В статията са дадени тъпи примери от сорта на кражба на телевизор и амортизация на мебели, а не са дадени много по-елементарни и реални неща от сорта на дребни консумативи като кърпи, чаршафи, посуда, чехли, перилни препарати, тоалетерии, които са не много големи суми, но редовни и се събира доста в края на годината, както и при първоначалното обзавеждане.

Редактирано от samuraika
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 15.02.2018 г. в 17:40, CarpeDiem каза:

@Grishkata, успя ли да регистрираш апартамента? Някой има ли повече подробности за целия процес? Имам апартамент, който след още малко инвестиция бих могла да пусна. Имам голямо желание, но и мен ме притесняват проблеми със съседите. Иска ми се тези неща да са изчистени,преди на инвестирам допълнително.

Не се занимавайте....като цяло не е голяма трудност но си е играчка....

1. ОП Туризъм разрешително - евтино е но трябва да си направите временна регистрация на адреса на апартамента за да го регнете като стаи за гости защото апартамент за гости ви трябва юридичесно лице, демек фирма

2. ХЕИ - нямат кои знае какви изисквания но са досадни....огледала в стаите, препарати заключени, договор с фирма за химическо, договор с фирма за буболечки

3. Трябва да отидете и в икон. полиция също, просто да оставите копие от разрешителното от ОП Туризъм, трябва да имате и книга за всички гости и да ги записвате, също така и в сайта на ОП туризъм всеки месец трябва да пишете колко туристи от къде и т.н. са

 

При мен се наложи да го направя тъй като урода под мене ми направи жестоки проблеми, но докато ги направя всички неща продадох апартамента така че дори не завърших всички процедури. Като цяло моя съвет е къткайте се докато не ви хванат 🙂
Иначе като цяло доколкото четох една статия няма как да ви изискат да го направите цялото това нещо тъй като вие не сте хотел, а си давате апартамента под наем, дали е краткосрочно или дългосрочно си е ваш проблем стига да си плащате 10% данък печалба....

 

Аз да питам как вървят при вас нещата? Имам чуството че цените на вечер падат главоломно ебаси....за малките апартаменти до 4 човека има цени на НДК по 18 евро, което е скандално....

На 29.05.2018 г. в 17:20, Topfly каза:

Някой може ли да коментира до колко реални са сметките в тази статия? цък

много смешна 🙂
тока е 15лв на месец ако нямаш климатици, ст.вода е също толкова, тв и нет ти е 30ина, топла вода около 50

комисионната ти е в букинг, не в airbnb или поне там не се усеща, обзавеждането ти е 1000-2000лв

най-голямото вложение е времето...нямаш ли време да се занимаваш не се захващай

също така си заложи 15 дни в месеца, не 20

софия е дестинация на която хората седят 3-4 нощувки макс 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, Grishkata каза:

Не се занимавайте....като цяло не е голяма трудност но си е играчка....

1. ОП Туризъм разрешително - евтино е но трябва да си направите временна регистрация на адреса на апартамента за да го регнете като стаи за гости защото апартамент за гости ви трябва юридичесно лице, демек фирма

2. ХЕИ - нямат кои знае какви изисквания но са досадни....огледала в стаите, препарати заключени, договор с фирма за химическо, договор с фирма за буболечки

3. Трябва да отидете и в икон. полиция също, просто да оставите копие от разрешителното от ОП Туризъм, трябва да имате и книга за всички гости и да ги записвате, също така и в сайта на ОП туризъм всеки месец трябва да пишете колко туристи от къде и т.н. са

 

При мен се наложи да го направя тъй като урода под мене ми направи жестоки проблеми, но докато ги направя всички неща продадох апартамента така че дори не завърших всички процедури. Като цяло моя съвет е къткайте се докато не ви хванат 🙂
Иначе като цяло доколкото четох една статия няма как да ви изискат да го направите цялото това нещо тъй като вие не сте хотел, а си давате апартамента под наем, дали е краткосрочно или дългосрочно си е ваш проблем стига да си плащате 10% данък печалба....

 

Аз да питам как вървят при вас нещата? Имам чуството че цените на вечер падат главоломно ебаси....за малките апартаменти до 4 човека има цени на НДК по 18 евро, което е скандално....

много смешна 🙂
тока е 15лв на месец ако нямаш климатици, ст.вода е също толкова, тв и нет ти е 30ина, топла вода около 50

комисионната ти е в букинг, не в airbnb или поне там не се усеща, обзавеждането ти е 1000-2000лв

най-голямото вложение е времето...нямаш ли време да се занимаваш не се захващай

също така си заложи 15 дни в месеца, не 20

софия е дестинация на която хората седят 3-4 нощувки макс 

Мерси Гришка ! Като цяло беше ли доволен и изкара ли повече от постоянен наем за времето, в което се занимаваше? Почвам все повече да се разколебавам заслужават ли си разправиите. В тази сума за обзавеждане какво включваш и ново ли? Аз го изкарвам доста повече, макар и с не скъпи мебели - пердета, декорации, малки електроуреди, диван, секция, маса и столове, две спални пълно обзавеждане и т.н. и определено с доста се минават 2000 лв, даже двойно и отгоре.

