Прескочи до съдържание

Airbnb - ама наобратно


Препоръчани мнения

преди 59 минути , Niceday каза:

Съвсем реалистично за София, идеален център 🙂 Вчера наши близки, които прибрахме от летището, се настаниха по този начин. Кутията беше закрепена на стената до входната врата на блокчето /6 етажа/. Прилича на показаната, но имаше капак, който скрива цифрите за набирането, сива на цвят и ако не знаеш, че я има, почти сигурно не би я забелязал човек. Хостът беше пратил кода предварително. В кутията ключ от входната врата и от апартамента - вътре всичко беше изрядно. На масата бяха оставили картичка с приветствие и карта на София 🙂

И аз така си го представям - за такъв тип блокче. Но някое ЕПК с много апартаменти и много хора би било по-сложно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, аз ползвам key lock, поставен на пощенската кутия, и в него се намират ключовете от входа и апартамента. Вече половин година работи без проблем. В апартамента разбира се , няма нищо за крадене освен евтин 32 инчов телевизор. Сменяме пин кода от време на време, за да не се върне някой от предишните гости изненадващо:)

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Отначало имахме човек за посрещане, както и няколко човека от форума посъветваха, но ни се разпадна организацията по посрещането и сега сме без такова. Нещата работят добре и така. Мисля, че хората дори харесват да не губят време и енергия по комуникация с непознати домакини:)

Редактирано от Jordan
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 9 часа, Jordan каза:

Отначало имахме човек за посрещане, както и няколко човека от форума посъветваха, но ни се разпадна организацията по посрещането и сега сме без такова. Нещата работят добре и така. Мисля, че хората дори харесват да не губят време и енергия по комуникация с непознати домакини🙂

Аз съм точно от тези гости. Няколко пъти попадам на домакини, с които ми се налага да водя разговори от любезност и така мина 1 час по. А през цялото време  ме сърбят краката да хвана пътеките наоколо. 

Затова 5-10 минути са достатъчни да покажеш на гостите кое къде е, как се оперира с нещо специфично, детайли за чек-аут, боклук, посуда. След това въпрос дали искат информация за забележителностите и заведения и... лека нощ.

Всичко останало за мен е загуба на време.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

И аз благодаря за изчерпателната информация, относно Аirbnb. Тъй като съм от другата страна, т.е. през платформата отдавам жилище (за 1-ви път ми е), имам питане относно плащането, ако някой вече е проходил системата, моля, да сподели.  Като нов потребител, от airbnb ми обясняват, че плащането може да се забави до 30раб. дни. Те, разбира се, са си взели парите от хората ползващи услугата, както и техният комисион. Забавянето вече е 2 месеца, като регулярно ми изпращат и-мейли, с който ми напомнят, че имам сума за получаване от тях. Въпреки че въведох банк. сметка, пари по нея не се получиха. Получих обаче по куриер Mastercard (prepaid) на мое име, без да съм заявила такава. Активирах я, според инструкциите, получих и потвърдителен и-мейл, че въпросната карта е активна. Разбира се пари по нея няма, а само и-мейли, че airbnb са опитали да направят плащане, но не се е получило, тъй като не съм активирала картата. Опитах да изпратя и-мейл, дори да им препратя техният, с който потвърждават активирането на картата, но се оказа, че обратната връзка е невъзможна. Разрових се в сайта, чрез който става плащането payoneer.com и там вече ме очакваше банк. сметка в Германия, акаунт на мое име, която трябва да активирам,  т.е. да изпратя копие на лична карта и всички подробности, за отварянето на подобна сметка. Не разбрах какъв им е проблемът на тези да ти платят през посочената от теб сметка, а да трябва да регистрирам нова, без да съм сигурна кой/кога и как може да спекулира с нея и личните ми данни. Не съм предприела регистрацията, тъй като не знам до колко е безопасно.  Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем/казус? 

Благодаря предварително!

