Прескочи до съдържание

Airbnb - ама наобратно


Препоръчани мнения

Това със собствениците е наистина мега непрецизна дивотия. Ако в сградата има пет апартамента, шестия евентуално да се дава под наем, четири от апартаментите имат по един собственик, а петия 10 наследници, на практика без подписи от петия няма как да стане законно, дори всички други да са съгласни. Освен, ако един подпис от тях не е достатъчен, но това определено не означава "50 на сто от собствениците в сградата". 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Логиката трябва да е - собствениците на 50% от собствеността. 

Преди 1 час, Георги каза:

Това със собствениците е наистина мега непрецизна дивотия.

Че тя цялата нормативна уредба (в най-различни области)  е пълна с непрецизни дивотии :grin:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На всичкото отгоре, ако някой от подписалите се, се оплаче / нищо, че се е подписал/, пак ще има проблеми.

Не че квартирантите на Пешо му пречат, ами, ей така - от лошотия.

Имаме съседи до нас, дето си живеят кат на село. Викат, крещят, тропат, по всяко време на деня, щот нощем пеят. Все едни компании, караоке - на корем. 

Не са квартиранти, собственици са си, не са някои младежи, на средната възраст са.

Оня ден, една съседка ми каза, че си правели къща на село и щяли да отиват да живеят там, че “тука не се живеело спокойно, всички им правели забележки”.

А че цялата кооперация тормозят, не се сещат.

От сто години се разправям с квартиранти, ние ли все ги случваме нормални, такива проблеми не сме имали.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На днешно време, в голям град на БГ ако случваш все на читави наематели, значи те преследва късметът.

Въпросните промени от 2018-та бяха резултат от серия предложения, внесени от фирмите за т.нар. "фасилити маниджмънт" или професионални домоуправители. Лично аз не знам кое точно им е професионалното, освен, че са професионални изнудвачи, а управлителните им органи са пълни с политици.

 

Та въпросните фирми още преди 4-5 години някъде се усетиха и си направиха отделни подразделения за управление на такива имоти. Дори в момента листват няколко хиляди имота. Варианти-ама на кой както му е било кеф. Обикновено са записани като кохостове, но си има и пълни измамници, които регистрират фалшиви профили, най-често на служителите си.

Нещата у нас само привидно изглеждат сложни. Всъщност са много прости. Накрая ще стане като с такситата. Искаш да работиш-избери си фирма, към която да си. Изобщо не опират нещата до непрецизност, някакви грешки или обърквания в терминологията. Съвсем съзнателно всичко се прави така, че да може да става само "по преценка отгоре". Който дава категоризацията, той ще определя какво е значението на написаното в закона.

Редактирано от chandni
Моля без политика.
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 14 часа, santaclash sc каза:

На днешно време, в голям град на БГ ако случваш все на читави наематели, значи те преследва късметът.

 

Само че, ние не се занимаваме с AirBnb, че няма кой. Имотите си ги отдаваме дългосрочно, съответно, си ги избираме наемателите внимателно. 

Връзка към мнение

Един съсед на моята улица има голям апартамент. Около 150 квадрата. Реално е цял етаж от сградата. Той беше от първите партаменти, появили се в Airbnb в София. Стотина бяха тогава общо. Беше го обявил за 8 или за 10 човека и идваха все големи групи. Вдигаха страшна врява. Така до миналата година, когато спря тая дейност и пусна дългосрочни наематели. Съседите му там колкото виеха преди това, сега вият два пъти по толкова, защото наемателите имат две малки кутрета...нещо от тия декоративните породи, рошави едни такива. Свалят ги на ръце по стълбите, защото кученцата са твърде малки, за да качат всички стъпала до четвъртия етаж...Шок и ужас. Как можело да се гледат кучета в апартамент, пикаели навсякъде и разнасяли зарази. А аз мислех, че само моите съседи са колекция от идиоти! На тия вътрешния им двор гледа към нашия. Тази година сложих една изкуствена елха в двора. Украсена, с лампички и т.н. Гостите и се радват, снимат се с нея и т.н. Единия олигофрен от онази сграда дошъл да се оплаква, че елхата му мигала нощем и не можел да спи. Писал жалба до кмета на района. Упражнявали сме над него "светлинен тормоз".

То ясно, че всяка дейност си има рискове, но има и хора, дето просто еволюцията ги е изтървала по пътя, без да разбере.

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, santaclash sc каза:

Единия олигофрен от онази сграда дошъл да се оплаква, че елхата му мигала нощем и не можел да спи. Писал жалба до кмета на района. Упражнявали сме над него "светлинен тормоз".