Редактирано от CarpeDiem
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, CarpeDiem каза:

Аз го изкарвам доста повече, макар и с не скъпи мебели - пердета, декорации, малки електроуреди, диван, секция, маса и столове, две спални пълно обзавеждане и т.н. и определено с доста се минават 2000 лв, даже двойно и отгоре.

Редактирано преди 2 часа от CarpeDiem

То няма голяма разлика в обзавеждането. Единствено ако си на дългосрочен наем може да си спестиш от посуда и някои друг малък електроуред, иначе никой няма да се нанесе в гол апартамент.

Връзка към мнение
На 30.05.2018 г. в 2:19, tch каза:

А и най-големият проблем за мен, е че airbnb е много трудно осъществимо, ако имаш "нормална" работа от 8 до 17.  

Напоследък все по-често отсядам на места, в които така и не виждам собственика по време на престоя, което ме кара да мисля, че си е съвсем осъществимо да движиш airbnb и без да си постоянното присъствие. Организираш самостоятелно настаняване и оставяш буферно време след всеки гост  (напускането на предишния и пристигането на следващия да не са в един ден), с което печелиш гъвкавост и за себе си, и за гостите си.

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От известно време отдавам жилище в airbnb и booking. Изпитвам затруднение със синхронизацията на двата календара. Правя го ръчно. Потърсих в Интернет информация и намерих няколко фирми, който предлагат подобен софтуер. Въпросът ми е някой сблъсквал ли се е с подобен казус и как го е решил?

Връзка към мнение

Последно бяхме в апартамент в Сиракуза,който беше направен така,че да не изисква присъствието на хоста.Вратата на апартамента първоначално се отваря дистанционно.Вътре в апартамента беше оставен ключ и карта като хотелските.Ключа е за външната врата на сградата,а картата отвара вратата на апартамента,като я доближиш до датчик.Слагаш я на определено място за да вкючиш електричеството,точно както в хотелите.При чек аут просто изваждаш картата и заедно с ключа ги оставяш напр. на масичката в апартамента и затваряш вратата.Няма нужда от човек за посрещане/изпращане,няма риск от прекомерна употреба на електричество или пожар.За всичко комуникираш с хоста по Whatsapp.Не сме гледали,но предполагам,че имаше камери във входа на сградата,който лесно се монтират,не струват скъпо и ти усигуряват видео наблюдение в реално време.

Връзка към мнение
преди 1 час, Meidj каза:

Напоследък все по-често отсядам на места, в които така и не виждам собственика по време на престоя, което ме кара да мисля, че си е съвсем осъществимо да движиш airbnb и без да си постоянното присъствие. Организираш самостоятелно настаняване и оставяш буферно време след всеки гост  (напускането на предишния и пристигането на следващия да не са в един ден), с което печелиш гъвкавост и за себе си, и за гостите си.

 

Принципно по време на престоя няма защо да го виждаш. Работата на собственика в апартамента е преди и след теб и евентуално да бъде на разположение при проблем.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, tch каза:

То няма голяма разлика в обзавеждането. Единствено ако си на дългосрочен наем може да си спестиш от посуда и някои друг малък електроуред, иначе никой няма да се нанесе в гол апартамент.

Това е така, аз по-скоро визирам сумата, която беше цитирана.Според мен е доста повече, а дори изключвам големите електроуреди,които вече имам.

Връзка към мнение
преди 7 часа, pandelov каза:

От известно време отдавам жилище в airbnb и booking. Изпитвам затруднение със синхронизацията на двата календара. Правя го ръчно. Потърсих в Интернет информация и намерих няколко фирми, който предлагат подобен софтуер. Въпросът ми е някой сблъсквал ли се е с подобен казус и как го е решил?

От настройките в airbnb си синхронизираш календарите. Отиваш на Listings после -Availability и скролваш до дъното на страницата и стигаш до Sync calendars и там пействаш линк към букинг екстранет-а си. Можеш и още сайтеове да вържеш. Обновяват се автоматично на всеки 2 часа май беше. Така можеш да си включиш и инстант букинг. Работи, препоръчвам.

 

Изобщо не е посрещането на гости това, което отнема време. Но явно отстрани работата изглежда "ори-мели-яж"...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 30.05.2018 г. в 0:05, samuraika каза:

Статия, която започва с обсъждане на наеми на "апартаменти по-морето" (може би автора предпочита по-планина?) не може да претендира за сериозно четиво...