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте.Имам питане относно едно недоразумение което се получи с една гостенка.След като тя ме пита дали е свободен апартамента, аз и казах че е току що ангажиран.Тя не ме разбра, туркиня , пишейки на английски, и разбрала че съм запазила за нея.Наредила парите на аирбнб, а аз изобщо нямах възможност да я приема.А се опитах да канселирам резервацията, но не успях, не можах и на.бг тел. да.се.свържа с тях.Така и не се осъществи сделката.Сега аирбнб ме питат къде да ми пратят парите.Първо искам да ги върнат на.момичето.Второ ако те чи ги пратят аз.мога да ги препратя на момичето също, но ми е интересно след като сумата е малка дали изобщо ще стигне за да се покрие банковата ком.за входящ валутен превод и после за втори превод към момичето.Как да постъпя?Просто стана неразбиране, а не искам да плащам неустойки, че момичето не ме е разбрало.

Връзка към мнение
преди 8 часа, m.denevski@abv.bg каза:

Здравейте.Имам питане относно едно недоразумение което се получи с една гостенка.След като тя ме пита дали е свободен апартамента, аз и казах че е току що ангажиран.Тя не ме разбра, туркиня , пишейки на английски, и разбрала че съм запазила за нея.Наредила парите на аирбнб, а аз изобщо нямах възможност да я приема.А се опитах да канселирам резервацията, но не успях, не можах и на.бг тел. да.се.свържа с тях.Така и не се осъществи сделката.Сега аирбнб ме питат къде да ми пратят парите.Първо искам да ги върнат на.момичето.Второ ако те чи ги пратят аз.мога да ги препратя на момичето също, но ми е интересно след като сумата е малка дали изобщо ще стигне за да се покрие банковата ком.за входящ валутен превод и после за втори превод към момичето.Как да постъпя?Просто стана неразбиране, а не искам да плащам неустойки, че момичето не ме е разбрало.

Извинявай, ама аз на български не те разбрах...

Първо - ако листинга ти в airbnb е маркиран като свободен, с активен instant booking (което е единствената възможност някой да резервира и "нареди пари"  без изричното ти одобрение) - вината си е само и единствено твоя!

Второ - как така не си успяла да канселираш резервацията??? То...не е трудно. И не е извинение. И носи много негативиза теб (напълно заслужени).

"Така и не се осъществи сделката" е също обвеяно в неяснота твърдение, което не рабирам. Ако е направена резервация - имаме сделка. И ти не можеш да изпълниш твоята част от нея.

Не е виновно момичето, че не те е рабрало - календара ти не отговаря на реалността, приемаш дублирани резервации и по някаква мистериозна причина не можеп да ги канселираш.

 

Седни и хубаво разучи как се управлява страницата в airbnb, как да си синхронизираш календара с други платформи, как да приемаш и канселираш резервации и какви последствия имат за теб и гостите ти "дребни" недоразумения от сорта на свободно или не...и чак тогава започвай да приемаш гости.

 

Весело посрещане и успех в бизнеса!

 

П.П. Извинявам се за назидателния тон, но подобно отношение на единици хостове спомагат едиствено за това на платформата да й се носи славата на несериозно и непрофесианално обслужване.

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение
1 hour ago, samuraika said:

Седни и хубаво разучи как се управлява страницата в airbnb, как да си синхронизираш календара с други платформи, как да приемаш и канселираш резервации и какви последствия имат за теб и гостите ти "дребни" недоразумения от сорта на свободно или не...и чак тогава започвай да приемаш гости.

Многократно е повтаряно, че една от целите на форума е да си помагаме. 

1 hour ago, samuraika said:

Второ - как така не си успяла да канселираш резервацията??? То...не е трудно.

След като m.denevski@abv.bg  не е успяла да канцелира резервацията, значи на нея ѝ е било трудно и очевидно търси помощ. 

 

Весели празници! 