А от друга гледна точка същият "олигофрен" би могъл да има и сериозни здравословни проблеми, например с очите или дори епилепсия... И честно казано и с нормално зрение си е дразнещо постоянно нещо да ти мига там... 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Със съседски истории можем да се замеряме до посиняване. Доста обширна дискусия е и такава, която подозирам е без консенсус, защото всеки е сигурен че точно неговото поведение е най-обществено приемливото и е абсолютно невъзможно някоя негова привичка да дразни околните 🙂 Дайте за Airbnb да си говорим. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Аз търся Airbnb/наем, за минимум няколко месеца, в София. За след Април 2020

 

Изисквания:

- близо до Полиграфията (ако е на пешеходно разстояние бих платила и над максимума обявен по-долу)

- малко и евтино (да кажем до 300 евро). И голямо да е не ми пречи но не ми и трябва

- самостоятелно, не ща съквартиранти, хазяи и подобни студентски изпълнения

- напълно обзаведено, ако може и с тенджери, чинии и тигани тип airbnb

- с интернет

- наличието на гараж не ме интересува, няма да ми трябва

 

Сама съм, ще работя по цял ден, почти не готвя, уикендите ще съм вероятно наляво-надясно, домашни партита нито правя нито познавам хора в София с които да купонясвам, няма да лъжа че съм чистница но пазя собствеността все едно е моя 😅

 

Ако някой знае или дава подобно - да ми пише 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 3 месеца по-късно ...

Четох, но не срещнах коментар по следния казус - имали ли сте случай да се оплачете в централата от гост? Причината - вместо заявени 3 идват 6. Каква е процедурата?

  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Atsi каза:

Четох, но не срещнах коментар по следния казус - имали ли сте случай да се оплачете в централата от гост? Причината - вместо заявени 3 идват 6. Каква е процедурата?

Разбира се, че можеш да се оплачеш от гост. Но първо си му пиши на него - ако имаш ограничение за максимален брой 4 примерно, или ако имаш допълнителна такса за човек на ден - сметни си колко още трябва да доплати и му изпрати "alternation request"  ще го намериш като отидеш на Change Reservation.  ако откаже да приеме - тогава пишеш на централата. Но рядко се стига до там, обикновенно нещата се оправят с гостите на место.

 

И още нещо - прецени си добре дали има смисъл да се разправяш. Ако са дошли с деца, или са младежи, които са решили да се посместят и не причиняват големи грижи и разходи - по-добре не издребнявай. Ще се отрязи на ревюто ти негативно (ако ще да си светец и в пълното си право - от централата пари може да ти дадат, но ревюто няма да променят имай го в предвид!) А ако ги "пуснеш метър" ще се отрази на ревюто ти позитивно. Така че си прешени кое ще е в твой интерес.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, samuraika каза:

Разбира се, че можеш да се оплачеш от гост. Но първо си му пиши на него - ако имаш ограничение за максимален брой 4 примерно, или ако имаш допълнителна такса за човек на ден - сметни си колко още трябва да доплати и му изпрати "alternation request"  ще го намериш като отидеш на Change Reservation.  ако откаже да приеме - тогава пишеш на централата. Но рядко се стига до там, обикновенно нещата се оправят с гостите на место.

 

И още нещо - прецени си добре дали има смисъл да се разправяш. Ако са дошли с деца, или са младежи, които са решили да се посместят и не причиняват големи грижи и разходи - по-добре не издребнявай. Ще се отрязи на ревюто ти негативно (ако ще да си светец и в пълното си право - от централата пари може да ти дадат, но ревюто няма да променят имай го в предвид!) А ако ги "пуснеш метър" ще се отрази на ревюто ти позитивно. Така че си прешени кое ще е в твой интерес.

Благодаря за съвета. Реално вместо 1 семейство идват 2. Имам ограничение, да. И не желая доплащане. Просто условията не позволяват 6 . Ще говорим първо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Към съфорумците отдаващи апартаменти под наем : трябва ми за 2-3 месеца апартамент в София 1 или 2 стаен напълно обзаведен, считано от началото на декември . Казусът е сложен , ще обясня на лично . Наем приемлив, кварталът не е от съществено значение . 


Мисля , че имаше и друга тема с краткосрочни наеми в София , но не я намирам . 

Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Здравейте,

питане към тези които отдават в airbnb и booking.

Имате ли заетост на отдаваните имоти тази година?

Имам един едностаен апартамент и се чудя да се занимавам ли с airbnb и booking, или да го пусам дългосрочно?

 

@ven62

Връзка към мнение

От гледна точка на потребител, Airbnb е по-популярно от хотелите в пандемията. А за конкретния случай зависи от местоположение, удобства и т.н.

Аз лично бих търсил къща с двор, а не апартамент.

Връзка към мнение
преди 12 часа, ЕмиЖор каза:

Здравейте,

питане към тези които отдават в airbnb и booking.

Имате ли заетост на отдаваните имоти тази година?

Имам един едностаен апартамент и се чудя да се занимавам ли с airbnb и booking, или да го пусам дългосрочно?

 

@ven62

Категорично - дългосрочно.

Дори и да се върнат нивата от преди пандемията  -пак дългосрочно.

Стига да можеш да си го позволиш - например апартамента не ти трябва за 2-3 или повече седмици през годината за твой си (семейни) нужди или след 1-2-3 години искаш ти да си го ползваш без да му правиш ремонт, било то и освежителен.