Както е коментирано и в тази тема многократно :

Airbnb има предимства в следните случаи :

- "куци" имоти с централна локация (разни мансарди, лоши разпределения, лошо изложение и т.н. но с много централна локация, които биха паснали на туристи, но биха били неудобни за постоянно живеене)

- имоти, които собственика иска да ползва понякога и да си запази гъвкавостта.

- имоти в непосредствена близост до наемодателя и при наличие на човек, готов да откликне по всяко време (например баба, съпрузи с гъвкаво работно време и от сорта).

- ваканционни имоти - те така или иначе нямат пазар на постоянен наем.

Не е подходящо за :

- луксозни имоти в престижни, но не централни квартали- те се котират по-добре отдадени дългосрочно.

-имоти къпени на кредит с идея да се изплаюат от airbnb, отдавани дистанционно - не излиза сметката на подобна инвестиция, освен в редки частни случаи на много изгодна покупка и наличен доверен човек да се грижи.

- прилични имоти извън центъра - трудно се получава запълняемост на имоти с отдалечена от центъра локация.

- изцяло дистанционно отдаване - всичко да се върти от фирма посредник - работата няма да е свършена идеално, а процента ще е висок.

 

В статията са дадени тъпи примери от сорта на кражба на телевизор и амортизация на мебели, а не са дадени много по-елементарни и реални неща от сорта на дребни консумативи като кърпи, чаршафи, посуда, чехли, перилни препарати, тоалетерии, които са не много големи суми, но редовни и се събира доста в края на годината, както и при първоначалното обзавеждане.

Браво, @samuraika!

Връзка към мнение
На 29.05.2018 г. в 16:20, Topfly каза:

Някой може ли да коментира до колко реални са сметките в тази статия? цък

Мога да се изкажа като наемодател.Давам два апартамента под наем - единият,почти на площада, другият - в хубав квартал. Наемите са високи. Избирам си наемателите  по мои си критерии. Да не пушат, да не са семейства с деца, да не са гърци и пр. Най-обичам девойки -студентки от Турция  -тихи,чисти,подредени. До сега не съм имала никакви ядове. Наемът се плаща на определено число от месеца, битовите сметки ги следя онлайн.

Данъкът на година е точно един месечен наем. За десет години съм правила по един основен ремонт, сменила съм една пералня и един телевизор.

По този начин и двата апартамента се изплатиха за 10 години..

Но са купени, точно, преди да се надуе оня сапунен мехур с цените.

Мислила съм го и това, с Букинг, ама, няма кой да се занимава, всички си имаме достатъчно много работа.

Един трябва да не работи и да търчи да посреща, изпраща, чисти и пр.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, AlexandraKo каза:

да не са семейства с деца

Не се сдържах...

 

Един човек наема апартамент. На въпроса "имате ли деца", отговаря с не. След месец отива наемодателят да си събере наема. Влиза и какво да види, телевизорът счупен, тапетите съдрани и висят от стените, паркетът разглобен...

 

Наемателят седи на пода и гледа с празен поглед в нищото. Наемодателят избухва:

- Какво става тука бе, нали нямаше деца.

Наемателят с въздишка отговаря:

- Какви деца бе, това са изроди....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, AlexandraKo каза:

Да не пушат, да не са семейства с деца, да не са гърци и пр.

На времето, след като трябваше вече да излезем от студентските общежития и търся квартира...

Намирам , излиза бабата и директно заявява :

" Кучета, виетнамци и семейства с деца - НЕ "  😀.

- Ок , не сме кучета, явно не сме и виетнамци а и деца още нямаме .

- "Ама ще имате нали !!!  . Не става. "

 

Та останахме още една година в общежитието 🙂

 

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Zaro каза:

Не се сдържах...

 

Един човек наема апартамент. На въпроса "имате ли деца", отговаря с не. След месец отива наемодателят да си събере наема. Влиза и какво да види, телевизорът счупен, тапетите съдрани и висят от стените, паркетът разглобен...

 

Наемателят седи на пода и гледа с празен поглед в нищото. Наемодателят избухва:

- Какво става тука бе, нали нямаше деца.

Наемателят с въздишка отговаря:

- Какви деца бе, това са изроди....

Така де, така. Ти, понеже, все си напреко и наопъки, ще ти отговоря.  В случая не упражнявам благотворителност, това е част от бизнеса ми, в който аз определям правилата. Сори, но ако  не те харесам в първите 5 минути от срещата ми, няма да ми бъдеш наемател. Колкото и пари да предлагаш. 

За това ги предпочитам несемейни, за това, за 10 години съм правила един основен ремонт и съм нямала проблеми със съседите.