Връзка към мнение

Видях, че се разискват системи за достъп до апартамента без да се ангажира хоста с присъствие на място. В Гърция съм ползвал един апартамент с кутийка със шифър в който стои ключа за апартамента. Имаше постнат линк към същата кутийка в темата по-назад. Но най-много ми хареса в един от хостовете в Япония системата им за достъп. На входната врата на сградата има keypad на който набираш кода който си получил през комуникацията с хоста. После на стаята ти също има такъв keypad с друг код, който е валиден за периода в който си букнал стаята. Това би било удобно за хостове с по-големи апартаменти, които могат да ги отдават и като отделни стаи. В конкретния случай в Япония беше малка къща на няколко етажа с 4 отделни спални и обща кухня и хол. Въпреки, че имах кодовете ме посрещнаха лично и ми обясниха всичко и правилата на къщата. За мен донякъде е положително да имам и пряк контакт с хоста. А скоро гледах един апартамент на пъпа на София точно срещу пл. Света Неделя, който се продаваше чрез публична продан. Апартамента беше направен за airbnb с 4 отделни стаи, всяка с бяня към нея, обща трапезария и една кухня. Точно за таква система за достъп беше идеален.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

в Капитал са се опитали да направят някакво обобщение на данъчните задължения покрай отдаване на апартаменти в airbnb и booking - https://www.capital.bg/biznes/moiat_kapital/2019/03/22/3407700_davash_airbnb_-_minavash_po_dds/?fbclid=IwAR3s5ALIX30hyBUkUh5Ej1W2P7gojtovXDdyS1LRiW5kpFgEJSDFG4VsBUs

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 25.03.2019 г. в 13:56, antea каза:

в Капитал са се опитали да направят някакво обобщение на данъчните задължения покрай отдаване на апартаменти в airbnb и booking - https://www.capital.bg/biznes/moiat_kapital/2019/03/22/3407700_davash_airbnb_-_minavash_po_dds/?fbclid=IwAR3s5ALIX30hyBUkUh5Ej1W2P7gojtovXDdyS1LRiW5kpFgEJSDFG4VsBUs

 

 

Здравейте, изчетох статията и ще помоля тези от Вас, които отдават под наем в Booking и Airbnb да да споделят дали са се регистрирали по ДДС или използват фирма, защото аз сега научих за този проблем и се чудя какво да правя, но не бих искала да се регистрирам по ДДС като физическо лице, защото работя като свободна професия.

Връзка към мнение
58 minutes ago, Myraya said:

Здравейте, изчетох статията и ще помоля тези от Вас, които отдават под наем в Booking и Airbnb да да споделят дали са се регистрирали по ДДС или използват фирма, защото аз сега научих за този проблем и се чудя какво да правя, но не бих искала да се регистрирам по ДДС като физическо лице, защото работя като свободна професия. 

Мои роднини пускат къщата си в booking и доколкото знам не са регистрирани по ДДС. Но ще питам за 100% да е сигурно.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Myraya каза:

Здравейте, изчетох статията и ще помоля тези от Вас, които отдават под наем в Booking и Airbnb да да споделят дали са се регистрирали по ДДС или използват фирма, защото аз сега научих за този проблем и се чудя какво да правя, но не бих искала да се регистрирам по ДДС като физическо лице, защото работя като свободна професия.

Не е ли по-добре да се консултирате със счетоводител ?

Не мисля, че ще се почуствате по-добре ако нарушавате закона, санкционират ви, но " не сте само вие а има и други". Платформата е публична и стигне ли се до проверки, винаги ще могат да разберат че сте осъществявали дейност без нужната регистрация.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Преди 1 час, Myraya каза:

Здравейте, изчетох статията и ще помоля тези от Вас, които отдават под наем в Booking и Airbnb да да споделят дали са се регистрирали по ДДС или използват фирма, защото аз сега научих за този проблем и се чудя какво да правя, но не бих искала да се регистрирам по ДДС като физическо лице, защото работя като свободна професия.

Ако се регистрирате на основание чл.97а от ЗДДС, това е вид "частична" регистрация. Във вашия случай тя ще засяга само сделките ви с Booking и Airbnb. Върху стойността на платените комисионни ще трябва да начислите и реално да платите ДДС. Също така това ще трябва да се декларира пред НАП ежемесечно в справката-декларация и дневника за продажби. Всичките ви останали сделки (приходи от нощувки, дейност като свободна професия и т.н.) няма да подлежат на облагане с ДДС и деклариране в справката-декларация. Така че единственият ви допълнителен ангажимент ще бъде да декларирате сделките с тези платформи и да платите ДДС върху тях.