 

Вероятно има и изключения - например, ако локацията му е пл. Александър Невски и прозорците му гледат към храма ... и все пак.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Законен начин частно лице да отдава под наем имот чрез международни платформи като Airbnb или Booking

(Четиво за мазохисти):grin:

 

1.       Регистрация в общинската администрация по адрес на отдавания под наем имот.

За София:

Тази дейност се извършва от общинско предприятие „Туризъм“.

 Попълва се декларация и се представя копие от нотариалния акт. Ако имота е на друго лице се изисква пълномощно. Заплаща се такса от 20 лв. на легло. Спалня = 2 легла.

Сайта на ОП Туризъм: http://www.info-sofia.bg/

Декларацията: http://info-sofia.bg/img/byDocId/1BF8E4AE0BBF7A33C225869B0055460A:zayavlenieReg.pdf/$FILE/zayavlenieReg.pdf

След около 7-10 дни служител на ОП „Туризъм“ ще се обади по телефона за да отидете и да си вземете готовото удостоверение.

 

2.       Регистрация/издаване на БУЛСТРАТ номер.

За София:

Отива се в Агенция по вписванията. Попълва се искане за издаване на БУЛСТРАТ. Заплащат се 10 лв.

В рамките на деня на сайта на агенцията ще може да се види резултата т.е. БУЛСТРАТ номера.

 

3.       Регистрация за извършване на патентна дейност.

В районната администрация по адреса на имота се попълва декларация за започване на патентна дейност и се заплаща патентния данък – 25 лв. на стая. Броят се само стаите в които се спи. Тази декларация се подава всяка година – януари.

 

4.       Регистрация в системата ЕСТИ на Министерство на туризма.

 

5.       Регистрация по чл. 97А от ЗДДС. Това е специална регистрация по ДДС. Електронно, с електронен подпис на сайта на НАП.

След като се подаде искането от НАП ще се свържат с Вас и ще поискат да опишете приходите си (без трудовите) по месеци за предходните 12 месеца и да приложите съответните документи. Напр. Договор за наем.

 

6.       В рамките на 3 дни ще Ви регистрират по 97А от ЗДДС и ще Ви пратят уведомление за това.

 

Това са първоначалните усилия/стъпки.

 

Ежемесечно:

1.       За всяко букване през една от системите се описват гостите в ЕСТИ (Имена, ЕГН (за българи), националност, ЛК/Паспорт.

2.       Ангажименти по ЗДДС.

       -  Води се дневник на покупките – описва се всяка фактура (като протокол) издадена за комисионната, която е взета от Airbnb

       -  Води се дневник на продажбите – описва се всяка фактура (като протокол) издадена за комисионната, която е взета от Airbnb

Защо една и съща услуга хем е продажба, хем е покупка ... отказвам да разбера. Очевидно логическото ми мислене е далеч под това на служителите в НАП и счетоводителите.

Идеята е да се начисли ДДС от 20% върху комисионната от 3% на Airbnb т.е. да платите 0.2х0.03=0.006   За да е още по-ясно- ако имате нощувка, за която Airbnb са Ви платили 100лв. ще трябва да платите 60 ст. (шестдесет стотинки) ДДС до 15 число на следващия месец.

       -  От 1-во до 15-то число на следващия месец подавате в НАП (електронно, през сайта им) дневниците с покупките, продажбите и декларацията по ДДС.

Ангажиментите по ЗДДС звучат сложно, но всъщност са елементарни и не отнемат почти никакво време. Може да се използва безплатния продукт за ДДС на НАП. Download от тук: https://nra.bg/wps/portal/nra/Programni-produkti/DD-dokumenti

        - След като се подадат в пакет изброените документи (файлове) на сайта на НАП в друга точка от менюто им Ви излизат задълженията (онези 60-те стотинки). Плащате ги с карта (напр. Дайнерс)

3.       Дължат се осигуровки и се подава някаква декларация в сайта на НАП. Тук е малко сложно. Гледат се приходите ви от тази дейност и плащате минимум 8%, но до достигане на осигурителния максимум. Ако се осигурявате на максимума извън тази дейност не дължите осигуровки.

4.       Системата ЕСТИ, където сте си регистрирали гостите, след 7-мо число на следващия месец изпраща информация на общината за дължимия туристически данък.

За София:

0.40 на човек на нощувка.

В сайта на Столична община излиза за плащане сумата, която дължите. Обикновено това става след 10-ти т.е. около 12-14 число на месеца след този с декларирани гости/нощувки.

Плащате си ги през Сайта на Столична община (пак с Дайнерс). 

szp.sofia.bg/OnlineReportWSClient/pages/login.jsf 

 

Това е.

 

Резюме, относно разходите за такси и данъци.

Всяка година – патентен данък – 25 лв. на Стая

Текущи разходи, зависещи от това колко гости и за колко нощувки сте приели през резервации, направени чрез Airbnb. 

В проценти това са не повече от 1.5 % т.е. на 1000 лв ще трябва да платите ДДС и туристически данък между 10 и 15 лв. При условие, че извън тази дейност сте осигурени на максимума.

 

Успех на тези, които имат нервите да извървят този законен и според мен най-евтин път.

 

  • Шок 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.