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 10 минути , AlexandraKo каза:

Така де, така. Ти, понеже, все си напреко и наопъки, ще ти отговоря.  В случая не упражнявам благотворителност, това е част от бизнеса ми, в който аз определям правилата. Сори, но ако  не те харесам в първите 5 минути от срещата ми, няма да ми бъдеш наемател. Колкото и пари да предлагаш. 

За това ги предпочитам несемейни, за това, за 10 години съм правила един основен ремонт и съм нямала проблеми със съседите.

 

 

 Не съм наопаки, просто вицът ми е от любимите 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 10.06.2018 г. в 12:47, CarpeDiem каза:

Мерси Гришка ! Като цяло беше ли доволен и изкара ли повече от постоянен наем за времето, в което се занимаваше? Почвам все повече да се разколебавам заслужават ли си разправиите. В тази сума за обзавеждане какво включваш и ново ли? Аз го изкарвам доста повече, макар и с не скъпи мебели - пердета, декорации, малки електроуреди, диван, секция, маса и столове, две спални пълно обзавеждане и т.н. и определено с доста се минават 2000 лв, даже двойно и отгоре.

Играчка си е няма кво....апартамента беше извън центъра но беше с 3 спални и 3 бани и вървеше...
Колкото до обзавеждането и в единия и в другия случай трябва да го обзаведеш. Гледай Виденов и други подобни, няма нужда да го правиш със скъпи мебели, за мен дори икеа са скъпи. Важното е да е ново и чисто, с малко touch става уютен.

От гледна точка на самия апартамент според мен е по-добре да го даваш на туристи тъй като няма да го направят на леш, защото туриста идва само да спи в тоя апартамент, е вярно е има и такива които повече го обитават но като цяло в пъти по-малко е обитаван и амортизиран апартмент в airbnb

 

На 10.06.2018 г. в 16:22, Meidj каза:

Напоследък все по-често отсядам на места, в които така и не виждам собственика по време на престоя, което ме кара да мисля, че си е съвсем осъществимо да движиш airbnb и без да си постоянното присъствие. Организираш самостоятелно настаняване и оставяш буферно време след всеки гост  (напускането на предишния и пристигането на следващия да не са в един ден), с което печелиш гъвкавост и за себе си, и за гостите си.

 

 

 

 

 

 

моето мнение е че личното отношение е супер важно и задължително посрещам и изпращам и съм насреща за всичко

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 10.06.2018 г. в 17:47, iMari каза:

Последно бяхме в апартамент в Сиракуза,който беше направен така,че да не изисква присъствието на хоста.Вратата на апартамента първоначално се отваря дистанционно.

А дистанционното как го получихте? Или хоста отваря вратата на апартамента дистанционно? А, ако сградата се заключва, как се стига до апартамента? Питам, защото се чудя как да влизат, без да ги посрещна.

Редактирано от Емика
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вратата на сградата така и не разбрах дали се отваря дистанционно,защото случайно живущ в сградата отвори вратата.След като звъннах на хоста,че сме пред вратата на апартамента,той я отвори дистанционно.Предполагам,че става с нещо такова.

Връзка към мнение

Вече няколко пъти сме ползвали апартаменти и къщи така. Обикновено вратата се отваря с код, който те са ми пратили преди това.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз ползвам key box монтиран до вратата (аз отдавам къща, няма вход към сградата). Като гост съм си взимала ключовете от също такава кутия за ключ монтирана до вратата на входа на апартамента и вътре бяха два ключа - за входната врата и за апартамента. Но, честно, не съм сигурна доколко това е реалистичен вариянт в България. Ако е малко блокче в центъра с няколко апартамента и вътрешно дворче - би могло.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 24 минути , samuraika каза:

Аз ползвам key box монтиран до вратата (аз отдавам къща, няма вход към сградата). Като гост съм си взимала ключовете от също такава кутия за ключ монтирана до вратата на входа на апартамента и вътре бяха два ключа - за входната врата и за апартамента. Но, честно, не съм сигурна доколко това е реалистичен вариянт в България. Ако е малко блокче в центъра с няколко апартамента и вътрешно дворче - би могло.

Съвсем реалистично за София, идеален център 🙂 Вчера наши близки, които прибрахме от летището, се настаниха по този начин. Кутията беше закрепена на стената до входната врата на блокчето /6 етажа/. Прилича на показаната, но имаше капак, който скрива цифрите за набирането, сива на цвят и ако не знаеш, че я има, почти сигурно не би я забелязал човек. Хостът беше пратил кода предварително. В кутията ключ от входната врата и от апартамента - вътре всичко беше изрядно. На масата бяха оставили картичка с приветствие и карта на София 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.