Имайте предвид, че ако приходите ви от свободна професия плюс приходите от нощувки надхвърлят 50000 лв. за 12 месеца, то ще подлежите на задължителна регистрация по ДДС на общо основание и ще трябва да облагате с ДДС и двете си дейности.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В много държави Booking и Airbnb имат споразумение с местните данъчни да им предоставят пълна информация за сделките слюючени от тях в дадена държава. Ако това стане и в България всички които работят в нарушение на закона могат да се опарят...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ако някой си мисли, че давайки апартамент в Booking или Airbnb той е някакъв малък и незабележим играч на пазара, нека погледне долната графика! Ако Airbnb беше хотелска верига, щеше да е сред най-големите играчи на пазара...

 

ar.png

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, благодаря за всички отговори, това ми го каза точно счетоводителката ми и аз като Тома неверни се разрових из нета да видя така ли е и попаднах на тази статия. Всъщност според счетоводителката ми това било прието за тази година, предните години не е било така и се отнасяло само, ако се настаняват чужденци, ако са българи можело да не се регистрирам по ДДС.  

Връзка към мнение

прочети пак поста на @hristov.hb, регистрацията по ДДС /по специалния член 97а/ е нужна заради комисионните, които се плащат на платформите /чуждестранни лица/, а не заради националността на настанените

 

все едно представи си, че пускаш обява за квартира във вестник, за което плащаш някаква цена - вестникът ти начислява ДДС за услугата, която ти предоставя

 

когато получаваш някакви услуги от чуждестранни лица /Booking, Airbnb, Google, Facebook.../, които използваш за търговски цели, трябва да платиш 20% ДДС върху тях, за да се изравнят условията с националните доставчици.... в този случай получателят на услугите се регистрира по специалния член, самоначислява си ДДС-то и го внася ефективно в НАП

Редактирано от antea
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Моя приятелка идва в България на 25 юни и ще е в София до 29 юни. Препоръчайте някой магелански апартамент в централната част на града.

Мерси предварително

 

p.s. може направо на лични да не спамим излишно

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Въпрос към хостове: Работите ли като фирма и ако Да, какви документи получавате от Airbnb за комисионната. Ако сте обсъждали това ме извинете и, моля,  препратете към темите.

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Atsi каза:

Ако сте обсъждали това ме извинете и, моля,  препратете към темите

Тази е темата, но не помня дали е обсъждано, прегледаха цялата.

Връзка към мнение
преди 10 часа, Atsi каза:

Въпрос към хостове: Работите ли като фирма и ако Да, какви документи получавате от Airbnb за комисионната. Ако сте обсъждали това ме извинете и, моля,  препратете към темите.

 

В какъв смисъл какви документи? Сайта не превежда комисионната - те си задържат 3% и превеждат останалото. Така че комисионната не е част от приходите. Разпечатката от сайта по месеци е това, което си зааприходявате. После вече според страната, в която се оперира, са отчисления за разходи - режийни, дребни ремонти, препарати и прочее - това си зависи от местното данъчно законодателство.

 

С букинг е по-различно, защото на тях им превеждаш комисионната в края на месеца, но за нея ти пращат инвойс.

Връзка към мнение
преди 22 часа, samuraika каза:

В какъв смисъл какви документи? Сайта не превежда комисионната - те си задържат 3% и превеждат останалото. Така че комисионната не е част от приходите. Разпечатката от сайта по месеци е това, което си зааприходявате. После вече според страната, в която се оперира, са отчисления за разходи - режийни, дребни ремонти, препарати и прочее - това си зависи от местното данъчно законодателство.

 

С букинг е по-различно, защото на тях им превеждаш комисионната в края на месеца, но за нея ти пращат инвойс.

Благодаря ти за включването. Става въпрос за фирма, оперираща в България и разпечатката не е първичен счетоводен документ за данъчните.

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Atsi каза:

Благодаря ти за включването. Става въпрос за фирма, оперираща в България и разпечатката не е първичен счетоводен документ за данъчните.

 

A какво е? Баноково извлечение за приходите? Каквото и да е - комисионните на airbnb не стигат до теб изобщо. Не ги заприходяваш по никакъв начин и съответно няма какво да те бъркат. Airbnb си отчитат и плащат за техните си приходи.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.